NEDERLAND SLAAT GEEN SLECHT FIGUUR VAN HOUTEN DE BESTE REEP DIE U VOOR 20 CENT KRIJGEN Panda en de meester-diplomaat Regenijzel of sneeuw Wereldnieuws CONJUNCTUURSTUDIE VAN DE E.E.G. Droogte had invloed op het prijspeil Belgische financiële steun voor Kongo voor verkoudheid Introductie Nederlandse Export-Papierfabriek Daling circulatie helpt banken weinig WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 2 JUNKER RUH Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Niet te veel zorgen om tekort op Amerikaanse betalingsbalans Integratie AKU-HKI Produktie van kranten papier Jubileumdividend Thomassen en Drijver R'damsche Disconteerings Bank leed verlies De weekstaat Bijeenkomst van Raad van Ministers der O.E.E.S. Het directoraat-generaal van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel constateert in een overzicht van de conjunctuur der zes landen van de Gemeenschap dat talryke Europese bedrijven op het ogenblik zich sterk inspannen om zich aan de nieuwe concurrentievoorwaarden op de gemeenschappelijke markt aan te passen. Dat verklaart waarschijnlijk waarom de economische opleving in de zes landen gedurende de zomer van dit jaar zich veel sneller heeft ontwikkeld dan oorspronke lijk werd verwacht. In de eerste plaats is de industriële produktie in Nederland en Italië met 9 tot 10 percent toegenomen vergeleken met vorig jaar, met 3 percent in België en Luxemburg, en met 6 percent in Frankrijk en Duitsland. Maar de ont wikkeling van de industriële produktie is in de Gemeenschap vrij ongelijk. Wanneer men 1953 gelijk stelt met 100 constateert men dat de drie grote landen boven de 150 percent zijn gestegen, met een recordcijfer voor Duitsland waar de produktie 70 percent hoger ligt dan over 1953. (Van onze correspondent in Brussel) Onder de 150 percent liggen dus de indexen van de industriële produktie van de Beneluxlanden, met Nederland dat op het eind van het derde kwartaal bijkans de 150 percent van 1953 had bereikt, en België op slechts 120 per cent. De Belgische index is sterk be ïnvloed door de nog steeds voort durende depressie in de kolenmijnen. De opgaande conjunctuur weerspiegelt zich ook in de sterk afnemende werk loosheid, voornamelijk in Nederland .vaar het aantal werklozen begin novem ber reeds onder de 50.000 daalde. De meest spectaculaire daling van de werkloosheid vond echter in West-Duils- land plaats, met name van meer dan anderhalf miljoen man over het eerste kwartaal 1958 tot minder dan 200.000 man in november jongstleden. In Frankrijk en België is de werkloosheid nog iets hoger dan in 1958. In Italië blijft de werkloos heid werkelijk een plaag. Ondanks de ver beterde conjunctuur zijn er in dat land nog 1,6 miljoen werklozen en de statistiek gewaagt slechts van de geregistreerde werklozen. Sedert het laatste jaar van de vorige periode van hoogconjunctuur in 1957 is de werkloosheid in Italië gelijk gebleven. Weinig knelpunten Karakteristiek voor de fase van hoog conjunctuur die in de landen van de Ge meenschap is begonnen, is het feit dat er op het ogenblik weinig knelpunten op treden. Wanneer de kosten van levens onderhoud en voornamelijk de prijzen van de verbruiksgoederen in de zes landen zijn toegenomen, vloeit zulks bijkans uitslui- Advertentie GASFORNUIZEN reeds vanaf f 284.- gaan mee tot ver In het jaar 2000 Hendrik Cornelis, gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, heeft verklaard dat de problemen van deze kolonie niet alleen van politieke, doch ook van financiële aard zijn. Het woord voerend bij de opening van de laatste zitting van de regerings raad, welke zal worden vervangen door een Huis van Afgevaardigden, zei Corne lis: „Onze betalingsbalans is ernstig ont wricht en de situatie der openbare finan ciën is weinig rooskleurig". Hij zei dat dit het gevolg is van de recessie van 1958 en van de politieke twist van dit jaar, welke de particuliere investering nadelig heeft beïnvloed. De gouverneur-generaal zei dat hij, om