BE 1.998.200 Londen steunt plan voor een Westeuropese luchtmacht niet Reisschema van Eisenhower Adenauer en De Gaulle pogen politiek te harmoniseren Segni en Pella in Engeland Nieuwe aanspraken in zuidpoolgebied uitgesloten 'N WARM GESCHENK! ±1 ±1 3 tfefcl ^"Hoe is het ontstaan?^ Constructieve rede van Spaak voör WEU-parlement Oostenrijkse bakkers zijn weer aan het werk gegaan Brits-Italiaans beraad over vrijhandel l-b 4j jJL, -tl Praag belooft vrijlating van Westduitse piloten Strijdgewoel in Tokio Vijf leiders van complot in Soedan terechtgesteld raatótoel I Berlijn niet los van het gehele Duitse vraagstuk Twee jaar voor geknoei met spaarbankboekjes HI-LIFE NYLONS Dit woord: DING WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 v./ LONDEN (Reuter) Van gezaghebben- ben in het verleden twee wonderen ver- de zijde in (1e Britse hoofdstad is verno men dat de Britse regering niet achter het voorstel van het socialistische Lagerhuis lid Mulley staat om de met kernwapens uitgeruste Britse vliegtuigen ter beschik king te stellen van een met deze wapens uit te rusten gemeenschappelijke Europe se strategische luchtmacht, die een aan vulling zou zijn van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht. Mulley heeft hierom trent een voorstel gedaan in de bijeen komst te Parijs van de parlementaire ver gadering der Westeuropese Unie. Uit de zelfde gezaghebbende bron wordt verno men dat Muiley's denkbeeld niet in over eenstemming is met de politiek der Britse regering, die gebaseerd is op het handhaven van een onafhankelijke, met kernwapens uitgeruste luchtmacht. PARIJS (Reuter-ANP) De parlemen taire vergadering van de zeven landen der Westeuropese Unie heeft met 48 tegen elf stemmen, bij vier onthoudingen, een ontwerpresolutie goedgekeurd, waarin werd voorgesteld een secretaris-generaal met politieke en bestuurservaring voor de W.E.U. te benoemen. De aanvaarde reso lutie voorziet ook in periodiek overleg door de W.E.U.-ministers. De goedkeuring ge schiedde met de vereiste tweederde meer derheid. In de aanvaarde resolutie wordt een aantal hervormingen goedgekeurd, die ten doel hebben de werking van de W.E.U.-raad te verbeteren en zijn inwen dige samenstelling en die van het secre tariaat te versterken. De W.E.U.-Assemblee bespreekt van daag een rapport van haar commissie van algemene zaken, waarin wordt aanbevo len Groot-Brittannië zoveel mogelijk te betrekken bij de samenwerking op poli tiek gebied der zes E.E.G.-landen. De strekking van het rapport is het verenigd koninkrijk tot een ,,bevoorrechte mede werker" van de E.E.G. te maken. Concurrentiestrijd Het Westen zal zich moeten aanpassen aan nieuwe vormen van concurrentie, want dat betekent in feite „vreedzame co- existentie". Op dit thema was de rede ge bouwd die Paul-Henri Spaak, de secreta ris-generaal van de NAVO, voor de W.E.U.-Assemblee heeft gehouden. Hij legde er de nadruk op dat de concurren tiestrijd tijdens de koude oorlog vooral een Europees en militair karakter heeft gehad, doch thans wereldomspannend, economisch en ideologisch is geworden. Wij moeten ons in de eerste plaats ver heugen over de sfeer van ontspanning die ontstaan is. Hoe ook de vorm zal zijn, die de communistische bedreiging in de toe komst zal aannemen, hij zal minder ern stig zijn dan de oorlogsdreiging, aldus Spaak. Hij waarschuwde de westelijke landen tegen een voorbarige en eenzijdige ontwa pening, want evenals de Sovjet-Unie in een jaar van de koude oox-log op de coëxis tentie is overgestapt, zou zij in nog een kortere periode, weer kunnen terugvallen op( de koude oorlog, zo dit in haar kraam Ie'pas mocht komen. Hij