m UlilderWm PATENT Liefdadigheid en belasting Zoontjes raakt achter bij Pat Mat Nog 6000 vacatures bij het L.O. I I I I E I I Coaster „Friedi" aan de ketting 1 l l I l I LINC0 super convector f 420.- L0ENDERSL00T Brief van Sint Nicolaas UIT DE K.K.-BRIEVENBUS Kerstmiddag ALS 'T WEER ZOMER IS Gietelingen naar Amsterdam Wintersport Schoenhandel DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 4 petroleum DE HAARDOUE IJmuider damjeugd tegen Tielrooy Spaarndams schip zet bij Napels paling overboord Damesrinqen Armbanden Juwelier DE BOER Huwelijk in ziekenhuis Goede kansen voor Vitesse tegen Schoten A. P. Kockx overleden in Beverwijk Castricums damverlies Faillissementen pantoffels en laarsjes Clubkampioen J. Zoontjes heeft het voor de competitie van de Beverwijkse schaakclub Pat Mat tegen P. Zwart niet tot een overwinning kunnen brengen. De partij eindigde in remise waarmee hij wel zijn halve punt voorsprong op Zwart handhaafde maar daarentegen op M. P. Suiker en ir. D. G. Huygen een halve punt ten achter Wam. De belangrijke ontmoeting in de tweede groep tussen leider P. Hart en de naaste concurrent Pronk is in een zege voor de laatste geëindigd. Weliswaar bleef Hart aan de leiding maar relatief staat Pronk er aanzienlijk beter voor hetgeen uit de stand duidelijk blijkt. Deze ziet er name lijk als volgt uit: 1. Hart 7 5 1 1 5Vi 2. Pronk 4 4 0 0 4 3. Rodenberg 5 3 1 1 3V4 4. Janssen 7 3 1 3 3V4 5. De Heer 4 3 0 1 3 6. v. d. Berg 4 2 0 2 2 7. Schroder 4 1 2 1 2 8. Beentjes 5 1 2 2 2 9. Falter 5 1 2 2 2 10. Lubert 7 2 0 5 2 11. Steeman 5 1 1 3 1% 12. Soeteman 3 1 0 2 1 13. Oort 4 0 0 4 0 De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Afd. 1: ZoontjesZwart remise; Wulms Slings remise; ComisWulms remise; Comis—Bannenberg afgebroken; Sonne- veldDe Haas 01. Afd. 2: LubertJanssen 01; Pronk Hart 1—0; Rodenbergv. d. Berg 1—0; FalterSteeman remise. Afd. 3: De Ruiterv. d. Lely 10. Afd. 4: KallerSteeman 01; Molenaar Dijkman 01. De komende week staat voor Pat Mat weer in het teken van de bondswedstrij den. Voor de overgangsklassecompetitie trekt het eerste tiental naar Alkmaar om het gevreesde V.V.V. te bekampen. Wan neer de Beverwijkers van meet af aan met volle overgave de strijd aanbinden zit er zeker een kans op succes in en daarmee dan nog steeds 'n kans op de kampioens- Advertentie voor oliehaarden met hel hoogste rendement zuinig - own roet - meer warmte Ons depot te Amsterdam, Hout mankade 44, tel 62313 - 62314 62315, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haardolle handelaar geven. Voor Dmuiden: RAS-ALDERS-PORCK Trompstraat 111 - Telefoon 7227 Wegens de grote belangstelling, die de IJmuidense damjeugd toont voor aanslui ting bij de damclub IJmuiden heeft het DCIJ-bestuur aparte jeugdbij eenkomsten ingesteld. Met ingang van zaterdagmiddag zullen in de bovenzaal van hotel Kenne- merhof de jongeren tussen 12 en 15 jaar bijeenkomen om in competitieverband met elkaar te spelen. Voor deze eerste bijeenkomst zal de damkampioen van Kennemerland Theo Tielrooy een simultaanséance geven, waar aan de gehele IJmuidensg damjeugd kan deelnemen. De deelnemirig is gratis, de aanvang van de strijd is vastgesteld op drie uur. Voor de winnaars van de séance zullen enige damboekjes beschikbaar worden gesteld. Minister Cals heeft de Tweede Kamer een tot 10 november bijgewerkt overzicht aangeboden van de cijfers betreffende vacatures, afwezigheid en plaatsvervan ging bij het lager onderwijs. Bij GLO, VGLO en BLO tezamen