£sso N.Ph.O.-dirigent Henri Arends: „We speelden dit seizoen te veel modernen" Plan om derde serie in te stellen met zverken van „gematigde"componisten Bedrog De negen Muzen met Esso bent u beter uit! Stoker veroordeeld die kapitein uitschold Deel van „Minerva" weer in gebruik Voorburgse agenten waren Haagse collega's te slim af Gestolen auto na 15 weken teruggevonden Bar-inventaris kort en klein geslagen 11 Toneelopvoeringen voor opbouw van „Minerva" Tekort expositie „Hart van Brabant" 60.000 gulden Culturele samenwerking met de West Vanaf de torens en de daken, vanuit de zelfbedieningszaken, van 't duivenplat in de Jordaan, uit 't stadion en de sintelbaan; Vanaf de hoge Europaal, ja zelfs vanuit de Ridderzaal, daar schalt het boven alles uit: Jan Musch naar huis IJs'verkoper tot f 100,- veroordeeld Matrozen-opleiding in Hollandia ook voor Oost-N.-Guinea WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 Tijdens de gisteravond in de Tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem gehouden bijeenkomst van de Vereniging Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, heeft de eerste dirigent van het N.Ph.O., Henri Arends, een inleiding ge houden over de samenstelling van de programma's van zijn orkest en schriftelijke en mondelinge vragen over dat onderwerp beantwoord. Uiteraard was het kernpunt van dit alles de moderne muziek. Tijdens de beantwoording van de vragen heeft de heer Arends meegedeeld dat overwogen wordt in het komende seizoen de traditio nele twee series van elk negen concerten te verdelen in drie series van elk zes concerten, waarvan één serie dan geheel zal bestaan uit uitvoeringen van gematigde „om niet te zeggen populaire", aldus Henri Arends orkestwerken. Deze belang rijke mededeling deed de heer Arends na opgemerkt te hebben dat het aantal abon nees fluctueert; in het huidig seizoen hebben zeshonderd mensen hun abonnementen opgezegd en er konden vijfhonderdvijfentwintig nieuwe worden ingeschreven. „Ik geef iedereen, die dat wil, toe dat wij dit jaar iets te veel aan de modernen hebben gedaan", zei de heer Arends, „maar het volgend jaar gaan we het kalmer aan doen en de hoogtepunten van de afgelopen drie jaar herhalen". Uit de grote opkomst van belangstellen den bleek wel hoezeer het probleem van de programmasamenstelling der N.Ph.O.- concerten de gemoederen bezig houdt en het initiatief om de dirigent rechtstreeks in contact te brengen met zijn publiek is dan ook zeer waardevol. Hoewel het niet te boud beweerd is dat de meesten der aanwezigen tot een generatie behoren welke de liefde voor moderne muziek niet is aangeboren, kon de dirigent de persoon lijke voldoening smaken zijn gehoor tot welwillende aandacht te dwingen, niet in de laatste plaats door zijn charmante wel bespraaktheid. Hij confronteerde de aan wezigen met enkele facetten der program masamenstelling zoals: het N.Ph.O. is een cultuur- en geen amusementsinstelling; de onmogelijkheid muziek van ieders gading te brengen; de problematiek van het enga geren van solisten en gastdirigenten; de kosten van uitvoeringen waarvoor de nor male bezetting van het N.Ph.O. niet vol doende is (Strawinsky's „Le Sacre" kostte voor één uitvoering 1500,extra); en de beperktheid van uitvoeringsmogelijkheden (drieënzestig werken per jaar) ten opzichte van de jaarlijks binnenkomende tweehon derd partituren. De heer Arends rekende voor dat in het seizoen 1958—'59 zevenentwintig werken van negentien moderne en aanverwante componisten zijn uitgevoerd tegen vieren dertig werken van achttien oudere compo nisten. In het seizoen 1959'60 is die ver houding: eenentwintig werken van negen tien moderne tegen zevenendertig werken van tweeëntwintig oudere componisten. De heer Arends zei een verhouding van Ys tot 5^ in deze een gunstige verdeling te achten. Na deze becijfering kwam de heer Arends met de mededeling over de, hier boven genoemde, in overweging zijnde nieuwe serie-indeling. Hij zei dat de pro grammasamenstelling van het N.Ph.O. niet getoetst moet worden aan die van één jaar, maar aan die van drie jaar omdat pas over zo'n periode een inzicht verkregen kan worden dat onafhankelijk is van inciden tele factoren zoals die zich per jaar doen gelden. Het N.Ph.O.