Yelsens gemeenteraad is begonnen met behandeling der begroting Begrotingsbehandeling is te veel versnipperd toch Vragen vuur van vele leden op B. en W. van Velsen In en om de stad 9 Eerste beörotimösda: Vuile lucht Honger debat in raad DINSDAG 15 DECEMBER 19 5 9 Een zwaar gehavend college van B. en W. van Velsen kreeg gistermiddag- en avond de eerste aanvallen met betrekking tot de begroting I960 te incasseren. Bij af wezigheid van burgemeester mr. M. M. Kwint die op dokter's voorschrift rust moet houden en op z'n vroegst eerst in fe bruari van het volgend jaar weer het raad huis zal betreden droeg loco-burge meester H. de Boer de ambtsketen. Ook wethouder (van Financiën) A. de Jong zal wegens ziekte nog geruime tijd geen werk zaamheden kunnen verrichten; wethou der R. Verbeek heeft zijn werkzaamheden overgenomen. Het laat zich bepaald niet aanzien, dat de raad tot enige toegeeflijkheid ten aan zien van het gedecimeerde college bereid zal zijn. Evenmin was aan wethouder Ver beek te zien (hij is nog niet aan het woord geweest) dat hij die behoefde. De gemeente Velsen mag er financieel gunstiger voor staan dan de meeste ande re gemeenten van haar grootte, het valt niet te ontkennen dat de moeilijkheden toenemen. De onzekerheden zijn eerder toe- dan afgenoemen. De meest branden de onzekerheid is wel die van de bestuur lijke indeling van de I.Jmond. Men ver wacht een spoedige beslissing, maar ge rustheid dat die beslissing de verhoudin gen er beter op zal maken, is er niet. Is de weg, die B. en W. hebben gekozen om het hoofd te kunnen bieden aan de be slist niet gemakkelijker wordende finan ciële situatie, de juiste? De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid vindt van wél. Meer kritiek, in kortere spreektijd, had de leider van de katholieken. Van de zijde der V.V.D. en de protes tants christelijken werd vooral bezwaar gemaakt tegen een verhoging van de straatbelasting. De P.S.P. keurde een tot elke prijs slui tend maken van de begroting sterk af. Op het eiland Rozenburg zijn de boeren ernstig verontrust. De vuile lucht, die verspreid wordt door de industrieën in het gebied van de Nieuwe Waterweg, doodt plant en dier, zeggen ze, en zij hebben een bezwaarschrift ter zake ingediend bij Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. De maatregelen die in de IJmond wor den genomen tegen luchtverontreiniging door de industrie, zijn bevredigend te noe men. Deze maatregelen zijn mogelijk ge maakt, dank zij het feit dat belanghebben-' den en industrie elkaar niet in de rechts zaal maar aan de vergadertafel hebben ontmoet. De IJmondindustrie zag zich in het zogenaamde gasschadeprobleem ge steld tegenover één organisatie, namelijk de afdeling Beverwijk-Heemskerk van de Koninklijke algemene vereniging voor bloembollencultuur en wederzijds begrip en vertrouwen hebben er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat de schadecom- missie goed kon functioneren en dat de tijd voor studie en uitvoering voor de op grond hiervan getroffen maatregelen kon worden gevonden. Hoogovens IJmuiden beperkt de lucht verontreiniging door een andere hulpstof bij de staalbereidingte gebruiken dan voor heen het geval was en door een periode van het jaar zwavelarme olie (die veel duurder is dan de gebruikelijke stookolie) te stoken. De situatie rond de Nieuwe Waterweg is gecompliceerder. Daar zijn vele indus trieën van verschillende aard gevestigd en dit maakt het veel moeilijker de bron van de schadelijke verontreiniging op te sporen Is de situatie zoals