Rouw in IJmuiden over de drie omgekomen runners In de vishal en op zee Recordvanger „Wilhelmina" thuis Kleine Wilhelmina in de IJslandse wateren deed het heel goed IJmond-agenda LANGS SLUIZEN EN HAVENS Oud-minister Hofstra over politieke situatie N.V. Slavenburg's Bank Amsterdamse Beurs DINSDAG 8 DECEMBER 1959 11 Begrotingsbehandeling gaat toch door Tulpen voor Scheybeeck Voordrachtsavond door Loudi Nijhoff Trawler haalde een doelvliegtuigje op biedt voordelige depositovoorwaarden De beurs van gisteren ZESTIG JAAR GELEDEN werd in IJmuiden de maatschappij „de Kotter" opgericht. Er waren toen nog maar enkele trawlrederijen hier: de firma Groen, Mercurius, de Nederlandsche Stoomvisscherij met de schepen Betsy, Eveline. Dubbelman, Judith en Julie, de Stoomvisscherijmaatschappij Doggersbank met de Bruinvisch en de Zeehond, de Maatschappij tot uitoefening der stoomtrawl- visscherij Kenncmerland met de Brederode en de Assumburg, de Stoomvisscherij IJszee met de Barendsz en de Heemskerk en de Maatschappij Oceaan met de Oceaan I en Oceaan II. Het eerste schip van „de Kotter" is geen trawler maar een kotter geweest, vandaar de naam van deze rederij. Dit vaartuig heette Gem of the Ocean (IJM. 88). De eerste stoomtrawlers van de „de Kotter" zijn de Nelly IJM. 9 en de luite nant-generaal den Beer Poortugael IJ. 81 geweest, die in Engeland werden aange kocht. Daar hebben ze respectievelijk Pa- vonia en Cephalonia geheten. Deze twee trawlers werden veelal in één adem ge noemd, maar de lange naam sprak men natuurlijk niet uit: Men had het altijd over de Nelly en De Beer. Het waren zusterschepen, gebouwd in 1899 bij Cochrane Cooper te Beverley. De bruto inhoud was 183 (netto 62) regis- terton. Voor die tijd hadden ze een groot machinevermogen, namelijk 370 pk. Als schoorsteenmerk voerden zij een kotter. In 1903 werd De Kotter met twee sche pen uitgebreid, de bouw werd in ons land opgedragen. Vergeleken met de andere trawlers in die dagen, waren het grote schepen die behalve ter trawlvisserij ook aan de haringdrijfnetvisserij konden deel nemen, omdat zij voorzien waren van een koproer. Zij hadden een opvallend lang voordek. Van dit type werden er later nog enkele schepen gebouwd voor andere re derijen. Met het ingebouwde koproer werd beoogd een goed emplooi te vinden voor de grote IJslandti-awlers gedurende de tijd dat niet bij IJsland kon worden gevist. Het ene schip kreeg de naam Anna IJM. 34 en het andere is de Wilhelmina IJM. 35 ge worden, twee schepen van groot formaat in die tijd. Wat de IJslandvisserij betreft, hebben zij hun sporen wel verdiend; aan de haringdrijfnetvisserij hebben zij nage noeg niet deelgenomen Bonn Mees te Rotterdam bouwden de Anna en de Wilhelmina; in 1903 worden de twee zusterschepen afgeleverd. Op de foto ziet men de Wilhelmina IJM. 35, juist van de IJslandreis binnengekomen en ge meerd voor het kantoor aan de IJmuiden- se Trawlerkade, met een volle lading ka beljauw. Het vaartuig was 234 bruto reg.ton groot, de lengte bedroeg 41,22 m, de breedte 6,55 m en de holte 3,40 m. Het vermogen van de machine bedroeg 385 pk. Een paar jaar na het in de vaart bren gen van bovengenoemde twee schepen tel de de stoomtrawlervloot van IJmuiden 43 vaartuigen en dit aantal was binnen enke le jaren bereikt. De vier trawlers die eens hebben behooi'd aan de Mij. De Kotter zijn tegelijk voor de sloop verkocht in 1936. Daardoor zijn ze echter nog een paar maal van eigenaar veranderd. De schipper die het langst met de Wilhelmina gevaren heeft, is H. Drijver geweest. Vergeleken met de Engelse en Duitse schepen die wij thans bij IJsland kunnen