Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING J Woonruimtewet belemmering voor woningvoorziening Dagboek van een afperser Alphenaar Dicht-het-zelf! ANWB gaat 560 borden plaatsen Agenda voor Haarlem Sleutelgeld bij winkelhuur 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Spannende film Vlaamse televisie Proces tegen V.R.O.N. De radio geeft donderdag 7 elevisieprogramma OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Advocaat veroordeeld in Hollandia Een jaar geëist tegen Duitser VOORZITTER VAN DE N.B.B.: Wijzigingen subsidieregeling particuliere bouw voorgesteld DOOR PIERRE HORD JUMKER RLJH St. Nicolaasvierders uit Canada Aanhangwagen sleurde motorfiets m'ee WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 ii De kijkers hadden het slechter kunnen treffen dan met de uitzending van dins dagavond. De A.V.R.O. had beslag weten te leggen op „Het huis in de 92e straat", een gespeelde documentaire, die handel de over het werk van de Amerikaanse contra-spionage gedurende de oorlog. Men ziet onder andere aan de hand van authentieke opnamen hoe een Duitse spionagebende in de V.S. werd op gerold. Die bende hield zich bezig met het achterhalen van gegevens over de atoom splitsing. Dat het een spannende affaire interessant filmpje over kou en een niet zo bijster origineel verhaal „Nederlandse miniaturen" handelend over postzegels en wat zij in werkelijkheid voorstellen. Beeldschermer Met ingang van 1 januax-i is Paul Van- denbussche benoemd tot directeur van de Vlaamse televisie als opvolger van Bert Leijsen, die enige maanden geleden het leven verloor bij een auto-ongeluk. Van- denbussche is 38 jaar oud en sinds 1945 bij de Vlaamse televisie werkzaam. (Van onze Amsterdamse redacteur) De heer M. Lewin, een der initiatiefne mers van de Vrije Radio Omroep Neder land, die op 13 november werd ontslagen uit zijn functie van adjunct-directeur van deze omroep, heeft bij de Amsterdamse kantonrechter een vordering tegen de V.R.O.N. aanhangig gemaakt <?m zijn sa laris over de maand november uitbe taald te krijgen. Voorts wenst hij uitge maakt te zien of het ^ontslag al dan niet rechtmatig is verleend. De heer Lewin zal onafhankelijk van deze vordering een civiele procedure tegen de V.R.O.N. be ginnen om uitbetaling van een bedrag van minstens 15.000 gulden, op grond van het feit, dat directie en aandeelhouders van deze omroep gedane toezeggingen niet zou den hebben gehonoreerd en gemaakte on kosten niet hebben vergoed. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde mtiz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Draaiorgelmuz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Amus.muz. NCRV: 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Gram. 15.05 Sopraan en piano. 15.35 Gram. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Holland Festival 1959: Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Milit. muziek en comm. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Vocaal ens. 22.30- Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgelconcert. 23.30 Gram. 23.55—24,00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.40 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Concertge bouw-orkest. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Metro- pole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lich te muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Blaaskwintet. 15.05 Juanita Tenorio, hoorsp. 15.45 Viool en piano. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 13.15 Sportpraatje. 18.25 Gesproken brief. 18.30 De Pepernotenkoning, zangspel. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.- orkest en sol. 21.15 De Koningin en de Ketterse, hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nieuws en beurs ber. van New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact 23.05 Fanfaremuz. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 12.00 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Barokmuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Festival van jeugdmuz. te Neerpelt. 