Amerikaans-Frans incident aan vooravond van NAVO-overleg Subandrio antwoordt China in communistische termen HET WEER Fransen haalden lading springstof uit Nederlandse kustvaarder Inval in Paraguay Protest tegen deportatie van Chinezen verworpen Eii R In de krant van heden: Weinig verandering Het woord is aan Noel-Baker steekt prijs Generaal Twining geeft Frankrijk de schuld van politiek-militaire crisis Minister ontbiedt bestuur van Bakkerijstichting in vredescampagnes Jongen steekt andere jongen met mes Lizzy Ansingh overleden C .A .O .■textielindustrie Nu ook akkoord over werktijden Eugen Jochum dirigeert Concertgebouworkest in seizoen 1960-1961 Baard van Wim lbo voor 12.500,- eraf! MAANDAG 14 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 36 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I -MC\r* m *w m sm. mm 1 T V* Verschijnt dagelijks beli. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I Tjl I T 1 fl I™® l fj 1 T I 11 Tl T Abonnement p. week 59 o.. p. kwartaal ƒ7,60. Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J. W XXX \JL X V^L J. V/ \J> \JL X %JL XX l franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING A^i^nop'^rrg verkrijgbaar'. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wim lbo, vandaag zonder Tot zondagavond was de totale opbrengst van de V.P.R.O.-actie „Redt een kind" ten bate van de vluchtelingen in Marokko bijna 1.500.000. De artiestenavond in het Concertgebouw bracht zondag ongeveer 100.000 op, maar er is voor 120.000 toegezegd. Mocht iedereen, die opgebeld heeft, zich aan zijn belofte houden, zodat dit laatste bedrag inderdaad wordt ont vangen dan zal de totale opbrengst van de actie gestegen zijn tot ruim 1.600.000. De Nederlandre televisiekijkers boden in totaal telefonisch 10.000 voor de baard van Wim lbo. Toen bovendien een kapper in Amsterdam 2500 bood voor het voor recht om de baard af te mogen scheren, zwichtte de cabaretier en besloot maan dag de hartewens van de kapper in ver vulling te doen gaan. Uit Marokko is bericht gekomen, dat van een bedrag van 100 thans twee kin deren gekleed kunnen worden in plaats van, zoals aanvankelijk verwacht, slechts een. In totaal heeft de actie „Redt een Kind" thans 32.000 kinderen aan kleding en wat voedsel geholpen, doch er zijn er 50.000. Aan de avond, die onder produktie van Karei Prior en onder regie van Jack Dixon stond, werkte een dertigtal arties ten belangeloos mee. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé had in het Con certgebouw te Amsterdam via de televisie camera's van de N.T.S. de avond geopend met een oproep tot hulp: „Deze actie moet beschouwd worden als een brug naar ver dere actie in dit wereldvluchtelingenjaar". Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LElbSESIRAAJ (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL 223596 Maria Elisabeth Georgina Ansingh werd 13 maart 1875 te Utrecht geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd begon zij bijbelse voorstellingen en engelen uit het hoofd te tekenen. Sinds haar zesde jaar kwam zij veel op 't atelier van haar tante Thérèse Schwartze. Toen zij 12 jaar oud was, tekende Lizzy 's avonds bij prof. N. van der Waay. In 1893 ging zij naar de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, waar zij vier jaar studeer de, onder anderen bij Allebé en Dake. In 1900 exposeerde zij voor het eerst met een portret van haar moeder. Nadien heeft Lizzy Ansingh een groot aantal persoon lijkheden geschilderd. Zij verkreeg grote bekendheid door haar poppenschilderijen, die menselijke gebreken ven fouten he kelden. Enkele van deze werken werden met gouden en zilveren medailles be kroond. Ook dieren, landschappen, stads gezichten en bloemen heeft Lizzy Ansingh op het doek gebracht. In 1935 werd deze zo begaafde schilderes benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Ook ve le buitenlandse onderscheidingen vielen haar ten deel. In 1955 ontving zij de zilve ren medaille van de stad Amsterdam. Tot de bekendste werken van de schil deres worden gerekend Het gele gevaar, De zeven hoofdzonden, Het verzonken beeldje, Verstoten en Ontwaakt. Zij maak te een portret van Koningin Juliana en voorts van Coba Ritsema en prof. Corne lia de Lange. Lizzy Ansingh nam in de rij der „Amsterdamse Joffers" de eerste plaats in. