Nederlands positie in zeerecht is er niet sterker op geworden In de vishal en op zee Pelagisch net een succes Roozenburg niet voor 1962 in toernooien Kamerlid vestigt aandacht op natuurbeschermingsaspect IJmond-agenda „Zeeland" bij Tunis weer in actie Vrouw stak haar man met mes Stinkende Vecht verdrijft toeristen Commissie Ontwikkeling Zeevisserij ingesteld 7 De opzegging van de walvisconventie Morseld jeugdkampioen Ongeluk in ketelhuis van PEN Fietser door auto Nieuwe trawler Haagse gemeentedienst hield zich niet aan raadsbesluit Kort nieuws Bunker wordt opgeblazen Raad van Toezicht op de brandverzekering - r hwfe -:w I%i I aangereden Grote tentoonstelling van landbouwwerktuigen DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 De Duitse trawler „Rendsburg" is in de twaalfdaagse reis op de Ierse Zee en in het Kanaal zeer succesvol geweest met het pelagische trawlnet. Dit net, dat niet over de bodem wordt gesleept, maar op alle mogelijke diepten kan worden afgesteld, heeft zijn nut bewezen. Daarbij gebruikt men uiteraard het aan het net bevestigde echolood, waarover we onlangs al uitvoerig hebben geschreven. (Van onze Haagse redacteur) Dezer dagen heeft het socialistische lid van de Tweede Kamer jhr. mr. M. van der Goes van Naters vragen gesteld over de vangstresultaten van de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz". De heer Van der Goes streefde daarmee twee oogmerken na: als voorzitter van de Ver eniging tot behoud van natuurmonumen ten vestigde hij de aandacht op het na tuurbeschermingsaspect van de walvis vangst, als specialist voor buitenlandse zaken van zijn fractie rakelde hij de moei lijkheden met betrekking tot de interna tionale walvisconventie op. In zijn eerstgenoemde kwaliteit is de heer Van der Goes verontrust door de berich ten volgens welke de „Willem Barendsz" in het voorjaar van 1960 met de produkten van ongeveer 2400 gevangen walvissen te rug zal komen. Een internationale'weten schappelijke commissie heeft immers vastgesteld, dat er jaarlijks maximaal 14.500 walvissen geschoten kunnen wor den, als men de walvisstand niet wil aan tasten. Van die 14.500 eenheden (de telling geschiedt officieel niet per walvis, zodat twee kleine walvissen wel eens één een heid vormen) kreeg Nederland bij de op gezegde walvisconventie acht percent toe gewezen, hetgeen neerkomt op 1160 een heden. En daar thans geen enkel land zich meer aan een vangstlimiet gebonden acht is ernstige schade aan de walvisstand te duchten. Departementale controverse De vragen van j'nr. Van der Goes van Naters zullen op het departement van Bui tenlandse Zaken met meer instemming zijn begroet dan op het ministerie van Landbouw en Visserij. Het is geen geheim dat Buitenlandse Zaken zich steeds heeft verzet tegen het opzeggen van de interna tionale walvisconventie, waarvan men bij Landbouw juist voorstander was. Dat laatste zou samenhangen met de omstan digheid, dat de nieuwe „Willem Barendsz" bij de overeengekomen vangstlimiet on mogelijk rendabel is te maken en daar de walvisvangst weliswaar door een particu liere maatschappij, maar met door de staat gegarandeerde exploitatiekosten be oefend wordt, heeft het ministerie van Landbouw en Visserij er evenals de mi nister van Financiën alle belang bij de verliezen zo klein mogelijk te houden. Tot nog toe heeft de walvisvangst de staat al een slordige vijfendertig miljoen gulden gulden gekost! Op Buitenlandse Zaken is men daaren tegen van mening, dat de eenzijdige op zegging door Nederland van de walvis overeenkomst, welke de ontbinding daar van tot gevolg had, niet bevorderlijk is