Golden Fiction DE ZACHTSTE VAN ALLE B. en W. van Utrecht zijn boos op Staatssecretaris O.K. en W. r Drie Kongolese leiders uit Brussel vertrokken „Port Sunüght" nu vlot gesleept Oude man omgekomen bij brand in Delfzijl Pianissimo-vonnis in kort geding everformcostuums ARJOS vierde haar 30-jarig bestaan Rebellie in Paraguay is mislukt Zwitserse defensie gaat 50 meer kosten DINSDAG 15 DECEMBER 1959 5 m\. -wW.W-;w - Omzet tuinbouwveilingen dit jaar gedaald Mr. Scholten maakt - vier dagen vóór behandeling in de raad - bezwaar tegen demping Stadssingels Teveel Chopin Auto zakt door kade in Delfzijl Tienjarenplan voor het onderwijs in Italië Niemand weet wat er in Leopoldstad gebeurt als wij terugkomenzei Kasavoeboe ten afscheid Participatiebewijzen INTERBONDS A. Cougnet overleden lÜ. mmÊKÊiBBKÊÊiÊmf-^. Een helikopter bracht maandag de van merkboeien voorziene sleepkabels, die aan de gestrande zuiger „Port Sun light" vastgemaakt zijn, verder in zee, waar zij later toerden opgepikt door de sleepboten van Wijsmuller. De zuiger „Port Sunlight", die op Flam- borough Head was gestrand, is met behulp van drie sleepboten en winches vlotge- bracht en nu op weg naar Middlesborough. De groep bergingspersoneel van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden onder lei ding van kapitein M. de Koe en de heer F Jonkman, die sinds 10 december aan boord van de „Port Sunlight" was, was er de af gelopen dagen in geslaagd twee zware an kers in zee uit te brengen. Drie zeesleepbo ten, de Titan, de Simson en de Nestor wer den bij het bergingswerk ingeschakeld. Verder werd gebruik gemaakt van een helicopter om de verbinding tussen de zui ger en de ankers in de Zware deining on der de kust tot stand te brengen. Zodra het weer en het tij gunstig zouden zijn, zou de zuiger met behulp van de zwa re winches, die met staaldraden vastston den op de ankers in zee, trachten zichzelf weer in zee te trekken. De sleepboten had den intussen ook hun sleepdraden vast op de zuiger, zodat aan het werk van de win ches (elk 40 ton) ook nog de kracht van drie maal 1200 PK werd toegevoegd. Reeds bij de eerste inspectie in het be gin van vorige week bleek, dat de zuiger slechts in geringe mate was beschadigd bij de stranding. De zuiger rustte op een laag kalksteen. Een klein gaatje, ontstaan bij de stranding, was dicht gelast. De -tanks waren gevuld met water, opdat de zuiger bij eventueel nieuw stormweer „zwaarder" was en geen kans liep nog verder op de rotsen te verdagen. De an kers zouden dit in een dergelijk geval ook helpen beletten. De afstand van de stran dingsplaats naar voldoende diep water was aanzienlijk, namelijk ruim 400 meter. Maar om kwart voor vijf maandagmiddag gleed de zuiger in dat diepe water en was de berging geslaagd. Advertentie Komt de baby al in maart Maar kind. wat kleedt die japon je dan beel dig afen wat een prachtige kleur. Heb je die speciaal laten maken? Wel nee. zo gekocht voor 42.75 in de positie-afdeling van uw speciaal zaak In Noordholland Blijkens het jaarverslag 1958-1959 is de omzet aan de Noordhollandse tuinbouw veilingen in vergelijking tot 1957 gedaald met 700.000 tot 69.000.000. De fruit veilingen hadden een mindere omzet van 5.400.000, de consumptieveilingen een mindere omzet van 300.000. De kool veilingen aan de Langedijk hadden een hogere omzet van bijna 2.000.000 en een viertal veilingen in de streek hadden samen een hogere omzet van 3.000.000. In verscheidene sectoren van de volle- grondsgroenteteell geraakten de tuinders in moeilijkheden. Het jaarverslag van de Noordhollandse Bond van Veilingen be treurt daarom de afwijzende beschikking van de minister van Landbouw op een verzoek van