Voetbal in Kennemerland KERKDIENSTEN Oefenschip voor opleiding van jonge vissers Havenberichten Velsen, Katwijk en Den Haag worden de reders ervan ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 5 Brandweer Velsen maakte speelgoed voor kleuters Schepen, rederijen en werven Demontabele bruggen in te kleine gymzaal Bedrijfsleider van 't Cen trum in het koper Eerste tulpen en narcissen aan de veiling Timboektoe „I want to live Opmars naar de galg De zoon van Robin Hood Onstuimige driften Kinderdiensten Veel vraag naar andijvie P.v.d.A. vergaderde Zondag beginnen dc clubs van het lagere amateurvoetbal aan de tweede helft van het competitieprogramma. Tal van belang rijke ontmoetingen belangrijk, hetzij in verband met de onderste of met de boven ste plaats staan op het programma. Dat zyn in de 2de klas A o.m. Purmersteyn— VVB en ZandvoortmeeuwenDEM, in 3 A ADO—HSV, Beverwijk—Alcmaria Vitrix en EgmondiaDTS en in 4 C Kinheim RCZ. VVB zet de tweede helft van het seizoen in met de zware uitwedstrijd tegen Pur mersteyn. De VVB-ers nemen de weten schap met zich mee, dat de Purmerenders in hun zes thuiswedstrijden nog geen enkel punt verspeeld hebben, dus ze zijn er op voorbereid, dat hun in het Noordhollandse stadje een warme ontvangst wacht. Of dit echter voldoende is, om een nederlaag te keren, betwijfelen we. Op eigen terrein leden des VVB-ers destijds ook al een 14 nederlaag. De Kennemers krijgen een goede ge legenheid zich zelf en DEM een goede dienst te bewijzen door WFC een neder laag toe te brengen. De Wormerveerders hebben er tot nu toe nog niet veel van terecht gebracht en vooral in hun uitwed strijden leverden zij maar zeer matige prestaties. We houden het dan ook op een Kennemers-zege DEM speelt in Zandvoort de returnwed strijd tegen Zandvoortmeeuwen. Beide clubs hebben in 11 wedstrijden 7 punten vermeld en kunnen zich dus allerminst veilig achten. Het zal daar in de badplaats dan ook geducht spannen! Op 13 september besloten beide clubs tot een puntenverde ling (11) en daar gevoelen wij thans ook weer erg veel voor. Vitesse kan nog steeds met trots wijzen op haar ongeslagen thuisrecord (3 over winningen en 3 gelijke spelen). En de kans, dat dit record zondag a.s. nog onaangetast is, lijkt ons vrij groot, want de tegenpartij der Castricummers, Schoten, heeft tot dus ver vooral in uitwedstrijden nog niet veel gepresteerd (2 punten uit 6 wedstrijden). In 3 A:- EgmondiaDTS. Eén der belangrijkste wedstrijden in 3A is ongetwijfeld de ontmoeting tussen Eg mondia en DTS, beide gegadigden voor de bovenste plaats. De eerste ontmoeting won DTS met 0—2, maar de Egmonders zullen op eigen terrein in ieder geval één punt voor zich opeisen. Alcmaria Vitrix zal het in Beverwijk tegen de club van die naam zeker niet ge makkelijk krijgen. Reeds op eigen terrein hadden de Alcmarianen moeite met de roodwitten (21) en nu deze zondag j.l. tegen ZAP. getoond hebben schutters in hun aanval te hebben, zou het wel eens kunnen zijn, dat de Alkmaarders het niet eens tot zo'n magere overwinning kunnen brengen. Velsen ontvangt de andere Alkmaarse derdeklasser, Alkmaarse Boys. Op het ogenblik bezet dit kaasstad-team de on derste plaats, maar uit het feit, dat het de vorige week tegen Alcmaria gelijk speelde, mag toch zeker wel geconcludeerd worden, dat Velsen de tegenpartij niet moet onderschatten, wil men althans de op 13 september geleden 31 nederlaag wreken. ADOHSV brengt twee clubs tegenover elkaar, die beide nog best een paar pun ten kunnen gebruiken. Het zal dan ook spannen in Heemskerk. De eerste wedstrijd won HSV met 20. We houden het nu op een gelijk spel. Wijk aan Zee krijgt op eigen grond CSV te bekampen. Ook de badmensen kunnen er best een paar punten bij hebben, maar het ligt voor de hand, dat ze in dit opzicht van CSV-zijde weinig medewerking zullen ondervinden. We vermoeden zelfs, dat het de Castricummers zullen zijn, die aan het langste eind trekken. In 4 C: Kinheim—RCZ. De Kinheimers vangen de tweede helft der competitie aan met twee punten ach terstand op Bloemendaal. Het is dus voor de Velsenaren zaak voorlopig geen punten meer te verspelen. Nu krijgen ze zondag reeds met een sterke tegenstander te doen, n.l