Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING J aiivetti Divisumma 24 RUYS Dagboek van een afperser Albert van Dalsum werd in Amsterdam gehuldigd MEUBELSHOW Agenda voor Haarlem België zou uit meer typen willen kiezen dan Nederland v. DUIVENB0DEN Amsterdam schaft voor ruim drie miljoen hulpscholen aan DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 4 1 radt&^* televisie |j AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Liedjes en variété Hoofdredacteur Weekblad T.V. over kort geding De radio geeft vrijdag 7 elevisie programma BEZOEKT Nieuw systeem voor kleurentelevisie DE STRAALJAGER-KWESTIE Kerkelijk Nieuws gr DOOR PIERRE NORD Het KRO-televisieprogramma van gis teravond was aardig van afwisseling. Na een korte voorlichting over het Europese parlement van Henk Neuman en Fred Bredschneyder volgde „Bric a brac", een programma waarin tien liedjes van Jan de Cler en Emile Lopez gepresenteerd werden door Dora Paulsen, Koos Huisman, Herbert Joeks, Joke van de Berg en Aart Brouwer. Hoewel de meeste „songs" nogal sentimenteel waren en te geijkt van rijm, waren er toch een paar die gunstig op vielen: „Monsieur Balijn" (gezongen door Herbert Joeks), „De hese zanger" (gezon gen door Koos Huisman) en „Louis" (weer gezongen door Herbert Joeks). Joke van de Berg, die binnenkort Greetje Kauffeld bij de „Skymasters" zal opvolgen, maakte een goed debuut. „Televitrine", waarin Maria van der Eist de nieuwste snufjes op huishoudelijk gebied laat zien, wist wel te boeien, vooral omdat zij het geheel goed aan elkaar praatte, en door de regie van Tineke Roeffen. Daarna volgde „Piste", een internatio naal variété-programma uit Treslong. We hebben weer veel acrobaten, trapezewer kers en messenwerpers gezien. Maar dit keer waren vooral zij die iets heel anders brachten, namelijk „The trotter brothers", die met marionetten grappige dingetjes deden, erg goed. Wie van olifanten houdt zal zich ook we] geërgerd hebben aan de manier waarop „Moni" gedwongen werd te zeggen hoe oud ze was, met haar staart op de trom moest slaan en tevens mondhar monica moest spelen, vooral als ze met haar treurige oogjes de lens inkeek, met die malle grote pluim en al die glinsteren de lovertjes overal. Beeldschermer De heer P. A. G. de Ruwe, hoofdredac teur van het Weekblad T.V., verklaarde het A.N.P. verbaasd te zijn, niet zo zeer over het feit van een rechtsprocedure, maar wel over de gekozen vorm van een kort geding. „Indien het hier gaat om pu- blikatie der uitzendingen zal deze zaak gezien ons dossier een zeer uitvoerige behandeling behoeven", aldus de heer de Ruwe, die verklaarde dat zijn blad de ge gevens van de uitzendingen langs de weg van nieuwsvergaring verkrijgt en niet overdrukt. (Op overdrukken zou auteurs recht bestaan). „De motieven, die tot deze stap van de zijde van de omroep hebben geleid, zijn onzes inziens duidelijk. De zaak dreigt de omroepbestuurders over het hoofd te groei en, wat na de eerste terechtwijzing van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzake het fotoverbod al is gebleken. De omroepverenigingen gaan voelen dat er een stroming in het land- is ontstaan die aan hun onbeperkte en mono polistische macht een einde wil maken", aldus de heer De Ruwe. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, verklaarde het A.N.P. desgevraagd geen commentaar te hebben op de stap van de omroepverenigingen zolang de kwestie sub judice is. De staatssecretaris zei natuur lijk zeer grote belangstelling voor het pro ces te hebben, omdat er nu een gerechte lijke uitspraak komt over de middelen die het recht geeft. De heer Scholten zei de persvrijheid een zeer hoge zaak te vinden, waarbij hij verwees naar zijn besluit inzake het fotograferen. Daarbij was zijn uit gangspunt geweest, dat de vrijheid van nieuwsgaring slechts in uiterste noodzaak mag worden beperkt. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouwen. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Amus.- muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Kamerork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Cello en piano. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Gram. 18.20 Lichte muz. 18.50 Rege- ringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Polit. praatje. 19.40 Verzoek- progr. voor de militairen. 20.30 Amerika, land van vele maar begrensde mogelijkheden, klankbeeld 21.00 Lichte muz. 21.20 Het paard van Alexander, hoorspel. 