het Landbouwschap deze tuinders financiële hulp te verlenen. Wegens doordraai van 100 miljoen kg groente, die uit de markt werd genomen om verder zakken van het prijspeil tegen te gaan, werd door de minimum-prijzen- fondsen rond 6.500.000 uitbetaald. In het kader van de garantieregeling-bewaarkool werd van overheidswege na afloop van het bewaarseizoen een bedrag van 900.000 aan toeslagen uitbetaald. Het jaarverslag eindigt met te wijzen op de dringende noodzaak van spoedige ruilverkaveling en cultuurtechnische werken, die kunnen lei den tot structuurverbetering van de Noordhollandse bedrijven, vooral in de sector vollegrondsgroenteteelt. Dit is een te wisselvallige bedrijfstak, die teveel af hankelijk is van weersinvloeden en waar voor de moeilijkheden, die dank zij de droge zomer dit iaar minder waren, in de komende jaren zeker zullen terugkeren. Vier dagen voor de behandeling door de gemeenteraad van het verkeersplan van Utrecht, dat werd ontworpen door de Duitse verkeersdeskundige prof. Feuch- tinger en dat ondermeer behelst het dem pen van de Utrechtse singels, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, het gemeentebestuur van Utrecht bericht dat het verlenen van toestemming voor het slopen van de wallen en bolwerken en het dempen van singels bij hem op zeer ern stige bezwaren stuit. In zijn briel zegt de staatssecretaris, dat de wallen en bolwerken, waartoe te vens de stadsbuitengracht behoort, mo numenten zijn, welke worden vermeld in de voorlopige lijst der Nederlandse monu menten van geschiedenis en kunst en dat voor het veranderen of slopen van deze monumenten zijn toestemming is vereist. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft de staatssecretaris geantwoord, dat diens handelwijze de onbelemmerde gedachten- wisseling in de raad dreigt te verstoren en de verschillende verantwoordelijkheden dreigt te vermengen. Volgens het gemeentebestuur is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat de raad behoort te oordelen of uitvoering van het verkeersplan uit een oogpunt van alge meen belang noodzakelijk is en dat het daarna tot de verantwoordelijkheid van de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen behoort, of hij al dan niet op grond van de monumenten lijst toestemming wil verlenen. In de brief van het Utrechtse gemeen tebestuur wordt voorts geconstateerd dat de brief van de staatssecretaris een ant woord is op een uitvoerige brief van het gemeentebestuur van 17 december 1958. Het antwoord van de staatssecretaris heeft een niet gemotiveerde en voorshands on begrijpelijke vertraging ondervonden van bijkans twaalf maanden en heeft het ge meentebestuur vier dagen voor de beslis sende raadsbehandeling bereikt. Voorts zegt het gemeentebestuur dat de inhoud van de brief van de staatssecreta ris reeds in enkele kranten is gepubliceerd voordat zij het Utrechtse gemeentebestuur had bereikt. B. en W. van Utrecht komen tot de slot som dat de handelwijze van de staatsse cretaris de gemeenteraad ertoe kan bren gen te gaan discussiëren over zaken die tot de verantwoordelijkheden van de staats secretaris behoren. Deze slotsom, aldus het gemeentebe stuur van Utrrecht, zou alleen dan voor het Utrechtse college onaangenaam kun nen zijn, indien de staatssecretaris op grond van een onbetwistbare interpreta tie en voorts in voor geen misverstand vatbare woorden had medegedeeld, dat de toestemming zou worden geweigerd. Dan zouden, aldus het college, wel de begelei dende omstandigheden nog opheldering be hoeven, maar zou men kunnen menen dat de raad een onvruchtbare gedachtenwis- seling gaat houden, omdat het verkeers plan ook bij aanvaarding geen mogelijk heid