zij nu is in de IJmond „om jaloers op te zijn", zoals onlangs een wetenschappelijk onderzoeker uit het Waterweggebied heeft opgemerkt, er kunnen, bij voorbeeld door het vestigen van nieuwe industrieën in of rond de IJmond (en aan plannen hiervoor ont breekt het, zoals wij nog maar kort geleden hebben gemeld, bepaald niet) ook hier ge vallen ontstaan, die onderhandelen veel minder eenvoudig maken. Een goede wet geving op dit terrein zal dan op den duur onmisbaar blijken. DE EERSTE SPREKER bij de algemene beschouwingen tijdens de behandeling van de begroting 1960 van de gemeente Velsen was de beer J. van Os van de Abeelen (P.v.d.A.), die concludeerde, dat er weinig was veranderd sedert de „begroting der onzekerheden" van vorig jaar. Bij de grote kwesties is men vrijwel niet gevorderd. Hij zag het als een spook beeld, dat men nog vele jaren dezelfde betogen zou kunnen houden bij begrotingsbehandelingen. De onzekerheid is gebleven bij het vraagstuk van de verhouding tussen rijk en gemeente. Wat er ook in de Kamers wordt beslist, het is wel zeker, dat de to tale rijksuitkering nagenoeg gelijk zal blij ven. Want een wijziging zou diep ingrij pen in het regeringsbeleid. Maar de heer Van Os van de Abeelen betwijfelde eigen lijk of dit uitgangspunt wel juist is, omdat men het bedrag, dat de gemeenten in to taal nodig hebben, als basis moet nemen, zoals dat ook met andere rijksuitgaven gebeurt. Spreker zei steeds meer bezwaren te zien tegen het streven naar uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied. De draagkracht van de inwoners van ver schillende gemeenten is ongelijk, en loopt niet parallel met de behoeften van de ge meenten. Zo betoogde hij, dat gemeenten met veel forensen met lage eigen belas tingen toekunnen in tegenstelling met de gemeenten waar gewerkt wordt. De ge meente-inkomsten worden daardoor onge lijk verdeeld. Hij meende daarom, dat het rijk moet betalen. Conjunctureel gespro ken absurd, noemde de heer Van Os van de Abeelen de gedachte, dat de gemeenten een vast percentage (12,3 percent) van het rijksinkomen krijgen. Belangrijk achtte hij het, dat de volks vertegenwoordiging beseft hoe moeilijk de gemeenten het hebben. Het is hierbij een teken aan de wand, dat zelfs een finan cieel gunstig er voorstaande gemeente als Velsen het zo moeilijk begint te krijgen. „De onzekerheid is niet minder groot bij de kwesties van de bestuurlijke inde ling en de streekplannen", aldus de spre ker. „Er is reden om aan te nemen, dat de kwestie van de bestuurlijke indeling spoedig zal worden beslist. De standpun ten zijn bepaald. Ik hoop alleen dat er ner gens handelingen zullen worden verricht of uitspraken gedaan, die de verhoudin gen, welke na de beslissing zullen ont staan, kunnen schaden." Spreker zei, dat de feitelijke gang van zaken de gemeen ten wel tegen elkaar moest opdrijven. Het IJmond-adviescollege is geen duurza me oplossing gebleken. Zeer onbevredigend achtte hij het, dat de gemeente Velsen zelf gebonden is aan het streekplan en maar lijdzaam moet toezien hoe Amsterdam en Haarlem met plannen komen, die een bedreiging inhou den. „Velsen loopt het gevaar vermalen te worden tussen de aspiraties van an deren op zijn eigen gebied," zei spreker, Mevrouw G. E. Heykoop-van Reekum (V.V.D.) DE YELSENSE GEMEENTERAAD is weer begonnen aan de zware kluif van de gemeentebegroting. Zelden is een behandeling van deze belangrijke spiegel van de gemeentelijke huishouding met zoveel spanning tegemoetgezien. Want men kon verwachten, dat allp medespelenden