Vijf kinderen omgekomen bij brand in noodwoning HET WEER COIFFURES DE VRIES Behandeling van bezwaren leidde soms tot vinnige discussies Het Dagboek van Farah Diba PEKING BESCHULDIGT DJAKARTA VAN „ONTOELAATBARE" DADEN Mishandelde Amerikaan overleden Overleg over de straal j agerkeuze Hervormde kerkbouw- actie boven de 9 miljoen Brandweer stond machteloos Herter naar Parijs vertrokken Voor Fréjus: 128.607,- Buit van juwelendiefstal in Londen achterhaald Twaalf doden bij Windhoek ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 35 Demonstratie op Malta is nu eenmaal beter Niet meer dan lichte vorst Plaatselijk mist Protest tegen vervolging en wrede behandeling van Chinezen in Indonesië Minister Visser in Brussel S treekplan IJmond voor Raad van Sta te Het Noordzeekanaal TRAGEDIE IN BRABANTS DORP Amerika zal troepen niet uit Europa terugtrekken V.R.O.N. het uitzenden onmogelijk gemaakt Het woord is aan In de krant van heden: Beroep op commissie voor Zuidwest-Afrika N.V. CHR9STIAANSE Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlern: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post '8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tijdens het bezoek van de Britse minister voor Koloniale Zaken Mac- leod aan Malta hadden er demonstra ties op het eiland plaats, waarbij onaf hankelijkheid werd geëist. Op deze foto zien we een groep vrouwelijke demon stranten, aanhangers van de Labour- leider en oud-premier Mintoff tijdens de mars. Advertentie Wat brengt de toekomst? Houdt de sjah werkelijk van mij Zal ik mij thuis voelen in het paleis in Teheran Op de vooravond van haar vertrek naar Perzië, schreef de bruid van de keizer, Farah Diba, deze vragen in haar dagboek. Het ontroerende afscheid van een jong meisje van haar zorgeloze jeugd. Libelle verwierf het recht, als enig blad in Nederland, dit zeer persoonlij ke en open hartige dagboek te mogen publiceren. Volgende week in Libelle (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft de vorst deze week veel moei te gekost om van het noordoosten naar het zuidwesten van ons land door te dringen. Vijf dagen waren er voor nodig en in Zee land kwam het kwik nog maar nauwelijks onder nul. In de noordelijke provincies worden van daag de eerste ijswedstrijden al verreden. Daar begon het maandag al flink te vrie zen. De depressie boven de Golf van Bis- kaye heeft de strijd tegen de vorst spoe dig opgegeven, zodat de oostenwind nog voortdurend koude lucht blijft aanvoeren. Nu er ook in vrijwel geheel Duitsland niet meer dan lichte vorst voorkomt zal de vorst dit weekend ook in ons land niet veel te betekenen hebben. Dit koudegolf je behoeft de Duitse voor spelling van een gemiddeld zachte winter nog geen afbreuik te doen want. ook in een groot deel van Duitsland is het nog zacht gebleven, alleen in Noord-Duitsland was het deze week belangrijk te koud. Mogelijk dat wat zwakke storingen uit het oosten tot boven ons land doordrin gen zodat er plaatselijk een sneeuwbuitje kan vallen. Het wachten is nu op een actieve depres sie die een aanval op de vorst gaat doen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijke opklaringen, maar hier en daar ook mist. Lichte vorst tot tem- raturen om het vriespunt. Over het algemeen zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. PEKING (AFP-Reutcr) De minister van Buitenlandse Zaken van communis tisch China, Tsjen Ji, heeft ernstig gepro testeerd tegen de Indonesische regering over „de ontoelaatbare behandeling" van Chinese staatsburgers in de Indonesische republiek. China protesteert tegen de „vervolging" en de „wrede, behandeling" van de Chinezen in Indonesië. De Chinese minister heeft er nog op gewezen, dat de op grote schaal in Indonesië tegen de Chi nezen aldaar toegepaste maatregelen, een toestand heeft veroorzaakt, „die ten zeer ste afbreuk doet aan de vriendschap tus sen Indonesië en China". In de brief wordt aangedrongen op een onmiddellijke ratificatie van het Chinees- Indonesische nationaliteitsverdrag van 1955 en het benoemen van een commissie, die de regels