voor ons internationale prestige, dat im mers voornamelijk is gegrondvest op het braaf nakomen van aangegane internatio nale verplichtingen. Tegenover hen.die op merken, dat dit Nederland ten hoogste het morele recht verschaft aan andere landen wijze lessen in internationale politiek te geven, wordt aangevoerd dat juist in dit geval een tactische fout werd begaan, wel ke tot concrete nadelen kan leiden. Zeerecht in geding Op de in het aanstaande voorjaar te her vatten zeerechtconferentie komt immers de uitbreiding van de zogenaamde drie- mijlszone ter sprake. Nederland is, als traditionele voorvechter van het begrip van de „vrije zee", geen voorstander van de vergroting van die als territoriaal ge bied geldende zone. Omdat dit echter wel onvermijdelijk zal blijken, zal men van Nederlandse zijde waarschijnlijk stellen, dat visserij-aangelegenheden (waarvoor de uitbreiding van de drie-mijlszone voor namelijk is bedoeld) toch niet behoren te worden geregeld in het algemeen zee recht, maar thuis horen in een speciale visserijconventie. Dat standpunt wordt echter niet bepaald verstevigd door de gang van zaken bij de walvisconventie, welke door Nederland als eerste werd op gezegd. In politieke kringen in Den Haag be stond de indruk, dat men op het ministe rie van Landbouw en Visserij geneigd was via een elegante weg op het opzeggen van de walvisconventie terug te komen. Daar- VELSEN-1JMU1DEN DONDERDAG 3 DECEMBER Thalia, 20 uur: „Nacht der verschrik king". Rex, 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Voormalige leeszaal, Heidestraat.' ten toonstelling Nederlands Fabrikaat. Breesaapstraat 53, 1! uur: Voorjaars show Neugarten. Patronaatsgebouw, 20 uur: Toneel On derwijzerstoneelvereniging. Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van openbare werken. Zaal Abelenstraat, 20 uur: Spreekuur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. VRIJDAG 4 DECEMBER Thalia, 20 uur: „Timboektoe". Rex, 20 uur: „I want to live". Voormalige leeszaal, Heidestraat, als donderdag. Patronaatsgeb'-uv20 uur: Als donder dag. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. BEVERWIJK DONDERDAG 3 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Aphro dite, godin der liefde". VRIJDAG 4 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: ..On stuimige liefde". W.B. Theater, 20 uur: ,.De dochter van Robin Hood". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: ..Alco holics Anonymous". Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering Partij van de Arbeid. aan werd het lange uitblijven toegeschre ven van de Memorie van Antwoord op het Voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot bekrachtiging van de opzegging, welke aan 't eind van het vorige jaar in is gegaan. Een woordvoer der van dat departement heeft ons verze kerd, dat dit niet het geval is. De Me morie is vertraagd door de onzekerheid welke thans ten opzichte van de interna tionale walvisvangst heerst, zo verklaar de men. Het merkwaardige feit doet zich overigens voor, dat het Voorlopig verslag geen ernstige bedenkingen tegen de op zegging weerspiegelt, omdat door een sa menloop van omstandigheden deze bij de samenstelling daarvan niet tot uitdruk king zijn gekomen. In de nabijheid van Tunis is het Pana mese vrachtschip Libertad gestrand op het Kerkennah-eiland *er hoogte van Sfax. Het schip was met fosfaat onder weg van Sfax naar Rotterdam en kwam al spoedig na het uitvaren in moeilijk heid in de ruwe zee, die al dagenlang door stormen was geteisterd. Aanvankelijk trachtten twee haven sleepboten het schip, dat 7176 ton meet en in 1943 is