17.00 Nieuws. Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Pol. praat je. 20.00 Gr.am. 20.30 De akademie der discofielen. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-univer siteit. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Documentair progr. 20.50 Zijt wellekome, TV-spel. Advertentie KRÜISWEG 47-49 HAARLEM De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid acht geen reden aanwe zig tot wetswijziging ter beteugeling van het wel eens voorkomende euvel dat bij verkoop van een winkelbedrijf aan de nieuwe eigenaar van het bedrijf sleutel- geld wordt gevraagd door de verhuurder van het pand, waarin het bedrijf is ge vestigd. De minister zegt dat in atnwoord op schriftelijke vragen van het P.S.P.- Tweede-Kamerlid Lankhorst. Hij wijst erop dat elk beding bij huur en verhuur van onroerend goed waarbij door of te genover een derde enig niet-redelijk voor deel wordt overeengekomen, nietig is. De beoordeling van de vraag, of de gevraag de vergoeding redelijk is, ligt derhalve bij de rechter. In enige gevallen heeft de rechter een vergoeding tot een bepaald percentage van de koopsom redelijk ge acht. Voor zover ook roegelaten woning bouwverenigingen de bedoelde handel wijze toepassen, rijst bij de minister de vraag, of dit wel met de bijzondere so ciale doelstelling van deze verenigingen valt te rijmen. Hij stelt zich voor hier over in overleg te treden met de federa ties van woningbouwverenigingen. Advertentie Vloeien de St.-Nicolaasverzen U vlot uit de pen? Of vindt U dat rijmelen maar een liele taak? In bet laatste geval: boud vol! Weersté, de verleiding om naar een dichterlijke collega te stappen, of naar een pen vaardig familielid. Dicht-het- zelfWeet U waarom? Het is zoveel persoonlijker. Ook al is bet ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens gezind" op „voor de wind". Komt U er niet uit? Steek een Gladstone op - dat inspireert! Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig klein cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen vol doening schenkt. KING A S|ZE t 20 STUKS F I.- De wegwijzerdienst van de A.N.W.B. zal in circa 18 werkdagen een project van uitzonderlijke omvang uitvoeren. ver deeld over een vijftal werkploegen, zullen de mannen van deze A.N.W.B.-dienst op tal van plaatsen in Nederland het systeem van de richtingaanduiding radicaal wij zigen. Bij het verkeersplein Oudenrijn nabij Utrecht, dat bekend staat als het drukste verkeersplein van Nederland, plaatst de A.N.W.B. thans 16 grote ver keersborden. Het systeem van plaatsing is-door de bond aangepasfemanrde indeling van de toeleidende wegen naar het ver keersplein. De veijdcling in,'drie:,r4-j§tepkej? noodzaakte de bond speciale symbolen te ontwerpen, die de weggebruikers al van een afstand van ongeveer honderd meter opmerkzaam maken op de te kiezen rij strook. Op de vier wegen, die op het ver- keei-splein uitkomen, verrijzen op bijna 1,5 km. van het plein borden, die een om vang hebben van ruim 4x3 meter. Zij worden telkens na 200 meter gevolgd door borden van 9 m2 oppervlakte, waarop de te kiezen rijrichting staat aangegeven in symbolen, die een gedeelte van de situa tie op het verkeersplein weergeven. Het plaatsen van deze „mammoetbor den" stelde de A.N.W.B voor problemen. De borden, die willen zij geen verkeers obstakels vormen minstens vier meter uit de rijbaan gezet moeten worden, ste ken bij het verkeersplein Oudenrijn over de bermen heen. Met het talud als basis zullen acht meter hoge, windvaste con structies de borden steunen. Direct na de voltooiing van dit werk zul len de richtingborden bij de afritten naar Dordrecht op rijksweg 16 (Rotterdam Breda) gewijzigd worden, waarbij de brug over de Oude Maas zal worden voorzien van grote bord.en boven het rijwiel- en voetpad. Tevens zullen in en nabij Bre da, Waalwijk, Huizen, voorthuizen en Ooststellingwerf wegwijzerprojecten wor den uitgevoerd. Tegelijk met een