was het aantal plaatsen in het verplicht per soneel, waarvoor geen onderwijzer in vaste dienst aanwezig was 3.783; bij het ULO 488. Bij GLO, VGLO en BLO was er voor 185, bij het ULO voor 116 van deze vacatures geen tijdelijke vervanging. Het aantal plaatsen in het boventallige personeel, waarvoor geen onderwijzer in vaste dienst aanwezig was, bedroeg 1111 bij het GLO, VGLO en BLO, 359 bij het ULO. Geen tijdelijke vervanging was er voor 92 van deze vacatures bij GLO, VGLO en BLO, en oor 110 bij het ULO. Wegens zware zeegang Volgens een Reuter-bericht heeft het 140 ton metende buntschip „Pieter Geertrui- da" uit Spaarndam dinsdagavond als ge volg van de zware zeegang in de baai van Napels een lading van ongeveer achtdui zend kilo levende paling overboord moe ten zetten voor het de haven van Santa Lucia kon binnenkomen. Het schip heeft drie uur nodig gehad om tussen de pieren te komen. Honderden toeristen, die het gevecht van het schip te gen de zee hadden aanschouwd, juichten kapitein H. I. Burger uit Den Helder toe, toen hij eindelijk de veilige haven kon bin nenlopen. Het schip, dat eigendom is van de firma W. Kok uit Spaarndam, was van Grieken land naar Napels onderweg met een la ding levende paling. De hem- w Kok is voor een nader onderzoek naar Napels vertrokken. titel. Het derde tiental trekt naar Zaan dam om Saende te bestrijden. Het is wen selijk dat in deze wedstrijd succes wordt geboekt daar anders de positie van Pat Mat 3 wel erg benauwend wordt. De wed strijdleider heeft de volgende teams samengesteld: Pat Mat I: Zoontjes, Zwart, Suiker, Tijssen, De Haas, Wulms, Slings, Bannen berg, Sonneveld en Comis. Pat Mat III: Schroder, Steeman. Falter. Duin, Van Vuuren, De Ruiter, Wal, Doets. Wester en Zweers. Advertentie Advertentie EEN PRACHT SORTERING met echte steen: en in doublé, goud op zilver en goud. bij KENNEMERLAAN 60 - 62 Ziet onze speciale gemoderniseerde etalages LONDONDERRY De 197 ton metende Groningse kustvaarder „Friedi", die on langs door de bemanning is verlaten, om dat er geen geld is om de reparaties aan het schip te betalen (de eigenaar zond zelfs geen geld voor het levensonderhoud van de opvarenden), is in de Noordierse haven Londonderry aan de ketting gelegd. Nadat het schip de vorige maand de haven was binnengesleept met averij aan de mo tor, werd het gerepareerd ten bedx-age van 300 pond sterling. Het schip kreeg echter geen zeewaardigheidsverklaring omdat er eerst nog andere reparaties verricht moesten worden. De kosten hiervan wor den geschat op 3000 tot 5000 pond. Vexdeden week werden vier van de vijf opvarenden met de Nederlandse ooi'logsbodem „Dren the" naar Den Helder gebracht. Dinsdag heeft kapitein Paul Lamain, die alleen was achtergebleven, gevraagd om een te- rugi-eis naar Nederland. VOORSCHOT VOOR HET CHR. B.L.-ONDERWIJS Het bestuur van de Stichting voor Christelijk buitengewoon lager onderwijs te Velsen heeft in verband met de opening op 1 oktober van de onder zijn bestuur staande Hendrik Piersonschool te IJmui den, verzocht een voox-schot te verlenen op de vei-goeding op grond van het Besluit buitengewoon lager ondexwijs 1949. Daar de aanvrage aan de wettelijke bepalingen voldoet stellen B. en W. de raad voor het gevraagde voorschot te verlenen. IN DE AVONDUREN De begrotingsverga'clëring van "dé" raat! van Velsen zal maandag 14 december om twee uur des middags beginnen. Zij wordt voortgezet om 19.30 uur. Verder zijn er vergaderingen op dinsdagavond, woens dagavond en zo