Nertzane Panda en de meester-diplomaat Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Nederland niet ontevreden over de resultaten ZccU ió Uet zo r Onbestendig weer 'N WARM GESCHENK! Ongerustheid dat Ministerraad verdrag niet nakomt Dr. Mansholt over de landbouw in EEG De Perzische olie en de Sovjet-Unie v J 't Silver Stoepke 2 DE EEG-BUITENTARIEVEN Jan Feyen N Het vervoer in de EEG Wereldkoopvaardijvloot zal moeten inkrimpen GOUDEN HUIS v? HANDCREME V.N. bezorgd over de overzeese gebieden van de EEG Vihamij: Onveranderd dividend Fusie Scholten en Meyer's Dextrine OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Tsjechische handelsmissie naar Nederland Bouwstoffen Braat gunstig resultaat Hoger interim-dividend Billiton DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 De besprekingen die regeringsvertegenwoordigers van de zes E.E.G.-landen de afgelopen twee dagen in Brussel hebben gevoerd over het gemeenschappelijke buitentarief van de Europese Economische Gemeenschap hebben tot direct resultaat gehad, dat thans overeenstemming is bereikt over een aantal goederen en produkten die ongeveer 40 percent uitmaken van de invoer in de Gemeenschap van de goederen en produkten die op de zogenaamde lyst-G voorkomen. Op deze lijst stonden aan vankelijk een zeventigtal posten, waarover destijds bij het totstandkomen van het E.E.G.-verdrag geen overeenstemming over een gemeenschappelijk buitentarief kon worden verkregen. Op 18 en 19 december zullen de bespre kingen worden voortgezet en de hoop be staat, dat voor het einde van dit jaar over eenstemming kan worden bereikt over de resterende 60 percent. De zes E.E.G.-lan den hebben het G.A.T.T. toegezegd er naar te zullen streven voor het einde van dit jaar een akkoord over de lijst-G te be- reieken. In Nederlandse delegatiekringen zei men niet ontevreden te zijn over de resultaten van de conferentie, die men met uitzondering van de produkten in de landbouwsector zeker gunstig voor Neder land noemde. De vliegtuigindustrie Een van de punten van belang voor ons land was de invoer van vliegtuigen, waar op in de Benelux geen invoerrechten, maar in andere landen tot dertig percent rechten worden geheven ter bescherming van de nationale vliegtuigindustrie. De Nederlandse minister van Economische Zaken, de heer De Pous, betoogde bij de behandeling van dit punt, doelende op de K.L.M., dat indien een gezonde industrie een beginsel van de Gemeenschap is, geen maatregelen mogen worden getroffen om een dergelijke onderneming ,in een moei lijke toestand te brengen. De zes regerin gen zullen thans een voorstel van de Euro pese Executieve Commissie bestuderen dat na een uitvoerige gedachtenwisseling ter tafel kwam. Hierin wordt voorgesteld de eerstvolgende vijf jaar de invoer van vliegtuigen ten behoeve van luchtvaart maatschappijen niet te belasten, de moge lijkheid open te laten deze termijn met nog eens vijf jaar te verlengen en een ta riefcontingent in het vooruitzicht te stel len voor de Beneluxlanden, dat gelijk zou zijn aan de behoeften van de luchtvaart maatschappijen. De ministers kwamen voorts tijdens hun langdurige besprekingen van de afgelo pen twee dagen overeen, dat reeds de vol gende week deskundigen van de zes lan den bijeen zullen komen om voorstellen te formuleren voor een aantal produkten, waarbij vooral Italië is betrokken en waarvoor een regeling niet kan worden ge vonden door het vaststellen van douane rechten zonder meer. Genoemd zijn hier bij zwavel, lood, zink, zijde en kurk. De deskundigen zullen moeten nagaan in hoe verre regionale sanering, investeringen of herscholing via het Europese sociale fonds een oplossing voor deze produkten zullen