Ruzie vooraf in Tweede Kamer over de voetbaltoto „Staalproject Rozenburg onder de tafel geschoven" Baldakijn voor Koningin P.v.d.A. dringt aan op spoed met verkorting diensttijd ir* W0PS jonge klare Meerderheid van de Kamer wil de defensienota afwachten Tien Nederlandse meisjes naar Engeland en Schotland Middenstand zal aan nieuw beleid meewerken Portret van_ een vijanü^pv^ Staalstudiestichting: „Misverstand 9 Defensie in de Tweede Kamer Zuiv el ambassadrices Een sportfondsenbad cadeau rapijtkever bezorgt bonderden Aj ïuisvrouwen 40 a7\ Jacht in volh Pas op voor de tapijtkever! )ahen "rTuToJ BURGEMEESTER VAN HALL: Nederland in commissie inzake afhankelijke gebieden van UNO Politie roept nogmaals getuigen op GESCHENK VAN OFFICIEREN DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van Defensie noemde de heer T i 1 a n u s (CHU) het gelukkig dat de verkorting van de diensttijd totnutoe geen rol heeft gespeeld in de politiek, want België is in dit opzicht een waarschuwend voorbeeld. Aanvankelijk was daar de diensttijd 24 maanden, maar bij de verkiezingen maakten de socialisten propaganda voor 18 maanden, waarna bij de laatste ver kiezingen de C.V.P. reclame heeft gemaakt voor de nu geldende diensttijd van twaalf maanden. Van de daarvoor benodigde 15.000 vrijwilligers konden er slechts 7250 worden aangeworven. De voorzitter van de Belgische stafchefs heeft daarom reeds ontslag genomen omdat hij niet langer de verantwoording kon dragen. Ook de heer Roos jen (AR) waarschuwde, dat de diensttijdverkorting niet het onderwerp mag worden van een politiek spel. Daarentegen verweet de heer De K a d t (P.v.d.A.) de regering dat de diensttijd niet reeds met ingang van 1 januari 1960 wordt verkort. Hij vond dat de regering ernstig in gebreke is en hij verlangde zó tijdig een nota dat in ieder geval 1 januari 1961 de kortere diensttijd kan ingaan. Indien hij geen posi tieve toezegging krijgt, denkt hij er over een motie in te dienen. Met uitzondering, van de communisten en de leden van de Pacifistisch-Socialisti- sche Partij was de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer van mening, dat zolang het communisme dreigend blijft opdringen, Nederland zijn bijdrage heeft te leveren in de NAV07verdediging, even als in gelijke mate andere landen. De vraag was alleen of Nederland niet te gauw NAVO-verplichtingen aanvaardt en na komt ten koste van de nationale belangen zoals de verdediging van Nieuw-Guinea. Van de uitbreiding van het aantal be roepsmilitairen om daardoor verkorting van de diensttijd mogelijk te maken, ver wachtte de heer Roosjen (A.R.), dat de defensie-uitgaven wel boven de 1800 mil joen gulden per jaar zullen stijgen. De heer De K a d t (P.v.d.A.) vroeg of er reeds een kabinetsbesluit is om de jaar lijkse defensieuitgaven te verhogen tot 2000 miljoen gulden. Zo werden er vele vragen gesteld, o.a. ook hoe het staat met de keuze van een nieuw type straaljager, waarop minister Visser het antwoord wel schuldig zal blijven om niet via de Kamer de concurrentie in te lichten. Overigens ging men niet diep in op het defensiebeleid omdat men voor het vormen van een oordeel eerst de defensienota wil afwach ten, die de regering in de eerste helft van het volgend jaar zal indienen en waarin de plannen voor het defensiebeleid in de ja ren 1961-1963 zullen worden uiteengezet. Verkorting diensttijd In die nota zal de regering ook haar me ning kenbaar maken over de mogelijkhe den tot verkorting van de diensttijd. In tegenstelling tot de P.v.d.A. wilde de heer T i 1 a n u s (C.H.U.) niet aandringen op spoed, omdat hij de defensie een zo dure zaak vindt dat bedachtzaamheid geboden is. Alleen hoopte de heer Fens (K.V.P.) dat uitstel van de bespreking van het rap port van de commissie-Van Voorst tot Voorst over de diensttijdverkorting niet tevens uitstel zal betekenen van verkor ting van de diensttijd. In dit vex-band