NIEUW! Ab de Jong Verhoging van straatbelasting is niet onbillijk menen B. en W. hand-enstadstassen WILMS FLOET Boeken Spelen Puzzels Kinderpost enz. Zilveren eremedaille voor Van Gelder-jubilaris Subsidie aan B.B. in geding bij begrotingsonderzoek 1960 Blok en Maas blijven aan kop bij Kijk Uit Havenberichten NUTTIGE Elecirische GESCHENKEN Perée Rock 'n roll kousen 7 Velser Tafeltennisclub Kantoorboekhandel Nieuw schip voor K.N.S.M. Drie kapiteins krijgen berisping ODIN uitgebreid met korfbal en volleybal December ■Slachtmaand Burgerlijke Stand van Velsen Matrozen berecht wegens dienstweigering WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Bij het begrotingsonderzoek 1960 voor de gemeente Velsen hebben verschillende leden het voornemen van burgemeester en wethouders om met een voorstel tot verhoging van de straatbelasting te ko men in beschouwing genomen. Is het college niet van mening, dat vele nieuwe huiseigenaren dat zijn zij, die door de woningnood gedreven, met zware lasten een huis hebben laten bou wen door deze belastingverhoging voor nog grotere moeilijkheden komen te staan? vroeg een lid. Hij zou gaarne de mening van burgemeester en wethouders over een progressieve heffing vernemen. B. en W. zijn van mening, dat de wo ningen van de bovenbedoelde huiseigena ren voor het overgrote deel een kadastra le huurwaarde van ten hoogste 300 heb ben. De verhoging van de straatbelasting bedraagt derhalve ten hoogste 6 per jaar of 0,50 per maand. Wanneer men voorts overweegt, dat de eigenaren van deze woningen voor een groot deel gesa- larieerden zijn, die bij verhoging van loon door huurcompensatie zich geen hogere lasten zien opgelegd, dan kan men, in het algemeen, niet volhouden, dat van gro tere moeilijkheden sprake zal zijn. Een Het eerste team van VTC is er niet in geslaagd uit de thuiswedstrijd tegen HBC 1 de volle winst binnen te halen, zodat beide teams nog broederlijk naast elkaar aan de top van de ranglijst in de eerste klasse A staan. Van Dries van HBC was voor de VTC-ers het grote struikel blok en deze speler bracht dan ook drie mooie overwinningen op zijn naam. Oort en Van Weelderen scoorden elk tweemaal door hun partijen tegen C. Hageman en A. Hageman met duidelijke cijfers in winst om te zetten. Van der Pol kon niet tot winst komen, zodat bij een 45-stand voor HBC het dubbelspel een beslissing meost brengen. Oort en Van Weelderen kweten zich goed van hun taak en door een fel aanvallend spel konden zij na drie sets, 16—21, 21—15 eri 21—15 de punten verdeling van 55 bereiken. VTC 3 heeft in de uitwedstrijd tegen GTTC 5 een mooie 3—7-overwinning be haald. Koster was er minder goed in en kon slechts eenmaal scoren. De Waal en Dekker boekten elk drie mooie overwin ningen; Dekker heeft zijn oude vorm weer terug. VTC 4 wees de concurrent Oranje-Zwart met 6—4 terug, zodat de VTC-ers thans onbedreigd op de eerste plaats van de ranglijst in de 4de klasse C staan. Banis en Keemel scoorden beiden tweemaal, maar- verleren hun partijen tegen Joos ten. Jan Voogt kon slechts eenmaal sco ren, maar hij herstelde zich in het dubbel spel prima, zodat deze wedstrijd na drie sets een overwinning voor de VTC-ers werd. VTC 5 heeft een drukke week achter de rug; er moesten drie wedstrijden gespeeld worden. Ondanks deze zware opgave, heb ben Dijkhuizen en zijn mannen zich er keurig doorheen geslagen; zij wisten drie maal de volle winst binnen te halen. De uitslagen waren 100 tegen Togido 5. 