-progx-amma dient men dus als een driejarenplan te beschouwen, dat telkens gevolgd wordt door een jaar waarin herhalingen van hoogtepunten aan de orde zullen zijn. In een inleidend referaat had de heer Arends de vraag behandeld waarom mo derne muziek zelfs zonder aanvanke lijke appreciatie van het publiek toch op de concertprogramma's moet worden geplaatst. Na met voorbeelden te hebben aangetoond dat „het nieuwe" in alle tijden tegenstand heeft ontmoet, stelde de heer Arends dat de huidige overgang van tonale naar atonale muziek ingrijpender is dan die van de polyfone naar de mono- dische. „Het publiek aldus de heer Arends schrikt terug voor de geestelijke inspan ning die het dóórdringen tot het nieuwe klankbeeld vergt". Het overbruggen van die kloof acht de heer Arends een drin gende noodzaak. Men kan aldus de heer Arends de moderne muziek vanuit twee gezichtspunten benaderen: met esthetische maatstaven en louter muzikaal-technische. Wat de esthetische maatstaven betreft, die rechtstreeks betrekking hebben op de geestelijke bedoeling van de componist, concludeerde de heer Arends dat de EEN PROEFSCHRIFT schrijven is niet alleen van wetenschappelijk oogpunt uit een zware taak, ook typografisch baart het de nodige zorgen. Deze hebben vaak weer.financiële gevolgen en daar een dis sertatie nog altijd veel geld kost is het een goede gedachte geweest van de „Fe deratie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf' om een brochure uit te geven met de voor zich zelf spreken de naam „Het goed verzorgde proef schrift". Het doel van de publikatie is een goede samenwerking te bereiken tussen degenen die een proefschrift willen laten drukken en de drukker, die de opdracht zal moeten uitvoeren. In het boekje wordt aangegeven op welke wijze de kopij voor een proefschrift dient te worden klaar ge maakt. De brochure is voor hen, die aan de samenstelling van een dissertatie wer ken of daartoe plannen hebben, gratis bij het bureau van de Federatie, Van Eeghen- straat 70, Amsterdam-Z of bij een der drukkers verkrijgbaar. VAN „DE OLVEH VAN 1879" ontvingen wij Gezinskasboek, dat opvalt door zijn verzorgde uitvoering en handige inde ling. Het kasboek is in de eerste plaats bedoeld voor degenen, die een maandin komen genieten en voor de zelfstandigen, dus de middenstanders en de beoefenaren van de vrije beroepen. Als man en vrouw ieder een deel van de gezinsuitgaven be heren. dan kunnen zij toch beiden van dit boekje gebruik maken. Er wordt daar door een overzichtelijk beeld verkregen. In het kasboek is een aparte staat voor een gezinsbegroting opgenomen, zodat men maandelijks de werkelijke uitgaven met de begrote kan vergelijken. Wij me nen dat velen met dit boekje zeer gediend zullen zijn. Men kan het zolang de voor raad strekt gratis verkrijgen bij het hoofd kantoor van De Olveh, Kortenaerkade 1, Den Haag. esthetiek van de moderne kunst voor velen een gesloten domein blijft, „ten dele omdat het publiek niet begrijpt dat een eigen geestelijke stellingname ten over staan van het kunstwerk gevergd wordt, maar ook omdat het grootste deel van het publiek niet in staat is tot een dergelijke stellingname". Over de technische maatstaven sprekend gaf de heer Arends een beknopt overzicht van de wijzigingen, waarna hij