vroeg de heer C o u z y (V.V.D.) of de minister reeds thans voor stellen tot verbetering van de jaarwedden voor beroepspersoneel in het georgani seerd overleg kan brengen, want dat zal toch de consequentie zijn van het rapport- Van Voorst tot Voorst en dan gaat er geen tijd verloren. Afgezien van de diensttijd verkorting drong de heer K i e f t (A.R.) aan op herziening van de salarissen van de beroepsmilitairen. „Wij zijn niet tegen verkorting van de diensttijd", betoogde de heer Van Dis (S.G.P.), „maar het moet niet gaan ten koste van de paraatheid, zoals in België." Als tegenstander van de verticale orga nisatie van het beheer van het defensie apparaat drong de heer Fens (K.V.P.) erop aan een staatssecretaris voor de luchtmacht aan te stellen. Hij vroeg waarom staatssecretaris Calmeyer zijn benoeming heeft aanvaard in een verti cale organisatie, terwijl hij daar altijd te genstander van is geweest. Ook de heer Koersen (K.V.P.) sprak over de taak verdeling van de staatssecretarissen. Personeelsaangelegenheden hadden vooral de aandacht van de heren Van Vliet (K.V.P.), Couzy (V.V.D.), Blom (P.v.d.A.), Kieft (A.R.) en Kikkert (C.H.U.). Over het tekort aan personeel bij de marine maakte de heer Rit meester (V.V.D.) zich bezorgd, even als over de verdediging van Nieuw-Gui- nea waarvoor hij medewerking verwacht van Papoea-bataljons. De rede van de heer Lankhorst (P.S.P.) was uitsluitend gericht tegen de defensie, omdat volgens hem geen enkel doel het middel heiligt. Doden is de con- „FYSICA VOOR IEDEREEN" door prof. Braunbek, uitg. Prisma-Spectrum, 2 delen. Wie ervan houdt om zijn oude natuur- kunde-kennis van de middelbare school op te halen en uit te breiden, kan hier terecht. Het zijn boekjes, die wel enige inspanning vergen en de schrijver waarschuwt de lezer dan ook: „de fysica is niet eenvou dig". Het boekje bevat een keus van de schrijver uit het grote gebied der fysica en hij heeft daarbij speciaal fundamentele beschouwingen gegeven, en tot slot de na druk gelegd op atoom en kernfysica. „NAAR EEN BETER HANDSCHRIFT", Uitg. Prisma-Spectrum. Ieder die geniet van een mooie letter en ernaar verlangt zijn handschrift te verbeteren, vindt hier een alleraardigst boekje, dat zeer veel ge schiedenis en theorie naast een veelbe lovend praktisch oefenprogramma geeft. sequentie van het militaire apparaat en be wapening moet derhalve ongeoorloofd worden geacht. „De vredestheorieën van de pacifisten kennen we al uit de jaren na de eerste wereldoorlog", merkte de heer T i 1 a - n u s op. Ieder jaar verkondigden toen de socialisten en vrijzinnig-democraten die theorieën in de Kamer, totdat in 1933 Hit- Ier aan de macht kwam. Ook de vredelie vende Nehroe verzet zich tegen de Chinese agressie. „De wet Gods verbiedt wel het doden", betoogde de heer Van Dis (S.G.P.), „maar de overheid is het zwaard in handen gegeven om moord en doodslag tegen te gaan. De overheid heeft het recht het zwaard te hanteren. Er is geen reden waarom de overheden zouden ophouden hun onderdanen te beschermen". Bij verrassing diende de heer W i e r d a (P.v.d.A.) een motie in, waarin werd be treurd dat de regering heeft nagelaten in de Verenigde Naties zich te verzetten te gen de Franse proefexplosie van 'n atoom bom in de Sahara, waardoor de plannen tot stopzetting van atoomexplosies zijn doorkruist. Prof. Oud (V.V.D.) merkte op dat een dergelijke motie niet moet worden behan deld bij de begroting van Defensie, maai bij de begroting van Buitenlandse Zaken of een andere gelegenheid. Overeenkom stig de gedachte van prof. Oud werd de motie aangehouden. Vandaag antwoorden minister Visser en de staatssecretarissen Calmeyer en De Jong. Een advertentie van het Londens kan toor van het Nederlands Zuivelbureau in enige Nederlandse kranten voor tien meisjes, die meer dan een half jaar lang door Engeland en Schotland zullen reizen als ambassadrices van de Nederlandse