Drie jonge vrouwen en militair in vuurzee omgekomen HET WEER Explosie verwoest twee huizen in Purmerend s^ee MORRIS "êefimyoufatf! Twee IJmuidense runners van losgeslagen sleep vermist HOTELBRAND IN AMSTERDAM Kind van hotelier redde zich door noodsprong uit eerste etage Zes doden in het verkeer Een man en een vrouw werden levenloos onder het puin gevonden Burgemeester Kwint moet zes weken rust houden Verscheidene schepen in nood Vier man verlieten zuiger in kokende zee met rubberboot 45e JAARGANG.NUMMER 30 Vorstgrens over ons land Sneeuw in Scandinavië V.A.R. bedreigt Israel Amerikaans plan voor „verbindingssatelliet" In de krant van heden: Begrotingsbehandeling mogelijk uitgesteld SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Het woord is aan „TITAN" SLOEG ALARM Franse Rode Kruis heeft geen hulp meer nodig MAANDAG 7 DECE M B E R 19 5 9 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8;15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Drie jonge vrouwen en een Amerikaanse militair hebben vannacht de dood gevonden bij een felle brand, die vier verdiepingen van een klein Amsterdams hotel in de as heeft gelegd. De brand is vermoedelijk ontstaan door een smeulend sigaretteneindje in een prullenmand. Om tien over half vijf vannacht werd de Amsterdamse brandweer gealarmeerd voor een kleine brand in hotel „De Lelie" aan de Leliegracht 60, nabij de Prinsengracht. Aanvankelijk rukten twee motor- spuiten en een ladderwagen uit, maar tien minuten later moest het sein „middel grote brand" worden gegeven. Om vijf uur waren elf brandweerauto's aanwezig, terwijl 70 brandwachten met elf stralen het vuur, dat woedde in het hart van het zeer diepe pand, bestreden. De drijvende motorspuit „Jan van der Heyden", die later arriveerde, heeft niet meer behoeven dienst te doen. De St. Nicolaasviering in de Lindenhout- stichting te Neerbosch, een inrichting voor voogdijkinderen, is wreed verstoord door een ongeiuk, waarbij één van deze kinde ren om het leven kwam. De voorbereiding van het feest moest een verrassing blijven voor de kinderen. Besloten werd daarom, dat een van de leiders met de jongens even uit wandelen zou gaan. In groepjes van twee of drie liepen de pupillen omstreeks kwart over zeven over de kanaaldijk. Op dat moment naderde een in dezelfde richting rijdende personenauto, die werd bestuurd door een 18-jarige jongeman uit Eindhoven. Toen deze moest dimmen voor twee hem tege moet komende fietsers en een bromfietser, zag hij, mede doordat de wegverlichting ter plaatse slechts is, de jongens niet. De 16-jarige J. A. E. Aalten werd aangereden, ongeveer 10 meter meegesleurd en ten slotte in een greppel geslingerd. Toen men te hulp snelde bleek, dat hij reeds was overleden. In Delft is de 19-jarige wielrijder H. Dingjan uit Rijswijk het slachtoffer gewor den van een verkeersongeluk. De jonge man probeerde een voor hem rijdende fiet ser te passeren, juist op het moment dat een trekker met oplegger voorbijreed. De jongeman werd aangereden en zo ernstig gewond dat hij later in een ziekenhuis is overleden. In Groningen wilde de 77-jarige heer H. Folkerts vlak voor een auto de Paters- woldseweg oversteken. Hij werd aangere den en liep een schedelbasisfractuur op. Enige uren later is hij overleden. In Amstei-dam is het 8-jarige meisje P. Payrable op de Jacob van Lennepkade on der een vrachtauto gekomen en aan de gevolgen hiervan overleden. Het meisje zat op de bagagedrager van een fiets, be stuurd door haar negenjarig vriendinnetje. Toen een vrachtauto de meisjes passeerde begon het vriendinnetje te slingeren. Bei den kwamen ten val met als gevolg dat het achtjarige meisje werd overreden In Weert staken drie jongens per rijwiel de Roermondseweg over, toen een perso nenauto naderde. De eerste van de jongens kon nog net voor de auto langs glippen. De tweede, de 17-jarige P. Stultiens uit Weert, werd aangereden en was op slag dood. De derde jongen kon nog net voor de auto stoppen. In Roermond is de 69-jarige kleermaker M. Boesten bij het oversteken door een autobus aangereden en aan de gevolgen overleden. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met later kans op enige neerslag. Krachtige tot harde, later iets afnemende wind tussen oost en zuidoost. Ten noorden van de grote rivieren temperaturen van nul tot min 5 graden. Ten zui den van de grote rivieren tem peraturen van min één tot plus 4 graden. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Zweden heeft men te lijden van zware sneeuwval. Ten gevolge van het slechte weer vordert het ruimingswerk slechts langzaam. De hulp van militairen is ingeroepen om gestrande automobilisten te helpen. Tussen Broemsebro en Lamra in Zuid-Zweden zijn sinds zaterdag ruim honderd auto's met hun inzittenden ge- isoleerd. In vrijwel geheel Denemarken sneeuwt het ook, waardoor het weg- en spoorverkeer in ernstige mate wordt ge hinderd. De hotelhouder, die met zijn gezin op de eerste verdieping woonde en pas om vier uur naar bed was gegaan, zei omstreeks half vijf wakker te zijn geworden van het geroep „brand, brand". Het alarm kwam van de tweede verdieping. De hotelier en zijn vrouw wisten de trap naar beneden te bereiken. De toegang tot de slaapkamer van zijn 13-jarige dochtertje, elders op de eerste etage was toen reeds versperd door het vuur, dat met grote snelheid door de gangen en portaaltjes van het oude grach tenhuis joeg. Het kind wist echter de voor zijde van het huis te bereiken, klom op de vensterbank en liet zich naar buiten val len. Het werd opgevangen door toegescho ten omwonenden. Op de tweede étage verbleef het 22-jari- ge dienstmeisje Edith Scholte. Zij had zondagavond bezoek gekregen van haar vriendin, de 27-jarige Alice Janssen. Het was zo laat geworden, dat mej. Janssen besloot te blijven slapen. Beide meisjes werden gewekt door een verstikkende rook. Zij waren het, die „brand" riepen en de eigenaar wekten. Het trappenhuis stond toen reeds in lichterlaaie en de meis jes zagen zich gedwongen een uitweg te zoeken via de achterzijde van het huis. De ze achtergevel staat in een zeer smal steegje. Edith en Alice klommen uit het raam er wisten via een regenpijp de ven sterbank van een raam op de eerste ver dieping te bereiken. Vandaar sprongen zij over het ruim een meter brede steegje op een platje van een aan de Prinsengracht staande school. Via een naast deze school gelegen huis konden zij toen de straat be reiken. De hotelgasten van de derde etage zijn blijkbaar door het vuur verrast. Hun ver koolde lichamen werden op bed aangetrof fen. Twee hunner zijn levend verbrand, de anderen waren reeds door de rook gestikt. Deze slachtoffers zijn de meisjes Betty Herfst (19), Lies Lappee 21) en Elly Beumkes '22). De naam van de Ameri kaanse militair, die met verlof uit Frei burg was gekomen, was de politie van- morgen nog niet bekend. Zijn leeftijd is ongeveer 21 jaar. 1-Iet hotel is vrijwel ge heel uitgebrand. De vierde étage werd niet bewoond. De benedenverdieping, die als café was ingericht, liep ernstige schade op. Om zes uur vanmorgen kon comman dant A. A. Stekelenburg het sein „brand meester" geven. Tal van autoriteiten, on der wie de officier van Justitie en de hoofdcommissaris waren op het terrein aanwezig. Omdat de brandhaard zich mid den in het diepe pand bevond, was aan de Leliegracht zelf weinig te zien. Het aantal toeschouwers was dan ook ge ring. TEL AVIV (AFP) De Verenigde Ara bische Republiek heeft „plannen voor een militaire actie uitgewerkt" om te verhin deren, dat Israel de voorgenomen toevoer van het Jordaanwater naar de Negeb- woestijn verwezenlijkt, aldus een waar schuwing van radio-Cairo, die vrijdag in een uitzending in het Hebreeuws is ge geven. WASHINGTON (Reuter) De V.S. zijn van plan in het komende voorjaar een op blaasbare bol van 30 meter middellijn als verbindingssatelliet in een baan rond de aarde te brengen. De ballon zal als een heldere ster met het blote oog waarneem baar zijn door een bekleding van plastic met een aluminiumlaag. De bol moet radio golven terugkaatsen. P"? Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Op de Praatstoel 3 Controverse tussen Londen en Cairo 3 Uit stad en omgeving ....5, 6, 8 Beurs 5 IJmondagenda 5 Sport 7, 9, 11 Dit nummer hestaai uit twaalf pagina's Een hevige ontploffing heeft zondag morgen twee eengezinshuizen in de Van Balenstraat te Purmerend volkomen ver woest. Van de bewoners werden de 41- jarigo mevrouw H. L. Alberts-Wjjer en de 38-.iarige heer J. A. Krcmer onder het neerstortend puin bedolven. Zij moeten op slfg gedood zijn geweest. De andere leden van beide gezinnen wisten nog naar bui ten te komen. De echtgenote van de heer Kremer moest naar een ziekenhuis wor den gebracht, omdat zy een been gebroken had. De lichamen van de slachtoffers werden ongeveer een uur na de explosie gevonden, nadat omwonenden en leden van vrijwil lige brandweer een deel van het puin had den opgeruimd. De aangrenzende huizen liepen door de ontploffing schade op. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Volgens deskundigen zou het mo- De mïne na de ontploffing gelijk zijn, dat onder de vloeren van de huizen een lek in de gasleiding is ontstaan. Het opgehoopte gas zou door een bran dende kachel in een der woningen tot ont ploffing zijn gebracht. Of deze veronder stelling juist is. zal een nader onderzoek moeten uitwijzen. Terstond na de explosie ontstond brand. Omwonenden wisten met emmers water de vlammen te doven. Wegens een geruime tijd veronacht zaamde zenuwontsteking van een der ogen zal de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, op advies van de behandelende geneesheren '.es weken rust moeten hou den. Het feit, dat hij, evenals gedurende de vorige ziekte van wethouder A. de Jong die nog steeds in het Rode Kruis- zickenhuis te Beverwijk verblijft ook nu weer het beheer van de financiën heeft overgenomen, is voor de burgemeester aanleiding geweest de rustperiode na de behandeling van de begroting voor 1960 te doen ingaan. Van medische zijde is daartegen abso luut bezwaar gemaakt. Het thans onvol ledige college van Burgemeester en Wet houders moet zich nu beraden over de begrotingsbehandeling. die aanstaande maandag zou beginnen. In mr. Kwint mist men niet alleen de voorzitter, maar ook degene die het algemene financiële beleid zou hebben verdedigd. De kans is groot zo vernamen we dat de begrotingsbehandeling zal worden uitgesteld. Ad verten tie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT '(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Pascal: Wie nooit zondigt, eigen natuur. zondigt tegen zijn De storm van de afgelopen nacht heef' vele schepen op zee in moeilijkheden ge bracht. De Ilamburgse vrachtvaarder Seevogel (1404 ton) seinde nabij het Zuid- Zweedse eiland Oland op de rotsen gelo pen te zijn en snel water te maken. Ook de elektriciteit zou spoedig uitvallen. De kapitein dacht het door de zware slag zij niet lang meer te kunnen uithouden en verzocht snelle hulp, vooral ook omdat de sloepen niet gestreken konden worden. Verscheidene schepen gingen op weg naar de Seevogel, die een bemanning heeft van 17 koppen. De Zweedse lucht macht zond een Catalina-vliegboot en een hefschroefvliegtuig. Om 7 uur hedenoch tend seinde de kapitein dat de deklading overboord was geslagen en dat men geen radioboodschappen meer kon ontvangen. De Liberiaan National Fighter (8479 ton) vroeg bij Lowestoft sleepboothulp we gens besturingsmoeilijkheden. De Deense veerboot Kastrup tussen Malmö en Kopen hagen liep in de Sont aan de grond maar kon later worden vlotgetrokken. Bij de Schotse kust liep de trawler George Rob buit Aberdeen aan de grond en een kuststation meldde, dat het schip zwaar door de golven gebeukt werd. Men verzocht uit te kijken naar overlevenden. Ook van het Britse schip Revello werd een noodsein opgevangen, dat het voor de Britse kust zware averij had opgelopen en dat het water binnenstroomde. De elf bemanningsleden van de Revello zijn la ter voor de kust van Yorkshire door de Britse vrachtvaarder Baluchistan (8370 ton) overgenomen. De Britse trawler Servus (360 ton) dreef voor de Engelse kust met een gebroken schroefas. Vele passagiersschepen kregen door de storm grote vertraging op hun tijdsche ma. De Rotterdam van de Holland-Ame- rikalijn en de Queen Mary raakten een dag achter en ook de snelle United States kreeg vertraging, evenals de Franse Li- berté, de Britse Carinthia en de Italiaan Augustus. In de zware herfststorm op de Noord zee is de Nederlandse zeesleepboot Titan van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmui den vannacht onder de Engelse oostkust ter hoogte van Flam borough Head met haar sleep in ernstige moeilijkheden ge komen. Zondagavond laat meldde de ka pitein van de Titan, dat de sleep, de Britse zuiger Port Sunlight was losge raakt van de sleepboot. Dit gebeurde op ongeveer twaalf mijl ten noordoosten van het Humber-lichtschip. Er stond een zuid oostelijke storm, die de zuiger op de zwa re zeeën, die in dit ondiepe gedeelte van de Noordzee bij stormweer staan, in noordwestelijke richting deed wegdrij ven. Aan boord van de zuiger bevonden zich drie runners en