aantreffen, is er met die kleine Wilhelmina, die niet eens een bak had, heel wat gepresteerd. In 1909 ging de De Kotter over naar de VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 8 DECEMBER Thalia, 20 uur: „De zwarte schorpioen". Rex, 20 uur: Hoofdstad-operette voor kunstkring. Patronaatsgebouw, 20 uur: Toneelavond O.T.K. Voormalige leeszaal, Heidestraat, ten toonstelling Nederlands Farikaat. Abelenstraat, van 20 uur af spreekuur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, van 1416.30, uur. WOENSDAG 9 DECEMBER Rex, 20 uur: „De dood loert overal". Thalia, 20 uur: „De zwarte schorpioen" Voormalige leeszaal: Als dinsdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Patronaatsgebouw, 19.30 uur: Uitvoering „Wilhelmina" met toneelgroep. Royal, 20 uur: Wintersportavond. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur wet houder van sociale zaken. BEVERWIJK DINSDAG 8 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op mars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Porte Fino, paradijs der liefde." Kerkzaal Regina Caeli, 20 uur: Kerst avond van.de katholieke arbeidersvrou wen. (K.A.V.) „De Groentebcurs", 20 uur: Vergadering Handelsbelangen. WOENSDAG 9 DECEMBER Bioscopen: Als dinsdag. Algemeene Visscherij Mij., die in 1920 op genomen werd door de Vereenigde Exploi tatie Maatschappij, later de N.V. Visserij Onderneming De Vem. Bij deze maat schappij vinden we dan ook de vroegere nummers der schepen terug: Haarlem IJM. 9, Allan Water IJM. 34 en Post Boy IJM. 35. Ar ie van der Veer De huidige politieke situatie was het onderwerp, dat de oud-minister van finan ciën, de heer H. J. Hofstra, maandagavond in een openbare vergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat behandelde. De afdelingsvoorzitter, de heer E. San ders, leidde de heer Hofstra in met een verwijzing naar de regelmatige kritieken op de huidige regering-De Quay en een herinnering aan het „onaanvaardbaar" van de oud-minister ten aanzien van de belastingpolitiek, waardoor de regering- Drees ten val was gebracht. De heer Hofstra gaf allereerst een be schouwing, over de,:.h^i^ge-..\v,ereldsituaüe. Om tot een betère wereld te komèn is beteresamenwerking, niet alleen indus trieel maar ook voor de landbouw, nodig. Dat betekent aanpassing aan het dagelijkse economische leven met speciaal de belas tingen en financiën. Slaagt het westen in deze samenwerking niet, dan kan een „westelijke Balkan" ontstaan met alle ge volgen van dien. Daarom is een krachtige landsregering no-Iig met een duidelijke visie op de toekomst. In Nederland heeft men het de P.v.d.A. onmogelijk gemaakt een deel van de rege ringsverantwoordelijkheid mee te dragen; men wil volgens de heer Hofstra niet de vooruitstrevende en vooruitziende politiek voeren, die de socialisten voorstaan. Terugblikkend naar wat in ruim dertien jaar socialistische politiek is bereikt, was de heer Hofstra ervan overtuigd, dat de huidige regering in evenveel maanden zal afbreken, als in jaren is-opgebouwd. Het conservatisme is bang voor de toekomst zodat slechts een krachtige regering de vraagstukken kan oplossen met aanvaar ding van de socialistische grondbeginselen. Alleen in gezamenlijke verantwoordelijk heid, in een alles samen-doen in deze ver anderende wereld, kan iets worden bereikt voor een grotere welvaart. Verspilling van intellect kunnen wij niet veroorloven; wij moeten mogelijkheden scheppen voor iedereen. Groei en breuk De groei van het conservatisme in ons land was de oorzaak van de breuk met de protestants-christelijke coalitie op 11 december 1958 en „in feite de opstand van de hogere