Zandladend binnenvaartschip in Zijkanaal F brak doormidden slavenland Juwelier de Boer Massale kerstzangbijeenkomst op 21 december in IJmuiden Meer dan honderdduizend zeemijl gesleept in één enkel jaar Herengeschenken Misverstand veroorzaakte aanvaring van m.s. Vava met loodsboot Markab Umond-agenda LANGS SLUIZEN EN HAVENS Wasmachines Centrifuges BOUWSTENEN KRIJGER Vrucht van samenwerking kerkgenootschappen IN MEMORIAM JAN WIEGERS Juwelier DE BOER PRISMA HORLOGES LOENDERSLOOT Ons water UIT SPANJE BU VAN -DE* KLEIJ Examens Zeer vele Pieter Vermeulenmuseum T. Heeremans wint ADO-wisselbeker Bestrijding van tuberculose HORLOGERIE L. ME 13ER WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 VOOR HET EERST na de wederopkomst van de IJmuidense zeesleepvaart en bergingsmaatschappij n.v. Bureau Wijsmuller in 1955 hebben de zeesleep boten met de zwart-wit-blauwe schoorstenen in één jaar tijcis meer dan 100.000 mijl slepend afgelegd met bagger- en olieboormateriaal, met sloopschepen, kranen en dokken. Wanneer het jaar 1959 ten einde is, zullen de zeeslepers van Wijsmuller gemiddeld zijn er altijd zes aan zeesleepreizen in touw "naar schatting 110.000 mijl bij elkaar gesleept hebben: een afstand gelijk aan vijf maal rond de aarde. Met dit resultaat heeft het bedrijf binnen vier jaar bereikt, dat thans reeds een kwart van al het werk voor de twee grote Nederlandse zeesleepvaartbedrijven door hem wordt uitgevoerd. Deze en nog meer interessante bijzon derheden over de Nederlandse zeesleep vaart, in het bijzonder van de IJmuiden se slepers, heeft de heer W. Neehus, pers chef van N.V. Bureau Wijsmuller, verteld tijdens een lezing op een jongerenavond van de Nederlands Hervormde Kerk te IJmuiden-West. De bijeenkomst werd ge houden in „De Rank" aan de Koningin Wilhelminakade. De lezing werd toegelicht met een reeks fraaie kleuren- en zwart-wit dia's, waar van er vele door de opvarenden tijdens de sleepreizen en bergingen werden ge maakt. Vöcral de foto's van de sleepreis door de „Zeeland" met een booreiland over de Atlantische Oceaan waren in drukwekkend. De vloot van Wijsmuller, die thans uit negen zeesleepboten en twee havensleep boten bestaat, treft men over de gehele wereld aan. En daarmee neemt niet al leen het aantal gesleepte mijlen en op drachten toe, maar ook het aantal bergin gen en hulpverleningen aan gestrande of in nood verkerende schepen. Dit jaar wer den meer dan 150 reizen gemaakt en 18 bergingen volbracht. Tijdens de lezing kreeg men een goede indruk van het leven aan boord van de zeesleepboten, echte werkschepen, waar in zware machines worden aangetroffen voor de snelheid en de trekkracht en die zo zijn gebouwd, dat zij snel en handig kunnen manoeuvreren. Daarmee heeft het IJmuidense bedrijf in het type van de „Cycloop" een voorbeeldig schip gevon den. Alle schepen die sinds 1955 zijn ge bouwd wei-der. naar deze „Cycloop" ont worpen. De bemanningen aan boord van 6 in de havendienst tot 26 op de grote „Noord- Holland" moeten een hecht team vor men. En zij doen dat ook. Vooral op de lange reizen is dat nodig; vele reizen van tienduizend mijlen worden ondernomen. Vorig jaar drie en dit jaar twee. Reizen, die ongeveer drie maanden vergen, maar die daarna dat kunnen brengen, waar elke opvarende naar verlangt: de job, ofwel de hulpverlening of berging, waaraan de sleepboot te pas komt, wanneer een zee schip in moeilijkheden komt. Te IJmuiden is op het kantoor aan het Sluisplein een onafgebroken bezette ra diodienst, bemand met geroutineerde sleepboottelegrafisten. Maar ook op zee wordt aan