deze financiële en economische situatie te kunnen verbeteren, een beroep op de Bel gische regering heeft moeten doen voor hulp voor 1960. Hij zeide dat de Belgische hulp in 1960 zal neerkomen op 3'/2 miljard Belgische frónk. Voorts maakte Cornelis bekend dat aan de Kongolese frank legaal de goud-waar de van de Belgische frank zal worden ge geven, als poging het Kongolees betaal middel te stabiliseren en het interne spa ren aan te moedigen. De gouverneur-ge neraal waarschuwde echter dat buiten landse beleggers meer wensen dan budge- taire stabiliteit. „Zij wensen politieke sta biliteit en een gunstig en vreedzaam poli tiek klimaat. Wij zijn ervan overtuigd dat de komende maanden politiek kalm zul len en moeten zijn. Maar een ieder moet zijn bijdrage leveren". De Iraakse olie-inkomsten Volgens het Iraakse staats-meuwsbureau heelt de minister voor Olie-aangelegenheden van Irak verklaard dat de inkomsten van het land uit de oliewinning dit jaar 86 miljoen pond sterling zul len bedragen of 6 miljoen pond meer dan in 1958. Het nieuwsbureau deelde verder mede dat de Sovjet-Unie heeft aangeboden een grote hoeveel heid Iraaks asfalt te kopen. Irak treft nu maat regelen om een eerste hoeveelheid van 25.000 ton te verkopen. Met een Amerikaanse maatschappij wordt onderhandeld over de verkoop van 6000 ton asfalt. Argentijnse sanering De Argentijnse minister van Economische Za ken Alvaro Alsogaray heeft een serie ingrijpende maatregelen bekend gemaakt, welke dienen om volgend jaar de economische situatie van het land te stabiliserenl De minister zei dat de regering aile met tekorten kampende staatsondernemingen aan particulieren zal verkopen om de begroting te verlagen. In de openbare diensten zullen geen .salarissen worden verhoogd en aan het bankkre diet zullen scherpe restricts worden verbonden. Renault naar Egypte De Franse autofabriek Renault wenst een on derneming in Egypte te stichten. Een delegatie van drie man heeft met de Egyptische minister voor Industrie Aziz Sidky onderhandeld en hij zal binnen veertien dagen zijn beslissing geven. Renault sloot onlangs haar fabriek in Israel. tend voort uit de nadelige gevolgen van de zeer lange periode van droogte waar door het aanbod van aardappelen, groente fruit en andere levensmiddelen schaarser werd, met uitzondering van Italië waar de droogte geen schade heeft veroorzaakt. Maar de index van de verbruiksgoederen steeg in Frankrijk met 5,5 percent (mede door de drastische sanering van de econo mie), in Duitsland met 3,7 percent, in Nederland met 3,4 percent en in België met 2 percent. Het feit dat Italië niet dooi de droogte werd getroffen, bracht zelfs mee dat enkele produkten een prijsdaling ondergingen, bijvoorbeeld de wijn die 40 percent goedkoper werd! Gedurende vier kwartalen, van begin juli 1958 tot eind juni 1959, was de loon index van de 40 voornaamste takken van bedrijf in Nederland gestabiliseerd op 145 percent van het loonpeil van 1953 om daarna plotseling te stijgen tot bijna 150 percent. De grootste loonhausse maakte men mee in Frankrijk: van 130 percent van 1953 bij het eind van het eerste kwartaal 1957 tot niet minder dan 162 percent in het laatste kwartaal van dit jaar. De Bel gische lonen zijn sedert het begin van 1958 stabiel gebleven op circa 134 percent van 1953. De Italiaanse lonen zijn natuur lijk sterk gedrukt door de werkloosheid In 1957. een jaar van hoogconjunctuur stegen zij amper tot 125 percent van 1953 en in het tweede kwartaal van dit jaar daalden zij onder de 130 percent van 1953 De aandelenkoersen Het bedrijfsleven en het beleggerspu- bliek van de zes landen heeft de gunstige conjunctuurvooruitzichten in de wereld klaarblijkelijk reeds in ruime mate ver disconteerd. Dat gebeurde voornamelijk in West-Duitsland waar de monetaire auto riteiten maatregelen namen om de krediet expansie door een verhoging van de dis contovoet te bestrijden. Maar het is zeker dat de beleggers in Duitse aandelen sedert begin 1957 het