gebouwd, vlot te trekken, terwijl de sleepboot „Zeeland" van Wijs muller, die zondag bij Kaap Bon was, en bij het horen van de melding de steven had gewend, rustig op wacht lag. De Tunesiërs zagen geen kans de Pana- mees los te trekken, en donderdagmor gen werden ze dan ook bedankt door de gezagvoerder van de Libertad, die geen vertrouwen meer had in de te kleine sleepboten. De „Zeeland" werd gecon tracteerd op Lloyds Open Form en maak te donderdagmiddag vast. In de avonduren deed men de eerste po ging de Libertad, die eigendom was van de Atlantica Cice Maritima S.A. te Pana ma, te bevrijden. Door in de laatste ronde de 14-jarige Rein Duivenbode te kloppen is het de 17- jarige h.b.s.'er Varno Morseld uit Haar- iem-Noord (lid D.C.Y.) gelukt voor de derde achtereenvolgende keer het jeugd- darnkampioenschap van Kennemerland te winnen. Varno heeft het recht veroverd uit te komen in de wedstrijd om het kam pioenschap van Noordholland, jeugddam- men. De uitslagen luiden: Varno Morseld wint van Duivenbode, De Groot verliest van Wijker, Duivenbode wint yan Postma, Duivenbode wint van Treffers, Wijker wint van.Koelma. De eindstand van de jeugdafdeling: Morseld 18 punten, Duivenbode 14, Koel- ma 10, Moleman 9, Postma en Wijker 7, Veldhuizen 6, Blok en De Groot 2. De spelers Moleman en Duivenbode zul len D.C.Y. vertegenwoordigen in een jeugdtoernooi, dat op de kerstdagen in Krommenie wordt gespeeld. De ex-wereldkampioen Piet Roozenburg, die oorspronkelijk had toegezegd aan het internationaal jaarwisselingstoernooi te Amsterdam deel te zullen nemen, heeft zijn inschrijving ingetrokken. Dit deelde de voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Dambond, de heer H. J. Vreugde uit Vlissingen, woensdagavond op een persconferentie mede. Roozenburg heeft het hoofdbestuur verzocht hem vrij stelling te geven tot eind 1961 in verband met zijn studie in de economie. Dit bete kent dat Roozenburg ook in 1960 niet aan de wereldkampioenschappen zal deelne men. Nu is de Amsterdamse kampioen Jan Metz uitgenodigd aan het internationaal toernooi deel te nemen, dat op 28, 29, 30, 31 december, 1, 2, 4 en 5 januari in Kras- napolsky te Amsterdam wordt gehouden Er worden twee partijen per dag ge speeld, des morgens 10 uur en des avonds 5 uur. Zondag 3 januari is rustdag, en op 31 december en 1 januari wordt maar één partij gespeeld. In de haven van Hamburg hebben de autoriteiten een nieuwe oliereiniger in gebruik genomen. Door de vele zee schepen had de Hamburgse haven nog al veel last van afgewerkte olie op het water. Met een soort grote stofzuiger wordt nu het wateroppervlak van de haven gereinigd van olielagen en ander vuil. Been van baas verbrijzeld In het in aanbouw zijnde ketelhuis van de nieuwe PEN-centrale te Velsen-NooycCis woensdagmiddag om ongeveer kwart over vier 'n ongeluk gebeurd. Een pijp die is Tos geraakt, viél van een hoogte van vijftien meter naar beneden. Een 46-jarige onder baas uit Zevenbergsehoek kreeg de pijp op zijn been, dat verbrijzeld werd. Het slacht offer is in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De deelnemers zijn: G Aubier, meerma len kampioen van Parijs, B. Delhom, kampioen van Frankrijk 1958, de veertien- voudige kampioen van Zwitsei-land, André Guingard. B. Dukel, kampioen van Ne derland 1959, J. M. Bom, F. Gordijn, oud kampioenen van Nederland, P. Bergsma, kampioen van Friesland en Jan Metz, kampioen van Amsterdam. Tevens wordt een „minor-toernooi" ge houden van acht op de voorgrond treden de jongere spelers. De deelnemees zijn: C. W. Bus, Heem stede, H. van Leeuwen, Leiden, Douwe de Jong, Leeuwarden, Jan Ties Cazemier, Assen. H. W. Wiggers, Enschede, J. Lare, Vlissingen, J. M. Koeken Den Bosch en Willi Okrogelnik, Hoensbroek. Dit toernooi, dat voor het eerst in de geschiedenis van de KNDB rondom de jaar wisseling wordt georganiseerd, zal elk jaar in de toekomst plaatsvinden. Het volgend jaar /.uilen beslist Russi sche en Canadese dammers worden uit genodigd. De visser kan nu met zijn net op scholen vis „mikkpn"^\v.a?irdoor de.