boord van zonder sleep varen de of op station liggende sleepboten geluis terd op de noodgolven. Komt er een schip stuurloos, schroefloos, brandend of met lekkage te drijven, dan wordt de dichtst bijzijnde sleepboot daarheen gedirigeerd. Ook van dit werk kreeg men een duidelij ke indruk. De bergingen van de „Navis", de „Mosborg", „Statendam" en „Nyon" passeerden uitgebreid het witte doek. Het begon in Den Helder Nederland heeft thans 32 zeesleepboten, waarbij 9 van Wijsmullex-, 3 van Doeksen en 20 van Smit de wereldfaam hooghou den. Aan de opbouw van die faam werd reeds in 1826 begonnen, toen voor Neder land de eerste sleepboot in Den Helder in de vaart kwam. Dat was de „Noord-Hol land" met kapitein J. P. Duinker, welke sleepboot van de overheid was en later overging in handen van Paul van Vlissin- gen, die in 1840 de eerste particuliere Ne derlandse sleepdienst te Nieuweaiep op richtte met de „Stad Amsterdam" en de „Noord-Holland". Het was dit bedrijf, dat later liquideerde en overgenomen werd door Johannes Wijsmuller, die in 1906 de N.V. Bureau Wijsmuller had gesticht. Na de Helderse maatschappij van 1840 ont stonden meer sleepdiensten, voorname lijk in Zuid-Nederland, waar Fop Smit in 1843 de eerste sleepboot „Kinderdijk" in de vaart bracht. Er groeide concurrentie toen meer maatschappijen werden opgericht, het geen in de jaren rond 1920 fusies met zich mee bracht. Nadat Wijsmuller in 1913 de eerste sleepboot had gebouwd, bezat hij in 1923 de grootste particuliere zeesleep- vloot ter wereld met 21 schepen en 15.000 pk. Hij wilde vrij zijn en voelde niets voor afspraakjes en fusies. Helaas overleed hij in dat jaar en met het IJmuidense bedrijf ging het daarna hard bergafwaarts. ïn 1936 resteerden nog slechts 5 stoomsleep- boten. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden VROUWENGROEP OVER AFRIKA. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk houdt op maandag 7 december een bijeenkomst ten huize van mevrouw Malestein. Onder leiding van mevrouw Schmohl zal een discussie worden gehouden over 't onderwerp „Het nog onbekende Afrika". Advertentie UW DEALER MARKTPLEIN De zeesleper „Noord-Holland" Een kleine kern van pex-soneel was Bu reau Wijsmuller al die jaren trouw ge bleven en deze getrouwen hebben er in 1947 voor gezorgd dat een bok en een dok, respectievelijk van Nederland en Cura - gao, naar Indonesië werd gesleept met drie sleepboten van de Marine en de B.P.M. Het was dezelfde kern, die het vak bij bracht aan de vele kapiteins, stuurlieden en anderen, die thans de IJmuidense zee slepers bemannen. Negen zeesleepboten zijn de laatste ja ren in de vaart. Twee zoons van de op richter, John en Arthur Wijsmuller, heb ben sinds 1955 de leiding van het bedrijf. Niet alleen op zee nam de bedrijvigheid van Wijsmuller toe: in het bijna afgelopen jaar zijn aan de wal een goed geoutilleer de werkplaats, een splitserij, een timmer manswerkplaats, een magazijn en een bergingsafdeling opgericht. De spreker van de avond gaf voorts nog een uiteenzetting over het bergingscon tract „Lloyd's Open Form" (geen resul taat, geen betaling). Ten slotte sprak de heer A. van der Veer een dankwoord. r1 Is ontharding van ons water niet te ver- wezenlijken? Dit wilde tijdens het onder zoek van de begroting 1960 een lid van de gemeenteraad van Velsen wel eens weten. Hij wees erop, dat het „harde" water de gemeentenaren steeds meer geld kost. Het alhier gedistribueerde water is van nature vrij hard, wat wel eens onaange naam is, maar waar als voordeel tegen over staat de nog steeds zeer goede