21.50 Muzikaal praatje. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Lezing. 22.50 Gevarieerd programma. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 -24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Nederlandse vrouwen in het buiten land, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 So praan en clavecimbel. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. De agrarisch-sociale voorlichting. IV. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kerkorgel. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgelspel en zang. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Kinder- en meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, praatje. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 De Bijbel in handen, lezing. 20.20 Pianorecital. 20.25 Boekbespr. 20.30 De wereld vergadert, praatje. 20.40 La pastora, klankbeeld. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 20.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerbericht. 12.35 Praatje. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Pianorecital. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Automobilistenkroniek. 19.40 Gram. 20.00 Symf.conc. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.15 In en om de Koninklijke Vlaamse opera. 22.5523.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverzicht. NCRV: 20.30 Film verslag. 20.55 Licht progr. 21.15 Act. 21.50 Dag sluiting. In de Amsterdamse Stadsschouwburg is de 70-jarige Albert van Dalsum woensdag avond na de opvoering van Abel Herz- bergs „Sauls Dood", waarin de acteur de titelrol vervult, op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn gouden toneeljubileum. Dertig jaar van deze halve eeuw heeft Van Dalsum in de Amsterdamse Stadsschouwburg gespeeld. Aan de arm van Charlotte Kohier betrad de acteur onder luid applaus het toneel, terwyl A. Defresne mevrouw Van Dalsum begeleidde. Uit de loges naast het toneel wierpen leerlingen van de toneelschool bloemen op het podium. Als eerste van een lange rij sprekers voerde Amsterdams wethouder voor de Kunstzaken, mr. De Roos, het woord. Er aan herinnerend, dat hij Van Dalsum ook bij diens veertigjarig jubileum had toe gesproken, zei de wethouder: „In de af gelopen tien jaar zijn wij ouder geworden, gij niet. De kunst heeft steeds in het cen trum van uw belangstelling gestaan en Advertentie vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Tel. 13608 - 17165 - 34200 Een 48-jarige Franse ingenieur, Henri de France, heeft een nieuw systeem voor kleurentelevisie ontworpen. Met speciale televisietoestellen, die ongeveer 50 per cent duurder zullen zijn dan de thans ge bruikte zwart-wit-toestellen, kan dit nieuwe systeem ontvangen worden. Met de bestaande televisietoestellen wordt de kleurentelevisie van het nieuwe systeem gewoon zwart-wit ontvangen. De zenders voor het nieuwe systeem zenden achtereenvolgens de beeldlijnen zwart-wit, en dezelfde beeldlijnen in kleur uit. In de ontvangtoestellen worden ze samengevoegd tot normaal zwart-wit. of gescheiden voor kleurentelevisie. Het systeem kan worden toegepast op het Franse televisiesysteem van 819 beeld lijnen, en op het Europese van 625 beeld lijnen. Ingenieur De France, die voor een par ticuliere onderneming werkt, heeft ver klaard dat zijn systeem een hulpmiddel kan zijn om tot een standaardisering van het aantal beeldlijnen te;'gbf aken"en'Euro- visie-uitzendingen in kleuren te verzorgen. Tot dusver is het systeem beproefd met een afstand van 1200 km tussen zender en ontvanger. Het heeft bij die proeven uit stekend voldaan, en blijkt belangrijke voordelen te hebben boven het Ameri kaanse systeem voor kleurentelevisie gij zijt er steeds in geslaagd geslachten jongeren voor het toneel te winnen. Gij hebt richting gegeven, bezield, getuigd, misschien gepreekt uit het volst van uw hart, met groot talent. Zodra gij verschijnt staat daar een evenement op het toneel. Het zwaartepunt van uw carrière lag in het huis aan het plein, dat uw huis was. Door een bepaalde constellatie van het toneel bent u uit Amsterdam weggegaan", aldus de wethouder. Van Dalsumprys De wethouder deelde mede, dat het stadsbestuur een bijzondere gemeentelijke toneelprijs heeft gecreëerd, van 1.000, welke hij naamloos aan de acteur over handigde, daaraan toevoegend dat deze prijs vanaf heden