-kansen op suc ces veel groter worden. Het is op de reis van de Rendsburg. dan ook gebleken», dat men met het pelagische net vaak veel vis ving, als de trawlers met bodemnetten maar schrale vangsten boekten. Nu professor Von Brandt heeft ver klaard, dat de experimenten hebben be wezen, dat de methode praktisch bruikbaar is, kan men een invoering van dit net op de Duitse vissersschepen tegemoet zien. De rederij Van der Zwan te Scheve- ningen laat een nieuwe trawler bouwen bij de sleephellingmaatschappij „Scheve- ningen". Het schip wordt een zusterschip van de IJM 36 Jacoba Geziena. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer aan de I.Imuidense visveiling bedroeg woensdag 2710 kisten, waarvan 43 tong en tarbot, 1 heilbot, 40 schol.'^0 schar, 20 bot. 1915 haring, 40 ma kreel. 450 schelvis, 8f wijting, 45 kabel jauw en gul, 2 poon. 30 koolvis. 14 di versen. Prijzen van woensdag Per kilo: heilbot f 3,70, grote tong f 4. grootmiddel tong f 3.20 tot f 3.10, kfein- middel tong f 3 tot f 2,70. kleine tong I f 2.60 tot f 2.50. kleine tong II f 1.90 tot f 1.80, tarbot I f 3.50 tot f 3,40. Per 50 kilo: kleine schol II f 56 tot f 35. schar f 32 tot f 22. bot f 32 tot f 21. verse haring f 39 tot f 19, makreel f 46 tot f 39. grote schelvis f 94 tot f 75, grootmiddel schelvis f 84 tot f 80. kleinmiddel schelvis f 59 tot f 54, kleine schelvis T f 59 tot f 51. kleine schelvis II f 52 tot f 29. wijting f 52 tot f 27, grote gul f 81, middel gul f 75 tot f 72. kleine gul f 51 tot f 48. poontjes f 46. kleine koolvis zwart f 76. Per 125 kilo: grote kabeljauw f 282 tot f 244. grote koolvis zwart f 142. grote kool vis wit f 164. Besommingen van woensdag IJM 32 Elie Chenevière f 29.800. KW 127 f 2.450, KW 19 f 3.160. Aanvoer van donderdag Twee trawlers en 12 kotters zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 2150 kisten vis, waarvan 190 schelvis, 110 radio, 80 wijting, 35 gul, kabeljauw en koolvis, 1325 haring, 5 makreel, 145 sardine en sprot, 125 schar, 110 varia, 3000 kilo tong en 20 stuks stijve kabeljauw. IJM 34 „Allanwater" (21 november) 1100 haring. KW 8 „Deining" (23 november) 190 schel vis. 70 haring, 5 makreel, 80 wijting, 35 gul en kabeljauw, 18 stuks stijve kabel jauw. GY 587 125 kisten schar. Pryzen van dondedag Export: Kisten grote kabeljauw f 264; kisten kleine kabeljauw f 236; grote en middel schol f 48—f 55; zetschol en schol 1 f 52f62; grootmiddel tong f 3.10f 3.40; kleinmiddel tong f 3.10f 3.20; tong 1 f 2.50 f 2.70; slips f 2.00; grote schelvis f 102; grootmiddel schelvis f 78. Binnenland: Grote gul f 92; middel gul f 76; torren f 48—f 56; schol 2 f 55—f 56; schol 3 f 38—f 46; schar f 36—f 38: grote tong f 4.00; kleinmiddel schelvis f 69f 74: pennen f 69—74; braad f 39—f 48; wijting f 41; sardines f 20—f 24; kanaalharing f 17 f 22; trawlharing f 17—f 18; makreel f 48 per kist. Besommingen van donderdag IJm 34 „Allan Water" f 25.300; KW 8 „Deining" f 19.900; KW 56 f 1760; KW 53 Bij de samenstelling van een woning- cartotheek in Den Haag aanvankelijk zouden hierin uitsluitend worden opgeno men de ongeveer 50.000 woningen, gele gen in de saneringsgebieden is door de Gemeentelijke