verklaarde voorts dat het Westen het vraagstuk van de hulp aan de minder ontwikkelde landen moet oplossen, dit ook in verband met de Russische penetratie in deze landen. De Verenigde Staten heb- WENEN (UPI) De bakkersstaking in Oostenrijk is geëindigd. Het besluit de sta king te beëindigen volgde op een bijeen komst van vakbondsfunctionarissen en van vertegenwoordigers van de bakkerij ondernemingen, die onder leiding stond van de minister van Binnenlandse Zaken Afritsch. De ondernemers hebben zich bereid ver klaard hun besprekingen met de vakbond voort te zetten. De arbeiders in de bakke- rijbedrijven waren gaan staken, omdat zij weigerden zaterdags om drie uur 's mor gens met het werk te beginnen. richt; het opstellen en uitvoeren van het Paul-Henri Spaak Marshallplan en de schepping van de NAVO. Wij hebben nu een derde wonder nodig en wel een nieuw initiatief om de kwestie van de hulp aan de minder ontwik kelde landen te regelen, aldus Spaak. Het voornaamste onderwerp van ge sprek tussen de Italiaanse premier Segni en de minister van Buitenlandse Zaken Pella, die gistermiddag met premier Mac- Millan en Selwyn Lloyd in Downing Street hun eerste beraad hielden zal waarschijn lijk de toekomstige samewerking tussen „de zes" en „de zeven" hebben betroffen. De Italiaanse regering steunt de politieke doeleinden van „de zes", maar wenst te gelijkertijd vurig dat een economische breuk in Europa of tussen Europa en de Verenigde Staten zal kunnen worden ver meden. Aan het oordeel van de Italiaanse regering welke na de oorlog, zij het op de achtergrond, een belangrijke politieke rol heeft gespeeld, wordt in Londen veel waarde gehecht omdat zij krachtens hun minder gebonden positie een onafhankelij ker geluid kunnen laten horen dan de Gaulle of Adenauer. Er zijn geen bepaal de kwesties tussen Groot-Brittannië en Italië hangende. Het karakter van het be zoek, dat behoort tot de voorbereidingen van het topoverleg is bijzonder hartelijk. (Reuter-UPI) Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt vernomen dat van Italiaanse zijde is geopperd dat mogelijk binnen de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O.E.E.S.) een verbinding tussen „de zes" en „de zeven" tot stand kan worden gebracht. Men neemt aan, dat zij later met meer vastom lijnde voorstellen zullen komen. In net al gemeen is hun doel groter invloed voor Italië te bereiken in de raadsorganen van het Westen. WASHINGTON (Reuter) Twaalf lan den, waaronder de Sovjet-Unie, hebben zoals dinsdag reeds is aangekondigd, een historisch verdrag getekend met het doel de zuidpool voor altijd als terrein voor vreedzaam wetenschappelijk onderzoek te bewaren. Het verdrag, dat het resul taat is van zeven weken van onderhande lingen, bant tevens alle militaire wapens uit het uitgestrekte gebied. Het voorziet voorts in het eerste internationale inspec tiestelsel ter wereld dat moet waarborgen, dat de zuidpool alleen voor vreedzame doelen gebruikt; wordt. De 14 artikelen van het verdrag bestrij ken vraagstukken als de wetenschappe lijke samenwei-king en de juridische si tuatie op het continent, de regeling van geschillen en de toetreding van andere le den van de UNO. In artikel 4 wordt gezegd, dat niets in het huidige verdrag uitgelegd mag wor den als het prijsgeven van rechten, die een der verdragsmogendheden eerder heeft la ten gelden, of van eerdere aanspraken van een der verdragsmogendheden op territo riale soevereiniteit in het zuidpoolge bied. Daarentegen zullen activiteiten tij dens 'de duur van het huidige verdrag geen basis kunnen zijn voor het doen gelden van nieuwe rechten of aanspraken. In artikel 5 