deze sierlijke mayonaiselepel Dagboek van een afperser Franse regering verdeeld over de schoolkwestie U 0ef IPSO EN DE TOVERRING Agenda voor Haarlem Kort en bondig Premier Macmillan was voorbarig 4 Herleving van volksfront mogelijk Filmavond Studio-uitvoering van Carmen 9 ft De radio geeft donderdag 7 elevisiefyrodramma Venezolaans blad laakt „ondankbaarheid jegens Curapaose vrienden" De buitenlandse handel van communistisch China Mitterrand in staat van beschuldiging gesteld DOOR PIERRE NORD WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 Een voortreffelijk filmprogramma kwam dinsdagavond op het beeldscherm. De film „Os Mundi", die Multifilm had vervaar digd als de Nederlandse bijdrage in de serie „Wetenschappelijke curiositeiten", leidde de avond in. Het team Wim Gerdes, Hattum Hoving, Pim Heytman, Frans van Hes en Ton Tholen. slaagde erin een zo moeilijke materie als het magnetisme en deszelfs mogelijkheden in een dyna mische film onder te brengen, het principe te verklaren en de toepassingen in de praktijk aan de hand van talloze voor beelden te tonen. De manier, waarop de filmers het proces der kennisontwikkeling en daaruit resulterend de vorderingen voor de industrie, in beeld brachten en tot- een conceptie kwamen, waarin nieuws gierigheid werd bevredigd en verbazing opgewekt, dwingt ons respect af. Er viel een reputatie hoog te houden. De film be antwoordde er aan. Een frappant staaltje van Russische danskunst volgde. Daarna werden wij in de hoofdfilm „Alibi" geconfronteerd met een vrij door zichtig, maar zeer goed uitgespeeld ge geven, dat ons aan het toestel dwong te blijven. Het was een Duitse film met een regis seur, die grondige vakkennis paart aan talent: Alfred Weidenmann. Ja, wat film betreft een gelukkige avond. Vanavond moet de televisie het zelf weer doen Beeldschermer Drie maanden na de première van zijn opera „Carmen" stierf de componist Georges Bizet, nog geen zevenendertig jaren oud. Romantiserende biografen heb ben zijn dood een fataal gevolg genoemd van de teleurstellende ontvangst van „Carmen" door het Parijse publiek en de lust van fantasierijke lieden om het leven van uitzonderlijke figuren in een legen darische sfeer te brengen, heeft die ver onderstelling de schijn van waarheid ge geven. Het verhaal is echter moeilijk te rijmen met de omstandigheid, dat geduren de de drie maanden, die er verliepen tus sen de eerste voorstelling en Bizets over lijden, veertig opvoeringen van de opera te Parijs werden gegeven. Zeker is dat Bizet door het ingespannen werken aan zijn opera aan het eind van zijn krachten gekomen was en dat hier de oorzaak van zijn zo vroege dood gezocht moet worden. Ongetwijfeld is een deel van de Parijse opera-minnaars geschokt en geërgerd ge weest door de geniale durf van Bizet om de vertrouwde, rustige en aangename opera-traditie te doorbreken en levens- facetten te geven, die een realiteit konden zijn; een dramatisch gebeuren <?n een menselijke karaktertekening te. plaatsen in een medium van muzikale schoonheid, die er niet was om zichzelf maar welke aan het drama dienstbaar gemaakt werd. Maar anderen doorzagen de grootheid van „Carmen" en hun inzicht was juist. Onver zwakt handhaaft dit drama van gepassio neerd liefdesspel, uitdagende flirt en ja loezie zich tot in onze tijd en zelfs door de Advertentie EEN SUCCESVOL GESCHENK VAN BLIJVENDE WAARDE voor KERSTFEEST MAAKT L. VEERSTRAAT 13 TEL. 11178 BESPREEK REEDS NU! HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouwen. (Om 9.35—9.40 Waterstanden). NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Filmmuz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land en tuinbouwmededelingen. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus.muz. NCRV14.00 Metropole-orkest. 14.30 Avondrust, hoorsp. 15.00 Kamerork. en ba riton. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 17.55 Pianorecital. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Muz. lezing. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gewijde liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Pe riodiekenparade. