Drie vermiste schepen na de storm terecht Uitstekend variétéprogramma bij DDS 10% KORTING Velo Visie Procureur-generaal eist boete en voorwaardelijke gevangenisstraf wollen en gewatteerde dekens Havenberichten Vlagincident voor de Haarlemse rechtbank antenne Haarden en kachels 6 Rio Bravo Van het westelijk front geen nieuws De lachende vagebond De levensroman van Jozef Schmidt" Bandrecorders 378625 gulden Fa. De Vilder Het teken van Zorro" Snelle beslissing over Berlage's beursgebouw noodzakelijk Jongen door auto aangereden Burgerlijke Stand van Velsen Watervliet ontvangt Olympia Komplete kantoorinstallaties Chr. Visman DIRECTEUR VOOR HOF Verduistering van 63 mille ten laste gelegd Stoffelijke overschotten naar IJmuiden Reclame of service? De hoofdader naar het T.Y.-apparaat is een goed geplaatste Bloemen in W.-Duitsland Uitgevaren visserij vaartuigen LOENDERSLOOT ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 T h a 1 i a De goede traditie van de Western, gepaard aan de traditie van de avonturenfilm, vindt men terug in deze plezierige actiefilm, die er de spanning voortdurend inhoudt. Avontuur, vermengd met romantiek, is aanwezig in „De blauwe gardenia", die dinsdag en woensdag draait. Donderdag gaat „Indiscreet", een wel wat lange, maar vaak geestige film met Ingrid Bergmann en Cary Grant. (Rex). De reprise van deze film naar het befaamde boek bevestigt \de goede kwaliteit en helaas de nog altijd aanwezige actuele waarde. Zondagmiddag draait „De verkenners der verloren bergen". Woensdag en donderdag de thriller „In die nacht". (Lux or, Beverwijk). Een gezellige film, die een paar uur vrolijkheid brengt, is „De lachende vagebond", die tot en met maandag te zien is. In kleuren wordt een geromantiseerd verhaal verteld over een redacteur van een krant, die verliefd is geworden op de dochter van de baas. Toestemming voor het huwelijk krijgt de jonge redacteur niet van zijn aanstaande schoonmoeder. Het ziet er wel somber uit. Omdat papa de bazigheid van zijn vrouw beu is geworden, gaat hij er stiekum van door. De redacteur reist hem achterna, schrijft- een serie verhalen over hun beider belevenissen en avonturen. Als zwervers komen zij aan de kost. Schoonmoeder wordt gealarmeerd en gaat met haar aan- twee vagebonden. De reünie heeft een staande schoondochter op zoek naar de gunstig gevolg, ook voor het verliefde paartje. Dinsdag en woensdag wordt ver toond „Ciske de rat" en zondagmiddag „Op verboden terrein". (Kennemer Theater) Tot en met woensdag de verfilming van het levens verhaal van de Joodse zanger, die voor de oorlog in Nederland een enorme popula- Advertentie Vrijbl. demonstratie, ook bij u thuis. Betaling in overleg. VELSERDUINWEG 173 - TEL. 4402 Gedipl. Radio- en Televisie-monteur riteit genoot, voor de Duitsers moest vluchten en in een Zwitsers internerings kamp stierf. De film is niet zonder senti mentaliteit, een nogal aangezet gedrama tiseerd verslag met natuurlijk de stem van de zanger op de achtergrond als levenwek kende herinnering. (W. B.-T heater, Beverwijk). Heden avond is hier nog te zien „Het teken van Zorro", een van de vele „Zorro"-films. Zij is evenals de andere rijk aan spanning en actie. Tyrone Power en Linda Darnell vervullen de hoofdrollen. Zondag en maandag kan men Gregory Peck en Anne Baxter als hoofdrolspelers zien optreden in „De verlaten stad". Peck is hier nu niet eens iemand die het onrecht en het kwaad bestrijdt maar een aanvoer der van een bende, die zich in een verlaten stadje vestigt, waar slechts een oude man en zijn dochter wonen. De aanwezigheid van goud beheerst het filmbeeld. De ben deleden krijgen onderling ruzie en schie ten elkaar dood. Een troep dronken India nen zorgt ervoor dat de bende nog meer inkrimpt en uiteindelijk blijven bendelei der, oude man en dochter over. Na een ge vecht ziet de bendeleider in, dat hij met het vele goud ook niet gelukkig kan wor den en daarom brengt hij het naar de bank bij wijze van vergoeding voor een al eer der gepleegde bankroof. Een spannende film. Zondagmiddag is