totale herziening van het bordensysteem op een gedeelte van rijksweg 43 (Afsluitdijk-Gro- ningen) zal de A.N.W.B. nog dit jaar een aantal grote projecten uitvoeren, die ten doel hebben de richtingsaanduiding in de steden Rotterdam, Utrecht en Tilburg door gedeeltelijk laag geplaatste borden te ver duidelijken. Totaal zullen in deze steden enige honderden borden worden aange bracht. Een speciale ploeg van de wegwijzer dienst zal in december circa 80 rivier naamborden door geheel Nederland plaat sen. De A.N.W.B. zal dit enorme werk, dat maandenlange voorbereidingen heeft ge vergd, in zijn geheel nog voor 1 januari voleindigen. Het omvat de plaatsing van 289 richtingborden, 192 wegwijzers en 80 riviernaamborden met een totale opper vlakte van 573 m2. De landrechter te Hollandia (Nieuw Guinea) heeft de advocaat mr. I. O. de R. conform de eis veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk. Aan mr. De R. was vals heid in geschrifte en opzettelijk gebruik van het valse geschrift ten laste gelegd. Hij zou deze middelen hebben aangewend om het voogdijschap over een minderjarig kind te verkrijgen. Bij de behandeling van de zaak voor het landgerecht had hij het ten laste gelegde toegegeven. Tegen een Duitse mijnwerker, die zonder geld in ons land zijn vakantie wilde door brengen heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank een jaar gevangenis straf geëist wegens diefstal van sigaretten en melk en het bij zich dragen van een gaspistool. De mijnwerker was met een reisgezel schap per autobus in ons land gekomen. Hij had wat rondgezworven en in Den Haag werd hij op een nacht betrapt toen hij uit kratten, die voor een melkwinkel op straat stonden, twee flessen melk weg nam. Bij zijn verhoor bekende hij dat hij ook ergens een ruit had ingedrukt en enkele pakjes sigaretten had meegenomen. De politie vond op hem het gaspistool, dat echter niet geladen bleek te zijn. Toch was het een overtreding van de Neder landse Vuurwapenwet, omdat een gas pistool als vuurwapen geldt. In Duitsland kan men deze pistolen vrij kopen. Het bleek, dat de mijnwerker in Duits land al verschillende zware gevangenis straffen had uitgezeten: acht jaar wegens een roofoverval en twee jaar wegens dief stal. Op 15 december wijst de rechtbank vonnis. 2627. Ja, Ipso keek verschrikt opzij... Want daar, vlak naast z'n bootje, was opeens een monsterlijk grote paling opgedoken. Met veel geruis en geplas van het water stak die een paar meter hoog z'n kop boven de oppervlakte. Meester van de gouden ringu hebt de machtige toverring gewrèven! sprak het dier. Bent u klaar, om af te dalen in de diepte? Ipso kon van schrik en verrassing eerst geen woord uitbrengen en staarde naar het grote dier. Maar de paling legde hem uit, wat de bedoeling was: Ipso had de ring gewreven en de paling was gekomen, om hem naar de Vissenkoning te brengen. De Nederlandsche Bond van Bouw ondernemers N.B.B. heeft in Den Haag een buitengewone bondsvergadering ge houden. De bondsvoorzitter, de heer D. J. Beuker, zei in zyn openingsrede, het een volstrekt onjuiste behandeling van zaken te achten, indien in tijden van schaarste genomen noodmaatregelen, in normale tjjden als vanzelfsprekend zouden worden aanvaard en zouden worden gecontinueerd en gelegaliseerd. Wat betreft de volkshuis vesting noemde hjj daarbij het continueren van een zijns inziens te groot aandeel van de woningwetbouw in de totale woning- produktie, zoals dat ook thans nog ge schiedt met honderd percent overheids steun, en van de bevoorrechting van deze als aanvullend bedoelde woningwetbouw boven de particuliere bouw. Hij achtte zulks in strijd met het uitgangspunt van de wet. Voorts had hij critiek op het hand haven van de woonruimtewet 1947, die. bedoeld als noodwet, naar zijn mening nu de basis vormt voor het in vele gevallen kunstmatig in leven houden van in menig opzicht geheel overbodige huisvesting- bureaus en mitsdien een belemmering be tekent voor de woningvoorziening. Hij betuigde zijn