nodig op donderdag- en vrijdagavond, aanvangend om 19.30 uur. SPAAROVERSCHOT VERDUBBELD In november van dit jaar werd bij de Stichting Nutsspaarbank in Velsen inge legd 473.022,38. Terugbetaald werd 457.156,17. Dat betekent dus voor de Nutsspaax-bank een voordelig saldo van 15.866,21. Van 1 januari tot en met 30 no vember 1959 is het tegoed 886.439,05. Voor dezelfde elf maanden van 1958 was dit bedrag 434.650,59. Het spaaroverschot is dus in een jaar tijds ruimschoots ver dubbeld. OUDSTE INWOONSTER IS OVERLEDEN De oudste inwoonster van Velsen-Noord. de 96-jarige mevrouw Ki-oon-Kramer, is overleden. Mevrouw Kx-oon werd op 5 maart 1863 te Wormer geboren. Het grootste gedeelte van haar leven woonde zij in Velsen-Nooi'd. Haar echtgenoot was werkzaam bij de papierfabriek van Van Gelder Zonen. 't Heerlijk avondje is niet ge slaagd zonder de lekkernijen van banketbakkerij Wilderom BOTERLETTERS ƒ4.50 BANKETLETTERS f3.— BOTERSTAVEN 'f2.— BANKETSTAVEN ƒ1.38 SPOORBANKET 100 gr. ƒ0.55 MARSEPEINEN FIGUREN per 100 gram ƒ0.75 CHOCOLADE FIGUREN in diverse prijzen CHOCOLADELETTERS UNION en DROSTE ST. NICOLAASTAARTEN v.a. ƒ2.50 Bestelt u s.v.p. vroegtijdig bij ^i AieföncWi ck (ovhtbokkM KENNEMERLAAN 88, OMUIDEN, TELEFOON 5520 Voor Vitesse staat er weer een thuis wedstrijd op het programma. Het is de eerste wedstrijd uit de tweede helft van de competitie die tot nu toe vlot kan wor den afgewerkt. In de eerste ontmoeting in de tweede klasse tegen Schoten werd een verdienstelijk gelijkspel behaald en we ne men aan dat de Castricummers zich thans in deze omgeving voldoende hebben geacclimatisserd om het ongeslagen re cord in thuiswedstrijden ook nu te kunnen handhaven. Naar onze mening zit er zelfs winst in voor de elf van aanvoei'der Lute die met de volgende opstelling in het veld ko men. Doel: N. Stuifbergen; achter N. Lu- te, H. Jonker, P. Beentjes midden: A. Groot, F. Res en voor: J. de Zeeuw, Th. Groot, M. Res, H. Zonneveld, N. Jonker. Op 69-jarige leeftijd is te Beverwijk overleden de heer A. P. Kockx, die gi-ote bekendheid genoot als' bloembollen-kwe ker en exporteur. De ovei'ledene heeft zich tijdens zijn wei'kzaam leven vei'dienstelijk gemaakt voor tal van organisaties. Hij is een'grote reeks van jaren bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de Koninklij ke Algemene vereniging van bloembollen cultuur geweest. Hij was eertijds ook me de-directeur van de bloembollenveiling „Het Centrum". Ruim dertig jaar was hij bestuurslid van de plaatselijke Boex-en- leenbank waarvan een reeks van jai'en voorzitter. Voorts maakte hij nog deel uit van het bestuur van de ring Bloembollen streek van de Coöpex-atieve Boerenleen banken. In de vijftallen-competitie van de KNDB hebben de Castricumse dammers deze week weer verloren en wel van het lang niet sterke Oostzaan, dat met een 64 over winning naar huis kon terugkeren. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig modern breed gezellig vuur Meer dan 50 laar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling Is te regelen IMP In het ziekenhuis ie Framingham (V.S.) is het huwelijk voltrokken tussen Shane McCarty en Mary Michaud. Oorspronkelijk zou de plechtigheid ge schieden in de ivoonplaats van de bruid. In de vroege morgen kreeg de bruidegom echter een auto-ongeluk en beschadigde zijn ruggegraat. De bruid liet haar toekom,stige echtgenoot echter niet glippen en wist dominee Bowen te overreden het huwelijk in hel zie kenhuis te vooltrekken. Over een maand hoopt de