Lijfrentepremie-aftrek kan belangrijk voordeel geven Panda en de meester-diplomaat De concentratie verschijnselen op de Duitse kolen- en staalmarkt HOUT-O-LUX 11 ENS EN Wereldnieuws Komende nacht lichte vorst Krachtige aanpak door Hoge Autoriteit noodzakelijk GE KQUTWERF N.V. Aandelen Gebr. Sanders naar de beurs V.S. willen deelnemen aan nieuwe Europese organisatie voor verkoudheid Lagerhuisdebat over Kleine Vrijhandelszone NAAIMACHINES Nu het fiscale jaar ten einde loopt HERENONDERGOED 2 n nieuw Houtwerfp roduct Bestuur Watoetoelis Poppoh afgetreden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Voorschriften bewaring diepvries-pluimvee SUPER DONS INTERLOCK HALFWOLLEN JAEGER natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 DINSDAG 15 DECEMBER 1959 i (Van onze redacteur voor economie) De vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer Spierenburg, heeft in Maastricht verklaard, dat de Hoge Autoriteit over het plan van de Duitse Thyssen-groep om door aandelenomwisseling de Phoenix-Rheinrohr AG met de August Thyssen Hütte AG te verbinden, spoedig zal beslissen. Het was de Nederlandse afgevaardigde in het Europees Parlement Nederhorst, die de aandacht van de Hoge Autoriteit voor deze kwestie had gevraagd en die heeft gewezen op het gevaar, dat achter deze samensmelting schuilt. De Hoge Autoriteit heeft tot taak te waken voor het voort bestaan van gezonde concurrentieverhoudingen op de Europese kolen- en staalmarkt. Men heeft genoeg kwade ervaringen met de Duitse Roer-kartels voor en tijdens de wereldoorlog om op zijn hoede te zyn met iedere nieuwe poging, die tot verdere samenwerking tussen de grote concerns wordt ondernomen waartussen overigens toch al genoeg stilzwijgende overeenkomsten en gentlemen's agreements bestaan. De Duitse staalproducenten brengen bijna de helft van het KSG-staal voort. Van die helft leveren volgens de heer Ne derhorst de twee bovengenoemde con cerns bijna een kwart, volgens het Dus- seldorfer Handelsblatt 21 percent. Volgens dit blad moet men trouwens niet zien naar dit percentage, doch naar de produktie van ongeveer 5 miljoen ton staal van de ze twee ondernemingen samen op de be volking van rond 160 miljoen mensen der Euromarkt-landen. Daarop schrijft het blad, dat de opmerking van de heer Ne derhorst ook nog vanuit een ander oog punt absurd aandoet; namelijk omdat in Nederland alle staal praktisch uitslui tend door één onderneming, Koninklijke Hoogovens, wordt geproduceerd, die dus een monopoliepositie zou innemen. Nu er juist een flinke strijd gaande is over de vestiging van een tweede hoogovenbe- drijf op Rozenburg lijkt het weinig oppor tuun, op de mérites van deze aantijging nader in te gaan. Tot voor kort was het Nederlands staalverbruik in ieder geval niet zodanig groot, dat de oprichting van een tweede met Hoogovens concurrerend bedrijf economisch verantwoord was. Maar er is nog iets anders. Duitsland is een exporteur van staal, Nederland een importeur. Voor Nederland en voor ande re K.S.G.-landen is een concentratie van Duitse staalbelangen daarom van groot belang en het lijkt ons volkomen juist dat de Hoge Autoriteit op dit stuk diligent blijft. Haar supranationale bevoegdhe den stellen haar nu juist bij uitstek in staat de belangen van de kleinere landen i ndit opzicht te beschermen. Moge zij bij haar beslissing met deze belangen reke ning houden. De heer Spierenburg heeft tegelijker tijd verklaard, dat de Hoge Autoriteit het Duitse voorstel om weer één verkoop maatschappij in plaats van de drie thans bestaande van Roerkolen in het leven te roepen, zal verwerpen. Ook tegen dat voorstel heeft, de heer Nederhorst des tijds bezwaar gemaakt, want er is zeker weer van kartelvormig sprake, maar de ze krijgt toch wel een ander karakter als ze bezien wordt in het licht van de huidige Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynzeel kasten en keukens Kampersingel 20-24 - Tel. 