smaak. Ontharding van het water zou zeer grote uitgaven vergen, die niet opwegen tegen de betrekkelijk' geringe voordelen hiervan. Dat het harde water de gemeen tenaren steeds meer geld kost, is onwaar schijnlijk, daar de hardheid vrij constant blijft en zelfs het laatste jaar iets is ver minderd, aldus zijn B. en W. van mening. „Ik zag die boeg omhoog gaan en ik dacht: nou die gaat lekker". Zo luidde het commentaar van een draglinemachinist toen hij dinsdagmiddag het 456 ton metende binnenvaartschip „Ida" uit Rotterdam doormidden zag breken. Dat gebeurde in het Zijkanaal F waar dit kanaal in het Noordzeekanaal uitmondt. Het schip lag aan een hoge steiger. Van daar af stortten vrachtauto's hun zand- lading in het ruim. De „Ida" lag stevig tegen de kant ge sjord met zware staaldraden. Dat werd haar ongeluk. In het Noordzeekanaal voorbijvarende zeereuzen zogen het water onder haar weg. Zij bleef dan hangen aan de steiger. Een paar maal ging het nog goed. Maar het ogenblik kwam dat de oude, afgebeulde romp het niet meer hield en knakte. Voor- en achterschip rezen op uit het grauwe water, het middenschip zakte in en werd overspoeld. De twee opvarenden, zetschipper Klaas de Jonge en zijn helper, brachten zich snel in veiligheid. In alle haast haalden zij nog wat dekens en andere dingen uit het schip. Daarna durfden zij niet meer terug. De staaldraden stonden snaarstijf. Braken zij, dan zou de „Ida" kantelen of naar het midden van het kanaal afglijden. „Waar om zouden wij ons leven wagen?", zei schipper De Jonge. Hij en zijn helper ver kleedden zich in een gebouw nabij de plaats van het gebeurde. Zij gingen de nacht doorbrengen in Amsterdam waar de vrouw van de schipper woont. Bij de steiger stond een groepje mannen het ongeluk te bespreken. Het bestond uit mensen van Rijkswaterstaat, de rijks politie te water en arbeiders die bij de afgraving werken. Vooral de Rijkswater staat was er niet lekker mee. De „Ida" vormde een gevaarlijk obstakel. Als de kabels braken zou de ellende nog groter worden. Het was dus zaak het schip zo spoedig mogelijk leeg te maken en weg te slepen. Dat is de afgelopen nacht ge beurd. Want zolang de „Ida" voor de stei ger bleef liggen konden er geen andere schepen laden en moest het bedrijf in Advertentie VERRAS UW LIEFSTE met zo'n mooie in doublé, goud op zilver en goud reeds va 7 KENNEMERLAAN 60-62 De samenwerking van verschillende kerkelijke groeperingen in Velsen heeft tot resultaat gehad dat men heeft besloten op 21 december 's avonds van half- acht tot kwart over acht een massale kerstzangbijeerfkomst te houden op het Marktplein in IJmuiden. De sectie zang van cle Velser Gemeenschap heeft medewerking toegezegd. Tien koren en vijftienhonderd zondagschoolkinderen zullen de koorzang verzorgen, begeleid door de christelijke muziekvereniging „Wilhelmina". Velsen volgt hiermee het voorbeeld van andere plaatsen in Nederland zoals Utrecht en Vlaardingen. Dat deze kerst- ?angbij,eenkomst zal uitgroeien tot. een jaarlijkse traditie is niet gezegd. Het is bedoeld als experiment. Van de weerklank bij de bevolking hangt het verder af. Initiatiefnemers van de manifestatie zijn, volkomen onafhankelijk van elkaar; het comité Paasjubel en de Oecumenische Jeugdraad te Velsen. Zij beogen vooral de mensen die van de kerk vervreemd zijn of anderen die tot geen enkel kerkgenoot schap behoren met deze kerstzang te be reiken. Het comité Kerstzang Velsen is ver heugd dat een samenwerking in zo breed verband is gelukt. Want rooms-katholie- ken, Nederlands hervormden, oud-katho- ANM B-Heemskerk De Heemskerkse afdeling van .de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie (A.N.M:B.) heeft haar jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Kranendonk, deelde mee dat het leden tal is gestegen van honderdvierenvijftig verleden jaar tot tweehonderdzestig thans. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Kranendonk, A. J. Slootjes, J. Kuyper en J. Kolijn herbenoemd. In plaats van de heer D. L. Snelle, die zich niet herkiesbaar stelde als eerste pen ningmeester, werd benoemd de heer J. den Heyer. De heer Snelle zal nu de functie van tweede penningmeester krijgen. EXPOSITIE „DE VREDESDUIF". De Heemskerkse postduivenhoudersver- eniging „De Vredesduif" houdt op zater dag 12 en zondag 13 december een tentoon stelling in zaal Nijman. Heken, doopsgezinden, luthersen, de sectie zang van de Velser Gemeenschap, de samenwerkende zondagsscholen en de oecu menische jeugdraad hebben de handen in een geslagen, niet om, zoals ds. J. A. Ti'é- mens dit uitdrukte, een valse demonstra tie van eensgezindheid te geven, maar om terug te keren naar de geboortegrond van het christendom. Tijdens de bijeenkomst zullen veertig minuten voor massazang en kinderzang worden uitgetrokken. De resterende vijf minuten staan de heer G. J. Kwakkel ter beschikking. Hij is door het comité kerst zang Velsen uitgenodigd voor het houden van een korte toespraak. Bij slecht weer zal de bijeenkomst worden ingekort. A dvprtentie IAN6E N«6UWSTBAAT 491 Utmcht. Semi-artsexamenM. Pon. Amersfoort., H. G. van Riet, Helmond; T. Oudkerk, Rotter dam; J. J. A. van Heesch, Tilburg. Artsexamen, mevr. J. J. Bosma-Teeuw, Utrecht; C. J. N. van der Laan. Utrecht; C. J. Marinkelle. Den Haag: K. van Drumpt, Utrecht. Tandartsexamen; L. Th. M. van Everdingen, Doesburg; J. Schipper. Utrecht en J. A. Tjalsma, Den Haag. Groningen-Bevorderd tot tandarts; T. J. Pluim. S A. Swart, W. van Willigen en P H. Wijk, allen te Groningen. ZO OPPERVLAKKIG GEZIEN leek Wiegers ook lichamelijk wel een stevige kerel. Vrienden wisten alleen dat hij voor zichtig met eten en drinken moest zijn in de laatste jaren. Dat was wel eens een beetje spijtig, want Wiegers hield van de goede dingen des levens, die men in zijn omgeving ook kon leren genieten. Zo was hij ook met het vak. Hij leerde je een goed penseel proeven, een fijn papiertje strelen. Sommige van zijn zelf gesneden lijsten waardeerde je door je vingertop pen. Met een bijna plechtige toegewijd heid vertoonde Wiegers je zijn pasver- worden oude Chinese prenten. Met het zelfde respect zag ik hem ook eigen aqua rellen en tekeningen tonen aan een vriend en klant. Uren kon hij geven aan het verzorgen van zijn gereedschap. Verrukt kon hij zijn weer een adres voor het fijn ste materiaal gevonden té hebben. WIEGERS EEN EXPRESSIONIST! Ik heb hem altijd moeilijk in die hoek kun nen plaatsen, ik zag hem het gemakke lijkst als Nederlandse afspiegeling van kunstenaars uit -het verre Oosten. Maar als Wiegers kwaad werd, verontwaardigd over vermeend onrecht, dan begreep je ook dat een uitting als het expressionis me hem niet vreemd was. Wiegers ging het schilderen niet altijd zo gemakkelijk af als het we] leek Hij werkte aan zijn doeken veelal langei dan hun verflaag verraadde. Zijn arbeid bestond uit heel veel contemplatie: eerst moest de herin nering hem de essentie van hetgeen hem bewogen had. openbaren Omdat hij, on danks zijn meestentijds uiterlijke kalmte, ook grote bewogenheid kende, kon het expressionisme toch op bedachtzame wij ze in zijn werk' naar buiten komen als een waarlijk levend iets. Zelf