Atlantische zegslieden werpen olie op de golven Kassem stelt zich openlijk tegen Jordanië en VAR Zuidafrikaanse commissie van onderzoek naar Windhoek Eisenhower rust uit aan boord van de kruiser Des Moines Geheime politie toegevoegd aan Spaanse ambassade in Londen? Vijftig Afrikanen in Tanganyika's parlement Twee missionarissen door bende onthoofd Guerrilla in Paraguay: twaalf doden Alcohol bij wegverkeer in Duitsland: 2700 doden Nog geen beslissing over reclame-T.V. Nederlands pleidooi voor politieke consultatie voor en na topgesprek Straaljager maakte noodlanding Nieuwe tunnels voor weg- en treinverkeer in Rotterdam 13 Minister Louw wijt onlusten aan het UN O-debat Bij overval op missiepost in Frans Kameroen 'PARAGUAY31I[ Twintig jaar voor vroegere medewerker van Castro Nog witter.. stralend wit... Kleine incidenten bij zijn vertrek uit Athene Piloot ongedeerdvijf schapen gedood WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 KAAPSTAD (UPI) Premier Ver woerd van Zuid-Afrika is akkoord gegaan met het instellen van een juridische com missie voor een onderzoek naar de jongste onlusten in Windhoek in het mandaatge bied Zuidwest-Afrika. De premier, die tot dusver alle verzoeken om soortgelijke on derzoeken afwees, stemde er nu mee in, na overleg met de minister van Justitie Francois Erasmus en de bestuurder van het mandaatgebied Viljoen. De commis sie zal onder leiding staan van de rechter Hall, eerste rechter van het mandaatge bied. In de Afrikaanse wijk van Windhoek werden vorige week twaalf mensen gedood toen de politie het vuur opende op een menigte inboorlingen. Een door de inwo ners van de inboorlingenwijk aangestel de woordvoerder heeft verklaard dat de schietpartij haar oorsprong had in een in cidentje in een bierlokaal. Een man die zich daar ophield gooide een glas bier, dat een vrouw had besteld, omver. De vrouw belde de politie van de „lokatie" en de Zuidafrikaanse politie. Er verzamelde zich een menigte inboorlingen bij het lokaal. Deze mensen kregen van de politie aan zegging dat zij binnen vijf minuten moes ten verdwijnen. De vice-voorzitter van de inboorlingen organisatie, de Unie voor Zuidwest-Afri ka, verzócht de mensen aan dit verzoek gehoor te geven maar wees de comman dant van de politie er ook op dat de men sen wel zouden weggaan als de politie maar wegging. Terwijl hierover gepraat werd gooiden enkele dronken vrouwen stenen naar de politie. Een van die stenen raakte de com mandant, die daarop de politie beval gaf het vuur te openen. De inboorlingen die in de „zwarte wijk" (Van onze correspondent in Londen) Een nieuwe ingrijpende verandering in het Britse koloniale systeem in Afrika zal gisteren gelijktijdig in Londen en Dar es Salaam worden aangekondigd. Tanganyi ka krijgt namelijk zelfbestuur, welke het einde zal betekenen van de blanke leiding. In september volgend jaar zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden op bredere basis welke de wetgevende raad een Afri kaanse meerderheid zullen geven. De in heemsen krijgen vijftig zetels, de Aziaten elf en de Europeanen tien. In mei zal ter voorbereiding van de nieu we gang van zaken in Londen een grond wetgevende conferentie gehouden worden. Het nieuwe plan betekent een triomf voor de bekwame leider van de Afrikaanse nationalistische beweging Nyerere, die in vijf jaar zijn doel wist te bereiken dank zij een verantwoordelijke en gematigde houding. De eerste Afrikaanse regering in Tanganyika zal geen zeggenschap be zitten over defensie en buitenlandse poli tiek en gedurende de periode dat zelfbe stuur nog als een proefneming wordt be schouwd, behoudt de gouverneur het recht om de grondwet buiten werking te stellen. Wat in Tanganyika gebeurt is niet nieuw omdat reeds vroeger andere gebieden in Afrika, namelijk Nigeria, Sierra Leone en Ghana (toen dit nog de Goudkust was) zelfbestuur kregen, maar dit is de eerste maal dat dit geschiedt in een land dat gro te Aziatische