dienst van de Wederop bouw en de Stadsontwikkeling afgeweken van de door de gemeenteraad vastge stelde gedragslijn, omdat het naar het oordeel van de hoofddirecteur van deze dienst niet mogelijk was, op die manier een voldoende bruikbare woningcarto theek op te bouwen. In een nota aan de gemeenteraad verklaarden B. en W. dat de afwijking van een eenmaal vastgestel de gedragslijn niet zonder nadere mach tiging had mogen geschieden, te minder, omdat deze gewijzigde methode tot ver hoging van kosten moest leiden. Tot dus ver hebben die kosten al 886.819.- bedra gen. Voor het feit, dat dit wél is geschied, achten B. en W. zich verantwoordelijk. Bij de bespreking van de nota in de ge meenteraad, gewaagden vertegenwoordi gers van alle fracties van een ernstige zaak, daar er in flagrante strijd met een uitspraak van de raad is gehandeld. De scherpste critiek werd uitgeoefend door de voorzitter van de prot.-chr. fractie, mr. J. J. Hangelbroek, die berekend had, dat de voltooiing der cartotheek die pas voor tweederde deel gereed is de ge meente op een uitgave van 1.200.000 zal komen te staan. De wethouder van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, ir. Van Lissa Nessel, deelde mede, dat het betrokken dienst hoofd over de gang van zaken is onder houden en dat B. en W. besloten hebben, ook in verband met de zorgelijke finan ciële positie der gemeente, de woning cartotheek voorlopig te „bevriezen". Als de financiën dat weer toelaten, zal wor den volstaan met het verzamelen van de meest nodige gegevens. De bijkomende kosten worden dan op 200.000 geraamd. Vliegtuig vrijgegeven. Het vliegtuig, van waaruit twee Cubaanse piloten anti- Venezolaanse pamfletten hebben uitge worpen boven Curasao, is door de Antil liaanse autoriteiten vrijgegeven nadat was komen vast te staan, dat het het eigendom is van de „Costal Air", een onderneming te Miami in de Verenigde Staten. f 1850; IJM 40 f 5740; TX 14 f 3370; GY f 5140»— *\uo j yïy -/ i Op zee Om de noord heeft het de gehele dag ge stormd, met windkracht 12 nog wel, zodat de trawlers in het geheel niet hebben ge vist. De visserij in het Kanaal was juist zoals gisteren. De vangsten waren 50 tot 150 kantjes per dag. De „Arie Ouwehand" boekte een dagvangst van 70 kantjes, de „Onderne ming" 3 van 50 kantjes, en de „Jacob Pronk" ving 8 last. De loggei's en kotters bij de pitboei vin gen 200 tot 350 kilo tong en 5 tot 10 man den schol per etmaal. Ook hier was het slecht weer, windkracht 7 tot 8. De loggers en kotters op de kust vingen 100 tot 200 kilo tong en 8 tot 15 manden schol per etmaal. Haringvangsten Kanaal: IJM 283-5; KW 6-6; KW 147-7; KW 20-2; KW 110-3; KW 15-0 Trekkers: KW 4-25; KW 73-290. Gemiddeld bij de vleetvisserij: 4 kantjes. Voor vrüdag Vrijdag komt de IJM 97 „Toronto" met 450 kisten, namelijk 30 wijting, 140 schel vis. 30 kabeljauw. 90 haring, 130 makreel, 30 diversen. VOLLEYBALVERENIGING. In Heemskerk is men thans druk doen de om een r.-k. volleybalvereniging op te richten. Men kan inlichtingen krijgen bij de heer S. Hoekstra, Bachstraat 124. Vanaf 1 december zijn vijftien straten en de Rijnbrug bij het plaatsje Neu- wied ontruimd. De autoriteiten hebben deze veiligheidsmaatregel genomen, omdat een schuilplaats tegen lucht aanvallen uit de tweede wereldoorlog beetje voor beetje opgeblazen wordt. De bunker is zo kolossaal, dat het twee maanden zal duren, voordat het laatste restje verdwenen is. Voor de Bredase rechtbank heeft te rechtgestaan de huisvrouw G. van B., we gens poging tot moord op haar echtgenoot A. van H. uit Heerle (gemeente Wouw). Op 19 augustus van