Vogels vluchten voor naderende vorstgrens DE EENDRACHT HET NETSTE BIJNA ZESTIG STORM UIT DE K.K.-BRI EVEN BUS IETS ANDERS Kerstbomen door droge zomer duurder dan vorig jaar Druk luchtverkeer boven Spaarnestad Voor bollenexport zonder vergunning 1000 geëist Incident op IVVV- congres DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 11 Nieuwe Britse onderzeeboot Vonnis over een week Begrotingstekort Beverwijk thans 1.650.000,- Provinciale damtitel Faillissementen M ea ny s anti-c om munis me werd Britten te gortig Wie dinsdag zo omstreeks het middaguur de blik uit de Haarlemse straten omhoog richtte, zag in de grijs-blauwe winterhemel een druk luchtverkeer. Dit ging bijna geluidloos in zijn werk. Sléchts nu en dan verklonk een hoge roep of een trillende fluittoon door de ijle hoogte. Het waren dan ook niet de verkeers vliegtuigen van en naar Schiphol of oefenende straaljagers, maar duizenden vogels, op de vlucht voor de naderende winter, die over de Spaarnestad vlogen. De vliegrichting van de vogels was van noord en noordoost naar zuid en zuid west. Dus van de na cl erbi [komende vorstgrens af naar de plaats waar warme landen overwinteringsmogelijkheden bieden. De overtrekkende golven be stonden voornamelijk uit kieviten en plevieren. De kieviten vlogen in „losse" troepen of met enkele tegelijk op hun kalme vleugelslag naar het zuiden. Sotns blikkerden hun verenpakjes in het licht. De plevieren daarentegen trokken „stram moclelover, in strakke fonnatielijnen als vliegtuigen bij de parade op Koninginnedag. Verscheidene vogelkenners hadden al naar dit verschijnsel uitgekeken, omdat de weerrapporten en -verslagen uit het buitenland het reeds hadden aangekon digd. Er zijn namelijk vogelsoorten die in de herfstmaanden gedurende enige tijd ons land passeren op weg van hun broedgebie den in het oosten naar de overwinterings plaatsen in het warme zuiden of zuidwes ten. Andere soorten houden er een afwij kende gewoonte op na. Zij trekken welis waar weg uit hun broedgebied, omdat de winter daar eerder invalt dan bij ons, maar onderbreken hun trektocht, wanneer zij op een plaats komen, waar het kli maat en de temperatuur betrekkelijk mild zijn. Zo strijken in onze omgeving dan veel kieviten neer, die hun broedgebied hebben gehad in Oost-Europese landen. Zij blijven bivakkeren op de weiden en bouwakkers en zoeken hier hun voedsel. Soms zijn de omstandigheden zó, dat ze niet eens ver der naar het zuiden vliegen. Dit zagen we in de afgelopen winter. Toen onze broed- vogels naar warmere landen waren ge trokken, werd hun plaats ingenomen dooi de „oostelijke kieviten". Op 13 december werd hun aantal opeens met duizenden soortgenoten versterkt. De reden lazen we 's avonds in de krant. In Scandinavië was opeens strenge vorst op getreden met temperaturen tot veertien graden onder het vriespunt. Hiervoor wa ren de vogels gevlucht, en, omdat de win ter zich niet tot onze omgeving uitbreidde, bleven ze hier. Zelfs toen we omstheeks de 10e januari van dit jaar plotseling flin ke sneeuwval kregen, vertrokken ze niet, maar bleven boven de witte akkers rond vliegen, tezamen met de hier verblijven de goudplevieren. De vogels bleken het goed te hebben gezien. De sneeuw was snel verdwenen en het zachte weer keer de terug. In oostelijk gelegen landen ging echter de sneeuwval gepaard met een koudegolf. Daarom trokken er omstreeks deze tijd over de winterse velden van de Haarlem mermeerpolder duizenden kieviten in klei ne en grote groepen naar het zuiden. Soms werden de groepen door de stijgwind bo ven de huizen van Vijfhuizen uit elkaar gedreven, maar voorbij het dorp herstel den zij hun formatie en vlogen verder. Dan weer drong een sneeuwbui ze te da len, doch nauwelijks waren de laatste vlokken neergedwarreld of de kieviten