en Europese minderheden telt. De Britse regering beschouwt het be sluit als een daad van vertrouwen in de bevolking van Tanganyika. Londen acht de tijd rijp voor zelfbestuur in dat land, om dat de drie bevolkingsgroepen op uitste kende wijze met elkaar samenwerken. Indien alles goed blijft gaan, en Londen' twijfelt er niet aan dat dit het geval zal zijn, zal Tanganyika als een modelvoor beeld kunnen gelden voor andere Afri kaanse koloniale gebieden in het streven nkar onafhankelijkheid. Daarom is de thans genomen stap van historische bete kenis. ROME (UPI) In de nacht van 29 op 30 november heeft een groep van enkele honderden gewapende inboorlingen een overval gepleegd op de roomskatholieke missiepost van Bafang, in het diocees Nkongsamba in Frans Kameroen. Pater Giller Heberle en broeder Valentine Sa- ron werden vermoord, een andere pater èn een zuster werden gewond. Het zieken huis, de woningen van de geestelijken, de kraamkliniek en twee auto's werden door de overvallers in brand gestoken. En ook werd een poging gedaan de woning van een vrouwelijke arts in brand te steken. Drie maanden voor de overval op de missiepost was een andere missionaris, Pater Xavier Musslim op diens post te Bonabery vermoord, en enkele weken voor de overval was de 16-jarige dochter van een catechisant ontvoerd. De missie te Bafang is in 1924 gesticht en verzorgt een gebied waar 45 missie scholen zijn. Er wonen 18.000 Roomskatho- lieken, 6000 protestanten en 30.00Q niet- christenen. Toen de bende, van wie verschillenden geweren hadden en tenminste één met een automatisch wapen bewapend was, het dorp binnenstroomde vluchtten de in heemsen het oerwoud in. Toen zij terug keerden troffen zij de onthoofde lichamen van de beide geestelijken aan. De over vallers hebben kennelijk de hoofden als trofeeën meegevoerd. Pater Gilles Heberle was leider van de missiepost. Pater Lequeux kreeg een hoofdwond, zuster Marie Noelle, een bekeerlinge uit de streek, waarin de missiepost werk zaam is, werd gewond toen de overval lers haar trachtten te ontvoeren en zij zich verzette. De overvallers hebben met boomstam men de wegen en paden uit de missie post versperd, zodat de mensen, die zich binnen de versperring bevonden zeer moeilijk konden vluchten. Het inheemsen- dorp nabij de missiestatie lieten zij onge moeid. van Windhoek wonen staan op de nomina tie overgebracht te worden naar een spe ciale negerwijk, waaraan de Zuidafri kaanse autoriteiten een naam hebben ge geven, die in het dialect van de Herrero be tekent: de plaats waar men niet blijft wo nen. Uit protest tegen de dreigende onder brenging in een plaats'waarvan de naam in strijd is met alle bijgeloof, hadden in boorlingen gedemonstreerd bij het gemeen tehuis en de bierlokalen, overheidsinstel lingen waar schraal bier wordt ge tapt. De burgemeester van Windhoek, een Zuidafrikaan, beklaagde zich erover dat hij tengevolge van zulk een demonstratie twee uur lang in het gemeentehuis opge sloten had gezeten, en door politieagenten in pantserwagens moest worden ontzet. Na de schietpartij ontstond er een be gin van paniek onder de inboorlingen. Bij honderden vluchtten zij de negerwijk uit naar de huizen der blanken, waar tallo zen van hen om onderdak voor de nacht vroegen, zeggend dat de politie in de nacht alle inwoners van de negerwijk zou uit moorden. Niet onverwacht De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken. Eric Louw, heeft gezegd dat hij de onlusten al had verwacht se dert de dag dat het beheer van Zuid-Afri ka over Zuidwest-Afrika in de UNO-As- semblee besproken is. Louw steldq. drie Amerikanen en een stamhoofd van de Herrero die voor de UNO hebben getuigd, verantwoordelijk voor het gebeurde. ASUNCION (Reuter-AFP-UPT) AFP meldt uit Asuncion, de hoofdstad van Pa raguay dat dinsdagmiddag twaalf rebel len zijn gedood in een hinderlaag die was gelegd door militie van de Coloradopartij. Zij werden met hakmessen afgemaakt. President