stelde: „Het is niet geoorloofd een componist grenzen te stellen aan zijn muzikale stijl want wat vandaag als onbegrijpelijk, en dus mis schien sociaal ongeoorloofd zou verschij nen, kan morgen plots door het publiek ontdekt en begrepen worden". Op dat ge bied namelijk het de luisteraars de hand toesteken om de kloof te overbruggen ligt de grootste taak voor ons provinciaal orkest, aldus de heer Arends. „Wij voelen het als een plicht al die wegbereiders van de toekomstige Mozart en Beethoven een faire kans te geven en wij willen op alle manieren ons publiek leren het nieuwe te aanvaarden omdat het nieuw is en naar de lichtende toekomst wijst". Uit de gestelde vragen bleek dat men niet het brengen van moderne muziek, maar de dosering daarvan als centraal probleem zag. Wat dat betreft verwijzen Ten bate van de herbouw van het op de nacht van 3 op 4 december afgebrande sociëteitsgebouw „Minerva" van het Leids Studenten Corps zal „Het Zolder- theater" op vrijdag 18 december in de Leidse schouwburg een benefice-voorstel- ling geven onder auspiciën van het Leids Akademisch Kunstcentrum. „Het Zoldertheater" een onafhankelijk toneelgezelschapv?n studenten in ,Lei- den, is medio-oktober van dit jaar zijn ac tiviteiten begonnen met het vertonen van een-akters en korte toneelstukken in het kader van pauzevoorstellingen voor stu denten onder auspiciën van het Leids Aka demisch Kunstcentrum. Het meent als zo danig als enig studentengezelschap in Ne derland over een vast repertoire te be schikken. Voor de voorstelling van 18 december heeft „Het Zoldertheater" een keus ge maakt uit reeds gespeelde of in voorbe- x-eiding zijnde stukken. Het programma zal bestaan uit „The shadow of the glen" van J. M. Synge, „Die Frage an das Schicksal" van A. Schnitzler, „De beer" van Tsjechof en „Le médicin malgré. lui" van Molière, met uitzondering van het Russische stuk, in eigen vertalingen. Ve le instanties werken mede om het batig saldo van deze vooi-stelling zoveel moge lijk op te voeren. Het Rotterdams Toneel verzoi-gt voor deze bijzondere gelegen heid belangeloos een gedeelte van de kos tumering. Indien de mogelijkheid bestaat zal „Het Zoldertheater" deze voorstelling doen volgen door andere elders in het land. Het uiteindelijk tekort van de expositie „Hart van Brabant" in Tilburg blijkt f 60.000.- te bedragen. Dit is een gevolg van een minnelijke schikking met de voor naamste crediteuren, die daarbij enkele procenten hebben moeten laten vallen. De Kamer van Koophandel in Tilburg heeft zich bei'eid verklaard hiervan 5000.- voor haar rekening te nemen, terwijl de raad der gemeente dezer dagen zal beslissen over het fourneren van de x-esterende f 55.000.-. De gemeente stelt, dat door het houden van de tentoonstelling haar belangen in menig opzicht zijn gediend en dat de ver- worven goodwill ernstig zou worden aan getast bij het uitblijven van een regeling met cx-editeuren. Als enige voorwaarde wordt gesteld dat beschikbaarstelling der gelden slechts geschiedt indien de stich ting niet in staat van faillissement komt te verkeren. wij naar de mededelingen van de heer Arends die in de aanhef van dit verslag zijn genoemd. Het was dan ook een zeer voldaan publiek dat na het slotwoord door de voorzitter van de Vereniging Vrienden van het Noox-dhollands Philharmonisch Orkest, de heer J. M. André de la Porte, huiswaarts keerde. In de opzet om publiek en dirigent nader tot elkaar te brengen ten bate van de pro- gramma-samenstelling is deze avond on getwijfeld van betekenis geweest. Dat bleek wel uit de aandacht waarmee het publiek aan het slot een fragment uit het Concert voor orkest van Lutoslawski be luisterde. WILLEMSTAD (ANP) De minister van Volksgezondheid, Cultuur, Opvoeding en Eredienst van de