Voetbal in Kennemerland Bllll KERKDIENSTEN Arend Reym Rondvisprijzen lager in oktober Schaakclub Kijk Uit: F. Walda wint en Huiser zorgt voor drama IJmond-agenda Volksstem en Zanglust concerteerden in Velsen Uw bril klaar terwijl u wacht Goede noteringen voor wintergroenten Hoogovens IJmuiden intervenieert in processen tegen Hoge Autoriteit EGKS ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 5 k OVERTROKKEN JÊ J. DE BOER - Mr. Opticien Zwaar transport door Velsen-Noord Scholen houden zwemweds tri j den Uitbreiding gaslevering aan Amsterdam VI r auto- en U Cl motorrijschool Kinderdiensten Stormvogels met drie invallers tegen KFC Steeds meer bolbloemen Kort nieuws Schepen, rederijen en werven In 2 A staan de Beverwykse 2de klassers voor een moeilijke opgave, DEM thans te gen Vitesse en De Kennemers uit tegen West-Frisia. De kansen van VVB slaan we hoger aan. De Kennemerlandse derde klassers Velsen, Wijk aan Zee en Bever wijk halen tezamen in hun uitwedstrijden tegen AIcma?ia Vitrix, Alkm. Boys en Meervogels ten hoogste drie punten bin nen en voor Kinheim vrezen we in de uitwedstrijd tegen Bloemendaal het ergste. DEM krijgt het zondag zwaar te ver antwoorden, want dan komt Vitesse op bezoek en het mag bekend heten de Schotenaren zouden het kunnen beamen dat deze Castricummers zich in hun nieuwe omgeving uitstekend weren. Toch zien we een lichtpuntje voor DEM: In uitwedstrij den laten de Vitessenaren zich van een minder goede zijde zien dan op eigen ter rein. Desniettegenstaande houden we het op een Castricumse zege! De Kennemers krijgen het al evenmin gemakkelijk, want in een uitwedstrijd van West-Frisia te winnen, betekent nog altijd een lastige opgave. Tot dusver is daarin nog alleen maar Purmesteijn geslaagd. Op 20 september won De Kennemers op eigen terrein met 41, maar nu zullen de roodzwarten het met heel wat minder moeten doen. VVB krijgt Zandvoortmeeuwen op be zoek. De voetballers uit de badplaats staan er niet best, zo zelfs, dat ze geducht op hun tellen moeten passen. Veilig kan dan ook worden aangenomen, dat VVB de wed strijd niet cadeau zal krijgen. Maar dit neemt niet weg, dat naar onze mening de punten in Velsen-Noord blijven. Spanning in 3 A's kopgroep In 3 A blijven Alcmaria Vitrix, Egmon- dia en DTS elkaar scherp in het oog hou den. Wel is de eindspurt nog niet inge zet, maar men is druk bezig een zo gunstig mogelijke positie voor die eindspurt in te nemen. Van de drie topclubs krijgt Alk maar het naar onze smaak het lastigst, want Velsen kan vinnig van zich afbijten. Alleen.... de Santpoorters doèn het niet altijd! Bij HSV-Egmondia en DTS-ZAP zien we resp. in de bezoekende en in de thuisclub de winnaars. Beverwijk leverde zondag j.l. een goede prestatie door tegen Alkmaar gelijk te spelen. Maar dit houdt o.i. niet in, dat de roodwitten nu de komende zondag ook van het lager geklasseerde Meervogels zullen winnen, want deze Akersloters ver loren nog geen enkele maal op eigen ter rein. We verwachten evenals op 20 sep tember een gelijk spel. Alkmaarse BoysWijk aan Zee is voor de onderste plaats van groot belang. Beide clubs zijn na een zwak begin bezig zich enigszins te herstellen. Zo leverden de laatste 5 wedstrijden de Boys evenveel punten op en veroverden de Wijk aan Zeeërs in deze periode zelfs zes winst punten. Op 20 september wonnen de bad mensen met 20, maar nu zullen ze onzes inziens met een gelijk spel genoegen moe ten nemen. In 4 C is één der belangrijkste wedstry- Advertentie ÉiPk, H6T OAHASTy^B NAAR KEUS UVUL, r Marktplein 30 - Telefoon 4273 Het mannenkoor „Zanglust" en de „IJmuider Volkstem" werkten donderdag avond in de grote Patronaatszaal