Stroessner heeft in een radiorede tot het volk vergaard, dat de opstand geen weerklank had gevonden bij het volk Naderhand maakte radio Asuncion echter melding van nieuwe bot singen met rebellen in het grensgebied met Argentinië. In kringen van de rebel len in Buenos Aires is verklaard, dat de opstandelingen drie bruggenhoofden be zetten over de grensrivier Parana. Volgens reizigers die uit Asuncion in 651055 BOLIVIA CHACO Concepciorr ~ASUN Buenos Aires zijn aangekomen zijn sedert de inval zeshonderd mensen gearresteerd. Het personenvervoer in de hoofdstad wordt streng gecontroleerd en bij het re geringsgebouw zijn wachtposten ge plaatst, aldus deze ooggetuigen. Paraguayse radiostations hebben het Argentijnse bericht ontkend, dat 25 rebel len zijn doodgeschoten. Zij melden dat in totaal vijftien gevangenen naar Asuncion zijn overgebracht. De Argentijnse minis ter van Buitenlandse Zaken, Taboada, heeft naar aanleiding van Paraguayse be schuldigingen dat Argentinië „passief" stond tegenover de rebelleninvasie vanaf Argentijns gebied, verklaard dat het ma terieel onmogelijk is de gehele honderden kilometers lange grens van Argentinië en Paraguay te bewaken. HAVANA (UPI-Reuter) Majoor Hu- bert Matos, voormalig lid van de revolu tionaire strijdkrachten van de Cubaanse premier Fidel Castro is door een militair gerechtshof te Havana tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „aanstichting tot oproer". Hem was oor spronkelijk hoogverraad ten laste gelegd, doch deze aanklacht werd gewijzigd. Pre mier Fidel Castro heeft persoonlijk tegen ex-majoor Matos getuigd. Matos, een 41- jarige gewezen onderwijzer, was als mili tair bevelhebber van Camaguey afgetre den uit protest tegen, hetgeen hij noemde, het doordringen van communisten in de Cubaanse strijdkrachten. Twee óndere Cubanen werden door een militaire rechtbank te Pinar Del Rio ter dood veroordeeld omdat zij een gewapen de beweging tegen de regering zouden hebben geleid. cocx«wc<v^-ro»w30ocroocco-<yro^?»c>Koccccccccoooco WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oyxxxccocccccc<yyxxxxcccoxccoyyyy>xxxxxx>yyoococ<x>cooo Advertentie WIESBADEN (UPI) Verleden jaar zijn 2.700 Westduitsers omgekomen bij verkeersongelukken waarin alcohol een rol speelde, zo blijkt uit de cijfers van het Westduitse bureau voor de statistiek. On geveer 25 percent van alle ongelukken die verleden jaar op de Westduitse wegen hebben plaats gehad en welke een dode lijke afloop hadden, waren het gevolg van alcoholmisbruik. Desniettemin' zijn de cij fers van 1958 iets gunstiger dan die van 1957. Toen werd 7.9 percent van alle ver keersongelukken veroorzaakt door rijden onder de invloed, vorig jaar was het per centage 7.3. Bestuurders van scooters, motorfietsen en rijwielen hebben, in deze volgorde, het grootste aantal verkeersongelukken-met alcohol veroorzaakt. Het minst hebben de bestuurders van vrachtauto's en bussen zich daaraan schuldig gemaakt. Voor het besturen van scooters is geen rijbewijs vereist. Het gevaar dat het v rijbewijs wordt afgenomen, bestaat voor deze cate gorie weggebruikers niet. Tn 1953 werden in West-Duitsland in to taal 27.000 verkeersongelukken toege schreven aan alcohol. Vorig iaar was dat aantal 51.000. Bedacht moet echter wor den dat tussen 1948 en 1959 het aantal ge registreerde auto's zeven maal zo groot is geworden. In 1957 passeerde het aantal personenauto's dat der fietsen, motor fietsen en andere gemotoriseerde twee wielige voertuigen. Dit jaar kwam het aantal Westduitse autobezitters boven de 3.500.000. De staatssecretarissen Scholten en Veld kamp hebben een eerste bespreking ge voerd met de N.T.S., een comité uit de dagbladen, die een concessie voor recla- metelevisie hebben gevraagd, en met de Otem. In een communiqué van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt meegedeeld, dat gelijk bij de mondelinge behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is