zui- velprodukten, heeft een lawine van brie ven ten gevolge gehad. Op dit ogenblik zijn het er al meer dan driehonderd. De tien meisjes zullen van het voorjaar tot het najaar overal in de steden in En geland en Schotland, waar het vorig jaar „Dutch Dairy Weeks" zijn gehouden, de huisvrouwen in de kruidenierswinkels Ne derlandse kaasmonsters en biscuitjes met Nederlandse boter laten proeven. Zij krijgen geen salaris, maar een ruim zakgeld. Zij zullen onder meer vloeiend Engels moeten spreken en krijgen twee maal een week vakantie. Reeds eerder heeft men met propagan distes voor de Nederlandse zuivel gewerkt in Engeland, maar tot nu toe waren het Engelse meisjes. Het bleek echter, dat zij behalve vragen over de Nederlandse zuivel ook talloze vragen kregen over onderwer pen, die ieder Nederlands meisje wél en ieder Engels meisje zelden weet. Vorig jaar nam men een proef met vier Nederlandse meisjes, temidden van het gezelschap Engelse. Hun populariteit bleek zo groot te zijn, dat men dit jaar besloot alleen Nederlandse meisjes in dienst te nemen. Het programma begint met een geza menlijk optreden op een levensmiddelen- tentoonstelling in Glasgow, eind april. Ver volgens gaan zij ervaring opdoen in plaat sen in de buurt van Glasgow, waarheen zij dan terugkeren voor de „Dutch Week", die daar van 9-14 mei zal worden gehouden. In Deventer is het nieuwe hoofdkan toor van het concern Thomassen en Drij ver blikemballagefabrieken n.v. door de Commissaris der Koningin in de provin cie Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, officieel geopend. De ze opening viel samen met het veertigja rig bestaan van het bedrijf. De directeur, de heer F. A. Drijver, was tevens veer tig jaar aan het bedrijf verbonden. Het jubilerende bedrijf heeft aan de ge meente Deventer 200.000 geschonken voor de stichting van een sportfondsen- bad. In de Tweede Kamer is gistermiddag al ruzie gemaakt over ~dc voetbaltötó, hoe wel het eigenlijke debat nog niet eens in zicht is. De heer Burger, dé frzetie-voor- zitter van de P. v.d. A., maakte zich kwaad over de benoeming door de Kamer voorzitter van de commissie van onder zoek van de desbetreffende wijziging van de Loterijwet. Hij verweet voorzitter Kor- tenhorst dat deze in de commissie niet de socialisten Vrolijk en Kleijwegt had be noemd, maar andere leden van de P. v.d. A. Hij protesteerde ertegen dat de voorzitter, voor het eerst, was afgeweken zicht is. De heer Burger, de fractie-voor- ters. Prof. Mr P. J. Oud (V.V.D.) Mr J. A. W. Burgor (P.v.d.A.) Voorzitter Kortenhorst antwoordde, dat hij volgens artikel 34 van het Reglement van Orde door de Kamer gemachtigd is de leden van bijzondere commissies te benoe men, zonder ruggespraak met wie ook. Hij had de heren Vrolijk en Kleijwegt niet benoemd omdat zij zitting hebben gehad in de commissie-Wiarda, die aan de rege ring advies heeft uitgebracht over de voet baltoto. Het is regel, dat in Kamercom missies geen leden worden benoemd, die zitting hebben gehad in adviescommissies van de regering. Dr. Kortenhorst had hier over overleg gepleegd met de fractievoor zitters van de grote partijen. De grootst mogelijke meerderheid was het met hem eens. De heer Burger kon zich met dat be leid niet verenigen. Men moet het aan de fracties overlaten wie zij in commissies van onderzoek zitting willen doen nemen, zei hij. Prof. Oud verklaarde het optre den van de heer Burger niet te begrijpen. In de vergadering van de fractievoorzit ters is geadviseerd geen leden aan te wij zen die zitting hebben gehad in de com- missie-Wiarda. Hij had de indruk, dat de heer Burger zich daarbij tenslotte had neergelegd. De heer Burger: „Het is een schande dat u dat zegt. Het is een grote leugen!" Prof. Oud: „Ik zeg, dat ik de indruk heb gekregen." De heer Burger: „Die kunt u niet heb ben!" Prof. Oud: „Natuurlijk had de heer Bur ger hier het voorstel kunnen doen anders