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, praatje. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgel spel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Lichte muziek. 15.05 Een romantisch verhaal, hoorspel. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Pianospel. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouw- ork. en sol.(In de pauze: plm. 21.10—2135 Een oude stad naar een nieuwe toekomst, klankbeeld over Kampen. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Journaal. 22.55 Sportact. 23.05 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.45 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Gram. 16.30 Festival van jeugdmuziek te Neerpelt. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws 19.30 Report. 19.40 Gram. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Psalmen. 20.30 Akademie der discofielen. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 13.30—14.15 Eurovisie: Uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede te Oslo. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmprogr. 20.50—22.10 De pijnbank, TV-spel. (Van onze correspondent in Parijs) De afgelopen twee dagen heeft de Franse regering haar zittingen geheel gewijd aan het probleem van de subsidiëring van het bijzondere, Jees rooms-katholieke, onder wijs. De schoolkwestie die de Franse po litiek al zo menig maal beheerst en de sfeer vergiftigd heeft, is opnieuw in een acuut stadium getreden. Tijdens de kabinetszitting van dinsdag middag is een oplossing van de school kwestie gevonden. De minister van Voor lichting, Roger Frey, verklaarde na afloop dat De Gaulle de verschillende standpun ten van de ministers had aangehoord. Daarna had hij een „synthese" van hun argumenten opgesteld, waarmee het kabi net akkoord ging. Men is het eens gewor den over de grote lijnen van een ontwerp- wet. De definitieve versie zal in de ko mende dagen door het kabinet worden uit gewerkt. Daarna zal de wet aan het parle ment worden voorgelegd. Frey sprak het vertrouwen uit, dat de wet er door zou komen. Hij zei dat het een compromis maatregel was die het land geruime tijd tien tot vijftien jaar van dienst zou kunnen zijn. De minister wilde niet dieper op bijzonderheden van het compromis in gaan, omdat premier Debré de details eerst wil openbaren aan de vertegenwoordigers van de meerderheid van het parlement met wie hij vandaag een bespreking heeft. Het nationale comité dat zich tegen overheidssubsidie aan bijzondere scholen verzet heeft onmiddellijk gereageerd met een verklaring' dat het zich zou verzetten tegen „elk compromis tussen de stand punten van de verdedigers van de open bare school, en degenen die de missionaire scholen de eerste plaats willen doen in nemen die onder nauw voogdijschap van de roomskatholieke kerk staan". De herverschijning van de schoolkwes tie op de politieke agenda in Frankrijk is een gevolg van de overwinning der recht se partijen of ten minste rechtse elemen ten bij de eerste verkiezingen der vijfde republiek van november vorig jaar. Onder de vierde republiek hadden de linkse par tijen, voor wie de neutraliteit van het on derwijs een der geloofsartikelen was van het republikeinse stelsel, er a 1 in moeten toestemmen dat de staat ook Scholen waar religieus onderwijs wordt gegeven steun verleende. Bij deze eerste overwinning hebben de conservatieven of onafhanke- lijken, de rooms-katholieke volksrepubli keinen en ten slotte het overgrote deel der gaullisten het echter niet willen laten nadat ze, dankzij een nieuwe kieswet, en het officieuze patronage van De Gaulle, de linkse partijen bij de eerste verkiezin gen der vijfde republiek verpletterend ver sloegen. Op de uitsluitende grond van de huidige politieke machtsverhoudingen in het par- studio-uitvoering, die de K.R.O. dinsdag avond voor de microfoon bracht en waar door uiteraard in scènische uitbeelding aan het werk belangrijk tekort moest worden gedaan, kon men gegrepen