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch Is Het Zo2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving4, 5, 10 IJmonclagenda 5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Agenda van Haarlem7 Sport 8, 9, II Beurs 10 Scheepsberichten 10 Dit nummer bestaat uit Verwachting tot morgenavond: Zwaarbewolkt en nevelig weer met plaatselijk wat lichte neer slag. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Talmud: Veroordeel niemand eer ge in zijn plaats zijt geweest. Vanochtend is de Nederlandse schilde res Lizzy Ansingh op 84-jarige leeftijd in haar woning aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden. Zij was een der „Amsterdamse Joffers". (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de minister van Economische Zaken het bestuur van de Nederlandse Bakkcrijstichting bij zich ontboden wegens de in enkele gemeenten ingevoerde broodprijsverhoging, zonder dat daarover met zijn departement over leg is gepleegd. Deze bespreking zal woensdag plaats hebben. LONDEN (UPI) De winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, de Engelsman Philip Noel-Baker, heeft zondagavond verklaard, dat hij ruim 100.000 gulden van de bijna 160.000 gulden van de prijs zal schenken aan de verenigingen voor de ontwapeningscampagne van de UNO. Ruim 20.000 gulden gaat naar de wereldfedera tie van die verenigingen. De rest van het geld zal hij bewaren als „noodfonds" voor projecten, waar hij belangstelling voor heeft. FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN twaalf pagina's (Van onze correspondent in Parijs) Dc grote diplomatieke week in Parijs, waar vandaag een vijftigtal ministers bijeenkomen die morgen de jaarlijkse Atlantische conferentie bijwonen, welke zaterdag en zondag door het westelijke topoverleg wordt gevolgd, is zaterdag ingezet niet een ernstig incident tussen de Verenigde Staten en Frankrijk, dat zijn verdere uitwerking vermoedelijk wel niet zal missen. In de commissie der chefs van staven, die jaarlijks de ministeriële conferentie pleegt voor te bereiden, heeft de Amerikaanse generaal Nathan Twining vrijdag in militair-openhartige, om niet te zeggen ongezouten, bewoordingen Frankrijk verantwoordelijk gesteld voor de politiek-militaire crisis waarin de Noordatlantische Verdragsorganisatie zich bevindt. Waar deze uitlatingen van de Amerikaanse generaal, ondanks de uiterst strenge geheimhouding waaronder deze beraadslagingen altijd gehouden worden, via een Amerikaans persbureau toch niettemin aan de grote klok werden gehangen, mag men gerust aannemen dat dit „lek" door het State Department in Washington zorgvuldig was voorbereid. BUENOS AIRES (Reuter) Regerings stations van Paraguay hebben zondag avond meegedeeld, dat de „misdadige dwaze poging" van Paraguayse opstande lingen uit Argentinië en Brazilië om het land binnen te vallen is afgeslagen en dat er thans vernietigingsoperaties aan de gang zijn. De opstandelingen hadden eerder gezegd dat drie kolonnes Paraguay waren binnen gevallen om een einde te maken aan het ï-egime van generaal Stroessner. Er zou den hevige gevechten aan de gang zijn met ongeregeldheden in Asuncion Villarica en Concepgion. De opstandelingen berichten mijnen te hebben gelegd in de rivier de Paraguay, die een deel vormt van de zuid westelijke grens met Argentinië. In Asuncion heeft de leider van de rege rende Colorado-partij, Gorostiaga, ver klaard, dat de opstandelingen steun krij gen van „vijandige Argentijnse provin cies". In communiqué's van de opstande lingen werd zondag gezegd, dat zij verder waren binnengedrongen en dat er een nieuwe landing was uitgevoerd. De op standelingen voeren kleine aanvallen te gen politieposten buiten de steden uit, zoe ken naar wapens en organiseren hun strijdkrachten. Waarnemers in de grenssteden zijn van mening dat het onwaarschijnlijk is dat er grootscheepse gevechten zullen worden ge leverd en zij verwachten dat er groot