stegen weer op en vervolgden hun tocht. Nu de winter nadert Nu de winter dreigt te beginnen, is het aantal kieviten in de polders om de Spaar nestad de laatste weken niet noemens waard gewijzigd. De vogels zochten hier voedsel, tezamen met de onafscheidelijke goudplevieren, terwijl hier en daar nog een wulp deftig over' de grasmat stapte. In het afgelopen weekeinde kwamen echter de vorstberichten. Het begon met Rusland, gevolgd door Polen. Zondagmor gen had de voorhoede van Koning Winter Berlijn al bereikt en 's avonds begon het aan de Nederlandse grens te vriezen. Te gelijkertijd werden Noorwegen, Zweden LONDEN (UPI) De Britse marine heeft maandag haar nieuwste onderzeeboot getoond, een schip dat, naar de bevelheb ber zei, al zijn conventionele soortgenoten verre voor is en dicht in de buurt komt van een kernonderzeeboot. De boot kan voldoende brandstof mee nemen voor een tocht om de aarde, kan wekenlang onder water blijven en haar eigen lucht meenemen. Haar voornaamste eigenschap is echter wel de stilte waarmee zij vaart. Alle ma chines zijn bekleed met geluiddempend rubber en de twintig torpedo's die meege voerd kunnen worden, gaan trefzeker af op het geluid van elke andere onderzee boot in de buurt. De boot is verder uitgerust met het nieuwste materiaal, dat ook gebruikt zal worden in de kernonderzeeboot die de Britse marine in 1962 in dienst hoopt te ne men. Economische politierechter Tegen een bloembollenbedryf in Sassen- heim, waarvan directeur gisteren voor de Haarlemse economische politie rechter, mr. J. D. Vink, terecht stond wegens het uitvoeren van een party bollen zonder vergunning, heeft de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, 2000 boete, waar van de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd geëist. De politierechter zal over een week vonnis wüzen. In augustus voerde het bedrijf 14.000 tulpen- en 2500 hyacinten bollen naar West-Duitsland uit. De tulpen waren van een andere soort en de hyacinten van een andere kwaliteit dan de bestelde. Voor deze vervanging had de directeur telefo nisch de toestemming van de afnemer ge vraagd en gekregen. De klant bevestigde de toestemming per brief. Op de factuur vermeldde hij dat de bollen gelijk waren als de bestelde doch hij zette er niet de namen van de gezonden bollen op. Mr. H. A. G. Hesseling van het pro ductschap verklaarde dat het bedrijf de tulpen had moeten remplaceren met de zelfde soort. De officier van Justitie zei dat de firma een nieuwe factuur had moeten schrijven, waarin de prijzen betrekking hadden op het werkelijk gezondene. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, was van mening dat het bedrijf in de grond van de zaak de verordening niet heeft overtreden en dat het alleen formeel een overtreding heeft begaan. Als op de factuur de namen van de gezonden bollen hadden gestaan was de zaak in orde geweest. De raadsman bepleitte vrijspraak of een for mele boete. De officier repliceerde dat er tevoren een schriftelijke toestemming van de klant had moeten zijn. De firma zou geen uit voervergunning hebben gekregen, als op de factuur het (andere) soort van de tul pen was vermeld. Hij persisteerde bij zijn eis. De politierechter zal op 16 december om half tien schriftelijk vonnis wijzen. en Denemarken door zware sneeuwval ge teisterd. Al deze winteromstandigheden bezorgen niet alleen de gebruikelijke on aangenaamheden aan het verkeer in de mensenmaatschappij, maar zijn tevens van invloed op de vogelwereld. Zowel door de sneeuw als door de vorst is opeens het voedselgebied voor de weidevogels, zoals kieviten en plevieren, onbereikbaar geworden. Daarom gingen de dieren op de wieken om zo snel mogelijk de bedreigde gebie den en de hongerdood te ontvluchten, waarbij zij ook de lucht boven Haarlem