Nederlandse Antil len, mr. I. C. Debrot, heeft in Suriname overleg gepleegd over een samenwerking tussen de drie rijksdelen op cultureel en aanvex-want gebied. Na zijn terugkeer in Willemstad heeft minister Debx-ot aan de correspondent van het A.N.P. aldaar me degedeeld. dat hij met de Surinaamse mi nister van Onderwijs en Volksontwikke ling, de heer A. J. Mox-purgo, overeen stemming heeft bereikt over een voorstel, dat door de rijksdelen Suriname en de Nederlandse Antillen aan Nederland zal wox-den gedaan, tot instelling op korte ter mijn van een culturele raad voor het Ko ninkrijk. De bedoeling is, dat dit een overkoepelend orgaan zal zijn, waarin de drie rijksdelen op partiële wijze zullen zijn vei'tegenwoordigd. Besloten werd ook tot een nauwe samen werking op cultureel gebied tussen Suri name en de Nederlandse Antillen, onder meer door de gezamenlijke uitgave van een nieuwe encyclopedie over Suriname en de Nederlandse Antillen. Voorts is besloten tot uitwisseling ge durende vakanties van leerlingen van de hoogste klassen der middelbax-e scholen, onder supervisie van beide regeringen, opdat zij elkanders landen zullen leren kennen en op deze wijze met elkaar in na der contact zullen komen. Met de Surinaamse minister E. Ens- berg van Sociale Zaken en Volksgezond heid spi-ak de Antilliaanse minister af dat Suriname\aan de Nederlandse Antillen spe cialisten zal uitlenen op hygiënisch ge bied. Op Trinidad, waar minister Debrot ook vertoefde, had hij een ontmoeting met de Nederlandse consul-generaal aldaar, de heer Vroon. Dit heeft geleid tot het be sluit, dat de Nederlandse tentoonstelling van grafische kunst, die thans in de Ne- dei-landse Antillen wordt gehouden, na af loop naar Trinidad zal wox-den gezonden. Alberto Fedele, een 45-jarige Italiaanse pianoleraar, die verklaax-d heeft aan long kanker te zullen sterven en zijn ogen aan blinde kinderen aanbood, is dinsdag te Ro me gearresteerd op beschuldiging van 'ernstxgf bedrog. De politie zei, dat Fedele door specialis ten van een kankerinstituut was onder zocht. Er wex-d geen spoor van kanker ont dekt. Fedele had na zijn aanbod uit alle delen van de wereld, met inbegx-ip van de communistische landen, geld ontvangen. Ook had hij onder meer een kleine auto, een koelkast en een televisie-apparaat ge kregen. Fedele, vader van elf kinderen, liet on langs aan een door de politie gezonden dokter een vloeistof zien, die volgens hem bloed was, dat hij had opgegeven. Bij ana lyse bleek het echter gekleurd water te zijn. „Dido and Aeneas". De beide hoofd rollen in de opera „Dido and Aeneas" van Purcell, die op 21 december onder leiding van Arthur Arobio de Castro te Wenen worden uitgevoerd, zullen worden ge zongen door Marijke van der Lugt en Frans van de Ven. Twee in Duitsland wer kende Nedex-landse operakrachten Antoi nette Tiemessen en Jan Derksen die oor spronkelijk voor deze x-ollen waren ge- engageex-d, kunnen niet naar Wenen gaan, wegens een plotseling programmawijziging van de opera, waaraan zij verbonden zijn. Kunsthistorische cursus. Van 12 juli tot 1 augustus 1960 zal het Rijksbureau voor kunsthistox-ische Documentatie te Den Haag de achtste zomercursus over kunst historische onderwerpen houden. Op dez.e kunstgeschiedenis van Nederlandse uni- vex-siteiten en met steun van het Ministe- ï-ie voor Ondex-wijs, Kunsten en Weten schappen, komt de Nederlandse en Vlaam se kunst aan de orde. Schadevergoeding. De filmregisseur Josef von Sternberg is een proces begon nen tegen 20th Century Fox omdat de nieuwe vex-sie van de film „Blauwe engel", volgens hem een karikatuur is van de originele film van 30 jaar geleden, waarin Emil Jannings en Mariene Dietrich de hoofdrollen vertolkten. Von Sternberg eist een miljoen dollar