meeste kans op grote winst hebben gemaakt. Van 200 percent van 1953 stijgt de Duitse aandelenindex tot 555 Der cent in het derde kwartaal 1959 om daarna onder de invloed van de maatregelen vrij abruot te dalen tot circa 500 percent. De Italiaanse. Franse en Nederlandse aan-, delenindexen stegen van circa 250 percent naar 300 percent terwijl de R^pische index onder de invloed van de Kongolese aan delen die sedert het begin van 1959 met 41 percent zijn gedaald, bleef schommelen rond de 150 percent van de gemiddelde aandelenkoersen ter beurze Van Brussel in 1953. Of de koersen van de aandelen aan de Europese beurzen in 1960. als gevolg van de nieuwe hoogconjunctuur, een haussebeweging zullen te zien geven, is dus wel een groot vraagteken. Op het eer ste gezicht zou men eerder moeten rekenen met een stabilisatie van het koerspeil der aandelen op het huidige hoge niveau. Maar in de zes landen worden recordcijfers in zake de export en de invoer geboekt, wat een bewijs is voor de nog steeds toenemen de activiteit. De zes landen boeken op hun handelsbalans in september ten opzichte van derde landen een overschot van 120 miljoen dollar tegen een overschot van 80 miljoen dollar over het. laatste kwar taal van 1958. In tegenstelling met de huidige, eerder normale ontwikkeling met uitzondering van enkele hoogtepunten en spanningen in West-Duitsland zou 1960 in de zes landen dus zowel op de arbeidsmarkt als op de kapitaalmarkt een jaar van knelpunten kunnen worden. In het genoemde conjunctuuroverzicht, dat geïllustreerd wordt door talrijke gra fieken, slaat de Nederlandse economie een vrij goed figuur. Alleen de snelle stijging der lonen kan wanneer die stijging niet zou worden opgevangen door een ver beterde produktiviteit van de arbeid, aan leiding geven tot enige zorg. De Duitse lonen zijn even snel gestegen als de Neder landse. Dat de conjunctuur sneller ver betert dan eerst werd verwacht is volgens de deskundigen van de Europese commis sie mede een resultaat van de gemeen schappelijke markt, met name een beter gebruik van de in West-Europa bestaande industriële capaciteiten. Advertentie neem tijdig OP doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR De Economische Commissie van de Verenigde Naties voor Europa waar schuwt in haar jongste bulletin tegen overdreven bezorgdheid in de Verenigde Staten over het toenemende tekort op de belastingsbalans (dit jaar geschat op 4 miljard dollar). De na-oorlogse hulp aan West-Europa en andere landen impliceer de een vrijwel voortdurend tekort op de Amerikaanse betalingsbalans „met het specifieke doel het economisch herstel en de economische groei der landen die de hulp ontvingen te bevorderen, en het ver stoorde evenwicht in de internationale handel te verlichten". „Het is wel verbazingwekkend dat op het tijdstip wanneer het doel grotendeels is bereikt men niet tevreden is, maar be zorgd en ontstemd". Het is nog opmerke lijker dat deze bezorgdheid niet voort vloeit uit de enorme taak van het opheffen der onderontwikkelde landen. Voorts wordt er op gewezen dat de goudreserve van de Verenigde Staten van bijna 20 mil jard vrijwel even groot is als die van alle andere niet-communistsiche Janden bij elkaar. In een buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders van de n.v. Hollandsche Kunstzijde Industrie zijn eni ge besluiten genomen die ten gevolge zul len hebben dat een zeer vergaande inte gratie plaats vindt tussen de bedrijven van deze vennootschap en die van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. Gelijk be kend beschikt AKU over de overgrote meerderheid van de aandelen in H.K.I. en van de door H.K.I. uitgegeven oprichters- bewijzen, en bestond er ook in het verle den reeds een nauwe samenwerking tus sen beide vennootschappen. Om deze samenwerking zo effectief mo gelijk te maken heeft de aandeelhouders vergadering haar goedkeuring gehecht aan een overeenkomst tussen H.K.I. en AKU krachtens welke de raad van be stuur