12104 - 11932 Op woensdag 23 december stelt de Rot- terdamsche Bank de inschrijving open op 300.000 gewone aandelen, ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1959 60 en volgende boekjaren, in de n.v. Fabriek van Behangselpapier Gebr. San ders te Rotterdam, tegen 100 percent. Tevens kan worden ingeschreven op 600-000 5 percent 15-jarige in gewone aandelen converteerbare obligaties in stukken van 1.000 aan toonder tegen 100 percent. De inschrijving zowel op de aan delen als de obligaties is uitsluitend voor houders van claims. Drie dividendbewij zen geven recht tot inschrijving op één gewoon aandeel van 1.000. Eveneens drie dividendbewijzen geven recht tot inschrij ving op één converteerbare obligatie van 1.000. De claimhandel zal op de incou rante markt op 16 december aanvangen. Officiële notering van aandelen en obli gaties wordt aangevraagd. De lening is aflosbaar in tien jaarlijkse termijnen, elk groot 60.000, waarvan de eerste vervalt op 2 januari 1966. Ver vroegde, gehele of gedeeltelijke aflossing zal eerst kunnen geschieden op of na 2 januari 1963 en wel van 1963 tot en met 1967 a 102%, van 1968 tot en met 1972 a 102, daarna a 101 percent. Storting maan dag 11 januari van 1 juli 1960 tot en met 30 juni 1970 kan een obligatie van nominaal 1.000 te allen tijde worden geconverteerd in een gewoon aandeel van nominaal 1.000 onder bijbetaling van 1.000 in contanten. De conversiekoers bedraagt derhalve 200 percent. De bedrijven zijn gevestigd te Delfgauw met winkelzaken in Amsterdam en Den Haag, met depots in vele plaatsen van het land alsmede een depot in West-Duitsland. De omzetten van de afgelopen vijf jaren vertonen een regelmatige stijging met uit zondering van 1957/1958, het jaar waarin de fabriek afbrandde. Over 1958/1959 werd 10 percent dividend uitgekeerd, over 1957/1958 15 percent, waarvan 5 percent in aandelen. De opbrengst van de emissie is bestemd voor investeringen tot een bedrag van 500.000 en voor de daarmee gepaard gaande verhoogde financiering van debi teuren en voorraden. Bovendien wordt een grote omzetverhoging verwacht in 1960/ 1961, waarbij opnieuw investeringen zullen plaats vinden. Op grond hiervan meent de directie te zijner tijd over 1959/1960 over het na deze emissie vergrote kapitaal wederom 10 percent dividend te kunnen uitkeren. De vooruitzichten voor de komende jaren worden gunstig geacht. kolencrisis. De Europese kolen zullen al leen de concurrentiestrijd tegen olie en Amerikaanse kolenimport kunnen volhou den, wanneer de mijnen aanmerkelijk ge moderniseerd en gemechaniseerd worden en wanneer de marginale mijnen dat zijn de mijnen waarvan de opbrengst net ongeveer de kosten dekt, of die met (ver kapte) subsidie werken gesloten wor den. Met name in België zal dit spoedig moeten gebeuren, maar ook in West-Duits- land. De Duitsers menen dat door de in stelling van één verkooporganisatie de slagvaardigheid van de Duitse kolenmij nen beter zal worden. Vooral als er een systeem van overdraagbare quota wordt toegepast dat wil zeggen, dat de min der rendabele mijnen hun door de K.S.G. vastgestelde produktie-quotum aan de ren dabelere mogen overdragen zou dit het proces van de sluiting aanmerkelijk versnellen. Dit is mogelijk, hoewel men er ook weer niet te optimistisch over moet zijn. Een verkoopartikel betekent een gro te machtsvorming. Dit kan in staat zijn de prijzen zodanig op te zetten, dat margina le mijnen weer rendabeler worden. Ook zitten er aan de sluiting van mijnen tal van sociale problemen zie België waarmee een verkoopkartel niet gemak kelijker afrekent. Het lijkt er meer op, dat de grote kolen- producenten in West-Duitsland naar we gen zoeken om hun verzwakte concurren tiepositie met middelen te versterken, die slecht passen bij de vrije-markt-econo- mie van prof. Erhard. Men kan dit be grijpelijk achten, verdedigbaar is het van uit sociaal-economisch en Europees ge zichtspunt niet. De