kunnen bevorderen. De Sahara-olie en de E.E.G. De Franse minister voor de industrie, Jeanneney, heeft verklaard dat de Franse regering probeert een zekere voorkeurs behandeling in de E.E.G. te krijgen voor de olie uit de Sahara, zonder dat dat ove rigens tot verhoging van de olieprijzen zou leiden. De minister, die sprak op een lunchbij- Advertentie SPITSE LEEST RIBBEL ZOOL VACHT GEVOERD in wit cognac geel - - rood 19.90 I -voor LIJXE schoenen-/' KRUISWEG 50 - HAARLEM De Ministerraad van de E.E.G. dreigt in gebreke te blijven bij het vaststellen van de door het verdrag van Rome voorge schreven maatregelen tegen discriminatie op vervoersgebied. Volgens artikel 79 van het verdrag moeten de ministers binnen twee jaar na de inwerkingtreding van het verdrag, ook al heeft men met de fei telijke opheffing van de discriminatie de tijd tot aan het eind van de tweede etappe van de overgangsperiode dat wil zeggen tot 1966. De Executieve E.E.G.-Commissie heeft enige tijd geleden voorstellen voor de door de ministers te treffen maatregelen gedaan, doch de Ministerraad is nog niet aan behandeling ervan toegekomen. Aan gezien de Raad, voorzover nu bekend, dit jaar niet meer bijeenkomt, wordt de in het verdrag gestelde termijn dus over schreden. In E.E.G.-kringen in Brussel heerst een zeker onbehagen over het in gebreke blijven van de ministers. Volgens de voorstellen van de executieve E.E.G.-Commissie zouden allereerst de discriminatoire prijzen en vervoersvoor- waarden moeten worden opgeheven die tussen 31 december en de inwerkingtre ding van de nieuwe bepalingen zijn inge voerd. Daarna zouden geleidelijk de dis criminaties moeten worden afgeschaft in het goederenverkeer tussen de lid-staten onderling en ten slotte in het goederen verkeer tussen de E.E.G.-landen en derde landen. Aangezien de executieve Commis sie in staat moet zijn controle uit te oefe nen, zou de Executieve Commissie inge licht moeten worden over de prijzen en vervoersvoorwaarden die door de vervoer ders binnen de Gemeenschap worden toe gepast. eenkomst van economische en financiële redacteuren, zei dat de kwestie een onder werp van bespreking uitmaakt bij de be studering van het toekomstige buitenta rief van de produkten op de zogenaamde lijst-G van de Europese Economische Ge meenschap. Volgens Jeanneney zou men een speci aal recht op geraffineerde produkten uit niet-E.E.G.-landen kunnen heffen. Doch een deel van de invoer van olieprodukten uit derde landen zou onbelast blijven. Dit contingent zou men zodanig kunnen vast stellen dat het tezamen met de produktie van de Sahara iets groter is dan de ver wachte behoeften van de zes E.E.G.-lan den. De prijs van de olie uit de Sahara zou dan niet hoger behoeven te zijn dan de prijs op de wereldmarkt, aldus de Franse minister. Dr. S. L. Mansholt. vice-president van de Europese commissie en speciaal belast met landbouwaangelegenheden, heeft in Parijs tegenover de leden van de Parle mentaire Raad van de Europese Beweging, gesproken over het probleem van het defi niëren van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek in de E.E.G.-landen. De vroe gere Nederlandse minister zei hierover dat men een dergelijke politiek niet voor slechts enkele jaren kan vastleggen. De politiek dient absoluut een langdurige pe riode te bestrijken teneinde de landbou wers in de zes landen te verzekeren van de noodzakelijke stabiliteit. Het probleem van de landbouw zal in geen geval kunnen worden opgelost door een eenvoudige organisatie van de mark ten of door prijsmaatregelen. Toch zullen ook deze maatregelen moeten worden ge nomen om de producenten een behoorlijk prijsniveau en vooral een stabiele afzet te waarborgen, zonder