een ernstige poging zouden doen de wijze van behandeling te verbeteren. In de schriftelijke behandeling had dit streven al succes gehad, het aantal vragen was sterk verminderd. Maandagmiddag, toen de mondelinge behandeling begon, was het de bedoeling, dat men alleen nog over die punten zou spreken, waarvan de schriftelijke beantwoording niet geheel bevredigend was geweest. Dat waren er echter nogal wat, vele punten kwamen aan de orde, en hier en daar werd gesuggereerd, dat B. en W. bij de beantwoording van verschillende vra gen een slag om de arm hadden gehouden. Toen de behandeling begon, maakte de voorzitter, loco-burgemeester H. de Boer, bekend, dat men bij de eerste ronde van V.V.D., Protestants Christelijke fracties, C.P.N. en P.S.P. elk één lid aan het woord zou laten en twee leden van P.v.d.A. en K.V.P. De voorzitter waagde het meteen maar te vragen of de anderen soms van het houden van algemene beschouwingen wil den afzien, maar daarop werd niet gerea geerd, evenmin als op de vraag wie er dan wel algemene beschouwingen wilde houden. Daarom besloot de voorzitter te laten loten, met als gevolg, dat de volgorde werd; 1. Partij van de Arbeid, 2. Katho lieke Volkspartij, 3. Pacifistisch Socialis tische Partij, 4. Protestants Christelijke fracties, en 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Aanvankelijk ging het allemaal voor spoedig. De heer Van Os van de Abelen (P.v.d.A.) hield een veelomvattende toe spraak, die werkelijk algemeen was ge houden, en die een uur in beslag nam. Hij toonde hiermee ernst te maken met het streven naar beknoptheid en dit voorbeeld werd gevolgd door de heer Nuyens (K.V.P.), 35 minuten; mevrouw Hoek (P.S.P.), 37 minuten; de heer Kruisman (C.P.N.) 30 minuten; de heer Tijssen (Prot. Chr.) 11 minuten, en mevrouw Heij- koop (V.V.D.) 22 minuten. Daartussen door hadden nog de heren Van Hameien (P.v.d.A.) en Van Leeuwen (K.V.P.) het woord gevoerd. Maar daarna kwam een stortvloed van sprekers er voor zorgen, dat het toch nog halftwaalf werd, waarbij tal van onder werpen in bespreking kwamen, die ook bij de puntsgewijze behandeling aan de orde hadden kunnen komen. De onoverzichtelijkheid werd er door in de hand gewerkt, en er is dan ook weer geen reden om enthousiast te zijn over de wijze van behandeling Al doende leert men echter, en ongetwijfeld zal men vol gend jaar weer een stapje zijn opgeschoten. Aan de wijze van behandelen zaten twee lichtzijden: de heer Kolkman kon daar door zijn algemeen gewaardeerde speech houden en B. en W. hebben een hele dag de tijd hun antwoord voor te bereiden. die verder opmerkte blij te zijn, dat Vel sen niet heeft meegedaan aan de „belache lijke wedloop om de technische hoge school." „Alleen de rijksoverheid kan de gehele situatie overzien. Zij zal uiteindelijk de verantwoordelijkheid moeten dragen. Maar dan moet zij de zaak ook groots aanpakken. Zeer bekwame mensen moe ten met de moeilijke taken worden belast, om de problemen op te lossen. De situatie waarin Velsen is gemanoeuvreerd, is voor geen enkel bestuur, dat zich respecteert, aanvaardbaar". Ook over het raadhuis be staat onzekerheid, maar de spreker vond dat men toch wel de raad in de plannen zelf had kunnen betrekken. Spreker behandelde na deze beschou wing over de onzekere hoofdpunten nog enkele andere onderwerpen. Hij achtte de weg door B. en W. gekozen om aan de moeilijker wordende financiële situatie het hoofd te bieden zeer aanvaardbaar. Ook was hij het eens met de voorgestel de verhoging van de straatbelasting. In