Protest tegen apartheid in het Britse Lagerhuis E.E.G.-bijdrage van f 1\ miljoen voor Nederlands Nieuw Guinea Een kopje koffie van Nescafé is h.et vaste lichtpuntje van elke dag!" T »compleet« EEN NOBELE RIJKAARD DIENDE DE WERELDVREDE MET GELD Noel Baker en vier anderen nemen vandaag hun Nobelprijzen in ontvangst "JS 'WC K"- MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Stammenoorlog in Kongo gaat voort Koninklijk balletgezelschap weert een kleurling op Zuidafrikaans e tournee Fa. A. EVERTS S"1"5' Er komt een landbouwproefstation aan de noordkust bij Manokwari „Mijn man is journalist bij een grote krant. Dat betekent dat ons leven niet altijd even regelmatig verloopt. Soms belt hij op dat het laat wordt, dan weer roept een telefoontje hem voortijdig het huis uit. Je gaatje erop instellen. Maar elke morgen doe ik mijn boodschappen, dat is een vaste gewoonte. En na het boodschappen-doen zet ik koffie, van Nescafé. Ook een vaste, en een heel prèttige gewoonte! Als ik bij de groenteman op mijn beurt sta te wachten, denk ik: straks een lekker, pittig kopje Nescafé. En dat is een gezellig lichtpuntje in de grijze ochtend van een huisvrouw!" ment er vitaminen 12 mineralen. N.V. PHILIPS-DUPHAR DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 Er was eens in Zweden een even onder- en verder aan degenen, 5) die het meest nemend als talentvol man, met name Al fred Nobel (geboren op 21 oktober 1833 gestorven op 10 december 1896), die na heel wat vallen en opstaan, dank zij de verschillende fabrieken die hij bezat, schat- en schatrijk was geworden, toen hij de ogen voor goed sloot. Nobel had ten slotte op het gebied van de chemische industrie een wereldnaam verworven en zeer in het bijzonder dank zij hetgeen hij met betrekking tot ontplofbare stoffen onder meer het dynamiet ontdekt en in produktie had gebracht. In belangrijke mate, zo blijkt hieruit wel, was hij dus een „oorlogs-industrieel" zij het ook zon der de bedoeling te hebben gekoesterd het hiertoe te brengen. Deze in het algemeen eenzame mens, (hij is nooit getrouwd), die vooral in ver band met zijn werk lang en veelvuldig in tal van andere landen dan zijn vaderland verbleef, koesterde geenszins alleen maar belangstelling voor zijn industriële onder nemingen en voor het materiële. Ten volle stond hij open voor de schone dingen des levens en speciaal trokken hem de grote schrijvers en dichters uit de negentiende eeuw, onder wie de Engelse dichter Shel ley en de Noorse schrijver. Björnson. Met hen had hij zielsverwantschap. Zij pakten hem onder meer door hun denkbeelden met betrekking tot de internationale vre- desgedachte. Vermeld zij meteen, dat een zeer toevallige samenloop van omstandig heden bovendien geleid heeft tot het ont staan van een nauwe en langdurige vriend schap tussen Alfred Nobel en de beroem de kampioene voor de vrede, Bertha von Suttner, wier „De Wapens Neder" (1889) destijds in wijde kring een zeer grote in druk heeft gemaakt. Profetie Al was Nobel het roerend met haar eens, dat alles gedaan moest worden ter bevordering van de wereldvrede, dit nam niet weg. dat hij aanvankelijk niet boven al de uitkomst zag in ontwapenings-over- eenkomsten, maar veeleer in het tot stand komen van regelingen tussen staten om hun geschillen langs vreedzame weg en bij voorbeeld door arbitrage te doen oplos sen. Merkwaardig waren zeker uitlatin gen van hen als: „Mijn fabrieken zullen misschien aan de oorlog nog eerder een eind maken dan Uw (Bertha von Suttners) vredescongressen. Op den dag waarop twee legerkorpsen elkaar over en weer in een seconde kunnen vernietigen, zullen wel alle beschaafde volken voor een oor log terugschrikken en hun troepen ont slaan" en „Ik zou een stof of een machine willen kunnen maken van zo verschrik kelijke massale vernietigende uitwerking, dat daardoor oorlogen gewoonweg onmo gelijk zouden worden". Tot die uitvinding is Nobel niet gekomen, maar wel heeft hij in het bijzonder op het gebied van de scheikundige industrie zelf tal van uitvindingen gedaan. Zonder mid delbaar. laat staan hoger, onderwijs te heb