te zien „Moeder wat een klap" met de komieken Oliver Hardy en Stan Laurel. Voorzitter K.v.K. „Indien niet op zeer korte termijn waar bij eerder aan weken dan aan maanden moet worden gedacht, een principiële be slissing valt ten aanzien van de toekomst van de Koopmansbeurs, dan zullen wij ons heil definitief elders moeten zoeken". Dit zei do voorzitter van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel, mr. D. A. Delprat tijdens een vergadering van deze Kamer. Het beursgebouw, de uit 1903 daterende schepping van Berlage aan het Damrak te Amsterdam, vertoont ernstige tekortko mingen in de fundering, waardoor scheu ren in muren zijn ontstaan. De gemeente zal moeten beslissen over de vraag of algeheel herstel dan wel af braak en de bouw van een nieuwe beurs wenselijk is. Mr. Delprat :;ei, dat interne verbouwin gen slechts lapmiddelen kunnen zijn, zo lang de gevel van het gebouw in stand moet blijven. Op de Hof laan in Velsen-Noord, op de plaats waar wielrijders de rijweg moe ten oversteken, is vrijdagmiddag om streeks vijf uur een vijftienjarige jongen uit Velsen-Noord door een personenauto aangereden. Met een zware hersenschud ding en vermoedelijk een schedelbasis- fractuur is het slachtoffer per ambulance wagen van de Hoogovens naar het Be verwij kse Rode Kruis-ziekenhuis overge bracht. GEBOREN: J. C. Been-Griekspoor, z., Rijnstraat 6, IJmuiden; M. de Jong-Glas, z., Strengholtstraat 4, IJmuiden (oost); A. P. de Kenninck-de Beurs, d., Pegasusstraat 46, IJmuiden; M. Post-Bouw, d., Lange Nieuwstraat 672, IJmuiden (oost); A. K. C. Gorter-van Es, d„ Scheldestraat 30, IJmui den; T. Porck-van der Pijl, d., de Noo- straat 10, IJmuiden (oost); J. G. M. van Leeuwen-Flinkevleugel, d., Kerkweg 93, Santpoort; K. H. Groot-Oolders, z., Sirius- straat 25, Haarlem; C. H. M. Kievits- Brandt, z., Hofdijklaan 37, Driehuis; H. E. Gerhard-van Zeeland, d., de Noostraat 43. IJmuiden (oost); W. Diederiks-van dei- Valk, d., Orionweg 69, IJmuiden; H. J. Noordenbos-Meijering, d., Steenbokstraat 11, IJmuiden. OVERLEDEN: Aè Burggraaf, 80 jr., echtgenoot van: R. Henstra, Scheldestraat 31, IJmuiden; J. F. C. Bosdriesz, 87 jr., echtgenoot van: Chr. W. Nossin, Lauril- lardlaan 25, Santpoort; J. Prins, 82 jr., we duwnaar van: G. Zwart, Kennemerlaan 7, IJmuiden; J. B. van Hamburg, 80 jr., we duwnaar van: M. G. Soet, Maasstraat 49, IJmuiden. GEHUWD: B. H. Klein-C. Korbee, IJmui- Pegasusstraat 34; Th. J. F. Wals- C. W. Eggermont, IJmuiden, Pegasusstraat 18; T. van den Brom- M. M. van der Horst, IJmuiden, Orionweg 68; M. Uittenbosch- A. C. G. Vogelaar, Santpoort, Anemonen- straat 28; J. Gesink-M. Hoek, IJmuiden (oost), Kievitlaan 26; R. Veenstra-C. Piro- vano, Velsen (noord), Grote Hout- of Ko ningsweg 38; H. Leentvaar-S. Keur, IJmui den, Kon. Wilhelminakade 57 rd.; H. van der Wiele-G. Poelder, IJmuiden (oost), Strengholtstraat 18; A. van Eerten-J. L. Pauwels, 's Gravenhage, Snelliusstraat 11. ONDERTROUWD: W. Winkel, Velser- duinweg 155, IJmuiden (oost), en C. Haan- schoten, Eenhoornstraat 53. IJmuiden t.a. Eenhoornstraat 53, IJmuiden; A. de Bruijn, Axelsestraat 130, Terneuzen en F. J. Mul der, Ladderbeekstraat 84, Velsen (noord) t.a. Willem Kloosstraat 29, Terneuzen; J. C. J. de Leeuw, Bankertstraat 2, Haarlem en P. W. Heeremans, Bloemendaalsestraat- weg 33, Santpoort; H. Olthoff, Konings straat 104, Beverwijk en J. B. van den Broek, Terrasweg 58, Santpoort, t.a. Heemskerk, ir. A. H. Ingen Houszstraat 115; P. T. A. Mulder, Noorderlaan 40, Vel sen (noord) en D. M. Lempers, Noorder laan 40, Velsen (noord); G. B. van Roon, van Diepenstraat 44, Velsen (noord) en G. C. Harsveld, Doelmanstraat 15, Velsen (noord), t.a. Rijnstraat 114, IJmuiden; W. C. Koorn, Meidoornstraat 5, IJmuiden (oost) en J. H. Pais, Groeneweg 54, IJmui den (oost), t.a. Meidoornstraat 5, IJmui den (oost); W. Wakker, Bornstraat 37, Vel sen (noord) en A. Koeman, Smidt van Gel derstraat 35, Velsen (noord), t.a. Born straat 2, Velsen (noord); G. A. Stevenhaa- gen, Harmenjansweg 55, Haarlem en L. Galis, Kastanjestraat 