belastingbetalers", aldus de heer Hofstra. De spreker zei, dat er weinig eenheid is in de confessionele, partijen, ook in de V.V.D. is niet alles koek en ei, getuige de behandeling van de Mammoethwet. De spreker noemde de huidige regering - een schertskabinet. De heer Hofstra illustreerde uit erva ringen hoe de loonpolitiek een volslagen verwarring is geworden, waaronder het Nederlandse volk lijdt, evenzeer als dat 't geval is bij de woningbouwpolitiek. Er is onzekerheid inplaats van vast beleid. De heer Hofstra gelooft ook niet in een huurverhoging per 1 april 1960. omdat, het wetsontwerp er nog niet is. De kernfout is geen visie te hebben op de toekomst, waar door de moeilijke tegenstellingen in het kabinet nog worden vergroot. De enige, die met dit kabinet gelukkig is. is de V.V.D.omdat die „op de bok" zit. De behandeling van de begroting voor 1960 van de gemeente Velsen zal nor maal doorgaan. Dit ondanks de afwezig heid door ziekte van burgemeester mr. M M. Kwint en wethouder A. de Jong. Het college van B. en W. overlegt nog, wie de portefeuille van financiën onder zijn hoede zal nemen. BRANDJE Vanmorgen vatte een daklijst van een huis aan de Schipbroekerweg in Santpoort vlam, toen een schilder bezig was deze lijst af te branden. Achter de daklijst lagen oude vogelnestjes die in brand waren geraakt. De brandweer kon het vuurtje spoedig Mussen en heeft de dak lijst verwijderd De schade bedroeg on geveer 150. De afdeling Beverwijk van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft maandagavond een druk bezochte ledenvergadering in café Timmer gehouden. De heer W. Blokker van de gemeente lijke plantsoendienst gaf aan de hand van een tekening te zien waar de 15.000 tulpen in 65 soorten in het park Scheybeeck te Beverwijk zullen worden geplant. Ook een groot aantal narcissen en verschillende soorten bijgoed zullen Scheybeeck gaan verfraaien. Al deze bolgewassen werden door de Beverwijkse kwekers geschonken. Men wil zo nodige luister bijzetten aan de stadsfeesten die in april 1960 zullen wor den gehouden bij de opening van het nieuwe station. De voorzitter, de heer C. Broeze, wijdde vooraf een woord ter nagedachtenis aan het vorige week overleden oud-bestuurs lid, de heer H. P. Kochx. Hij gaf hierna zijn traditioneel jaaroverzicht en wierp eeri blik op het afgelopen jaar. De tulpen waren goed te verkopen ge weest. Jammer dat er zoveel „zuur" in voorkwam. De narcissen leden veel aan bolrot. Het bijgoed ging minder vlot van de hand. De handel in irissen verliep stug. De beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering die maandag in Haarlem wordt gehouden, gaf enige stof tot spre ken. Voor de vacatures in het hoofdbestuur werden kandidaat gesteld de heren Wit- teman en Rood. De leden van de Beverwijkse stichting „Abonnementsvoorstellingen" kon maan dag in het Kennemer Theater een extra toneelavond in het vooruitzicht worden ge steld. Dit voordeeltje hebben zij te danken aan een lichte ongesteldheid van de acteur Lo van Hensbergen, die deze avond op het laatste ogenblik wegens een keelaan doening verstek moest laten gaan. Van daar dat de aangekondigde opvoering van Karl Wittlingers komedie „Kent u de melkweg?" is verschoven naar donder dag 17 december. Het bestuur was echter zo gelukkig de actrice Loudi Nijhoff bereid te vinden een voordracht te houden van vier novellen. De eerste was „Het geluk" door Katheri- ne Mansfield, het ontroerend verhaal van een jonge vrouw die een bittere teleurstel ling moet incasseren, juist op het ogenblik dat zij zich de gelukkigste aller mensen waant. In „Het portret van een vrouw" van