de brief van de huiseigenaren aan het ge meentebestuur stonden geen overtuigen de argumenten, meende spreker, die vond dat de heffing in Velsen achter loopt bij andere gemeenten. De woningbouwsituatie achtte hij nij pend. Alleen in Zeewijk is nog plaats voor nieuwe woningen. „Maar wordt de be schouwingswijze niet zo kostbaar, dat de bouw van woningwetwoningen in het ge drang komt? Er is juist in deze gemeen te een grote groep, die juist tussen wo ningwetwoning en vrije woning in hangt." De spreker noemde het een dwaze situa tie, dat de uitbreiding van grote bedrijven de overspanning van de bouwactiviteit veroorzaakt, die er weer voor zorgt, dat de noodzakelijke voorzieningen, die met die uitbreidingen parallel lopen, achterwe ge moeten blijven. Hij betreurde het, dat de commissie, die de plaats voor een technische hogeschool moest aanwijzen, in het geheel niet heeft gerept van de wijze waarop de arbeiders jeugd moet worden gestimuleerd tot het volgen van dit onderwijs. „Technisch bij blijven is nodig. Maar ook nodig is, dat we ervoor zorgen, dat diegenen, die voor het onderwijs in aanmerking komen, op die plaats alle hulp krijgen, die nodig is," aldus de heer Van Os van de Abeelen, die blij was, dat de begroting van Velsen een eigen geluid laat horen: dat van een eigen opvatting over algemene rechtvaar digheid. „Men heeft de moed af te wijken van het overheidsstandpunt, in de wil er van te maken wat er van te maken is." K.V.P. De heer J. Nuyens (K.V.P.) hoopte, dat de behandeling van de begroting, die nu voor het eerst op andere wijze zou geschie den, door de praktijk zou worden gepo lijst, zodat men op den duur grote voor delen zou ondervinden. Hij had overigens wel kritiek op sommige antwoorden van B. en W. in de schriftelijke behandeling die de indruk gaven, dat men wat in pet to had gehouden. De financiële positie achtte de heer Nuyens op de lange duur niet zonder zorg. „Dat de situatie in zo korte tijd van guns tig naar ongunstig is omgeslagen is geen prettige gewaarwording," zei hij. „Het te kort op de gemeenterekening 1958 stemt tot zorg," zei de spreker. „En op de vraag naar het ontstaan van dit tekort is een onbevredigend antwoord gekomen. Dit staat blijkbaar in verband met de af spraak in het seniorenconvent, dat de ge meenterekening in extenso in het voor jaar zal worden behandeld. Maar daarom had er nu wel in het kort een antwoord kunnen worden gegeven. Ik signaleer met de heer Van der Kolk (V.V.D.), die het daar laatst al over had, dat er een ge vaar bestaat, dat het seniorenconvent een derde macht wordt. Daar moeten we be slist niet heen." De heer Nuyens had ontdekt, dat de be groting niet alleen was sluitend gemaakt door het verminderde rente bijschrijven bij de reserve, de lagere B.B.-bijdrage en de verhoging van inkomsten uit de straat belasting. Men had ook de op de gewone dienst drukkende kapitaalsuitgaven be knot door het verlengen van de afschrij vingen. Hij zei geen bezwaar te hebben te gen dit afstappen van een conservatief af schrijvingssysteem, zolang het veilig zou zijn. Maar hij had wel bezwaar tegen de geruisloze manier waarop het was ge beurd. Hoeveel heeft men in totaal met deze methode bespaard? wilde hij weten. De heer Nuyens sprak de hoop uit, dat de verkregen verworvenheden ook in het verdere financiële beleid ongemoeid zou den worden gelaten. Hij sprak als zijn me ning uit, dat de overheidsuitgaven in den lande dienen te worden beperkt. Het infla- tiegevaar is niet van de lucht. Hij ging ook in op de afgesloten