1, IJmuiden (oost), t.a. Harmenjansweg 55, Haarlem; J. E. Zondag, Kortenaerstraat 33, IJmuiden (oost) en J. C. Nederlof, Tuinderstraat 92, IJmuiden (oost); A. Keuter, Tussenbeeks- weg 20, IJmuiden-Oost en A. Sander, Trompstraat 15, IJmuiden-Oost; H. H. Klaasen, Beekvlietstraat 13, Santpoort, en A. A. de With, Hoofdstraat 115, Santpoort, t.a. Schutterstraat 9, IJmuiden; G. A. Bee- len, Stationsstraat 78, Boxtel en J. G. Schoorl, Bloemstraat 22, IJmuiden. „De thuisblijvers hadden ongelijk" is een reeds dikwijls gebezigde uitdrukking. Ook de voorzitter van de buurtvereniging „Door Samenwerking Sterk" (D.S.S.) is vrijdag genoodzaakt geweest met deze woorden de jaarlijkse feestavond in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg te openen. Een dergelijk geringe be langstelling moet voor het bestuur een gro te teleurstelling zijn geweest. Niet alleen omdat men voor deze avond een ongetwij feld kostbaar variété-ensemble had ge- engageerd, maar voornamelijk doordat het programma bijna uitsluitend uit num mers van klasse bestond. Als geheel vorm den zij een show, die men in jaren niet bij deze vereniging had gezien. Het was de Tiktak-show 1959-'60 „Carrou sel", gepresenteerd door Jean en Joop Kok plus een aantal artiesten, die allen een voortreffelijk programma-onderdeel voor hun rekening namen. Mijn voorkeur ging uit naar The Rodgers, een danspaar, dat in zijn genre tot indrukwekkende presta ties kwam. Vooral de mannelijke helft van dit duo was kostelijk door zijn kwa.si pla cide bewegingen, waarmee hij als een Buster Keaton tot de meest zonderlinge poses kwam. Bijzonder geestig was ook zijn snelle omschakeling tot Russisch danser, welk optreden met een even ori ginele als virtuoze apachendans uitstekend werd bekroond. Van eenzelfde gehalte was dé Nederlandse jongleur Freddy Kenton. Wat hij presteerde met hoepels, ballen en andere attributen, grensde waarlijk aan het ongelooflijke. Zuid-Europa werd ver tegenwoordigd door Los Heredias, een Spaanse dansgroep, waarvan de leden hun folklore aan de show ondergeschikt heb ben gemaakt. Dit geschiedde echter met zoveel temperamentvol raffinement, dat het publiek door hun virtuoze voetroffels en opwindende castagnetten tot daveren de ovaties werd aangespoord. Niet min der bijval verwierf de nog jeugdige Jimmy van Eyk, aangekondigd als de Vlaamse „teen-ager", de nieuwe ontdekking van een grammofoonplaten-maatschappij. Hij beoefent het tegenwoordig zo populaire Het drukke competitieprogramma van de korfbalvereniging „Watervliet" houdt voor het eerste twaalftal de thuiswedstrijd in tegen het Bussumse Olympia I. Dit be looft een spannende strijd te worden aan gezien de Velsenaren hun positie als derde op de ranglijst willen handhaven en Olympia vast van plan is de opmars voort te zetten na drie achtereenvolgende over winningen. Watervliet 2 gaat naar Amsterdam voor een bezoek aan Archipel 3, de grootste concurrent, die zeker zal proberen de Vel senaren in gevaar te brengen. Archipel heeft drie verliespunten meer dan de Watervlieters. Toch kunnen de bezoekers winnen. In Haarlem bezoekt het derde Water- vliet-twaalftal Oosthoek 2. Uit deze wed strijd moet de Velsense ploeg proberen winst te halen om de voorlaatste plaats te kunnen verlaten. Veel moeilijker ligt het voor Watervliet 5, dat in Santpoort Sport Vereent 3 ontmoet, waarbij de thuisclub de beste papieren heeft. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten Sport Vereent AWatervliet A. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: B. Hessen, B. Hoen, L. Kloosterman, I. Waagmeester, R. Leije- naar, G. Polak; Heren: S. Hartman, J. van Dijk, J. van Ladesteyn, G. v. d. Brink, D. van Ladesteyn en F. Vos. Watervliet 2: Dames: C. Zandbergen, W. Nijkamp, N. Bakker, I. Kolk, I. Bakkenes, S. MeyerSanders; Heren: W. Berghuis, M. Veerbeek, A. T edeker, H. Scholting, J. v. d. Berg en A. Redeker. KPV-ers vergaderen De konijnenfokkers van de Kennemer Pluimvee Vereniging hebben met grote moeilijkheden te kampen. Door de konij nenziekte hebben somfnige leden geen beest meer over. Dit werd op de vrijdag avond gehouden ledenvergadering in Ho tel Parkzicht te Beverwijk medegedeeld. Op deze vergadering werd ook nog gespro ken over de mogelijkheid om in Beverwijk de Holland Show te houden. Men heeft hier voor een heel geschikt gebouw op het oog, namelijk de grote garage van de Verenig de expeditiebedrijven aan De Brink. Men moet nog wachten op antwoord van B. en W.; indien er niet tijdig een oplossing is gevonden, zal het bestuur met B. en W. in overleg treden. Met het oog op de Holland Show in Aals meer werd een verzamelpunt aangewezen voor het dierentransport. De vereniging heeft, na goedkeuring van de leden, een bedrag uit de kas voor een prijs voor deze show geschonken. genre van door een guitaar begeleide zang, waarbij de stem tot allerlei grillige modulaties wordt uitgezet. Verder ver wierf de kolder van het Engelse komieken- paar Walton en May evenveel bijval als de cocktail van dans en acrobatiek, die door Bob en Betty Flyn werd geserveerd. Het gebruikelijk humoristische gedeel te van deze revue werd voor rekening ge nomen door Jean en Joop Kok, die m eni ge schetsjes het publiek vlot van stof tot lachen hebben voorzien en Mary Albers, die vooral met haar liedje „Spiegeltje.... spiegeltje" de geamuseerde toeschou wers voor zich wist in te nemen. Dit ge hele programma werd in een plezierig tempo voor het voetlicht gebracht, zodat de DSS-leden door een dergelijke cumula tie van prima attracties bijna werden over rompeld. Ook de geestige decors en de bij zonder fraaie en fleurige kostuums droe gen bij tot het voortreffelijke divertisse ment waarmee het bestuur alle eer heeft ingelegd. Jan van Dam Advertentie Mnrlctn Pin 9.7 - Ï.Tmiiiflen MACHINES, MEUBELEN enz. Marktplein 22 - IJmuiden Telefoon 4619 LONDEN (ANP/Reuter/AFP) Vrijdag avond laat is radiocontact gemaakt met het vermiste Britse schip Shunwing uit Hongkong (7000 ton). Het noodverkeer is opgeheven. Ook de Deense treiler Home ward die op de Noordzee was vermist is zaterdag, gehavend maar veilig, op 70 mijl van Jutland teruggevonden. De stuur inrichting en radioinstallatie waren defect geweest. De vermiste Deense vissersboot, „Lyng- vig", is ook terecht. Een Westduitse treiler nam het schip waar op de Noordzee. Alles is wel aan boord. Het schip is op weg naar Esbjerg. Men heeft vrijwel geen hoop meer dat twee vissers schepen „Jytte" en de „Stornoway" nog zullen terugkeren in hun thuishaven Esb jerg. Aangenomen wordt dat de schepen, die op de visgronden door de storm zijn overvallen, vergaan zijn, met alle acht vissers. Het Deense reddingsschip „Vestkyst^en" dat drie dagen terug uitvoer op een noodsein van de „Stornoway" zoekt noordelijk van de Shetlands. Op Fair Isle, een van de zuidelijke eilan den van de Shetlands, is een reddings boei aangespoeld met de naam „Jytte" en de aanduiding „E 342" erop. Men ver moedt dat de boei afkomstig is van de Deense kotter „Jytte", die na de zware stormen van deze week vermist wordt. Het Deense reddingsschip „F. V. Morten- sen" zoekt nabij de Orkaden en de Shet lands naar de vermiste vissersboten. Titan Het staat wel vast dat de Zweedse sleep boot „Titan" donderdagavond tengevolge van zware ijsafzetting met zijn beman ning van acht koppen is omgeslagen en gezonken. De „Titan" was uitgevaren op een noodsein van de „Birgitta". welk schip ter hoogte van Meaa voor de kust van noordelijk Zweden in nood verkeerde. Toen de „Titan" reeds geruime tijd onderweg was, werd een noodbericht opgevangen. Daarin werd onmiddellijke assistentie ge vraagd, en meegedeeld dat het schip niet langer bestuurbaar was. De reddingsbo ten waren onbruikbaar geworden doordat het erin gelopen buiswater bevroren was: de boten waren tot de dol boorden vol ijs. Dit was het het laatste sein dat de mar conist van de „Titan" heeft verzonden. De kapitein van de „Birgitta", welk schip door de „Gaele" naar Gaevle wordt gesleept, heeft meegedeeld dat hij en en- De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson, heeft donderdag wegens verduistering