scheepse gevechten zullen worden gele verd en zij verwachten dat er zich een langdurige guerilla-activiteit zal ontwik kelen. Bij een ruzie tussen jongens heeft een veertienjarige jongen zondagmiddag bij het station Santpoort-Noord een tienjarige rivaal met een zakmes gestoken, maar niet ernstig verwond. De politie heeft zeven vechtersbazen naar het bureau Santpoort overgebracht. Daar toonde de jeugdige messetrekker de vele blauwe plekken die hij had opgelopen voordat hij zijn wapen trok. Hij verklaarde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Frankrijk de andere Europese landen ge geven heeft. Zondebok Zonder die Franse verantwoordelijkhe den te willen verkleinen of verdoezelen is het toch evenmin uitgesloten, daCde Ver enigde Staten wel graag een zondebok tot hun beschikking hadden. Washington zou namelijk deze week ook voorstellen ter sprake brengen inzake een herverdeling, te zijnen voordele, der financiële lasten der Europese verdediging. Bovendien toont Eisenhower veel meer haast dan de mees te Europese landen om de militaire inspan ningen te verlichten, een verlichting die dan door een spoedig en definitief einde van de koude oorlog tussen Oost en West gemotiveerd zou moeten worden. Voorwendsels Secretaris-generaal Paul-Henri Spaak heeft al ondubbelzinnig te kennen gege ven dat Washington niet het morele recht heeft om financiële redenen of voorwend sels het hele systeem der westerse ver dediging in gevaar te brengen, een verde digingssysteem, dat uit een gezamenlijk initiatief met de Verenigde Staten, zo niet onder de Amerikaanse impulsen tot stand was gekomen. Het zou dus kunnen zijn, dat de Ameri kanen nu tenminste een zeer ruim deel van de verantwoordelijkheid van de in krimping of reorganisatie van de NAVO bij voorbaat op de schouders van Frank rijk trachten te schuiven, onder de be schuldiging dat De Gaulle de militaire be ginselen ondergraaft. Waarschijnlijk zal premier Michel Debré, die morgen met een redevoering het nieuwe NAVO-paleis in Parijs en tevens de Atlantische minis tersconferentie zal inwijden een eerste voorproefje geven van de gevoelens die de Amerikaanse aanval in Franse rege ringskringen heeft verwekt. Gezien zijn bruisend tempei-ament belooft het ant woord van de Franse minister-president in felheid voor de uitlatingen van de ge neraal Twining nauwelijks te zullen onder doen. Werkelijkheidszin (AFP-UPI) Minister Herter, zei gis teren bij zijn aankomst op het vliegveld Orly dat de ministers van de NAVO-raad bij hun bestudering van de internationale toestand blijk moeten geven van werke lijkheidszin. De crisissfeer lijkt te zijn verminderd maar er moet nog afgewacht worden of de Sovjet-Unie bereid is ernstig te onderhandelen over een rechtvaardige oplossing van de grote problemen. Het zou een grote vergissing zijn de plannen voor de toekomst te baseren op een niet ge rechtvaardigd optimisme. „Wat de Verenigde Statc-n betreft kan ik zeggen dat we altijd onze volle steun aan de NAVO hebben gegeven. Dit zal onze po litiek blijven. Wij zullen ons aandeel blij ven dragen," aldus Herter. De onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. voor de textielindustrie zijn na genoeg afgesloten. De vakbonden hebben gevraagd om ook de werktijden voor de ploegwerkers te verkorten. De werkge vers waren hiertoe niet bereid, doch wil den in plaats daarvan wel een financiële tegemoetkoming geven. Hiermee zijn de werknemers, naar wij vernemen, voor waardelijk akkoord gegaan. Zoals reeds is gemeld zal het basis-uurloon voor de tex tielarbeiders met 11 cent worden verhoogd. Men hoopt, dat dit verhoogde loon de eer ste week van januari zal worden uitbe taald. De goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaars wordt op vrij korte ter mijn verwacht. Naar wij vernemen, is thans definitief vastgesteld dat Eugen Jochum in het sei zoen 1960—1961 gedurende de tijd van drie maanden het Concertgebouworkest zal dirigeren. In München, waar hij eerste dirigent is van de Bayerische Rundfunk, is zijn ver zoek om ontslag ingewilligd; overeenge komen is dat hij daar tot en met de zo mermaanden van 1960 