tot uitvoering heeft. De brief, aldus het college gewaagt ech ter van „zeer ernstige bezwaren" en stelt de raad derhalve een onzekere toekomst voor ogen. maar laat de staatssecretaris ten slotte nog vrij in zijn beslissing. Het gemeentebestuur van Utrecht zegt voorts dat zelfs uitdrukkelijke uitspraak naar zijn oordeel de raad niet van zijn principiële plicht zou kunnen ontheffen, om, met alleen het gemeentebelang voor ogen zich over de noodzaak van uitvoering van het verkeersplan uit te spreken. „Geen Fair Play" De methode van de staatssecretaris, al dus het Utrechtse gemeentebestuur, zou in strijd kunnen worden geacht met hetgeen men pleegt te omschrijven als algemene beginselen van behoorlijk bestuur te weten met het beginsel van „fair play". Het gemeentebestuur verzoekt van de staatssecretaris omstandig te vernemen dat en waarom een dergelijke conclusie als onjuist moet worden aangemerkt. Op de mededeling van de staatssecreta ris dat in de bolwerken en wallen, zoals deze in de voorlopige monumentenlijst zijn vermeld, ook de stadsbuitengracht is be grepen, zegt het gemeentebestuur, dat voor deze interpretatie de brief van de staatssecretaris geen enkel argument aanvoert, „hetgeen onbegrijpelijk moet worden geacht". Het gemeentebestuur wijst erop, dat aangenomen dat de gemeenteraad het verkeersplan zou aanvaarden bij een eventueel meningsverschil omtrent de juistheid van de toevoeging door de staats secretaris, de rechter of de Kroon moet he slissen. Ten slotte zegt het college van B. en W. in zijn brief aan de staatssecretaris, dat hij het wel zal billijken, mede in het licht van zijn eigen gedragslijn, dat het ge meentebestuur in verband met de korte tijd die nog rest vóór de raadsbehande ling. deze brief aan de raad en de pers heeft verstrekt op een tijdstip dat zij, zo zij al door de staatssecretaris ontvangen is, toch door hem niet op de grote ernst van zijn inhoud gewogen kan zijn. Mr. Scholten: geen commentaar Naar van het het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt vernomen, heeft staatssecretaris Scholten de brief van B. en W. van Utrecht maan dagmiddag om half zes ontvangen. De staatssecretaris zou deze brief terstond beantwoorden. Over de inhoud van deze antwoordbrief zullen van de zijde van het departement geen mededelingen worden gedaan, aangezien, aldus het ministerie, „de staatssecretaris de door B. en W. van Utrecht in dezen gevolgde gedragslijn niet tot de zijne wenst te maken". De staatssecretaris ontkent met de meeste nadruk, dat de inhoud van de brief die hij op 10 december aan het Utx-echtse gemeentebestuur heeft gericht, door of vanwege hem voor openbaarmaking in de pers is vrijgegeven. Op de inhoud van de brief van B. en W. van Utrecht wenste de staatssecretaris geen commentaar te geven. In Delfzijl is gisteravond omstreeks ne gen uur de zolder van een woonhuis in de Schoolstraat gedeeltelijk uitgebrand. Hier bij is de 84-jarige heer T. Uffens om het leven gekomen. De oude man, een alleen wonend weduwnaar, had op/ deze zolder verdieping een kamer. Toen de benedenbewoners een brand lucht roken, gingen zij naar boven. De- deur van de zolderkamer bleek gesloten te zijn. Op hun herhaald kloppen kregen zij geen antwoord, waarna zij de politie waar schuwden. Een politieman klom langs de gevel naar boven en zag door het zolderraam, dat de kamer van de heer Uffens in lichterlaaie stond. Direct werd de brandweer ge waarschuwd in de enkele tientallen meters verder gelegen brandweer garage. De vrij willigers hadden binnen een kwartier het vuur geblust. Men vond het stoffelijk over schot van de heer Uffens naast de kachel. De oorzaak van de brand is onbekend. De