in dienstbetrekking meermalen gepleegd te gen een 57-jarige in Abcoude wonende directeur van een naamloze vennootschap in Haarlem, een boete van 3000, eventueel te vervangen door drie maanden hechte nis, alsmede zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar geëist. De rechtbank in Haarlem had de ver dachte vrijgesproken, nadat de officier van Justitie zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf had geëist. In de periode 1956-1957 had de verdach te als directeur van een naamloze ven nootschap in Haarlem in totaal ruim 63.000 opgenomen, waardoor zijn reke ning-courant-verhouding met de n.v. een debetpost voor dit bedrag aanwees. Dit was ontdekt door één der commissaris sen. De verdachte was met ziekenverlof gezonden. Zowel door een rijksaccountant als door een commissie uit de aandeelhouders was Advertentie WACHT GEEN DAG, want NU krijgt u nog - op alle in deze laatste weck van onze uitverkoop MARKTPLEIN TARIEFWIJZIGING SCHEPEN IN HAVEN VAN BEVERWIJK De verordening op de heffing van haven gelden in Beverwijk zal op 1 januari 1960 opnieuw moeten worden vastgesteld. B. en W. doen de raad wat dit betreft een voor stel. Gewijzigd wordt de termijn, geduren de welke voor het betaalde havengeld lig plaats mag worden ingenomen verkort van een maand tot een week. Het tarief voor schepen, die laden noch lossen is gebracht van 3 cent op 5 cent per week. Na het ge reedkomen van de voorgenomen haven werken in Beverwijk zal de verordening wederom herzien moeten worden. Een af zonderlijk tarief voor zeeschepen moet dan worden opgenomen. Bovendien moet dan een verlaagd tarief worden ingevoerd voor het innemen van ligplaats aan een eigen steiger. een onderzoek ingesteld. De rijksaccoun tant, de heer A. W. Korteweg, verkiaarde ter zitting, dat de verdachte binnen drie maanden uit eigen middelen alles had kunnen aanzuiveren. Dit was ook inder daad gebeurd. De commissie uil de aan deelhouders was tot 3e overtuiging geko men dat er geen fraude was gepleegd. In zijn requisitoir zei mr. Aberson er van overtuigd te zijn, dat de verdachte de gelden opzettelijk en wederrechtelijk op genomen heeft. Aan de hand van jurispru dentie noemde mr. Aberson het verweer, dat de verdachte de gelden uit eigen mid delen had kunnen terugbetalen en dat daarom geen verduistering zou zijn ge pleegd. onjuist. Hij haalde een -rest aan van de Hoge Raad, waarin gezegd wordt, dat de mogelijkheid tot terugbetaling de verduistering niet opheft. „De verdachte meende ten onrechte, dat hij onmiddellijk in staat was de schuld op te heffen. Het is hem na veel moeilijkheden gelukt," al dus mr. Aberson, die dit geval een „ty pische" verduistering noemde. Over de bestaande rekening-courant-verhouding tussen diverse hoge functionarissen en de n.v. zei mr. Aberson, dat het de bedoeling daarvan was eigen geld te laten staan en daaruit bedragen op te nemen. „Het is wel eerder gebeurd, dat zo'n rekening courant een debet aanwees, maar daar voor was dan de toestemming van de com missarissen verkregen. In het geval van de verdachte was die toestemming er niet." De verdediger, mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis, stelde dat het door de procureur aangehaalde arrest van de Hoge Raad be doeld is in die gevallen, waarvan ieder een zegt dat er verduistering is. „Maar dat gaat in het geval van mijn cliënt niet op. Dit was niet de situatie van iemand, die in geldnood zit en dan maar neemt waar hij krijgen kan. Er is geen geheim houding geweest, noch zijn er vervalsin gen gepleegd." De verdediger meende ook, in tegenstelling tot de procureur, dat zijn cliënt zijn liquiditeitsmoeilijkheden, die in 1956 ontstonden omdat hij over drie jaar belasting moest betalen, op diverse wijzen gemakkelijk had kunnen oplossen. Pleiter kwam tot de conclusie, dat ver duistering niet kan worden bewezen en vroeg vrijspraak. Subsidiair vroeg hij het hof in het arrest tot uitdrukking te bren gen, dat het hier gaat om een man, die formeel misschien een fout heeft gemaakt maar die nooit de bedoeling