sanering zal door de Hoge Autoriteiten zelf krachtig ter hand moeten worden genomen, met vermijding van nationale kartelvorming. Het is jam mer dat de voorzitter van dit lichaam Piero Malvestiti, na een zo enthousiast be gin van zijn nieuwe loopbaan, de laatste tijd zo weinig van zich laat horen. De nieu we indeling van de organisatie in zeven di recties geeft hem misschien het gevoel belangrijke problemen te hebben opgelost. Europa wacht echter op een duidelijk energie-beleid en daarmee is men nog niets gevorderd sinds het manifest wor den van de kolencrisis, nu alweer bijna twee jaar geleden. Een belangrijk pakket aandelen Watoe toelis Poppoh is overgenomen door de „Groep Van der Werff". Deze groep is, zoals bekend, op de laatste vergaderingen steeds in de oppositie geweest en heeft ook de jaarstukken 1958 niet willen goed keuren. Blijkbaar is thans overeenstem ming bereikt. Het gehele bestuur zal af treden. De aandelentransactie heeft plaats ge had ongeveer tegen beurskoers. De laatste notering ter beurze is 152%. Watoetoelis Poppoh was een der bekendste suiker fabrieken op Java. Op het aandelenkapi taal groot f 1.200.000 werd in 1959 52% terugbetaald, namelijk f 624.000. Het res terende kapitaal bedraagt f 576.000. De De contante middelen in Nederland wor den getaxeerd op ruim f 1 miljoen. De aan delen zijn nominaal f 600 per'stuk. Stoomspinnerij Twenthe Met algemene stemmen is in een te Amsterdam gehouden tweede buitengewone vergadering van de n.v. Stoomspinnerij Twenthe te Almelo een statutenwijziging goedgekeurd, waarbij het maat schappelijk kapitaal wordt verhoogd van 5 mil joen tot 20 miljoen in verband met. de recente uitgifte van een converteerbare obligatielening groot 2 miljoen. Europese organen De bijeenkomst van de voorzitters van de drie uitvoerende Europese organen, Walter Hallstein, Etienne Hirsch'en Piero Malvestiti, die gisteren te Luxemburg gehouden zou worden, is uitgesteld tot januari. Engeland en de Beneluxlanden De Board of Trade heeft bekendgemaakt, dat er te Londen overeenstemming is bereikt over de bilaterale contingenten voor 1960 voor het han delsverkeer tussen Engeland en de Benelux landen. De Amerikaanse onderminister voor Economische Aangelegenheden, Douglas Dillon, heeft zijn bezoek aan de West- Europese hoofdsteden afgesloten en is naar Washington vertrokken. Veel belang stelling heeft alhier getrokken de bereid heid van de Amerikaanse regering tot te treden tot de een of andere Europese eco nomische organisatie, klaarblijkelijk als volledig lid. In dit verband werd de be staande Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O.E.E.S.) ge noemd, maar een nieuw lichaam of een ge wijzigde vorm van de O.E.E.S. zou onge twijfeld noodzakelijk zijn. De Amerikanen zouden de voorkeur geven aan een li chaam, dat zowel Canada als de Verenig de Staten omvat, maar met heel wat min der Europese landen dan de O.E.E.S., waarbij 18 landen zijn aangesloten. Dillon deelde de Franse regering mede, dat de Verenigde Staten thans bereid zijn toe te treden tot een Europees economisch lichaam teneinde een handelsoorlog te voorkomen en een daarop volgende poli tieke splitsing tussen de zes landen der (E.E.G.) en de zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone. Dit betekent een funda mentele verandering van de houding dei- Amerikaanse regering, een verandering welke Dillon klaarblijkelijk toen hij zes dagen geleden te Londen was nog niet dui delijk maakte. Dillon heeft er op aangedrongen, dat de zes landen bij de ontwikkeling van hun in- stellinge neen liberale houding zouden aannemen. Tegelijkertijd erkenden de Verenigde Staten, dat de zeven landen het recht hadden zich aaneen te sluiten. Advertentie doosje met 60 tabletten KEELT ABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR De Britse minister van Financiën, Heathcoat Amory, heeft in het Lagerhuis een regeringsmotie ingediend, waarin gevraagd wordt