en omgeving doorkliefden. Strenge winter? Er zijn profeten die met sombere ge zichten beweren, dat deze voortekenen van de voor de kou vluchtende kieviten vast en zeker een voorspelling zijn van een op handen zijnde strenge winter. Na tuurlijk kan dit, maar het staat niet vast. Er zijn talrijke voorbeelden „te noemen van vogels uit oostelijk gelegen landen, die in overhaaste vlucht, over onze hoof den naar het zuiden trokken, terwijl er hier geen noemenswaardige winterkou in trad. We denken slechts aan januari van dit jaar, toen de sneeuw de hier „plakken de" vogels niet vermocht te verdrijven, 1 xrwijl boven hen duizenden soortgenoten zich naar het zuiden repten. Enkele et malen later steeg het kwik weer en hand haafde de temperatuur de faam wan de „zachte winter van 1958-'59". Al willen we natuurlijk in geen enkel opzicht beweren, dat de vogels dit jaar wèl de voorboden van streng winterweer kunnen zijn.. Volgens een nota van wijziging van de begroting voor 1960 van de gemeente Be verwijk, wordt het tekort op de gewone dienst nader op 1.650.000.geraamd. Gelukkig voor Beverwijk kan de raming der algemene uitkering uit het gemeente fonds worden verhoogd met een bedrag van 47.670,Bovendien kan de be lasting-uitkering worden verhoogd met het geraamde bedrag van 49.210,zodat voor 1960 aan hogere inkomsten is ge raamd een bedrag van bijna een ton. Door de verhoging van de rijksbijdrage is een lagere raming mogelijk geworden voor de Bescherming Bevolking. De verlaging komt neer op een bedrag 9.148,Burgemees ter en wethouders stellen voorts voor de openbare scholen aan te sluiten op het telefoonnet. De kosten voor 1960 worden geraamd op 1.434.16. Een subsidie ten behoeve van een gemeenschappelijk filiaal van de openbare uitleenbibliotheek in „Oosterwijk" is gesteld op een bedrag van 2875,Voor de viering van de nationale feest- en gedenkdagen stellen B. en W. volges de nota van wijziging de raad voor een bedrag van 4950,beschikbaar te stellen voor de schooljeugd. Het betreft hier de uitreiking van een herinnerings geschenk voor 9900 leerlingen op de be vrijdingsdag. De huur voor het kantoor van de Chemica te Beverwijk, eerst pro memorie geraamd, is thans vastgesteld op een bedrag van 13.075. De wedstrijd Jozeph BlankenaarDCY in het voortoernooi om de provinciale damtitel moest wegens het late uur wor den afgebroken in een 7-5 voordelige stand voor Jozeph Blankenaar. De vier afgebro ken partijen die later uit worden gespeeld zullen, naar mag worden verwacht, een kleine overwinning voor Jozeph Blanke naar of een gelijk spel opleveren. Daar ook Gezellig Samenzijn haar laat ste wedstrijd (met 11-9) van Zaandam won, hebben de sterke Amsterdamse clubs Jozeph Blankenaar en Gezellig Samenzijn reeds definitief de finale bereikt. DCY zal nu op 16 december de laatste wedstrijd thuis van Oostzaan moeten winnen om zich te plaatsen. Vierde gegadigde is vrij wel zeker Jozeph Blankenaar 2. Het verloop van de wedstrijd Jozeph BlankenaarDCY was: 1. J. MetzH. Laros afgebroken: 2. P. van HeerdeB. Dukel 1-1; 3. A. den Doop T. Tielrooy 0-2: 4. J. Scheeres—T Post- ma 2-0; 5. F. JongedijkP. van den Berg 0-2: 6. J. Verhey -M. Krijgsman afgebro ken; 7. O. J. B. van den SleenA. W. Bcu- kema 2-0; 8. B. BerkJ. van Straten af gebroken: 9 P FaberH. Swier afgebro ken: 10. J. FransL. Binkhorst 2-0. Voor lopig 10-10. In de afgebroken partijen Een troep vogels, op de vlucht voor de naderende koude, trekt over de Noord hollandse duinen naar het zuiden. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: H. L. van Duijn-van der Marei, d., Loggerstraat 9, IJmuiden; H. van Dongen-de Ruiter, d., Geelvinckstraat 65, Velsen-Noord: A. M. Warmenhoven-van der Erff, d., Casembrootstraat 36, IJmui- den-Oost; N. Zandberg-Silvis, z., Ternate- straat 9. Haarlem; A. Bragt-Wesbonk, z., Rembrandtlaan 11, IJmuiden-Oost; A. Voorn-Theuerzeit, d., Rijksstraatweg 829, Haarlem; M. E. Pirovano-Onstenk, z., Schulpweg 598, Velsen-Noord; A. E. Ro- wald-de Labije, d., Saturnusstr. 