Tennessee Williams wordt de krank zinnigheid van Lucretia Collins aangeduid zonder dat bijzonderheden nader gegeven worden. Na de pauze vervolgde Loudi Nij hoff haar programma met „De sterkste," een monoloog door August Strindberg en het charmante schetsje „De juwelen" van Guy de Maupassant. Loudi Nijhoff gaf de zo zeer verschillen de karakters van deze novellen gestalten, die telkens troffen door een opmerkelijk manuaal of een juiste stemverbuiging. Zo gaf zij bijvoorbeeld in „Het geluk" de enigszins slome dichter een voortreffelijk contrast met zijn omgeving, waarbij bo vendien de gelukkige stemming van Béa bijna aanschouwelijk kon worden gemaakt. Direct daarop moest zij zich als Lucretia Collins volledig omschakelen, teneinde de 'hysterische waanzin van deze vrouw tot een climax op te voeren. Welke creatie het hoogtepunt van deze avond werd. Na afloop kreeg de kunstenares een langdurig applaus en een fraai bloemstuk. in Jan van Dam Aan boord van Nederlandse trawlers, die in het Kanaal voeren, zag men gisteren vier mijl van Nieuwpoort een voorwerp aan valscherm dalen. D bemanning van de SCH. 65, „Hendrika Judith" wist het voorwerp aan boord te halen. Het bleek een doelvliegtuigje voor schietoefeningen van de Belgische luchtmacht te zijn, dat radiografisch bestuurd kan worden. De SCH. 65 heeft het vliegtuigje naar Duin kerken gebracht. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De KW 25 „Wilhelmina" is thuis. Het schip, dat de grootste haringvangst in een' dag heeft geboekt van de Katwijkse vloot gaat voor een paar maanden naar de berghaven zoals andere schepen. Alle losse delen gaan er af en zelfs de radio gaat naar de fabriek. Een troosteloos iets, zo'n schip, dat langzaam al het leven uit zich voelt verdwijnen. Schipper Jaap van der Plas kan niet bepaald juichen over het afgelopen seizoen, met name niet over de „Engelse wal", die dit jaar geen echte Engelse wal is geweest, maar alleen wellenharing heeft op geleverd. Het begon anders zo goed met de „Wilhelmina": 700 kantjes een nacht. De eerste tien netten ving men niets, maar toen kwamen er ineens zoveel ha ringen naar boven, dat men uit negentig netten zevenhonderd kantjes haalde. Hon derd kantjes gaf men weg aan andere schepen. Dat was op de walbank. Daarna werd er bijna drie weken gevist voor zeven last en toen had men opeens weer succes. Vierhonderd kantjes werden naar boven gehaald. Maar over die eerste recordvangst zal Jaap van der Plas nog lang praten: „Eerst twee schoten niets, maar het derde schot ineens zevenhonderd. Die vierhonderd vingen we weer op dezelfde plaats, name lijk 53 graden 51 minuten noord en 2 gra den 10 minuten oost. Er lagen er tegen ons aan, die 5 kantjes vingen. Dat was aan bakboord. De schepen aan stuurboord pikten een harinkje mee, want de Scheve- ningse „Castor" kwam met 26 last voor de dag. Maar praat met Jaap van der Plas niet over het Engelse walseizoen. „Er is even een vleugje geweest, maar toen waren we juist binnen. Vroeger was het goed vissen bij de Smith's Knoll, maar nu is het niks meer. De haring lijkt er wel uitgestorven te zijn. Wat toen mooie haring was, is nu klein, groot of iel, alles door elkaar. Die regelmatige mooie haring, waar het van moet komen, is er niet meer". De „Wilhel mina" ving in negen schotten vijftien kantjes. Alleen kwamen er flink wat pil chards naar boven. Toen vond men het wel genoeg. De „Wilhelmina" heeft geen zink- vleet om in het Kanaal te vissen zoals de KW 147, die 17 last ving en dus kwam ze maar naar huis. Zoals alle andere loggers Het seizoen is voorbij. En de gevolgen be ginnen al duidelijk