voor de toepassing ervan zal moeten opstellen. De brief bevat voorstellen tot oplossing van het probleem der Chinezen buitens lands en wijst op verbreding van de breuk tussen de twee landen, als gevolg van de Indonesische maatregel om geen buiten landers grotendeels Chinezen meer toe te laten tot het voeren van kleinhan del op het platteland. Volgens het Chinese protest worden, door het bevel dat voor 1 januari alle Chi nezen op het platteland hun zaken moeten hebben overgedragen, „de persoonlijke rechten en belangen van de Chinezen ge schaad, en wordt de persoonlijke, veilig heid bedreigd." Een groot aantal Chine zen heeft zijn middelen van bestaan ver loren en is dakloos geworden. Het protest beschuldigt zekere Indonesische bladen van vijandige publikaties en bekladding van Chinese leiders. Drie manieren De Chinese minister geeft drie manie ren aan waarop het geschil kan worden bijgelegd: 1. Chinezen wier families zich in vele ge vallen reeds generaties geleden metter woon in Indonesië hebben gevestigd, die nen in de gelegenheid te worden gesteld, de Indonesische nationaliteit te ver krijgen. Zodra zij deze hebben verkregen, zullen zij getrouwe Indonesische staats burgers worden en zullen zij automatisch en zonder enige discriminatie in het genot worden gesteld an alle burgerrechten, al dus de minister. Chinezen, die prijs stellen op het behoud van de Chinese nationaliteit, of aan wie de Indonesische nationaliteit mocht wor den geweigerd, moet worden toegestaan in Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7307 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Een 52-jarige Amerikaanse ingenieur, die op 3 december 's avonds laat op het Korte Voorhout te Den Haag werd mis handeld, is in een ziekenhuis overleden. Hij kreeg ruzie met twee Surinamers over een kleine verkeersovertreding. Een van de twee jongemannen sloeg hem neer, waardoor de Amerikaan een schedelbasis- fractuur opliep. De beide Surinamers wer den aangehouden, maar na verhoor op vrije voeten gesteld. Indonesië te blijven. De Indonesische re gering zal er dan voor moeten waken, dat te hunnen aanzien geen vervolging wordt ingesteld of enigerlei discriminatie ten aanzien van de andere bevolkingsgroepen wordt toegepast. Chinezen die niet in Indonesië willen blij ven, of hun bestaansmiddelen hebben ver loren, moeten zich naar China kunnen be geven „waar zij in de gelegenheid wor den gesteld een bijdrage te leveren in de socialistische opbouw van hun moeder land." In de brief worden onmiddellijke onder handelingen over deze Chinese denkbeel den voorgesteld. Het Indonesische antwoord zal zondag bekendgemaakt worden. Naar wij van de zijde van het Belgische ministerie van Landsverdediging verne men is de Nederlandse minister van De fensie, ir. S. H. Visser, in Brussel aange komen voor besprekingen met zijn Belgi sche collega, de heer Gilson. Het onderwerp van het gesprek is de ge zamenlijk Nederlands-Belgische keuze voor een nieuwe straaljager voor de lucht machten van beide landen. Minister Visser is hedenmiddag in Den Haag teruggekeerd. De opbrengst van de hervormde kerk- bouwactie heeft gisteren de negen miljoen gulden overschreden. Naar de organise rende commissie mededeelt is de stand gisteren geworden 9.000.808 gulden. (Van onze Haagse redacteur) De geestelijke vader van het streekplan IJmond-Noord, ir. P. K. van Meurs, heeft vrijdagmiddag bij de behandeling van de tegen dat plan ingediende bezwaarschrif ten door de Raad van State namens het provinciaal bestuur van Noordholland nogal stevig van zich afgebeten. Bij de duplieK kwam uit, dat hij vooral de burge meester van Heemskerk, de heer H. Nie- len, en de directeur van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen, ir. J. Tromp, daarmee tegen zich in het harnas had gejaagd. De burgemeester van Heemskerk, die reeds voordat de vergadering begon had laten horen „dat men strijdende ten onder moest gaan" en in zijn pleidooi dan ook bepaald geen zoete broodjes bakte, had betoogd, dat men eerst in de duinen ver vangende tuinbouwgronden moest