ben genoten slaagde hij erin zich een schat aan kennis op de meest uiteenlopende ter reinen te vergaren. Naast het Zweeds'be heerste hij in woord en geschrift een vijftal andere talen. Op natuurkundig, che misch en technisch gebied toonde hij zich een knappe kop. Al met al was het dan ook begrijpelijk, dat hij, eenmaal tot grote welstand gekomen, het plan ging koesteren om het fortuin dat hij zou nala ten te bestemmen voor ontwikkeling van de wetenschap. Na te hebben aangestipt, dat hij er ook op uit is geweest een uitvin der te worden met betrekking tot de vrede en dat hij inderdaad onder meer een vre desplan heeft ontworpen, waarin niet al leen scheidsrechtspraak tussen de volken een plaats van betekenis innam, maar te vens de idee van de gemeenschappelijke actie van de staat-aanvaller, mag ik het wel voor de hand liggend noemen, dat hij eveneens een deel van zijn nalatenschap heeft willen bestemmen ter bevordering van de vrede. Zo heeft hij dan in zijn testament be paald, dat er jaarlijks uit de rente van het hiervoor beschikbaar gestelde kapi taal prijzen zouden worden toegekend aan degenen, die de belangrijkste ontdekking of uitvinding gedaan hadden op het ge bied van 1) de natuurkunde, 2) de schei kunde. 3) de physiologie of geneeskunde, en voorts aan degenen, 4) die het voor treffelijkste in idealistische richting op het gebied van de litteratuur hebben verricht De heer Philip Noel Baker, aan wie de Nobelprijs voor de Vrede 1959 is toe gekend, is dinsdag aangekomen op het vliegveld Fornebu bij Oslo in welke stad hij vandaag zijn prijs in ontvangst zal nemen. Deze foto toont de Nobel prijswinnaar bij het verlaten van het vliegtuig met zijn kleinzoon Philip op de arm. Philip maakt met zijn ouders, de heer Francis Noel Baker en diens echtgenote, de reis van zijn grootvader naar Noorwegen mee. doeltreffend gewerkt hebben voor de ver broedering der volken en de afschaffing of vermindering van de staande legers alsmede voor het organiseren van vredes congressen. Met de toekenning van de vier eerstge noemde prijzen zijn Zweedse instellingen belast. Daarentegen had Nobel bepaald, dat een door het Noorse Parlement te be noemen commissie telkens moet uitma ken wie de vredesprijs zal krijgen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben hem enige, ten dele uiteenlopende overwegingen ertoe gebracht de beslissing inzake de toeken ning van de prijs voor de vrede niet in handen te leggen van een lichaam van zijn geboorteland, doch van een door de volksvertegenwoordiging van Noorwegen samen te stellen college. Te denken valt aan de grote geestelijke invloed, die Nobel ondergaan heeft van de Noor Björnson. Verder vooral aan het feit, dat juist Noorwegens Parlement zelf, in het bijzonder in de negentiger jaren van de vorige eeuw ten zeerste geijverd heeft voor verwezenlijking van de arbitragege dachte en tenslotte had datzelfde Parle ment, toen er in 1895 binnen de Zweeds- Noorse Unie toenemende spanning viel waar te nemen tien jaar later kwam aan die Unie een einde en ging Noorwegen een geheel afzonderlijk Koninkrijk onder een eigen Koning vormen zeker van bijzon dere vreedzame en verzoeningsgezinde op vattingen blijk gegeven. De vredesprijs Behalve het feit, dat anders dan met de vier overige prijzen het geval is, t.a.v. de vredesprijs niet in Zweden doch in Noor wegen wordt uitgemaakt aan wie die on derscheiding ten deel zal vallen, doen er zich nog andere verschillen voor. Zo blijft in tegenstelling tot de overige gevallen of ficiële omschrijving van de gronden voor de verlening achterwege bij de toekenning van de vredesprijs. Mogelijk, omdat de desbetreffende commissie het tengevolge van allerlei factoren te lastig, soms ook te teer kan vinden precies de motieven te omschrijven, die tot het genomen besluit hebben geleid. Verder is, wat heel goed te begrijpen valt, heel wat meer keren bij de commissie van het Noorse Storting het oordeel geweest, dat er niemand was, die in een bepaald jaar de prijs voor de vrede verdiende, zodat deze dan ook veelvuldi- ger in het geheel niet is toegekend. En