instemming met het streven van de minister om de bouw van arbeiders- en goedkope middenstands woningen weer door de particuliere bouw ondernemer te doen realiseren. Ook een arbeider is een volwaardig mens, die een volwaardige woning toekomt, waarvoor hij' de uit de kostprijs voortvloeiende huur moet kunnen betalen. Het predikaat „so ciaal-zwakke" is op de arbeider beslist niet van toepassing, aldus spreker. Als essentiële richtlijnen voor het op een terugkeer naar normale verhoudingen gericht woningbouwbeleid noemde hij: 1. Alle recht doen wedervaren aan de wezenlijke functie van de woningbouw ondernemer, die voor eigen rekening en risico zijn produktie richt op de markt met de grootste en blijvende vraag: ar beiders- en middengroepen. 2. De belegger een subsidie verlenen, die hem de mo gelijkheid biedt tot een rendabele exploi tatie te komen en deze ook te handhaven 3. Een financiële regeling treffen voor de huisvesting van de sociaal-zwakken en zogenaamde vergeten groepen. Subsidiëring van de woningbouw zal noodzakelijk blijven, zolang er sprake is van een algemene huurprijsbcheersing en zolang inkomen en economische huurprijs niet in evenwicht zijn gebracht, zo meende hij. Tegen het principe van de voorgestelde subsidieregeling voor de particuliere bouw had de heer Beuker geen bezwaren, doch zoals de regeling thans luidt, zal zij zijns inziens in de praktijk niet bruikbaar zijn Hieraan is evenwel tegemoet te komen indien de volgende wijzigingen worden aangebracht. Ten aanzien van de regeling voor huurwoningen: Verlaging van de jaarlijkse bijdrage, evenredige verhoging van een eenmalige premie, uitkering van de gekapitaliseerde bijdrage, indien deze na zes jaar nog een restant zou vértonen Ten aanzien van de regeling voor koop woningen: Beschikbaarstelling van de premie aan de initiatiefnemer-aanvrager in verband met zijn financiering. Het ver strekken van de toeslag eigen-woningbezit zonder inschakeling van bemiddelende or ganen die in verscheidene gevallen een belemmering betekenen. Het financierings -en subsidievoorstel gedaan door de centrales van woning bouwcorporaties. inhoudende het verstrek- Advertentie ANEGANG 5 HAARLEM OPGER 1836 in groen, beige, wit en zwart 60. Juffróuw d'Engoult heeft verklaard, dat dit het lijk van Vindon is, zij herkende het aan een heel opvallende prothese. Ik wilde haar eerst niet ge loven, ik heb het proces Vindon gevolgd en verkeerde in de mening dat Vindon al lang te Parijs was begra ven. Maar juffrouw d'Engoult heeft op haar kosten de tandarts van Vindon uit Parijs laten komen. Ook die heeft het lijk geïdentificeerd. Wat? riep Lheureux. Geïdentificeerd. Hij zegt, dat er geen twijfel mo gelijk is. Het is het lijk van Vindon. Natuurlijk heb ik juffrouw d'Engoult gevraagd hoe het mogelijk was dat zij Vindon aan zijn prothese herkende, dat ze wist wie zijn tandarts was, enzovoorts, Ze zei, dat Van geen enkel belang, viel Lheureux hem in de rede. Dat weet ik zelf. Voor dit geval past absolute geheimhouding. Geen pers. Ik kom dadelijk. Hij legde de hoorn op en keek Duchemin aan. De commissaris stond te lachen dat hij schudde. Het was een gejaagde en dwaze lach, die Lheureux bijna bang maakte. Dat kan niet! riep hij. Maar inwendig wist hij, dat er geen twijfel mogelijk was. Natuurlijk kan dat! schaterde Duchemin. Wij kunnen alle hoop wel laten varen. We hebben niets meer te doen dan hem te begx-aven. En jouw loopbaan en de mijne gaan mee in het graf. Zuilen we gaan? Er volgden een verwarde en razend drukke avond en nacht. In snelle vaart begaven de politiewagens zich naar Yville in snelle vaart reden zij naar Parijs te rug. Zij hadden zo grote haast, dat de kolonne auto's meer dan eens ternauwernood aan een botsing ont snapte. Verschillende hoge functionarissen werden mid den in de nacht uit hun bed gehaald. Aanvankelijk toon den zij zich verontwaardigd over een dergelijk gemis aan hoffelijkheid, daarna ki-egen zij belangstelling, raakten in opwinding en kwamen unaniem tot de