een Engelse machi nist De Titan was met de sleep op weg van Liverpool naar Middlesborough Een runner, de IJmuidenaar J. Zomer is hedenmorgen samen met de Britse machi nist op de Britse kust gevonden en naar een ziekenhuis overgebracht. Van de andere twee is nog niets bekend. De twee vermiste runners zyu de 54- jarige gehuwde D. de Man en de 57-jarige gehuwde C. de Back, beiden uit IJmuiden. Daar de zuiger vannacht nog slechts twintig mijl van het uit de Engelse oost kust stekende Flamborough Head was, werd op de Titan uit volle macht gewerkt om opnieuw een sleepkabel op de zuiger vast te maken Tot driemaal toe heeft de sleepboot een poging ondernomen, maar alle keren was deze door het zeer slechte weer en de hoge zeeën tol mislukken ge doemd. De zuiger was op nog slechts enkele mij len van Flamborough Head, toen van morgen bij het eerste daglicht de derde poging werd gedaan. De kapitein van de Titan had tevoren aan de runners meege deeld dat dit de laatste poging zou zijn. Hij gaf hun bevel na deze derde poging het anker van de zuiger te laten vallen en keerde onmiddellijk met de sleepboot terug, teneinde de vier mannen eraf te halen. Bij aankomst langszij consta teerde de kapitein echter dat zij de zuiger reeds hadden verlaten. Vermoedelijk heb ben zij daarbij gebruik gemaakt van het daartoe aanwezige, zelfopblaasbare rub ber reddingvlot. Tot half tien hedenmorgen ontbrak elk spoor van dit vlot, terwijl aan boord van de zuiger niemand meer was te zien. Om vijf minuten over negen is de zuiger bij hoog water gestrand op de rotsen ten oos ten van het licht van Flamborough Head. De kapitein van de Titan had het radio- kuststation Humber Radio dadelijk over het breken van de sleepdraad ingelicht. Engeise motorreddingboten zijn in zee ge gaan om te helpen bij het zoeken naar de vier mannen. Uit IJmuiden is in de af gelopen nacht de zeesleepboot Simson, eveneens van Bureau Wijsmuller, vertrok ken om de Titan in zijn pogingen bij te staan, terwijl reeds in de vroege ochtend een Britse sleepboot uit Huil gevraagd is assistentie te verlenen. Omstreeks halftien werd door de Brit se kustwacht gemeld dat er twee mannen op de kust waren gevonden. Zij waren overgebracht naar een ziekenhuis. Het zijn de Nederlandse runner J. Zomer uit IJmuiden en de Britse machinist. Zij ma ken het goed. De op drift geraakte zuiger blijkt vast te zitten op een strandje tussen twee rots partijen in, zodat er nog een mogelijkheid tot berging bestaat. „Zeeland" sleept tanker De 17.612 ton metende Britse tanker „Kuwait" die onder Liberiaanse vlag vaart, heeft in de positie 38.15 n.br. en 7.25 gr. o.l. (ten zuiden van het eiland Sardinië) gemeld, dat het ronddreef met ernstige schade aan de ketel. Twee Neder landse zeesleepboten, de „Zeeland" van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden en de „Loire" van L. Smit en Co. uit Rotterdam, die beide zonder sleep in de Middelland se Zee voeren en onderweg waren naar het bij Ibiza gestrande Costaricaanse schip „Zermatt" hebben koers gezet naar de ronddrijvende tanker. Om elf uur zon dagavond heeft de kapitein van de Kuwait de assistentie van de 2600 pk sterke Zee land aanvaard op basis van Lloyd's open form. De Zeeland kan de Kuwait heden morgen bereiken en zal het schip op sleep touw nemen naar Palermo. De „Loire" heeft koers gezet naar de „Zermatt". Nederlandse Rode Kruis houdt toch giro open Het Nederlandse Rode Kruis heeft mede gedeeld van het Framse Rode Kruis bericht te hebben ontvangen, dat men op dit mo ment noch materiële, noch financiële, noch personele hulp ten behoeve van de slacht offers van Fréjus nodig heeft. Het Rode Kruis bericht voorts het vol gende: „Het Franse Rode Kruis heeft te vens grote erkentelijkheid betuigd aan het Nederlands Rode Kruis voor de spontaan geboden hulp in de vorm van een zending van 500 dekens voor de bedoelde slacht offers. Het Nederlands Rode Kruis vestigt er de aandacht op, dat stortingen op giro 22.000 onder vermelding: Ramp Zuid-Frankrijk steeds mogelijk zijn en dat deze bedragen geregeld zullen worden overgemaakt aan het Franse Rode Kruis", aldus de mededeling. Regering schenkt 50.000 De Nederlandse regering heeft besloten een bedrag van vijftigduizend gulden ter beschikking te stellen van de Franse re gering ten behoeve van de slachtoffers van de ramp te Fréjus.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1