de symfonieconcer ten zal dirigeren. In het komende seizoen zal hij ook als gastdirigènt in Amerika op treden. Ten aanzien van de broodoorlog in Haarlem, ontstaan na een broodprijsver laging, heeft de minister, die in dit con flict bemiddelend zou optreden, nog steeds geen beslissing genomen. Wim lbo, zondag nog met baard De baard van Wim lbo was zondag avond in het hele land een belangrijk onderwerp, lbo had de manifestatie van Nederlandse kunstenaars in het Concert gebouw voor de actie „Redt een kind" als eerste van een lange rij artiesten met een liedje over Amsterdam geopend. Toen een van de kijkers beloofde 100 gulden op het gironummer van de actie te zullen storten als Wim lbo zijn baard afschoor, was het hek van de dam. De baard werd duizenden guldens waard. De bezitter ervan sprak tegen het einde van de uitzending de kijkers nog even toe met de mededeling, dat hij nu ook eens wilde horen hoeveel men er voor over had als hij hem liet staan. De stroom van telefoontjes werd toen zo groot, dat men het voor en tegen niet meer bij kon houden. Maar de eind uitslag kostte Wim lbo zoals de foto's tonen in ieder geval zijn baard. Een ontploffing, gevolgd door een felle brand, heeft tivee flatgebouwen in Dort mund verwoest. De foto geeft een overzicht van de ravage, waarin brandweer lieden en Britse militairen naar slachtoffers zochten. (Men zie voorts pagina 3) DJAKARTA (Reuter) Indonesië heeft kondag het protest van communistisch- China verworpen. In antwoord op de brief Van Tsjen Ji, de minister van Buitenland se Zaken van communistisch China, zegt Subandrio, minister van Buitenland se Zaken van Indonesië, dat het protest van China „valse beschuldigingen" be vat over de behandeling van Chinese bur gers, die op last van Djakarta hun zaken in de landelijke districten moeten slui ten. Subandrio zegt in zijn antwoordnota, dat Chinese handelaars schuldig zijn ge- tisch gedrag, dat gepaard ging met aller- weest aan „kapitalistisch en monopolis- lei manipulaties en speculaties". Dit ge drag betekent een gevaar voor het wel de Chinezen, het monopolie van de markt van gedroogde vis eveneens. (Reuter) De anti-Chinese sentimen ten hadden, naar Subandrio zei, sedert de „Nederlandse periode" bestaan. Een Chi nese organisatie was door de Nederlan ders bewapend en zij was een handlanger van de Nederlanders geworden tijdens de Indonesische strijd om de onafhankelijk heid. Verscheidene Chinese groepen had den de terugkeer van de Nederlanders na de Japanse bezetting met vreugde be groet, aldus de minister. De Indonesische regering en bevolking zijn bereid het verleden te vergeten en te trachten de Chinezen tot werkelijke vrien den te maken, maar de overzeese Chine zen hebben niet gunstig gereageerd, aldus Subandrio. (AFP) Volgens radio-Peking zijn meer dan 2 000 Chinezen, die in Indonesië gevestigd waren, tussen september en eind november sedert de „discrimineren de maatregelen" van de Indonesische autoriteiten, naar Kanton teruggekeerd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter zou deze week moge lijk in iets gematigder termen, zo wordt in Parijs verwacht, tegenover zijn Atlan tische ambtgenoten uit hetzelfde anti-gaul listische vaatje willen tappen. In de Fran se hoofdstad heeft men dit rondborstige op het Atlantische concert van deze week maar zeer matig weten te waarderen. President De Gaulle werd in West-Afrika onmiddellijk van de Amerikaanse uitbar sting om niet te zeggen van de Amerikaan se diplomathieke bom, op de hoogte ge bracht. Daarop werd bekendgemaakt, dat Frankrijk nog vóór de ministeriële bijeen komst een speciale zitting van de perma nente NAVO-raad zal laten bijeenroepen. Generaal Twining somde in zijn toe spraak alle grieven op tegen de strategie van De Gaulle, die binnenskamers in de westelijke kanselarijen al maanden het gesprek van de dag vormde. Hij protes teerde tegen de Franse weigering Atlan tisch geschut op zijn grondgebied te instal leren, tegen de loskoppeling van de Fran se vloot uit het Atlantische verband, tegen het uitsluitend nationale beheer waaron der De Gaulle de Franse luchtmacht wil