46 uit tegen Droste 1 en 82 tegen CSV 3. Vooral de wedstrijd tegen Droste 1 is het vermelden waard daar deze club evenals de VTC-ers nog ongeslagen was in de competitie. Hiermee staat VTC 5 thans met 2 punten voorsprong op de eerste plaats in de 4de klasse D. VTC 5 heeft na een felle strijd een 5-5- gelijkspel tegen Columbia 2 in de wacht weten te slepen. Van Schadewijk en La- man konden elk twee partijen op hun naam brengen, terwijl Van V»en slechts eenmaal het genoegen van een overwin ning mocht smaken. Dames: VTC 2 ontving thuis CSV 1 en leed een zware 19-nederlaag. Mary Goossens kon de eer redden door haar partij tegen mejuffrouw Jonkhart in winst om te zetten. VTC 3 kon ook niet tot winst komen en moest met een 46-nederlaag tegen Rapidity 2 genoegen nemen. Junioren: De junioren waren on bezoek bij HBC en konden niet één punt. scoren, zodat zij met 'n 10—0-nederlaag de terug reis naar IJmuiden moesten aanvangen. Advertentie GROTE SORTERING progressieve heffing zou voor deze belas ting minder op haar plaats zijn. Een ander lid vroeg of burgemeester en wethouders het juist achten het tekort op de begroting door een verhoging van de onderhavige belasting te dekken. Hij stond op het standpunt, dat niet een enkele categorie burgers in de gemeente, doch allen moeten bijdragen om tot het beoog de resultaat te komen. De verhoging der straatbelasting is een der middelen om tot een sluitende begro ting te komen. Het is, naar het inzicht van B. en W., niet juist, dat de verhoging der straatbelasting door een enkele categorie van burgers wordt betaald. De huiseige naren ontvangen compensatie in de huur verhoging en deze wordt door de bewo ners betaald. Voorts is te bedenken dat los van een sluitende begroting, de straat belasting sinds 1946 de verhoogde lasten niet heeft gevolgd. Weer een ander lid, eveneens de vraag, stellende of het wel juist is ter dekking van de algemene lasten de straatbelas ting, welke toch slechts op een deel van de bevolking drukt, te verhogen, wilde te vens gaarne weten welke consequenties dit heeft voor de exploitatie van woningen die in beheer bij de „Woningstichting Vel sen" zijn. Het college antwoordde hierop, dat de verhoging van de straatbelasting geen consequenties heeft voor de exploitatie van woningen die in beheer bij de „Wo ningstichting Velsen" zijn. De huurverho ging leidt tot verlaging van de door het Rijk verleende exploitatiebijdrage, maar bij die verlaging wordt rekening gehou den met verhoogde lasten. Gemeenschappelijke tuinen In een onlangs verschenen gemeente blad wordt gewag gemaakt van de ver hoogde uitgaven voor de plantsoenen en voor de gemeenschappelijke tuinen in ver band met de gestadige uitbreiding van de gemeente, aldus een lid. Het was hem op gevallen, dat de kosten vah de riolering, van straten en pleinen, van de huisvuilop haaldienst en van de straatveegdienst vergeleken bij het vorige jaar nagenoeg constant zijn gebleven, hoewel de uitbrei ding van de gemeente hierbij toch ook een rol speelt. Gaarne zou hij daarom een na dere toelichting ontvangen met betrekking tot de hoge kosten van de plantsoenen mede in verband met de voorgenomen verhoging van de straatbelasting. Ten slotte wilde hij gaarne ingelicht worden omtrent het tarief van de straatbelasting in de omliggende gemeenten, die hun ta rief eveneens op de kadastrale huurwaar de hebben gebaseerd. Burgemeester en wethouders hebben hierop geantwoord: De stijging van de onderhoudskosten van platsoenen, waar onder begrepen die voor gemeenschappe lijke voor- en achtertuinen, moet worden toegeschreven aan de uitbreiding van het plantsoenareaal. Vergelijking met de ge noemde posten is in het algemeen niet mogelijk de kosten van de huisvuilcp- haaldienst zijn gestegen, van rond 241.000 tot 277.000, omdat het onder houd van plantsoenen anders is. Plantsoe nen eisen voortdurend onderhoud, maar straten, pleinen en riolering