31, IJmui den; J. IJsselstein-van der Wijk, d., Van Moerkerkenstraat 5 II, Haarlem; L. P. van Baaren-Lampe, z„ Merwedestr. 24, IJmui den; C. M. A. Pauw-Knol, d„ Anemonen- straat 24, Santpoort; J. Crezee-van Noord, z., Grahamstraat 126, IJmuiden; G. C. Wee- nink-Redeker, d., Wenckebachstraat 46, Velsen-Noord; C. G. Manshanden-Sijm, d., Planetenweg 136, IJmuiden; Chr. L. Kos termans-Vink, z., Planetenweg 51, IJmui den; C. C. J. Schipperijn-Alders, d., Pla netenweg 11, IJmuiden; H. G. Pover-Zuid- hoek, d., Watermanstraat 21, IJmuiden: A. Krikke-Akkerman, z., Homburgstr. 50. IJmuiden; J. van Veldhuijsen-Houwen, d., Aart van der Leeuwstraat 117 II, Haarlem, M. van Leeuwen-Burggraaf, z., Uranus- straat 2, IJmuiden. OVERLEDEN: E. Marinus, 80 jr., echt genote van B. Luster, Vechtstraat 30, IJmuiden; J. de Vries, 73 jr., echtgenote van J. Korf, Schoutenstraat 8, IJmuiden. De harmoniekapel van de papierfabriek wordt in ja nuari 1960 zestig. „De Een dracht" heeft een hoge plaats bereikt, namelijk de vaan delafdeling van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen. Op 27 januari van het jaar 1900 werd „De Eendracht" geboren. Ongeveer veertig werknemers van de papier fabriek meldden zich aan als lid. De meesten hadden nog nooit een muziekinstrument aangex-aakt, maar de eerste dirigent, de heer J. J. Zwart, zag kans een half jaar latei- een concert te geven. Weer wat later bracht „De Een dracht' een serenade aan de beschermheer, P. Smidt van Gelder, die toen nog op het buitengoed „Beeckesteijn" woonde. In november 1901 werd het eerste concert ge geven in het eigen huis, ge bouw „Concoi-dia" in Velsen- Noord. De kwaliteit van het orkest werd allengs beter. Het ene succes volgde na het andere: zilveren eerste prijzen, zil veren medailles. Na de oor log volgde een periode van nieuwe bloei onder leiding van de Haarlemse dii'igent K. H. Kei'khoff. In Antwer pen ti-ad de harmoniekapel met succes op, het internatio nale concours te Vilvoorde Als door 'n donderslag bij [held're hemel werd IJmuiden opgeschrikt; weer moest het offers [brengen aan de zee, ons district. De zee stichtte ons IJmuiden en velen vonden hier hun [brood; zij bracht IJmuiden welvaart maar helaas ook leed door [dood. Ook nu is er weer rouw in [onze kustplaats want een drietal dapperen [ging heen; na het vervullen van hun [plicht liggen zij nu dood, alleen. Er is rouw in ons IJmuiden en als straks de klokken [luiden dan leeft heel IJmuiden mee met de helden van de zee. Pim Snoek, Fazantenlaan 32, IJmuiden-Oost. (bij Brussel) in 1926 leverde een eerste prijs op. Na het bedanken van de heer Kerk- hoff als dirigent, kwam de leiding in handen van Gerard H. Boedijn, die het orkest tot. grote hoogte voex-de. Toen de bezetter in de tweede we reldoorlog vexdangde dat „De Eendracht" zou toetreden tot de zogenaamde Kulturkam- mer, wex-d besloten het or kest te ontbinden. Vele mu ziekinstrumenten gingen ver- lox-en. Onder leiding van de heer J. Vel werd na de bevrijding' aan de wederopbouw van het gehavende orkest begonnen. De dirigenten L. Leislikow, Henri Arends, Bcr Joosen, H. Jakma en (de tegenwoox-di- ge dirigent) J. Schaap heb ben het hunne daaidoe bijge dragen. Bij gelegenheid van de zes tigste verjaardag van deze bekende harmoniekapel zal er een receptie zijn op vrij dag 22 januari, gevolgd door een jubileumconcert op za terdag 23 januari. De vlag is wel niet in top gegaan, maar toch heerste er een feestelijke stemming in het moderne stationsgebouw Driehuis-Zuid. Toen wij zondagavond het perron op liepen zagen we van