ten slotte wijs ik er nog op een ander onder scheid: met de vredesprijs zijn niet alleen personen, doch zo nu en dan ook instellin gen of verenigingen bekroond. Ik noem slechts het Instituut voor Inter nationaal Recht tot twee keer toe, het In ternationale Rode Kruis, de Engelse en de Amerikaanse Quakers, het door de Vol kenbond in het leven geroepen Nansenbu- reau voor vluchtelingen de beroemde grote Noorse voorvechter voor de vredes- gedachte, Fridtjof Nansen zelf had de prijs in 1922 verworven —en luttele jaren geleden de Internationale Vluchtelingen organisatie van de Verenigde Naties, des tijds tot. zijn helaas te vroege dood geleid door onze landgenoot mr. Van Heuven Goedhart. Een keer,,te weten.in 1911, ver wierf een Nederlander individueel de No- bel-vredesprijs, namelijk, mr. T. M. C. Asser, die alom erkende grote verdiensten bezat op het gebied van het internationale recht en die aan de praktijk daarvan zijn beste krachten had gewijd. Staatslieden, zoals Briand, Stresemann, Woodrow Wil son treft men in de lijst aan van hen, die wegens hun werken voor de vrede be kroond zijn. En daarnaast figuren als een Albert Schweitzer, Henri Dunant (de stichter van het Internationale Rode Kruis), een Bertha v. Suttner, de Belgi sche senator vredeskampioen Henri La Fontaine, de voormannen van en in de vre desbeweging in Duitsland, voor de tweede wereldoorlog, professor Quidde en Von Ossietzky. Deze, die met onbegrensde moed zelfs onder het Nazi-bewind voor zijn idealen was blijven ijeren en dan ook in feite als slachtoffer van dat bewind ge storven is, was in het eigen land de gevan gene en kon dus de Prijs in 1936 niet in ont vangst nemen. Over het feit, dat op hem de keuze was gevallen is heel wat onver kwikkelijks te doen geweest, doch de meerderheid van de door het Storting be noemde commissie had het aangedurfd hem met de prijs te eren, al haalde men zich daarmee de ook door bepaalde daden gebleken woede van Hitier op de hals: die woede uitte zich o.m. ir het toen voor Duitsers uitgevaardigde verbod in de toe komst v^en Nobelprijs te aanvaarden. De winnaar Gelukkig bestaat er thans geenszins het gevaar van boosheid hier of daar nu het Engelse Lagerhuislid Noel Baker met de vredesprijs bekro nd is. Alom zal men on getwijfeld van oordeel zijn, dat hij dit vol komen heeft verdiend. Van zijn jonge ja ren af is hij steeds met doorzettingsvermo gen, en tevens met grote kennis van zaken voortreffelijk werkzaam geweest ten gunste van de internationale vredesge- dachte. In 1919 eerst gedurende een drie tal jaren als uitstekend ambtenaar aan het Volkenbondssecretariaat, daarna in Engeland in zijn hoedanigheid van hoog leraar in Internationale Betrekkingen, vervolgens in het Lagerhuis en als naaste medewerker (1929-1931) van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken. Een be langrijk aandeel had hij ook in de arbeid ter Ontwapeningsconferentie van de Vol kenbond. Na de tweede wereldoorlog maakte hij wederom van de Engelse rege ring deel uit, toen de Arbeiderspartij aan het bewind was en nu al vele jaren lang behoort Noel Baker van wie nog het vori ge jaar een voortreffelijk boek over het ontwapeningsvraagstuk verscheen, tot de Advertentie zegt mevrouw M* M. Vaders-Meijer te Amsterdam. Nescafe BRUSSEL (ANP-UPI) Volgens be richten die in Brussel zyn binnengekomen duurt de strijd tussen Loeloea's en Baloe- ba's in de buurt van Loeloeburg in Kongo voort. Het officiële dodencijfer is nu zes tien, terwijl er meer dan 30 personen wer den gewond. Maar door de onherberg zaamheid van het gebied zijn preciese ge tallen nog niet verkrijgbaar en men neemt aan, dat het werkelijke aantal doden en gewonden aanzienlijk hoger ligt. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben krijgers van de Loeloea-stam, hun gezichten met oorlogskleuren beschilderd, een overval gepleegd op een dorp van de Baloeba nabij Loeloeaburg, waar 150 mensen wonen. Zij staken hutten in brand en vielen dorpelingen aan. Dankzij snelle tussenkomst van het leger kon het aantal slachtoffers tot een dode en di'ie gewonden worden beperkt, aldus wordt uit Leopold- stad gemeld. Ook op andere woonplaatsen van de Ba- loeba werden overvallen gepleegd. Uit angst voor verdere gewelddaden hebben vele bewoners van dorpen in de omgeving van Loeloeaburg hun woningen verlaten. Van officiële zijde is echter verklaard, dat het leger de toestand beheerst. Inmiddels wordt uit Leopoldstad ge meld, dat vier leiders van de Loeloea zijn gearresteerd. Verkenningsvliegtuigen van het vliegveld van Loeloeaburg hebber rondtrekkende plunderende en brandstichtende benden tot op dertig kilometer buiten Loeloeaburg aangetroffen. Er zijn troepen van het ko loniale leger op af gestuurd. beste krachten in de beweging voor de Verenigde Naties. De nu zeventigjarige heeft zijn spore nop internationaal gebied ruimschoots verdiend. Door zijn. denken en voelen behoort hij to' die Britten, die, gelijk andere Engelse Nobel-vredesprijs- winnaars van weleer als Norman Angell en Cecil, aan hun idealisme een niet ge ringe kennis van.de praktijk paren. Daar van getuigen onder mee'- zowel de ver schillende geschriften van Noel Baker als tal van zijn werkzaamheden van prakti sche aard op het terrein van internationa le vrede en samenwerking. Er bestaat dan ook reden te over voor de mening, dat de Noorse commissie een uitstekende keuze heeft gedaan. Dr. E. van Raalte Advertentie dohyfral De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 (Van onze correspondent in Londen) In het Lagerhuis klonken gisteravond scherpe protesten tegen het feit dat het koninklijke ballet gezelschap een tournee gaat maken door de Unie van Zuid-Afrika en een Zuidafrikaanse kleurling, een Ma- leier, die deel uitmaakt van deze ballet groep, niet aan de tournee kan deelne men omdat zulks in strijd is met de Zuid afrikaanse wet. Het Labourlid Tom Dri- berg stelde de vraag of premier Macmillan die binnenkort naar Zuid-Afrika gaat, hier over stappen zal doen bij de premier van de Unie. Minister Butler, die wegens af wezigheid van Macmillan antwoordde, verklaarde dat het koninklijke ballet de beslissing om zonder de gekleurde danser op reis te gaan zelf had genomen en dat er voor de regering geen reden is zich in de kwestie te mengen. Butler kon ook geen toezegging doen dat Macmillan de zaak zou ter sprake brengen als hij in Zuid- Afrika is. Gaitskell, de leider der oppositie, was van oordeel dat de regering zich in deze niet aan alle verantwoordelijkheid kon ont trekken aangezien het balletgezelschap met name voor deze tournee afhankelijk is van de belangrijke financiële overheids bijdrage. Gaitskell zeide dat iedereen in Groot-Brittannië fel gekant is tegen ras senscheiding in kunst en sport. Reeds eer der in deze week klonk een stem daarte gen van de conservatieve banken, toen het nieuwe Lagerhuislid, de bekende at leet en televisie-reporter. Chris Chataway in zijn eerste speech in de kamer voor stelde geen testmatch meer tegen Zuid- Afrika te spelen, zolang dit gekleurde spelers uitbant. Hij wilde dat men zou trachten de doelstelling van de Olympi sche Spelen algemeen te verwezenlijken Te Britse regering staat tegenover de Zuidafrikaanse praktijken, lijnrecht in gaande tegen de Britse koloniale politiek, welke juist deelgenootschap met de in heemsen of hun volkomen zelfstandigheid nastreeft, vrijwel machteloos omdat het Britse Gemenebest, waartoe de Unie van Zuid-Afrika behoort, uitgaat van de ge dachte dat de leden ervan zich niet in el- kaars binnenlandse aangelegenheden moeten mengen. Vandaar dat Groot-Brit tannië in de UNO tegen een resolutie heeft gestemd welke apartheid veroordeelt. Dit heeft reeds tot allerlei misverstanden ge leid, maar de Britse regering is van oor deel dat de UNO zich ook niet moeten mengen in de interne zaken van de aan gesloten staten. In het Lagerhuis werd op gemerkt dat het waarschijnlijk verstandi ger geweest zou zijn indien de Britse re gering het voorbeeld van andere leden van het Gemenebest had gevolgd, en zich van stemming had onthouden. Labour motie verworpen (UPI) De socialist Callaghan, minister van koloniën in het schaduwkabinet van de labourpartij. had