leningen. „Velsen heeft duur geleend, want andere gemeen ten zijn goedkoper uitgekomen. Wat hen is gelukt, moet ons ook lukken", meende hij. De heer Nuyens was ook zeer be nieuwd naar het rapport van het Neder lands Economisch Instituut over de toene ming van het Scheepvaartverkeer in het Noordzeekanaal. P.S.P. Mevrouw Hoek (P.S.P.) sprak haar af keuring uit over het streven naar het tot elke prijs sluitend maken van de begro ting. „Willen we de gemeentetaak bewa ren. dan moeten we taken èn financiën duidelijk naar voren halen. We moeten niet de benodigde uitgaven verminderen, om de begroting sluitend te maken" zei de spreekster. Zij zag onder andere ge vaar voor de boventallige leerkrachten. Het antwoord van B. en W. had haar niet gerust kunnen stellen. „We moeten uit gaven doen, die een wissel zijn voor de toekomst. Doen we die niet, dan is er geen sprake meer van vooruitgang, maar hoog stens van consolidatie, en misschien wel van achteruitgang. De sterke positie van de gemeente is overigens meer schijn dan wezen. De vermmderde rentebijschrijving is geen wezenlijk middel, omdat ze niet meer geld in het laatje brengt. De bij schrijving is gezien de gestegen kosten te gering." Mevrouw Hoek zei een aantal uitgaven te hebben gemist, terwijl er ook opvol- doende begroot waren. Voor een grote De heer Nuyens (K.V.P.) heeft maan dagmiddag in de behandeling van de Velser begroting de aandacht gevestigd op de honger, die overal ter wereld heerst. Hij zag het ook als een taak van de gemeente, in de leniging van die nood bij te dragen. Hij stelde daarom voor 10.000 te geven. Mevrouw Heij- koop (V.V.D.) vond het niet juist zo'n gift van gemeentegelden te doen. De heer Hoorn (C.P.N.) vroeg of de heer Nuyens aan zijn sympathieke voorstel ook een voorstel kon verbinden tot op heffing van de situatie. De heer Lips (A.R.) vond het ook onjuist geld van de gemeenschap te gebruiken. „Ik wil per soonlijk mijn presentiegeld van deze dag wel afstaan", zei hij. stad als Velsen toch moet worden, een veeg teken. Zo is er in Velsen maar wei nig plaats voor de zaalsport, terwijl de sporthallen niet op de begroting voorko men. „We moeten op cultureel gebied mo gelijkheden openen" vond ze. „Niet alleen door het geven van subsidie, maar ook door stimulering". Mevrouw Hoek doelde onder meer op bioscoop, schouwburg of theater, waarbij zij opmerkte dat het suc ces van de leeszaal een prikkel kan zijn. Ook actueel is de behoefte aan buurthui zen, al bestaan die dan ook al 75 jaar. De zelfwerkzaamheid van de mens wordt er door bevorderd. Zij sprak zich uit voor vergroting van de gemeentelijke autono mie, en bepleitte jeugdvoorlichtingsavon- den, omdat de belangstelling voor de de mocratie lijkt te verminderen. Spreekster zag bezwaren in het instel len van een instantie tussen de IJmond- gemeenten en Gedeputeerde Staten. „Ik voel voor eenmaking, nu eenwording niet is gelukt", zei de P.S.P.-woordvoerdster. Spreekster sprak zich uit tegen de B.B., die de geestelijke waarden aantast. „Zij is meer civiele verdediging dan bescher ming bevolking" zei ze. Mevrouw Hoek bleek niet bijster en thousiast over vele nieuwe wijken in de gemeente. Zo vond ze de Rivierenbuurt maar een kleurloos geheel, waarin geen supervisie van een supervisor valt te ont dekken. „Laten we ons bewust worden van wat de gemeente te bieden heeft, en het steeds gezelliger maken." Daarbij be pleitte zij papiermanden op het Markt plein, banken en bloembakken. Zeer be langrijk achtte zij een verruiming van de taak van de