schadevergoeding. Advertentie yyyyyyyMy^yyyyyy^uy.yyyyyyyy.yt De 83-jarige acteur Jan Musch, die be gin november na een hartaanval in het St. Jansziekenhuis te Laren werd opgenomen, is voor verder herstel naar zijn tooning in Blaricum terug gekeerd. De foto toont Jan Musch bij het verlaten van het ziekenhuis. De Haagse x-echtbank heeft vrijspre kende vonnissen gewezen in de zaken te gen drie van vier bemanningsleden van de Shell-tanker „Theobaldius". Zij had den allen veertien dagen geleden terecht gestaan wegens muiterij. De vierde schepeling, een stoker, werd wegens insubordinatie en belediging van de kapitein veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 50. boete. Hij had destijds de kapitein op de brug een duw in de rug gegeven en hem uitge maakt voor moordenaar, omdat de gezag voerder de schroef van het schip niet had doen stilzetten, nadat een matroos tussen het schip en de kademuur in het water was gevallen. Dit gebeurde op de rede van Freetown, West-Afrika. De drie andere schepelingen hadden om dezelfde reden geweigerd bevelen op te volgen. De in het water gevallen matroos was met nog enkele andere bemanningsleden in Freetown gaan passagieren, ondanks een desbetreffend verbod. Zij probeerden nog aan boord te gaan op het moment dat het schip al van de kade wegvoer. De of ficier van Justitie had tegen alle vier be manningsleden drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en 100.— boete geëist. Telegraaf- en telextarieven. Als ge volg van wijzigingen in het internationale telegraafreglement zullen per 1 januari 1960 de tarieven voor internationale tele- grammen in een aantal gevallen worden verhoogd. Met ingang van dezelfde datum zijn de telextarieven voor het verkeer met Denemarken, Noorwegen, Zweden en Fin land verlaagd. In Leide nis heden, nog geen volle twee weken na de brand, de studentensociëteit '„Minerva" weer gedeeltelijk in gebruik genomen. De grote conversatiezaal en de eetzaal zijn weer bruikbaar en de keuken is bedrijfsklaar gemaakt. Er is een bouwcommissie van vijf stu denten gevormd, die zich zal moeten be raden over de vorm van de nieuwbouw van de rest van „Minerva". Deze bouwcom missie zal terzijde wox-den gestaan door bij uitstek deskundigen, mr. H. F. van Walsem en jhr. ir. F. E. Everts, die inder tijd de leiding hebben gehad bij de opbouw van het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel. Na het vaststellen van de plan nen zal met een grote financiële steunactie in het gehele land worden begonnen. Ook moet worden afgewacht welke bedx'agen door de verzekering zullen wox-den uitge- keerd. De Haagse politie heeft met collega's uit Voorburg een „infiltx-atie-oefening" ge houden. Honderd Haagse politiemannen hadden de opdracht een gebied, begrensd door de Loosduinseweg, de Beeklaan, de Weimar- stx-aat en de Conradkade in Den Haag, schex-p in de gaten te houden. Dit gebied zou namelijk betx-eden worden door de Voorburgse agenten, die de vrijheid had den, dit op alle mogelijke manieren te pro beren. De indringers moesten ten slotte ongemerkt op het terrein van de Gemeen telijke Reinigingsdienst en Vervoerscen- trale aan de Gaslaan zien te komen. Het is aan alle dertien agenten uit Voor- bux-g gelukt hun opdx-acht uit te voex-en. Hoe de Haagse agenten ook nauwkeurig iedere verdachte persoon in het desbetref fende gebied ondex-zochten. het mocht niet baten. Op een gegeven ogenblik kwam het teken van de tegenpartij: Schei maar uit, we zijn er al". De Vooi'burgse agenten zijn dan ook bij zonder slim te werk gegaan. Een van hen had zich als pater vermomd en wekte to taal geen achterdocht. Hij wandelde het „afgesloten gebied" binnen, zonder dat ook maar één Haagse agent in hem een verdachte persoon zag. Een andex-e Voor- burgse