WYBERT Panda en de meester-diplomaat Fa. B. ENGELENBERG Vorst in het gehele land Emissie Antilliaanse V erf fabriek De aandelenomzetten aan de Amsterdamse Effectenbeurs Wereldnieuws Eerste jaar 10 pet. winst verwacht Obligatielening RTM Bod op aandelen „Onderling Belang" NAAIMACHINES ^LocU ió Uet zo J Koerswaarde op hoogtepunt TRAKTEERT 2 Naar liberalisatie van de kapitaalbeweging in de EEG Omzet Coöp. Handelsver. N.B.B. gestegen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland B.N.G. lening 200 min Tijdelijk bij elke fles Zwarte Kip Wijn, Vruchtenwijn of Advokaat een fles Orana limonade van L&2 voor 76 ct. «I DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 De uitgifte van aandelen ad nominaal NA-f (Nederlandse Antilliaanse guldens) 400.000 in stukken van NA-/ 100 tegen 110 percent in de Antilliaanse Verffabriek n.v. te Willemstad, Curacao, werd heden aangekondigd door de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en de firma's Edwards Henriquez en Co's Bank n.v., en Maduro en Curiei's Bank n.v., beide te Willemstad. De aandelen zullen ten volle delen in de winst van 1960 en volgende boekjaren. De inschrijving is op donderdag 17 december, storting op vrijdag 15 januari. In Nederland wordt de Antilliaanse gulden om gerekend op basis van de koers van Ned. 2,008, uitmakende een bedrag van Ned. 220,88. Officiële beursnotering in Amsterdam zal worden aangevraagd. De uitgifte is totaal groot NA-/ 490.000, maar hiervan is reeds NA-/ 90.000 op in- schryvingsvoorwaarde geplaatst. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt thans NA-/ 1 miljoen, waarvan geplaatst en volgestort NA-/ 260.000. De vennootschap werd 30 oktober 1959 opgericht door de fabriek van compositie verven te Delft, de verffabriek Molijn in Rotterdam, de Castro and Sons, en Madu ro and Sons, beide op Curagao. Na deze emissie zal het geplaatste kapitaal bedra gen N.A.-/ 750.000. Daarnaast zijn aan de oprichters 20 oprichtersbewijzen uitge reikt, die tezamen recht geven op 20 per cent van de winst. Het ligt in de bedoeling op de Nederlandse Antillen een verffa briek op te richten, teneinde producent en afnemer dichter bij elkaar te brengen. Tot dusver werd de verf op de Antillen ge- importeerd. Hiermee was in 1958 een be drag gemoeid van N.A.-/ 2.400.000, waar van voor rekening van de beide Neder landse mede-oprichters kwam circa N.A.- 400.000. Men mag aannemen dat de An tilliaanse Verffabriek vrij spoedig deze markt voor het overgrote deel zal gaan be dienen en de invoer zal gaan verdringen. De oprichters zijn voornemens ook de export naar de omliggende landen en ge bieden krachtiger ter hand te nemen. De Antilliaanse regering komt de nieuwe ven nootschap tegemoet door zich bereid te verklaren haar te garanderen dat voorlo pig voor de tijd van vijf jaar geen tweede verffabriek in de Nederlandse Antillen zal mogen worden gevestigd. De vennoot schap zal voor tenminste tien en ten hoog ste elf jaren zijn vrijgesteld onder meer van winstbelasting. Hierdoor is de moge lijkheid geschapen dat het verschafte ka pitaal reeds in het beginstadium renda bel wordt. Bij de technische opzet is uitgegaan van een jaarproduktie met een verkoopwaar den van N.A-/ 1.600.000. Bij de bouwplan nen is uitgegaan van een fabriek met een Advertentie Doclstraat'59 - Haariem Tel. 15252 QFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ALLE SOORTEN MENIEVERVEN De Europese Executieve Commissie zal (naar Robert Marjolin, vice-president van deze Commissie mededeelde in een dins dag te Luxemburg gehouden bijeenkomst van de commissie voor investeringen en de politiek op lange termijn van het Europe se Parlement) in de eind januari of begin februari te houden bijeenkomst van de Ministerraad van de E.E.G. totale libera lisering van de kapitaalbeweging binnen de E.E.G. voorstellen voor wat betreft de directe investeringen in de ondernemin gen in de zes landen der E.E.G. Wanneer dit voorstel door