bruidegom uil hel ziekenhuis te worden ontslagen. Sint Nicolaas heeft naar aanleiding van zijn intocht te Velsen de volgende brief geschreven: „Ik wil niet nalaten de Velser Jeugd Centrale, die mijn intocht in de gemeente Velsen heeft georganiseerd, alsmede de vele medewer kers, onder wie de verschil lende muziekcorpsen en drumbands, mijn bijzondere dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst. Het is jammer, dat in IJmuiden-Oost mijn rijtoer tot een, zowel voor de orga nisatoren als voor de wach tende kinderen en ouders, nogal teleurstellend tempo ooi eind moest komen. Erg jammer vind ik het ook voor het tamboercorps „Voorwaarts". Uit een door mij ingesteld uitgebreid on derzoek is echter overdui delijk gebleken, dat de oor zaak hiervan beslist niet ge legen is in organisatie- fouten of in gebrek aan medewerking. Er rust geen enkele blaam op de Velser Jeugd Centrale of op de IJmuider Harmonie of op de gemeentepolitie; integen deel, van deze zijden is veel werk, verzet en al het mo gelijke gedaan om mijn rij toer zo succesvol mogelijk te doen verlopen. Hiervoor ben ik zeer dankbaar. De oorzaak is gelegen in de wispelturigheid van de waterkoeling van mijn open auto; deze kreeg op een vol komen onverwacht moment kwaadaardige neigingen, die er uiteindelijk toe hebben ge leid, dat de politie, zij het met tegenzin, doch volkomen terecht uit verkeerstech- Voor de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen staat een „Kerstmiddag" (18 de cember, in het Jeugdhuis aan de Schipbroekerweg nr. 6) op het programma. Het koor, onder leiding van mevrouw Mechanicus, zal met viool- en pianobegeleiding, liederen ten gehore brengen. Mevrouw C. Hageman-Verhagen zal voor drachten houden. Vrijdag 11 december wordt, in het KI. Stationskoffiehuis, BI.straatweg 151a, les in het maken van kerstversiex-ingen gegeven. nische en veiligheidsoverwe gingen moest besluiten de wagen in hoog tempo naar het eindpunt te leiden. Mxi- ziekbe geleiding had hierbij dus geen zin meer. Ware deze maatregel niet getroffen, dan was het zeker niet denkbeeldig geweest dat de grote nieuwe open auto in brand was geraakt. Hier is dus sprake van force-majeur. Volgend jaar hoop ik even goed weer in uw gemeente te komen en het verheugt me te hebben vernomen, dat de organisatoren en hun medewerkers mij daarbij zul len blijven helpen." Sint Nicolaas Voor de volgende zomer heeft „De Brulboei" in IJmuiden zeven kampweken op het programma staan. De meisjes van 8-10 jaar gaan naar Leusden van 916 juli, de jongens van 810 jaar van 1623 juli, de meisjes van 1012 jaar van 2330 juli en de jongens van 10— 12 jaar van 30 juli tot 6 au gustus. Verder gaan de jon gens van 1213 jaar van 9— 16 juli naar „Het reigers nest" aan de Binnenmaas, weer een waterkamp dus. De meisjes van 1214 jaar, on der anderen de Zonnebloe men, gaan in tenten kampe ren in de provincie Utrecht of Gelderland van 2330 juli. De gemengde jeugdgroep van zaterdagavond gaat eveneens kamperen in ten ten in de provincie Utrecht of Gelderland, en wel van 16—23 juli. De Brulboei komt ook weer met iets nieüws. In januari gaat men namelijk starten met een nieuwe jeugdsocieteit op woensdag- Op 9 december zal het 50 jaar geleden zijn, dat Leendex-t Toepoel en Anna Ti-ousselot in de echt werden verbonden; het echtpaar heeft 4 zoons en 20 klein kinderen; het feest wordt geviex-d op 12 december op Groenelaan nr. 10 te Castri- cuni, waar de Toepoels nu al 25 jaar wonen. De mondharmonicaver eniging „de Monica's" heeft haar tienjarig bestaan ge vierd in het Hervormd Wijk- gebouw aan de Dijckmans- straat te Velsen-Noord. Vitesse (Castricum) vond het wel wat erg: geen Sinter klaas op de r.