te besluiten." De heer Burger: „Ik wil niet overrom peld worden met uitspraken." Prof. Oud: „De zaak is in de vergade ring van de fractievoorzitters uitvoerig besproken en de heer Burger kan dus niet spreken van overrompeling. De voorzit ter heeft gehandeld in de geest van het senioren-convent." Prof. Romme vond de beslissing van de voorzitter juist, omdat daardoor niet alleen specialisten zich met de voetbaltoto bemoeien. De benoemingen van 'de voorzitter wer den tenslotte gehandhaafd. In de Kamer had men de indruk dat de fractievoorzit ter van de P. v.d. A. teleurgesteld was dat in de commissie van onderzoek met ande re leden van de P. v.d. A. ook de socialist Scheps is benoemd, van wie bekend is dat hij een tegenstander is van de voetbalto to. De voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond, de heer J. A. Koops, heeft in de te Utrecht gehouden jaarvergadering van deze bond gezegd, dat het de middenstand door de toenemen de welvaart goed gaat. De cijfers, zo zei hij, wijzen het duidelijk uit. De verwach tingen zijn, volgens de heer Koops, guns tig en zonder „onverwachte storingen" kan men de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. Tegen deze achtergrond, zo zei de heer Koops dient men ook de houding van de middenstand ten opzichte van het nieuwe loon- en prijsbeleid te zien. Ten aanzien van het prijsbeleid heeft de middenstand ingestemd in een aantal beperkingen, dit betekent dat de prijzen niet verhoogd zul len worden, tenzij in zeer dwingende om standigheden. Het betekent ook, aldus de heer Koops, dat de procentuele marge niet berekent zal worden over de stijging van de prijs, tenzij het grote stijgingen be treffen. Ook zal de middenstand zich ont houden van doorberekening van hogere lonen binnen de gedifferentieerde loon vorming. Ten aanzien van de loononderhandelin gen liet de heer Koops een waarschuwend woord horen. In sommige branches, zo zei hij, bestaat de geneigdheid om hogere lo nen te gaan betalen dan de gestegen pro- duktiviteit of de te verwachten stijging toelaat. Men is soms nog in staat produk- tiviteitscijfers te verschuiven onder een overtrokken akkoord. Een dergelijke han delwijze leidt naar zijn mening tot inflatie indien het College van Rijksbemiddelaars er geen halt aan toeroept. Het bakkerijconflict Sprekende over het standpunt dat on langs door een meerderheid van de sociaal economische raad inzake de bakkerij-pa ragraaf van de arbeidswet werd ingeno men, zei de heer Koops dat de onderwaar dering van en de onkunde over de mid denstandsbakkerij zowel in economisch als in sociaal opzicht hier ten voeten uit gedemonstreerd is. Maar noch de bak kers, noch de gealarmeerde georgani seerde middenstand, zo zei de heer Koops, zullen zich hier in een hoek laten dringen. De middenstand zal hier tonen dat hij als het moet ook pressie-groep kan zijn door mobilisatie van alle bedrijfstakken voor een naar sprekers inzicht ten onrechte be dreigde bedrijfstak en door verdediging van stellingen met zijns inziens onweer legbare argumenten. Advertentie Uw levenslust bewaren Advertentie dc ^,r'jden flÏÏfiötfÏÏÏMÉ k, IUe'ne'boondoener in de aanval Urveninmsiergferiijtkeverheeit ?iTapiitkevers richtten ravage^ yiere ver? TtlStÊ^ •NIET TE VERWARREN WAT DOE JF. ER TECLW 7*t rr» .11 t 'tA ssaya-tasr Een behandeling met EULAN bij de vervaardiging van textiel biedt een afdoende bescherming. zowel tegen tapijtkevers als tegen motten De textielindustrie is volledig op de hoogte van de behandelingsvoorschriften. Eis daarom bij alle produkten van wol of andere dierlijke vezels het EULAN etiket! Jtert mijnstreek 'fyer larven - breidt zfrU _-.e -vers I -5? *pi Üofs-6 P'Jtke itketf iddelpu itelï .pijtkev* er op 'tngs r." h,NC.:< jtke rru :ddelp bel ,unt/ m ook A'dam op 't 'xiöppen, sp> H<* txxrijde Taniitkever op mars hom worttt WJ sontsm»»^1' Tapijtkever tetredm Jgïïfe; ommen bestrijden wd 