agent had zich verkleed als „brui degom" en zat met zijn bruid in een auto. Zo reed hij naar het terrein aan de Gas laan. Een andere Voorbux-gse agent had zich vermomd als P.T.T.'ei*. Verder was er een agent, die als „persfotograaf" het omstre den gebied kon betreden. Er was een „krantenbezorger" en er was een belang stellend „echtpaar", dat eveneens de Haag se politie bij de neus nam. De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft vanmox-gen bij vei'stek een 44-jarige ijsverkoper uit Haar lemmermeer ovex-eenkomstig de eis van de officier van Justitie, mr. J. J. Bx-edius, veroordeeld tot 100 of 20 dagen hechte nis. Bij een onderzoek van de keuringsdienst van waren bleek het ijs van verdachte voor de volksgezondheid schadelijke be standdelen te bevatten. De ijsverkoper was, vóór hij werd be keurd, dit jaar al twee keer hiervoor ge waarschuwd. Volgens een bulletin van de Zuidpacific- coixxmissie worden er voox-bex-eidingen ge troffen voor de opleiding van een aantal inheemsen uit het Australische deel van Nieuw Guinea tot matroos en stoker op de zeevaartschool te Hollandia in Nedex-lands Nieuw Guinea. Hoewel deze opleiding in hoofdzaak op de praktijk zal zijn gericht, zal zij op bescheiden schaal ook een theo retische ondergrond hebben. De cursus zal een jaar duren, waarna degenen, die daartoe geschikt worden geoordeeld, een getuigschrift zullen ontvangen. Elke cur sist krijgt een uniform, voeding en huis vesting op de zeevaartschool en ontvangt een leerlingentoelage van ongeveer 165 per jaar. De eerste gx-oep cursisten zal worden beperkt tot 12, waarvan zes wor den opgeleid tot matroos en zes tot stoker. Ruim vijftien weken geleden, op 30 augustus, ontdekte de heer H. Bijholt te Delfzijl dat zijn personenauto, die hij 's nachts voor zijn woning had geparkeerd, verdwenen was. Ondanks alle nasporin gen werd er van de dader en van de wagen geen spoor gevonden. Tot er gisteren een telefoontje uit Zwolle kwam. De politie had de auto daar vex-laten voor het station aangetroffen. De gelukkige eigenaar, die zich al op het verlies had ingesteld, heeft de auto terstond teruggehaald. Alles wat zich in de nacht van 29 op 30 augustus in de auto bevond bleek nog aanwezig te zijn: het contactsleuteltje, een overjas en de autopapieren met enkele passen. Ook een boodschappentas ontbrak niet. Van de dertig eieren, die er vijftien weken gele den ook al inzaten, ontbrak er niet een. Zij waren echter niet meer geschikt voor con sumptie. Mogelijk heeft de auto geruime tijd voor het station te Zwolle gestaan. Op het dak van de auto lag nog een laagje sneeuw. Dit vestigde de aandacht op de wagen door het onderscheid met andere auto's. De benzinetank bleek geheel leeg te zijn. Van de dader ontbreekt ieder spoor. De rechtbank te Amsterdam heeft twee 26-jarige arbeiders wegens openlijke ge weldpleging met vereende krachten ver oordeeld tot negen maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Tegen een 26-jarige classificeer der luidde het vonnis zes maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk. Een 27-jarige classificeerder werd veroor deeld tot 3 maanden met aftx-ek van der tig dagen voorarrest. De twee resterende maanden zullen 'voorwaardelijk zijn. Het viertal had op 8 september in een bar aan de Nieuwendijk een vechtpartij uitgelokt nadat de eigenaar van de zaak in een anoniem telefoontje oxxi 250 was gevraagd, die nodig waren voor de beta ling van een advocaat ten behoeve van een jongeman, die werd vervolgd wegens een vroegere vernieling in de bar. De eigenaar weigerde dit geld af te geven. De onbe kende zei toen dat hij later op de avond met anderen zou terugkomen om de boel kort en klein te slaan.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11