worden door de dramatische opbouw en werking van de opera en onder de indruk komen van de rijkdom van melodieën en harmonieën, vaak getypeerd door een frappante chro matiek en de modaliteit van oude toon reeksen, en voorts van de meesterlijke instrumentatie en van de karakteristieke ritmen. Uitstekende vocalisten werkten aan de uitvoering mede. Men hoorde een harts tochtelijke. verleidelijke Carmen van de geëmotioneerd zingende mezzo-sopraan Marianne Rader. Prachtig klonk ook de stem van de sopraan Marilyn Tyler, wier uitbeelding van Micaëla wat te fel uitviel ten koste van het contrast met de hoofdrol. Charles Holland vertolkte met glanzend geluid en gespannen de rol van Don José. De bas George Spijkstra maakte in dit ge zelschap van fraaie stemmen ongetwijfeld een zeer gunstige indruk evenals de bassen Gé Smit en Gé Genemans, de bariton Wim Lamme, de tenor Willy Wolffers, de so praan Aukje Karsemeyer en de mezzo sopraan Lidy van den Veen. Het Radio Filharmonisch Orkest en het Radiokoor vervulden hun taak onder de eminente leiding van de dirigent Bernard Haitink voortreffelijk. Golfbreker lement zal het voor de rechtse partijen een koud kunstje kunnen zijn het bijzon dere onderwijs van staatswege geheel te doen ondersteunen. De Gaulle heeft het rechtse kamp deze voldoening echter nooit willen geven. Ten eerste omdat hij de „republikeinse tradities" niet wilde on dermijnen om te voorkomen zich in het linkse kamp nog meer vijanden te ma ken en voorts ook aangezien hij zich over het precaire karakter van de rechtse overwinning bij de laatste verkiezingen, zeker nooit illusies heeft gemaakt. Indien er nu opnieuw verkiezingen gehou den zouden worden dan kwam er zeker een heel andere kamer uit de bus. Vooral bij zijn liberale politiek voor Algerije heeft De Gaulle zijn zwaarste tegenstanders vooral in die rangen van zijn zogenaam de aanhang gevonden waar men zich bij de verkiezingscampagne vorig jaar het luidruchtigst op zijn persoon beriep. En het sterkste argument van de linkse groe pen die de laatste weken overal protest vergaderingen tegen subsidies aan het kerkelijk onderwijs organiseren, is dan ook wel een voorstel het Franse volk door middel van nieuwe verkiezingen zelf als getuige in dit proces te dagen. Volksfront Niet alleen zouden de voorstanders van de subsidie dan zeker de kous op de kop krijgen, maar bovendien zou bij een ver kiezingscampagne onder de huidige om standigheden het klimaat wel eens bijzon der geschikt kunnen blijken voor de her leving van een volksfront waarin commu nisten, socialisten en radicalen elkaar zou den ontmoeten. Vooral dit risico willen de Gaulle en alle mensen uit het rechtse kamp die een Pyrrhus-overwinning willen vermijden tot een hoge mate van voorzich tigheid inspireert. Voorlopig zouden de linkse partijen er vermoedelijk desnoods nog wel in willen berusten dat de steun aan het kerkelijk onderwijs enigszins werd verhoogd, in dien de staat daar dan ook maar contro le op zou kunnen uitoefenen. Een commis sie onder leiding van de socialistische oud-minister van onderwijs Lapie, die des wege door zijn partij geroyeerd werd, heeft de oplossing dan ook in die richting gezocht en gewezen. Die controle van de staat op het bijzonder onderwijs wordt echter in kerkelijke kringen vrij al gemeen van de hand gewezen. Premier Debré heeft nu voorgesteld de kaderwet voor de schoolkwestie bij hét parlement in te dienen waarbij de scherpste tegen stellingen ietwat verdoezeld zouden kun nen worden. Uit beide kampen zijn echter al heftige protesten tegen deze schijnop lossing, die dan ook wel sterk naar de me thoden van de vierde republiek riekt, los gekomen. Wanneer De Gaulle niet spoedig een uit spraak zou doen, waarbij waarschijnlijk beide partijen zich wel zouden neerleggen, is het gevaar te duchten dat de school kwestie opnieuw een kloof tussen links en rechts zal doen ontstaan, die bij de dag moeilijker te overbruggen zal blijken. Boerderijbrand. Te Beerta is de boer derij van de familie B. L. gedeeltelijk af gebrand. Het vuur ontstond in een schuur met hooi, waarin een tractor in brand ge raakte. Door de felle zuidoostenwind stond de schuur in een oogwenk in lichter laaie. Ook het woonhuis brandde goeddeels uit. Er zijn vijf kalveren verbrand. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft gisteravond in het Lagerhuis toegegeven dat hij te op timistisch over de topconferentie is ge weest. De oppositie had hem sinds de ver kiezingscampagne uiterst kwalijk geno men, dat hij toen triomfantelijk had ge zegd dat de aankondiging van de datum van een topoverleg binnen enkele dagen was te verwachten. Macmillan's toch al aanzienlijke prestige bij de kiezers werd hierdoor ongetwijfeld nog meer verhoogd. Macmillan gaf ruiterlijk toe dat hij het toen bij het verkeerde eind heeft gehad. Hij voegde eraan toe dat hij zeer teleurge steld zou zijn indien de datum van het top overleg niet zou worden vastgesteld op de komende bijeenkomst van de westelijke leiders op 19 december in Parijs. Uit de lucht gegrepen (UPI) In Britse regeringskringen zijn berichten als zou Macmillan overwegen een bezoek aan Peking te brengen cm be sprekingen te voeren met de Chinese lei ders als „uit de lucht gegrepen" verwor pen. WILLEMSTAD (ANP) Met voldoe ning is op de Antillen kennis genomen van de inhoud van een in het Venezolaans dag blad „El Universal" gepubliceerd artikel, waarin een zekere Sebastian Hernandez onder meer zegt: „De moderne tijd ken merkt zich door ondankbaarheid, door eigenbelang en door politieke passie. Dit blijkt uit de soevereine ondankbaarheid, die zich op het ogenblik in de pers uit te genover onze Curagaose vrienden. Reeds een zeer zwak geheugen is voldoende om zich in dankbaarheid de gastvrijheid te herinneren, die daar de Venezolanen steeds bereid is. Niet alleen de heden daagse, die er uit eigen keus naar toe gaan, maar ook hen, die om er te komen vermomd moesten vluchten om geen ken nis te maken met de beruchte voetboeien van Lecuna of de meer recente en verfijn de methoden van de Plaza Morelos. Een maal in Curagao was de Venezolaan vei lig en zijn familie kon gerust zijn als zij bericht ontving: „Ik ben goed aangeko men". Daarom is het te wensen dat he den ik morgen gij Curagao èn Neder lands èn vriend blijft. Men zal wellicht zeggen, dat Curagao voordeel heeft gehad uit de verbanning van Venezolanen, maar wie heeft er schuld aan dat er nooit of te nimmer voor ons allen plaats is geweest onder hetzelfde nationale dak? Wie heeft er schuld aan dat Venezuela steeds iemand of iets aan het verbanen is naar Curagao? Het eerste, dat wij verbanden was het raffineren van olie. Gomez liet zich door zijn eerste-minister Arcaya over tuigen, dat de raffinage van olie een enor me hoeveelheid arbeiders zou concentre ren, waardoor een broeinest van commu nisme zou kunnen ontstaan. Gomez stond derhalve niet toe dat raffinaderijen in Ve nezuela zouden worden gevestigd. Cura gao (en Aruba) ontving dat besluit als een zegen en vaart er wel bij. Ten slotte, hoepelen hebben bestaan en bestaan nog van het „dingetjes overbren gen uit Curagao. (smokkelen)? Neen wij moeten onze ondankbaarheid niet zover la ten gaan dat wij ruzie gaan maken met onze traditionele vrienden omwille van een paar Cubanen, die ons ten slotte geen schade hebben toegebracht" aldus het artikel in „El Universal". 3839. Er rezen hier en daar ook rotsen van de bodem omhoog, want de bodem van het meer was net zo heuvelachtig als het land boven water. En hier zou Ipso weer 'n schrik krijgen Achter één van die rotsen lag 'n reus achtige kreeft verborgen. Die loerde uit z'n zwarte ogen naar prooi. Z'n lange voel sprieten trilden. Daar naderde de paling. Hij zwom vlak langs de rots en had geen erg in de kreeft, die daar verborgen lag. Opeens deed het beest een sprong naar voren, de vervaarlijke grijpscharen geopend. En Ipso gaf een schreeuw, want de kreeft pakte hem bij een been en trok hem van de paling af! In de te Londen uitgegeven China Tra- de and Economie News Letter wordt me degedeeld, dat