Overweldigende ontvangst voor president Eisenhower in India Geen hoop voor bemanning van „Elfrida" en „Merkur" HET WEER Ook premier Nehroe bleek verrast over het enthousiasme en de grote opkomst Italianen vandaag zonder kranten Vijf Deense kotters worden vermist Nuts! KLM gedupeerd Venezuela verbiedt elf extra vluchten efore you êuy! In de krant van heden: Vorstgrens steeds zuidelijker Lichte vorst Vroeg vers brood voor Kerst en Nieuwjaar Onderzoek naar dood van Egmondse runner Henri Vidal overleden Het woord is aan Russische bijstand voor Nederlandse coaster Groeiverbod voor Parijs DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 33 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WILLEMSTAD (ANP) De regering van Venezuela heeft bekendgemaakt dat zij de door haar aan de K.L.M. verleende toestemming, om in de tweede helft van december elf extra vluchten van Caracas en van Ma'racaibo naar Curaao te maken heeft ingetrokken. Er werden geen redenen voor dit besluit opgegeven. De K.L.M. is hierdoor ernstig gedupeerd. Overigens is met deze intrekking het luchtvaartverdrag niet geschonden, daar het hier extra vluch ten betreft, waarvoor altijd een speciale toestemming gegeven moet worden. De ex tra-vluchten waren nodig om de kerst drukte in het luchtverkeer tussen Vene zuela en de Antillen te kunnen verwerken. Hiervoor waren enkele honderden passa giers geboekt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag was vannacht nog niet van de Venezolaanse maatregel op de hoogte en kon derhalve geen commentaar leve ren. Ook bij de K.L.M. kon men ons van ochtend geen commentaar verschaffen. Een reactie onzerzijds, aldus onze zegs man bij de K.L.M., is uiteraard onmoge lijk zolang de Venezolaanse regering geen redenen bekendgemaakt heeft. Wij hebben de afgelopen dagen veel gehoord over de vorst grens, de imaginaire lijn, die alsmaar opdringt en waarbinnen nu ook heel Kennemerland ligt. Op de foto's hierboven, gisteren gemaakt, ziet men de vorstgrens (vel omlijnd. Links het spoorwegemplacement van Enschede, waar sneeuw en ijs al heer en meester zijn. Rechts dat van Amsterdam, smetteloos zouden wij bijna zeggen. Maar of men daar de vorst nog lang aan het lijntje kan houden 'Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 HEREN SUÈDE JASJES pag. W eerrappo Hen 12 Economisch nieuws2 Toch Is Het Zo2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 IJmondagenda 3 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem 4 Kunst 4 Geschiedenis der Nobelprijzen 5 Scheepsberichten 7 Uit stad en omgeving 7, 11, 13 Boekenhoekje 9 Tweede Kamer9 Kennemer Kruimels11 Beurs 13 In de Vishal en op zee 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag is het in de noordelijke pro vincies al de vierde opeenvolgende koude winterdag. Ook gisteren is daar een laagje sneeuw gevallen zodat het weer er een volop winters karakter heeft. Wellicht zal er morgen op verschillende ijsbanen al geschaatst kunnen worden, want 's nachts vriest het 6 graden en overdag 3 tot 5 graden. In Limburg en Zeeland was het gisteren nog 7 graden boven nul. De koude lucht dringt echter steeds verder naar het zui den door. Onze omgeving zou buiten het vorst- gebied blijven wanneer via de Golf van Biskaye niet een nieuwe actieve depressie naar Frankrijk was getrokken. Deze doet de luchtdrukverschillen en daarmee ook de oostenwind loeer in kracht toenemen Belangrijk toenemen zal de vorst ook in het noorden niet, want in geheel Duits land kom.t thans ook niet meer dan m,atige vorst voor. Het is waarschijnlijk, dat de vorst in ons land deze week zal blijven aanhouden. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Krach tige tot matige oostelijke wind. In het gehele land overwegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW DELHI (Reuter) Naar schat ting twee miljoen mensen hebben presi dent Eisenhower woensdag in New Delhi een overweldigende ontvangst bereid, toen hij aankwam uit Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan. De stoet met de president had twee uur nodig om de afstand van het vliegveld naar de woning van presi dent Rajendra Prasad van India ruim twintig kilometer af te leggen. Hier voor was veertig minuten uitgetrokken. Bij het Connaughtplein, het voornaam ste winkelcentrum van Delhi, brak de geestdriftige menigte door het politiekor- don heen en hield de stoet bijna een kwar tier op. Pas nadat bereden politie de weg had vrijgemaakt kon men doorrijden. Een radiocommentator zei dat hij zulk enthousiasme in India niet meer had ge zien na onafhankelijkheidsdag, twaalf jaar geleden. Eisenhower werd woensdag letterlijk omspoeld door een massa van juichende Indiërs die de hoofdstad deden daveren van de roep „De Amerikaanse man van de vrede''. Eisenhower stond tussen premier Nehroe en president Rajendra Prasad. Hij glimlachte breeduit en leek zich kostelijk te vermaken. De open wagen, waarin Eisenhower zat, reed onder een baldakijn met gekleurde linten en verschillende welkomstbogen door. De laatste drie kilometer van de rit moesten de bereden politie en een vrachtauto mqt agenten voor de wagen van de president uitrijden om de weg vrij te houden. De persmensen die Eisenhower verge zellen, waren eenparig van mening dat de menigte in Delhi veel groter was dan die in Karatsji. Ook premier Nehroe was ver rast over het enthousiasme en de opkomst. Hij zei tegen een verslaggever dat hij in Delhi nog nooit zoveel mensen op de been had gezien, meer dan bij het bezoek van Kroesjts.iev en Boelganin. De hele rit door regende het bloemblaad jes op Eisenhower en Nehroe die naast de Amerikaanse president zat. Toen Eisenho wer voor het pdleis van de president van India uit de wagen stapte, moest het ge zelschap door een laag bloemblaadjes waden. Overal langs de weg klonken kreten als „Welkom president" en „Lang leve Ame rika". Eisenhower was zichtbaar onder de indruk van de uitbundige ontvangst. Tij dens de tocht stond hij in de auto en wuif de hij naar de menigte. Vredesprins Al in de vroege morgenuren waren dui zenden kleurig geklede dorpelingen op os- sewagens en kamelen de stad binnenge stroomd. De straten waren bijzonder fees telijk versierd. Het licht van Chinese lan taarns scheen met een zachte glans. Op de openbare gebouwen wapperden Indi sche en Amerikaanse vlaggen. Op wel komstbogen kon men lezen „Swagatam" (welkom) en „Welkom Ike vredesprins" President Prasad noemde Eisenhower in zijn rede op het vliegveld een man die een groot soldaat en een nog groter staats man is en die thans de wereld rondreist „op zoek naar de vrede". In zijn antwoord verklaarde Eisenhower „het voornaamste doel waarvoor ik hier ben, is duidelijk te laten uitkomen dat de Verenigde Staten aan de zijde van India staan bij het zoeken naar vrede. Wij staan voor de keus tussen oorlog of vrede en oorlog is iets dat te verschrikkelijk is om ook maar in over weging tenemen", aldus Eisenhower. Toen Eisenhower voor het huis van president Prasad uitstapte, trad er een meisje op hem toe, dat een schaal rond draaide met rozenblaadjes en citroensap. Achter haar stond een priester die een ge bed zong. Deze ceremonie staat in India bekend als „arthi" en is bedoeld om boze geesten te verdrijven en een gast te ver welkomen. Daarna hingen vier kleindoch ters en een nichtje van president Prasad guirlandes om Eisenhowers hals. (UPI) Eisenhower heeft, vanmorgen een krans gelegd bij het eenvoudige monu ment van Mahatma Gandhi. Ongeveer tienduizend Indiërs verwelkomden hem daar met de uitroep „Eer aan de koning van Amerikt". Plet geroep stierf uit, toen de president zich van zijn schoenen ont deed om op pantoffels haar het geheiligde graf van de „vader" van het vrije India te schrijden. Na deze plechtigheid begaf hij zich naar het paleis van president Rajendra Prasad, die hem thee aanbood en vervolgens de giften liet zien die India zijn bezoeker heeft geschonken. Later trok Eisenhower zich terug voor een gesprek van ruim een uur met premier Nehroe. Vervolgens stond een bezoek aan Indische padvinders en padvindsters op het programma. Hartelijk Kaboel KABOEL (Reuter) In de meest af gelegen en minst bekende van de elf hoofd steden die Eisenhower op zijn wereldreis bezoekt, Kaboel, werd hem een hartelijk welkom bereid. Zes MIG-straaljagers van Russische makelij vlogen over toen de president landde op