met RCZ, tegen welke club ze destijds in Zaandam met 33 gelijk speelden. Deze Zaankanters leden tot dusver in hun uit wedstrijden geen enkele nederlaag, dus het zal voor Kinheim een hele toer zijn om aan haar voornemen, om op beide punten beslag te leggen, gevolg te geven. Voor Waterloo's kansen, om alsnog aan de onderste plaats te ontkomen, geven wij voor ons nier veel meer, maar de moge- BRANDWEER VELSEN in chocola deletters en een rokertje voor de dappere vuur béstrijders in onze gemeente vertolk ten de bijzondere dankbaarheid van ouder commissie en personeel van de Moerberg- kleuterschool aan de Kanaalstraat in IJmuiden ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest voor de kleuters. Groot was namelijk de verwondering bij de „juffen" van de Moerbeig kleuterschool toen de heer Verhoef van de Velsense brandweer de school binnenstapte. Men dacht aan controle voor eventueel brand gevaar of van de nooduitgangen, maar de komst van de heer Verhoef was van ge heel andere strekking. Hij deelde namelijk mede, dat het brand weerkorps naast de instructielessen, oefe nen en het ondei'houden van het materieel nog wat tijd kon overhouden en deze tijd waren de mannen gaan besteden aan het maken van speelgoed. En wat voor speel goed! Aangezien er onder de leden van het korps vele vaklieden schuilen, zijn de ga rages, ledikantjes met hemel en poppe- wagentjes mooie kunstwerken geworden. Het aantal van deze speelgoederen groeide en er werd gezocht naar een bestemming. Besloten werd het speelgoed binnen de eigen gemeente te houden en na overleg met diverse instanties kreeg de Moerberg- kleuterschool dit jaar het voorrecht het fraaie speelgoed te ontvangen. Dat het hoofd van de school, mevrouw M. VlietstraRoosma en de Oudercommis sie met deze geste bijzonder zijn ingeno men, laat zich denken. Ook de vele ouders die vrijdag in de school de „kijkavond" bezochten en de heer J. Algera, ge meentelijk inspecteur van het onderwijs, waren vol lof over de prachtige geschen ken. Het viel Sint en Piet dan ook niet moei lijk met het fraaie speelgoed de kleuters ontzettend blij te maken, toen zij vandaag hun jaarlijks bezoek aan de school brach ten. De verraste gezichten van de jongen, die zijn garage kreeg en van het meisje dat vlug haar pop in het ledikant.je legde, spraken voor zichzelf. lijkheid bestaat natuurlijk dat men in het kamp der IJmuidenaren zelve alle moed nog niet opgegeven heeft. Maar zelfs in dit geval geloven we niet, dat ze het tegen DIO zullen redden. Terrasvogels gaat proberen de tegen EHS op eigen grond geleden 03 neder laag te wreken. Dit zal Röbken c.s. echter niet meevallen. Hoogstens behalen ze een gelijk spel. Enkele opstellingen zijn als volgt: Stormvogels 2 (thuis tegen SHS 2): Vrij hof; Van der Stelt en Van Dongen; De Bruyn, Admiraal en De Roos; Zoeteman, Nat, De Boer, Maarleveld en Ramakers. Stormvogels 3 (thuis tegen Beverwijk 2): Los; Hes en Visser; Bakkernes; Venus en Bakker; Spruit, Bannink, Durge, Stel ling en Lindenberg. Velsen (thuis tegen Alkm. Boys): Kaas enbrood; Van Brugnum en Boon; Blum, Hijnen en Schoorl; Wittebrood, Hoogzaad, Bakkum, Graman en Molenaar. Terrasvogels (uit tegen EHS): Boeser; Disselköter en Van Gelder; Van Eden, Otto en Vader; Rijke, Bos, Buys, Thoolen en Gnodde. DEM (thuis tegen De Kennemers 2): Rozemeyer; Niesten en Van Buggenum; Burger, Klous en Slotemaker; Half. Gode- rie, de Boer. Aardenburg en Jansen. De Kennemers 2 (uit tegen DEM 2): Groot, Peggeman en Aardenburg; Geel, Hofland en Zoon; Van Rookhuizen, De Vos, Joosten, Van der Sluis en Kelder. Beverwijk (thuis tegen Alcmaria Vi trix): Raap; Wijnands en Lorjee; Wolter- man, Bruinenberg en Ketting; Van der Mey, Gerrits, Waanders, Minnebos en Van Oost. De onlangs door de Firma D. J. Krij ger te IJmuiden aangekochte Duitse stoomtrawler Van Ronzelen BX. 618, welk vaartuig in februari in Rotterdam arri veerde, zal thans in Delfzijl worden ver bouwd. Het schip, dat in 1941 is gebouwd bij Jos L. Meyer te Papenburg en 572 reg. ton bruto meet, zal bij de Scheepswerf Ge broeders Sander een grote verbouwing on dergaan. De ketel en machine zullen wor den vervangen door een 1000 pk. Krupp motor, er zal een volledige