van H.K.I. het bedrijf zal exploite ren en beheren voor rekening van AKU. AKU zal een zodanige jaarlijkse vergoe ding aan H.K.I. betalen, dat deze in staat wordt gesteld een dividend te declareren gelijk aan de helft van het percentage dat AKU uitkeert. In verband daarmede is besloten tot een statutenwijziging, krach tens welke de rechten van de houders van de" door H.K.I.'uitgegeven' oprichte'rsbewij- zen in dier voege worden veranderd, dat deze bewijzen in de toekomst uitsluitend recht geven op één uitkering van f 600. In de vergadering va 9 november hadden de houders van oprichters-bewijzen reeds de hiervoor vereiste goedkeuring verleend. De Newsprint Association of Canada verwacht, dat in 1960 de vraag naar kran tenpapier in de wereld zal toenemen en dat de bezetting der fabrieken zal verbe teren. In zijn jaarverslag deelt de vereni ging mede, dat „de Canadese fabrieken van krantenpapier ten volle hebben ge deeld in het herstel van 1959. De produktie in dat jaar. wordt geraamd op ongeveer 6.4 miljoen ton en op het ogenblik breekt de maandelijkse produktie alle records". In het verslag wordt de produktie in 1960 geraamd op 6,6 miljoen ton. Voor 1960 wordt verwacht, dat de bezetting 87 per cent zal bedragen. In 1959 bedroeg deze 85 percent. Commissarissen en directie van Tho massen en Drijver Blikemballagefabrie- ken n.v. hebben besloten om, ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de onderneming, aan aandeelhouders een jubileumdividend" ad 5 percent uit te ke ren. Dit dividend zal met ingang van 16 december betaalbaar zijn. Het ligt in het voornemen om, bij de vaststelling van de jaarstukken over 1959, aan aandeelhou ders voor te stellen dit jubileumdividend ten laste van de dividend-reserve te bren gen. Op 17 december staat, blijkens een pros pectus, bij de Amsterdamsche Bank n.v. de inschrijving open op nominaal 2.112.000 gewone aandelen aan toonder elk groot 1.000, in de Nederlandse Ex port-Papierfabriek n.v. te Nfjmegen. De uitgiftekoers is 100 percent. De stortings datum 15 januari 1960. De aandelen zijn ten volle gerechtigd tot het dividend over 1960 en volgende jaren. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claimbewijzen van de uitstaande gewone aandelen. Inlevering van 1 claimbewijs geeft recht op toewijzing van 1.000 nieuw gewoon aandeel. Officiële notering van de nieuw uit te geven en de reeds uitstaande gewone aan delen zal worden aangevraagd. Het maat schappelijk kapitaal beloopt 8.472.000. verdeeld in 24 prioriteitsaandelen van 1.000 (die alle zijn geplaatst) en 8.448 ge wone aandelen van 1.00C. waaraan 2.112 stuks zijn geplaatst. De in 1950 opgerichte vennootschap is een voortzetting van de sinds 1919 bestaan de Export-Papierfabriek. Het produktie- programma omvat de fabricage van cel- stof watten, toiletzijde- en schrijfpapier, die nagenoeg geheel verwerkt worden tot verschillende papierwaren, zoals hygië nisch verband, toiletrollen. servetten, kast-, damast-, inwikkelpapier enz.. Het overgrote dee! wordt, in tegenstelling tot de naam van de fabriek, in het binnenland verkocht. De index-omzetcijfers (1952 is 100) waren over 1958 en 1959 resp. 164 en 175. De directie is voornemens binnen kort de gebouwen belangrijk uit te brei den. Over 1957 en 1958 bedroegen de bruto winsten respectievelijk 2.163.191 en f 1.918.293, waaruit respectievelijk 309.750 en 422.400 aan dividend werd uitgekeerd. Over de eerste negen maan den van 1959 bedroeg de brutowinst 1.685.574 over 1957 werd voorts 1.239.000 uitgekeerd in bonusaandelen (herkapitali satie). De vroegere dividenduitkeringen vor men geen maatstaf voor de toekomst. Wat de eerste negen maanden in 1959 betreft, blijken de omzetten en het resultaat in totaal weer te zijn gestegen, terwijl som mige halffabrikaten van derden moes ten worden bij gekocht. Indien tot gelijke winstuitkering'kan worden overgegaan als over 1958. zou over het. vergrote kapitaal circa 12 percent kunnen wórden uitge keerd. De