vrouwenadviescommissie, zo dat deze een aanvullende bouwverorde ning zou kunnen ontwerpen. Er is nu veel onfunctioneels in de huizen. Men vindt vaak te hoge vensterbanken, brede hori zontale balken op ooghoogte en meer van dergelijke bezwaren. In de Lange Nieuw- straat zijn douchecellen, waar mén de bal kondeuren moet openen om zich te kunnen uitkleden en aan de Orionweg moet de was voor de openslaande deuren worden opge hangen, hetgeen voor de huisvrouwen ook .acrobatische toeren vereist,. Mevrouw Hoek brak ook een lans voor de zelf was serij aan de Snelliusstraat. De vrouw mist veel technische hulpmiddelen en moet daardoor te veel tijd aan het huishouden besteden, hetgeen voor het gezin een na deel betekent. Aanschaffing van moderne middelen is voor een gezin vaak niet ren dabel. De zelfwasserij dient continu bezet te zijn, dan komen de voordelen het meest tot hun recht. Dat zal alleen worden be reikt, als de prijzen worden aangepast aan de arbeidersgezinnen. Bovendien moet men meer bekendheid aan de zelfwasse rij geven. Spreekster meende, dat de winst van het gasbedrijf niet ten behoeve van de algemene dienst mag komen. Wanneer er winst is, moeten de prijzen omlaag gaan. Uit een antwoord van B. en W. had spreekster de indruk gekregen, dat B. en W. de leerkrachten als belanghebbenden van de onderwijsvernieuwing zien. Maar juist de leerlingen hebben er belang bij. C.P.N. De heer Kruisman (C.P.N.) meende, dat de autonomie van de gemeente steeds meer in het gedrang komt. Daarna be sprak hij de nieuwe regering, waarvan hij meende, dat de vertegenwoordigers van de grote concerns er de teugels in handen hebben. Hij constateerde, dat de nieuwe regering geen verbetering voor de wer kers is. De melkprijs gaat omhoog, en de vrije loonvorming is er alleen op gericht het reële loon van de arbeiders te verla gen. De heer Kruisman zei, dat de huis eigenaren, die hun stortingsplicht in het grootboek woningverbetering niet zijn na gekomen. de zegen van de regering heb ben gekregen. Het aantal woningwetwo ningen gaat omlaag ten gunste van de pre- miebouw, en het landbouwbeleid staat in het teken van de verhoogde inspanning om het de NAVO-generaals naar de zin te maken. De spreker noemde de felle klan- diziestrijd om de levering van nieuwe straaljagers. „Daarom krijgen de ge meenten nu zulke lage bijdragen." Hij zei niet te geloven in het nut van de B.B. De verhoging van de straatbelasting op de voorgestelde manier viel bij spreker niet Mevrouw A. Hoek (P.S.P.) Het zwaar gehavende college van B. en W.; van links naar rechts: wethouder R. Verbeek, loco-burgemeester H. de Boer, secretaris J. Veenstra en wet houder C. P. J. Maas. in goede aarde. Hij prefereerde een pro gressieve verhoging. De resultaten van het IJmond-adviescol lege achtte hij zeer gering. De havenplan nen van Amsterdam en Haarlem werden door de heer Kruisman een nationale zaak genoemd. De belangen moeten goed wor den afgewogen. Spreker uitte nog eens zijn misnoegen over de toegangswegen tot het station Santpoort-Noord en signaleerde, dat het park Kennemergaarde nu geheel door de rijschool in beslag is genomen. Ook vond hij, dat de winst van het gas bedrijf niet naar de algemene dienst mag gaan, maar tot uiting moet komen in de verlaging van de gasprijs. C.H. De heer Tijssen (C.H.) voerde namens beide protestants christelijke fracties het woord. Hij betoogde, dat de vette jaren voorbij zijn. De magere staan nu voor de deur. De uitgaven per inwoner worden steeds hoger en uit de gemeenterekening 1958 