merkbaar te worden Maar daarover morgen meer. Aanvoer en opbrengst De aanvoer van vis aan de rijksvisafslag te IJmuiden was in november 1959 groter dan in november van het vorig jaar, al is het verschil niet groot: 1337.46 kilo. De opbrengst steeg van 3.982.080,43 tot 5.065.664,20; een duidelijk teken van hogere prijzen. De sterkste vermeerdering van aanvoer is te constateren bij de tong, waarvan nu 645.805 kilo werd aangevoerd tegen 439.553 kilo in het vorig jaar. De opbrengst steeg van 1.041.067,82 tot 1.793.543,74. Tong blijft de belangrijkste vissoort wat op brengst betreft. Op de tweede plaats komt de verse haring, waarvan de opbrengst overigens achteruitliep van 885.179.82 gul den tot 767.710,15. De aanvoer daalde ook, en wel van 2.212.157 kilo tot 1.858.158 kilo. De aanvoer van gezouten haring steeg Schipper Jaap van der Plas op de brug van de „Wilhelmina". Op het gebouw van n.v. bureau Wijs muller te IJmuiden hangt de vlag half stok. IJmuiden verkeert in een rouw- stemming, want drie opvarenden van Wijs muller sleepboten hebben op een dag het leven verloren. Maandag 7 december is een zwarte dag geweest. Eerst kwamen maandagmorgen in alle vroegte twee run ners om van de zuiger „Port Sunlight" en maandagavond kwam een derde run ner om het leven. Drie doden c een dag voor de firma Wijsmuller: de 54-jarig gehuwde D. de Man en de 57-jarige C. de Back uit IJmui den en de 45-jarige ongehuwde Jaap Vis ser uit Egmond aan Zee. De zeesleepboot „Cycloop" meldde maandagavond om kwart over tien Nederlandse tijd, dat men bij de zuidkust van Engeland in zwaar stormweer verkeerde. Een mayday-be- richt werd uitgezonden, omdat een van de drie gesleepte lichters op drift was ge gaan. De situatie was moeilijk, want de sleep bevond zich in de Torbay, een hal ve mijl van Torquay en op de lichter, die snel afdreef, zaten t\vee mannen, Jaap Visser en Leen Wessel uit IJmuiden. De reddingboot van Torquay snelde naar de lichter, maar het aan boord ne men van de twee mannen bleek moeilijk. Jaap Visser had al een kwartier in het wa ter gelegen, toen men hem eindelijk op de reddingsboot kon trekken Hij was bewus teloos en terwijl men kunstmatige adem haling toepaste, zette de reddingsboot koers naar Torquay. Jaap Visser werd onmiddelijk in het ziekenhuis opgenemen, maar alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden Leen Wessel was ongedeerd. De lichter liep in de Torbay op de rotsen en werd van achteren geheel in elkaar ge drukt. De „Cycloop" bracht de twee ande re lichters in dieper water. Gemakkelijk ging dat niet, want de sleepdraden hadden zwaar te lijden gehad van het stormweer, en bovendien lekte een der lichters in de kettingbak. Men heeft ook de hoop opgegeven, dat de 57-jarige C. de Back uit IJmuiden het er levend heeft afgebracht na de tocht per rubberdinghy van de „Port Sunlight" naar het strand bij Flamborough Head. De geredde Jan Zomer heeft het verhaal van de ramp verteld. Toen de „Titan" er voor de derde maal niet in was geslaagd de snel naar de rotsen drijvende zuiger vast te maken, had men het anker laten vallen. Het krabde en toen besloot men de zuiger te verlaten Het rubbervlot blies zich snel op en de mannen sprongen er in. Er stond een zeer hoge zee, die het vlot snel in de richting van de kust deed drij ven. De vier mannen schoten pijlen af om de „Titan" van hun positie op de hoogte te stellen, maar de sleepboot kon al spoedig niet meer bij hen komen, toen het te on diep werd. Plotseling werd het vlot door een hoge zee gegrepen en omgeslagen. De vier mannen zijn door de gaten naar buiten ge kropen. Er liepen nog steeds hoge