n.v. Rotterdamsche Disconteerings- Bank van 1928 meldt in haar verslag over 1958, dat de samenwerking met Denis Syndicaten n.v. te Amsterdam, waartoe in het verslagjaar de voorbereidende maat regelen werden getroffen, in de inmiddels verlopen maanden van 1959 aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Door samen voeging der beide administraties is een aanzienlijke kostenbesparing bereikt, waarbij het mogelijk is gebleken de kre dietverlening en het toezicht op de bestaan de debiteuren aanmerkelijk te verbeteren. Als uitvloeisel van een en ander is de debi- teurenportefuille aan een intensieve con trole onderworpen. Daarbij is het noodza kelijk gebleken de wijze van waardering te herzien en aanzienlijke bedragen voor afschrijving en reservering te bestemmen. Dientengevolge wijzen de jaarstukken over 1958 een verlies aan van f 404.627 (vorig jaar winst f 68.530). Zowel op de gewone als op de preferente aandelen wordt, zoals gemeld, het dividend gepas seerd (vorig jaar respectievelijk 6 en 5 percent). Na aftrek van het saldo onver deelde winst a.p. ad f 4.346 wordt het ver lies overgebracht naar nieuwe rekening. De netto baten uit hoofde van financie ringen bedroegen f 237.803 (f 484.720). Bij zondere baten en lasten leverden een voordelig saldo op van f 18.125 (f 6.666). Algemene kosten vergden f 244.498 (f 244.643). Aan interest op opgenomen gelden werd betaald f 166.057 (f 167.213). Aan de voorzieningsreserve wordt toege voegd f 250.000 (nihil). De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 7 december geeft de standen weer na de week van de grote Sint-Nico- laasinkopen. Er zijn grote bedragen van het publiek naar de zakenwereld overge bracht. Van die kant bleef men niet op het geld zitten maar deponeerde de binnenge komen bedragen bij de banken. Dit blijkt duidelijk uit de scherpe contractie van de chartale circulatie, welke met 128 mil joen daalde van 4430 miljoen tot f 4302 miljoen. Deze daling weerspiegelt zich echter niet in dezelfde omvang in het sal do van de banken. Doordat de banken grote bedragen aan de staat moesten afdragen, steeg hun sal do met f 45 miljoen van 331 miljoen tot f 376 miljoen. In deze stijging zit boven dien verwerkt f 3 miljoen uit hoofde van deviezen, 10 miljoen wegens bij de Ne derlandsche Bank gedisconteerde wis sels en f 8 miljoen welke vrij kwam van de rekening „andere ingezetenen". Boven dien was nog voor 4 miljoen aan voor schotten opgenomen. Het saldo van de banken heeft nog niet het bedrag van de verplichte kasreserve bereikt. Hierdoor wordt dagelijks, op het in de eerste da gen der periode gekweekte surplus, inge teerd. De banken zijn daardoor thans te rughoudend met het verstrekken van dag geld. Ondanks de krapper wordende ma'fkt bleef de daggeldrente officieel op l'/s per cent gehandhaafd. De schatkist heeft gro te bedragen uit belastingbetalingen bin nen gekregen, want ondanks het feit, dat op 1 december de staat circa f 50 miljoen had te betalen, wegens rente en aflossing op gevestigde schuld, is het saldo van de schatkist op 7 dezer gestegen van f 465 mil joen tot 572 miljoen, derhalve met 107 milioen De goudvoorraad bleef ongewij zigd op 4281 miljoen. Door een toename van 3 miljoen deviezen kwam de goud en deviezenvoorraad tesamen op f 5045 miljoen. De Raad van Ministers van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) zal volgens medede lingen van Engelse functionarissen en ambtenaren van de O.E E.S. waarschijn lijk op 14 januari te Parijs bijeenkomen. Dr raad is niet meer bijeengeweest se dert 15 december 1958, toen de onderhan delingen over een Europese vrijhandels zone werden afgebroken. De functionaris sen deelden mede, dat de datum nog niet definitief is vastgesteld en dat er ook nog geen agenda is opgesteld. Waarnemers te Parijs verwachten, dat de besprekingen van de raad behalve op de vooruitzichten en de politiek der O.E.E.S. hoofdzakelijk betrekking zullen hebben op het nieuwe dollarvraagstuk, dat