de door Russen aan gelegde landingsbaan van het militaire vliegveld van Bagram, 65 kilometer ten noorden van de hoofdstad. In de straten van Kaboel juichten tallozen Eisenhower toe en werden gekleurde slingers gegooid over zijn open auto. Op weg van het vliegveld naar Kaboel werd de president toegejuicht door dorpe lingen die, lopend of met bussen of karren, naar de plaatsen waren gekomen waar Eisenhower langs kwam. In vele dorpen waren erebogen opgericht. In het. eerste grote dorp dat Eisenhower passeerde werd zijn auto met bloemen overladen. Wegens de te verwachten drukte voor Kerstmis en nieuwjaar heeft de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid vergunning verleend om in broodbakkerijen op woensdag 23, donder dag 24, maandag 28 en donderdag 31 de cember eerder met de arbeid te beginnen en reeds van acht uur af vers brood te verkopen. ROME (UPI) Het grafische perso neel in geheel Italië is een 24-uursstaking begonnen, waardoor vandaag geen enkel ochtend- of avondblad zal kunnen ver schijnen. Aan de staking nemen zowel communistische als niet-communistische vakbonden deel. Alle dagbladen, onge acht hun politieke kleur of mening over de staking, worden erdoor getroffen. De staking van het grafisch personeel, wegens de mislukking van de onderhan delingen over een nieuwe C.A.O., is er een van vele die Italië op het ogenblik teiste ren. De staking van personeel bij de gas bedrijven duurt reeds enige tijd en soms was de gasdruk in Rome en enkele andere grote steden 75 percent beneden normaal. De stakers eisen dezelfde sociale voorzie ningen als die welke personeel bij de ge meentelijke gasbedrijven genieten. De bakkersknechten zijn een 48-uurssta- king begonnen om een nieuwe C.A.O. De bakkers zullen waarschijnlijk zonder hun hulp moeten bakken. TORQUAY (UPI) De „coroner" van Torquay heeft woensdag het wettelijk voorgeschreven gerechtelijk onderzoek naar de dood van de 45-jarige Nederland se runner Jacob Visser uit Egmond geleid Visser is om het leven gekomen toen de lichter, die de sleepboot „Cycloop" sleepte door een trosbreuk afdreef naar de Engelse kust. Leen Wessel, 19 jaar en ook runner, leg de een verklaring af. Hij vertelde, dat hij en Visser op de bak zouden worden afge haald door een reddingsboot, die door de kanitein van de sleepboot opgeroepen was Toen de reddingsboot in de vliegende storm langszij kwam, zei Visser, dat Wes sel moest overspringen. Wessel deed het en kwam in de reddingsboot terecht. Visser gooide eerst het hondje over, dat hij aan boord van de lichter genomen had. Toen sprong hij zelf. Maar de golf, die de red dingsboot tot bij de lichter had getild zakte toen weg. en Visser viel in zee. Hij is aan boord getrokken maar later overleden. De dood trad in, aldus het rapport van de „coroner", tengevolge van de shock, die ontstond door de val in het ijskoude water. PARIJS, (UPI) De Franse filmacteur Henri Vidal is vanmorgen aan een hart aanval overleden. Hij werd veertig jaar. Vidal was getrouwd met de actrice Michele Morgan. Sterne: Alleen een moedig mens weet te ver geven. LONDEN (ANP-Rcuter-UPI) Men vreest, dat de 20 koppen tellende beman ning van het Noorse schip „Elfrida" (1.719 ton) woensdag is omgekomen voor de zuidkust van Noorwegen. De storm in de Noordzee, de Middellandse en de Oost zee eiste nog meer slachtoffers. Zo heeft men nog geen teken van leven van de op varenden van het 400 ton metende Duit se kustvaartuig „Merkur", dat eveneens bij de Noorse kust verging. Alleen de ka pitein kon worden gered, maar de zeven bemanningsleden worden vermist. Het schip drijft nog en schepen zoeken naar overlevenden. Op de Noordzee ter hoogte van de Schotse kust worden vijf Deense kotters vermist. Het zijn de „Stornoway", de „Nilan", „Jytte", „Lyngvig" en de „Bodil Riis". Vliegtuigen nemen aan de opsporing deel. Later in de morgen be richtte Blaavand-radio, dat zij zwakke en nauwelijks verstaanbare radiosignalen had opgevangen van één van de vijf ver miste kotters, de „Bodil Riis". De kotters worden te zamen bemand door twintig personen. Het drijvende wrak van de „Elfrida", in de buurt waarvan zes lijken wei-den aan getroffen, vormt een groot