medegedeeld, de regering nog geen definitieve beslissing genomen heeft omtrent het verlenen van een con cessie voor het uitzenden van reclame televisie. Wel heeft de regering zich beraden over een aantal prealabele punten en daarbij met name de mogelijkheid bezien tot het verlenen van een concessie aan een onaf hankelijke programma-maatschappij. De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp zullen thans besprekingen voeren over de bij een dergelijke concessie te stellen voor waarden, teneinde na te gaan of een re geling in deze zin voor verwezelijking vat baar is. De eerste besprekingen met de N.T.S., met een comité uit de dagbladen, welke een concessie hebben aangevraagd en met de Otem zijn door de staatssecre tarissen gevoerd. Ten overvloede zij er nog aan herin nerd, dat overeenkomstig de reeds geda ne toezeggingen tot uitvoering van een re geringsbeslissing eerst zal worden overge gaan nadat de Tweede Kamer de gelegen heid heeft gehad over deze materie een discussie te voeren, zo wordt meegedeeld in het communiqué. Onze Haagse redacteur vernam nader, dat de besprekingen welke ook werden bijgewoond door de directeur-generaal voor de prijzen slechts een oriënterende inlei ding vormden. Er was dan ook geen sprake van een gesprek „om de ronde tafel" met alle partners. De staatssecretarissen heb ben de vertegenwoordigers van N.T.S., Otem en het comité van de thans 47 dag bladen na elkaar ontvangen. Uiteraard is tijdens het overleg wel gebleken, dat de scheidslijn tussen N.T.S. en Otem scher per is afgebakend, dan tussen N.T.S. en het comité van 47 dagbladen. Laatstge noemde groep immers heeft in haar kwali teit van uitgeefster wel belang bij de exploi tatie van TV-reclame als zodanig, de Otem heeft zich nu eenmaal opgeworpen als een volledige TV-onderneming, welke dus ook de programma's voor haar rekening neemt. Een nader overleg tussen de groep van 47 en de N.T.S. is dan ook op korte termijn te verwachten, tussen de groep van de 47 en de Otem is dit minder waarschijnlijk. Hoewel de bijeenkomst van gisteren een begin van een overleg gold, is voor een voortzetting van besprekingen geen datum vastgesteld. (Van onze correspondent in Parijs) De eerste dag van de jaarlijkse minis tersconferentie der vijftien Atlantische landen heeft gisteren in Parijs een rustig verloop gehad. Na de rel met de Fransen die de Amerikaanse generaal Nathan Twining vorige week ontketende, leken al le ministers die gisteren met uitzondering van de IJslandse delegatieleider, aan het woord zijn geweest het er vooral wel op gezet te hebben hun eensgezindheid zo na drukkelijk mogelijk te stellen. Afgezien van enkele onbelangrijkere nuances werd de ontspanning door iedereen met vreugde begroet. Die vreugde werd vervolgens on middellijk gedempt met de waarschu wing de plichten en lasten der verdedi ging van de westelijke veiligheid en vrij heid vooral toch niet te verwaarlozen. Nadat Frankrijks premier, Michel De- bré, in zijn inleidingstoespraak des mor gens had opgemerkt dat de Atlantische al liantie zich ontwikkelen en verjongen moet hoorde men de minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Herter, de verzekering geven, dat zijn regering in geen enkel opzicht overweegt de Ameri kaanse troepen uit Europa terug te trek ken. Herter maakte zelfs een toespeling op een tienjarenplan, dat overigens nog niet heel duidelijk uit de grondverf is ge komen. Hij durfde zich slechts iets dich ter bij het brandende knelpunt in de dis cussie met Frankrijk te begeven toen hij opmerkte dat de Verenigde Staten naast plichten jegens Europa toch ook de Atlantische beginselen van een militaire integratie trouw wenste te blijven. De Gaulle volhardt Het antwoord op deze opmerking kwam niet in het nieuwe NAVO-paleis, maar in het Elysee. Bij een ontvangst van Franse partijleiders herhaalde president De Gaulle dat hij de overtuiging houdt, dat een land alleen als een nationale eenheid doelmatig