communistisch China tus sen de jaren 1950 en 1958 is opgeschoven van de 22ste naar de 17de plaats onder de handeldrijvende landen in de wereld. In het bericht worden officiële Chinese cij fers aangehaald die voor het eerst be schikbaar zijn waaruit blijkt, dat de to tale waarde van de buitenlandse handel van China in 1958 3,1 maal zo groot was als in 1950. (uitgedrukt in yuan-waarde) Uitgedrukt in ponden sterling tegen de officiële wisselkoers was volgens de News Letter de buitenlandse handel in 1958 vier maal zo groot als in 1950, daar de wissel koers in 1951 belangrijk beter werd. „In sterke tegenstelling tot de vorige eeuw vertegenwoordigen produktiemidde- len thans een overweldigend deel van de invoer. Daar China een modern industrie land gaat worden volgt daaruit, dat zijn buitenlandse handel in zijn geheel moet blijven toenemen en dat de mogelijkheden voor de handel met industrielanden in het bijzonde*- nog groter moeten worden" Uit een tabel blijkt, dat de buitenlandse handel van China in 1950 een waarde had van 4,8 miljard gulden en dat in 1958 de to tale waarde bijna 19 miljard gulden be droeg. De News Letter dient ter voorlich ting van Engelse firma's die met China handel drijven. PARIJS (AFP/Reuter) De linkse se nator Frangois Mitterrand, wiens parle mentaire onschendbaarheid op 25 novem ber door de Franse senaat werd opgehe ven, is officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens „minachting van de ge rechtelijke macht" door .de rechter, van instructie Jgan Perez. Mitterrand wordt ervan beschuldigd de po litie niet te hebben ingelicht over zijn be trekkingen met Robert Pesquet, een voor malig poujadistisch parlementslid, die verklaard heeft dat een aanslag op de se nator in oktober slechts schijn was en dat Mitterrand ervan wist. Advertentie 66. Al te kinderlijk. Persoonlijk ken ik verscheidene manieren om 'n deur aan de buitenkant te sluiten en de sleutel aan de binnenkant achter te laten. De een voudigste is wel het gebruik van een reservesleutel, waarover u als eigenares waarschijnlijk zult beschikken. Natuurlijk, zei Christiane. Het ei van Columbus. Maar u zult moeten bewijzen dat ik een tweede sleutel bezat. Wat die verzakkingen betreft, dat wordt een kwestie van elkaar tegensprekende deskundigenver klaringen. U begrijpt zelf. dat de beide plaatselijke ar chitecten, die de noodzaak van stutten hebben geconsta teerd zich niet zullen laten zeggen dal hun oordeel fout is gewest. Maar wij verdiepen ons in bijkomstige om standigheden en lopen gevaar onenigheid te krijgen, waarna praten altijd heel moeilijk wordt. Zou het niet beter zijn dat u ons ronduit meedeelde welk doel u nastreeft? Wel doel? riep Lheureux met nauwelijks onder drukte woede. Duchemin nam Christiane d'Engoult bewonderend op. Zij had de leiding van het gesprek al in handen genomen. Welk doel, zei de rechter nog eens. Ik heb de hoop allerminst opgegeven Delforge een tweede maal in staat van beschuldiging te kunnen stellen. Artikel 360 van het wetboek van strafrecht staat niet toe, merkte Lorrian tussen twee trekken aan zijn pijp op dat. Gelukkig zei Lheureux met kille triomf, is.Del forge slechts beschuldigd van móórd op Vindon. Wij hebben nog de beschikking over doodslag en mishan deling, de dood ten gevolge hebbend. Ik wil niet zeggen dat wij er in zullen slagen het eerste te bewijzen, maar we kunnen het althans proberen. Het tweede lijkt heel wat gemakkelijker te bewijzen en wordt met dwangar beid gestraft. Zonder dat wij ook maar in het minst in botsing komen met artikel 360. Juridische muggenzifterij! riep Lorrian. Zijn pijp was uitgegaan. Wat wilt u? zei de hechter. Ik bestrijd u met uw eigen wapens. Meneer, ik verzeker u.. Laat maar Charles, zei Christiane bedaard. De rechter tracht ons te overbluffen. Ook in juridische zin. Ik heb mij op de hoogte gesteld. Er viel een stilte. Meneer, ging Christiane verder, u kunt Delforge nog eens voor een rechtbank dagvaarden, maar u kunt niets bewijzen. Waaraan is Vindon gestorven? Aan de slagen, die