periodiek. Dat heeft ook invloed bij de uitbreiding. Een nieuwe straat behoeft voorlopig geen onderhoud, maar een nieuw plantsoen on middellijk (snoeien, maaien, sproeien). Ten slotte mag niet worden vergeten, dat de ontvangsten ter zake van parken en plantsoenen van ruim 20.000 in 1958 (werkelijk) tot ruim 38.000 in 1960 (ra ming) zijn gestegen. Het tarief voor de straatbelasting in de omliggende gemeenten, die hun tarief op de kadastrale huurwaarde hebben geba seerd, is als volgt: Beverwijk 9 pet.; Bloe- mendaal 6 pet.; Zandvoort 10 pet.; Alk maar 10 pet.; Zaandam 6 pet. (wordt per 1 januari 1960 10 pet.). Advertentie Wij hebben ingericht een speciale afdeling voor het kind. KENNEMERLAAN 59 TELEFOON 5326 Hoewel de heer G. Duinker, chef»van de afdeling papierexpeditie bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v., die dinsdag veertig jaar aan dit bedrijf verbonden was in feite niets van een jubileumviering wilde weten, is het voor hem en zijn familie een dag vol verrassingen geworden. De eerste verrassing viel de heer Duin ker en de zijnen ten deel met de ontvangst op het raadhuis van Velsen. In tegenwoor digheid van de heer J. H. Smidt van Gel der jr., bedrijfsdirecteur, deelde burge meester mr. M. M. Kwint de jubilaris met een hartelijk toespraakje tot zijn „hor loge" (de burgemeester komt de heer Duinker bijna elke dag 's morgens tegen) mede, dat hem de koninklijke onderschei ding met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toe gekend, waarna de versierselen werden opgespeld. Op het directiekantoor geschiedde ver volgens de ontvangst in aanwezigheid van de heren ir. R. van den Ende en ir. L. I. Korteweg, respectievelijk bedrijfsingenieur en diens persoonlijk assistent. De heer Smidt van Gelder herinnerde er aan, hoe de heer Duinker als jongste begonnen later deel uitmaakte van de technische administratie en vervolgens ruim twintig jaar in de papierexpeditie heeft doorge bracht, hetgeen zeker niet de gemakke lijkste tijd was. De directeur sprak zijn bewondering uit voor de wijze, waarop de jubilaris steeds het expeditieprogram ma, vaak met veel improvisatie heeft kunnen afwerken, daarbij rekening hou dend met alle wensen van de klanten. Wegens zijn bijzonder plichtsbesef heeft de jubilaris het zich niet gemakkelijk ge maakt, doch deze eigenschap en zijn trouw aan de zaak hebben hem in staat gesteld zijn lastige taak te verrichten. De waardering voor dé héér Duinker werd getoond door de aanbieding van de draagmedaille van het pas verworven ere metaal, een fraai gouden polshorloge, een enveloppe met inhoud en het vererend ge tuigschrift met bijbehorende grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Mevrouw Duinker kreeg een foto in lijst van haar man. Nadat de heer Duinker had gedankt en nadat vele oude herinneringen waren op gehaald, brachten de directiegasten een bezoek aan het bedrijf. Aangezien een in diverse kleuren KENNEMERLAAN 65 - 69 Bij het onderzoek van de begrotingen der gemeente Velsen voor 1960 deelde een lid mede, dat hij zich op principiële gron den niet kon verenigen met de subsidie- post voor de Bescherming Bevolking, al was hij verheugd, dat de post met twintig duizend gulden was verminderd, welk be drag thans „aan nuttiger zaken ten goede kan komen". Kan deze taak voor wat betreft het niet- militaire deel nief naar instanties als brandweer, p.'itie etc. worden overge bracht, vroeg dit lid. B. en W. antwoordden, dat de door vraagsteller bedoelde diensten er niet op zijn berekend, wat personeel en materieel betreft, om in oorlogstijd een deel van de B.B.