scheppen voor de wegens de uitbreiding der woon wijken verdwijnende tuinbouwbedrijven en dat overigens de vroegere tuinbouw gronden te duur waren om als bouwterrein in exploitatie gebracht te worden. Ir. Van Meurs voerde daartegen aan, dat het eerste bezwaar niet de inhoud van het streekplan, maar de uitvoering daarvan betrof, hetgeen thans niet aan de orde was. Overigens heeft Heemskerk zelf geen voorbeeld ge geven van bevordering van de vervangen de tuinbouwgrond toen het nieuwe woon wijken op graslanden bouwde. En wat de dure exploitatie der gewezen tuinbouw gronden aanging merkte ir. Van Meurs op, dat Heemskerk nog in juli 1959 meewerkte aan kassenbouw en dat Beverwijk zijn nieuwe wijk Meeresteyn dan toch maar geheel op die dure tuinbouwgrond had ge bouwd. Het was duidelijk, dat burgemees ter Nielen die laatste opmerking niet erg slikte. Ir. Van Meurs gaf voorts een uit voerig overzicht van de „bemoedigende cijfers" van het Intercommunaal orgaan voor vervangende tuinbouwgrond (waar van burgemeester Nielen voorzitter is) wat de verplaatsing van tuinbouwbedrij ven betreft. De heer Nielen merkte een tik je korzelig op, dat deze resultaten bereikt waren de volledige afzijdigheid van het provinciaal bestuur ten spijt. Omgekeerd ging ir. Van Meurs weer tot de aanval over toen hij opmerkte, dat het uitbreidingsplan voor de Amsterdamse havens langs het Noordzeekanaal was op gesteld en gepubliceerd door de directeur van de Amsterdamse haven- en handels inrichtingen zonder dat de Werkgroep Ont wikkeling Noordzeekanaal, waarvan die directeur ook deel uitmaakt, daarvan op de hoogte was. Namens het provinciaal be stuur verklaarde ir. Van Meurs, dat men bereid is het streekplan aan te passen aan het door die Werkgroep op de totstandko ming waarvan door Gedeputeerden zelf is aangedrongen uit te brengen advies over de breedte van het Noordzeekanaal. Maar hij drong erop aan de goedkeuring van het streekplan niet van dat punt af hankelijk te stellen. De verklaring van de vertegenwoordi ger van Gedeputeerde Staten dat de be moeienis van dat college met de vestiging van een betonfabriek in Beverwijk'uitslui tend was voortgevloeid uit de overweging dat door zo'n onderneming veel kostbare ruimte in beslag wordt genomen, zou bur gemeester J. G. S. Bruinsma van Bever wijk naar hij verklaarde bijna hebben ge rustgesteld, wanneer mr. Droogleever Fortuyn, die ir. Van Meurs secondeerde, niet had gezegd, dat de provincie een vin ger in de pap wil houden bij de keuze der industrievestiging. En de vertegenwoordi ger van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken die in het ge heime interimrapport dat aan het streek plan vooraf ging beslist geen domineren de positie innamen, naar ir. Van Meurs verzekerde kreeg te horen dat de gordel voor „beperkte industrie" om de Hoog ovensterreinen ten doel had de kwade in vloeden van deze zware industrie op de omringende publieke groenstrook te ver minderen. Vijf kinderen, alle meisjes, zijn gister avond in de Oostbrabantse gemeente Ge- mert om het leven gekomen bij een brand, die hun ouderlijke woning in een uur tijds totaal heeft verwoest. Omstreeks" half zeven ontdekte een buurmar., die op enige honderden meters afstand woont, brand in de houten noodwo ning van de heer en mevrouw P. P. Kuy- pers-Van Cuyck. Wetende dat het echt paar Kuypers per bromfiets naar Helmond was vertrokken om boodschappen te doen, rende hij naar het huis, toen hij rook zag opkringelen. Hij vond de deur op slot, trapte deze in, maar trof binnen zo'n rook en hitte aan, dat hij geen reddingspogin gen meer kon doen. De brandweer van Ge- mert was weliswaar zeer snel ter plaatse, doch kon niets uitrichten daar het huis in tussen veranderd was in één laaiende fak kel. Pas toen tegen achten nog slechts smeulende resten overwaren, kon men een onderzoek instellen. Men vond in een hoek van een kamer de verkoolde resten van vier der kinderen: de zeven-jarige r elly, de vijf .jaar oude Johanna Maria, de vier-jarige Josephina en de twee-jarige Petronella. In dc resten van een wieg