staat, dat kernontploffingen in het zuidpoolgebied en het deponeren aldaar van radioactieve afvalstoffen ver boden zijn. Voor het geval er een interna tionale overeenkomst over het gebruik van kernenergie gesloten wordt, zal deze overeenkomst ook op het zuidpoolgebied van toepassing zijn. Elk geschil, dat niet dooi1 onderhandelin gen, onderzoek, bemiddeling, verzoening, arbitrage of op enige andere vreedzame wijze geregeld kan worden, zal met goed keuring van de partijen naar het inter nationale gerechtshof verwezen worden, aldus artikel 11. CANADA Advertentie Ook voor de heren iets ge- "igs, heerlijk 1 warm leder cosy, reeds vanaf zwart KRUISWEG 50 - HAARLEM ZUID- AMERIKA Reisvan4-7dec. Reiswxn 9"14dec. Reis van 15"22dec. Afrika en Azië: Italië. Turkije, Pakistan, Afghanistan. India, Perzië, Griekenland. Frankrijk, Tunesië, Spanje en Marokko Eisenhower vertrekt volgende week don derdag met zijn Boeing 707 van het mili taire Andrews-vliegveld bij Washington Vrijdagmiddag wordt hij te Rome ver wacht. Zondag wordt de president door Paus Joannes XXIII in audiëntie ont vangen. Dezelfde dag. 6 december, vertrekt hij naar Ankara en de volgende dag reist hij door naar Karatsji. Op 9 december brengt hij een bezoek aan Kaboel en komt hij te Nieuw-Delhi aan, waar hij tot 15 de cember zal blijven. Dezelfde dag komt hij te Athene aan na te Teheran met de Sjah van Perzië de lunch te hebben gebruikt. Op 15 december scheept hij zich te Athene in aan boord van de kruiser „Des Moines" die in de ochtend van 17 december ter hoogte van Carthago zal zijn. Eisenhower zal op Tunesisch grondgebied met presi dent Bourguiba het ontbijt gebruiken. De Amerikaanse minister van Buiten- INDISCHE OCEAAN WASHINGTON (Reuter en UPI) President Eisen hower zal op de avond van 3 de cember het Ame rikaanse volk over radio en televisie toespreken over versterking van de samenwerking on der de landen die naar eigen veilig heid en voorspoed streven en over een rechtvaardige wereldvrede. De toespraak zal een kwartier duren. Kort daarna be gint de president zijn wereldreis, waarop hij elf landen zal bezoe ken in Europa, landse Zaken, Herter, zal zich op 18 de cember te Toulon bij Eisenhower voegen Na de westelijke topconferentie op 19. 20 en 21 december te Parijs gaat de presi dent naar Madrid waar hij president Franco zal ontmoeten. Hij brengt de nacht in Madrid door en reist dan naar Ma rokko. Na besprekingen met koning Mo hammed V vertrekt hij op 22 december voor de terugreis naar de Verenigde Staten. Eisenhower zal op zijn reis 22.370 mijl afleggen: 19.600 mijl per vliegtuig, 270 per helikopter, 1.500 per schip en 1.000 per trein en auto. Hij zal dertig redevoeringen houden in het openbaar, onder meer tot het Indische oarlement en op een openbare bijeenkomst in Pakistan. Ter voorbereiding van zijn reis van negentien dagen heeft. Eisenhower be sprekingen gevoerd met een aantal voor aanstaande leden van het Congres, zowel Republikeinen als Democraten. (Van onze correspondent in Bonn) De Tsjechoslowaakse militaire missie te Oost-Berlijn heeft laten weten, dat de twee te Praag gevangen gehouden West duitse straaljagerpiloten dezer d «gen zul len worden vi-ijgelaten. Deze mededeling werd gedaan aan twee socialistische Bondsdagleden, die bij de missie om een visum hadden gevraagd voor een reis naar Tsjechoslowakije. Zij wilden te Praag met de beide vliegers spreken. Dat was niet nodig, deelde de missie mee, want beide piloten zullen toch binnenkort worden vrijgelaten. Men verwacht te Bonn, dat de vliegers nog deze week aan de grens aan de West duitse politie zullen worden overgegeven. Daarmee is de