de „Albert van Dalsum- prijs" zal heten. Deze zal jaarlijks worden toegekend voor de beste rolprestatie van een Nederlandse acteur of actrice, in het werk van een Nederlandse auteur. Albert van Dalsum ontving hierna van wethouder De Roos een bul, waarin de instelling van deze prijs is neergelegd. Vervolgens voerde de zeer ontroerd zijnde heer A. Defresne, als voorzitter van het huldigingscomité het woord. In zijn toespraak herinnerde hij aan een aantal grote toneelcreaties van de jubilaris. „Op een goed toneel waart de geest van het ethische mysterie rond en iedere toneel kunstenaar moet daardoor worden aange raakt, anders is hij alleen maar een toneel speler. Jij bent daardoor aangeraakt", alduö de spreker, die daarna een geschenk onder couvert aanbood. Johan de Meester, sprekende namens de Nederlandse Comedie zei: „Jij bent de allergrootste toneelspeler die Holland in de laatste tientallen jaren gekend heeft. Je bent nu al een legende geworden. In de toneelwereld neem je een volkomen unieke plaats in". Voorts spraken nog de directeur van de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool", W. Ph. Pos, de voorzitter van de Vereniging van Culturele Organi saties Wim Vesseur en een vertegenwoor digster van de afdeling Amsterdam van het Nederlands Theater; voorts de rec- lores van het Amsterdams Studentenkorps en de Katholieke Studentenvereniging Sanctus Thomas Aquinas. De jubilaris ontving voorts nog een voor hem door Charlotte van Pallandt vervaardigd beeldje en van Ro Mogendorff een aquarel. In zijn dankwoord zei Van Dalsum, dat een zeer belangrijk deel van zijn leven verankerd ligt in Amsterdam en de Stads schouwburg. „Ik heb een nieuw begin mogen maken toen ik uit Amsterdam naar Den Haag ging. Je mist echter wel de Gysbregt als je uit Amsterdam weg bent", aldus Van Dalsum. „Zodra achter het to neel een waarheid schuilt, bloeit en leeft het toneel. De techniek mag nooit de in tuïtie van de toneelspeler overwoekeren", zo besloot hij zijn dankwoord. Na afloop der huldiging reed Van Dal sum in een rijtuig van de senaat van het studentenkorps, dat voorafgegaan werd door rijtuigen van de rij vereniging Horst, schutters van de Koninklijke Studenten Schietvereniging en geflankeerd door fak keldragers-.na-ar het Carlton Hotel, waar. een souper werd gehouden. De voorstelling en huldiging werden bijgewoond door onder anderen de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de burgemeester van de hoofdstad mr. G. van Hall. Om tijdelijk te voorzien in de behoefte aan schoolruimte voor het openbaar en bijzonder onderwijs, met name in de nieu we tuinsteden, heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten tot het aanschaffen van 29 hulpschoolgebouwen. De raad stel de hiervoor een krediet van 3.184.000,- beschikbaar. Advertentie llllilHiUiiiuiiin lillllllllllllllUlilllI I Rood Wit Dry 2." p« ntcrd« lliillminuuiiiiiliiilllllllilllllllllllliiililllllllllllll iiniriiniiiiiii 4041. Dat was een schrik voor Ipso! De kreeft had hem stevig vast en trok hem naar zich toe Maar de paling had direct gemerkt, dat er iets aan de hand was; hij keerde zich om en zag, wat er gebeurde. Nijdig draaide hij naar de kreeft. Laat onmiddellijk los! brieste hij. Zie je niet dat dit de drager van de Toverring is? Verschrikt opende de kreeft z'n schaar; Ipso was los en zwom gauw van het monster weg. Hij iverkte zich weer op de rug van de paling en keek nogeens schichtig om naar het beest, dat hem daar bijna opgepeuzeld had! Maar de paling zwom verder, en Ipso was gelukkig gered BRUSSEL (ANP) De Belgische re gering heeft nog geen enkele beslissing genomen over de keuze van een nieuw type straaljager voor de Belgische lucht macht. De keuze tussen de in West-Duits- land in licentie te bouwen Amerikaanse Lockheed F 104g „Starfighter" en de Fran se Dassault „Mirage 3" zal pas in januari gemaakt worden. Daarbij zal de Belgi sche minister van Landsverdediging, Gil- son, in voortdurend contact blijven met zijn Nederlandse collega, Visser. De bei de ministers zullen elkaar over dit onder werp uitvoerig spreken tijdens de NAVO- conferentie die op 19 december in Parijs begint. Deze verklaring werd woensdag desge vraagd verstrekt door kolonel Laurant van het kabinet van de Belgische minister van Landsverdediging. „Wanneer in januari een beslissing zou vallen over het nieuwe straaljagertype, kan zeker niet worden