om goedkeuring van En- gelands toetreding tot de Kleine Vrijhan delszone. De liberale oppositie diende evenwel een amendement in waarin be treurd wordt dat de Britse regering er niet in is geslaagd zich met de zes van de Euro pese Economische Gemeenschap te asso ciëren. De minister verklaarde dat aansluiting bij de E.E.G. het einde van de gemene best-preferentie zou hebben betekend. De deskundige voor economische kwes ties van de Labouroppositie, Roy Jenkins, verklaarde dat zijn partij niet tegen nau were economische samenwerking is, doch de regering moest het belang van de Klei ne Vrijhandelszone niet overdrijven. De zes van de E.E.G. tonen zich veel dynami scher als eenheid van de zeven, zo zei hij. Volgens Jenkins had de K.V. voorname lijk waarde als bijdrage aan een regeling tussen de E.E.G. en de andere Europese landen. Het Lagerhuis keurde met 185 tegen drie stemmen de deelneming van Engeland aan de Kleine Vrijhandelszone goed. De te genstemmen waren afkomstig van de li- baralen, die de voorkeur hadden gegeven aan aansluiting van Engeland bij de zes van de Europese Economische Gemeen schap. De Labourafgevaardigden onthiel den zich van stemming. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Zit er voordeel in de lijfrentepremie-aftrek by de inkomstenbelasting? Welke verzekeringsvormen staan het publiek daarbij ten dienste? Deze vragen doen zich voor nu vertegenwoordigers van levensverzekeringsmaatschappyen, zoals vooral in het najaar gebruikelijk is, hun cliënten veelvuldig op deze aftrekmogclykheid wyzen. Teneinde onze lezers daarover enig licht te verschaffen, publiceren wy een uiteenzetting van. een deskundige over dit onderwerp. Iedere Nederlander die in aanmerking komt voor het betalen van loon- of inkomstenbelasting heeft het recht, jaarlyks maximaal 3.600 lyfrentepremie in mindering te brengen op zijn inkomen. In feite komt het er natuurlyk op neer, dat men dan ook inderdaad in het belastingjaar die lyfrentepremie betaald heeft; het spreekt vanzelf dat ook aftrek van een lagere lyfrentepremie mogelyk is. m gerekend De overheid heeft deze aftrek gevoerd uit billijkheidsoverwegingen Lijfrente-uitkeringen worden tenvolle tot het belastbare inkomen wanneer men nu de uitgaven, die men heeft moeten doen om die lijfrente uitkeringen te verwerven, tevoren niet heeft mogen aftrekken, ontstaat in feite een dubbele belasting. Vandaar de mo gelijkheid tot aftrek van lijfrentepremiën en -koopsommen. De aftrek is gelimi teerd uit overwegingen van opportuni teit; onbeperkte aftrek zou de meest logische oplossing zijn maar zover heeft de overheid niet willen gaan. Door de aftrekmogelijkheid aan te grij pen, verschuift men een stuk van het belastbare inkomen van vandaag naar de toekomst. Uitstel is dus geen afstel van be lastingplicht. In een samenstel van in komstenbronnen kan een recht op lijf rente zeer wel passen en het aantal lijf rente-aftrekposten is dan ook ontelbaar Voor inkomens van 10.000 en meer per jaar bedraagt de marginale belastingdruk (dat is: de druk aan de top van het in komen) minstens 25 percent en hoogstens ongeveer 65 percent, Is deze druk bijvoor beeld 30 percent, dan moet men, om 1.000 netto na belasting op zij te kunnen leggen, ruim 1.400 reserveren voor besparing en belasting samen. Bezigt men de aftrek, dan kan men volstaan met reservering van 1.000 voor besparing, want de belasting komt daaraan dan niet te pas. Aangezien ieders mogelijkheid om uit het inkomen te geraken tot vermogensopbouw, bepei'kt wordt door de uitgaven die aan de ver mogensvorming onvermijdelijk moeten voorafgaan, wordt dit specifieke doel- sparen door de aftrek vergemakkelijkt. Niet uitstellen maar afstellen Uitstel van belastingbetaling waarop de aftrek dus neerkomt is beslist voor delig, mits dan de belastingdruk in de toe komst niet veel zwaarder gaat worden. Deze druk wordt bepaald door de grootte van het- inkomen. Degenen, die