-k. lagere scho lenDe voetbalvereniging is toen in actie gekomen. Het resultaat: 1.227.90! Goed zo, Vitesse! VSV's Sint Nicolaasfeest wex-d dit jaar een week voor de officiële datum gevierd, in de VSV-kantine, eerst voor de welpen, daai'na voor de aspiranten; de Sint deel de onder meer voetbalschoe nen en ballen uit. Niet alle oudex's zijn te- vx-eden huiswaarts gekeerd na de vroege intocht van Sint Nicolaas, zoals blijkt uit de bx-iefjes die wij ont vingen; sommigen hebben gelijk, sommigen overdrij ven het wel een beetje. Het is heel moeilijk allen tevre den te stellen, maar we heb- avond voor jongelui van 15 18 jaar. In de „Seinen van de Brulboei" wordt gezegd, dat de leiding het met de 32 clubs erg druk heeft. Daar om vraagt men de kinderen voor aanmeldingen te komen op zaterdagmiddag van half drie tot half vier. De oudere jeugd en volwassenen kun nen terecht op vx'ijdagavond na 7 uur. Op 5 december is de Brul boei de gehele dag gesloten. De „Gietelingen" van Hoog ovens IJmuiden gaan 4 ja nuari 1960 naar de Stads schouwburg in Amsterdam, waar traditiegebouw door de Nederlandse. Comedie „Gij>-.,._vrQej-d. breght van Aemstel" van Joost van den Vondel, ge volgd door de „Nieuwjaars wens van Thomaesvaer en Pieternel" worden opge- t, ben het de Sint doorgegeven. Zijn antwoord kunt u elders in deze rubriek vinden. Notaris H. A. A. M. van Cranenburgh van Castricum heeft, na 21 jaar, zijn functie neergelegd; er was grote be langstelling voor de x-eceptie in zijn woning aan de Dorps- stx-aat. Zijn voorlopige opvol ger is de heer D. van den Bos uit Alkmaai'. Onlangs meldden wij, dat de heer Bruins heeft ont huld dat Heemskei'k van plan is 2300 woningen te bouwen; het is gebleken dat onze correspondent zich heeft vei'gist, want de heugelijke mededeling werd niet door hem, maar door een ander gedaan, tijdens de oprichting van een verenigingsraad te Heemskex'k. Het is niet zo, dat in de IJmond meer verkeei'songe- lukken door misbi-uik van sterke drank gebeuren dan elders in Nedex-land, maar vele IJmondei's vragen zich af, of er nu werkelijk niets te doen is tegen het ver strekken van sterke drank aan automobilisten. De Sint verraste ons met twee kinderboeken: „De kleinzoon van de medicijn man" en „De uil met zeven zuurtjes"; het eerste is een spannend verhaal voor jon gens en meisjes van 10 jaar af en het tweede is geschikt voor alle leeftijden. „Kinderboeken als vita mines" is een abc over kin deren en lezen, dat wij vol wassenen zeer kunnen aan bevelen. Alle drie boeken zijn van de Uitgeverij Ploegsma, Keizersgracht 616, te Amsterdam. Steeds meer mensen gaan zowel in de zomer als in de winter op vakantie; voor wintersport bestaat een groeiende belangstelling. Woensdag 9 december wordt in de bovenzaal van Hotel Royal, aan de Kenne- merlaan te IJmuiden, een wintersportavond gehouden. Iedex-een is welkom. Wat er te beleven zal zijn? Een show, waarbij winter- sportkleding wordt getoond en films over wintersport. Wellicht brengt een en ander u op een idee. (Van onze belastingmedewerker) De kersttijd, die in het verschiet ligt, brengt een zeer bijzondere sfeer met zich mede; een sfeer, die naar wij menen nog nooit beter beschreven is dan in Dickens' kleine boekje „A Christmas Carol in Pro se", waarvan wij onze lezers de lezing nog altijd ten zeerste