over tuiging dat men de minister van Justitie persoonlijk var het gebeurde op de hoogte moest stellen. Een conferen tie met deze minister voor dag en dauw, en tenslotte een bespreking met diverse autoriteiten, waaronder dc deken van de orde van advocaten m kamerjas, en vele anderen, pas uit hun bed gehaald en nog niet gescho ren, volgde. President Lobligent merkte op: De uitspraak moet worden opgeschort. Deze zaak dient tot een volgende zitting te worden verdaagd. Wanneer een vergissing omtrent de identiteit van het lijk geen x-eden meer is om een zaak aan te houden, wat dan wèl? De ernstigste vergissing begaat men ten opzichte van de beklaagde, zei Beuvry. Deze man is onschuldig en zit inmiddels al een half jaar in hechtenis. Door wiens schuld? riep president Lobligent. Wat? schreeuwde de verdediger Door de schuld van de politie en van de justitie natuurlijk. Hij heeft het bij het rechte eind, heren, zei de de ken. Wanneer ik het goed begrepen heb, wordt een te goeder naam en faam bekend staande heer Delfor- ge beschuldigd van de moord op een zekex'e Vindon? En de minister van Justitie riep: Maar natuurlijk! Heren, er moet een spoedige uit spraak volgen. De beklaagde heeft er x-echt op met on ze vei-ontschuldigingen. Er wérd uitspraak gedaan. Het was een waarlijk verbijsterende zitting. Presi dent Lobligent opende de beraadslagingen met een uur verti-aging, evenwel niet, omdat hij zijn taak onvoldoen de verstond. Integendeel. Om half zeven had hij Lheu reux en Duchemin al bij zich laten komen. Hij had hun geen enkel verwijt gedaan, ook dit zou onnodig tijd in beslag hebben genomen. Wel had hij hun om hun fou- en van de afgelopen drie maanden te herstellen, pre- 'ies drie uur de tijd gegeven. Zo zij in die korte tijd le waarheid niet zouden kunnen ontdekken, zouden zij t althans achter dienen te komen wat er zich in ver and met het lijk had afgespeeld. De px-esident zei: En als er geen ander middel lijkt te zijn dan een nieval voor juffrouw d'Engoult, dan doet u die knie- 'al, commissai-is, alleen al om de justitie een onmoge- ijke blunder te besparen. Ga uw gang. Om half tien ïwam de commissaris hem verslag uitbrengen van een 'weede vertrouwelijke bespreking met Christiane, en de president zei met een zucht: Veel is het niet. Maar we moeten het er mee doen. Het gebeurde was zorgvuldig geheim gehouden. De pers had niet het geringste vermoeden van de onver wachte wending, welke deze zaak genomen had. Overi gens was er weer heel wat publiek. Alle getuigen wa- •ren opnieuw opgeroepen: juffrouw d'Engoult, mevrouw Daï Do, juffrouw Rivière, Lorrain, Siamedjian en de ex-minister zaten met de telefonist van la Ligne Fran- gaise en de politiemannen naast elkaar op de eerste bank. Het publiek besteedde aan hen weinig aandacht, men achtte hun rol uitgespeeld. Het beheehste uiterlijk van de beklaagde hield men voor een soort branie en het sombere, misprijzende gezicht van de advocaat-ge neraal Griffe voor een uiting van scherp geconcentreer de aandacht. De zegevierende blik van mr. Beuvry werd kennelijk beschouwd als komedie en uit de geprikkel de gelaatsuitdi-ukking van de president leidde men af, dat hij de zitting met spoed wilde beëindigen. Hij begon: Er zijn ons enkele nieuwe feiten ter kennis ge- bx'acht, die een aanvullend getuigenverhoor noodzake lijk maken. Juffrouw d'Engoult. Deze richtte zich tot de jury, was geheel zichzelf en maakte een zeer openhartige indruk. Op de toon, waar op zij zou hebben verteld dat er een worp jongen in het konijnenhok was mislukt, begon zij uitvoerig te vertel len: Mijn woning te Yville is gebouwd op de hoge en steil afdalende rotskust. In de oorlog hebben de Duit sers onderaardse gangen gegraven van de oude grach ten van de burcht naar in de steile rotswand gedolven kazematten waaruit zij de kust en het strand onder vuur hielden. Vindon is een van deze gangen binnengevlucht, toen ik hem uit het raam heb gejaagd en de honden op hem losgelaten. Hij heeft zich in veiligheid kunnen stel len, maar heeft, zoals hij in zijn dagboek heeft geschre ven, een hoogst onaangename nacht door-gebracht. Hier en daar werd gelachen. Sommigen fluisterden. Echter uit de gespannen aandacht van de president en uit de driftige haast waarmee hij de bel greep maakten zij op, dat de aan het woord zijnde getuige op het punt stond voor het verloop van het proces belangrijke ont hullingen te doen. Enige tijd geleden viel het mij op dat het gewelf van deze gang dicht bij de toegangsdeur ging verzak ken. (Wordt vervolgd) Advertentie GASFORNUIZEN reeds vanaf ff 284.