vex-re al, dat er iets aan de hand was: de man van de kaar tjes, Gex-rit Wagendorp. stond breeduit en lachend voor de ramen met een ge zicht van „nou-wat-zeg-je- daar-wel-van?" Waar we iets van moesten zeggen, begrepen we weldra, want toen we het raam pas seerden, waarachter chef Wagendox-p zich triomfante lijk had opgesteld, zagen we naast hem een prachtige beker met inscriptie staan en die vermeldde, dat in de Inspectie Amsterdam van de Nedex-landse Spoorwegen de Netheidsprijs was toegekend aan Driehuis-Zuid, nadat in 1957 en 1958 Krommenie- Assendelft met deze eer was gaan strijken. We zijn de heer Wagen dorp natuui-lijk even gaan feliciteren met de onder scheiding. Sportief als hij is, wees hij er ons echter op, dat de netheid niet alleen Hoogoven Harmonie geeft niet medewerking van Zang en Vriendschap op woensdag 16 decexnber in de Ned. Herv. Kerk te Bever wijk een kerstconcert. Voor de bejaarden staan twee gezellige avonden op het program: 16 december in het Sint Josefhuis te Velsen- noord en 21 december in het Sint Fideliusgebouw (Patro naatsgebouw) te IJmuiden- oost. Klassieke en moderne Spaanse verhalen zijn te be luisteren op maandag 14 de cember in het Cultux-eel Cen trum (IJmuiden); ze worden verteld door Cok Henneman. Maandag 14 december bespreekt op een vergadering in Parkzicht te Beverwijk de Kennemer Pluimvee Vereni ging de te houden Hollazid Show in Aalsmeer. Die Haai-lemse Mu- sijekkamer en het koor van het Pius X College zullen 14 december in het Kennemer Theater te Beverwijk een concert geven, waarbij onder andere zal worden uitgevoerd de cantate „In dolci jubilo" van G. Ph. Telemann. In Zaal Zomerlust te Santpoort wox-dt 12 en 13 de cember een grote postduiven- tentoonstelling gehouden, waaraan bovendien eexi zo genaamde „kampioenen show" zal worden verbonden. Ook voor de afdeling Velsen van de Nederlandse Vex-eniging van Huisvrouwen zal (maandag 21 december) haar „kestmiddag" hebben en wel in Hotel Royal te IJmui den. Voor „Da Pacem" te Santpoort zal 1960 een be langrijk jaar zijn, want dan zal het derde lustrum wor den gevierd. Met een groot concert. Elke woensdag avond, van 20 tot 22 uur oe fent „Da Pacem" in de ach terzaal van Hotel de Uilen boom. Iedereen, van 16 jaar af. is welkom. Het IJmond Mannen koor heeft eveneens behoefte aan krachten. De x-epetities zijn elke vrijdagavond van half acht tot half tien in het gebouw op de hoek Smit van Gelderstx-aatVelsex-weg in Velsen-Noord. De Gietelingen van Hoogovens IJmuiden houden hun jaarlijkse kienavond (om onder andere gevogelte!) op zaterdag 19 december in het Statenhuis te Beverwijk. De katholieke openbare bibliotheek Velsen is in ver band met de feestdagen in december geopend op: 23 en 30 van 7-9. 24 en 31 van 10 tot 12; zaterdag 2 januari is de bibliohteek gesloten. Dinsdag 22 december kunt u reserveren voor de uitvoering van Bach's be- zijn werk was, maar dat ook zijn collega's Koster en Van der Star een deel van de eer toekwam. En verder vertelde hij ons, dat die netheids beker plus diploma pas was uitgereikt, nadat de jury het gebouw, de trappen, de kas ten enz. van onder tot boven bekeken en betast had. En dat men met het trio Wagendorp-Koster-Van der Star meeleeft, bleek uit de vele mondelinge en schrifte lijke gelukwensen en zelfs een heel vleiend gedichtje van twee nog heel jeugdige „netheidsbewonderaai'ster- tjes", dat wij wegens plaats gebrek helaas niet kunnen plaatsen. De dames en heren van de O(nderwijzers) ^toneelver eniging) K(ennemei-land) zijn in de afgelopen dagen, na hun optreden, wel verwend geworden en dit was ten volle verdiend! Want wat dit groepje met „Alinka's Dx-oom", onder regisseur Pijpei-s' leiding, voor het voetlicht heeft gebi'acht, ver dient het px-edikaat „uitste kend". Hondex-den kinderen