-taak over te nemen. In geval van oorlog worden de betrokken ge meentediensten bij de B.B. ingeschakeld, hetgeen bovendien uit een oogpunt van or ganisatie en coördinatie de voorkeur ver dient. Een ander lid vroeg of burgemeester en wethouders het niet nuttig achten de con clusie te trekken uit de mededelingen van deskundigen, dat bij het ontploffen van A- en H-bommen geen hulp kan worden ge boden. Zijn burgemeester en wethouders niet met hem van mening, dat het bedrag van 64.000, dat voor de Bescherming Be volking is uitgetrokken, een betere be stemming kan krijgen? B. en W. echter achten het niet aanne melijk, dat de regering zich door ondes- kundigen zou laten voorlichten. Beant woording van deze vraag heeft voorts geen zin, omdat deze uitgaaf volgens de wet tot de verplichtë wordt gerekend. Hoewel het bedrag voor 1960 in vergelij king met het geraamde bedrag voor 1959 met 20.000 is verminderd, wordt deson danks aangedrongen de uitgaven voor dit doel te verminderen en pogingen bij het bestuur aan te wenden de hog in te dienen begroting zo sober mogelijk te doen zijn, aldus een lid. In dit verband vroeg een an der lid of het bedrag ad 1 per inwoner, waar de bijdrage der gemeente Velsen thans op neerkomt, de minimum-bijdrage is of dat er gemeenten zijn die een geringe re bijdrage per inwoner betalen. „Wij zijn. terzake diligent en hebben, mede in verband met de destijds door de raad aangenomen motie, alle middelen aangewend om de uitgaven voor de ge meente zo laag mogelijk te houden. De bijdrage van 1 per inwoner is geen mi nimum-bijdrage. Er zijn inderdaad ge meenten, die een lagere bijdrage betalen, maar de plaatselijke omstandigheden zijn ook ten aanzien van deze uitgaven van in vloed," aldus B. en W Na dagen van onzekerheid heeft me vrouw Louise Hofmann uit Friedberg een brief gekregen van haar zoon Rolf uit een gevangenis in Praag. Rolf Hof mann en zijn collega zijn met hun straalvliegtuigen op Tsjechoslowaaks grondgebied terechtgekomen. Nu worden zij door de Tsjechische auto riteiten vastgehouden. In zijn brief schrijft Rolf te hopen dat de West- duitse regering spoedig contact zal op nemen over hun vrijlating. De onder handelingen moeten lopen via de am bassade van de Verenigde Staten in Praag. De vloot van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij verrijkt met het m.s. „Areas", dat bij E. J. Smit en Zoons scheepswerven te Westerbroek (Gronin gen) is gebouwd. De „Areas" is van het open shelterdek- type en heeft een draagvermogen van 950 ton. De „Areas" is vandaag uit Am sterdam vertrokken in de Noord-Levant- dienst van de K.N.S.M. HAVENVERKEKR AMSTERDAM In de week van 22 tot en met 28 novem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 146 schepen (401.059 brt) en ver trokken 124 schepen (317.013 brt). In no vember zijn 575 schepen de Amsterdamse haven binnengekomen met totaal 1.482.749 brt. Er vertrokken 545 schepen met totaal 1.433.255 brt. huldiging aan het bedrijf achterwege bleef, heeft de familie Duinker in haar woning aan de Hofdijklaan in Di-iehuis ondanks het „stilzwijgen" ervaren, dat dit stilzwijgen een grote fluistercampagne te weeg heeft geracht. Een veelheid van fraaie geschenken van bedrijf, klanten en kennissenkring, waaronder de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen, afdeling IJmuiden, en andere relaties, alsmede zeer veel bloemen, waaronder een prachtige mand van de directie, demonstreerden, dat het jubileum niet onopgemerkt was ge bleven. Een evenredig groot aantal bezoekers heeft de familie Diunker in de loop van de dag ontvangen. - Namens de papierexpeditie-kring en verwante afdelingen bood de heer Van Zandbergen 's avonds nog een prachtige tuinparasol aan, zodat de ongewilde ju bileumviering desondanks een mooie feestdag is geworden. De