vrees dat de Tsjechen de beide piloten een proces zouden aandoen, weggenomen. De Tsjechen hebben toch al een niet goed figuur geslagen door de vliegers wekenlang vast te houden zonder de buitenwereld hiervan op de hoogte te stellen. Inmiddels zijn de beide vliegers, die op 22 oktober boven Tsjechoslowakije verongelukten reeds 42 dagen in gevan- De 5l-jarige Deense arbeider Johannes Ndjens Rasmussen uit Hojbymark heeft- vier bange urén doorgestaan'. Rasmus sen werd bijna levend begraven in een grintkuü. Toen zijn kameraden hem voor de helft uit de kuil hadden be vrijd, werd hij opgekikkerd met een kop koffie en een sigaret. Ongeveer tachtigduizend Japanners hebben in Tokio gedemonstreerd tegen cle herziening van hét Amerikaans- Japanse veiligheidsverdrag. Er waren maar tienduizend politiemannen op de been om orde in de chaos te scheppen. Tijdens de botsingen tussen politieen demonstranten werden zeer velen ge wond. De demonstratie, de grootste die ooit in Tokio werd gehouden, was georganiseerd door de socialisten, com munisten en andere linkse organisaties. KHARTOEM (Reuter) Vijf leiders van de groep, die op 10 november in Soe dan getracht heeft het militaire bewind van generaal Abboed omver te werpen zijn woensdag in een gevangenis te Khar toem terechtgesteld. Het zijn kolonel Ali Hamid, kapitein Hamid Abdel Magid, ex- de ff Hamad was' de ïei'der van de groep. Zij werden allen door het hooggerechts hof schuldig bevonden aan de mislukte staatsgreep. Vier andere deelnemers kregen levens lange gevangenisstraf. Stout kunnen zijn Vanochtend heb ik een ernstig gesprek met mijn auto gehad. Wij hebben de zaak eens helemaal doorgenomen. Voor de niet-auto-bezittende lezer, die bovenstaande regels misschien wat won derlijk vindt, het volgende: auto's hebben een ziel, zij reageren als mensen (als menselijke werknemers vooral, afwisse lend ijverig, eigenwijs, normaal-redelijk, weigerig, slecht of niet) en zij dienen van tijd tot tijd toegesproken te worden. Nadat ik. nu in de ochtendbladen gele zen had, dat een adviescommissie van de minister van Verkeer en Waterstaat de snelheid op autowegen wil beperken tot 120 kilometer per uur, leek mij het mo ment voor een gesprek gekomen. Mijn auto behoort namelijk tot die overweldi gend grote klasse van motorische voertui gen, die helemaal geen 120 kilometer per uur kunnen rijden al zouden zij willen. Dit is een deprimerende gedachte. Tot nog toe zijn er niet zo erg veel roetten in ons land gemaakt, die ik niet zou kunnen overtreden. Ik zeg niet, dat. ik haar zou ivillen overtreden maar het is een te leurstellend idee, dat ik het niet eens zou kunnen. Ik kan stelen en moorden, verduisteren, oplichten, flessen trekken, de openbare orde verstoren en burenruzies creëren. Goed, ik doe dat alles niet. Maar het zou kunnen. En hier wordt nu een wet ge maakt waar ik niets aan kan doen. Ik kan tenminste nog eens op een héél stille weg in de bebouwde kom, als er in geen mij len een ander mens te zien is, met een stoute glimlach om de mond, 60 rijden. Dat is leuk. Het geeft de sensatie bedrij ver te zijn van een soort „perfect crime", als is het dan een wat kunstmatige sensa tie van een knullige „crime". Maar ik kan geen 120 kilometer per uur rijden. Ik vroeg dus aan mijn auto: „Wat kun nen we daar nou aan doen?" Auto: „Boring en slag vergroten, twee de carburateur installeren". Ik: „Je weet donders goed, dat ik zulke dingen niet begrijp". Auto: „Gewicht verminderen clan en su per-benzine gebruiken". Ik: „En je weet ook heel goed, dat Bruin dat niet kan trekken". Auto: „Ik ben Bruin niet. Ik zou het wel kunnen trekken. Maar waarom mót-je