vismeelinstal- latie worden ingebouwd en de verblijven voor de bemanning worden opnieuw inge richt. De lengte tussen de loodlijnen van het schip bedraagt 52,50 meter, de breedte 8,44 en de holte 4,21 m. Zoals al eerder werd gemeld, zal deze motortrawler on der de naam „Rotterdam" in de vaart komen. Twee Noorse werven zijn thans bezig met de bouw van hektrawiers voor Noor se rederijen. Bij de Stordwerf in Stavan- ger bevindt zich een dergelijk vaartuig in aanbouw dat in de eerste plaats bestemd is om haring te vangen en geschikt om vismeel en visolie te verwerken. Het schip wordt tevens uitgerust met een diepvries- ruim. Bij de Bergens Mekaniske Verksted zullen twee typen op stapel worden gezel, namelijk twee die een lengte hebben van 45 meter en één van 65 meter. De nieuwe motortrawler Nicolaas Senior KW 42 van de n!v. Rederij en Haringhan- del N. Parlevliet jr. Te Katwijk aan Zee is een dezer dagen overgedragen en ver trok donderdag voor de eerste reis ter vis serij. Het is volgens het kerkbestuur van de r.k. parochie „Regina Caeli" te Beverwijk noodzakelijk dat er een bete re verlichting komt in de gymnastiekzaal aan de Kuikensweg. Het college van B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor de gevraagde medewerking overeenkomstig de Lager Onderwijswet, te verlenen. Van de Vereniging tot bevordering van katholiek onderwijs in het bisdom Haar lem zijn bij het Beverwijkse gemeentebe stuur verzoeken binnengekomen voor het aanschaffen van meubilair voor een han- denarbeidlokaal in de „St. Cassianus"- school. Verder verzocht de vereniging me dewerking voor het aanschaffen van drie demontale bruggen voor het gymnastiek onderwijs aan de „St. Willibrordus"- school. Door het gebrek aan voldoende gymnastiekruimte is men wel genood zaakt demontabele bruggen te gebruiken, die belangrijk minder plaats innemen. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Het college stelt tot slot voor te beslui ten tot het instellen van een dienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport. Op den duur zullen B. en W. ook een aanbeveling voor de benoeming van een ambtenaar voor deze dienst aan de raad doen roeko men. De heer J. Verkade werd op 4 juni 1947 aangesteld als bedrijfsleider van de bloe menveiling Het Centrum in Beverwijk. Vrijdag vierde hij dus zijn koperen ambts jubileum. De voorzitter van het veilings- bestuur, de heer B. J. IJilbers, sprak enige vriendelijke woorden tot de jubilaris, die uit een oud bloemencentrum, Boskoop, af komstig is. Plij liet zijn toespraak verge zeld gaan van een geschenk onder cou vert. Het personeel van de bloemenvei ling liet zich evenmin onbetuigd en bood de heer Verkade eveneens een aandenken aan. Vrijdag werden aan de bloemenveiling te Beverwijk de eerste tulpen en narcissen aangevoerd door de firma P. Nijssen en Zn. te Santpoort. De tulpen, Pink Trophy, brachten 22 cent per stuk op. Voor de narcissen, Golden Harvest, werd 11,40,- per bos betaald. Vorig jaar kwamen de eerste tulpen op 10 december aan de markt. De aanvoer van chrysanten op de bloe menveiling begint nu zienderogen kleiner te worden. Ook de aanvoer van bolgewas sen nog maar zeer gering. Het zijn hoofd zakelijk de blauwe druifjes die aan de markt komen. De bloemen waren deze week goed aan de prijs er werd voor de troschrysanten rond de gulden per bos betaald, met als hoogste notering 1,40 per bos voor enige soorten van extra-kwaliteit. De blauwe druifjes komen nu in grote partijen aan de markt met nog al uiteen lopende prijzen, nl. van 12 tot 47 cent per bosjes. Er waren ook enige partijtjes pe pers die vrij veel geld opbrachten. Ook ziet men al bemoste takjes en denne- appels, de eerste voortekenen van de kerstdagen. Freesia's van heel goede kwa liteit noteerden rond de 1,50 per bos. Bij de potplanten zijn het de cyclamen waarnaar de grootste belangstelling uit ging. De witte cyclamen kwamen nog bo ven de 2,50 per stuk uit. (Thalia Theater). De Franse Soe dan vormt de plaats van handeling voor deze film, die ons het lotgeval verhaalt van een Amerikaanse wapenhandelaar, die zowel de Franse commandant in dit ge bied als de nationalistische emir te vriend wil houden. Om de vrede te handhaven is hij