Delforge bekent hem te heb ben toegebracht, zei Lheureux. Dat neemt u aan. Maar ik geloof er niets van. Ik kan u in elk geval bewijzen, dat hij aan angina pectoris leed. U ziet, dat ik tot vrijwel alles in staat ben. Ik heb een arts ertoe gebracht zijn beroepseed te schenden en mij een en ander te vertellen. Meneer de commissaris, u kunt dit vergrijp toevoegen aan de lijst van mijn mis daden, die u met zoveel zorg bijhoudt. In elk geval, snauwde de rechter, die nog meer ar gumenten achter de hand had, maar veel zekerheid verloren leek te hebben, in elk geval heeft die worste ling zich in het gebouw van de krant afgespeeld. Be halve afleggen van een valse verklaring tien jaar ge vangenisstraf zou men u medeplichtigheid ten laste kunnen leggen en die is nog veel duurder. U wilt mij niet wijsmaken dat Vindon vrijwillig die gang is binnen gegaan om er het leven te verliezen? Ik beweer niets, zei Christiane opvallend vriende lijk, u dient iets te bewijzen. Ach, door al deze op winding vergeet ik volkomen mijn plichten als gast vrouw. Drinkt u koffie heren? Op dat ogenblik kon Duchemin de drang tot lachen, die hem eerst ondraaglijke kriebelingen vervolgens kramp in zijn ingewanden en tenslotte een benauwd ge voel in zijn keel had bezorgd, niet meer bedwingen. Hij barstte los in een daverende schaterlach, die maar geen einde leek te willen nemen. Het geluid wekte zo aanste kelijk, dat de „vereniging van slachtoffers", zoals Vin don het had uitgedrukt, begon mee te lachen, aanvan kelijk schuchter, maar al te gauw van ganser harte. En zelfs Lheureux kon aan het verschijnsel geen weerstand bieden. Hij grinnikte wrang, grinnikte tenslotte om zichzelf, maar: hij grinnikte. Hoor eens, juffrouw d'Engoult bent u werkelijk op geen enkele manier klein te krijgen? vroeg Lheureux. Ik geloof het niet. Maar u staat open voor een welwillend verzoek? Ja. dat wil zeggen, in beginsel. Het verzoek dient oprecht te zijn. En voor een beroep op uw plichtsgevoel? Op voorwaarde dat ik het eens ben met de om schrijving van mijn plicht. Lheureux: Dat doet mij genoegen. Ik verzoek u na melijk de justitie te willen helpen (dit is dus het beroep op uw plichtsgevoel) in een zaak, waarbij u niet bent betrokken en dus geen gevaar loopt (dat wat betreft uw welwillendheid). Het is ondoenlijk u iets te weigeren! riep Christiane. U wilt de omstandigheden weten waaronder de heer Daï Do is vermoord? Toevallig kan ik u inlichten. Maar ik verlang dat men althans officieel erkent, dat ik dit niet verplicht ben en dat men mij de garantie geeft. Zij was er weer in geslaagd de dingen naar haar hand te zetten en het onderhoud in het door haar gewenste klimaat te verplaatsen. De rechter gaf zich gewonnen en knikte instemmend ten teken dat hij op haar voor stel inging. Hij nam zelfs haar humoristisch gekleur de gesprektoon over en verklaarde: Ik ga op onderhandelingsvoorstellen uiteraard niet in. Ik wens niet als medeplichtige te worden be schouwd, juffrouw d'Engoult, van een vrouw met uw strafregister. Ik beloof niets. Ik luister slechts. Christiane d'Engoult toonde geen bezwaar meer te spreken. Om te beginnen mijn bronnen van inlichtingen. Toen Vindon belangstelling voor mij had gekregen, heb ik mij omtrent zijn persoon zo uitvoerig mogelijk op de hoogte gesteld. Mijn onderzoek werd vergemakke lijkt doordat ik in vrijwel alle steden van enig belang in het Verre Oosten filialen 'heb, die geleid worden door betrouwbare medewerkers. Ik geef u de beknopte inhoud van een lijvig dossier desgewenst ter inzage. Ve ra Daï Do, mpt wie wij moeten beginnen is de dochter van een zekere Krouvitcheva, een Russische balling, een dwaze aristocraat, die te Seoel in armoede leefde. Toen hij volledig aan de grond zat, heeft deze Vera zich voor haar familie opgeofferd door te trouwen met de achtenswaardige heer Daï Do, die van schatrijke familie was, maar een gele huid had. Een wanhopig huwelijk. Het meisje was met alle vooroordelen van haar kaste opgevoed en voelde zich uitgeworpen. Zij meende dat men niet meer met haar wilde omgaan en haar uitlachte. (Wordt vervolgd) Geweigerde promotie. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uit spraak gedaan in de zaak van kapitein luitenant ter zee A. M. N., die in beroep was gegaan tegen de hem geweigerde pro motie tot kapitein ter zee, in verband met het overvaren van een vissersboot op de Noordzee door de door hem gecomman deerde onderzeebootjager „Groningen" De centrale raad verwierp het beroep van de zeeofficier, omdat zijn beleid op het moment voor de aanvaring niet geheel be vredigend is geweest. Benoemingen Dir.-Gen. Buitenlandse Betrekkingen. Met ingang van 1 december werd benoemd tot plaatsvervangend direc teur-generaal voor de Buitenlandse Eco nomische Betrekkingen de heer J. H. W. Hoogwater, econ. drs. Tot die datum be kleedde de heer Hoogwater de functie van directeur integratie, als hoedanig hij zal blijven optreden. Drs. Hoogwater volgt in zijn nieuwe functie mr. C. A. baron Bentinck op, die per 15 november de ambtelijke dienst verliet. Met ingang van 1 december is benoemd tot directeur bila terale samenwerking, de heer K. A. Kals- hoven, tot dien plaatsvervangend hoofd van de directie integratie. Eveneens met ingang van 1 december is benoemd tot op volger van mr. C. A. baron Bentinck als directeur multilaterale samenwerking mr. A. F. K. Hartogh. ambtenaar van de bui tenlandse dienst, die voor het vervullen van deze functie bij het ministerie van Economische Zaken wordt gedetacheerd. Skipper. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft aan mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommis saris voor de emigratie, de oorkonde uit gereikt behorende bij het lidmaatschap van de „World Societê of Skippers of the Flying Dutchmen". De heer Aler heeft in een toespraak de verdiensten van de heer Haveman in het licht gesteld. De heer Haveman heeft in zijn dankwoord de nuttige samenwerking geprezen die er van het begin af aan tus sen de emigratiedienst en de K.L.M. heeft bestaan. Havenverkeer. In de week van 29 november tot en met 5 december zijn in de Amsterdamse haven aangekomen 141 schepen (337.306 brt.) en vertrokken 140 schepen (364.518 brt.). Concertgebouw: Donderdag 12.40 uur: Pauzeconcert Piet Kee; 19.30 uur: Concert oratoriumvereniging „Door Zang Vriend schap", m.m.v. N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Timboek- toe", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „The man with the golden arm", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Liefde wordt duur gekocht", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Pief- ke, de schrik van de compagnie", alle leef tijden. Donderdag 14 en 20 uur: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donderdag 20.15 uur: „Als de kat van huis is", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxv Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 'i 9 en 21.15 uur: „Geef 'm de sporen", alle leeftijden. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, J9 en 21.15 uur: „Mr. Carlton Brow ne", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De vrouw en de verdoemde", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „That midnight kiss", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur- Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari dage lijks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 12 december dagelijks van 11 tot 17 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Sa.yers, Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. .In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Georg Rueter. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tot 14 december dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. des zon dags van 14 tot 17 uur: Ledententoonstel- ling van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Donderdag 12.15 uur: Bezin- ningspauze: ds. N. van Egmond over ..Die kun ie wel afschrijven" (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 4 december).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4