Raad voor de Scheepvaart heeft een kapitein uit Leeuwarden gestraft met een berisping. Het is volgens het oordeel van de raad aan zijn schuld te wijten, dat het m.s. „Sporonia" op 28 april op Fox Reef voor de haven van Puerto Cabezas (Nica ragua) is gestrand. De kapitein was, zon der tevoren een goed bestek te hebben ge kregen en zonder gebruikmaking van het lood, bij minder goed zicht een hem on bekende kust aangelopen. De raad heeft voorts de kapitein van het m.s. „Sinabang" uit Katwijk aan Zee, eveneens ges* raft met een berisping Het was, aldus de raad, aan zijn schuld te wijten dat zijn schip op 26 maart op de reis van Sorong naar Sandakan beoosten Waigeo had gestoten. De kapitein van het m.s. „Hondsbosch" uit Delfzijl kreeg een berisping, omdat de raad hem medeschuldig acht aan de stran ding van zijn schip op 4 april op de reis van Perth naar Skighall op de Deense van Perth naar Skoghall op de Deense de raad er rekning mee gehouden, dat de kapitein slechts weinig ervaring had en dat hij onder ongunstige weersomstandig heden en met een leeg schip met gering machinevermogen deze reis moest ma ken. ARBEIDER BRAK KNIESCHIJF Terwijl de heftruckdrijver J. Karsies uit Beverwijk dinsdagmiddag bij de garage Noord op het Hoogoventerrein bezig was met het schoon spoelen van de truck, bleef hij op een gegeven moment met zijn schoen haken achter het profiel van een auto band. Hij viel van ongeveer een meter hoogte op de grond en brak zijn linker knieschijf. Het slachtoffer is in het Rode- Kruis-ziekenhuis te Beverwijk opgenomen Advertentie Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur PEN. ZIET DE ETALAGES Advertentie luist op tijd voor de Sint ontvingen wij een nieuwe zending beige, grijs, blauw en groen v.a. 2.25 MAILLOTS, wol-mousse V.a. 4.75 PLEIN 1945 no. 49 - TELEFOON 6018 De leider in het klassement bij de schaakclub Kijk Uit te IJmuiden, G. Maas, mag dan in enkele van zijn partijen de wind in de zeilen hebben gehad: de wijze waarop hij maandagavond in het Cultureel Centrum de. altijd lastig te bestrijden Tr A. Langedijk zijn wil" wist op te lcggón," rechtvaardigde zijn leiderspositie stellig. Langedijk verdedigde zich met het altijd attractieve Budapestergambiet. Deze wei nig gespeelde verdediging bleek voor Maas geen onbekend terrein. Hij speelde sterk en gooide reeds vroegtijdig de knuppel in het hoenderhok door zijn dame te offeren waarvoor hij twee lichte stukken, een pion en een kansrijke aanvalsstelling kreeg. De arme Langedijk werd geen enkele adem pauze gegund en werd met zijn koning het bord over gejaagd. Toen Maas bij deze achtervolging zo hier en daar en passant het nodige materiaal buit maakte en met matdreigingen bleef werken was er voor zijn tegenstander alle reden om de strijd te staken. Oud-kampioen J. Blok zorgde ervoor dat hij niet verder bij G. Maas achter kwam In een damegambiet kreeg hij met wit spelend tegen A. Kistemaker een licht initiatief. Door een incorrecte afwikke ling verloor Kistemaker twee belangrijke pionnen. Zijn koning kwam op de tocht te staan en vormde een dankbaar aanvals- obiect voor de strijdlustige Blok-formaties Met alle mogelijke middelen bleef Kiste maker zich verzetten maar het wonder dat hem van de dreigende ondergang had kun nen redden bleef uit. Blok veegde het bord van vijandelijke materiaal schoon en dwong Kistemaker daarmee tot een on voorwaardelijke capitulatie. P. Lanser en J. Kraayenoord hervatten hun afgebroken partij. Met een kwaliteit meer ondernam P. Lanser een gerecht vaardigde winstpoging. Beide spelers kwa men voor de tweede maal in tijdnood maar Lanser liet zich ook in deze fase van de strijd het voordeel niet meer ontnemen. Voor