president van de rechtbank te Zwol le, heeft uitspraak gedaan in een kort ge ding tegen een „al te hinderlijk pianospe lende leerlinge" van het Zwolse muziek- lyceum. Het 23-jarige meisje veroorzaakte in de ouderlijke woning een flat zoveel ge rucht als zij haar piano-oefeningen instu deerde dat de buren „geen leven" meer badden. Zij stapten naar het bestuur van de woningbouwvereniging, die eigenaresse van de flat is en dit bestuur vroeg de jongedame, rekening te willen houden met haar buren. Maar de klachten bleven binnenstro men en het gevolg was een kort geding tussen de woningbouwvereniging en de va der van het meisje, de heer F. J. van E. De president van de rechtbank gaf te kennen dat hij zelf wel eens wilde komen luisteren en zo geschiedde. Terwijl de pre sident en enkele deskundigen door de ka mers van de onder-, boven- en zijburen stapten speelde het meisje op haar piano walsen van Chopin. Maandag heeft de president uitspraak gedaan. Hij heeft de vader van het meis je verboden in de door hem gehuurde wo ning „een piano te bespelen of te laten be spelen, welke niet is geïntoneerd, niet op vilten klossen staat en waaronder en waarachter geen kleden zijn aangebracht Tevens mag de piano niet worden be speeld vóór acht uur 's morgens (op zon dag niet vóór tien uur), niet na negen uur 's avonds en niet tussen een en dx-ie uur in de middag. Ten slotte mag niet langer dan drie uur per dag piano wórden ge speeld. Indien de vader niet schriftelijk ver klaart, zich bij de uitspraak van de pre sident neer te leggen, zal de woningbouw vereniging binnen vier weken de zaak bij de gewone rechter aanhangig moeten ma ken. Maandagmiddag zijn plotseling twee ta melijk diepe gaten ontstaan in het pla veisel van het haventerrein te Delfzijl. Zondag was reeds een wandelaar onver hoeds door het plaveisel gezakt. De gaten zijn vermoedelijk ontstaan door het weg spoelen van zand diep onder de kade, die uit 1903 dateert. Het gat dat zondagmorgen ontstond heeft men spoedig daarna gediicht. Hiervoor was ongeveer acht kubieke meter zand nodig. Maandag zakte eerst een pas be laden vrachtwagen weg in het plaveisel en even later ontstond er opnieuw een gat. De auto werd met een kraan van het havenschap op de begane grond terugge bracht. Persoonlijke ongelukken deden zie niet voor. Alleen de zondagse wandelaar werd aan de linkerhand licht gewond. Nu is het terrein afgezet. ra VERTROUWÈNSNAAM Advertentie ANEGANG HOEK L VEERSTRAAT De nationale organisatie van anti-revo lutionaire jongeren studieclubs ARJOS vierde in Utrecht haar dertigjarig be staan. De voorzitter, de heer S. Silvis, zei in zijn jubileumtoespraak, dat de ARJOS een grote bewegingsvrijheid heeft en dat zij nog nooit heeft ervaren, dat de A.-R. Par tij de zaak, van de ARJOS wil bedisselen. Hij maakte de kritische opmerking, dat de A.R.P. nu, 15 jaar na de oorlog, nog steeds niet beschikt over een nieuw, op de tijd afgestemd en weltoegelicht be ginselprogram. Ten aanzien van de samenwerking met rooms-katholieken merkte de heer Silvis op, dat de ARJOS zich, zo mogelijk sa men met de K.V.P.- en C.H.U.-zusteror- ganisaties', zal hebben te beraden over de vraag, of er voor de jongerenorganisaties een taak ligt. Er zijn protestanten, aldus de heer Sil vis. die voor een nauwere samenwerking met de ooms-katholieken beducht zijn, ten dele uit hoofde van de kloof tussen Rome en de reformatie, ten dele uit vrees voor de getalsterkte der K.V.P. Hij meen de echter, dat men moet bedenken, dat de kracht van het staatkundig georgani seerde rooms-katholicisme in ons land, de machtspositie die de K.V.P. allengs heeft weten te bereiken, een aanklacht is tegen het verdeelde