zeeën en Zomer dacht reeds aan het einde, toen hij grond onder de voeten voelde. Op het klei ne strand ontmoette hij ook de Britse machinist. Het tweetal klom iets hoger op de rotsen en keek uit naar de twee ande ren. Er was evenwel niets te bespeuren. Later vond de kustwacht D. de Man op het strand. Hij bleek te zijn overleden. De zuiger liep op een strandje tussen de rotsen vast. Het gevaarte heeft waar schijnlijk weinig schade opgelopen. Het licht brandde nog De stoffelijke overschotten van de ver dronkenen zijn nog niet gevonden. van 35.856 kilo tot 231.098 kilo. Een sterke daling was weer te constateren .bij ma kreel; vorig jaar 1.133.135 kilo, nu 868.764 Toenemingen waren er verder bij schel vis (van 631.117 kilo tot 727.462 kilo), ka beljauw (van 237.391 tot 312.747), wijting (396.624 tot 493.524). schol (753.904 tot 797.876), poon (28.472 tot 42.066), pilchards (78.163 tot 97.076) en consignaties 9.165 tot 197.403). Verminderingen bij koolvis (194.264 tot 122.619), schar (39.445 tot 25.630), tarbot (81.508 tot 61.590). haai (28.048 tot 22.336). sprot (131.620 tot 23.630). Opvallend is, dat er 16.088 kilo gekookte garnalen werd aangevoerd tegen 371 kilo in het vorig jaar. In de zoveel hogere opbrengst speelt de kabeljauw een grote rol omdat daar de opbrengst veel sterker steeg dan de 'aan voer. Bij de koolvis daalde de opbrengst ondanks de grote vermindering van aan voer maar weinig; dit verschijnsel deed zich ook bij tarbot voor. De sterkste prijsstijging was waar te nemen bij de hammen. Verleden jaar on geveer 1.30 per kilo, nu 2.40. Aanvoer van maandag De totale aanvoer van vis aan de IJmui- der visafslag bedroeg maandag 10.900 kis ten. waarvan 1752 tong en tarbot, 1 heil bot, 11 griet. 1666 schol. 90 schar. 4680 haring, 320 makreel, 940 schelvis, 660 wij ting, 450 kabeljauw en gul, 15 leng, 10 haai, 5 ham, 10 poon. 260 koolvis, 30 diversen. Prijzen van maandag Per kilo: heilbot f3.40, grote tong f4.20 —f3.70, grootmiddel tong f3.40—f3.10, kleinmiddcl tong f3.00—f2.50, kleine tong 1 f2.70f2.40, kleine tong 2 f2.20f 1.80, tarbot. 1 f3.40—f2.40. Per 50 kilo: tarbot 4 f90—f45, grote griet f76, kleine griet f51, grote schol f50 —f42, grootmiddel schol f54—f45, klein- middel schol f54—f44, kleine schol 1 f61 —f43, kleine schol 2 f49—f24, schar f38 f 28, verse haring f 23.60—f 12, makreel f35—f21.40, grote schelvis f84—f68, grootmiddel schelvis f 76—f 64, kleinmiddel schelvis f71—f49, kleine schelvis 1 f66— f49. kleine schelvis 2 f56—25, wijting f42 f 15, grote gul f77—f63, middel gul f 62—f 55, kleine gul f 45—f 26, kleine haai f38f32, ham f166, poontjes f36f31, kleine koolvis zwart f 47—f 38, kleine kool vis wit f73—f60. Per 125 kilo: gorte kabeljauw f272— f166, grote koolvis zwart f122f104, grote koolvis wit f 156—f 144, grote leng f 135—f 104. Besommingen van maandag Twee trawlers me.t_f23.700, VL 84 f8610 KW 140 ƒ5390, KW 82 ƒ17.100, KW 175 ƒ7880, KW 16 ƒ6600, KW 48 ƒ8010, KW 135 ƒ3660, KW 171 ƒ8470, KW 73 f6280, KW 17 ƒ3170, KW 10 ƒ3200. KW 89 ƒ4380, KW 26 3890, KW 64 75250, KW 28 ƒ3950, KW 161 ƒ4600, KW 19 ƒ1110, KW 51 ƒ3790, KW 52 ƒ5920, KW 162 f5770, KW 108 ƒ3080, KW 104 ƒ3050, RO 2 f4960, IJM 14 ƒ3500. IJM 204 ƒ3450, IJM 54 .