gevaar voor de scheepvaart en het zoeken wordt dan ook ernstig belemmerd. In een groot gebied liggen wrakstukken. Het laatste bericht van het schip kwam van de kapitein, die meldde, dat men aan boord van de red dingboten ging. Men heeft behalve het wrak, dat ondersteboven ligt, ook twee omgeslagen reddingboten en een vlot waargenomen. De kans dat nog overle venden worden gevonden, wordt zeer ge ring geacht. Het Nederlandse kustvaartuig „Frean" (496 ton) vroeg aanvankelijk hulp omdat het op ongeveer vijf mijl van de haven Liepaja (Letland) in de Ooostzee een slag zij van 25 graden maakte, maar het is volgens latere meldingen klaarblijkelijk buiten gevaar. Er werd radiocontact ge maakt met twee Russische sleepboten, die gereed lagen om de bemanning van negen koppen over te nemen indien de toestand dit vereiste. De machines van het schip werkten nog en het was op weg naar de haven. Kapitein Vuorio van de verlaten Finse houtboot Anna, voor de Schotse kust, die eerst had geweigerd van boord te gaan, is later aan land gebracht en hij voegde zich daardoor bij de bemanning, die al eer der in veiligheid was gebracht. De kapi tein zei, dat hij aan boord had willen blij ven. Maar ten slotte vond hij het op het droge toch maar beter. Hij was' zeer be droefd, dat hij het schip had moeten ver laten, „want ik heb op de Anna 24 jaar het bevel gevoerd". Men is er ten slotte ook in geslaagd de elf opvarenden van het lichtschip „North Carr" voor de Schotse kust te redden. In de Middellandse Zee bij Algiers ge lukte het de Nederlandse sleepboot „Loi re" het 4.200 metende Deense schip „Rikke Sko" op sleeptouw te nemen nadat enige mannen van de „Loire" een lek in de ma chinekamer van de Deen hadden gedicht. De „Queen Mary" kwam in New York aan met een vertraging van twaalf urn en de „Queen Elizabeth" komend uit New York, was 37 uur te laat in Southampton. De „Janet Helen" seinde donderdag, dat het een lek in de machinekamer had gekregen en snel water maakte. De posi- Leen Wessel uit IJmuiden werd met zijn hondje door de reddingboot van Brixham gered van een lichter, welke werd gesleept door de sleepboot „Cy cloop", maar waarvan in stormweer de sleepkabel gekapt moest worden. De sleep was op weg van Nederland naar West-Afrika. tie van het vaartuig was 30 mijl ten zuid oosten van Flamborough Head (York shire). De bemanning van de „Janet He len" zag zich genoodzaakt het vaartuig te verlaten. Zij werd opgepikt door de Britse sleepboot „Warduke". De Zweedse traw ler „Kermith", waarvan men 24 uur niets had vernomen, is woensdagavond op de Shetlandeilanden aangekomen. Vijf schepen van de Canadese marine het vliegdekschip „Bon-avonture" en vier torpedobootjagers hebben in het begin van deze week door hevige storm op de Atlantische Oceaan aanzienlijke scha de opgelopen. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor, aldus een woord voerder van de Canadese marine te Hali fax. De Nedei'landse kustvaarder .Flamin go" is in de afgelopen nacht na een aan varing op de Elbe met de Westduitse tankboot „Brunswick" gezonken. De be manning van het kustvaartuig kon worden gered door de „Ali", een schip van 200 ton uit Veendam. De „Flamingo" mat 421 ton en was eigendom van de rederij Wagen borg te Delfzijl. De Zweedse kustvaarder Brigitta (850 ton) uit Uddevalla is donderdag voor de Zweedse westkust met een defecte stuur inrichting op drift geraakt. Een redding boot van de vastewal tracht de negen op varenden te redden. PARIJS (AFP) De Franse regering heeft besloten maatregelen te treffen om te vooi-komen. dat Parijs een nog grotere concentratie van mensen en economische activiteit zal worden Men wil zien te be reiken, dat de stad met haar voorsteden tegen 1970 niet meer dan negen miljoen inwoners zal hebben. Er zal een verbod komen om nieuwe industrieën te vestigen. Voorts zal de overheid de vestiging van bestaande ondernemingen in de provincie aanmoedigen. De volgende week zal het vijftien jaar geleden zijn dat Duitse troepen het offen sief ontketenden waarmee de voor Hit ler's lot zo beslissende „slag in de Ar dennen" werd ingezet. Het was in de loop van die slag dat het Belgische stadje Bas- togne