kunnen aanbevelen en die voor velen een zeer gerede aanleiding is, om eens extra in hun portemonnaie te tasten ten bate van hen, wie de midde len voor een blijde kerstfeestviering ont breken. Het is onder deze omstandigheden wel licht van belang eens na te gaan of de fis cus het beoefenen van liefdadigheid werke lijk steunt en in welke mate dat gebeurt. De belastingwetgeving opent inderdaad de mogelijkheid voor giften, die men heeft gedaan, een vermindering van belasting aan de inspecteur te verzoeken. Alleen giften, waarvan een schriftelijk bewijs kan worden overgelegd, komen in aanmerking. Een lijst van zulke giften kan bij de aan gifte worden gevoegd. De bewijsstukken behoeven alleen te worden overgelegd als de inspecteur er om vraagt, hetgeen overi gens zijn goed recht is. Komen alle giften in aanmerking? Neen, niet alle, maar wel vele. Voor aftrek ko men namelijk in aanmerking giften voor wat de wet noemt kerkelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke en algemeen nut beogende instellingen. De meeste gif ten zullen hier toch wel onder vallen. Ver meld zij nog de bepaling, dat het werkelijk giften moeten zijn, uit vrijgevigheid ge schonken. Alleen voor kerkelijke belas tingen is een uitzondering gemaakt. Er mag dan ook geen „op geld waardeerba re" prestatie tegenover staan. Hierbij valt te denken aan het lidmaatschap van een culturele vereniging, dat recht geeft op het bijwonen van lezingen of waarvoor een tijdschrift wox-dt ontvangen. De contribu tie, verbonden aan zulk een lidmaatschap is dus geen „gift". Men ontvangt er im mers iets voor. Ook gelden, betaald voor plaatsen in een kerkgebouw zijn geen gif ten. Men krijgt er immers de plaats voor. Alle giften, groot en klein, die dus wer kelijk giften zijn, kunnen bij elkaar geteld worden en het totaal kan voor aftrek wor den voorgedragen, maar alleen in het jaar, waarin zij zijn betaald. De inspec teur vermindert dan het belastingbedrag. Hij moet hierbij als volgt te werk gaan: De giften, voor zover zij tezamen minder zijn dan 1 percent van het aangegeven netto inkomen en minder dan 100, tellen niet mee. Er is dus een dubbele grens. Heeft iemand 8.000 inkomen, dan is 1 percent minder dan f 100 en dan blijven de eerste 100 buiten beschouwing. Heeft iemand anders 12.000 netto inkomen, dan is 1 pei'cent I 120, dus meer dan I 100, en blijven de eerste I 120 buiten aftrek. Meer dan 4 percent van het inkomen mag niet worden afgetrokken. Om tot de belasting vermindering te komen wordt eerst de be lasting berekend over het aangegeven in komen zonder aftrek van de giften, en daarna na aftrek van de giften. Het ver schil is de vermindering van de belasting. De x-egeling met het dubbele minimum 1 percent van het inkomen of 100,- maakt, dat de aftrek wegens giften voor kleine inkomens weinig interessant is. Heeft iemand f 4000,- inkomen, dan moet hij eerst 100,- of 2 percent van zijn toch al niet hoge inkomen weggeven, voordat hij kans op vermindering van belasting voor het meerdere krijgt. En dan nog haalt de vermindering niet zo bijzonder veel uit, omdat de progressie bij deze in komensgrens nog niet zo hoog is. Anders is het voor grotere inkomens. Daar, kan de aftrek in verhouding tot een bepaalde gift op een gegeven moment be- langi-ijk zijn. Een voorbeeld kan dit het best illusti'eren. Vooraf merken we nog op dat zoals ieder weet de belasting wordt berekend aan de hand van tabellen, waarop verschillende inkomens onder el kaar staan, met de verschuldigde