Kraayenoord werd het toen tijd om de uitzichtloos geworden strijd te staken. In de tweede groep werd een belang rijke partij gespeeld tussen P. Heidenreich De Heemskerkse sportvereniging ODIN heeft aan de gymnastiekafdeling een vol leybal- en korfbalafdeling toegevoegd. Het bestuur van volleybal zal voorlopig bestaan uit de heren J. J. Milikan, voor zitter; Stevenhagen, secretaris-penning meester; T. S. Rijpma en J. J. Kracht. Laatstgenoemde zal voorlopig de training op zich nemen. Onder voorzitterschap van de heer T. S. Rijpma werd een vergadering gehouden, waarop men tot oprichting van een korf balafdeling besloot. Het voorlopig bestuur van deze afdeling is als volgt samenge steld: de heer W. Solleveld, voorzitter; mejuffrouw G. Poppema, penningmees- teresse; de heer T. Martens, secretaris en de heer R. Milikan. De kleuren die beide afdelingen zullen verdedigen zijn: okergeelshirt en donker blauwe broek. Het bestuur van ODIN stelt thans nog pogingen in het werk om te komen tot de oprichting van een afdeling voetbal. OUDERAVOND MOERBERGSCHOOL. In het gebouw van de Moerbergschool aan de Kerkstraat te IJmuiden wordt maandag een ouderavond gehouden. Als spreker zal optreden de heer A. van Meer- ten, pedagogisch doctorandus, die een lezing zal houden over „Schoolprestaties en milieu". 6 2 4 4 7 2 4 1 4 6 2 3 1 3'/2 6 2 3 1 3'/2 7 2 3 2 3'/2 6 1 4 1 3 4 2 1 1 2Vz en H. v. d. Plas. Het duel leidde na een ge lijk opgaande strijd tot een verdeling van het punt. W. Deelder en A. v. d. Plas kwa men hier ook al tot een verdeling van het punt. De rangschikking in deze afdeling ziet er nu als volgt uit: 1. P. Heidenreich 2.H. Aarts 3-4. W. Deelder H. v. d. Plas 5. J. Plugboer 6. A. v. d. Plas 7. H. van' Nieuwenhui De overige spelers hebben twee punten of minder. A. A. Verkooijen en C. Gravemaker konden zich in groep 3 niet bevrijden uit de zone waar de klappen worden uitge deeld. A. A. Verkooijen was er tegen W v. d. Berg wel dicht bij maar zag toch nog kans in een kansrijke stelling te ver liezen. Gravemaker werd het slachtoffer van de oprukkende P. Kramer jr. Met G. Koomen wil het de laatste par tijen in de vierde groep niet erg vlotten. Nu weer moest hij tegen J. Kroese het onderspit delven. Donderdagavond zal in het Cultureel Centrum de traditionele Sint-Nicolaas- schaakavond plaats vinden. Dientengevolge zal het eerstvolgende competitieprogram ma op 7 december plaats vinden. Eigenlijk moesten ze december maar „slachtmaand" noemen, ivant kunt u schatten, hoeveel fraaie spaarvarkens er deze feestmaand zullen sneuvelen. Zelfs het lot van de fraaiste exempla ren wordt met de hamer beslist, want in deze jachtige tijd gunt men zich de gelegenheid niet om het geld er voor- i zichtig uit te peuteren! BEVALLEN: G. M. Nagel-Schuijt, d., Corverslaan 84, Velsen-Noord; F. de Vries- Oortwijn, d., Schulpweg 380, Velsen- Noord; A. C. van de Polder-Jansen, z., Boutensstraat 10 (I). Haarlem; T. A. M. Vliegendhart-Hettfleisph von Ehrenhelm, z., Paramaribostraat 10, Santpoort; S. Hol- Dijkhuizen, z. Snelliusstraat 15, IJmuiden; G. G. F. Heilig-Kaub, d., Orionweg 74, IJmuiden. OVERLEDEN: R. Willems, 86 j., echt genoot van H. Kooger, Frans Netscher- laan 17, Santpoort; P. J. de Morree, 86 j., echtgenote van D. P. Rietveld, Rembrandt- laan 23, IJmuiden-Oost; N. Groen, 82 j., echtgenoot vq^x L. Akkerman, Sparren- Vijf opvarenden van het Nederlandse tankschip „Theobaldius" hebben terecht moeten staan voor de rechtbank te 's-Gra- venhage, omdat zij eind november 1956 hadden deelgenomen aan een relletje in de haven van Freetown aan de westkust van Afrika. De „Theobaldius" liep 25 november 1956 de haven van Freetown binnen. Het