verwacht, dat de toestellen vóór 1962 wor den afgeleverd", aldus kolonel Laurant. In een commentaar op berichten uit Ne derland over de aankoop van nieuwe straaljagers schrijft de „Standaard", dat gezien de mededelingen van minister Gil- son ernstig mag worden betwijfeld of Bel gië zijn voorkeur zou hebben laten blijken voor de Franse „Mirage 3". Voorts schrijft het blad, dat de keuze niet gaat tussen dit vliegtuig en de „Star fighter", maar dat ook de „Freedom Figh ter" van de Northrop fabrieken nog een kans maakt. „En het is juist dit laatste vliegtuig, dat de meeste kansen maakt om door België te worden gekozen, daar de onderdelen ervan voor 90 percent in Bel gië kunnen worden vervaardigd, „hetgeen niet het geval is met de beide andere ty pen", aldus het blad. DEN HAAG (ANP) Wat Nederland betreft is de keuze begrensd tot de Lockheed Starfighter F 104g en de Dassault „Mi- rage 3". Minister Visser heeft na zijn re cent bezoek aan de Verenigde Staten bij terugkeer in Nederland vei tel d. dal slechts deze twee typen wat Nederland betreft in aanmerking komen. Er moet op worden gerekend, dat tussen het bepalen van de keuze en het operatio neel in gebruik stellen van de eerste een heid een niet nauwkeurig te voorziene tijd verloren gaat met commerciëe en produk- tietechnische werkzaamheden. Voorshands wordt gestreefd naar invoering omstreeks 1962-1963. Door de zeer snelle ontwikke ling op technisch gebied is het gevaar niet denkbeeldig, dat een nieuw type alweer verouderd is op het moment, dat het in volledige paraatheid ter beschikking is. Bij de keuzebepaling dient hier dan ook rekening mee te worden gehouden door een type te kiezen dat zoveel mogelijk ge avanceerd is en voorts de nodige ontwikke lingsmogelijkheden biedt. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Defensie heeft woensdag meegedeeld, dat Nederland en België zelf moeten beslissen of zij het Franse jachtvliegtuig „Mirage" of de Amerikaanse „Starfighter" willen aan schaffen voor de modernisering van hun luchtmacht. Het departement ontkende, dat Amerika op enigerlei wijze invloed op Nederland en België zou willen uitoefenen. Functionarissen van het departement wil den zich niet uitlaten over de kans van Nederland en België op Amerikaanse hulp voor de modernisering van hun lucht macht. De Lockheedfabriek, die de Starfigh ter" maakt, is volgens welingelichte bron van gevoelen, dat het nauwelijks denk baar is dat, gezien het tekort op de Ame rikaanse betalingsbalans, Amerika geal lieerde - aankopen van niet-Amerikaanse vliegtuigen zal financieren. BONN (AFP) De Westduitse bonds dagcommissie voor de defensie heeft woensdag de aankoop van 364 „Starfigh- ters" goedgekeurd. Het is de bedoeling, dat er honderd direct uit de V.S. worden betrokken en dat de rest in licentie in de Bondsrepubliek wordt gemaakt. Amerika kan in 1961 beginnen te leveren. Geref. Kerken Beroepen te Berlikum R. Petersen te Oudemirdum te IJlst H. Kremer, kand. te Eén (Dr.) te Tweede Exloërmond W. F. Koelé, kand. te 's-Gravenhage te Wormer P. S. Veldhuizen, kand. te Slie- drecht. Aangenomen naar Vriezenveen W. Struijs te Krommenie. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hoenderlo W. W. Ver hoef, vicaris te Voorburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Kralingen H. v. Leeuwen te Arnhem en M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Beroepen te Leerdam J. C. v. Raven- swaaij te Scheveninger die bedankte voor Schiedam. Advertentie 2? 5b H de schrijvende tel- en rekenmachine kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT ARNHEM EINDHOVEN GRONINGEN T«ehnliehe rettiglngen door geheel Nederland 67 Hejaas richtte zij dit gevoel van vernedering ten volle op haar man en na verloop van tijd ging zij hem haten. Ik neem aan dat zij na haar trouw dag met ongeduld op zijn dood heeft gewacht. Dit was een doodongelukkige vrouw. Zij stond tussen twee we relden. Vindon wees er in zijn dagboek al op. Een on gelukkige en haast tragische verhouding met een En gelsman. die haar als een soort publieke vrouw behan delde, dreef haar bijna tot krankzinnigheid. U zult dan ook allereerst moeten nagaan of zij toerekeningsvat baar is. Mijn hemel! riep Duchemin bewonderend. Op die manier stelt men een onderzoek in. Staat dit alles op schrift, juffrouw d'Engoult? Ja. Er zijn verschillende getuigen, die desgewenst een verklaring willen afleggen. U