belas ting er achter. De inkomens zijn voor de wat hogere tot zeer hog bedragen aange geven met telkens 120,- tussenruimte. Voor de tussengelegen inkomens wordt de belasting berekend naar het laagste be drag. Verlaging van inkomstenbelasting wordt dus alleen verkregen wanneer de giften het inkomen over zulk een grens van 120,- heenbrengen. En nu het. voorbeeld. Het is berekend voor gehuwden zondex kinderen. Wanneer iemand f 16.050 netto inkomen heeft en we willen daarvoor de belasting weten, dan zien we, dat 16.050 ligt tus sen 15.960. —(waarbij aan belasting ver schuldigd is 3.660) en 16.080 (waarbij 3.709 betaald moet. worden). De belas ting wordt berekend naar het laagste be drag, en is dus 3.660.—. De eerste 160.zijnde 1 pet. van het inkomen geven geen belastingverlaging. Maar ook de volgende 70.— helpen nog niet, want het inkomen na aftrek van deze ƒ70.- blijft nog boven het bedrag van 15.960.— waarnaar de belasting reeds is berekend. Zou onze denkbeeldige belastingbetaler echter nu nog eens 25— geven voor de kerstinzameling voor de stille armen welke ons blad houdt, dan zou hij, als hij het uitx-ekende, tot zijn verwondering ont waren, dat d-ze laatste 25. —hem een belastingverlaging bezorgen van 48.— doordat nu zijn inkomen na aftrek van de giften is gedaald tot beneden de grens van 15.960.en dus berekent de inspectie de belasting naar de naast volgende lagere tax'iefklasse. Dit voorbeeld maakt duidelijk, dat een extra vrijgevigheid een fiscale tegemoet koming kan teweeg brengen, die anders net nog verloren gaat. We zeggen nadruk kelijk kan, want we zouden niet graag willen beweren, dat het altijd gebeurt. Dat hangt er immers geheel van af, hoe het inkomen voor en na de aftrek voor gif ten past in de opeenvolgende inkomens, die de tabel aangeeft. Het voorbeeld heb ben we zo gekozen, dat het sprekend laat zien, welke mogelijkheden in de giften regeling kunnen zitten. Daarom zijn we moeten uitgaan van een inkomen van 16.050 in plaats van rond 16.000. De le zer die dit is opgevallen, verklaren we De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. L. van Gerven, arbeider, Hoversbroekersdijk 14 te Lisse. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, ad vocaat en procureur te Haarlem, Dam straat 23 en J. P. Carton, voeger-metse laar, Kloosterstraat 58 te Haarlem. Rech ter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procu reur te Haarlem. Damstraat 23. Advertentie ONGEKENDE SORTERING nieuwe moderne snitten 3642 6.95 Op onze le etage overzichtelijk geëtaleerd, dus prettig keus maken. Kennemerlaan 63 - Tel. 4781 - IJmuiden Donderdag en vrijdag tot 10 uur geopend gaarne dat hier verder niets achter schuilt. Natuurlijk is een kans op een aftx-ek gro ter naax-mate het bedrag aan giften, die gegeven zijn, groter is. Bedenken we nog even, dat de inkomens op de belastingta bel 120 uit elkaar liggen, dan is het dui delijk, dat wie boven 1 pex-cent van zijn in komen nog 120 aan giften geeft, altijd een belastingvermindering moet krijgen. Hij komt immers altijd één inkomens klasse lager. We zouden niet gaarne vrijgevigheid willen aanbevelen omdat men ex fiscaal gesproken beter van wordt. Naar onze mening moet men deze deugd om haar zelfswil betrachten Maar men heeft daar bij de kans, kan zelfs de zekerheid heb ben, dat de belastingadministratie de mil de gever met een tegemoetkoming be loont. Wij wensen het onze vrijgevige le zers gaarne toe.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4