nou 120 rijden? Daar is toch niets aan? Da's veel te hard". Ik: „Ik wil ook helemaal geen 120 rij den. Ik wil het alleen kunnen. Je moet niet zo ouderwets doen. De adviescom missie zegt, dat ik het niet moet mogen doen, maar dan moet ik het toch eerst kun nen doen". Auto: „Dan koop je mijn kleinzoon (het model-1060) maar. Ze zeggen dat die het kan. Dan ga ik wel met pensioen (veegt een benzinedruppel iveg)". Ik: „Zo heb ik het niet bedoeld. Laat dan maar. Mijn lol is er al weer af. Zo heb ik niks aan wetten, als ik ze niet eens kan overtreden". Auto: „Ga dan mee 80 rijden in de stad; dan moet je eens zien". Ik: „Ik pas wel op, dan krijg ik een bekeuring". En toen had de auto ook nog gelijk, dat h\j mij onredelijk noemde. Dat ben ik ook. Maar ten êlóttë'bënlk' niét door ingenieurs gemaakt. Ik mag zo graag eens stout (kunnen), zijn. E. Romayn (Van onze correspondent in Parijs) Bondskanselier Adenauer is gistermor gen op het vliegveld van Orly, door pre mier Michel Debrc en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville met gepaste eerbied verwelkomd. „We zullen ons de komende dagen vooral be zighouden met de toekomst van vrij Euro pa en n.et de versterking van de Noordat- .ntische Verdragsorganisatie," zo gaf de kanselier te kennen. In gezelschap van zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en de Franse bewindslieden be gaf de kanselier zich pe>- auto naar het Elysée waar esident De Gaulle hem aan de ingang stond op te wachten. Dr. Adenauer heeft gisteren bij de pre sident, tezamen met nog een twaalftal an dere genodigden, ook de lunch gebruikt en daarbij tevens de agenda van de verdere besprekingen besproken. Het program ma vermeldt dat de Frans-Westduitse pro blemen van bilaterale aard door premier Debré en de kanselier tezamen met de bei de ministers van Buitenlandse Zaken zul len worden behandeld. Debré en Adenau er veiwullen beiden de functie van chef der regeringen. Onderwerpen van wijder en internationaal karakter blijven echter gereserveerd om door De Gaulle en Aden auer onder vier ogen te worden bespro ken. Voor die gedachtenwisselingen zul len beide staatslieden zeven tot acht uren uittrekken. In diplomatieke kringen is men van mening dat die tijd nauwelijks te ruim is gemeten om met de nodige uitvoe righeid de verschillende punten te bespre ken die de laatste weker zijn opgekomen. Ofschoon beide staatslieden tijdens hun zeven voorafgaande ontmoetingen sinds De Gaulle's terugkeer aan de macht een hoge mate van wederzijds begrip en sym pathie hebben weten te scheppen, zijn er toch wel enkele spanningen tussen beide landen opgetreden. In Bonn heeft men met enige ongerustheid een zwaarder na tionalistisch accent in de recente redevoe ringen van De Gaulle menen te beluiste ren. Niet alleen in Bonn trouwens acht men met name De Gaulle's afwijzing van d«. militaire integratie een gevaar voor de eenheid en verdere uitbouw van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. Nadat Een 24-jarige bar-pianisl uit Heerlen is wegens vervalsingen van spaarbank boekjes. en waarop hij vervolgens 10.000 wederrechtelijk had opgenomen, veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De officier bij de rechtbank te Maastricht had drie jaar gevorderd. De Gaulle zich vorig jaar ook metterdaad bleek te hebben uitgesproken voor een eco nomische integratie in de Euromarkt, ziet de kanselier in zijn militaire beleid een stap terug waarover hij in ieder geval graag een nadere opheldering zal ontvan gen. De „grandeur"-politiek van de gene raal zal, zo vreest de Westduitse staats man, het chauvinisme in Frankrijk alleen r .aar kunnen stimuleren