kan worden verdedigd. De twee grotere wereldoorlogen van deze eeuw, zo luidde 's generaals illustratie van dit prin cipe, zijn beide op deze grondslag door de geallieerden gewonnen. Een constate ring waarbij men misschien alleen de vraag zou willen stellen of die oorlogen niet veel eerder gewonnen zouden zijn, zoniet vermeden hadden kunnen worden, indien een geallieerd en geïntegreerd le- ATHENE (Reuter-AFP-UPI Presi dent. Eisenhower is gisteren uit Grieken land vertrokken. Hij reist met een Ameri kaanse kruiser via Tunesië naar Frank rijk, waar het komende weekeinde de wes telijke topconferentie begint. De tocht van de Griekse hoofdstad naar de kruiser op de x-ede maakte de president met een hefschroefvliegtuig. Een soortge lijk vervoermiddel met journalisten raak te een boom, maar kon zijn reis vervolgen. Op het ogenblik dat de kruiser Des Moines en het vliegdekschip Essex zich voor de Atheensè haven Piraeus gereed maakten uit te varen, deed zich een incident voor. Onder de talloze kleinere schepen waar van de bemanning iets van de ver trekkende president trachtte te zien, bevond zich ook een vissersbootje dat door de Essex overvaren dreigde te worden. De visser sprong in zee, maar kon kort daar na door een helikopter van de Essex gered worden. De man kreeg een glas cognac om op verhaal te komen en werd per heli- koptei naar de vaste wal gebracht. Twee Griekse torpedoboot jagers bege leidden de vier Amerikaanse schepen waaronder ook twee torpedobootjagers naar zee. De president die aan boord van de Des Moines de admiraalshut gebruikt, zal tij- Het uitgebrande wrak van de straal jager. (Van onze correspondent in Londen) Beweerd wordt dat generaal Franco een speciale afdeling geheime politie heeft toegevoegd aan de Spaanse ambassade in Londen om de gangen van de in Enge land wonende Spanjaarden na te gaan. Dit werd gisteravond op een persconfe rentie beweerd door een Britse advocaat, wiens naam niet mag worden genoemd. De bijeenkomst was belegd door het nieuwe liberale Lagerhuislid Jeremy Thorpe, die een campagne voert voor een amnestie van alle politieke gevangenen in Spanje. De genoemde advocaat was een waarnemer tijdens het proces tegen anti- Franco beklaagden en zal misschien naar Spanje teruggaan. De stationering van politie in de ambassades was iets nieuws voor het Franco-regime, zei hij. Niet slechts Spaanse politieke bannelingen zul len door de Spaanse politie worden ge schaduwd doch ook zakenlieden, studen ten en anderen, zo wordt beweerd. Een kolonel en vier politie-officieren zouden hun intrek hebben genomen in de Spaan se ambassade. Thorpe is van plan de kwestie van de po litieke gevangenen in Spanje in het La gerhuis aan de orde te stellen. Een straaljager van de vliegbasis Leeu warden heeft in Jelsum, vijf kilometer ten noorden van de basis, wegens motor storing een buiklanding moeten maken. Het toestel kwam neer in een weiland, waar schapen graasden. Vijf schapen wer den gedood. De piloot werd door burgers uit het toestel gehaald. Hoewel de straal jager bij het neerkomen in brand was ge raakt had de vlieger geen brandwonden opgelopen. Daar hij klaagde over pijn in de rug is hij ter observatie naar een zie kenhuis overgebracht. De vlieger van de straaljager, Hunter IV, was de ongehuwde 28-jarige eerste-lui- tenant D. P. Mossel uit Rotterdam Het toestel moet als geheel verloren worden beschouwd. dens de tocht gelegenheid hebben veel te rusten. - Na afloop van de besprekingen van Eisenhower met Griekse leiders is een ge- meenschapoelijk communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat nauwkeurig aandacht is geschonken aan Griekenlands bijzondere positie in de Balkan en aan de algemene situatie in dit gebied en het oos ten van het Middellandse-Zeegebied. De Griekse premier Karamantis gaf uit drukking aan de dankbaarheid van het Griekse volk voor de hulp van het Ameri kaanse volk. Hij heeft de Amerikaanse president ook de moeilijkheden