een drachtig samen onder hun beider dirigent Ben Nuijen. „Zanglust" had voor dit con cert drie operakoren ingestudeerd; de uit voering ervan gaf blijk van een gezond muzikale opvatting. Deze vereniging heeft een fraaie, evenwichtige bezetting; wel luidend zingende tenoren verleenden aan het Priesterkoor uit „De toverfluit" extra reliëf. „Zanglust" gaf een correcte uitvoe ring en bereikte vocale resultaten, die een welverdiend applaus afdwongen. De „Volksstem" had ditmaal de opera „Orpheus" van Von Gluck, in concert- vorm, op zijn programma. Daartoe had de geestdriftig leidende dirigent Ben Nuijen zich de medewerking verschaft van een drietal goede solisten en een vakkundige begeleider. Deze laatste, de heer P. Post te Haarlem, stond de zangleider voortref felijk ter zijde. Een der koordamès ver duidelijkte de handeling, alvorens men met de drie bedrijven begon. De combinatie van „De Stem" met „Zanglust" gaf Nuijen de beschikking over een voorbeeldig bezet operakoor, waarbij de sonore mannenstemmen uitnemende partners waren van de helder, friszingende sopranen en alten. De dirigent gebruikte deze muzikale kansen goed en liet beide verenigingen homogene zang ten gehore brengen. In het bijzonder boeide de ver tolking van het slotkoor der tweede acte. De alt Elly Imhoff vertolkte knap de titelrol; haar geschakeerd, vol stemgeluid was in het bijzonder in het lage règister van een grote muzikale bekoring. Regina Beekman (als Eurydice) en Maria van Uden (als Amor) wisten eveneens haar oartijen op de juiste muzikale wijze te brengen, maar moesten niettemin de eer voor de beste prestatie aan „Orpheus" af staan. Von Gluck geeft in zijn opera het koor slechts weinig te doen, zodat „De Stem" niet veel gelegenheid kreeg zich eens naar hartelust te laten gaan. We hadden de heide verenigingen graag veelvuldiger mogen horen, want de combinatie bleek uitmuntend. A. J. van der Weijdcn den wel de ontmoeting tussen Bloemendaal en Kinheim met de bovenste plaats als in zet. Ongetwijfeld staan de Bloemendalers er verreweg het best voor en dit mag te meer merkwaardig heten, omdat de Kin- heimers zich in de eerste ontmoeting ver reweg supérieur toonden. De Velsenaren zyn de laatste tyd erg aardig aan het af zakken en daarom verwachten we, dat de Bloemendalers revanche zullen nemen. In het wonder, dat Waterloo nog van de onderste plaats komt, zullen maar wei nigen meer geloven. En we veronderstel len, dat hun aantal na zondag, als Water loo de uitwedstrijd tegen O.F.C. gespeeld heeft, nog aanzienlijk verminderd zal zijn. De Kennemers 2 (thuis tegen WSV 2) Groot; Beentjes en Aardenburg; Zoon, Peggeman en Heere; Van Rookhuizen, De Vos, Joosen, Geel en Vander Sluis. Stormvogels 2 (uit tegen UVS) Vrijhof; Van der Stelt en Visser; De Roos, Minne- boo en Tol; Zoeteman, Nat, Van Dongen, Maarleveld en Ramakers. DEM 2 (uit tegen HBC 2) Rozemeyer; Niesten en Van Buggenum; Burger, Klous en Slotemaker.; Half, Goderie, De Boer Aardenburg en Jansen. Velsen (uit tegen Alc. Vitrix) Kaasen brood; Van Bugnum en Boon; Geuzen- broek, Hynen en Schoorl; Wittebrood, Hoogzaad, Bakkum, Van Schagen en Reyerse. Beverwyk ("uit tegen Meervogels; Raap; Wyand en Lorjeé; Wolterman, Bruinen berg en Ketting; Van der Mey, Gerrits, Waanders, Minneboo en Van Oosten. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. ƒ6.55 Vrijdag is bij de nieuwe loskade van de papierfabriek van Van Gelder Zonen de tweede generator voor de nieuwe cen trale van het PEN te Velsen-Noord aan gekomen. Het gevaarte weegt maar liefst honderd en dertig ton. Het zal op met vet ingesmeerde balken door de Velsen-noord- se straten worden getrokken. Daarvoor komen enige zware takelwagens, die de stalen kolos aan staalkabels zullen voort trekken. Het transport gaat uiterst lang zaam en voordat de generator bij de PEN- centrale is aangekomen, zijn er wel een paar dagen verstreken. De route die zal worden gevolgd is Wijkerstraatweg, Grote Hout of Koningsweg, Noorderlaan. Het verkeer dient er rekening mee te houden dat gedeelten van de hierboven genoemde wegen vanaf maandag aanstaande geblok keerd ziillen worden. Het gevaarte neemt namelijk bijna de gehele wegbreedte in beslag. Al eerder heeft Velsen-noord een gene rator voor de nieuwe PEN-centrale door de straten zien schuiven. De generators zijn gebouwd bij de firma Smit in Slikkerveer. Zij zijn per dekschuit naar Velsen-noord gebracht. Vermoedelijk zal het transport door de straten niet eerder dan maandag aanstaande plaats hebben, daar de hon derddertig ton wegende kolos eerst met be hulp van een drijvende bok van de schui ten moet worden gelicht en dat heeft ook wel enige voeten in de aarde. Donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 december zullen in het Velserbad te Vel sen zwemwedstrijden worden gehouden door de leerlingen van alle lagere scholen in Velsen. In totaal zullen zevenhonderd vijftig jongens en meisjes van eenendertig scholen aan de wedstrijden deelnemen. Op maandag 21 december zal de afdeling nieuwbouw van Hoogovens in IJmuiden de nieuwe zevende kooksbatterij van het bedrijf opleveren. Daarna zal de batterij, die de gemeente Amsterdam belangrijk meer gas zal leveren, in werking worden gesteld. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zal deze gebeurtenis bij wonen. TOT MEDIO OKTOBER waren de weersomstandigheden van dien aard, dat de visserij op zeevis regelmatig kon worden uitgeoefend. Daarna moesten vooral de kleinere vaartuigen de visserij wegens storm en harde wind nogal eens onderbreken. Aldus het Produktschap voor Vis en Visprodukten in het overzicht over oktober 1958. Omdat een groot aantal vaartuigen overschakelde van de haringtrawlvisserij naar de visserij op zeevis liep het aanbod van rondvis, vergeleken met sep tember, op en wel van 2.013 ton, gemiddelde prijs 0,68 per kilo, tot 2.521 ton, gemiddelde prijs 0,56 per kilo. Vooral in de tweede helft van oktober had het aanbod vam platvis te lij dën van de omstandigheid dat de kotters niet regel matig konden vissen, Het maandtotaal van platvis kwam op 1.481 ton te liggen en de gemiddelde prijs op 1,43 per kilo. In september 1959 was er 1.724 ton platvis aan de markt, waar voor gemiddeld 1,27 per kilo werd be taald. In de tweede helft van oktober werden door de trawlers en motorloggers in de Ierse Zee zeer grote makreelvangsten ge daan. De makreel was groot van stuk en de kwaliteit zeer goed. In totaal kwam 2.468 ton makreel aan de markt, waarvoor in verband met het teleurstellende aan bod van verse haring goede afzetmogelijk heden bestonden. De prijzen op de afslag te IJmuiden schommelden, bij een aanvoer van 1.855 ton tussen 0,21 en 0,70 per kilo; te Scheveningen deed 610 ton makreel 0,13 tot 0,72 per kilo. Ruim 60 ton makreel werd voor ver werking tot vismeel bestemd, terwijl 225 ton kon worden uitgevoerd. De aanvoer van schelvis bereikte met een totaal van 916 ton, gemiddelde prijs 0,50 per kilo. een bevredigend peil. Van dit totaal leverde IJmuiden 782 ton; de af- slagprijzen varieerden van 0,16 tot 0,92 per kilo. Te Scheveningen schommelden de prijzen voor schelvis bij een aanbod van 118 ton tussen 0,16 en 1,59 per kilo. De uitvoer van schelvis bedroeg 85 ton. De aanvoer van kabeljauw bleef onder de verwachtingen en was met een totaal van 378 ton, gemiddelde prijs 0,91 per