de eis gesteld, dat Macmillan tijdens zijn komende bezoek aan Zuid-Afrika op beleefde, maar duide lijke wijze zijn standpunt inzake de ras sendiscriminatie naar voren zou bren gen. Als hij dit nalaat zal hij Groot-Brit tannië blameren in de ogen van miljoenen Afrikanen, aldus Callaghan, volgens wie de rassenkwestie het Britse gemenebest op het ogenblik meer dan enig ander pro bleem verdeeld houdt. Verder besch"ldigde hij de Britse rege ring ervan niet genoeg te doen om de oor zaken van de rassenmoeilijkheden in Groot-Brittannië op te ruimen en eiste hij een nieuwe aanpak van dit probleem in on derwijs en verder- wetgeving. Hij vatte zijn voorstellen samen in een motie die hij het Lagerhuis aanbood. De minister van staat voor Buitenlandse Zaken, Ormsby- Arbeidsongeval. De 70-jarige dek- knecht Van der Walle uit Antwerpen is woensdagmiddag op de werf van de n.v. koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen levensgevaarlijk verwond door een brekende staalkabel, die hem aan het hoofd raakte. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES Gore, stelde een amendement voor, waar in de pogingen van de Britse regering de verdraagzaamheid tussen de rassen „met al de haar ter beschikking staande midde len te bevorderen" werden goedgekeurd. De labour-motie werd met 341 tegen 239 stemmen verworpen, het amendement van de minister met 337 tegen 239 stem men aangenomen. De voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen deelt mede: De commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap heeft de financie ring goedgekeurd van een door de Neder landse regering ingediend project voor een landbouwproefstation op Nederlands Nieuw-Guinea. Deze goedkeuring houdt in dat voor de constructie van opstallen en de daarbij behorende infrastructuren bijna twee miljoen dollar wordt bijgedra gen door het ontwikkelingsfonds voor de landen en gebieden overzee van de Euro pese Economische Gemeenschap. De onderhouds- en exploitatiekosten zul len voor rekening zijn van de stichting voor agrarisch onderzoek ten behoeve van Nederlands Nieuw-Guinea. Het landbouw proefstation wordt gevestigd bij Mano- kwar', aan de noordkust. De bedoeling van het plan is, te komen tot coördinatie, voort zetting en uitbreiding van het agrarisch onderzoek op Nieuw-Guinea in één cen trum, teneinde verspilling te voorkomen. Manokwari werd gekozen omdat het voor Nederlands Nieuw-Guinea landbouwkun dig representatief is. Het proefstation zal vier secties heb ben: landbouw, bosbouw, bodemonder zoek en veeteelt, met een administratieve afdeling. Later komt er nog een afdeling visteelt. Het zal zich ook bezig houden met entomologisch (insectenkundig) en plantenziektekundig onderzoek, en met onderzoek betreffende levensmiddelen, exportcultures, enzovoort. Het gaat hierbij niet orr zuiver wetenschappelijk, maar om (economisch) toegepast onderzoek Een gedeelte van het werk zal in Neder land geschieden, zoals chemische analy ses, mineralogisch onderzoek en verwer king van luchtkarteringsmateriaal. Erna. Op het landbouwproefstation Manokwa ri zullen, als het volledig in bediijf is, 18 academisch gevormde specialisten kun nen werken. Zij zullen worden uitgekozen op grond van hun kwaliteiten, niet op na tionaliteit. Men hoopt dat acht maanden na de ondertekening van het door Nederland en de E.E.G.-commissie te sluiten ak koord, het constructiewerk in Manokwari kan beginnen. Er moeten vier paviljoens worden gebouwd en woningen voor hei personeel. De bouw zal ongeveer twee jaar vergen. Voor rekening van het E.E.G.-ontwik- kelingsfonds komt een bedrag van 1.896.000 dollar. Daarvan komt ten laste van de begroting 1958 249.000 dollar, var de begroting 1959 738.000 dollar, van die van 1960 767.000 dollar en van die van 1961 142.000 dollar. Men mag verwachten, dat de E.E.G.- commissie na het Manokwari-project ook nog over andere Nederlandse voorstellen zal beslissen en wel over de financiering van een demografische enquête en over de financiering van een geologisch onder zoek.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5