ontstaan is door de goudafvloeiing uit de Verenigde Staten. Advertentie Prijs. De Europese prijs „F.V.S.", inge steld door een Duitser, die onbekend wenst te blijven, is door een selectie commissie van de Raad van Europa toegekend aan professor Bassani, di recteur van het instituut voor interna tionale politieke studies te Milaan. De prijs, die tienduizend Zwitserse frank bedraagt, zal op 19 januari in Straats burg aan Bassani worden uitgereikt. Ongemak. De Corsicanen hebben dinsdag twee uur gestaakt om te protesteren tegen de duurte en tegen het besluit van de regering, de niet-renderende spoorlijn van Bastia naar Ajaccio en Calvi op te heffen, waaruit nog meer ongemakken voor de Corsicanen zou den ontstaan. Zij zijn van mening, dat op Corsica de kosten van levensonder houd twintig percent hoger zijn dan in de rest van Frankrijk. Keus. In 1958 hebben 530.000 buitenlan ders uit 90 landen de Sovjet-Unie en 740.000 Russische burgers zestig lan den bezocht In 1960 hebben de buiten landse toeristen de keuze tussen 50 rei zen per vliegtuig, trein, schip of auto door de Oekraine, Wit-Rusland, de Kau- kasus, Siberië en Centraal-Azië en naar Moskou en Leningrad. Memoires. Kolonel Nasser is volgens het Egyptische dagblad Al Ahram bezig zijn memoires over de Suez-oorlog te schrijven. De publikatie wordt in maart 1960 verwacht. Deze memoires zullen over de gehele wereld, in alle talen, worden verspreid. Terreur. In de Argentijnse stad Guale- cuay, 250 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, is een grootscheepse jacht begonnen op een bende van 25 mannen die sinds enige tijd een ter reurbewind hebben uitgeoefend in de ze stad van 50.000 inwoners. Naar ver luidt heeft de bende nu een vijfjarig meisje ontvoerd als gijzelaarster. De bende bestaat uit oud-gevangenen, aan gevoerd door iemand met een indruk wekkend strafregister. Chaos. Een staking van 1700 trolley- en motorbuspersoneel heeft het openbare vervoer van de Amerikaanse stad Pitts burgh dinsdag lamgelegd. In de stad ontstonden hierdoor ook grote ver keersopstoppingen omdat de 160.000 Pittsburghers. die anders per bus naar hun werk plegen te gaan, nu liftend, lo pend of met hun eigen auto hun kan toor of fabriek trachtten te bereiken. Schoon genoeg. De zestigjarige Brit Stan ley Jerram bood in een advertentie in een Londens blad een huis te koop of te huur aan, met de toevoeging „slechts gekleurde gegadigden gewenst". Stan ley Jerram is een blanke en hij heeft in zijn familie geen kleurlingen. Hij zei: tenties, waarin woonruimte wordt aan- ik heb schoon genoeg van de adver- geboden, met de toevoeging „gekleur- den komen niet in aanmerking". Voortzetten. De politieke commissie ad hoc van de UNO-Assemblee heeft met 71 tegen geen stemmen en bij één ont houding besloten dat de werkzaamhe den van de Organisatie voor steun aan Palestijnse vluchtelingen U.N R.W.A., nog tenminste dr'e jaar moeten wor den voortgezet. Gestapo. De rechtbank van Rostock (Oost- Duitsland) heeft de vroegere officier van de Gestapo Adam Hertle wegens oorlogsmisdaden tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. In Thorn ver moordde Hertle in 1941 een Poolse rechter en een 70-jarige vrouw, in de Poolse stad Lwow beging hij wreedhe den tegen honderd Joden en in 1945 schoot hij in Stettin enkele Duitse communisten dood. Spionage. In een Fins grensplaatsje zijn drie personen wegens spionage voor een vreemde mogendheid gearresteerd, al dus bericht het in Helsinki verschij nende blad „Ilta-Sanomat" Men neemt aan dat zij deel uitmaken van een spio- nagegroep, gerekruteerd uit de plaatse lijke bevolking. Verscherpt De politie in Noord-Ierland en ook in de Ierse vrijstaat, is begon nen met een verscherpte surveillance van het Iers republikeins leger Op ver schillende plaatsen zijn wapenvoorra- den in beslag genomen, leidende figu ren van het illegale leger gearresteerd, en andere I.R.A.