'er? gsdienst in actie gekomen Het voornemen van Rotterdam om aan de mond van de Nieuwe Waterweg een tweede hoogoven-installatie te bouwen voor de produktie van ijzer en staal had de ongerustheid opgewekt van het Am sterdamse raadslid, de heer L. Seegers (C.P.N.), die daarover B. en W. van de hoofdstad heeft geïnterpelleerd. Hij acht te het vestigen van een tweede staalin dustrie in ons land niet wenselijk voor de nationale economie en schadelijk voor de belangen van de Hoogovens n.v. te IJmui- den en derhalve ook van Amsterdam, dat in deze vennootschap participeert. Zijn B. en W. bekend met het voorne men tot het doen bouwen van een hoog oven-installatie op Rozenburg volgen^ plannen van de Duitse firma Krupp, zo vroeg de heer Seegers. Neen, zei de bur gemeester mr. G. van Hall namens het college. B. en W. weten wel van het voor nemen een dergelijke industrie te vesti gen. Een studiecommissie heeft een op dracht daartoe gegeven aan de firma Krupp. „Onze indruk :s, dat dit plan ech ter om economische redenen onder de ta fel is geschoven", zo zei mr. Van Hall. Van een definitief voornemen kan derhal ve niet worden gesproken. De burgemees ter zei in dit stadium geen uitspraak te kunnen doen over de vraag, of de vesti ging van een tweede hoogovenbedrijf in ons land een bedreiging vormt voor de oositie van het bedrijf te IJmuiden. In het alge meen zei mr. Van Hall bevestigend te kunnen antwoorden op de door de heer Seegers aangevoerde stelling dat „voor komen moet worden dat belangrijke in vesteringen worden aangewend voor een doel, dat vernietiging, althans bedreiging daartoe, van reeds gedane investeringen zal kunnen betekenen". B. en W. zijn van mening dat de ontwik keling van de Hoogovens te IJmuiden van zeer groot belang is voor ons land en voor Amsterdam. Er zijn gunstige mogelijkhe den voor verdere uitbreiding. Doch aan gezien er thans geen sprake is van een reëel plan voor een tweede staalindustrie ligt het niet op de weg van B. en W. maat regelen te nemen. „Maar B. en W. kunnen zich dan in elk geval verzetten tegen het streven", zo re pliceerde de heer Seegers Hierop ant woordde mr. Van Hall: „Dit is een zeer tere kwestie. Wij moeten vermijden de in druk te wekken ons te verzetten tegen plannen van Rotterdam, uitsluitend om dat Amsterdamse belangen daardoor ge- 99 schaad zouden worden. B. en W. wensen niet mee te doen aan naijver of jalouzie. Eerst zal moeten worden afgewacht of een definitief plan economisch verant woord is. Zo niet, dan heeft het college de plicht de stem daartegen te verheffen. Het is in het belang van Amsterdam, niet met premature uitspraken te komen". Hij deelde mee, dat B. en W. diligent blijven op dit punt. De Staalstudiecommissie, die zich met het project bezighoudt, heeft het volgen de commentaar geleverd op de medede ling van burgemeester Van Hall: „De opmerking van mr. Van Hall, dat het zijn indruk is, dat het staalproject Rotterdam „om economische redenen on der de tafel is geschoven" moet bèpa'dld op een ernstig misverstand berusten. Dit misverstand is des të' betreurenswaardi ger, omdat de overige mededelingen van B. en W. over het staalproject Rotterdam getuigen van een goed inzicht en gezonde opvattingen. Het staalproject Rotterdam verheugt zich in een toenemende belang stelling van regering en parlement Vele vooraanstaande maatschappelijke en po litieke groeperingen hebben de wens ge uit, dit project spoedig te zien uitgevoerd. Het is dus geenszins „onder de tafel ge schoven". Collectie Dreesman. Maison Frederik Müller en Cie, Amsterdam, heeft thans de catalogus (met meer dan 100 illustraties) doen verschijnen van de collectie W. J. R. Dreesman, die volgens de aankondiging in maart zal worden geveild. Deze collectie bevat werken van onder anderen Rem brandt. Vincent van Gogh, Breitner, Jan Steen en Piet de Hoogh. NEW YORK, (Reuter) De beheers- schapscommissie van de Algemene