is wel gebleken, dat de begrotingscij fers nog geflatteerd zijn. De verhoging van de straatbelasting biedt wel enige verruiming, maar de heer Tijssen geloofde toch niet, dat deze onvol doende zou zijn. Het bezwaar is bovendien dat een kléin deel van 'dé bevolking nu de belasting moet opbrengen. De baten ko men nu ten goede aan reiniging en plant soenen, maar dat is eigenlijk niet juist. De heer Tijssen voelde meer voor de instel ling van een reinigingsbelasting van bij voorbeeld 1 per maand, hetgeen jaarlijks 260.000 zou opbrengen. Voor het onder houd van plantsoenen zou dan ook op een andere manier geld moeten worden ge vonden. Spreker vroeg aan B. en W. of het Rijk de kosten betaalt, verbonden aan de bewaking van de tunnel door de Velser ge meentepolitie. Hij stelde bovendien de vraag of de verlaging van de gasprijs in dertijd wel juist is geweest. Veel gemeen ten trekken inkomsten uit de bedrijven. V.V.D. Mevrouw Heijkoop (V.V.D.) meende, dat men moet trachten de begroting eer der te behandelen. Ook verdient het aan beveling meer te komen tot een hoofd- stuksgewijze behandeling. Er zijn nog tal van onzekerheden. Zo vroeg de spreekster zich af, wat de plannen zijn van Rijkswa terstaat, hoe het zal gaan met de zeeha ven, de IJmond, het streekplan en de uit kering van het rijk aan de gemeente. Zij had bezwaar tegen de verhoging van de straatbelasting. Van het antwoord van B. en W. omtrent de boventallige leerkrach ten, meende zij, dat het ruimte laat voor vele mogelijkheden. Er zijn scholen met veel kinderen en andere met te weinig kinderen. Een verschuiving van leerlingen in de randgebieden zou veel kunnen oplos sen en het aantal boventallige leerkrach ten kunnen verminderen. Na gesproken te hebben over de hoge kosten van de onder wijsinspectie, noemde zij het antwoord van B. en W. over het IJmond-adviescol lege vaag. „Was het zo, dat het dagelijks bestuur het niet eens kon worden? Waar om is men dan niet met een meerder heids- en een minderheidsvoorstel geko men? Dan had het college tenminste wat geweten," zei spreekster. Zij wilde ook graag meer weten over de kwestie van het middelbaar onderwijs, waarover zeer te genstrijdige meningen worden verkon digd. De B.B. werd door de spreekster verdedigd. Zij wees er op, dat het geen mi litair apparaat is. Het echte militaire ap paraat vond in haar ook een vurig pleit bezorgster. Dit beschermt de geestelijke waarden van de Westerse samenleving, aldus spreekster. BEHALVE DE FRACTIEVOORZITTERS hebben nog vele andere raads leden het woord gevoerd bij de eerste ronde van de debatten over de begroting 1960 van de gemeente Velsen. Zo memoreerde de heer Van Hameien (P.v.d.A.) zijn B.B.-motie van vorig jaar, die tot een aanzienlijke vermindering van de uitgaven heeft geleid. Hij wilde graag weten, of Velsen het bedrag voor 1959 terug krijgt. Dit zou een voordeeltje van 20.000 betekenen. „Door inschakeling van oud-militairen als noodwachters is de B.B. een militaire organisatie ge worden. Wordt deze nu ook nationaal bekostigd?" wilde hij tevens weten. Hij drong aan op stimulering van de on derwijsvernieuwing. Het antwoord van B. en W. op de vraag over de representatie kosten achtte hij slecht. „Of vonden B. en W. de vraag onbehoorlijk?" vroeg hij. „Het college heeft meer dan de helft verzwegen". D.e heer Van Leeuwen KVP)noemde de woningnood een groot probleem. De be hoefte is 1029 woningen, en in de laatste twee jaar zijn respectievelijk slechts 200 en 170 woningwetwoningen gebouwd. Eni ge hoop stelde hij op de