daarbij tot enige over- produktie te geraken, aldus de vice-presi dent van de Europese Commissie. De ambassade van Perzië deelt mede ge machtigd te zijn het bericht ongegrond te verklaren volgens hetwelk de Sovjet-Unie aan de regering van Perzië zou hebben voorgesteld 85 percent van de netto winst van de olie in het noorden van Perzië ter beschikking van Perzië te stellen. Onlangs werd bericht, dat de Sovjet-Unie aan Per zië exploratierechten op olie in Noord- Perzië had gevraagd op basis van een winstdeling van 85 percent voor Perzië en slechts 15 percent voor de Sovjet-Unie. Als voorwaarde zou hierbij zijn gesteld, dat Perzië een schriftelijke toezegging doet, dat het geen buitenlandse machten zal toe staan anti-Sovjet bases op zijn grondgebied te vestigen. Volgens de Times onderstrepen de door Lloyd's Shipping Register gepubliceerde gegevens over de groei van de wereld- koopvaardijvloot met bijna zeven miljoen ton in het lopende jaar een feit, waarvan de reders zich reeds al te lang bewust zijn, namelijk dat de wereld-koopvaardijvloot aanmerkelijk sneller groeit dan het lading aanbod. Het moet volgens de Times wor den betwijfeld of de wereldhandel ooit weer in zodanige mate zal toenemen, dat de groei gerechtvaardigd is, zoals de koop vaardijvloot die in de afgelopen drie jaar te zien heeft gegeven. Het tempo van de scheepsbouw neemt af en er worden thans meer schepen gesloopt dan vroeger. De uitbreiding van de wereld-koopvaardij vloot is dit jaar kleiner dan verleden jaar en ook worden er minder nieuwe schepen op stapel gezet. Het tempo van het slopen van schepen bedraagt thans drie miljoen ton per jaar tegèn een a twee jaar geleden een miljoen ton per jaar. Dit is volgens de Times evenwel nog niet voldoende. De scheepsbouwcapaciteit in de wereld zal moeten worden verminderd, terwijl verder het herstel van de vrachtenmarkt zich sneller zal voltrekken, wanneer er nog meer schepen worden gesloopt. Advertentie TOEN Nero enige tijd keizer was, vond hij dat het tijd werd zich eindelijk eens een behoorlijke woning te laten bouwen. Voor onze begrippen was hij gedurende zijn gehele leven geriefelijk gehuisvest ge weest in de verschillende paleizen die hem ter beschikking hadden gestaan, maar toen de hoogmoedswaanzin de jonge keizer stevig in zijn greep had, noemde hij de keizerlijke verblijven mensonwaardig. Daarom liet hij een paleis bouwen dat naar zijn mening beter bij hem paste en het Gouden Huis genoemd werd. De door drie rijen zuilen geschraagde hal van dit gebouw had een lengte van bijna IV2 km (om nauwkeuriger te zijn: 1480 m). Voorts was de voorhal zó hoog, dat het 35 m hoge standbeeld dat Nero van zichzelf liet ver vaardigen hierin kon worden ondergebracht. Verder liep door het paleis een beek en waren graan velden, weilanden, wijngaarden en bossen met wilde dieren in dit paleis aangelegd, terwijl voorts allerhande snufjes, zoals baden met zeewater, bronnen van reuk waters e.d. er voor zorgden dat het de kei zer en zijn gasten aan geen enkele luxe zou ontbreken. Het Gouden Huis met zijn geweldige gangen en hallen nam destijds een opper vlakte in beslag die te schatten is op on geveer tienmaal de oppervlakte van het Kolosseum, het enorme Romeinse stadion, waarin bijna 110.000 bezoekers een plaats konden vinden om de spelen en vermake lijkheden die zich op het middenterrein afspeelden, gade te slaan. Nero's paleis moet dan ook zeker beschouwd worden als het grootste paleis dat ooit werd gebouwd. Het spreekt welhaast vanzelf, dat in Rome destijds niet genoeg arbeiders aan wezig waren om de keizerlijke bouw plannen te verwezenlijken. Daarom gaf Nero bevel alle krijgsgevangenenen uit het uitgestrekte