hun in komen geheel of grotendeels ontlenen aan hun arbeidsactiviteit. zullen nadat zij die activiteit hebben gestaakt, een inkomsten vermindering moeten lijden waardoor dus ook percentueel de belastingdruk lager zal worden. Is de vermindering van in komsten al te groot, dan verdwijnt de eer der genoten welstand Voor de meesten is het dan ook dwingende eis, een bron te vormen waaruit men la^er een aan vullend inkomen zal kunnen putten. Deel hiervan kan een recht op lijfrente zijn, voornamelijk omdat men dit recht kan verkrijgen zonder dat de vorming ervan aan belasting is onderhevig geweest. Het wordt wel eens vergeten, dat hierbij zélfs de vermogensbelasting uitgeschakeld wordt! Men kan het aftrekdoel bereiken door te kiezen uit een veelvuldigheid van ver zekeringsvormen. Dié vorm moet gekozen worden, die het meest past, bij de te ver wachten behoeften en omstandigheden. Voor menigeen zal eën echte lijfrente de beste oplossing zijn, en de gehuwden zul len dan wel voorkeur moeten hebben voor n samenstelsel van ouderdoms-, we duwe- en wezenrente. Men kan aan de echte lijfrente ook de voorwaarde van premie- of koopsomrestitutie verbinden voor het geval men door overlijden niet tot het genot van de lijfrente-uitkeringen zou komen. Kapitaalverzekering Aangezien men moeilijk kan bepalen, wélke lijfrente passend zal zijn op de uit keringsdatum, geven velen de voorkeur aan een gewone kapitaalverzekering (waarvan eveneens vele vormen bestaan) waarbij bepaald is dat voor het te zijner tijd uit te keren kapitaal een liifrente naar keuze zal worden genomen. Men spreekt dan van kapitaalverzekering met lijfrente clausule. Doorgaans verdient het geen 13. Vanuit het donkere gebouw loerden twee geheime agenten naar Panda en Smurk, die juist uit de taxi waren geslapt. Het is Archibald Smurk", fluisterde een van hen, „hij komt regelrecht hierheen! Daar snap ik niets van, Nummer Vijf tien. Wat zou hij in onze ambassade wil len zoeken?" „Praat niet dom, Nummer Zestien", snauwde Nummer Vijftien, „je hebt zelf gezien, dat agent Nummer Twin tig hem met taxi hierheen bracht. Hij zal Smurk hebben wijs gemaakt, dal hier ho tel is". Hij haalde een schietwapen uit zijn broekzak en vervolgde met een wrede lach: „Wij zullen diplomaat warm ont vangen, met pang en knal!" „Met pang en knal!" herhaalde agent Nummer Zes tien gretig. „O neen! Foei toch!" klonk op eens een fluwelen stem. De beide agen ten keken om en verbleekten. „De baas!" fluisterde Nummer Vijftien. „Grote ge heime agent Nummer Een!" zei Nummer Zestien gesmoord. Hun wapens zo goed mogelijk verbergend, staarden zij be dremmeld naar de keurig geklede gehei me agent, die hen met een vaag glimlach je opnam. „Ik houd niet van ruw gewefd", sprak Nummer Een. „Wanneer wij iemand .hm uit de weg willen heb ben, moet dat beschaafd gebeuren, volgens een weloverwogen plan. Met onbeheerst geweld bereikt ge zelden uw doel en schaadt ge de goede naam van ons land". aanbeveling die clausule zowel voor de uitkering bij leven als voor die bij over lijden te laten gelden. Velen willen wel in enig jaar de maxi male aftrek toepassen, maar willen zich toch niet binden aan een vaste jaarpremie van 3.600 of meer. Bij wisselende in komsten (zoals in het zakenleven) is die wens heel begrijpelijk. Welnu, men kan het doel ook bereiken door telkens koop somverzekeringen te sluiten in de jaren waarin dit werkelijk gelegen komt. Het verdient dan wel aanbeveling een basis verzekering te sluiten ter dekking van het overlijdensrisico, ook zonder daaraan de aftrek te verbinden. Op die basis ver krijgt men bovendien de koopsom-aanvul lingen tegen gereduceerd tarief. Voor dit doel bestaan de zogenaamde opbouw- polissen. Bijzonder voordelig kan het betalen van een lijfrentekoopsom zijn in een jaar waarin men zijn bedrijf overdraagt aan derden. Bij die overdracht ontstaat name lijk een belastingplicht van meestal 40 percent der overdrachtswinst, afhanke