gedwongen een complot van de emir te ontmaskeren. Hij ziet zich verplicht te doen of hij anti-Frans is. Daartoe doet hij of hij een verhouding heeft met de vrouw van de commandant. De commandant en zijn echtgenote spelen het spel mee. De aanslag van de emir wordt verijdeld Het kost de commandant het leven. Intussen is het spel uitgegroeid tot een romantische werkelijkheid Een spannende film, die de doorzichtige intrige omgeeft met de geladenheid van smeulende patriottistische hartstochten en het laaiend geweld van de krijg. Van maandag tot donderdag „De zwarte schorpioen", een fantastische griezelge schiedenis. Donderdag „Terugtocht der helden", waarin de strijd in Korea de basis vormt voor een hard en mannelijk film verhaal. (R e x). In meer dan één opzicht is de Amerikaanse film „I want to live" van Robert Wise een film met allure. Ze con centreert, zich op een jonge vrouw, die bij gebrek aan een overtuigend alibi door een jury ter dood wordt veroordeeld voor een moord, waaraan zij part noch deel heeft. Alles is tegen haar. Zij heeft geen brand schoon verleden. Op het ogenblik dat ze werd gearresteerd, bevond ze zich in het gezelschap van de werkelijke moorde- naai's, vrienden van vx-oeger, die haar hun misdaad in de schoenen schuiven. Haar verweer wordt niet geloofd. Wie zou haar ook vertrouwen? Ze heeft er al een jaar opzitten wegens meineed. Ofschoon zij een beter leven is begonnen, is het re sultaat maar matig: haar man heeft haar juist op de avond van de moord verlaten. Wanneer hij komt om te getuigen, kan hij haar al evenmin een alibi verschaffen. De vrouw is ten dode opgeschreven. Voor een niet gering deel is dat in de lettei-lijke zin het geval. De pers heeft zich van haar meester gemaakt. In daverende head lines wordt zij den volke ten toon gesteld als een slet., een „tijgerin", een mooi'de- nares. Haar verdedigei-s spannen zich nauwelijks voor haar in. Pas wanneer een joui-nalist gaat twijfelen aan de ver dachtmakingen. die hij in zijn krant publi ceerde, schijnt de onschuldig veroordeel de nog een kans te maken. Revisie van het proces wordt aangevraagd. Het wordt verworpen. Een nieuw beroep volgt. Het wordt verworpen. Tot tweemaal toe ver krijgt men uitstel van executie. Dan is er geen uitstel meer. Aan de martelende on zekerheid komt een einde. In de gaskamer eindigt het leven van „het geval Barbara Graham". De film, zo krijgt men te verstaan, is gemaakt naar de werkelijkheid. Zij wil een waarschuwing zijn en een aanklacht. Zij pi-etendeert dat en zij i s dat. De kx-acht van deze film schuilt in de werkelijk fascinerende wijze, waarop Wise oog heeft gehad voor alleen de es sentialia, die hij ook in de schijnbare bij komstigheden ziet. Men staat verbaasd niet alleen over zijn beeldinstelling de sfeertekening in het begin van de film maar ook over zijn schei'pe montage. Hij is steeds op wezenlijke kenmerken in iedere situatie uit. Zondagmiddag George Foimiby in „Spij kers met koppen". Woensdag en donder dag „De dood loert overal". (Kennemer Theater). De in drukwekkende boekstaving van de mis daden der nazi's is geprolongeerd. Zondag middag wordt de vex-toningreeks door broken met „1-Iet mysterie van de vliegen de schotel". (W. B. - theater, Beverwijk) Zater dagavond de actievolle en spanningsvolle kleurenfilm „De zoon van Robin Hood". De zoon blijkt echter een dochter te zijn van deze legendarische figuur. Een broer van de kroonprins, om wie in dit verhaal zwaar gevochten wordt, wordt aanvanke lijk aangezien voor de zoon van Robin Hood. Hij werpt zich op als de voorman van de aanhangers van de overleden Ro bin Hood En die groep wil de kroonpxins, die in de kerkers van een kwade graaf zucht en gemarteld wordt, gaan bevrij den. Doormiddel van list slaagt de kleine gx-oep erin in het kasteel binnen te drin gen. Daar worden in gangen en kerkers zware gevechten gelevex-d. Aan spannen de duels ontbreekt het in deze film niet. Een uitstekende vertegenwoordiger van het genre, dat het publiek nog steeds waardeert. Een griezelfilm van klasse is „De vlieg". Het thema is gebaseerd op het zonderlin ge feit, dat een elektrotechnicus heeft ont dekt, dat hij iets kan laten verdwijnen en het eldei's kan laten verschijnen. Hij neem de proef op zichzelf en daax-mee beginnen dan de hoogst griezelige verwikkelingen. Want doox-dat de proef niet ten volle slaagt wordt de technicus een man met een vliegenkop en poot en de vlieg een in- sekt met een mensenhoofd.... Ons dunkt aanleiding genoeg om zich zondag en maandag in het griezelhol van het W.B.