kilo, slechts weinig hoger dan in septem ber toen er 346 ton aan de markt kwam tegen een gemiddelde prijs van 0,88 per kilo. In IJmuiden werd 312 ton kabeljauw afgeslagen en te Scheveningen 58 ton. In eerstgenoemde plaats lagen de prijzen tus sen f 0.77 en 3.99 per kilo, en in laatst genoemde tussen 0.16 en 2,68 per kilo. Ruim 170 ton kabeljauw werd geëxpor teerd. Mede als gevolg van de minder gunstige weersomstandigheden in de tweede helft van oktober liep het aanbod van schol terug van 1.009 ton in september tot 869 ton in de verslagmaand. De gemiddelde prijs steeg van 0,60 tot 0,69 per kilo. De afslagprijzen bewogen zich te IJmuiden bij een aanvoer van 747 ton van 0.34 tot 2,04 per~kilo, en te Scheveningen bij een aanbod van 97 ton van 0,44 tot f 2,20 per kilo. 207 ton schol werd uitgevoerd. Vispropaganda De „Rijdende Viskeuken" heeft in ok tober in achttien plaatsen gedemonstreerd Het aantal bezoeksters bedroeg 968. Van 26 september tot en met 4 oktober 1959 vond te Keulen de internationale levensmiddelenbeurs „Anugaplaats, welke 300.000 bezoekers trok. Aan deze beurs werd door het gezamenlijk oester- bedrijf met een verkoop- en informatie stand deelgenomen. Van de zijde van het publiek bestond veel belangstelling voor Nederlandse oesters. Teneinde de jongere generatie van huis vrouwen voor het artikel vis te winnen werd in de oudercommissie propaganda van het produktschap besloten in 1960 een proefcampagne te lanceren in een tiental middelgrote gemeenten, waarbij aan jong gehuwden een attentie zal worden aange boden in de vorm van een exemplaar van het receptenboekie in ..Geuren en kleuren" en een waardebon van 1, te besteden bij een vishandelaar naar keuze. De ondercommissie propaganda vis en de ondercommissie propaganda haring hebben besloten deel te nemen aan de uit gave „doelmatige voeding" van het blad „Handig huishouden", dat medio decem ber uitkomt. Aandacht zal worden besteed aan een aantal der meest belangrijke vis soorten en de bereiding daarvan. (Uit „Aanvoer en Afzet". Het was donderdagavond in het Cultu reel Centrum aan de ledenopkomst bij de IJmuidense schaakclub Kijk Uit duidelijk merkbaar dat eerder in de week enkele tientallen voor de bondscompetitie in de weer waren geweest. Er werd dan ook slechts een bescheiden programma afge werkt. In de eerste afdeling zorgde clubkam pioen F. J. Walda ervoor dat hij de aan sluiting met het leidende peloton behield. Hij deed dit "ia een Koningsindische opening met wit tegen M. J. Warnez. Het treffen bracht geen grootscheeps gevecht maar een haast geruisloos verbeterende stelling voor Walda. Zijn nauwkeurig spel leverde hem in het middenspel op de damevleugel een belangrijke pion op. Het zware materiaal verdween van het bord en met een pion meer bij drie lichte stuk ken ieder toonde Walda ook dit speltype uitstekend te kunnen spelen. Warnez kwam in een dwangpositie en stond voor nog groter materiaalverlies. Hij liet het zover niet komen en gaf (terecht) op. Inmiddels had zich in de partij P. Lan- serW. Huiser een drama afgespeeld. In een doorschuifvariant van het Frans bracht een onregelmatige manoeuvre Lan- ser iets in het nadeel. Huiser wist zijn positioneel voordeel goed te handhaven en profiteerde dankbaar van een onnauw keurigheid door zijn tegenstander begaan met het buitmaken van een pion. Op dit moment kwam hij ir winnende positie. Bovendien kwam Lanser in tijdnood, waarmee Huiser in iets mindere mate te kampen had. Even kregen de zenuwen de overhand bij Huiser. Op dit onbewaakt moment zette hij een paard in. Lanser aanvaardde dit meevallertje dankbaar, waarop Huiser capituleerde. De stand in de eerste