vindt dit alles in mijn dossier. Door wat zij achter de rug had, kreeg Vera van de blanken die niets meer van haar wilden weten, een haast nog grotere afkeer dan van de oosterlingen, waartussen zij noodgedwongen leefde. En onvermijde lijk kwam zij er toe vriendschap voor een oosterling op te vatten. Zij had althans twee dingen met hem ge meen: zij was in het oosten opgegroeid en zij haatte de blanken met een niets ontziende haat. Haar vriend was Vindon. Ik heb dit gisteren voor de aanvang van de laatste zitting al aan commissaris Duchemin ver teld, toen hij mij om bijzonderheden verzocht om te kunnen bewijzen dat het lijk in de rue de la Demi-Lune dat van Daï Do was. Voor mij was het een bewijs dat.. Waarom hebben wij dit zelf niet ontdekt! riep de rechter. Hij keek Duchemin verwijtend aan. Christiane kwam de commissaris te hulp: Omdat u pas na Vindons dood in zijn leven bent gekomen, als ik het zo mag uitdrukken. Omdat zijn verhouding met Vera Daï Do uit de aard van de zaak al tot het verleden behoorde. Omdat beiden een speci fiek oosters talent hadden hun gevoelsleven te verber gen. Laat ik verder gaan Het is niet zo zonderling dat Vera zich aan een man als Vindon vastklampte. Hij kon buitengewoon aantrekkelijk zijn zoals "11e mannen die over een uitzonderlijke intelligentie beschikken. Hij had beslag op haar gelegd door haar een verleidelijk beeld op te hangen van een gezamenlijk bestaan in een land, waar men nauwelijks rassenvooroordelen kent: Frankrijk. Christiane dacht een ogenblik na en mei'kte peinzend op: Als vrouw heb je onwillekeurig medelijden met een mevrouw Daï Do, geboren Krouvitcheva. Zij schudde het hoofd, alsof zij door een vlieg werd geplaagd en ging verder: Op advies van Vindon heeft Vera haar man overgehaald een diplomatieke opdracht naar Europa te aanvaarden, waarvoor hij allerminst voelde. Zij heeft hem ertoe gebracht zijn vermogen op illegale manier naar Frankrijk over te maken, wat niet in zijn aard lag. Zij overwon zijn weerstand met het gevoelsargu ment: „Als er jou iets overkomt heb ik niets om van te leven". In 1951 zorgde Vindon er voor dat het ver mogen van Daï Do ongemerkt werd overgemaakt. Hij moet het geld al als zijn toekomstig bezit hebben be schouwd. Zodra het echtpaar Daï Do te Parijs was aan gekomen vond dat Vindon opnieuw op zijn weg. Valt het te bewijzen, dat het Vindon is geweest die Daï Do heeft vermoord? wilde de rechter weten. De oude revolver die in de onderaardse gang op Vindon is gevonden, 11 mm, bewijst voldoende. Daar mee Ja, ja, natuurlijk. Ik kan u zelfs vertellen dat het politielaboratorium ons heeft bevestigd, dat de drie kogels, waardoor Daï Do in de rue de la Demi-Lune is getroffen, uit dit wapen zijn afgevuurd Meer heb ik niet nodig om de rechtbank te overtuigen. Maar ik zou persoonlijk graag zekerheid willen hebben. Ik begrijp niet wat u bedoelt, bekende Christiane. Ik zou de absolute zekerheid willen hebben, dat de revolver niet door.derden in de zak van Vindon is gestoken. Is daarvan geen sprake? Als u mij op dit punt geruststelt zal ik u graag geloven. Ik kan u wat dat betreft geruststellen. En boven dien, wie anders zou Daï Do hebben moeten vermoor den? Een van ons heeft het beslist niet gedaan! Uw wantrouwen is ziekelijk. U hebt er enige aanleiding toe gegeven. Maar wilt u verder gaan? Te Parijs ontmoetten Vera en Vindon elkaar twee maal per week in een of andere gelegenheid in het quartier des Ternes. Op die dagen wist Vindon zich van zijn achtervolgers te ontdoen, hoezeer ik er ook op aandrong dat zij hem niet uit het oog verloren. Nu had ik sedert de dag waarop ik uit het Verre Oosten be richt kreeg, dat er in Korea al een verhouding tussen Vindon en mevrouw Daï Do had bestaan, ook haar la ten nagaan. Rijkdom is toch iets aardigs, kon Duchemin niet nalaten te zeggen. En nu, zei juffrouw d'Engoult het sluitstuk van de puzzel. Deze inlichtingen zijn uit Hong-Kong afkom stig. Sedert juli 1953 doet Vindon moeite een zeer groot vermogen, waarover per 1 december beschikt kan wor den, overgemaakt te krijgen. De rest kunnen wij wel raden zónder al te veel kans op vergissingen, vindt u niet? Met grote kennis van zaken ontwikkelde Christiane d'Engoult een theorie, die enkele dagen later tot in onderdelen juist zou blijken De paar miljoen franc die Vindon met chantage praktijken bijeen had gekregen, stelden hem niet in staat