de ministers zal worden aanvaard, zal dit de eerste toe passing op dit terrein zijn van de bepalin gen van het verdrag van Rome, die voor zien in een geleidelijke opheffing in de overgangsperiode van de beperkingen op de kapitaalbewegingen tussen de landen der Gemeenschap in die omvang als nood zakelijk is voor het goed functioneren van de Gemeenschappelijke Markt. Op de jaarvergadering van de Coöpera tieve Handelsvereniging van de NBB (Noord Brabantse Boerenbond), die te 's-Hertogenbosch is gehouden heeft de voorzitter, de heer G. Moonen uit Hees. enkele punten uit het jaarverslag van de directie in zijn openingsrede behandeld. De totaal omzet in het afgelopen jaar bedroeg 661.000 ton goederen voor een geldswaarde van 161.100.000. Vorig jaar bedroegen deze cijfers 634.000 ton en ff 145.315.000. De bedrijfswinst van het afgelopen jaar bedroeg 6.326.000 gulden, waarvan tweeëneenhalf miljoen werd af geschreven op de vaste activa. Eveneens werd tweeëneenhalf miljoen bijgeschreven op de ledenschuldrekening, waarna een bedrag van 1.285.000 gulden kon worden overgeboekt op de gewone reserve. Het sterkst is in het afgelopen jaar de omzet van mengvoeders gestegen. Deze is de 250.000 ton gepasseerd. Men verwacht dat deze omzet dit jaar de 300.000 ton te boven zal gaan. Met name de nieuwe mengvoederfabriek heeft be wezen, dat de centralisatie der produktie tot gunstiger resultaten leiden. Amerikaans goudverlies Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldde een aanzienlijk goudverlies. Volgens de cijfers, die door het ministerie bekend werden gemaakt, is de goudvoorraad der Verenigde Sta ten op 3 december met bijna 60 miljoen dollar gedaald tot 19.505.573.804 dollar. Het ministerie maakt dagelijks de stand van de goudvoorraad bekend. Hogere winst De Kondor De directie van de aanneming-maatschappij „De Kondor" n.v. deelt mede, dat de bedrijfsresulta ten over de eerste drie kwartalen van het lo pende boekjaar alleszins bevredigend zijn en onvoorziene omstandigheden voorbehouden de winst over 1959 hoger zal zijn dan over het boekjaar 1958. Amerikaanse staalmijen verwerpen De elf grootste staalmaatschappijen van de Ver enigde Staten hebben een voorstel van de minis ter voor Arbeid James P. Mitchell om een neu trale commissie een aanbeveling te doen opstel len voor het oplossen van het arbeidsgeschil in de staalindustrie verworpen. Lening Avista overtekend Naar emittenten meedelen is de uitgifte van 1 miljoen 5 percent 20-jarige obligaties 1960 ten laste van de n.v. Algemene Financieringsmaat schappij Avista te Den Haag, waarvoor de in schrijving openstond, overtekend. Dientengevolge zal op de grotere inschrijvingen een reductie moeten worden toegepast. Koers van uitgifte was 99Vi percent, storting 5 januari 1960. produktiecapaciteit voor een jaaromzet van N.A.-/3 miljoen. De vereiste investe ringen kunnen worden gesteld op N.A- 375.000. Een zelfde bedrag zal nodig zijn als bedrijfskapitaal voor de financiering van voorraden, debiteuren, enz. Men verwacht dat de fabriek uiterlijk 1 januari 1961 in bedrijf kan worden gesteld, zodat over 1960 nog geen dividend zal kun nen worden gedeclareerd. Over 1961 mag, volgens berekeningen van de directie, een winst worden verwacht. De directie meent dat het bedrijf, na behoorlijke reserverin gen, bij de getaxeerde omzet van N.A- 1.600.000, een winst zal maken, die een uitkering toelaat van tien percent divi dend. De eerste tien jaren verwacht men een stijging van het aandeel der onderne ming in de binnenlandse markt van de An tillen en een export van betekenis naar het omliggende Caribische gebied. Hier door zal de rentabiliteit nog belangrijk kunnen toenemen. Op 15 december staat, blijkens een prospectus, bij D. W. Brand te Amster dam de inschrijving open op de reeds aangekondigde 800.000 5 percent 32-jari- ge obligatielening 1960, in stukken van 400 nominaal aan toonder, ten laste van de n.v. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij te Rotterdam tot de koers van 100 pet. De stortingsdatum is 5 januari 1960. Officiële notering zal worden aange vraagd. De lening dient ter aflossing van nominaal 795.600 inkomstenobligaties en van de op deze obligaties te betalen rente ten bedrage van 11.384 over de jaren 1944, 1945, 1958 en 1959. De jaarlijkse ren telast bedraagt inclusief de thans uit te ge ven obligaties 106.433 en werd door het exploitatiesaldo 1958 ruim zes maal ge dekt. De lening heeft een looptijd van uiterlijk 32 jaar. De aflossing telkens op 1 januari en voor het eerst in 1961, ge schiedt pari in jaarlijkse termijnen, elk groot 25.000. Algehele of versterkte ge deeltelijke aflossing, zal te allen tijde kun nen geschieden, doch vóór 1 januari 1966 uitsluitend a 101 percent, daarna a pari. Advertentie Bij guur weer m kunt U verkoudheid voorkomen met Verschenen is een bericht waarin nadere bijzonderheden worden vermeld over het recent bekendgemaakte bod op de aan delen van de n.v. Handelsvereenining „On derling Belang" te Amsterdam. Het bod wordt uitgebracht door de Amsterdamsche Bank n.v. en Nationale Handelsbank n.v. namens comittent. De aanmelding sluit op 21 december aanstaande. Zoals gemeld, is gegadigde bereid de aandelen over te nemen tegen de nominale waarde van 400 per stuk plus een bewijs van deelgerech- tigheid in de helft van de Indonesische activa of in de plaats van dit laatste een contant bedrag van 25. Voor de nog uit staande oprichtersaandelen wordt 100 per stuk geboden. Ondanks de vele pogingen om in Neder land tot nieuwe lonende zaken te komen, is de directie er niét in geslaagd enig gun stig resultaat te bereiken. Dit is hoofd zakelijk te wijten aan de te geringe ter beschikking staande financiële middelen. Het netto surplus in Nederland bedraagt thans nauwelijks 140.000, waarvan nog een deel tot medio maart 1960 is geblok keerd. Het is onmogelijk om met dit be drag zodanige zaken te doen, dat binnen afzienbare tijd winstuitkeringen over het uitstaande kapitaal 452.000) zouden kun nen plaats vinden. Instandhouding van de vennootschap biedt voor aandeelhouders eveneens weinig perspectief. Over 1957- 1958 en 1958-1959 werden verliezen geleden van respectievelijk 77.869 en 649. Maximaal zullen 1250 bewijzen van deelgerechtigdheid kunnen worden ge creëerd, elk recht geven op 1/1250 van de helft van de opbrengsten uit de Indone sische activa. Naar het oordeel van de di rectie bieden de overnemingsvoorwaarden rekening houdende met alle factoren en omstandigheden e'en aantrekkelijk alternatief tegenover een bescheiden terugbetaling op het kapitaal. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 KONINGEN en keizers behoren zelden tot de uitvinders. Dat is niet zo verwon derlijk want het besturen van een land en het behartigen van de dynastieke belangen hebben in het verleden zö veel tijd en energie gevergd, dat er weinig tijd kon over schieten voor hobbies. En wil een keizer een uitvinding doen, dan zal hij toch minstens een hobby moeten hebben die hem tot het doen van zo'n uitvinding aanport. Aangezien vele keizers van het Romeinse rijk hobbies hadden die zich op het terrein van de uitspatingen bewogen, en zij vaak dag en nacht angstvallig moesten opletten of er geen aanslagen op hen wer- U4-U J den gepleegd, kunnen we uit LrfUClltuCU die hoek helemaal geen nieu we aanwinsten op het gebied van wetenschap of techniek V verwachten. Toch schijnt kei- zer Claudius, die als een domoor bekend stond (wat hij waarschijnlijk helemaal niet was) drie nieuwe letters aan het Romeinse alfabet te hebben toegevoegd, waardoor bijv. het verschil tussen v en u aan het daglicht kon treden, hetgeen voordien niet het geval was. Ook aan deze vinding lag een hobby ten grondslag, want Claudius interesseerde zich bijzonder voor fonetiek. De sprekendste uitvinding is waarschijn lijk afkomstig van keizer Heliogabulus, die eigenlijk Varius Avitus Bassianus