dit jaar heeft zij in overspannen toestand haar man, die in bed lag te slapen, met een mes een snee in de hals gegeven. De man was daarvan wakker geworden en kon zich direct on der behandeling van een dokter stellen. De wond was wel 18 cm. lang, maar niet gevaarlijk. De vrouw ging zelf naar de po litie. Een psychiater constateerde dat zij krankzinnig was. Na een maand te zijn verpleegd in een inrichting, werd zij ge nezen verklaard en naar het Huis van Be waring overgebracht. Voor de rechtbank verklaarde zij thans, zich niets meer te kunnen herinneren. Een dag voor de aanslag had zij het mes ge kocht. Het huwelijk liet alles te wensen over. Toen een half jaar geleden hun doch tertje van 16 jaar kwam te overlijden, ge raakte de vrouw in een depressieve toe stand, waarin zij steeds meer vereen zaamde. Volkomen overspannen kwam zij tot haar misdrijf. De man werd als getui ge gehoord. Hij verklaarde zijn vrouw al les te hebben vergeven en vroeg vrij spraak voor haar. De officier achtte de feiten ernstig. De poging tot moord, die primair ten laste was gelegd, achtte hij niet bewezen, wel poging tot doodslag. Rekening houdend met het psychiatrisch rapport, waarin de vrouw sterk verminderd toerekeningsvat baar werd geacht, eiste hij twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger betoogde dat, gezien de feiten en omstandigheden, alleen mishan deling bewezen kon worden geacht. Hij wees op het feit, dat de vrouw direct na het misdrijf krankzinnig was verklaard en verzocht de rechtbank alsnog de psychia ter te horen, die haar toen heeft onder zocht. Ontslag van rechtsvervolging acht te pleiter de enige mogelijkheid. Na raadkamer stelde de rechtbank de uitspraak uit om alsnog de psychiater te horen, die de vrouw na het misdrijf heeft onderzocht. Dit zal maandag 7 december gebeuren. De voorzitter van de Vereniging van Brandassuradeuren in Nederland, de heer J. E. Knight, heeft te Scheveningen de raad van toezicht op het brandverzeke- ringsbedrijf geïnstalleerd. De raad bestaat uit personen die niet op het gebied van de verzekering werkzaam zijn. Verzekerden die menen, door hun brandassuradeur on juist te zijn behandeld, kunnen bij de raad een schriftelijke klacht indienen. Tot de oprichting van de raad van toezicht is besloten door de brandverzekeraars zelf. In een toespraak zei de heer Knight, dat de waardering van het publiek voor de verzekering hier te lande niet al te groot is, zeer dikwijls wordt gezegd, dat de ver zekeraar wel graag de premie wil innen, maar dat hij zich bij schade tracht te ver schuilen achter de „kleine lettertjes" in de polis. Dit verwijt is in het algemeen beslist onjuist, aldus de heer Knight. De raad van toezicht op het brandver- zekeringsbedrijf bestaat uit. mr. F. J..de Jong en prof. mr. G. J. Wiarda, beiden raadsheer in de Hoge Raad der Nederlan den, mr. C. J. Maitland, algemeen secre taris van het Centraal-Sociaal Werkgevers Verbond, mr. A. L. des Tombe, burge meester van Apeldoorn, en dr. W. L. Groe- neveld Meijer. De V.V.V. in de Vechtstreek heeft een rekest gezonden aan de minister van Ver keer en Waterstaat waarin verzocht wordt om maatregelen teneinde de steeds toene mende vervuiling van de Vecht tegen te gaan. Gezegd wordt dat de gehele bevol king van de Vechtstreek een grote over last ondervindt van deze vervuiling. Ter wijl de ondraaglijke stank die de Vecht ve le dagen van het jaar verspreidt ook het vreemdelingenverkeer ongunstig dreigt te beïnvloeden. Weliswaar zullen vele wa tertoeristen de Vecht niet kunnen vermij den, omdat deze de toegangsweg tot de plassen vormt, maar zij