- theater te wagen. Zondagmiddag draait „Knock-out in ki-uitdamp". Zondag 6 december IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Dooi-n; 17 uur: ds. Huisman. De Rank, 10 uur: W. Huiser, jongeren- dienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. W, Dieper- sloot. Petrakerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: oecumenische dienst. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstx-aat, geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis. Woensdag 9 uur: hei lige mis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst Kenne- merlaan; 20 uur: openbare samenkomst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 uur: leesdienst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer F. Oosterwijk; 11.15 uur: zondagsschool. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cultureel Centrum, 10 uur: bijeenkomst. Jehovah's Getuigen, Cultux'eel Centx'um, 19 uur: wachttox-enstudie over: Vrees Jehovahnooit mensen. Volle Evangelie Gemeente, bovenzaal Bellevue, 10 uur: heilig avondmaal. Dinsdag, Cultureel Centrum, 20 uur: de heer Van der Sluijs. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. P. v. d. Vloed, jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkei'k, 10 uur: drs. G. H. Homans; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. G. Nijenhuis. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vax-e- niusstraat, 10 uur: J. Kits; 19.30 uur: ds. A. Leenhouts; 11.45 uur: kindersamen komst. Woensdag 19.45 uur: bijbelbespre king, J. A. Visser. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.45 uur: ds. J. A. Roskcfm. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: geen dienst zie Fetrakerk). Geref. Kerk, 10 uur: ds. C. Meijer; 17 uur: ds. A. C. van Nood. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 19 uur: ds. S. de Roest. BEVERWIJK: Evang. Luth. Gem„ 11 uur: ds. J. A. Roskam. Vrije Evangelische Gemeente, 9 uur: J. v. d. Steen. Ned. Herv. Gemeente, Gx-ote Kerk, 10 en 19.15 uur: ds. G. W. IJzerman. Irenekapel, 10 uur: heer Hengsmanger. Opgang, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 19.30 uur: Oecu menische dienst, kapelaan A. J. Rinkel, Oud-Kath. en ds. J. A. Roskam, Ev. Lu thers. Oosterwijk, 10 uur: ds. G. v. Schuppen. Jeugdkapel „De Opgang", 10 uur: heer B. A. Hoogstadt. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: prof. dx\ M. A. Bak van Amster dam. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. Joh. Knol van Heemskerk; 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindex-samenkomst; 20 uur: Vei-lossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. T. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen; 17 uur: ds. Joh. Knol. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm, bediening H. Doop, 10.30 uur: jeugdkerk, voorganger J. Bosch. Duinenbosch, 9.15 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk. 10 uur: ds. J. C. Remijn; 19 uur: ds. C. Keers. Doopsgezinde Gemeente, Remonstrant se Gemeente, Gebouw Spaarnbex-g, 10.30 uur: ds. P. J. van Schavck. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Egret van Rotterdam; Bochum, Gefle erts lossen IJmuiden; Holland, Colchester, laden Binnenhaven IJmui den; Ommenkerk, Bremen; Lemsterkerk, Ham burg; Orinoco, Hamburg; Reinhold Krusemark, Hamina; Nordpol, Norrköping; Vogtland, Ant werpen; Etorofu Maru, Beringzee; Brinda, Gran gemouth; Spes. Stettin, kalk lossen IJmuiden: Groote Beer, Rotterdam; Camerounkust, Ant werpen; Glorv, Londen, laden Zaanstreek; Tik ker, Haparanda; Wim 2. Gruvon; Normandia, Swansea, laden IJmuiden Binnenhaven; Roelf, Londen; Castor, Hamburg, bijladen Binnenhaven IJmuiden; Jacob Oorburg, Kingslynn: Triton. Noordzee, proefvaren; Fras Böhmer. Calas; Bo reas. Hamburg, laden Binnenhaven IJmuiden: Oostenburgh, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Rote van Halstavik; Diet. Rotterdam; Salvinia, Söderhamn; Marga Kiepe, Rotterdam; Düsseldorff, Antwerpen; Povolje, Moermansk. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Triton naar Noordzee voor proefvaart; Clitoneus, Port Said; Zaanstroom, Londen; Hasan, Bremen; Paloma, Rotterdam; Oranjestad, Plymouth; Hudson Firth, Rotterdam; Ida D, Goole; Bolt, Drammen; Armo- rique. Duinkerken; Atland. Narvik: Morsum, Bre men; Waterland, Bremen: Amyntas, Gibraltar. Senior, Kopenhagen; Olav, Hamburg, walsmateri- aal geladen IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Tbilisi naar Tuapse; Egret, Liverpool; Silva, Malmö; Bochem, Emden, ledig Hoogovens: Hollans, Nyköping, ijzer geladen IJmuiden; Orinoco, Liverpool. tindien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). (Luxor T h e a t e x-, Beverwijk) eD driehoeksverhouding is nog altijd een ge liefd thema voor de film. „In onstuimige driften" is Belinda Lee het voorwerp van de strijd, die twee mannen met elkaar leveren. Het gaat er soms hard toe. Van dinsdag tot donderdag kan men zien hoe het er in Portofino toegaat. Het wemelt in deze Italiaanse riviera-plaats van de gelukzoekei-s, en dat leidt soms tot grote verwikkelingen. Zoals in „Portofino, pa radijs der liefde". OPSTELLING „WIJK AAN ZEE". De badplaatsbewoners komen in de voetbalwedstrijd thuis uit tegen CSV in de volgende opstelling: De Blok: Schelle- vis en G. de Winter; Bui'ger, A. Snijders en Bol; Seysener, Schol ten. Th. Winter, J. Blok en v. d. Wel. Adventskerk, 19 uur: ds. G. H. van Wil- lenswaard. Jeugdhuis, 10 uur: G. J. Kwakkel. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris; 16 uur: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Morning Sex-vice 3 p.m. IJmuiden-West: Ned. Herv. Kinderdiensten Insingerschool 10 uur; Comitéschool 10 uur. Ned. Herv. zondagsschool, Bethle- hemschool 10 uur. Ger. zondagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht 12.15 uur Chr. Ger. zondagsschool „Philippus" consistorie 11.45 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12 uur. Oud-Katholieke zondagsschool. O K Veren.gebouw. 10 uur. Ger. Evang. zon dagsschool, Groen van Prinstererschool 11.45 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Hei-v zondags school, Julianaschool, 10 uur Kinderkerk. Emmaschool 10 uur, Theo Thijssenschon) 10 uur. Ger. zondagsschool, gebouw De Lariks, 11 uur. Ger Evang. zondags school, Ossendorpschool, 10.30 uur Doopsgezinden, West- Hilldienst voor kinderen van 6—8 laar Abelensti-aat 1 10.30 uur. Driehuis-Velsen Dorp: Ned Herv. zondags school, Marie Boreelscl ool, 10 uur; Wijk- gebouw Torenstraat, 12 uur. Doopsge zinden, West-Hilldienst. 46 jaar. De Savornin Lohmanlaan 21, 10.30 uur Doopsgezinde zondagsschool. 8—12 jaar Kriemhilde. 10.30 uur Santpoort: Ned Herv zondagsschool Jeugdhuis 5—12 jaar 10 uur Kinderkerk kerk 11 30 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv zondagsschool aan de Banjaartstraat. 12 uur; Ned Herv zondagsschool in de Delcourt van Krim- penschool, Stratingplantsoen, 12 uur. Op de groentenmarkt in Beverwijk was men vooral in het laatst van de week niet ontevreden over de gang van zaken. Er was veel vraag naar andijvie, waarvoor tot 35 cent per kilo werd betaald. Spinazie, slechts enkele kistjes aangevoerd, bx-acht een prijs van 1,15 per kilo op. Voor de geschoonde spruiten telde men iets meer neer, namelijk tot 1,23 per kilo. Onge- schoonde spruiten varieerden van 33 tot 65 cent per kilo. Er is nog steeds veel vraag naar prei die tot 37 cent per kilo verkocht werd. Bospeen kwam tot 39 cent per bos, waspeen liep op tot 30 cent per kilo. Sel- deryknollen brachten van 12 tot 43 cent per stuk op. Bloemkool komt nog steeds aan de markt. Er werd tot 73 cent per stuk voor betaald. De aanvoer van toma ten werd kleiner. Al naar gelang de kwa liteit was de pi-ijs 20 tot 65 cent per kilo. Boerenkool ging vlot weg voor prijzen rond de 20 cent per kilo. De prijzen wa ren: Andijvie 12-35; bospeen 23-40 was- pee nl2-30; bloemkool 20-72; spinazie 99- 110; boerenkool 14-25; rodekool 12-22; gx-oenekool 12-28; prei 14-36; knollen 8-43; spruiten 34-125; tomaten 20-65. Op de laatste veilingdag te Castricum werden aan spruiten geen hoge bedragen