Romeinse rijk naar Rome te doen brengen, opdat deze slaven hun steentje letterlijk en figuurlijk zouden kunnen bijdragen. Voorts dadigers in het vervolg alleen nog maar tot dwangarbeid worden veroordeeld, zo dat ook zij de rijen der bouwvakarbeiders konden versterken. Het heeft niet mogen baten,' want toen Nero tot opluchting van bijkans alle Romeinen zichzelf door de dwang der om standigheden het leven benam, was het Gouden Huis nog steeds niet afgebouwd. En tot voltooiing van dit onmetelijke bouwwerk zou het ivaarschijnlijk nooit ge komen zijn, als niet het volgend jaar de bijna even verkwistende en zielszieke Otho de Romeinse troon had be klommen. In de 95 dagen dat hij keizer rvas, zette hij een Nero-verering op touw, waar bij de standbeelden van de vroegere keizer in glorie wer- ien hersteld, Otho liet zich zelf zelfs „Nero" noemen en stelde 50 miljoen sestertiën om het Gouden Huis af te "N beschikbaar bouwen. Hoe het met de voltooiing van dit paleis is verlopen, valt moeilijk uit te maken Aangezien de opvolger van Otho, keizer Vitellius in de eerste dagen van zijn keizer schap, over het Gouden Huis sprekend, opmerkte dat hij niet kon begrijpen waar om Nero zo slecht behuisd was geweest, mogen we veronderstellen, dat er nog steeds aan de vervolmaking van dit paleis werd gewerkt. Niet lang echter, want kei zer Vespasianus Het het Gouden Huis voor wat het was en liet boven een deel er van het geweldige Kolosseum bouwen, dat in het jaar 80 dus onder keizer Titus was voltooid. Bovendien richtte Titus boven een ander deel van het Gouden Huis een geweldige badinrichting de bekende Titus-termen op, zodat heel Nero's glorie onder nieuwe bouwwerken bedolven werd De her-ontdekking van het Gouden Huis in de Renaissance doet ons de verklaring van het woord „grotesk" aan de hand. Daarover een volgende keer. H. Pétillon mochten mis- (Nadruk verboden). Advertentie d« opzienbarende nieuwe handcrème, afkomstig van de edele nerts. Voof waarlijk verzorgde, fraaie handenl NERTZANE s zó actief dat 'A cm crème per keer al ruim vol doende is voor belde handen. f 2.40 per royale tube. een produkt van PHILIPS-DUPHAR De beheerschapscommissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft op nieuw de leden van de Europese Gemeen schappelijke Markt gevraagd de V.N. mee te delen- welke invloed de associatie met de E.E.G. op de overzeese gebieden dei- leden zal hebben. Met 46 tegen 15 stem men bij 7 onthoudingen aanvaardde de commissie een resolutie waarin de As semblee wordt verzocht „met bezorgd heid" te constateren dat de betrokken lan den nog niet voldoende inlichtingen hebben verschaft voor een juiste beoordeling van de vraag of de gemeenschappelijke markt n nadelige invloed op de overzeese ge bieden zal hebben. Voorts zou de Assemblee de commissie voor inlichtingen omtrent niet-zelf-bestu- rende gebieden opdracht moeten geven het volgend jaar speciale aandacht aan de kwestie te wijden. Tot de voorstemmers behoorden de Sovjet-Unie, de V.S. en In donesië. Tot de tegenstemmers Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk, Ita lië, Engeland en Australië. De directie van de n.v. verenigde indus trie- en handelmaatschappij „Vihamij" te Arnhem deelt mede, dat de groothandels- omzetten in de eerste drie kwartalen van het lopende boekjaar, in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1958, in vrijwel alle afdelingen in bevredigende mate zijn gestegen. Het is te verwachten dat de nog resterende maanden eenzelfde stijging te zien zullen geven, waardoor zelfs het niveau van 1957 zal worden over schreden. De verhoging der omzetten ging uiteraard gepaard met een stijging der kosten, die echter door de