Verga dering der UNO heeft woensdag de V.S., Engeland, Nederland, India, Mexico en Marokko gekozen als leden van een spe ciale commissie, die moet vaststellen welke staten verplicht zijn aan de volkeren organisatie verslag uit te brengen over de toestand in de van hen afhankelijke ge bieden. De Sovjet-Unie heeft inmiddels een ont werpresolutie ingediend, waarin gevraagd wordt de Algemene Vergadering op 28 April opnieuw bijeen te laten komen om van gedachten te wisselen over wijzigingen in de samenstelling van de beheerschaps- raad. Op 27 april zal Frankrijk namelijk ophouden een mogendheid te zijn die be- heerschapsgebied bestuurt. Op die dag zal Frans Togoland onafhankelijk worden. De beheerschapsraad bestaat op het ogenblik uit zeven beherende landen de V.S., Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, België en Italië en een gelijk aantal staten die geen beheerschaps- gebieden onder zich hebben. Nog steeds hebben zich geen getuigen van het verkeersongeval op donderdag 3 december op de Hoofdstraat te Santpoort, waarbij een 62-jarige wielrijder uit Haar lem-Noord ernstig gewond in een Haar lems ziekenhuis werd opgenomen, gemeld. De politie van Velsen meent dat er vrijwel zeker getuigen van dit ongeval moeten zijn. Zij is bij het onderzoek naar de toedracht in de vroege morgen van 3 december voor namelijk afhankelijk van getuigenverkla ringen en het is daarom dat zij ons ver zocht nogmaals getuigen op te roepen. Dezen kunnen zich telefonisch in verbin ding stellen met de politie, die te bereiken is onder nummer K 2550—6444. Tot de laatste wereldoorlog beschikte Koningin Wilhëlmina voor verschillende plechtigheden over een baldakijn, dat haar was aangeboden door officieren van de krijgsmacht. Dit baldakijn verdween tij dens de oorlog spoorloos. Men vermoed de, dat het door de bezetters als souve nir" mee naar Duitsland genomen is, maar nasporingen aldaar bleven zonder De maquette van het baldakijn resultaat. Na de oorlog werd bij officiële gelegenheden voor Koningin Wilhëlmina en later ook voor Koningin Juliana, een baldakijn geïmproviseerd. In vele kringen gingen echter stemmen op, die deze geïmproviseerde baldakijns niet in overeenstemming achtten met de koninklijke waardigheid. Zo groeide in het officierskorps het plan om Koningin Juliana eveneens een baldakijn aan te bieden. Een inmiddels ingestelde com missie mocht van Hare Majesteit verne men dat zulk een baldakijn gaarne zou worden aanvaard. De Koningin heeft reeds een keus ge maakt uit vier ontwerpen. Het ontwerp dat zij koos zal worden gemonteerd op een aanhangwagen die door een leger truck naar de plaats van de plechtigheid wordt gebracht. Het koninklijke podium, dat brede sta tige trappen heeft en wordt gemaakt van blank essenhout, wordt bedekt met een handgeknoopt Deventer tapijt. Het tapijt en de lopers hebben tezamen een opper vlakte van ongeveer 50 vierkante meter. Tien meisjes zullen er drie maanden aan knopen. In de vloer van het podium zijn acht verwarmingselementen aangebracht, die door het tapijt heen voor een voetverwar ming van 60 graden fahrenheit zorgen. De koningin heeft uitdrukkelijk gewenst, dat haar podium geen hemel heeft, want zij wil niet beschut staan als men voor haar eventueel in regen en wind defi leert. Plet podium zal een hoogte van 4,50 meter hebben. Er is een geluidsinstallatie in aangebracht met grote draagwijdte. Op het podium zullen twaalf teakhouten stoe len komen te staan. De achtergrond van het baldakijn zal uit een licht weefsel wor den vervaardigd. Men hoopt het geschenk aan de vorstin te kunnen aanbieden voor mei van het ko mende jaar, als het derde lustrum van de bevrijding zal worden gevierd. Men hoopt dat alle officieren, beroeps- of reserve, in actieve dienst, met groot verlof of gepen sioneerd, zullen bijdragen in de kosten van het geschenk.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9