protestantisme en de elkan der bekampende reformatorische belij ders. „Onbehagen over verdeeldheid in reformatorische kringen afreageren op de eenheid bij de rooms-katholieken is weinig zinvol", zei de heer Silvis. De vergadering werd ook toegesproken door minister Zijlstra. ROME (AFP) De Italiaanse Senaat heeft een tienjarenplan voor het onder wijs goedgekeurd, dat vooral gericht is op de bestrijding van het analfabetisme in het zuiden van het land het onderwijs wordt verplicht gesteld voor kinderen van zes tot veertien jaar. In de tien jaren waarvoor het plan geldt, zal de .staat per jaar niet meer dan 25 miljoen gulden be steden voor subsidies aan particuliere onderwijsinstellingen, zo heeft de minister van Onderwijs, Medici, die het plan heeft ontworpen, in de Senaat meegedeeld. Over de samenwerking tussen de par tijen zei hij, dat het antwoord op de vraag of de twee protestants-christelijke politie ke partijen het samen zullen kunnen vin den, vrijwel bepalend is voor de mogelijk heid een christelijk democratische sa menwerking tot stand te brengen. Hij was van oordeel dat als het werkelijk gaat om een waarachtige evangelische politiek het niet meer duidelijk te maken is waar om de sfeer en het klimaat en zelfs de '-erkelijke gescheidenheid een blijvende rechtvaardiging kunnen zijn voor politiek gescheiden optrekken. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld. Hier in zegt zij met ontsteltenis kennis geno men te hebben van hetgeen een aantal gevangen genomen jonge Hongaren be dreigt. Zij betuigt in he' telegram haar instemming met de terzake aangenomen resoluties en dringt er met de meeste klem op aan, aan deze zaak voortdurend ernstige aandacht te besteden. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT Ad'-T'pvtie Het enige te Amsterdam genoteerde beurspapier met een onderpand van uitsluitend prima geselecteerde bui tenlandse obligaties, waaronder ver scheidene Europese stukken. Effecticl rendement thans 5,4 (ongeacht eventuele belastingvrije winstuitkeringen). Koers ca f 807.- Inlichtingen verkrijgbaar bij de be heerders Labouchere Co. n.v., Theodoor Gilissen, Amsterdam BRUSSEL (ANP-UPI) „Niemand weet wat er in Leopoldstad gebeurt als wij te rugkomen", zei Joseph Kasavoeboe, de leider van de Abako, toen hij maandag middag per vliegtuig uit Brussel naar Leo poldstad terugkeerde. „Wij wijzen elke verantwoordelijkheid voor het mislukken van de besprekingen met de Belgische re gering af en wij zullen na terugkeer in Leopoldstad onze actie voor de onmiddel lijke overdracht van de soevereiniteit voortzetten", zo verklaarden de drie Kon golese leiders. In een communiqué, ondertekend door Kasavoeboe van de Abako, Kalondji van de Kongolese Nationale Beweging en Gi- zenga van de Afrikaanse solidariteitspar- tij, wordt gezegd, dat de drie Kongolese voormannen „hopen dat de Belgische re gering alsnog het verlangde gebaar zal maken en het directe en algemene kies recht zal afkondigen voor gelijktijdige ver kiezingen voor de provinciale en nationale vertegenwoordigende organen". Voorts wordt in het communiqué ver klaard. dat er „ernstige spanningen" in Kongo heersen, die het gevolg zijn van het feit, dat de verkiezingen die nu in Kongo worden gehouden slechts een eerste fase van de algemene verkiezingen zijn en dat deze worden gehouden onder voor de Kon golezen onaanvaardbare voorwaarden. „Men heeft ons medegedeeld, dat het te laat is om het kiesstelsel te wijzigen. Men heeft alle onderhandelingen willen uit stellen tot na de gemeentelijke en provin ciale verkiezingen, in de hoop daarna de gekozen leiders rondom de ronde tafel te kunnen verenigen. Wij kunnen moeilijk be grijpen, hoe