omzetstijging werd opgevangen. De fabrieksresultaten in de eerste drie kwartalen van 1959 heb ben zich eveneens gunstig ontwikkeld. De geconsolideerde resultaten zullen over het verhoogde aandelenkapitaal een zelfde. dividenduitkering als over 1958 mogelijk maken, aldus de directie. Nederlands staal naar Florida De staat Florida zal 300 ton staal uit Nederland kopen voor de vervaardiging van autonummer borden voor 1960. De inkoper Dan d'Alemberte zei dat een monster van het Nederlandse staal „zich zeer goed heeft gedragen bij proeven". Hij zei dat de prijs ongeveer 188 dollar per ton be draagt. Advertentie ZO MOEILIJK IS HEI NU OOK WEER NIE1 om een keus te maker uit onze collectie SINT NIC.GESCHENKEN. Er zijn 1000 en één artike len. U slaagt zeer zeker ook in kleine cadeaus hebben wij iets voor U. b.v. zilveren manchet knopen v.a. 4,50 zilv. dasklem v.a. f 3,75 collier m. hanger f 5,25 armband m. bedels f 4,25 het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 erooz mi»z 3. Nadat de onverstoorbafe heer de bom aandachtig had 'bekeken, stond hij op. „Gooit U hem nu eindelijk weg?" vroeg Panda hoopvol. „O neen," antwoordde de heer, „die bom is niet van mij en het is niet diplomatiek om andermans eigendom weg te gooien. Blijj dus bedaard, terwijl we even de eigenaar zoeken." Maar Pan da vond het moeilijk om bedaard te blij ven. „Als die bom barst, vlieg de hele wa gon in de lucht!" riep hij angstig. „Daar twijfel ik niet aan," antwoordde de heer, „het is degelijk maaksel. Ik vermoed dan ook, dat degenen, die mijn koffer voor dit knaltuig verwisselden, zich nu in de an dere wagon zullen bevinden." Dat had hij goed ingezien In de volgende wagon waren twee liedeu op verdachte wijze be zig een koffertje open te breken. „Zal ik even door slot schieten, Nummer Der tien?" vroeg de een. „Nee, wacht even, Nummer Twaalf, ik wrik dolk er tussen," antwoordde Nummer Dertien, „we moe ten boel niet stuk maken, voor we weten, wat er in zit." „Geheime papieren natuur lijk," veronderstelde Nummer Twaalf, „want diplomaat was altijd reuze voor zichtig met koffertje. Hij hield het zelfs bij zich als hij slapen deed." „Nu heeft hij iets anders bij zich," zei Nummer Der tien met een grijns. „En als we straks knal horen, is er weer diplomaat minder!" En hun boosaardig gelach schalde door de coupé. De directies van W. A. Scholten's Aard appelmeelfabrieken n.v. te Foxhol en O. J Meyer's Dextrinefabrieken n.v. te Veen- dam delen mede, dat plannen tot een vol ledige fusie tussen beide vennootschap pen thans in een zo ver gevorderd sta dium zijn, dat nadat het wetsontwerp in zake maatregelen in verband met fusies van vennootschappen op aandelen op 1 januari 1960 kracht van wet zal hebben gekregen, tot de uitvoering hiervan wor den overgegaan. Het ligt in de bedoeling, dat W. A. Schol ten's Aardappelmeelfabrieken n.v. door een ruil van aandelen in het bezit zal ko men van de grote meerderheid of zo mo gelijk van alle aandelen O. J. Meyer's Dextrinefabrieken n.v. Advertentie Doelstraat'59 - Haariem - Tel. 15252 „SPEEDY" VERFSPUITEN compleet ƒ335. Op uitnodiging van het ministerie van Economische Zaken en van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkin gen met het Buitenland, zal een Tsjecho- slowaakse handelsdelegatie van 9 tot 20 december ons land bezoeken. De missie, die onder leiding van Ing. Alois Hloch, vi ce-minister voor de buitenlandse handel van Tsjechoslowakije uit ongeveer tien leden zal bestaan, komt op de avond van negen december aan op het vliegveld Schiphol vanuit Praag. De omzetten in 1959 van de n.v. Bouw stoffen v/h A. E. Braat te Den Haag blij ven zeer bevredigend en zullen die van het reeds zo gunstige