houden, en in het algemeen tegen het scep ticisme van de Franse president-generaal inzake de militaire integratie die juist een der geloofsartikelen vormt van de Atlanti sche verdedigingspolitiek. Na afloop van de zitting liet een van de Franse delegatieleden zich ontvallen dat de Franse stafchef, generaal Ely, met moeite op zijn stoel was blijven zitten en de conferentiezaal zeker het liefste uit pro test terstond verlaten had. Oud zeer Aangrijpend nieuws heeft de Amerikaan se generaal intussen zeker niet te berde gebracht. Uit de bewuste publiciteit die aan zijn woorden is gegeven kan echter wel worden afgeleid, dat Washington van zins zou zijn deze week weinig doekjes meer te winden om het oude zeer van de Atlan tische crisis, waarvoor Washington Frank rijk dus bijna exclusief aansprakelijk lijkt te willen stellen. De onvolkomenheden van de Belgische en de Nederlandse bijdragen, die in het militaire comité ook weer aan de orde zouden zijn gesteld, moeten door generaal Twining vooral wel zijn toege schreven aan het slechte voorbeeld dat zijn van de staat en van het Indonesische volk, aldus Subandrio. Hij protesteert voorts tegen de „inmen ging" van de Chinese ambassade in Indo nesië in de „binnenlandse aangelegenhe den van Indonesië". De bron van alle moeilijkheden is een instructie van de Chi nese ambassade aan de Chinese hande laars om de orders van Indonesische ambtenaren te negeren, aldus Subandrio. In de antwoordnota wordt gezegd, dat de regering van Indonesië zal overwegen of zij de terugkeer naar China kan verge makkelijken van die Chinezen, die zich niet kunnen aanpassen aan de nieuwe si tuatie die het gevolg is van de geleide economie en geleide democratie in Indo nesië. Indonesië is bereid een commissie in het leven te roepen, die met een dergelij ke, door China op te richten commissie de uitvoering van het nationaliteitsverdrag van 1955 kan bestuderen, aldus Suban drio. (UPI) Subandrio verklaarde dat „de activiteiten van Chinezen in Indonesië niet in overeenstemming zijn met de politiek van communistisch-China", en dat „in dien de communistisch-Chinese regering bescherming verleent aan die kapitalis tische Chinezen hier, de Indonesiërs een onjuiste indruk van communistisch-China zouden krijgen". Volgens Subandrio hebben de „overzee se Chinezen zich niet gestoord aan recht vaardige en humanitaire principes en slaagden zij erin door allerlei manipula ties, de Indonesische economie te over heersen". De goudmarkt is geheel in handen van Het hoofdkwartier van de Franse strijd krachten in Algiers heeft medegedeeld dat de Nederlandse kustvaarder „Biesbosch" (329 ton) vrijdagnacht door een Franse torpedojager buiten de gewone scheep vaartwegen was aangehouden. Het schip bleek 250 ton springstof aan boord *e heb ben. Volgens de scheepspapieren was de ze zending besemd voor Libië, maar de Franse autoriteiten menen, dat de spring stof aan de Algerijnse rebellen moest wor den afgeleverd. De „Biesbosch" staat op de Franse „zwarte lijst" van schepen, die wapens vervoeren. De Franse autoriteiten verklaarden, yje „Biesbosch" er reeds lang van te hebben verdacht voorraden voor de opstandelingen te vervoeren. Het schip heeft de afgelopen maanden regel matig havens langs de noordkust van Afri ka aangedaan. Bij de aanhouding bleken verscheidene De Nederlandse kustvaarder „Bies bosch" is in de Middellandse Zee door een Frans oorlogsschip aangehouden en opgebracht naar de Algerijnse ha ven Arzed. Nadat de Fransen 250 ton springstof van boord hadden gehaald, die naar hun mening voor de rebellen in Algerije bestemd was, mocht het schip weer vertrekken. kisten met springstof opengesprongen te zijn, als gevolg van het zware weer in de Middellandse Zee. Uit de papieren van de „Biesbosch" viel op te maken dat de la ding aan boord is genomen in Malaga in Spanje. Het schip is opgebracht naar de haven van Arzed, waar de lading springstof van boord werd gehaald. Nadat de bemanning was verhoord, kreeg de kapitein zondag middag toestemming de haven, 40 km. ten oosten van Oran, te verlaten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1