heette, maar een meer keizerlijke naam had afgeleid van Elagabulus, een Syrische god, wiens priester hij als kleine jongen was. Op 4-jarige leeftijd werd deze knaap door de soldaten als tegenkeizer uitgeroe pen en na de nederlaag van de andere kandidaat werd hij als keizer in het hele Romeinse rijk erkend. Veel plezier hebben de Romeinen van deze gedegenereerde jongen niet beleefd, want hij voerde in de vier jaren van zijn regering een wanbe- wind dat door geen enkele Romeinse keizer werd overtroffen. En dat wilde wat zeggen. Maar Goed, Heliogabulus heeft dan toch een uitvinding op zijn naam. En ook in dit geval is de vondst te danken aan een hobby. Heliogabulus is naar alle waar schijnlijkheid n.l. de uitvinder van de luchtmatras. En nu wilt u natuurlijk we ten, welke hobby dit kwalijke jongetje had? Wel, hij schepte er bijzonder veel genoegen in zijn gasten de stuipen op het lijf te jagen. Hij sloot ze tijdens een feest bijv. op en liet dan in het donker leeuwen, luipaarden en beren op hen los. Deze die ren waren weliswaar ongevaarlijk, omdat zij getemd waren en van klauwen en tanden ontdaan, maar de niets vermoeden de gasten raakten op dergelijke gezellige feestjes toch zö in paniek, dat sommigen er het leven bij inschoten. Ook kwam het wel voor, dat de keizer een van zijn disgenoten aan een wa terrad bond en de man uren liet rond draaien om het keizerlijk amusement te ver hogen. Of de gasten in de feestzaal werden bedolven onder hon derden kilo's bloembladen, zodat een deel der gasten stikte. Ja, het was een gezellige boel op zo'n feest van Heliogabulus! Bij dit alles vergeleken is het lucht matras slechts een uiting van speels ver nuft. Want slaven moesten de luchtbedden, waarop de disgenoten van de keizer ge durende de maaltijd aanlagen, plotseling laten leeglopen, zodat de gasten met scho tels en al onder de tafel rolden tot dave rend plezier van de keizerlijke majesteit. (Dat deze vlegel op 18-jarige leeftijd uit de weg werd geruimd, heeft voor zover be kend, niemand in Rome betreurd, wat alleszins te begrijpen is.) We hebben overigens eens nagegaan, hoeveel keizers van het Romeinse rijk tot de met Diocletianus aangebroken periode (284 n. Chr.) zijn vermoord, en deze ge tallen sterken ons toch wel in de over tuiging, dat het een riskante betrekking is geweest! Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk, verboden) Naar de gepubliceerde cijfers van het CBS aantonen heeft de reële waarde van de aandelen van Nederlandse onderne mingen, officieel genoteerd op de Amster damse Effectenbeurs, eind november een hoogtepunt voor dit jaar bereikt van (in miljoenen guldens) 25.254. Eind oktober was de koerswaarde 24.082 en eind novem ber 1958: 21.305. Hiermede heeft de koers waarde het vorige hoogtepunt van dit jaar overschreden. Dit stond op eind augustus met een bedra'g van 25.100. In de nominale waarde kwam weinig verandering. Deze was 5337 eind oktober en 5344 eind novem ber. De laagste reële waarde voor dit jaar werd bereikt eind februari met 20.708. Uit de cijfers blijkt, dat wederom vrijwel alle groepen tot de koesstijging hebben bijge dragen, maar de internationale concerns (Koninklijke, Unilever, Philips en AKU) wel het meest. Hun koerswaarde nam toe van 16.957 tot 17.799. Eind augustus was de koerswaarde van de internationale con cerns echter hoger, namelijk 17.947. Het laagst was zij eind februari met 15.094. De grote groep handel en industrie, exclusief Unilever, Philips en AKU, heeft krachtig in de koersstijging van de effectenbeurs gedeeld. Haar reële waarde nam toe van 4.534 tot liefst 4.817, een stijging zoals maar zelden is voorgekomen. Scheepvaart en luchtvaartaandelen, in clusief KLM, bleven in koerswaarde on veranderd op 858. Dit is kenmerkend voor het betrekkelijk vlakke verloop, dat de fondsen van deze groep in november ver toonden. Daarentegen steeg de koers waarde van bankaandelen van 981 tot 1011. Cultuurfondsen liepen op van 