jaar 1958 minstens evenaren, aldus deelt de directie mede. Ondanks de nog stijgende algemene kos ten verwacht zij over het thans aflopende boekjaar wederom een gunstig resultaat. Directie en commissarissen van de n.v. Billiton Maatschappij hebben besloten over het boekjaar 1959 een interim-divi dend uit te keren van 71/2 percent op de aandelen tweede rubriek en van 12'/2 percent op de aandelen eerste rubriek, betaalbaar op 4 januari 1960. Over 1958 bedroegen de interim-dividenden respec tievelijk 5 en 10 percent. Interim-dividend Sinkep Tin De raad van commissarissen en de di rectie van de n.v. Sinkep Tin Maatschap pij hebben besloten een interim-dividend vast te stellen van vier percent op de gewone, preferente en prioriteitsaandelen, betaalbaar op 4 januari. Over 1958 werd een interim-dividend uitgekeerd van drie percent op de gewone en op de preferente en prioriteitsaandelen vier percent. Geautomatiseerd. In Zwitserland is woensdag een volledig geautomati seerd telefoonsysteem in gebruik geno men. Ieder van de 1,5 miljoen abonnees kan geheel automatisch, zonder de tus senkomst van een telefoniste, bellen. Zwitserland is het eerste land ter we reld met een geheel geautomatiseerd telefoonsysteem. Voor het net van de huidige omvang zouden vroeger 22.000 telefonistes nodig zijn. De Chaplins. Oona O'Neill heeft zich la ten opnemen in een kliniek te Lausan ne wegens een op handen zijnde be valling. Oona, 34, verwacht haar ze vende kind bij Charles Chaplin, 70. De Chaplins wonen in een villa bij Lausanne. Oud-secretaris. Communistisch China moet worden toegelaten tot de UNO en nationalistisch-China dient als „For mosa" het lidmaatschap van de vol kerenorganisatie te behouden, zo heeft de vroegere secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, verklaard. Lie sprak voor een Amerikaans radiostation. Smokkelstudenten. De Poolse politie heeft een smokkelcomplot van Poolse stu denten, die na hun doctoraal voor ver dere studie naar Moskou waren ge stuurd, meer dan 10.000 dollar naar de Sovjet-Unie hadden meegesmokkeld. In Rusland hadden ze er 300 gouden tienroebel munten uit de tsarentijd voor gekocht, evenals een hoeveelheid platina. Deze waren hadden zij ver volgens weer naar Plen gesmokkeld. Honger. Robert Pesquet, die betrokken is bij de zaak-Mitterrand en die zater dag gearresteerd werd in verband met de bomontploffing in de nationale ver gadering in 1958, is dinsdag in het ge vangenishospitaal opgenomen. Hij lijdt aan de gevolgen van de honger staking, die hij dit weekeinde was be gonnen. Monsterachtig. De nieuwe Zuidafrikaan- se wet die gemengde huwelijken ver biedt is „monsterachtig", aldus heeft de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Joost de Blank verklaard. „Wanneer twee gezonde, verantwoor delijke mensen besluiten de levenslan ge band van het heilige huwelijk aan te gaan is het bijna godslasterlijk te zeggen dat een dergelijke verhouding imoreel is wanneer hierbij verschillen in pigmentatie van de huid zijn be trokken". Reptielenhuis. De stad Bolzano in Italië leek woensdag op een groot reptielen huis zonder tralies of glas. De vracht auto van twee Duitsers, die een lange reis door Europa maken op zoek naar slangen, sloeg over de kop nadat deze eerst een andere auto had geramd. Een hele vrachtautolading slangen ont snapte en de politie tracht nu alle slagen in te zamelen. In de jury. Toen drie leden van de jury woensdag verstek lieten gaan, gaf de rechter opdracht de eerste drie perso nen, die men buiten het rechtsgebouw zou ontmoeten, binnen te halen. Drie mannen, die bezig waren een gaslei ding aan te leggen, werden daarop de rechtzaal binnengeleid. Drukfout. Een inwoner van