van de Velser openbax-e scho len en honderden ouders hebben er een plezierige dag door gehad. En niet te ver geten de ruim zestig kinde- i-en en een' aantal ouders uit Bx-oek op Langendijk. Wat toch was het geval? „Mees ter" Koningstem, hoofd van de openbare school aldaar, maar tot voor kort onderwij zer aan de openbax-e Moer- bergschool te IJmuiden, die zich de vele prachtige uitvoe ringen van de OTK hei'in- nerde, was met zijn kinderen der hogere klassen naar Vel sen geti-okken om daar zijn „pupils" te laten genieten van de vertolking van me vrouw Ax-bmans mooie sprookjesspel. Genoten hebben ze, die Bx-oek op Langendijkers! Ook zij waren niet met lege han den gekomen: Aan het eind van de voox-stelling ontvin gen alle OTK-ex-s een plastic zakje, inhoudende: 750 gram van de fijnste Bx-oek op Lan- gendijker zuux-kool. Na al het zoet van de voor afgaande tractaties was dit nu eens wat andex-s. roemde „Kerstoratorium", uit te voeren door „Looft den Heex-" in het Herv. kerkge bouw aan de Kanaalstraat, IJmuiden. Klavierschippers geeft zater dag 12 december een uitvoe ring in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Sinterklaas en Pieterbaas hebben weer tot volgend jaar de aftocht geblazen. De lawine van suikergoed, vrijers, surprises en geschenken die zij hebben teweegge bracht is uiteen gespat. Vaders en moe ders overzien met gemengde gevoelens de positie van de gezinskas. Winkelbedienden kunnen even op adem komen. Slechts voor kort, ivant een nieuwe stormloop staat voor de deur. Als bij toverslag zijn in de etalage mijter en ':romstaf veranderd in kerstklok en hulst. Met koortsachtige haast wordt de bonte overdaad van Sints goede gaven getransformeerd in het meer stemmige beeld van glinsterende kerst boomversieringen, breedlachepde kerst mannen en landelijke kribbetaferelen, liefst tegen een decor van neerdwarrelen de sneeuwvlokken. Ook die andere onmis bare attributen van Kerstmis liggen al op hun kopers te wachten: de nog kale kerst bomen en de fleurig opgemaakte kerst stukjes-compleet-met-kaars. Hier en daar prikkelt de geur van oliebollen, verspreid door een vroeg-open gebakkraam, de neus gaten. Hoewel de handel nog niet op gang is gekomen is de algemene verwachting dat de prijzen van de kerstbomen ditmaal hoger zxdlen liggen dan vorig jaar als ge volg van het geringere aanbod. De langdurige droge zomer van dit jaar heeft namelijk veel schade veroorzaakt aan de „Kerstboomplantages". Tal van bomen zijn door de aanhoudende hitte waaraan zij hebben bloot gestaan voor de verkoop ongeschikt geworden. Men wil nu eenmaal een kex-stboom met frisse gx-oene takken. Ook het grote tekort aan regen water heeft de kwaliteit van de bomen geen goed gedaan. Vorig jaar varieerde de prijs van een kei-stboom van twee gul den voor een boom van even égn meter hoog tot 6,50 voor een „knaap" van om streeks drie meter. Men zal er x-ekening mee moeten houden dat men dit jaar duur der uit zal zijn. Lange kweekduur De kerstbomen die in het westen des lands op de markt worden gebracht komen voornamelijk uit de bossen van Gelder land. In de omgeving van Apeldoorn bij voorbeeld worden zij elk jaar bij tiendui zenden geveld. De aloude vraag of een kerstboom een den dan wel een spar is, is staat Laros remise. H. Swier staat gun stiger, terwijl de spelers Van Straten en Krijgsman iets minder staan. Een 10-10 of 11-9-overwinning ligt in het vooruitzicht DCY miste Roozenburg. nog steeds niet uitgemaakt. Vakmensen in de „kerstboombranche" spx-eken bijna al tijd over dennen. Een veel gevx-aagde soort is de Excelsa den, die stevige dicht opeen staande „tafels" heeft. Een „tafel" is een laag van takken. Uit het aantal „ta fels" een spar of den krijgt er elk jaar een „tafel" bij kan men de leeftijd van de boom afleiden. Een