ƒ5130. I.JAI 62 ƒ2700, IJM 61 ƒ3060, IJM 208 ƒ3330. IJM 78 ƒ4600, IJM 60 ƒ2560, IJM 11 ƒ4650. IJM 31 ƒ4250, IJM 221 ƒ5010, IJM 73 f6330. IJM 43 3440, KW 57 ƒ4200, KW 216 ƒ2270. KW 84 ƒ3420, KW 68 2930, KW 63 ƒ4380. KW 160 f3120. KW 79 ƒ5020, KW 115 ƒ3460, WR 34 ƒ4720. WR 49 ƒ5540, WR 32 f5670, HD 87 f8130, HD 125 ƒ3590, KW 69 f3970, KW 91 f4900. KW 59 ƒ1550, KW 114 f4090, KW 155 ƒ6610 IJM 67 74320, IJM 66 f5130, IJM 4 ƒ5520 IJM 65 ƒ5010. KW 27 f2540. KW 34 ƒ5800 KW 12 ƒ3510. KW 36 f4630, KW 33 f6190 KW 66 f3670. KW 96 f4160, KW 93 ƒ5070 KW 103 f4020. WR 50 f4730, WR 58 'ƒ4990 WR 56 ƒ3320, WR 51 ƒ5040, MO 1 ƒ2330. Aanvoer van dinsdag Vier trawlers en drie kotters zorgden dinsdag voor een aanvoer van 2145 kisten vis. De Lowestoft-drifter „Ethel Mary' lóste maandagmiddag op verzoek van de handel. De haring was goede kwaliteit. De aanvoer bestond uit 40 schol, 2000 kilo tong, 155 radio, 90 sardien, 425 wijting 620 schelvis, 65 gul en kabeljauw, 70 kool vis, 230 haring, 260 makreel, 190 varia, 450 stuks stijve kabeljauw. KW 154 „Willy" 20 schol, 2000 kilo tong 10 varia. KW 121 „Brittenburg" (25 november) 40 radio, 100 wijting. 160 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 140 haring, 160 makreel, 200 stuks stijve kabeljauw. IJM 36 „Jacoba Geziena" (24 november) 145 wijting. 210 schelvis, 25 gul en kabel jauw, 25 koolvis, 65 haring, 90 makreel 10 varia, 40 stuks stijve kabeljauw. IJM 18 „Ariadne" (25 november) 45 ra dio, 55 wijting, 100 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 10 haring, 10 makreel, 20 varia, 165 stuks stijve kabel jauw. IJM 10 „Maria van Hattem" (25 novem ber) 70 radio. 120 wijting. 150 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 15 haring. 35 varia. 50 stuks stijve kabeljauw. Er waren vier schepen met sardien. Prijzen van dinsdag Export: Grote regels kabeljauw f 124— f 142: kleine regels kabeljauw f 65f 80 kisten grote kabeljauw f 212f 230; kisten kleine kabeljauw f 180f 200; witte kool vis f 134f 162: grote schelvis f 68f 75; grootmiddel schelvis f 66f 72; grootmid del tong f 3.40f 3.50: kleinmiddel tong f 3.20—f 3.30: tong 1 f 3.00; slips f 2.50. Binnenland: Grote gul f 68f 72; mid del gul f 56f 60; torren f 35f 40: zwar te koolvis f 114—f 120: koolvis 1 f 42—f 50 koolvis f 2 f 40—f 42; leng f 112—f 134 kleinmiddel schelvis f 60f 74; pennen f 42—f 66; braad f 27—f 47; wijting f 24— f 28; grote tong f 4.00; schol 2 f 51; mak reel f 27f 33; sardien f 21f 25; haring f 17—f 25. Besommingen van dinsdag IJM 36 „Jacoba Geziena" f 19.100; IJM 18 „Ariadne" f 14.600: Um 10 „Maria van Hattem f 15.500: KW 121 „Brittenburg" f 23.300: KW 117 „Mare Liberum" f 8220 Op zee Van 60 graden tot 58 graden noorder breedte heerste er vannacht op zee wind- Advertentie Nieuwe Gracht 98 - Schoterweg 3 Tel. 12580 - 16942 - Haarlem - Tel. 60479 AMSTERDAM De Philips-papieren lagen op de eerste dag van de nieuwe beursweek wederom vast in de markt bij een actieve handel. Menig postje van vijf stuks ging in andere handen over op een prijs van 754 en 755. De vorige slotkoers was 751%. Vrijdag maakte de maatschappij een onveranderd 6 percent interim-dividend bekend. De financiële positie van het Philipsconcern laat, aldus de beurs, evenals verleden jaar een agio-bonus zeker toe. Men spreekt ter beurze zelfs van een 10 percent-bonus, tegen het vorig jaar 5 percent. Hiervan zouden dan ook de preferente aandelen voor een-vijfde gedeelte mee profiteren. Hierdoor liggen deze aandelen de laatste tijd vast in de markt. De papieren worden speciaal gekocht uit rendementsover wegingen. Amerika gaat zich nog meer toeleggen op de produktie van raketten, ten koste van de vliegtuigenproduktie. Door een en ander wordt nog eens extra de aandacht gevestigd op de elektronica- waarden Deze papieren, die de laatste tijd zowel in Amerika als in Europa vast in de markt liggen zullen, aldus de beurs, nog wel verder stijgen. Hiervan zullen ongetwijfeld de Philipspapieren profiteren. Het is hoofdzakelijk het buitenland dat de Philipsaandelen