door de Duitsers werd omsingeld en daar een Amerikaanse divisie onder generaal MacAuliffe werd belegerd. Toen de Amerikaanse bevelhebber door de Duitsers gesommeerd werd, zich en zijn troepen over te geven omdat zij zich in een vrijwel hopeloze situatie bevonden, gaf MacAuliffe zijn antwoord op deze som matie in één enkel woord: „Nuts!" Het geen ongeveer zoveel wil zeggen als de Nederlandse uitdrukking „Je kan het me doen!" Datzelfde „Nuts!" zou eigenlijk het enig juiste antwoord zijn op de brutale eis van de Duitse advocaat dr. Seidl tot in-vrij- heid-stelling van Rudolf Hess, de voorma lige „Stellvertreter des Führers" die thans met nog twee andere Duitse oor logsmisdadigers in de gevangenis te Span- dau zit. Seidl baseert zijn eis die hij heeft gesteld in adressen aan drie Euro pese instanties op het nog brutalere standpunt dat het vonnis, waarbij Hess tot levenslang werd veroordeeld, nietig is „omdat het voorbereiden of voeren van een aanvalsoorlog niet bij de wet ver boden is". Dit standpunt is daarom zo brutaal omdat het nog afgezien van het immorele karakter ervan niet alleen inhoudt dat Hess verkeerdelijk zou zijn veroordeeld maar omdat het tevens daar op neerkomt dat het gehele Neurenberg- se proces van 1946, waaraan vele van de grootste rechtsgeleerden uit de geallieer de landen hebben deelgenomen, onrecht matig en dus van nul of gener waarde zou zijn geweest. Als de westelijke mo gendheden, die Hess en de twee andere schurken nu gevangen houden, zich dooi de argumenten van Seidl om de tuin zou den laten leiden of als de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens dit deed —zou dat dus niet alleen de vrij lating van Hess tot gevolg kunnen hebben; een veel ernstiger gevolg zou zijn dat de hele rechtspraak van Neurenberg erdoor op losse schroeven zou komen te staan. En dat zou dan weer betekenen dat alle bij dat proces uitgesproken vonnissen her roepen zouden moeten worden en Hitler's trawanten ten slotte dus nog als „marte laren" aan het Duitse volk konden wor den voorgesteld. Hoe onzinnig en ondenkbaar een derge lijke ontwikkeling ook moge lijken, de aanmatigende eis van de advocaat Seidl is toch wel typerend voor een geest, die in Europa steeds sterker wordt nu de rechtstreekse herinnering aan de tweede wereldoorlog en aan de gruweldaden van de nazis bij meer en meer mensen begint te vervagen. De jonge generatie kent de twaalfjarige periode van het Hitler-re gime alleen nog maar van horen zeggen. En uit vrees, de tegenwoordige partner in de Europese Gemeenschap op de tenen te trappen, wordt in Westeuropese offi ciële en commerciële kringen ook maar liever zo weinig mogelijk meer over die periode gezegd. Alleen door deze omstandigheden is het verklaarbaar, dat men de laatste tijd in de Westelijke (en dus ook in de Neder landse) pers zo vaak uitlatingen kan aan treffen, die de indruk wekken dat de hele oorlog met inbegrip van de oorzaken en de veroorzakers ervan in het vergeet boek is geraakt. Juist deze week heeft men, om maar één voorbeeld te noemen, in Elseviers Weekblad een artikel kunnen lezen waarin geklaagd werd over het dx"oe- vige lot van., de Sudetenduitsers, de gi-oep die meer dan enige andere heeft mee-geageerd en mee-geïnti-igeerd bij de machinaties van Hitier waarmee de tweede wereldoorlog werd voorbereid! Die hele voorgeschiedenis moet nu blijkbaar maar uit de herinnering worden geban nen, want de eeuwenoude Tsjechen-haat van de Sudetenduitsex-s (die tot de Weste lijke vernedering in München en tot de verkrachting van Tsjechoslowakije heeft geleid) die haat moeten we nu bejubelen exx eren, alleen omdat., er nu in Px-aag een communistisch regime zetelt! Waax-lijk, het is gemakkelijk genoeg om het com munisme met redelijke middelen te be- stx-ijden; waai'om gebx-uikt men er dan zo dikwijls onredelijke voor? Terwille van onze houding tegenover het communisme behoeven wij de Duitse gru welen uit de nazi-tijd heus niet te verdoe zelen. En we hebben bepaald wel het recht verworven om diegenen, die dat tóch pro beren of het nu Duitsers of geen Duit sers zijn eenvoudig te antwoox-den: Nuts!" Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1