kerstboom van een meter hoog heeft doorgaans vijf a zes „ta fels". Voordat zo'n klein boompje geschikt wordt bevonden om als middelpunt van de kerstviering te dienen gaan er dus vijf of zes jax-en overheen. Is een aan plant eenmaal gex-ooid dan kunnen voor lopig op die plaats geen nieuwe plantjes worden gekweekt. Het duurt echter soms wel tien jaar alvorens een gehele aan plant kaal is. De kooplieden in kerstbo men trekken er al in de zomer op uit om hun „hoekjes" te bespx-eken. De aanplan tingen staan vaak op uitgestrekte land goederen, maar ook veel kleine boeren heb ben op hun grond een gedeelte gereser veerd voor het kweken van sparren of dennen. Dat levert hun met de kerst een be hoorlijk belegde boterham op. Zoals een van de gx-ootste leveranciers van kerstbomen in Haarlem ons nog mee deelde zal er met de kerstdagen zo goed als geen hulst te koop zijn, omdat de vogels in de afgelopen zomer een bijzon dere voorliefde voor deze rode bessen aan de dag hebben gelegd. Ook hier zal het schaarse aanbod dus de hoogte van de prijs bepalen. We keken eens naar de schuit waarop honderden kerstbomen metershoog opge stapeld lagen, nu vormloos en zonder een zweem van de fierheid, waarmee zij kort geleden nog in dichte gelederen de Ve- luwse wind door hun naalden lieten spe len of lenig meeveerden met de striemen de stormtüagen. Maar straks, in de huis kamers, zullen zij weer trots hun tak ken oprichten om, uitgedost in een lich tend en glinsterend gewaad, mede gestal te te geven aan het feest van kerstmis. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend woi'den van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: R. van der Meulen, Tromp straat 1618, handelende onder de naam of firma muziekhandel Musica. Rechtei--commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur te Haai'leru Kruisweg 63. BRUSSEL (AFP-UPI) Een rapport over de vx-ede en de vrijheid, dat bij het congres van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen te Brussel door de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O., George Meany, werd ingediend, heeft aanleiding gegeven tot een incident. Nadat Meany in krachtige bewoordingen het „westelijke kolonialisme" de Sovjet- Unie en China aan de kaak had gesteld en de algehele uitschakeling van de „com munistische organisaties" in alle demo cratische landen had geëist, herinnerde een Britse afgevaardigde de Amerikaan se vakbondsleider aan de houding die de Britse socialistische partij inzake Afrika inneemt en gispte hij de „stelselmatig ne gatieve anticommunistische houding" van Meany. De leider van de Britse delegatie. Dou glass, zei dat het I.V.V.V. „niet anti- Bij duizenden tegelijk worden de kerstbomen aangevoerd. Zij brengen de geur mee van de bossen waarin zij zijn opgegroeid. Straks zal zich in hun glinsterende tooi de verrukking van talloze kinderen weerspiegelen. communistisch maar pro-democratisch moet zijn". Groot-Brittannië heeft zich herhaaldelijk gekant tegen het Ameri kaanse voornemen, missies naar bepaal de delen van Afrika te zenden om het anti- communisme te propageren. Na deze opmerking herhaalde Meany zijn standpunt waarna de discussie gesloten verklaard werd. Hiex-tegen verzetten enke le afgevaax-digden zich en eisten voortzet ting van het debat. Er werd over deze kwestie gestemd en de voorstanders van voortzetting der discussie werden versla gen. Vandaag zal worden beslist over de poli tiek voor de komende twee jaar. Ook de samenstelling van het bestuur is voor een groot deel van het vex-loop van dit debat afhankelijk. De Amerikaanse aggevaardigden willen de Nederlander Oldenbroek vervangen door een figuur die meer anti-communis tisch is. Hun inziens is Oldenbx'oek dit niet genoeg.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11