aanhoudend blijft konen. Unilever viel, vergeleken bij de koers van 720 a 721 gedurende de niet-officiële ochtendhandel, iets tegen op 718. De certi ficaten waren me' deze prijs op het vorige slotniveau. In de Unilever-hoek was het kalm en dit moet ook gezegd worden voor AKU. die ooiiep van 410% tot 412. tegen een vorige slotprijs van 410'/.. De oliehoek zette de nieuwe beursweek in met een zeer kalme handel. De aandelen verloren een naar dubbeltjes. KLM werd onveran derd op 115.geadviseerd. De seheepvaarthoek lag zeker niet slecht. Het eerste beurshalfuur was de handel in deze afdeling tamelijk levendig en konden koerswinsten worden geboekt van 1 tot 3 punten. Daarna verslapte de affaire doch de tendens bleef aan de vaste kant. De gunstige vrachtenmarkt werkt hogere koersen voor de scheepvaartaan delen in de hand. Van de leidende cultures waren certificaten Deli op f 183,50 circa 2 eulden hoger. De handel was kalm. Ook HVA en Amstc-dam Rubber waren frac- tioneel boven de vorige slotprijzen. Staats fondsen waren doorelkaar nauwelijks prijshoudend bij een minimale affaire. In de lokale sector werden aandelen Billiton tweede rubriek op 343 ex 1/, percent in terimdividend geadviseerd tegen 349% cum interimdividend als vorige koers. Groot banken waren doorelkaar iets luier. Het iaarverslag van de Hollandsche Bank Unie was niet van invloed op de koers van deze bankaandelen. Prolongatie 3% percent. (ANP) Van een totaal van 462 verhandelde fondsen sloten 256 (55.4 percent) hoger: 123 (26.6 nercent) lager en 83 (18 percent) gelijk. (ANP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3/% Nederl. '47 917/6 3 °/o Nedl. 1962/64 977/a Woningbouw 6% 108% Pr. A'dam '56 I.. 80/ Pr. A'dam '56 II. 90 Pr. A'dam '56 III 89% Pr. R'dam '52 I.. 89/ Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 97% A.K.U 413/ 410% Calvé Delft 711* Van Gelder Zonen 269% K. N. Hoogovens. 760 Nederl. Ford 364 N. Kabelfabriek. 423 gew.Philips Gloeil. 755% 748 Pref.PhilipsGloeil. 284 Unilever 717% 714% Wilton Fyenoord. 225 Werf Gusto...... 157/ Dordtsche Petrol. 745 Kon. Petroleum.. ƒ164,50 165,- Billiton 345% ex. A'dam Rubber.... 111% K.L.M 115, Holl. Amer. Lijn. 168 K.N.S.M 175% N. Scheepv. Unie 145 v. Nievelt Goudr. 140 Phs. v. Ommeren 249% H.V.A 147/ Delimaatschappij f 183,50 Amsterd. Bank 315% Nat. Handelsbank 160 Ned. Hande1 Mij. 248 Z Rotterd. Bank 279 Twentsche Bank. 257 Anaconda Copper 63/ Bethlehem Steel. 56 U.S. Steel 1007/tr, General Motors.. 535/,„ Shell Union 75% Tidewater..... 24/ kracht 7. De „Emma" en de „Elie" zetten het net uit en de „Polderman" deed al een trek. Het resultaat was 20 manden hoops. Van 58 tot 56 graden noorderbreedte was het vanavond nog storm, met windkracht 1012. Vanzelfsprekend werd daar nog niet gevist. De visserij in het Kanaal (windkracht 10) bleek onbegonnen vferk. Alle schepen liggen dan ook in Franse havens. De KW 153 „Franciena" en de KW 4 Golfstroom" zijn naar zee vertrokken. Voor woensdag De IJM 28 „Amsterdam" komt met 90 schelvis, 75 haring, 70 makreel, 100 wijting, 110 gul en kabeljauw, 140 radio, 20 diver sen en 115 stuks stijve kabeljauw. KW 87 „Albatros" met 980 kisten diversen. IJM 9 „Haarlem" met onbekende vangst. De IJM 15 „Emma" is thuisstomend, maar de trawler zal de woensdagmarkt wel niet halen. Wintershow Artis. De traditionele „wintershow" in het aquarium van Artis te Amsterdam zal dit jaar gewijd zijn aan het leven in de Middellandse Zee. Men zal er tussen 12 december en 28 februari een collectie lagere dieren" uit de Middel landse Zee kunnen zien.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11