hield ik al tijd het meest van de gelukkige genieter, die Wiegers was in zijn werk. Dan had zijn kleur altijd een meer plastische dan psychische functie Hij sloot dan aan bij de Franse schilders, die ik nu eenmaal het meest apprecieer. Dan bleek hij van gelijke kwaliteiten te zijn als zijn zoge naamde succesvoller collega's. Ik geloof overigens, dat dat laatste Wiegers nooit erg gehinderd heeft. Hij genoot van de dingen in zijn naaste omgeving. Hij hield van Zwitserland, en bleek een van de zeld zame figyren, die het berglandschap aan kon. Wiegers kende overigens wel een ge zonde eerzucht. Dat hij Groningen, waar hij misschien wel de belangrijkste voor man van de expressionistische Ploeg was, verliet kan zijn reden vinden in een zoe ken naar ruimere ontplooiing. De resul taten, vergeleken met die van anderen, hebben hem geloof ik, wel gelijk gegeven. De eerste jaren in Amsterdam waren niet gemakkelijk. Het klimaat was niet gunstig voer zijn werk. Dat dit ook door zijn toedoen veranderde maakt, dat ande ren wel iets aan hem te danken hebben Weer werd hij voorman, maar nu op een meer maatschappelijk terrein. Wiegers heeft ettelijke functies waargenomen. Op vallend was zijn trouw aan vrienden. Hij kon critiek op hun werk zelfs opzij zetten. Voldoende vakbekwaamheid was al ge noeg om een plezierige boom op te zet ten. Hij kon trots zijn, maar in zijn om geving verloor het kunstenaarsschap de Jan Wiegers daaraan wel klevende hinderlijke heid. ijdel- DE VERENIGINGEN, waarvan hij lid was en de groeperingen, waaraan hij deel nam, zullen hem missen. De aanwezig heid van zijn werk op hun exposities mo tiveerde altijd een bezoek. Dat wist hij ook wel. Daarom betekende die aanwezigheid een bewuste hulp. Wiegers werd vaak door mij genoemd en zijn werk door mij besproken. Het werk is voldoende bekend om deze herdenking over de vriend, die. wij verloren, te recht vaardigen. Bob But/!, Wormerveer waar het zand heengaat deze noodzakelijke grondstof ontberen. Het zou de eerste reis van de „Ida", het enige schip van de Rotterdamse eigenaresse, naar dit bedrijf zijn geweest. Advertentie van blijvende waarde bij KENNEMERLAAN 60—62 Ziet onze speciale herengeschenken etalage Prof. dr. H. Engel te Amsterdam heeft van het Pieter Vermeulenmuseum gezegd, dat het uitstekend en smaakvol is ingericht en juist geeft wat bezoekers van Velsen en IJmuiden nodig hebben om zich over de visserij en het leven aan de kust te oriënteren, terwijl het tevens voor de scholen uiterst instructief is. In de begroting 1960 is een subsidiepost ad 7.500 voor de Pieter Vermeulen Stich ting opgenomen en tijdens het begrotings- onderzoek had een lid zich hierover ver wonderd, omdat hij meende dat voor het museum niet die belangstelling bestond als men verwacht had. B. en W. hebben er op gewezen, dat het museum vorig jaar door 800 personen werd bezocht, maar dat het totaal aantal bezoe kers in 1959 naar alle waarschijnlijkheid bijna bet dubbele zal bedragen. De pogingen om het museum elders on der te brengen, zijn niet gelukt. Bij de onderlinge wedstrijden van de Heemskerkse gymnastiekvereniging ADO heeft Dora Wester de wisselbeker voor dames af moeten staan aan de nieuwe kampioene Truus Heeremans. De uitslagen waren: lste graad dames: 1. T. Heeremans 52.9; 2. A. de Wit 49,9; 3. D. Wester 49,1; 4. N. v. d. Kolk; 5. D. Rozendaal. 