164 tot 166, maar bleven hiermede beneden het niveau van augustus, toen de koerswaarde 185 bedroeg. De rubriek mijnbouw en petro leum, exclusief Koninklijke Olie, steeg in koerswaarde van 577 tot 592. Spoor- en tramwegen bleven onveranderd op 11. Eind november 1957 was de totale koers waarde nog slechts 15.676. De cijfers van het C.B.S. tonen verder aan dat de gemiddelde koers van de aan delen eind november eveneens een hoogte punt voor dit jaar bereikte op 473 tegen 451 tegen eind oktober en 412 eind novem ber 1958. De beurswaarde index, gemid delde 1953 100, was eind november 323,2 vergeleken met 308,2 eind oktober en 278,4 eind november 1958. In november werd, volgens de voor lopige cijfers van de Vereeniging voor den Effectenhandel, in aandelen verhandeld een nominaal bedrag van 86,7 miljoen tegen 68,4 miljoen nn oktober en 72,5 miljoen in november 1958. In de eerste,elf maanden heeft de aandelenomzet hiermee een nominaal bedrag bereikt van 887,2 miljoen hetgeen wel aanzienlijk meer is dan in dezelfde periode van het vorig jaar met slechts 488,2 miljoen. In de eerste elf maanden was ook de omzet in obliga ties hoger dan in 1958. Het cijfer was 845,7 miljoen vergeleken met 625,2 miljoen. Nieuw tot de beurshandel werden in november toegelaten aandelen voor' een nominaal bedrag van 33,6 miljoen en obligaties voor 36,0 miljoen. Uiteraard bereikten de ANP-CBS beursindexcijfers basis 1953 100, een hoger niveau. Zo steeg het cijfer „algemeen" van 311,8 tot 328,6 en het cijfer „industrie" van 237,7 tot 250.0. In New York werd een dien overeenkomstige stijging waargenomen. In Londen daarentegen ging het index cijfer voor industrie een kleinigheid om laag. In november waren gemiddeld da gelijks 455 aandelen officieel genoteerd. Hiervan waren gemiddeld 212 of 47 per cent hoger, 144 of 32 percent lager en 99 of 21 percent onveranderd. Gerekend naar de nominale bedra gen hebben in november (21 beursdagen) van alle binnenlandse aandelen de vol gende fondsen ter beurze van Amsterdam de grootste omzetten bereikt. Philips troont bovenaan met een nominale omzet van 9,9 miljoen. Unilever is tweede met 7,6 miljoen, Koninklijke Petroleum der de met 4,3 miljoen, Robeco vierde met 3,9 miljoen en AKU vijfde met 3,6 miljoen. Hierop volgden: Hoogovens, Phi lips cum. pref., R. S. Stokvis, Vereenigd Bezit, Müller, V.M.F., K.N.S.M., Interna- tio, Deli Maatschappij, Van Gelder, Scheepvaarrtunie, Excelsior, Rouppe van der Voort, Ketjen en Amsterdamsche Bank. Deze twintig fondsen hadden ge zamenlijk een nominale omzet van 43,1 miljoen, tegenover een totale nominale aandelenomzet in november van 88,6 miljoen. Hun percentage in de omzet v/as dus 48,7. De tien eerste fondsen bereikten een totale omzet van 35,6 miljoen en hun percentage in het totaal was 40,2. De omzetten van de voorbeurs, nabeurs en avondbeurs zijn in de cijfers opgenomen. Gerekend naar de effectieve bedra gen troonde Philips eveneens bovenaan met een omzet van 69,1 miljoen, gevolgd door Unilever 53,6 miljoen, Koninklijke Olie 33,9 miljoen, AKU 14,3 miljoen en 9. Misschien verbaasde het Archibald Smurk wel een beetje, dat Panda omge keerd tegen het dak van de wagon stond, maar als goed diplomaat liet hij dit niet merken. Hij trok. slechts even met de wenkbrauwen en vroeg: „Is dat niet een ietwat ongemakkelijke houding, assistent Panda?" „En of!" riep Panda, „en ik doe het ook niet voor mijn plezier! Ik houd Uw koffertje vast, want de geheime agenten proberen het door dat gat te trekken!" „Aha," zei de diplomaat, „in dat geval biedt zich hier een schone gelegenheid om van die geheime agenten af te komen, zon der de vriendschappelijke betrekkingen met hun land te verstoren." Hij greep zijn paraplu en stond opDe geheime agenten, die boven op de wagon uit alle macht stonden te trekken voelden een licht rukje en het touw schoot enkele decime ters naar boven. „Koffer bijna boven!" riep agent Nummer Dertien, „haal op, Nummer