lijk van de grootte van het overige in komen. Het percentage van de over drachtswinstbelasting wordt voordelig beïnvloed door 3.600 voor lijfrente te be talen. Vaak kan men uit dit voordeel zelfs ruimschoots de lijfrentckoopsom betalen. De conclusie mag wel zijn, dat men zich zelf een goede dienst kan bewijzen dooi de voordelen van de lijfrentepremie-aftrek, als die werkelijk aantoonbaar zijn, aan te grijpen. Bij het bedrijfschap voor de handel' in pluimvee, wild en tamme konijnen is een verordening in voorbereiding, waarin voorschriften worden gegeven aangaande de temperaturen waarop diepvries pluim vee dient te zijn bevroren en te worden be waard. Voorts is het de bedoeling een damp- en vochtvrije verpakking voor te schrijven, waarop voorkomen de namen van de leverancier van het produkt en van de exploitant der diepvries-inrichting. De ontwerp-verordening zal in een in ja nuari te houden vergadering van het be drijfschap behandeld worden. Advertentie 3/4 Pantalons 4.75 Borstrokken 4.65 sterk en warm Lange Pantalons8.95 Borstrokken 7.95 Voor een grote keus Geen feitelijke. Een groep Spanjaarden heeft maandag aan de voorzitter van het Spaanse parlement, Bilbao, een verzoekschrift ingediend, waarin ge vraagd wordt om amnestie voor poli tieke gevangenen en vrijheid voor po litieke ballingen om naar Spanje terug te keren. Onder de petitie stonden 15.000 handtekeningen. Bilbao heeft ge antwoord. dat ballingen, die geen mis daden hebben begaan rustig kunnen terugkeren. Voorts heeft, hij gezegd, dat er geen feitelijke politieke gevangenen in Spanje zijn. Knaap. In het bergland bij Bakoe, de de hoofdstad van de Sovjet-republiek Azerbeidsjan, is een ijzeren meteoor gevallen, aldus bericht het persagent schap Tass. De meteoor brak in stukken bij het binnenkomen van de atmosfeer. Vijf stukken zijn gevonden. Het groot ste weegt 127 kilo. Stroomversnelling. De premier van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, heeft in een toespraak verklaard, dat de Sovjet- Unie in de komende 15 a 20 jaar de door Lenin gestelde taak van 100 percent elektrificatie kan worden vervuld. In deze periode zal de capaciteit voor de opwekking van elektrische stroom in de Sovjet-Unie met ongeveer 700 a 800 percent worden uitgebreid. Kroesjtsjev zeide, dat de vraagstukken van elektri ficatie en van het leggen van de mate riële en technische basis van het com munisme de kern moeten vormen van het nieuwe programma der communis tische partij. Nieuwe luchthaven. De 3300 meter lange start- en landingsbaan van de nieuwe luchthaven Arlanda bij Stockholm is maandag officieel in gebruik genomen, toen een „Caravelle" van de S.A.R. er neerstreek. Vliegtuigen met een startge wicht van 400.000 kg. kunnen van Arlan da vertrekken. De nieuwe luchthaven zal worden gebruikt voor trainingsvluch- ten met de Caravelle en begin 1960 zal de eerste DC-8 van de Scandinavian Airlines System na de afleverrings- vlucht op de nieuwe baan landen. Hier niet. Het ministerie van verkeer van Noorwegen heeft aan de Scandinavian Airlines System en aan de British Euro pean Airways geen toestemming gege ven om respectievelijk met het twee- motorig straalvliegtuig Caravelle en de Cornet 4b, een viermotorige jet, op het vliegtuig van Fornebu te landen en te starten. Als reden van deze weigering wordt opgegeven, dat het starten en lan den van deze toestellen teveel lawaai opleveren voor de inwoners. Levenslang. De 31-jarige Westduitse tech nicus Werner Boost is maandat te Dus- seldorp op beschuldiging van moord tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Franz Lorbach, die van mede plichtigheid was beschuldigd, kreeg vijf jaar. Boost waren de moorden op twee minnende paren en een vakbonds functionaris, alsmede acht kleinere mis drijven ten laste gelegd. De beklaagde had alles, behalve twee gevallen van veediefstal ontkend. Repatriëring. Twee Russische schepen vandaag uit Japan