- ken van overheidswege van renteloze le ningen, komt spreker onaanvaardbaar voor. Zulks moge voor woningbouwcorpo- x-aties aantrekkelijk zijn. omdat zij door deze overheidsfinanciering de risico's blij ven afwentelen op de overheid. De parti culiere bouwondernemer en belegger moet zelf voor zijn financiering zorgen en wenst de aan de exploitatie verbonden risico's zelf te dragen en niet op de overheid af te wentelen. Indien de voorgestelde re geling in deze zin wordt gewijzigd, zal de terugkeer naar normale verhoudingen op het gebied van de arbeiders- en goedkope middenstandswoningbouw worden bevor- derd, zo meende de heer Beuker. In Rotterdam arriveerde de „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn uit Montre al. Vijfhonderd van de ongeveer achthon- dex-d passagiers zijn „feestdagenvier- dei's". Onder hen bevonden zich circa tweehonderd kinderen, van wie velen geboren in Canada St. Nicolaas alleen maar kenden uit moeders verhalen. Gedu rende de reis kwam de Sint enkele malen aan boox-d en Zwarte Piet vergat zelfs niet versnaperingen te doen in de vele schoen tjes en pantoffeltjes, die buiten de hut wa ren gezet. St. Nicolaas maakte de reis mee tot Rotterdam, waar tal van kinderen hem zingend begroetten. Toen de „Rijndam" was afgemeerd gingen Sint en Piet naar de koffiekamer om feest te vieren met eep zeétfgfal kinderen van indisehó' Nederlan ders uit Den Haag, die hiervoor waren uit-, gêh'o'digd dö'ör de 'rëdëffj. - Op de Amsterdamseweg te Arnhem werd een motorrijder ingehaald door een personenauto, waarachter een aanhang wagen was gekoppeld. Deze aanhangwa gen slingerde nogal en de motor werd ge grepen door een uitsteeksel aan de zijkant van de wagen. De motorrijder, die plotse ling werd meegetrokken, wist zich in de aanhangwagen te laten vallen en vervolg de zo zijn weg. Een achterop komende automobilist, die de motorfiets aan de aanhangwagen zag hangen, waai-schuwde de bestuurder van de combinatie, die van het gebeurde niets gemerkt had. Stadsschouwburg: Vandaag tot en met vrijdag 20.15 uur: Nederlandse Comedie met „Twaalf gezwoi-enen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Warlock" 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15" derde deel. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 nn 21.15 uur.\ „De spion van Tokio", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Haar eerste rendez-vous", alle leeftijden. Don derdag 14 en 20 uur: „De dictator", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: „Als de kraanvogels over vliegen". 14 iaar. Rembrandt Theater: Vandaag en donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Slachtoffers van het trottoir". "8 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur- Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari dage lijks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 11 tot 17 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Sayers, Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat Tot 1 ianuari dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van G^nrep Rueter. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 14 december dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. des zondags van 14 tot 17 uur: Ledententoonstelling van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel". /Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 27 novem ber).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4