Twaalf!" Maar hoe ze hierna ook rukten en trokken, ze wonnen geen centimeter meer. En dat was geen won der, want Archibald Smurk had zijn para plu door de haak gestoken en die lag nu dwars over het gat. Dat zal ze voorlopig bezig houden," zei Panda, „alleen begrijp ik niet hoe we ze op deze manier zullen kwijtraken." De diplomaat gaf echter geen uitleg. Hij had zijn onderbroken dutje hervat. Hoogovens 10,2 miljoen. Hierop volgden Robeco, Müller, Philips cum pref., Ketjen, Vereenigd Bezit, R. S. tokvis, Zwanenberg Organon, Zoutindustrie, Interunie, Dordt- sche Petroleum, Calvé, VMF, Amsterdam sche Bank, Van Gelder en Indola. Deze twintig fondsen hadden een totale effec tieve omzet van 224,3 miljoen, waarvan de eerste tien 202,3 miljoen. In de eerste dagen van december bleef een vaste stem ming ter beurze overheersen, waardoor de ANP-CBS beursindexcijfers bleven op lopen. Het cijfer voor „industrie" kwam 7 december op 252,1 en het cijfer „algemeen" op 334,5. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede dat op de 4x/z percent 25-jarige obligatielening 1959 III, waarop de inschrijving gisteren openstond, voor een zodanig bedrag is ingeschreven dat zij, gebruik makend van de bevoegdheid, voor behouden in het prospectus van 1 decem ber 1959, het bedrag van de lening heeft vastgesteld op 200 miljoen. Advertentie Om de hals van elke fles zit een Snelspaarkaart. Plak. hierop 5 kip pen (op elke fles wijn, vruchtenwijn, advokaat en limonade zit er één) en u ontvangt bovendien een fles Monaco voor de halve prijs. Mist. Een vijftienjarige Hongaarse boe renjongen heeft in dichte mist kans gezien over de Oostenrijks-Hongaarse grens te komen. Hij kwam ongedeerd door het mijnenveld aan de Hongaar se kant van de grens en klom met be hulp van planken die hij had aange sleept over de prikkeldraadversper ring. In Oostenrijk vroeg hij asiel, om dat hij zijn in 1956 gevluchte broer wil de bezoeken. Aangezien hij minderja rig is bestaat echter de mogelijkheid dat hij teruggezonden zal worden als zijn ouders hem opeisen. Incident. Aan de grens van de Franse sector van West-Berlijn heeft zich woensdag een incident voorgedaan toen een negentienjarige Oostduitser naar het Westen wilde vluchten. Hij werd vlak voor de grens door een Oost- duitse politieman aangehouden, hij ruk te zich los en rende, achtervolgd door de agent, over de grens. Daar ontstond een worsteling die eindigde toen een ge wapende Westberlijnse politieman de vluchteling ontzette. Papier. Het hoofd van de Bowater papier fabrieken te New York heeft bepleit, dat de Verenigde Staten overtollig krantenpapier uitvoeren als onderdeel van de hulpverlening aan het buiten land. Zij zouden daarmee in de koude oorlog het hoofd kunnen bieden aan de Russen, die voor weinig of geen geld papier zouden weggeven „om een gun stige pers te krijgen". Hervat. De Brits-Egyptische betrekkin gen, die tijdens de Suez-crisis in 1956 werden afgebroken, zijn officieel her vat. De nieuwe Britse diplomatieke vertegenwoordiger in Cairo, Colin Crowe, heeft woensdag zijn geloofs brieven overhandigd aan de ondermi nister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Arabische Republiek, Sabri. Crowe heeft de rang van zaakgelas tigde. Opruiming. Sinds juni 1958 is de politie in Stockholm bevoegd om motorvoertui gen die in de straten zijn achtergela ten te verwijderen. In anderhalf jaar tijds zijn op deze wijze een 785 auto's, motorfietsen en brommers naar de slo per gebracht. Ontsnapt. De Amerikaan Frank Young, die dinsdag op Cuba tot dertig jaar ge vangenisstraf was veroordeeld wegens staatsvijandige activiteit, heeft kans gezien samen met een Cubaanse ge vangene te ontsnappen uit de militaire gevangenis van Pina Del Rio. Hij is verdwenen via een gat dat hij onder de gevangenismuur door had gegraven. De ingang van deze vluchtweg was aan het oog onttrokken door een heiligenbeeld. Verongelukt. In het grensgebied van Pa nama en