van fraude heeft gehad. Het hof zal in deze zaak op 24 december arrest wijzen. Het stoffelijk overschot van de omgeko men runner van de zuiger „Port Sun light", de heer D. de Man uit IJmuiden, zal maandag per motorschip Rijnstroom in Amsterdam arriveren. De begrafenis zal waarschijnlijk woensdag geschieden. Het stoffelijk overschot van de omgeko men runner van een der lichters van de „Cycloop", de heer J. Visser uit Eg- mond, wordt dinsdag in Amsterdam ver wacht. kele leden van zijn bemanning op enige afstand lichten hebben gezien, die plotse ling verdwenen. Het zijn vermoedelijk de navigatielichten van de sleepboot geweest. Met vliegtuigen is een olievlek, en enig wrakhout waargenomen. De sleepboot moet, topzwaar geworden door de ijsafzetting, binnen enkele secon den doorgezwaaid en onder water verdwe nen zijn. Zulke ongevallen komen in noor delijke wateren wel meer voor. Op het strand nabij Oporto (Portugal) zijn gisteren vijf lijken aangespoeld. Men neemt aan dat het omgekomen leden van de bemanning van een sleepboot waren die deze week tijdens een storm verging. De sleepboot had een bemanning van zeven tien koppen. Annonciation Bij Bastia (Corsica) is de treiler Annon ciation uit Nice vrijdag gezonken. Een lid van de bemanning alarmeerde na een mijl door de kokende zee gezwommen te heb ben. de reddingboot van Bastia, die de schipper en nog twee leden van de beman ning, vastgeklampt aan een rubberboot, redde. Teodoro Vlasopolis De krachtigste sleepboot van Polen, de in Engeland gebouwde Koral, heeft ver geefse pogingen gedaan om de bij de in gang van de haven van Gdansk (Danzig) aan de grond gelopen Liberaan Teodoro Vlasopolis vlot te brengen. Vermoedelijk zal een deel van de lading steenkool ge lost moeten worden, voor het schip kan vrijkomen. Helen De 8000-ton grote Panamese vrachtvaar der Helen onderweg van de Noorse haven Kvitehavn naar Rotterdam met een lading hout, liep vrijdagochtend bij Haugesund aan de grond en kreeg zware slagzij. La ter zag men kans het schip vlot te trek ken, maar het kan zijn reis voorlopig niet vervolgen. Frean Het 496 ton metende Nederlandse m.s. ..Frean" dat met een lading hout op weg was van Helsinki naar Kingslynn, maar wegens zwaie ijsafzetting voor de haven van Libau slagzij maakte, is. vergezeld van twee Russische sleepboten op eigen kracht deze haven binnengelopen. Het schip, dat intussen ijsvrij was gemaakt, heeft de haven van Libau weer verlaten. Aan boord is alles wel. Vilja Duikers hebben donderdag vastgesteld dat een gat van twee meter lang en 15 centimeter hoog is ontstaan in de zijwand van het Noorse vrachtschip Vilja, dat op 29 'november op een rots in de St. Laurens rivier is gelopen. Sedertdien zit het schip aan de grond. Sleepboten trachten het schip nu vlot te krijgen. De lading is over boord gezet en de bemanning grotendeels naar huis gestuurd. De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag een vlagincident te behande len gekregen. Op 27 juni van dit jaar na melijk wapperde van de gevel van een fi liaal van een taleninstituut in Haarlem de Britse vlag. De filiaalhouder werd be keurd, omdat hij zo stond het in de ten lastelegging de bewuste vlag, bestemd tot reclame, heeft uitgestoken zonder ver gunning van B. en W., terwijl de uitzon deringen van de algemene politieverorde ning niet van toepassing waren. De Haar lemse kantonrechter sprak verdachte vrij maar de officier van Justitie ging in be roep. Voor de Haarlemse rechtbank eis te de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en ver oordeling op grond van de politieverorde ning tot 10 boete of drie dagen hechte nis. Mr. S. Groen, die als gemachtigde van verdachte optrad, ontkende dat de vlag uitgestoken is om reclame te maken. Hij toonde de rechtbank enige kleurenfoto's, waarop restaurants en andere gelegenhe den stonden afgebeeld met buitenlandse vlaggen aan de gevel. De president, mr. H. J. Ferwerda, vroeg de gemachtigde wat dan wel de bedoeling van het uitsteken van de Britse vlag was. Mr. Groen antwoordde dat het instituut