meer besteed. Geen der aangevoerde par tijtjes kwam boven de gulden per kilo gram, ondanks dat er voor de grove kwa liteit tot 53 cent werd betaald en de on- geschoonden zelfs voor 60 cent per kilo gram van de kar gingen. Andijvie en prei waren weer peperduur. Nog enkele kistjes tomaten vonden maar weinig aftrek en de prijs van 34 cent. duidt wel aan dat de tomatentijd nu toch wel voorbij is. De aangevoerde tweede soort (kleine tomaten) kon niet eens een afne mer vinden. Er was alweer wat kassla onder de klok en voor deze nog slechts lichte kropjes werd 8'/» cent per stuk betaald. Zoals bij de exportveiling van peen bleef ook tijdens de groenteveiling de peen prijzig omdat voor de kwaliteit 0 14 cent werd genoteerd. De prijzen waren: bloem kool 23-66: andijvie 20-27 boerekool 15- n'/s; spruiten 46-97; grove kwaliteit 15- 53; pi-ei 33-35; bospeen 31; waspeen 17-21; tomaten 32-34; peen 14; sla 8V2. De gemeenten Velsen, Den Haag en Katwijk zullen binnen afzienbare tijd gaan optreden als reders van een speciaal vissersvaartuig: een oefenschip voor de leer lingen van de visserijscholen in Scheveningen, IJmuiden en Katwijk. De bouwkosten van het schip worden geraamd op ongeveer een miljoen gulden, de exploitatiekosten op rond 250.000 gulden per jaar, waarvan zeventig percent voor rekening van het rijk zal komen. Het resterende bedrag zal door de drie gemeenten moeten worden betaald. Het schip zal op een Nederlandse werf worden gebouwd en gebruikt kunnen worden voor de vleet- en trawlvisserij. Het ligt in de bedoeling dat de leerlin gen van de dagscholen gedurende hun leer tijd vier tot vijf weken op het schip op zee zullen vertoeven om'zicfx'praktisch te kun nen. bekwamen in het vissersvak. In de wintermaanden karT het schip eventueel worden gebruikt voor oudere leerlingen, die de wintercui'sussen volgen. Het plan voor het in de vaart bi'engen van een oefenschip voor de opleiding van jonge vissers is tot stand gekomen na langdurige onderhandelingen tussen de ge meenten Den Haag, Velsen en Katwijk. Reeds in 1956 zijn besprekingen over dit plan gehouden. In 1957 besloot men om een commissie in te stellen, die de aan het in aanschaffen van een dergelijk schip verbonden problemen terdege zou bestude ren. Deze commissie werd samengesteld uit vertegenwoordigers van de drie ge meentebesturen en deskundigen. Met het in de vaart brengen van het oefenschip wil men de achtex-stand, die het visserijonderwijs heeft ten opzichte van ander technisch onderwijs, opheffen. Vroeger, toen de visserij nog vrijwel uit sluitend met loggers werd uitgeoefend, die zeer lange reisen maakten, bestond ex- weinig behoefte aan een schoolschip. De nieuwe ontwikkeling in het visserijbedrijf, die leidt tot de bouw van steeds meer mo derne trawlers, maakt een schoolschip noodzakelijk. Het is aan boord van deze schepen niet mogelijk om jonge vissers op te leiden. Bovendien voelen de reders er over het algemeen weinig voor, leerlin gen mee naar zee te nemen. De commissie, die een plan heeft opge steld voor het in de vaart bx-engen van een schoolschip voor de drie gemeentelijke visserijscholen, zal binnenkort een rap port over deze materie publiceren. Men heeft vele mogelijkheden onderzocht en ondermeer de gelegenheid aangegrepen om een in Oostende binnengelopen Pools schoolschip voor de visserij te bezichtigen. In het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk is vrijdagavond de jaarverga dering gehouden van de Partij van de Ar beid. De verslagen van secretaris en pen ningmeester vertoonden de sporen van de in het afgelopen jaar gehouden verkiezin gen. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer C. A. E. Jelierse als voorzitter ge kozen in de plaats van de heer F. R. W. Kaebisch, die door drukke werkzaam heden niet meer in staat is het voorzitter schap naar behoren waar te nemen. De nieuwe voorzitter is lid van de katholieke werkgemeenschap in de Partij van de Ar beid. Ook mevrouw Kwakkel, die wegens gezinsvermeerde ing haar bestuurswerk zaamheden niet meer kaï waarnemen wordt vervangen. De heer C. J. M. Ver strepen zal haar werk overnemen. Tot slot volgde een bespreking van het ver slag van het onlangs gehouden congres van de Partij van de Arbeid. ADVENTSAVOND. Vrijdag 11 december houdt de centx-ale hervormde jeugdraad te Beverwijk in de kex-kzaal van „De Opgang" een advents- avond. Medewerking hieraan zal verlenen de voordrachtskunstenaar de heer W. Berkhemer, die gedeelten uit de bijbel zal voordragen. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de heer H. C. Pinksterboer. JEUGDDIENS1 IN GROTE KERK. In de Grote Kerk te Beverwijk vindt zondagavond 6 december een jeugddienst plaats. Voorganger ds. G. W. IJzerman met als onderwerp „Zie, ik maak iets nieuws". Medewerking wordt verleend door het tamboer- en pijperkorps van het C.J.M.J. uit Haarlem. Aanvankelijk hebben er plannen bestaan voor de overneming van een oud schip, dat geschikt zou kunnen worden gemaakt voor het opleiden van vissers. De commissax-is is echter tenslotte tot de conclusie gekomen, dat de bouw van een nieuw en speciaal voor dit doel geschikt vaartuig aanbeveling verdient. Het schip zal moeten worden uitgex-ust met de modernste navigatiemiddelen. De omstandigheden waaronder de leex-lingen straks op de vloot zullen moeten werken, dienen op het schoolschip zoveel moge lijk worden benaderd. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: R. IdemaBakker, d., Lod. van Deysellaan 252, Haarlem. C. J. van de Ree—de Roode, d., Bakkerstraat 20, IJmui den. E. F. Trap—De Wit, z. en d„ Velser- duinweg 199, IJmuiden-Oost. IJ. Sommer— Vellinga, z., De Noostraat 93, IJmuiden- Oost. A. JungBroek, d., IJmuiderstraat- weg 135, IJmuiden-Oost. N. van Henten— Ras, z., De Wetstraat 9, IJmuiden. OVERLEDEN: A. Kaandorp, 96 jr., we duwe van G. Kroon, Watex-vlietstx-aat 1, Velsen-Noord. E. Wouda, 82 jr., echtgenote van J. Pool, Bloemendaalsestx-aatweg 40, Santpoort. J. W. Philippo, 81 jr., weduwe van J. Scholte, Duinweg of Duivelslaan 28, Santpoort. G. Kruit, 84 jr., weduwe van W. Koster, De Lumeijstraat 29, IJmui den-Oost. D. H. Stapper. 57 jr., weduwnaar van M. Kolle, Trompstraat 95, IJmuiden- Oost. M. C. G. van Buuren, 59 jr., echtge note van A. J. Overzier, Zeeweg 309, IJmuiden-Oost. ONDERTROUWD: R. A. de Vries, J. G. van Blomstraat 4, Drachten en M. Moer beek, Willem de Zwijgexdaan 60, Sant poort, t.a. J. G. van Blomstraat 4, Drach- ten. M. W. Klaassen, Napierstraat 2, IJmui den en^H. J. van der Heijden, Schimmel- stx-aat 7, Leiden. J. Zwanenburg, Gex'ard Doustraat 35, IJmuiden-Oost en R. de Vx-ies, Lombar Petrilaan 12, Bloemendaal, t.a. Stolstraat 11, IJmuiden-Oost. H. W. F. van den Ham, Ruygroklaan 78, 's-Graven- hage en A. Vink, Reggestraat 19, IJmui den, ta. De Bolt, Parklaan 47, Bilthoven. D. de Feber, IJmuiderstraatweg 101. IJmuiden-Oost en A. Maagdelijn, Vleet straat 38, IJmuiden, t.a. IJselstraat 61, IJmuiden. P. Veth, Arendsweg 189, Bever wijk en E. Roschar, Walrfavenstraat 21, Velsen-Noord. L. W. Bant Popelstraat 16, IJmuiden-Oost en M. S. Brandwijk, Den nenstraat 12, IJmuiden-Oost. J. Oudshoorn, Kon. Wilhelminaweg 95, Gouda en C. Griekspoor, Rijnstraat 143, IJmuiden. P. Vonk, Mercuriusstraat 8, IJmuiden en E. I Koolman, Wijkerstraatweg 288, Velsen- Noord. P. Neumann, Indischestx-aat 59, Haarlem en A. M. C. .Coppens, Wijker straatweg 278, Velsen-Nooi'd, t.a. Indische- straat 59, Haarlem. J. C. F. Knapp, Bial- Iosterskilaan 11, Santpoort en Y. E. Mon- sauret. Bialliosterskilaan 11, Santpoort. C Zaalberg, Zaanenlaan 26, Haarlem en R. Kruining, Zinneveltdaan 37, Santpoort. C. J. van Lieshout, Bachtstraat 73, Heems kerk en M. J. Cornelissens, Grote Hout of Koningsweg 76, Velsen-Noord. GEHUWD: E. J. WubbenhorstM. M. Eeken. Reggestraat 68, IJmuiden. J. van VuurenM. G. Ottens, Steenbokstraat 27, IJmuiden. W. J. BudingJ. van Veen, Zwaanstraat 9, IJmuiden. J. Pals—K. van der Plas, Pegasusstraat 20, IJmuiden. W. BakkerF. Verhoole, Noordzeekanaalweg 5, Haarlemmerliede en Spaarnwoude. H. F. KuiperJ. C. de Vries, Siriusstraaf 7, IJmuiden. W. C. FrenayH. Stockkamp, Lange Nieuwstraat 13S, IJmuiden. F. J. VolkersS. J. Roos, Bantamstraat 92, Haariem. W. van der Wei—C. P. Hogeduin, Popelstraat 14, TJmuiden-Oost. J. J. P. Neervoort—J. E. Blok, Grote Beerstraat 35, IJmuiden. J. de RuiterA. Schadé, Tromp straat 166, IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5