2de graad dames: 1. T. Schouws 39,8; 2. T. Beentjes 39,4; 3. R. Diemer 33,7. Op 16 maart 1959 is het 2306 brutoregis- terton metende Zweedse motorschip „Va- va", dat op reis was van Antwerpen naar Rotterdam en ter hoogte van de Midden Steenbank-boei de loods ontscheepte, in aanvaring gekomen met de Nederlandse loodsboot „Markab". De Raad van Scheepvaart is het volgen de gebleken: het Zweedse schip vertrok tien minuten over twee 's middags uit Ant werpen. Kwart over acht werd op de re de van Vlissingen van loods verwisseld. Toen de „Vava" dwars van de Midden Steenbank-boei lag, om 21.34 uur, com mandeerde de loods halve kracht en kort daarna langzaam. Hij liet de vaart min deren tot zeer langzaam toen de boei aan stuurboordzij werd gepasseerd en hard stuurboordroer geven, om lij te maken aan stuurboordzijde ten einde het schip te kunnen verlaten. Op dat moment scheen de loodsboot „Markab" halfweg tussen de Steenbank-boei en de M.Z.-boei te zijn. Voor het schip de Steenbank-boei was gepasseerd, had de loods met de mor selamp met de loodsboot geseind. De ka pitein van de „Vava" veronderstelde dat de loods toen een afspraak had gemaakt over de wijze waarop hij van boord zou gaan. Te 21.37 uur stopte de loods de ma chine. De „Vava" draaide nog steeds naar stuurboord en de loodsboot naderde het schip op een zuidelijke koers. De loods gaf de order halve kracht achteruit en toen het schip vrijwel stillag liet hij de machine stoppen. Daar de loodsboot nog naar de steven van de „Vava" voer, com mandeerde de loods-: volle kracht' achter uit en werden er drie korte stoten op de flüih gegeven.De „Markab" gaf eveneens drie korte stoten, maar de kapitein van de „Vava" heeft niet waargenomen dat dit schip eveneens achteruit sloeg. Hij moest ook rekening houden met de Steenbank- boei aan stuurboordzijde, die door de nog steeds naar stuurboord draaiende „Vava" werd genaderd. Ondanks haar signaal scheen de loodsboot vooruit te gaan. Zij trof de „Vava" aan bakboordzijde achter de steven. De aanvaring vond plaats te 21.39 uur en geschiedde onder een nage noeg rechte hoek; de „Vava" lag tussen 90 en 95 graden voor. De „Vava" had een gat bij de steven boven de waterlijn. De loodsboot deelde mee geen hulp nodig te hebben en streek een jol om de loods te 21.45 uur van boord van de Zweed te halen. De „Vava" vervolgde hierop de reis naar Rotterdam. De Raad van Scheepvaart was van oor deel dat de aanvaring in de eerste plaats Een zeer belangrijk feit in 1958 was de totstandkoming van de uitbreiding en in terne verbouwing en modernisering van het districtsconsultatiebureau „IJmond" te IJmuiden-oost; op 26 november 1958 had de heropening plaats, aldus lezen wij in het jaarverslag van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose. De huisves ting van genoemd bureau is thans zeer verbeterd en door de plaatsing van een doorlichtingsapparaat wordt over een uit muntende outillage beschikt. Het ledental steeg van 1591 tot 1746. Aan alle verzoeken om verpleging en andere steun voor t.b.c.-patiënten werd volledig voldaan. Op het consultatiebureau werden 221 zittingen gehouden en er wer den 6958 consulten verstrekt. De artsen verwezen ongeveer 450 personen naar het bureau; door bemiddeling der huisbezoek sters meldden 200 personen zich voor een onderzoek aan. Door de huisbezoeksters werden in totaal 2430 bezoeken afgelegd. Door bemiddeling van de vereniging wer den 16 patiënten naar sanatoria uitgezon den, terwijl een patiënt in een ziekenhuis werd opgenomen. Een vijftal patiënten kuurden thuis. Op 1 januari 1959 vertoef den 18 patiënten in sanatoria en 1 in een ziekenhuis. Het toezicht der vereniging strekte zich op 1 januari 1958 uit over 208 gezinnen en 235 patiënten. Ingeschre ven werden in de loop van het jaar 64 ge