kleine industrie. Maar ook hij benadrukte, dat de uitbrei ding van de- industrie via een overspan ning van de bouwmarkt de woningbouw juist benadeelt. Moeilijkheden zag hij vooral in grote ge zinnen. Zij moeten vaak terugvallen op Velserbeek en Driehuis, ook als zij graag in IJmuiden zouden wonen. De heer Van Leeuwen vroeg ook naar het plan, dat wel eens is geopperd om een hotel op Plein 1945 te zetten. De heer Disselkötter (P.v.d.A.) wees op de moeilijkheden voor de politie met zijn te geringe sterkte. Hij wilde graag de hele kwestie politie nog eens bij de minister zien behandeld. De heer Andrea (P.v.d.A.) zei. dat vele protestanten op de P.v.d.A. hebben ge stemd. Er gaan nu stemmen op, dat dit geen goede Christenen zijn, waartegen hij protesteerde. De spreker stelde ook, dat veel van de begroting zou kunnen worden geschrapt als de inkomens rechtvaardig waren verdeeld. Hij vroeg om een inzicht in de normen van sociale zaken. De ar menwet noemde hij verouderd. De heer Andriesma (KVP) vond, dat het IJmond-adviescollege als verkenningsveld wel nut heeft gehad. Maar daarvoor is het eigenlijk te kostbaar. Hij zei, dat Amster dam de vrijheid krijgt plannen te maken, die zich op IJmondgebied uitstrekken. Vel sen wil wel samenwerken, maar Velsen moet zich ook kunnen ontplooien met be houd van eigen zelfstandigheid. Eerst Oud-IJmuiden. De heer Westerop (KVP) meende, dat Zeewijk en Zeebad pas mogen worden ge realiseerd, als eerst .Oud-IJmuiden jveer in zodanige staat is gebracht, dat het een waardig deel van Velsen is geworden. De heer Hoorn (CPN) besprak de vra gen van zijn partijgenoot Seghers in de Amsterdamse raad over een mogelijk tweede hoogovenbedrijf. „Zijn B. en W. niet van mening, dat het gevaar moeten worden onderzocht en afgewend?" vroeg hij. „Het wel en wee van onze bevolking hangt er van af. De tweede hoogoven zal met hoofdzakelijk buitenlands kapitaal worden gebouwd". Ook deze spreker toonde het zijns in ziens absurde verband aan tussen de uit breiding van de bedrijven en de woning nood. "Men zou moeten hopen, dat de eco nomische toestand van de hoogovens zo omlaag zou gaan, dat de gemeente einde lijk gelegenheid krijgt zijn bouwprojecten uit te voeren". Gelach in de zaal, waarop de heer Hoorn vervolgde: „U lacht en ik sluit me er bij aan. Dit is inderdaad onge rijmd. Bij een economische terugslag zou den we evenmin aan bod komen. Het erge is, dat men in Den Haag te weinig belang stelt in onze problemen". De heer Hoorn meende, dat men de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten moet inschakelen. „Laat het college een pers conferentie beleggen met een excursie langs de gebouwen, waarin het gemeente- personeel moet werken". Hij besprak daarna de kwestie van de ambtenarensalarissen. „Wijze mannen werken met rekenmachines, maar in die van de regering zit blijkbaar een foutje, want men komt maar tot drie percent. Ik kan een waslijst van hoge winstcijfers van ondernemingen opnoemen, maar regering en ondernemers sjacheren als het over de beloning van arbeiders en ambtenaren gaat. Stakingen als van de grafici hebben als olie in de rekenmachines gewerkt, want toen kon het ineens wel". De heer Lips (A.R.) meende, dat de voorgestelde verhoging van de straatbe lasting niet overeenkomt met „Draagt el kanders lasten". Hij meende, dat men bij matige prijzen rustig de winst van het gas bedrijf naar de algemene dienst mocht overhevelen. Maar regel mag het niet worden. (Vervolg op pagina 11)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9