geschetst die Griekenland moet overwinnen om het levenspeil van zijn bevolking op te voeren en de verplichtingen na te komen die het heeft bij de verdediging van de vrije we reld. Premier Karamanlis heeft gisteren in het parlement niet op Eisenhowers toe spraak geantwoord, vermoedelijk omdat de oppositie gedreigd had niet te zullen ap- Dlaudisseren. De klacht van de oppositie partijen was dat de premier wilde spreken voor Eisenhower aan bod zou komen en dat de premier politieke munt wilde slaan uit het bezoek van de Amerikaanse presi dent. De oppositie stelde zich op het stand punt dat Karamanlis, het hoofd van een politieke partij, niet kon spreken namens de gehele regering. Dat zou alleen de ko ning kunnen. Amerikaans bezoek. Voor de eerste keer na de oorlog zal een Amerikaan oor logsschip een bezoek brengen'aan Neder lands Nieuw Guinea. Het is het fregat „Douglas A. Munro", dat op 15 januari voor een verblijf van vier dagen de haven van Hollandia zal binnenlopen. ger al veel eerder zou zijn opgericht. Het essentiële strijdpunt is dus zeker niet beslist. Met vereende krachten werd gisteren alleen gepoogd de aandacht te richten op positievere aspecten van de Atlantische samenwerking. In dat verband heeft de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, die de ziek geworden minister Luns ver ving, een rustig en scherpzinnig pleidooi gegeven voor een effectieve solidariteit, die zich nu vooral ook bij de voorberei ding van en tijdens de aanstaande topcon ferentie Oost-West zou moeten openbaren. De verantwoordelijkheid en de draagwijd te van de stap, die de grote westelijke mogendheden misschien zullen moeten ne men is, zo betoogde dr. Van Houten, zo geweldig dat alle landen, groot en klein, er in zouden moeten delen. In aansluiting op deze gedachtengang formuleerde de Nederlandse staatssecre taris de wenselijkheid van een speciale commissie uit de permanente NAVO-raad die het blijvende contact over de voorbe sprekingen en het verloop van de aan staande topconferentie met de overige At lantische landen zou moeten onderhou den. Dr. Van Houten onthulde in een onder houd dat hij na de zitting met Nederland se correspondenten had dat voor het top- beraad 'n NAVO-conferentie, vermoedelijk eveneens op ministerieel niveau zou wor den belegd. De Nederlandse delegatielei der toonde zich tamelijk sceptisch over de oprechtheid van het Russische vredesver- langen, die hij in elk geval aan een ernsti ge proef op de som zou willen onderwer pen. De Russen hebben nog zelfs geen be gin van een werkelijke concessie gedaan, zo meende hij te kunnen vaststellen. Niet temin acht dr. Van Houten, zoals alle an dere woordvoerders de ontspanning in de internationale verhouding toch een on tegenzeglijk feit. Vandaag hebben ook de ministers van Defensie hun militaire duit in het Atlanti sche zakje mogen werpen en morgen zul len de voorlopige conclusies uit deze eer ste fase van het westelijke overleg ge trokken worden. Na de besprekingen van zaterdag tot en met maandag tussen de grote westelijke vier de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland waarbij het hoofdaccent op het duet Eisenhower-De Gaulle zal vallen zullen volgende week dinsdag de vijftien ministers dan de balans van de Atlanti sche bedoelingen, verlangens, en vooral ongerustheden met het oog op de ontmoe ting met premier Kroesjtsjev mogen op maken. Er is een eindrapport verschenen van de in 1956 ingestelde werkgroep „Oeverver bindingen Rotterdam" (de Commissie- Kloppert). Deze commissie was samenge steld uit vertegenwoordigers van de rijks waterstaat, van de provinciale water staat en de provinciale planologische dienst, van de diensten van gemeentewer ken, stadsontwikkeling en wederopbouw en het havenbedrijf van Rotterdam en van de Nederlandsche Spoorwegen. De com missie is tot de conclusie gekomen dat de enige oplossing van het oeververbindings- vraagstuk in Rotterdam ter plaatse van het