gemeentelijke en gewestelij ke gekozenen het Kongolese volk op de juiste wijze op nationaal niveau kunnen vertegenwoordigen, omdat hun bevoegd heden tot de organen, waarin zij worden gekozen, zullen zijn beperkt." In het com muniqué wordt ten slotte gezegd, dat de „Belgische regering heeft geweigerd te zoeken naar een oplossing, die beant woordt aan de verwachtingen van het Kongolese volk". Toch uitstel? Hoewel minister De Schrijver reeds hal verwege de achttien dagen, die de Kongo lese leiders in Brussel hebben doorge bracht mededeelde dat een uitstel van de verkiezingen niet mogelijk was, zou het Belgische bestuur in Kongo volgens onbe vestigde berichten overwegen alsnog tot. verdaging van de verkiezingen in Leopold stad en de Beneden-Kongo over te gaan In deze gebieden heeft de Abako de groot ste invloed. Armando Cougnet. wielerpionier en op richter van het bekende Italiaanse sport blad „La Gazetto dello Sports" is dinsdag in een ziekenhuis in Milaan overleden na een langdurige ziekte. Cougnet. die 79 jaar is geworden, heeft belangrijke wie lerwedstrijden als de Ronde van Italië, MilaanSan Remo en de Ronde van Lom- bardije in het leven geroepen Minister De Schrijver zal vandaag in het Belgische parlement een verklaring over Kongo afleggen naar aanleiding van een socialistische interpellatie in de ka mer. POSADAS (UPI) Het lijkt erop, dat de opstand die het afgelopen weekeinde uit brak tegen president Stroessner van Pa raguay mislukt is. Er is geen enkele aan wijzing dat onderdelen van de regerings troepen overgelopen zijn naar de opstan delingen. Het was van het begin af een slecht teken, dat oude ballingen uit Para guay in Argentinië zeer sceptisch ston den tegen deze door, naar verluidt, in hoofdzaak studenten opgezette revolte. On der Paraguayaanse ballingen in de Argen tijnse grensstad Posadas overheerst de mening, dat de jonge rebellen in hun on geduld te vroeg zijn begonnen, zonder vol doende wapens en zonder een goede orga nisatie. Te oordelen naar de inlichtingen ontvangen in Posadas blijft de rebellen nu niets anders over dan de strijd voor zover dat gaat voort te zetten als gue rilla's. President Stroessner heeft gisteren een bezoek gebracht aan het centrum van de opstand, Encarnacion, en andere plaatsen langs de rivier de Parama die de grens vormt met Argentinië. Hij feliciteerde de troepen met hun „volledige overwinning" op de rebellen en dankte allen die de re gering gesteund hadden. BERN (UPI) De Zwitserse regering zal de defensiebegroting met vijftig per cent verhogen, aldus is in Bern vernomen. Dit jaar werd een bedrag van 800 miljoen francs uitgetrokken, voor 1960 is voorzien in uitgaven van 1 miljard francs en in de jaren 1961/64 zullen de defensiekosten 1,2 miljard francs bedragen. De nationale defensiecommissie heeft een programma opgesteld voor moderni sering van het. materieel. Uitvoering van dit programma vereist enorme bedragen. Het plan moet nog door de volksver tegenwoordiging worden goedgekeurd, maar aangezien drie van de vier grote politieke partijen het reeds hebben goed gekeurd is niet te verwachten dat hef par lement ingrijpende wijzigingen zal aan brengen. De Zwitserse strijdkrachten worden ge schat op een half miljoen man. Er bestaat in Zwitserland een militie-systeem, waar bij de dienstplichtige na vier maanden eerste oefening tot zïin zestigste jaar wordt opgeroepen en kan worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen van twee tot drie weken. Slechts een gering aantal in structeurs en manschanpen die met bewa kingsdiensten zijn belast vormen het be- roepspersoneel van het Zwitserse leger.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5