te Hong-Kong het soort bestaan te leiden waar naar zijn smaak uitging Op welk vermogen zou hij hebben gerekend? Ik neem aan op dat van Daï Do. Hier ligt dus een motief voor moord op de rampzalige diplomaat. Duchemin vroeg: Waarom heeft Vindon in een stad als Parijs waar moord gemakkelijker valt dan overal elders twee jaar gewacht, eer hij zich van Daï Do ontdeed? Vermoedelijk heeft Vera hem geremd. Zij zal er aanvankelijk voor teruggeschrokken zijn. Te Parijs waar niemand haar kende en waar zij zich dus minder verne derd voelde, zal zij mogelijk tot een min of meer nor male zienswijze zijn teruggekeerd. En waarom zou hij na twee jaar uitstel dan toch :o plotseling tot handelen zijn gekomen? Ik neem aan, dat hij haar bezwaren eindelijk had overwonnen. Hij zal haar onder het oog hebben ge bracht, wat hij in zijn dagboek heeft geschreven: „Ik heb mij vijanden op de hals gehaald, die mijn leven niet zullen ontzien" Hij heeft dit zelf natuurlijk niet geloofd, want hij was te intelligent om ons voor zo dom te houden. Toch hebt u precies gedaan wat hij verwachtte, zei Lheureux binnensmonds. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Oratoriumvereniging „Door Zang Vriend schap" rn.m.v. N.Ph.O. met de „Messiah". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The man with golden arm", 18 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Jack the Ripper", 18 jaar. Donderdag 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De liefde wordt duur gekocht", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur: „Sag es mit musik". alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag 19.30 uur: „The nun's story", '4 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De hel van Noord-Afrika", 14 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Eiland in de zon", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Mor gen zal ik huilen", 18 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „De moor denaar met de zachte stem", 18 jaar. Don derdag 14 en 20 uur: „Jane Eyre", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Als de kat van huis is", alle leeftijden. Vrijdag 20.15 uur: „De zevende sluier", 14 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur en woens dag 14.30 uur: „Rusty en het blinde meis je", alle leeftijden. Dinsdag en woensdag 20.15 uur: „La grande illusion", 14 jaar. Donderdag 20.15 uur: „Don Giovanni", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Some like it hot". 18 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: ..Houseboat", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „Wenn die Götter lieben", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Geef 'm de sporen", alle leeftijden. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Joe Dakota". 14 iaar. Maandag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: ..Gedwongen verraad". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Mr. Carlton Browne", alle leeftijden. Vrijdag en zntarda, 14.15, 19 en 21 15 uur, zondag 14, '6.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Gouden bergen", alle leeftijden. Zon dag 11 uur: „La Traviata", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „That midnight kiss", alle leef tijden. Vrijdag en zaterdag 20 uur: „Al Capone. dictator van de onderwereld", 18 iaar. Zondag 14.30 uur: „Hawaiealls", alle leeftijden. Dinsdag 20 uur: „Tien van het vreemdelingenlegioen". 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tat 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur- Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 janauri dage lijks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 12 december dagelijks van 11 tot 17 uur: Exnositie van werk van Chanon. Hof van Woemstede: ExnncHip van werk van Lipsbeth Save: Joz. de Ridder, F. A. van Vplsen en Jan Wiegman. „In 't Goede TTur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Georg Reuter. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper- laan): Tot 14 december dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13 30 tot 17 uur, des zon dags van 14 tot 17 uur: Ledpntentnonriel- ling van het Genootsehan Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Vrijdag 12 15 uur: Bezinnings- pauze: ds W. Wierda over Ontgooche ling". (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 4 december).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4