Columbia is een tweemotorig Columbiaans verkeersvliegtuig met 46 mensen, onder wie 38 vrouwen en ver scheidene kinderen verongelukt. Het wrak is van de lucht uit in bergachtig gebied waargenomen. Er zouden geen overlevenden zijn. Het vliegtuig was op weg van de Sanandres-eilanden voor de Atlantische kust van Columbia naar Cartagena in het Columbiaanse binnen land, een vlucht van drie uur. Komeet. De Tsjechoslowaakse astronoom Antonin Mrkos heeft een nieuwe ko meet van de achtste grootte waargeno men in het sterrenbeeld de Weegschaal. Aanhouders. De commissie van onderwijs van de stad New York heeft besloten vijf onderwijzers weer in dienst te ne men, die in 1955 waren ontslagen om dat zij geweigerd hadden de namen be kend te maken van collega's, die even als zij lid of oud-lid van de communis tische partij waren. Bezwaren. Het bestuur van de Britse maatschappij voor geneeskunst heeft besloten, af te zien van zijn voornemen om een advertentie van twee pagina's over gezinspolitiek in het veelgelezen jaarboek over huwelijkskwesties „get ting married" te plaatsen. Rooms-ka- tholieke artsen hadden tegen het plan geprotesteerd. Spanning. In Soeva, de hoofdstad van de Fidji-eilanden. hebben zich woensdag en donderdag relletjes voorgedaan, waarbij winkels werden geplunderd. Volgens de blanken is er sprake van een toenemende spanning tegen hen. De bevolking bestaat uit inheemsen, Indiërs en blanken. Paniek. In Recife (Brazilië) is tijdens het opdragen van een mis in de open lucht een hoogspanningskabel, die over het plein liep waar de gelovigen verzameld waren, gebroken en op de menigte ge stort. Een tiental mensen is om het le ven gekomen, hetzij geëlectrocuteerd of onder de voet gelopen in de paniek die ontstond. Een honderdtal mensen werd gezond. De afgelopen 24 uur heeft de koude lucht zich verder over het land uitgebreid. De temperatuurtegenstellingen tussen het noorden en zuiden van het land aamen daardoor af. De laagste temperatuur meld de vanmorgen het vliegveld Eelde met 5 graden vorst. In Vlissingen en het vlieg veld Zuid-Limburg stond het kwik vanmor gen nog twee graden boven nul. Verwacht wordt dat de koude lucht zich nog ver der in zuidelijke richting zal uitbreiden, waarbij het vannacht in het gehele land zal vriezen. In de afgelopen nacht drong de vorst 60 a 80 km. op en had hedenmorgen om 8 uur de lijn Goeree-Breda-Zuid-Limburg bereikt. De depressie voor de kust van Frankrijk neemt nu weer in betekenis af en in ver band daarmede zal deze storing in ons land geen neerslag van betekenis veroor zaken. Het hogedrukgebied boven Rusland ver anderde weinig van plaats. Het beheerst nog steeds het weer in geheel Noord- en Oost-Europa. Randstoringen veroorzaak ten in Zweden plaatselijk flinke sneeuw val. Ook in Oost-Duitsland en Tsjechoslo- wakije viel sneeuw, plaatselijk 7 tot 15 cm. In Frankrijk handhaaft zich het zachte weer met temperaturen overdag van 8 tot 12 graden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en huitenland Neerslag, laatste 24 uur oo c b O Sb Vrijdag 11 december Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.54 uur, onder 4.30 uur. Maanstanden 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. o licht bew. ono geheel bew. ono onbewolkt o onbewolkt ono geheel bew. o geheel bew. ono onbewolkt o geheel bew. sneeuw sneeuw sneeuw regen geheel bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. regen geheel bew. zwaar bew. regen geheel bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew regen geheel bew licht bew. onbewolkt geheel bew zwaar bew. licht bew. onweer onbewolkt zo ozo nno ono ozo o ono ono zzo o zo no n ono nno o nw wzw ozo zo w no zzo no zzw w w d B 2 -2 4 6 -4 2 -2 7 7 -7 -4 -6 -1 6 9 1 6 4 8 9 10 12 -6 5 6 7 8 5 4 7 20 15 14 16 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0,1 0,1 13 0 0 0 0,6 0,1 13 0 6 1 0 1 0 0 0,2 0,1 0 0,2 0,2 1 31

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2