zinnen met 66 patiënten. Afgeschreven werden 79 gezinnen met 82 patiënten. Op 1 januari 1959 stonden alzo 184 gezinnen met 210 patiënten onder toezicht onzer vereniging. De woningtoestand van deze gezinnen is in 153 gevallen „goed", in 26 gevallen „voldoende" en in 3 gevallen „on voldoende". Voor deze laatste categorie wordt naar verbetering gestreefd. Advertentie bil on;- "t-i kriigbaai Lange Nienwstraai 8 - Telefoon 703-: is te wijten aan een misverstand bij de loodsschipper van de „Markab" betreffen de de door de „Vava" te maken manoeu vre. De schipper veronderstelde dat de „Vava" haar loods aan bakboordzijde zou ontschepen, ook omdat al voordien enige schepen op deze wijze hun loods van boord hadden laten gaan en omdat hij, toen de schepen groen op groen elkaar naderden, geen lamp aan stuurboordzijde van de „Vava" zag schijnen. De loods had noch toen hij met de morselamp te kennen gaf dat hij ontscheept wenste te worden, noch later door een van de daarvoor vastge stelde seinen te kennen gegeven dat hij aan stuurboordzijde ontscheept wilde wor den. Hij heef teveneens nagelaten door middel van een korte stoot op de fluit aan te geven dat de „Vava" naar stuurboord begon te draaien. Het niet aangeven van een koersverandering heeft de schipper van de loodsboot te lang in de waan ge laten dat de „Vava" haar loods aan bak boordzijde wilde ontschepen. Daardoor is de „Markab" dit schip zo dicht genaderd dat een aanvaring is gevolgd. De raad wil er op wijzen, dat, hoezeer het overnemen van een loods door een loodsvaartuig een x-outinemanoeuvre mag zijn, aandacht voor de manoeuvres van het schip altijd geboden is. Op dat schip kunnen namelijk factoren, die aan boord van een loodsboot niet bekend zijn, van in vloed zijn om een ontschepingsmanoeuvre anders uit te voeren dan voor de hand schijnt te liggen. Het verdient aanbeveling altijd te ver mijden vóór een loodsboot over te lopen, maar indien dit nodig is daarachter langs te, gaan. Het is verder aan te raden voor al 's nachts als de koersverandering moei lijker is op te mei-ken, deze aan te geven door één of twee korte stoten op de fluit. Indien de „Vava" dit zou hebben gedaan zou zeer waax-schijnlijk geen aanvaring zijn geschied. Advertentie VELSEN-IJ MUI DEN WOENSDAG 2 DECEMBER Thalia, 20 uur: „Goudx-oof". Rex, 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Cultureel Centrum. 20 uur: P. Simonus voor N.V.V.-vrouwen. Patronaatsgeobuw, 20 uur: Toneelavond onderwijzerstoneelvex-eniging. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uui\ Voormalige leeszaal, .Heidestraat, ten toonstelling Nederlands Fabrikaat. DONDERDAG 3 DECEMBER Thalia, 20 uur: „Nacht der verschrik king". Rex, 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Patronaatsgebouw, 20 uur: Toneelavond onderwijzerstoneelvereniging. Breesaapstraat 53: Voorjaai-sshow Neu- garten. Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van openbare werken. Zaal Abelenstraat: Van 20 uur af spreèk- uur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag BEVERWIJK WOENSDAG 2 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Aphro dite, godin der liefde". Prinsessekerk, 20 uur: Oecumenische wijdingsdienst. Speeltuin Het Noorden, 15 uur: Sint Ni col a a sf eest. Jozefzaal, Arendsweg, 14 uur: St Nico- laasfeest voor beiaarden. Gebouw KSA, 14—16 en 16—18 uur: Sint Niccdaasfeest Speeltuin Centrale. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergade ring Aquariumveremging. DONDERDAG 3 DECExMBER Bioscopen: Als woensdag.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5