trachten wel de tijd die zij op de Vecht moeten doorbren gen zoveel mogelijk te bekorten. Het ge volg daarvan is dat de Vechtdorpen zonder meer voorbij worden gevaren. Voorts lijkt de visstand in de Vecht vol komen ten gronde te gaan, hetgeen vissers naar andere streken verdrijft. Afsphriften van het rekest zijn gezon den aan de Kamerleden, de gemeentenra den in de Vechtstreek en Gedeputeerde Staten. LAMERS-BEKERTOERNOOI. De Beverwijkse biljartvereniging „Ex celsior" heeft haar Lamers-bekertoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen „DES" uit Haarlem, welke in een 97 overwin ning voor eerstgenoemde vereniging ein digde. REUMABESTRIJDING. In Heemskerk is een comité opgericht voor de reumabestrijding. Het bestaat uit dr. A. P. Tuinman, P. Palmen, mevrouw G. Linn en zuster T. Boersma. rm j De minister van Landbouw en Visserij heeft een Commissie Ontwikkeling Zee visserij ingesteld. Bij zijn besluit daartoe heeft minister Marijnen overwogen dat het wenselijk is, tot een oplossing te geraken van de problemen welke voor het bedrijfs leven voortvloeien uit de zich voltrekken de veranderingen op het gebied van de produktie en de afzet van vis en vispro- dukten. Voorts heeft de minister overwo gen, dat het wenselijk is het bedrijfsleven te doen bijdragen tot de gedachtenvorming terzake. De commissie, die onder voorzitterschap staat van prof. A. I. Diepenhorst, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, heeft tot taak haar oordeel uit te spreken over de gewenste ontwikkeling van het Nederlandse visserijbedrijf. Leden van de commissie zijn de heren: A. de Boon (Rotterdam), R. Brands (Urk), ir. H. H. Bus (Den Haag), C. W. van Driel (Rotterdam), D. J. van Dijk (Wassenaar), T. de Haas (Katwijk aan Zee), A. G. U. Hildebrandt (Den Haag), J. C. Kabboord (Hilversum), mr. J. H. Kiewit de Jonge (Wassenaar), P. Krab (IJmuiden), A. L. S. Lockefeer (Hulst), J. C. Pronk (Bloemen- daal), J. B Reichardt (Rotterdam), J. Smit (Haarlem) C. van der Wal (Den Haag) en W. Wijnbelt (Woudrichem). Tot adviserende leden werden benoemd de heren: mr. J. A. Berger, ir. G. J. Lie- nesch, M. J. Schut, mr. A. Vos en Y. A. Zandstra, allen in Den Haag. Op de Hoofdstraat in Santpoort is van morgen om ongeveer kwart voor acht een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Door nog onbekende toedracht heeft een personen auto een bejaarde fietser een 62-jarige inwoner van Haarlem-Noord aangere den. In de auto zaten twee personen die de gehele nacht hadden gereden. De be stuurder remde zo krachtig dat de auto van de weg een bollenveld inschoot en daar kantelde. De auto is zwaar gehavend. De fietser is in ernstige toestand naar het zie ken huis St. Joannes de Deo in Haarlem overgebracht. De inzittenden van de per sonenauto liepen geen noemenswaardige verwondingen op. Eventuele getuigen wordt dringend verzocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie te Velsen. Van 18 tot en met 23 januari zal in het RAI-gebouw in Amsterdam een land bouwwerktuigententoonstelling worden gehouden. De expositie zal een beeld geven van de ontwikkeling van de landbouw mechanisatie van de laatste drie jaar. Er zullen ruim 150 stands worden ingericht. Voor de eerste keer zullen er nieuwe Italiaanse en Deense trekkers te zien zijn. Aandacht wordt geschonken aan moderne vindingen die snel opgang maken, als de mechanische suikerbietenoogster en de kluitenbreker voor de aardappeloogst, de triltandcultivator, een getrokken maai dorser en voor de fruitteelt bestemde zelf denkende" maaiers en sorteermachines.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7