Noordereiland bestaat in de bouw van een korte tunnel voor het wegverkeer en een tunnel voor het spoorwegverkeer. Tot deze bouw moet spoedig worden overge gaan, waartoe als eerste maatregel on middellijk moet worden begonnen met de bouw van een tramtunnel. De totale kosten van het tunnelproject worden op 230 miljoen geraamd. De bouw van een metrotunnel, waarvan de eerste fase op haar vroegst in 1964 ge reed kan zijn. biedt volgens de commis sie geen oplossing van het oeververbin- dingsvraagstuk, want in 1964 is het ver keer reeds 7,5 miljoen voertuigen per jaar meer dan de geforceerde capaciteit van de Maastunnel en de verbeterde Willems brug tezamen, zijnde 29,45 miljoen voer tuigen per jaar. Voor het wegverkeer heeft de commissie twee tunnels ontwor pen, een lange tunnel die zowel onder de rivier als de Koningshaven door gaat en een korte tunnel, welke na de kruising met de Nieuwe Maas onder het Noorder eiland begint te stijgen, waardoor de tun nel bij de kruising met de Koningshaven reeds zo hoog gelegen is, dat deze haven voor de scheepvaart afgesloten zal moeten worden. LONDEN (Reuter Premier Kassem van Irak heeft op een openbaar congres het eerste, dat hij bijwoonde na zijn ziekte gezegd dat Israel, Jordanië en Egypte Palestina hebben versnipperd. Irak is voor de vorming van een staat Palestina, die door „het eigen volk" wordt geregeerd. Onze correspondent te Londen tekent hierbij aan: De 24-jarige koning Hoessein van Jordanië, die op het ogenblik een par ticulier bezoek aan Engeland brengt, heeft onmiddellijk gereageerd op generaal Kas- sems uitdagende verklaring inzake Israel. De koning zei tegenover een verslaggever van de News Chronicle, dat Kassem on verantwoordelijk is en tracht een naam voor zichzelf te maken. Hij voegde er aan toe dat Kassems plan onuitvoerbaar is, omdat niemand het wil. Met een bre de glimlach zei Hoessein dat, volgens zijn rpening, Kassem er beter aan zou doen eerst in zijn eigen land orde op zaken te stellen. In Britse kringen in Bagdad heers te de indruk, dat Kassems rede wellicht een schok zal betekenen voor Nasser, die zichzelf als kampioen voor Israel heeft beschouwd. In tegenstelling met andere Arabische staten heeft Irak nooit de Pa lestijnse wapenstilstandsovereenkomst gesloten en is nog steeds technisch in staat van oorlog met Israel. Hoessein zal vrijdag naar Amman te rugkeren. Hij heeft, besprekingen gevoerd met premier Macmillan en hoopt dat Jor danië als resultaat daarvan economische hulp van Engeland zal ontvangen. Hoes sein verklaarde gisteravond op een pers conferentie dat Jordanië's eerste doel is zo snel mogelijk economisch op eigen be nen te staan. Hoessein had ook een on derhoud met luitenant-generaal Sir John Glubb, beter bekend als Glubb Pasja, die in 1956 onder nationalistische druk door Hoessein ontslagen werd uit zijn functie van commandant van het Arabische le gioen. De koning zei, dat Sir John wel kom zou zijn indien hij naar Jordanië te rugkeerde als een vriend maar niet in of ficiële hoedanigheid. Proces BAGDAD (Reuter) Van de 49 Irake zen, die ervan beschuldigd worden be trokken te zijn bij de aanslag van 7 okto ber op premier Kassem, zullen zaterdag 29 voor de rechtbank in Bagdad moeten verschijnen. Dit meldt het Iraakse dag blad Al Zaman. De overige twintig zullen later bij verstek worden berecht. NEW YORK (Reuter) Dr. Joachim Prinz, nationaal voorzitter van het Ame rikaanse Joodse congres, heeft in een toe spraak tot het Congresbestuur een beroep op de Wereldbank gedaan om een aan de Egyptisch-Syrische republiek toegezegde lening voor verbetering van het Suez-ka- naal niet te verstrekken zolang de V.A.R. „niet op overtuigende wijze blijk geeft van eerbiediging van internationale vex'- plichtingen en van een welgemeend stre ven tot het bewaren van de vrede, door op te houden met de onwettige blokkade van Israëlische schepen en lading".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13