dit deed ten gerieve van de toeristen. Als bijvoorbeeld Engelsen het gebouw passe ren weten ze dat daar hun taal gespro ken wordt. Zij kunnen dan gratis inlichtin gen en adviezen over de stad krijgen. Het instituut heeft ook een speciale re- clamevlag, aldus mr. Groen die deze in een doos bij zich had. De deurwaarder en een lid van de parketgroep spreidden daarop het grote vlaggedoek met de naam van het instituut er op, zo goed mogelijk uit. De gemachtigde zei verder dat net in stituut ook wel de Zweedse, de Deense en andere vlaggen uitsteekt. De officier van Justitie zei het logischer te vinden dat 't instituut een bepaalde bui tenlandse vlag uitsteekt om het publiek er op attent te maken dat men er de taal van het land kan leren en niet uit menslievend heid. Inderdaad komt het voor dat men misbruik maakt van vlaggen voor com merciële doeleinden, maar dan is er nog geen sprake van reclame, aldus de offi cier. Hij verzocht de rechtbank als deze het tenlastegelegde bewezen zou oordelen de overtreding te kwalificeren als het be zigen van een vlag voor reclame en niet als het er voor bestemd zijn. Uitspraak donderdag 24 december om half tien. GEEN SPREEKUUR De wethouder van Onderwijs van Velsen heeft op de maandagen 14 en 21 december geen spreekuur. Advertentie Koopt u daarom uw T.V. bij ons en u heeft èn op het T.V.-apparaat èn op de antenne 100 °/o service. Wij hebben onze eigen antennebou wers en werken met le klas materi aal, zodat wij thans 5 jaar garantie geven op elke door ons geplaatste antenne. afd. Radio en Televisie Trompstraat 68 - IJmuiden - TeTl. 5198 Voor een groot aantal leden van de tuin bouw studieclub in Beverwijk heeft dr. J. Wascher, rijkstuinbouwconsulent uit Aalsmeer in het veilinggebouw, het Cen trum, een causerie gehouden over de bloe menteelt in West-Duitsland, die al net zo oud als bij ons is. Maar in West-Duitsland wordt de teelt grotendeels door enkele gro te kwekers beoefend. Er zijn daar anjers- kassen met een oppervlakte van 7500 vier kante meter en er zijn zelfs bedrijven met een glasopstand van 36000 vierkante me ter. Dit begint nu evenwel anders te wor den, want vele kleine groentekwekers schakelen over op de bloementeelt, vooral in de omgeving van het plaatsje Stralen, waar sinds 1951 een veiling is die nu een omzet van tien miljoen gulden per jaar heeft. Dr. Wasscher vertelde het een en ander over de Duitse werkmethodes. In Duitsland moet alles via de winkels ver kocht worden, straathandel is verboden. In ons land wordt 80 percent van de aan voer van bloemen via de straathandel ver kocht. Wil Nederland zijn afzetgebied ook in de toekomst behouden, dan zal het steeds moeten zorgen voor eerste kwali teit. In aansluiting op deze causerie heeft dr. Wasscher prachtige kleurendia's laten zien over de Westduitse bloementeelt en -han del. Het was een leerzame avond. Maandag 30 november: m.t. Dirkje RO 53. Ma ria Theresia KW 99; m.l. Everard Christina KW 40, Hette Margaretha KW 74. Dinsdag 1 december: m.t. Post Boy IJM 35, Wi- ron IV IJM 209, Wiron II IJM 211, Albertha Hen- drika KW 81; m.l. Hubertha Gerarda KW 9, Doggersbank KW 75. Onderneming III SCH 117. Onderneming IV SCH 153. Woensdag 2 december: m.t. Michiel HD 108; m.l. Orion KW 22. Neptunus KW 45, Huiberdina Gijsbertha KW 85. Drie Gebroeders HD 79. Donderdag 3 december: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Nicolaas Junior KW4 2; m.l. Nederland VI KW 37. Nelly Maria KW 70, Toenadering KW 95, Borneo KW 127. Onderneming II SCH 27. Vrijdag 4 december: m.l. Allan Water IJM 34, vrachtlogger Robert William KW 123. Zaterdag 5 december: m.t. Toronto IJM 97, Deining KW 8, Willem VL 121. Maandag 7 december: m.t. Golfstroom KW 4, Arie Ouwehand KW 122, Francina KW 153. Dinsdag 8 december: m.t. Protinus IJM 154, Emma Wilhelmina KW 135, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171, Onderneming 1 SCH 261, Jan Senior VL 84: m.l. Annie IJM 14, Kees IJM 43, Wiron III IJM 221, Fierman Eduard KW 5 (10 dec. binnen). De Arend KW 7, Adrianus KW 10, Willem Cor nelis