Suez- kanaal was gesloten en de tankers moes ten om Afrika heen varen. De toch al lange tankerreizen werden nóg langer en de mannen /erlangden er voortdurend naar, ergens aan wal te kunnen. Bij Freetown leek die kans te worden verwezenlijkt. Daar zou het schip bunkeren. Toen het echter eenmaal zover was, bleek dat de „Theobaldius" maar korte tijd aan de ka de mocht blijven liggen, omdat er een En gels oorlogsschip werd verwacht, dat ook snel van olie moest worden voorzien. Het in het vooruitzicht gestelde passagieren ging dus niet door. De kapitein verbood de bemanning aan land te gaan. Zij mocht al leen maar op de steiger wandelen. On danks dit bevel gingen enkele mannen-toch in Freetown passagieren. Op een gegeven ogenblik hoorden zij de scheepsfluit drin gend toetex-en. Zij haastten zich terug naar de kade, waar de tanker al bezig was weg te manoeuvrex-en. Het achterschip was echter nog bei-eikbaai\ Het lukte enkele mati-ozen om toch nog aan boord te ko men, maar één lid van de bemanning viel tussen wal en schip in het water, dicht bij de schx-oef. Enige matrozen op het achterdek wei gerden de laatste tros los te gooien. Een andere matroos, die meende dat de in het water gevallen man gevaar liep door de draaiende schroef te worden gegrepen, ontstak in woede, rende de commando burg uit en schold de kapitein uit voor moordenaar en viezex-ik. Andere matro zen sprongen in het water om hun kame raad te helpen. Ten slotte kwam de hele bemanning echter weer aan boord. De kapitein van het schip, die als getui ge werd gehoord, verklaarde dat de schroef niet had gedraaid toen de matroos in het water lag, maar een matroos ver- klaai-de dat deze wel draaide. Hij zei, dat daardoor juist de strakgespannen anker- tros was geknapt. De officier van Justitie vorderde tegen de 23-jarige olieman die de kapitein had uitgescholden en tegen drie matrozen we gens dienstweigering een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een boete van 100.-. Tegen een andere olie man vroeg hij vi'ijspraak omdat hij niet bewezen achtte dat deze te zamen met anderen dienst had geweigerd. De rechtbank zal 15 december vonnis wijzen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Boreas van Rotterdam; Areas, Delfzijl; Peregrine, Dagenham; Fivelborg, Colchester, ledig IJmuiden; Bolt, Kris- tinehamn; Viggen, Karlstad; Land Hadeln, Sand- vik; Figaro, Portland; Capella, Delfzijl; Armorit, Le Havre; Vesta, Stockholm, bijlegger IJmuiden: Admiralengracht, Mantyluoto; Markab. Spesholt: Artura, Rotterdam; Strabo, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Martha Arends van Hamburg; Link, Harlingen, laden IJmuiden; Hemelingen, Otterbaecken, erts lossen IJmuiden; Libertad, Delfzijl; Agamemnon, Ant werpen; Johan Colet, Milwaukee: Leliegracht, Hamina: Steinhoeft, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Saarland naar Havana; Kersch, Tuapse; Ceres, Bremen: Senegalkust, Bordeaux; Heiloo, Dagenham, wals- materiaal; Asmidiske. Norfolk, ledig Hoogovens; Irma. Hamburg; Jeanne, Rotterdam; Peter Sven- den, Gent; Aden, Shanghai; Afiena Hamburg: Minna Schupp, Odda; Vesta, Paris, bijlegger IJ muiden: Peregrine, Harlingen: Lake of Michigan, Gyon; Dotterel. Rotterdam; Gerd, Londen; Expo. Vlissingen; Segre. Bilbao, coils IJmuiden: Lizard. Londen; Paris, Gothenburg; Rijnstroom, Huil: Lido. Vittoria. ledig IJmuiden; Gol. Rouen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Roelf naar Rouen, walsmateriaal IJmuiden: Wasaborg, Bre merhaven: Boreas, Hamburg; Rigel, Rotterdam; Camroux 3. Methil, kunstmest van IJmuiden; Bogehund, Motrose; Mironych, Bremen, ledig Zaandam; Atrick, Leith. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7