groep luidt nu: l. G. Maas 7 5 2 - 6 2-3. J. Blok 6 5 - 1 5 K. Steijn 6 4 2 - 5 4. F. J. Walda (1) 6 3 3 - 4K 5. J. L. Wijdoogen 7 2 4 1 4 6-7. Tj. de Jong 8 2 4 2 4 A. Kistemaker 8 3 2 3 4 8. P. Lanser 7 3 1 3 3K 9. J. Kraayenoord 6 3 - 3 3 10. C. J. Gordijn 7 2 2 3 3 11. M. J. Warnez 8 3 - 5 3 12. Th. Hölscher 6 2 1 3 2K Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560-8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC -FNOP-KNMV Zondag 13 december IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; De Rank, 10 uur: D. Feenstra, jongererfÖienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg; Jeugdkapel Radarstraat, 10 uur: de heer Aleman. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: drs. G. H. Homans. Petrakerk, 10 uur: drs. G. H. Homans; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds P. Lok. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der laatste dagen, Cult. Geb., 17 uur: dienst. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Jehovah's Getuigen, Cult. Geb., 19 uur: Wachttorenstudie. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 en 17 uur: leesdienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, ds. P. J. van Schaik. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 19 uur: Vespers; 16 december, 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst Kenne- merlaan; 20 uur: openbare samenkomst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer Jac. Schouten; 11.15 uur: zondagsschool. Volle Evangelie Gemeente, 10 uur: Wijk aan Zeeërweg 29; dinsdag 20 uur, in Cult. Centrum: opwekkingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Dickhout; 19 uur: ds. De Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: dr. R. Broeke. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: J. A. Visser; 11.45 uur: kindersamenkomst; woensdag 19.45 uur: bijbelbespreking. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel, dinsdag 19.30 uur: voorgan ger M. de Vos. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 en 19 uur: ds. L. Brink. Gereformeerde Kerk, 10 uur: ds. A. C. van Nood; 17 uur: ds. C. Meyer. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: jeugd dienst. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: A. T. Polderman. Vrye Evangelische gemeente, Koning straat 17, 9 uur: J. Nijkamp; dinsdag, 20 uur: bijbellezing. Evang. Luth. Gem., geen dienst. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. G. J. v. Schuppen. Irenekapel, 10 uur: ds. G. J. v. Schuppen. De Opgang, 10 uur: ds. C. D. Marei van Alkmaar. Ooster- wijk, 10 uur: ds. W Oorthuys. Jeugd kapel „De Opgang". 10 uur: de heer G. J. Offerhaus. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, >10 uur: ds. R. Boonstra van Alkmaar. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. Joh. Knol van Heemskerk. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WWK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte; 19 uur: jeugddienst, ds. J. J. v. Ravenswaay van Alkmaar. Gerei. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur: ds. A. C. v. Nood van Velsen. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm; 19 uur: ds. P. Salm. Duinenbosch, 9.15 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. M. A. van Rhijn; 19 uur: ds. J. C. Re- mijn. Remonstrantse-Doopsgezinde Gemeente, Wüstelaan 75, 10.30 uur: predikdienst. Adventskerk, 10 uur: ds. G. H. van Wil- lenswaard. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: dr. D. van Swiechem. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. J. Rebel; 16 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 10.15 uur: ds. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. IJmuiden-West: Ned. Herv. Kinderdiensten Insingerscnool 10 uur; Comitéschool 10 uur. Ned. Herv. zondagsschool, Bethle- hemschool 10 uur Ger. zondagsschool „De Zaaier", Ichthus'ourcht 12.15 uur. Chr. Ger. zondagsschool „Philippus", consistorie 11.45 uur. Leger des Heils, zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12 uur. Oud-Katholieke zondagsschool. O.K. Veren.gebouw, 10 uur. Ger. Evang. zon dagsschool, Groen van Prinstererschool, 11.45 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondags school, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk, Emmaschool 10 uur, Theo Thijssenschool 10 uur. Ger. zondagsschool, gebouw De Lariks, 11 uur. Ger. Evang. zondags school, Ossendorpschool, 10.30 uur. Doopsgezinden, West-Hilldienst voor kinderen van 68 jaar. Abelenstraat 1, 10.30 uur. Driehuis-Velsen Dorp: Ned. Herv. zondags school, Marie Boreelschool, 10 uur; Wijk- gebouw Torenstraat, 12 uur. Doopsge zinden, West-Hilldienst, 46 jaar, De Savornin Lohmanlaan 21, 10.30 uur; Doopsgezinde zondagsschool, 812 jaar, Kriemhilde, 10.30 uur. Santpoort. Ned. Herv. zondagsschool. Jeugdhuis 512 jaar, 10 uur. Kinderkerk, kerk 11.30 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. zondagsschool aan de Banjaartstraat, 12 uur; Ned. Herv. zondagsschool in de Delcourt van Krim- penschool, Stratingplantsoen, 12 uur. 13. T. Langedijk 7 1 1 5 IK 14. W. Huiser 5-231 15. G. L. de Haas 8 1-71 Maandagavond worden hier gespeeld de partijen De JongBlok, LangedijkHöl- scher, KistemakerMaas en SteijnWijd- oogen. In de tweede groep werkte H. Aarts zich voorlopig weer naar de kop door J. A. Verlaak een nederlaag toe te brengen. W. Deelder verspeelde hier een kostbaar half punt aan A. Zeijlmans. In de vierde groep boekte P. Kramer sr. eindelijk een ver diende overwinning. Slachtoffer was hier H. Wólthuizen. Stormvogels is de laatste tijd wel onfor tuinlijk met haar spelers. Eerst was Fre- riks door een blessure enige weken uitge schakeld, daarna volgden Bakker en De Boer. Deze spelers zijn echter voor zon dag weer opgesteld. Zondag j.l. liepen Janssen jr. en Door- neveld tegen Excelsior dusdanige bles sures op, dat zij tegen KFC niet van de partij kunen zijn. En daar Snoeks sr., die een knie-operatie heeft ondergaan, voor lopig ook nog niet spelen kan, betekent een en ander, dat de Vogels zondag a.s. tegen de Kogers met drie invallers moeten De aanvoer op de bloemenveiling te Be verwijk was niet zo heel groot. Men ziet steeds minder chrysanten aan de markt komen terwijl de aanvoer van de bolge wassen steeds groter wordt. De tulpenprijzen zijn niet hoog, de eerste bolgewassen worden maar matig betaald; soorten als White Sail, Pink Trophy, Im perator en Paul Richter brachten op de veiling van vrijdag van 13 tot 15 cent per stuk op. Voor een bos narcissen (Golden Harvest) werd van 90 tot 100 cent betaald. Blauwe druifjes varieerden van 12 tot 40 cent per bosje. Freesia kostte 85 tot 175 een per bos. Chrysanten draaiden rond de gul den per bos met 1,45 als hoogste note ring. Lentekatjes komen er alweer in ver schillende partijtjes, waarvoor veel animo bestaat. De eerste witte hyacinten werden met een goede prijs (52 per stuk) en met open armen op de veiling ontvangen. Bij de potplanten ging de grootste belangstel ling uit naar de witte cyclamens. Aan de ketting. Een Panamees liber- tyschip, de „Georgias A", dat met een lading potas en staalplaten voor de Ford fabriek te Quebec City de haven van Syd ney, op Nova Scotia (Canada) heeft aan gedaan, is daar aan de ketting gelegd op verzoek van een Nederlandse handelaar in scheepsbenodigdheden. Het schip is volgens de deurwaarders