vertrokken naar Noord-Korea in het kader van het veel omstreden Japans-Noordkoreaanse re patriëringsprogram. De schepen ver trokken on tijd uit de haven van Niiga- ta. De verwachting dat pro-Zuidkore- aanse groeperingen en ultrarechtse Japanse organisaties geweldadighe- den zouden beginnen, werd niet be waarheid. Vliegtuigproductie „Janes all the worldt aircraft" meldde woensdag, dat de nabij Moekden gelegen staats- vliegtuigenfabriek der Chinese volks republiek thans 20 tot 25 Russische „Mig-17"-straaljagers per dag ver vaardigt. „Janes" publiceert zeven foto's van in China gemaakte vliegtui gen. Het beschrijft, buiten de reeds ge noemde Mig-17", nog tien andere toe- stellentypen, die thans in communis tisch China worden gebouwd. Secretaris. De 49-jarige Gus Hall, die tien jaar geleden tot vijf jaar gevangenis werd veroordeeld wegens samenzwe ring om de Amerikaanse regering om ver te werpen, is maandag gekozen tot secretaris-generaal van de communis tische partij in de V.S. Hij volgt Eugene Dennis op, die om gezondheidsredenen is afgetreden en nu voorzitter is gewor den Op het partijcongres te New York, dat door slechts 222 afgevaardigden werd bijgewoond, werd meegedeeld, dat de partij 10.000 leden telt, tegen 75.000 in 1945. Kleptoclub. De politie van Tel Aviv heeft vier vrouwen gearresteerd, die van diefstal beschuldigd worden. Zij had den een bende gevormd, waarvan al leen vrouwen lid konden worden en in verschillende huizen ingebroken. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Duitsland en het Oostzeegebied handhaafde zich een hogedrukgebied, waarin overwegend lichte vorst voor kwam. Deze koude lucht stroomde in de afgelopen nacht over een groot deel van Frankrijk uit, doordat een storing boven de Golf van Biscaye daar een oostelijke wind veroorzaakte. De koude lucht begon vanmorgen met zuidoostelijke winden ook ons land binnen te stromen. De storing ont stond aan het front van een bij de Oost kust van IJsland in betekenis afnemende depi-essie en veroorzaakte in Zuid-Enge- land langdurige regen. Vanmorgen begon het front echter in be tekenis af te nemen. Een volgende actieve storing koerst over de oceaan met grote snelheid naar het oosten. Deze storing zal morgen de wind in ons land weer doen aanwakkeren uit zuidelijke richting. In de komende nacht zal plaatselijk lichte vorst voorkomen. Er wordt geen neerslag van betekenis verwacht. WEERRA PPORTEN Woensdag 16 december Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 18.08 uur, onder 9.09 uur. Maanstanden 15 december 5.49 uur volle maan '13 december 4.28 uur laatste kwartier '9 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 december loog water 3.53 en 16.04 uur. Laag water 11.46 en uur. Woensdag 1( december Hoog water 4.29 en 10.38 uur. Laag water 0.05 en 12.23 uur. Maximum-temperaturen c s binnen- en buitenland ■a'S d Neerslag laatste 24 uur B o £2 2 sa Den Helder geheel bew. z 4 3 Y penburg geheel bew. z 5 0,5 Vlissingen zwaar bew. z 6 1 Eelde geheel bew. z 1 1 De Bilt geheel bew. zzo 4 0,3 Twente geheel bew. z 3 0 Eindhoven geheel bew. zo 5 0 Zd Limburg licht bew. ozo 5 0,4 Helsinki zwaar bew. nno 9 0 Stockholm sneeuw zo -4 0 Oslo sneeuw no -5 1 Kopenhagen geheel bew. z 0 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 7 0 Londen regen z 11 1 Amsterdam geheel bew. z 4 2 Brussel zwaar bew. zzo 5 0 Luxemburg geheel bew. o -1 0 Parijs zwaar bew. ozo 6 0 Bordeaux geheel bew. ozo 8 0 Grenoble onbewolkt windst. 5 0 Nice licht bew. nw 14 0 Berlijn geheel bew. ozo -0 0 Frankfort geheel bew. o 1 0 München geheel bew. zzo -2 0 Zürich geheel bew. ozo 1 0 Genève geheel bew. nno 2 0 Locarno onbewolkt ozo 7 0 Wenen geheeL bew. nnw 0 0 Innsbruck mist windst. 0 0 Belgrado geheel bew. windst. 9 4 Athene zwaar bew. windst. 18 0 Rome zwaar bew. windst. 14 1 Ajaccio zwaar bew. vindst. 12 4 Lissabon half bew. n 14 20

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2