-figuren ondei bewa king gesteld De politie gelooft dat het ondergrondse leger weer sterk genoeg is om tegen het Britse bestuur in actie te komen. Panda had steeds goed gelet op het gangetje, dat langs hun coupé liep maar hierbij had hij niet in de gaten, dat er een gat in het dak van de ivagon werd ge zaagd. Weliswaar hoorde hij een zagend geluid, maar hij dacht, dat de slapende di plomaat zo snurkte. Hij merkte dan ook pas dat er iets mis was, toen plots een haakje aan een touw werd neergelaten, dat de koffer van zijn schoot viste. „Heb koffer aan haak," klonk een stem van bo ven, „ophalen!" Maar zo gemakkelijk liet Panda zich niet beetnemen. Opspringend, kon hij nog net de koffer grijpen, die snel werd opgehaald. Grimmig omklemde hij hem, vast besloten hem niet los te laten. Maar hoewel hij er nu met zijn héle ge wicht aan hing, ging hij toch langzaam maar zeker omhoog. Het scheelde niet veel, of Panda was met koffertje en al door het gat getrokken, maar hij kon zich nog juist schrap zetten tegen het plafond. Dit alles ging niet geruisloos, zodat de di plomaat ontwaakte. Hij trok vragend de wenkbrauwen op toen hij merkte, dat Pan da niet meer naast hem. zat, doch onderste boven tegen het plafond stond. „Komaan, Panda," sprak hij, „ik heb er geen be zwaar tegen, dat ge lichaamsoefeningen doet, maar wees voorzichtig met dat kof fertje. De inhoud is belangrijk!" Het K.N.M.I deelt mede: Ook de komende 24 uur loopt de vorst- grens over ons land waarbij deze grens zich evenwel zal verplaatsen tot voorbij de gro te rivieren. In grote lijnen komt er in de luchtstromingsverdeling over Europa de komende 24 uur niet veel verandering. Om het krachtige, vrijwel stationaire hoge- drukgebied boven Noord-Rusland stroomt nog voortdurend koude lucht via Duits land naar het noorden van ons land en het noorden van de Noordzee. De laagste temperatuur, die vanmorgen in ons land werd gemeten, bedroeg 6 graden onder nul op de vliegvelden Leeuwarden en Eelde. In Brabant bleef het kwik 2 tot 3 graden en in Zeeland 5 tot 6 graden boven nul. De diepe depressie, die gisteren bij de ingang van het Kanaal lag, trok al op vullende naar het zeegebied ten noordwes ten van Ierland. Een storing, die in weste lijke richting over de oceaan trok, iets ten noorden van Azoren, bereikte vanmor gen de noordwestpunt van Spanje Deze de pressie koerst, in diepte toenemend, in de richting van Zuid-Frankrijk. In verband daarmede zal de wind in ons land weer toenemen uit oost.eliike rich tingen. Mogelijk zal later onder in vloed van deze depressie in ons land eni ge regen, ijzel of sneeuw voorkomen. WKKRRAPPORTEN Donderdag 10 december Zon op 8.36 uur, onder 16,29 uur. Maan op 14.28 uur, onder 3.26 uur. Maanstanden 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 december Hoog water 11.28 en uur. Laag water 6 45 en 19.14 uur. Donderdag 10 december Hoog water 0.04 en 12.35 uur. Laag water 7.58 en 20.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c 00 m C binnen- en buitumand d i Neerslag laatste 24 uur So u u 3 c3 Den Helder geheel bew. ozo -1 4 Ypenburg geheel bew. o 6 1 Vlissingen onbewolkt zo 8 0 Eelde geheel bew. z -3 8 De Bilt geheel bew. o 4 4 Twenie geheel bew. o 1 3 Eindhoven geheel bew. ozo 6 4 Zd Limburg geheel bew. z 4 8 Helsinki sneeuw zo -8 1 Stockholm sneeuwbui o -3 0,2 Oslo half oew. nno -5 0 Kopenhagen ijzel ono 0,1 Aberdeen regen ozo 7 7 Londen onbewolkt windst. 9 1 Amsterdam geheel bew o 5 3 Brussel zwaar bew. zzo 2 2 Luxemburg geheel bew zzw 2 9 Parijs geheel bew. z 7 0 Bordeaux licht bew. z 8 7 Grenoble onbewolkt windst. Nice onbewolkt nnw 12 0,3 Berlijn sneeuw no -7 0,1 Frankfort geheel bew. windst. 5 0,1 München regen wzw -0 7 Zürich zwaar bew no 4 1 Genève licht bew. zw 6 6 Locarno onbewolkt o 1 26 Wenen mist zzo 3 7 Innsbruck geheel beo. windst. 8 2 Rome motregen wzw 14 2 Ajaccio half bew ono 14 6 Madrid regen z 11 5 Belgrado geheel bew o 5 2 Athene licht bew windst. 19 0 Lissabon geheel bew zzw 17 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2