uit Nederland vertrokken zonder dat een schuld van 10.000 dollar, voor proviandaankopen, vol daan was. Op de groentemarkt te Beverwijk was er ondanks de ingevallen vorst nog een behoorlijk aanbod en de prijzen waren vrij behoorlijk te noemen. Voor de seldery- knollen was grote vraag, er werd tot 62 cent per stuk voor betaald; prei van 22 tot 51 cent per kilo. Andijvie bracht van 15 tot 47 cent per kilo op; voor deze laat ste prijs werd de glasandijvie verkocht. Bloemkool is nog altijd aan de markt maar dit zal nu wel spoedig over zijn; er werd voor de eerste kwaliteit tot 76 cent per stuk betaald. Waspeen was goed te verkopen: er werd tot 45 cent per kilo voor betaald. De aanvoer van spruiten was niet zo heel erg groot, de prijzen voor de geschoonde partijen liepen op tot f 1,40 per kilo. Boerenkool ging weg voor rond de 25 cent per kilo; de overige koolsoor ten lagen eveneens in deze prijs. De noteringen: andijvie 15-50, waspeen 17-45, bloemkool 22-76, spruiten 56-143, boe renkool 18-30, prei 20-45, selderyknollen 19-64, rodekool 14-28, groenekool 12-27, wit lof 56-96. Castricum Spruiten waren vrijdag erg duur op de veiling van Ons Belang te Castricum. Er werd voor de geschoonde kwaliteit tot 1,40 per kilo betaald. Ook andijvie en prei gaven een goede notering te zien, maar bloemkool ondervond betrekkelijk weinig belangstelling. De boerenkool kwam eveneens met een goede prijs uit de bus en een flinke partij De stoomtrawler Van Ronzelen B.X.618, die zoals bekend, in Delfzijl voor de firma D. J. Krijger tot fabriekstrawler zal wor den verbouwd, is door de sleepboot „Blan kenburg" van Rotterdam naar deze haven overgebracht. Bij de Scheepsbouwwerf De Industrie van D.& Joh. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn is de motorkotter Wiron VI IJM.207 gereedgekomen het schip is donderdag in IJmuiden gearriveerd. Het vaartuig is ge bouwd voor rekening van de Visserij Mij. Wiron te I-Iippolytushoef maar behoort evenals de andere vijf schepen dezer rede rij thuis in IJmuiden. De inhoud van deze nieuwe aanwinst bedraagt 121 ton, de leng te over alles 27,20 m., de breedte 6,20 en de holte 2,90 m. De hoofdmotor is een Indus trie-Diesel van 275 pk. Dit is de vijfde na oorlogse kotter, die de Rederij Wiron in de vaart brengt. Het oudste schip van de re derij is de Wiron III IJM.221, die in 1916 is gebouwd en voorheen Vertrouwen KW.112 hette. De St.Andrwew's Steam Fishing Com pany Ltd te Hull heeft haar in 1952 ge bouwde motortrawler Princess Elizabeth H.238, groot 514 reg. ton bruto, verkocht aan de Southern Trawling Company Ltd te Adelaide in Australië voor het bedrag van 150.000. De nieuwe naam van het schip luidt „Southern Endeavour". Ook Griekenland is in het bezit van een hektrawler gekomen, welke is gebouwd bij de Erste Donau Dampfschiffahrts A.G. te Korneuburg, Vienna, voor de Great Fishing Enterprise „Evangelistra" te Pi raeus. Het schip meet 1300 reg.ton bruto en is „Evangelistra IV" genaamd. De lengte over alles bedraagt 76,19 m., de lengte tussen de loodlijnen 64.70 m., breed te 11 m. en de diepgang 4,80 m. Twee B W.Alpha dieselmotoren van elk 800 pk. geven het schip een vaart van ruim 13 knopen. De Slava walvisvloot heeft de Zwarte Zee-haven Odessa verlaten voor het 14de vangseizoen in de Antarctic. De vloot be staat uit het oude vlaggeschip „Slava". dat vóór de oorlog „Vikingen" heette en tot 1946 de naam „Empire Venture" heeft gedragen, en twaalf snelle diesel-elektri sche jagers. Kort daarna heeft een tweede vloot zee gekozen, die bestaat uit twintig jagers en het nieuwe fabrieksschip „Sov iet Ukraine", dat pas opgeleverd is door de Nosenko Shipyard te