KW 16, Dirk KW 19, Volharding KW 23, Concordia KW 26 (10 dec. binnen), Cornelis Ma- rinus KW 48, Henk KW 66 (10 dec. binnen), Sa- turnus KW 69. Maria Jacoba KW 73, Excelsior III KW 76 (10 dec. binnen), Geertje KW 108 (10 dec. binnen). Avontuur KW 114, Astra KW 115 (10 dec. binnen). Sursum Corda KW 124, Petronella KW 125 (10 dec. binnen), Voorwaarts KW 140, Willy KW 154 (10 dec. binnen), Gebroeders KW 166 (10 dec. binnen). Aleida KW 169, Onderne ming KW 175, Dolfijn RO 2, Anna Suzanne WR 88; m.k. Dageraad IJm 4, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11. Emisel IJM 31 (10 dec. binnen), Margrita IJM 42. De Hoop I IJM 45 (10 dec. binnen), Frederika Maria IJM 52 (10 dec. binnen), Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59 (10 dec. binnen), Frank IJM 65, Paul IJM 66. Hans IJM 67. De Hoop III IJM 73 (10 dec. binnen), Corrie IJM 78 (10 dec. binnen), Wiron V IJM 208. Limanda KW 33, Tiny KW 34, Dinemarie KW 57. Jeanette KW 93. Wim KW 103 110 dec. binnen), Mare Liberum KW 117, Flamin go KW 120 (10 dec. binnen), Agatha Arie KW 126. Koningin Juliana KW 133 (10 dec. binnen), Willy Alida KW 155. Peter Leonard KW 156, Pie- tertje HD 87, Okko Bosker WR 25. Petra WR 32, Tiny Dieuw WR 33, Sijtje WR 58, Albert MO 1. Woensdag 9 december: m.t. Thorina IJM 33, Jacoba Gesina IJM 36. Medan IJM 57. Brittenburg KW 121. Jan Maria KW 171; m.l. Adeodatus IJM 30. Verwachting IJM 204. Arie Nico KW 17, Cor nelis KW 24, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52. Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Willempje KW 89. De Vrouw Dirkje KW 104, Gijsbert Bastiaan KW 161, De Vier Gezusters KW 162; m.k. Bettie IJM 29 (10 dec. binnen), Jannie IJM 38 (10 dec. binnen), Arend Willem IJM 40, Klaas Junior IJM 60 (10 dec. binnen), K. P. IJM 61 (10 dec. binnen), Jaap IJM 62 (10 dec. binnen), Michiel IJM 63 10 dec. binnen). Ronnu IJM 64 (10 dec. binnen), Margda IJM 272, Leendert Ja coba KW 12, Anne Marie KW 27. Petronella KW 31. Stern KW 36. Wilhelmina KW 46. Cornelia Adriana KW 58 (10 dec. binnen), Margriet Jozien KW 63 (10 dec. binnen), Arend Cornelis KW 68. Nico KW 72 (10 dec. binnen), Zeearend KW 79, Neeltje Johanna KW 84 (10 dec. binnen), Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98 (10 dec. bin nen), Karla Ellen KW 106 (10 dec. binnen), Cor nelis KW 118 (10 dec. binnen), Dirk Taat KW 134 (10 dec. binnen), De Vrouw Alida KW 160, Pietcr Jacob KW 178 (10 dec. binnen), Jana KW 210. Samenwerking HD 125. Maryanne WR 7, Jan Wil lem WR 34. Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra IVR 56. Donderdag 10 december: m.t. Maria van Hat- terr. IJM 10, Ariadne IJM 18: m.l. Willy KW 154, Willem Robert RO 27: m.k. Jannie IJM 38, Wim KW 103, Jacoba KW 105. Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Swallow van Londen; Herongsdorf, Antwerpen; Angolakust, Duinkerken: Haarlem. Duinkerken: Autolycus, Liverpool; Magas, Kopenhagen; Ivan Kondrup, Rouen; Procyon, Arkel, bijlegger IJmuiden; Mi- nou, Bremen: Brendonia, Rotterdam, bijlegger IJmuiden; Citadel, Skoghall; Haskerland, Leith; Daghild, Mobile; Vega, Rotterdam, bijladen Hoog oven. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Yarrow van Grangemouth, slabs voor Hoogovens; Congo, Antwerpen; Spreestein, Antwerpen; Nordvik. Huil, bijlegger IJmuiden; Jan Brons, Hudiksvall; Amstelmeer, Liverpool; Paris Delfzijl, cellulose voor Velsen; Dido, La Pallice. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Koserow naar Rotterdam: Primus, Lübeck, bijlegger IJmuiden; Land Hadeln, Esbjerg; Fritz Thijssen, Narvik; Swift, Harlingen; Pacific, Antwerpen, ledig Hoog ovens; Brazil (zuiger), Scheveningen Adolf Leo nard. Liverpool; Bomma. Delfzijl; Tinda, Rotter dam: Frans Böhmer, Rotterdam; Emniv S, Hal- singborg; Reggeborg, Goole, kunstmest van Hoog ovens. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Herings- dorf naar Rostock, bijlegger IJmuiden; Gronne- bek, La Guaira. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van ot naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6