lag het overschot van de baby Francisca, die in januari van dit jaar geboren was. De politie was ondertussen in Helmond op zoek gegaan naar de ouders. Pas om streeks negen uur werden zij gevonden en konden zij op de hoogte worden gesteld. Zij zijn thans tijdelijk ondergebracht in het noodziekenhuis te Handel, de buurt schap waarin de woning van de familie Kuypers stond. De heer Kuypers, 32 jaar, is grondwerker in dienst van de gemeente Gemert. Zijn vrouw is 29 jaar. Het echt paar was in 1951 gehuwd. De oorzaak van de brand moet vermoe delijk worden gezocht in oververhitting van een kachelpijp. Na het vertrek van de ouders naar Helmond moet de kachel fel ler zijn gaan branden. De pijp van de kachel liep onbeschermd door het hard board, waarvan de zolder gemaakt was, naar buiteri. De pijp moet zo heet gewor den zijn, dat het board is gaan smeulen en in brand vloog. De oudste vier meisjes moeten nog geprobeerd hebben zich te redden, getuige het feit, dat hun stoffelijke overschotten tegen elkaar aan gevonden werden in een hoek van de kamer. Waar- schijnlijk waren zij reeds in de rook ge stikt toen de buurman buiten rook zag op- kringelen. De stoffelijke overschotten zijn overge bracht naar het gebouw van het Wit-Gele kruis te Handel. Zij rullen in Handel ter aarde worden besteld. De Papierfabrieken verzetten zich tegen de aanwijzing van een voor hen belang rijk waterwingebied als industrieterrein. Ir. Van Meurs ontstreed de gedachte dat de onderhandelingspositie van de Papier fabrieken werd geschaad en onthulde dat de onderhandelingen tussen Van Gelder en Hoogovens reeds ver gevorderd waren. Ir. Tromp gaf duidelijk te kennen dat hij deze opmerking als een indiscretie be schouwde en noemde tevens de termijn van achttien maanden voor de herziening van een streekplan, door ir. Van Meurs aanvaardbaar geacht, voor de industrie nog veel te lang. Na het verweer van ir. Van Meurs te gen de bezwaarschriften gingen de staats raden Cort van der Linden en Schokking tamelijk diep in op sommige aspecten van het streekplan. Zo wilden zij weten of de handhaving van de weg over de sluizen, waarvoor Velsen had gepleit, ook niet in het belang van de Hoogovens zou zijn, hetgeen van die zijde werd bevestigd. Evenzeer toonde men belangstelling voor een gebied van tachtig hectaren dat dooi de Hoogovens werd geclaimd met het oog op de toekomst en dat op het streekplan met een agrarische bestemming was aangegeven. En ten slotte liet men zich uitvoerig voorlichten over de positie van een constructiewerkplaats in Velsen- Noord, die belang heeft bij een minder in grijpende wegverbreding dan in het streekplan is voorzien. En hoewel in ver houding tot de genoemde problemen het hier niet om een bijzonder spectaculaire zaak ging, zei staatsraad Cort van der Lin den toch geïrriteerd: „Op zulke kaarten met een schaal van 1:25.000 vallen derge lijke grote belangen niet af te lezen en dat vind ik niet juist!" De Kroon zal later uitspraak doen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter, heeft bij zijn vertrek uit Washing ton naar de NAVO-conferentie in Parijs gezegd dat de Sovjet-Unie haar bereidheid tot werkelijke stappen naar een rechtvaar dige oplossing van wereldvraagstukken nog steeds moet aantonen. „Er is in ieder geval niets gebeurd dat een verslapping van onze waakzaamheid rechtvaardigt", zo zei hij. Herter heeft voor zijn vertrek bood schappen gezonden aan de Franse, Britse en Westduitse regering waarin hij de ver zekering geeft dat er geen sprake is van terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa zo is uit gewoonlijk goed in gelichte bron in Parijs vernomen. Herter wordt vandaag in Parijs ver wacht. In zijn boodschappen zou Herter in het bijzonder er op hebben gewezen, dat de Amerikaanse regering de kwestie van de defensiekosten niet verbindt met het hand haven van de Amerikaanse NAVO-troepen in Europa. In Franse kringen is de Amerikaanse ver zekering met instemming begroet. Men staat nu niet onder druk van een dreigen de terugtrekking van Amerikaanse troe pen als niet