Nikolayev aan de Zwarte Zee. Dit schip heeft een waterver plaatsing van 44.000 ton, 15.000 ton meer dan de „Slava". De „Soviet Ukraine" is 218 m. lang over alles en 28 m. breed. waspeen bracht nog ruim 10 cent per kilo op. De noteringen van vrijdag waren: sprui ten (geschoond) 92-140: grove soort 41- 68; ongeschoonde 59-64; waspeen IOV2; boerenkool 24-25; bloemkool 10-61; andij vie 10-28; prei 3072-41. VELSEN-IJ MUI DEN ZATERDAG 12 DECEMBER Thalia, 19 en 21.30: „Rio Bravo". Rex, 20 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". Patronaatsgebouw, 14 uur: Sint Nico- laasrpiddag Sportbond. Griffioen, Naereboutstraat, 20 uur: Kien- wildavond oud-onderofficieren. Hervormd jeugdgebouw, 20 uur: Ont spanningsavond Hervormde Toneelgroep. Patronaatsgebouw, 20 uur: Uitvoering Klavierschippers. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 14—16.30. Voormalig leeszaal, Heidestraat, tentoon stelling Nederlands Fabrikaat. ZONDAG 13 DECEMBER Thalia, 15 uur: „Met een kwartje de we reld rond", 20 uur: „Rio Bravo". Rex, 15 uur: „Verkenners der verloren bergen", 20 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". Gymnasium, 9-17 uur: Volleybaltoernooi Sportbond. Cultureel Centrum, 10.30: Bijeenkomst Humanistisch Verbond. MAANDAG 14 DECEMBER Thalia, 20 uur: „De blauwe gardenia". Rex, 20 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". Voormalige leeszaal: Als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. Raadhuis, 14.00 en 19.30 Begrotingsver gaderingen gemeenteraad. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Ont spanningsavond Hervormde Toneel groep. Cultureel Centrum, 20 uur: Voordrachts avond. SANTPOORT ZATERDAG 12 DECEMBER Zomerlust, 14 uur: Postduivententoon- stelling. ZONDAG 13 DECEMBER BEVERWIJK ZATERDAG 12 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De lachende vagebond". W.B. Theater, 20 uur: „Het teken van Zorro". ZONDAG 13 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt". Luxor Theater, 14.30 uur: „Op verboden terrein"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De lachende vagebond". W.B. Theater, 14.30 uur: „Moeder, wat een klap"; 16.30 en 20 uur: „De verlaten stad". Statenhuis, Velserweg, 10 uur: Vergade ring Humanistisch Verbond. MAANDAG 14 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De lachende vagebond". W.B. Theater, 20 uur: „De verlaten stad". De Groentebeurs, 20 uur: Klaverjasavond D.E.M. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur; zondag 14.30 en 20 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven". De Franse onderneming „Société Nou velle des Usines de Pontlieue-Acieries du Temple" heeft bij het Hof van Justitie van de Europese gemeenschappen een twee tal processen aanhangig gemaakt tegen de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Pontlieue beoogt onde» meer hiermee te bewerkstelligen dal de Hoge Autoriteit verplicht wordt een vrijstelling in te trek ken, die enige jaren geleden aan Hoog ovens in IJmuiden is verleend. Deze vrij stelling hield in dat het schroot dat ont staat in de walserijen van Breedband te IJmuiden en wederom gebruikt wordt in de staalfabrieken van Hoogovens IJmui den, behorende tot hetzelfde bedrijven complex, als eigen schroot van Hoogovens wordt beschouwd en daarom niet onder worpen was aan de zogenaamde vereve ningsheffing op aankoopschroot ten be hoeve van de Vereveningskas voor geïm porteerd schroot te Brussel. Bij de handhaving van deze vrijstelling heeft Hoogovens IJmuiden dus belang, op grond waarvan besloten is in de door de Pontlieue aanhangig gemaakte processen te interveniëren.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5