en indirect op den duur ook een reactie in de Bondsrepu bliek moeten oproepen. Het tweeweekse bezoek van premier Kroesjtsjev aan Frankrijk is een ander onderwerp van Westduitse bezorgdheid. Steekt achter die invitatie niet het Fran se verlangen de rol van derde macht tus sen de Sovjet-Unie en de Anglosaksische mogendheden te spelen? Ook hier ont waard! de grijsaard uit Bonn een bedrei ging voor de opbouw van een eensgezind Europa', dat, volgens zijn vaste overtui ging, zijn vrijheid alleen door hechte ban den met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zal kunnen bewaren In dat ver band zal Adenauer ook zeker aandringen op nauwere, betrekkingen met Groot-Brit tannië, dat de laatste tijd zich nu juist weer wat dichter bij continentaal Europa zou willen aansluiten. De kloof tussen het Europa der zes en de zeven landen van de vrijhandelszone zal hierbij ongetwijfeld ook weer ter tafel komen. Over de Frans-Westduitse kwesties in nauwer verband zullen er, zo gelooft men in Parijs, minder appels te schillen zijn. Beide landen zijn het er in beginsel over eens, dat op de topconferentie Oost-West- Berlijn niet als een afzonderlijk pro bleem doch in nauwe relatie met het ge hele Duitse vraagstuk behandeld zal moe ten worden. Van Franse zijde zou al zijn toegezegd, dat men in het openbaar over dt Oder-Neisse-linie, die door Parijs in be ginsel als grens met Polen is aanvaard, voortaan zal pogen te zwijgen. Brandende actualiteit bezit deze tegenstelling trou wens ook zeker niet. Wanneer de meningsverschillen tussen beide staatslieden op sommige principiële punten dus zeker ernstiger zijn dan uit de officiële en wederzijdse begroetingswoor den meestal tot uiting komt, dan kan de kanselier er bij voorbaat overtuigd van zijn dat hij met zijn pleidooi voor de Euro pese integratie en voor nauwere betrek- hingen met Groot-Brittannië in tamelijk wijde politieke kringen in Parijs een gewil lig oor zou kunnen vinden. De vraag is slechts of Adenauers woorden ver buiten het kabinet van De Gaulle zullen kunnen doordringen. In elk geval is vanwege het Elysée aï aangekondigd dat men geen en kel communiqué van de besprekingen tus sen de beide staatslieden zal hoeven te ver wachten. Advertentie nylons 1.998.200 wie zijn de gelukkigen die de laatste 12 paar Hi-life 'nylons kopen welke de 2 millioen afronden? Misschien treft u hetJa? Dan wacht u een bizonder prettige verrassing! De namen van de 12 gelukkigen ver wachten wij reeds in onze volgende mededeling bekend te kunnen maken.* Wist u reeds dat de Hi-life wavdelnylons „Avenue" een geheel laddervrije boord heb ben, alsmede een ladderstop in het teenstuk ondanks dit kwaliteitsvoordeel is de prijs van „Avenue" slechts 2,95 per paar. In uw favoriete zaak zal men u gaarne de Hi- life collectie tonen en u persoonlijk bij uw aankoop adviseren. Hi-life nylons zijn van f. 2,95 af ver krijgbaarbij alle betere damesmode- en speciaalzaken. Eigenlijk betekent ding: vergadering van de stam. Het parlement in de Scan dinavische landen heet dan ook: Stor ting, Store Ding, grote vergadering. In vergaderingen van de stam werd ook recht gesproken. Daardoor kreeg ding ook de betekenis: rechtszitting. Vandaar woorden als: geding, dingen naar, Dinx- perlo, dingtaal enz. Bij rechtszittingen moesten alle officiële handelingen drie maal herhaald worden, bijv. het op roepen van de beklaagde. Zo komen wij aan de uitdrukking: alle goede „dingen" bestaan in drieën Tenslote gaat ding betekenen: de zaak. het voorwerp waar over ter ziting gehardeld werd en zo komen we tot de huidige betekenis.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3