onmiddellijk overeenstemming over verdeling van de financiële lasten zou worden bereikt, zo meent men in Parijs. Vrijdagavond is een deel van de zend apparatuur van de V.R.O.N. door de P.T.T. in beslag genomen. De uitzen dingen, die de commerciële radio- omroep in de zin had, zijn derhalve onmogelijk gemaakt. Achter de man met de apparatuur van de V.R.O.N., de heer Oswald, directeur. (Men zie voorts pagina 3) Op gironummer 22.000 van het Neder landse Rode Kruis is thans totaal 128.607 voor de slachtoffers van de ramp te Fréjus gestort. Emile Faguet: Overhaast lezen is een vorm van lui heid. (Van onze correspondent in Londen Het gebeurt maar zelden dat de Londen- se politie de daders van de inbraken en berovingen, welke in de Britse hoofdstad helaas schering en inslag zijn, achter haalt. Maar gisteren hebben de mannen van Scotland Yard een groot succes ge boekt. Zij zijn er in geslaagd juwelen ter waarde van 100.000 pond op te sporen, wel ke deel uitmaakten van de buit, waarvan een op de meest geraffineerde manier ope rerende inbrekersbende zich in oktober meester maakte. Bij het vrijwel gelijktij dig leegplunderen van niet minder dan vier juwelierszaken in het hart van Lon den, bedroeg de totale waarde van het ge- stolene 250.000 pond. Het was de grootste juwelendiefstal, welke ooit in Groot-Brit- tannië is gepleegd. Nadat gisteren een flat in Wembley twaalf uur lang was geschaduwd, spron gen rechercheurs van alle kanten tevoor schijn toen tegen het invallen van de sche mering een aantal mannen het huis ver liet. De rechercheurs hadden zich schuil gehouden in vrachtauto's. Na een hevige worsteling werden twee mannen over meesterd. Een koffer, welke zij bij zich hadden, bleek een grote hoeveelheid ju welen te bevatten. Enkele stukken had den een waarde van verscheidene honder den ponden. Personeel van de juweliers zaak herkende de meeste artikelen. Ge durende de afgelopen nacht zette de poli tie het opsporingswerk voort in de hoop op verdere arrestaties. De politie trof enkele weken geleden in een aantal juwelierszaken van de inbraak afkomstige stukken aan. De slag, die de politie gisteren heeft geslagen is waar schijnlijk juist op tijd gekomen, omdat de bende op het punt stond de juwelen naar het buitenland te smokkelen. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Taal-laria 3 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem 4 ljmondagenda 5 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving 5, 6 Films 6 Belgisch Kongo (III) 7 Sport 9 Kerkelijk Leven 10 Filatelie 10 Puzzel10 Erbij...11 tot 15 Scheepsberichten 15 In de Vishal en op zee 15 Beurs 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" Het aantal mensen dat dezer dagen te Windhoek in Zuidwest-Afrika bij relletjes om het leven is gekomen, is tot twaalf ge stegen. Vijftig mensen raakten gewond. De politie had het vuur geopend op beto gers die gemeentegebouwen belegerden wegens een nieuwe regeling voor over plaatsing van bevolkingsgroepen naar an dere districten. Voor de Beheerschapscommissie van de UNO-Assemblee in New York betoog de vrijdagavond een getuige dat „troepen van de Zuidafrikaanse regering de bevol king van Windhoek aan het afslachten zijn". De uit Zuid-Afrika gewezen student Hans Beukes drong aan op een bezoek van Hammarskjoeld aan het gebied als de secretaris-generaal binnenkort naar Afri ka gaat. De mannen werden gehoord nadat Zuid- Afrika vergeefs hiertegen geageerd had. (Zuid-Afrika, dat de voormalige Duitse kolonie Zuidwest-Afrika van de Volken bond in mandaat ontving, weigert de UNO als wettige opvolger van de oude Volke renbond te erkennen en daarmee het om streden gebied als Beheerschapsgebied van de UNO te aanvaarden). Ten slotte besloot men de kwestie aan de UNO-com- missie voor Zuidwest-Afrika voor te leg gen en aan te dringen op spoed. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 134^ - 'lEIDSESTRAAT. (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM.TEL: 22359.6 SUÈDE WANTEN MET VACHT Advertentie CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1