Aalborg op Jutland kreeg gisteren een zenuwtoe val als gevolg van een drukfout in de krant. Hij had in de krant gelezen, dat hij bij de uitloting van obligatie 25.000 kronen had gewonnen. Onmiddellijk gaf hij een groot feest. Pas woensdag morgen toen de man met een kater op zijn werk kwam, vernam hij dat niet het nummer 167-1248 maar 167-1284 had gewonnen. Bloedvat-transplantatie. De Finse pro fessor O. Perasalo van het Chirurgisch ziekenhuis te Helsinki heeft een nieuwe methode ontwikkeld om bloedvaten en andere weefsels voor overplanting houdbaar te maken. Volgens deze me thode wordt het weefsel eerst ingevro ren en daarna in een luchtledig ge droogd. Het zou dan jarenlang bij ge wone kamertemperatuur bewaard kun nen worden. Terug. De sterrewacht van Meudon, in Frankrijk, heeft medegedeeld, dat de zevende der gelanceerde Amerikaan se satellieten „Discoverer VII" in de nacht van donderdag op vrijdag jongst leden in de dampkring van de aarde is teruggekeerd. Heldenfeit. Op 23 december zal in Port Said het „Moorehouse museum" wor den geopend. Het is de villa waar tij dens de Engels-Franse Suezaktie de Engelse luitenant Moorehouse, die door Egyptische zelfmoordcomman do's ontvoerd was, geboeid in een kast opgesloten werd. waar hij ten slotte een langzame verstikkingsdood is gestor ven. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de weerkaarten treffen we enkele omvangrijke druksystemen aan, die wei nig van plaats veranderen en die alleen door randstoringen het weer beïnvloeden. Het belangrijkste systeem voor het weer in West-Europa is een zeer diepe storm- depressie bij IJsland. Het bij deze depres sie behorende oceaanfront drong in de nacht van woensdag op donderdag ons land binnen en veroorzaakte op de meeste plaatsen enige regen. Achter het front wordt met matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest zachtere lucht aan gevoerd. Hierin worden gebieden met op klaringen afgewisseld door buienzones die met de randstoringen samenhangen. Eén ervan ontstond vannacht bij de Ierse Zee en verplaatst zich in noordoostelijke rich ting naar de Noordzee. Het weer behoudt daardoor de komende dagen een wat on bestendig karakter, maar de temperatu ren blijven normaal voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Vrijdag 4 december Zon op 8.28 uur, onder 16.31 uur. Maan op 11.47 uur, onder 21.42 uur. Maanstanden 7 december 3.11 uur eerste kwartier 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water ii. IJmuiden Donderdag 3 december Hoog water 5.29 en 17.49 uur. Laag water 1 08 en 13.29 uur. Vrqdag 4 december Hoog water 6.18 en 18.39 uur. Laag water 1.55 en 14.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c d M aS g binnen- en buitenland. tj-? 2g Neerslag: laatste 24 uur. £0 0 5'C 2 Den Helder regen wzw 7 2 Ypenburg geheel bew. zzw 6 1 Vlissingen geheel bew. z 8 1 Eelde regen z 5 1 De Bilt geheel bew. zzw 5 1 Twente regen zzw 4 0,1 Eindhoven geheel bew. zzw 5 0,2 Zd Limburg regen zzw 5 0,2 Helsinki sneeuw ono 1 0,1 Stockholm regen 0 4 0 Oslo geheel bew. 0 8 2 Kopenhagen regen zzo 6 0 Aberdeen licht bew. zzw 7 2 Londen regen zw 8 Amsterdam regen zzw 6 1 Brussel motregen z 7 0,1 Luxemburg regen z 2 0,4 Parijs motregen zzw 8 Bordeaux geheel bew. wzw 9 1 Grenoble geheel bew. windst. 0 Nice onbewolkt n 0 Berlijn motregen z 3 0,2 Frankfort geheel bew. zzw 4 0,1 München motregen zw 7 0 Zürich geheel bew. wzw 3 0 Genève geheel bew windst. 3 0 Locarno onbewolkt ono 1 0 Wenen mist w 2 0 Innsbruck geheel bew nw -2 0 Belgrado geheel bew no 9 0 Athene zwaar bew ozo 17 0 Rome regen 0 10 15 Ajaccio onbewolkt ono 6 8 Lissabon motregen w

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2