Vele honderden brieven zijn onrechtmatig geopend KONGO MOGELIJK VOLGEND JAAR AL ONAFHANKELIJK HET WEER Sleepboot Elbe - stuurloos in orkaan - kapte de tros Twee afgedankte vliegdekschepen met elk acht runners op drift Gerard van Praag Kersttoespraak van de Koningin 45e JAARGANG NUMMER 38 Aantal motorrijtuigen neemt zeer sterk toe Bromfietsen ver over het miljoen; 479.00 personenauto's Prijsstijging in 1960 beneden 5 RAPPORT VAN CENSUURCOMMISSIE Nevelgordijnin Nieuw Guinea maakte het niet gemakkelijk achter de waarheid te komen Mededeling van minister De Schrijver in de Kamer Nevelig Bonn verwerpt Russische beschuldigingen Aankoop van „Starfighter" officieel tegengesproken India zou zelfstandig A-bommen kunnen maken H. de Boer: technische hogeschool in oosten PARKA's en MONTY-COATS Het woord is aan Wapensmokkelarij in het Caraïbische gebied In de krant van heden: Overgelopen R.A.F.-vlieger keerde in Londen terug WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 8 Ti 'W TH ha Êf Tl T?1 Tï^ f'j|a Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I W ïl 111 f|j ff j ft B fï S Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL J. JL JL wL JL \esA JL ^sia^ UL JL \yl JL JL fe franco P®r P°st 8'15, Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gixo-rekemng IJmmder Courant na.129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. J Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdrédacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 HAUTE COIFFURE Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat Aan de weg van Slotervaart naar Tuindorp Osdorp is een flatgebouw van dertien verdiepingen in aanbouw. In de eerste negen maanden van dit jaar is het motorrijtuigenpark in ons land snel ler dan alle voorgaande jaren gegroeid, zo deelt de K.N.A.C. mede. Het aantal bromfietsen nam sinds 1 ja nuari met 120.000 toe en bedraagt nu onge veer 1.030.000. Er zijn in deze periode voorts 44.300 personenauto's bijgekomen (evenveel als in het voorgaande gehele jaar), waardoor het totaal aantal 479.000 is geworden, bijna het dubbele van 1954. Volgens schatting rijden er nu in Neder land 201.000 motorrijwielen en scooters, 8.300 autobussen en 148.000 vracht- en be stelauto's. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel schat dat er in 1970 785.000 per sonenauto's zullen zijn. Dit komt neer op een verdubbeling van het aantal van 1958. Totaal zal het gemotoriseerde verkeer vol gens deze schatting in 1970 ruim drie en een kwart miljoen voertuigen omvatten, tegen thans 1.866.300. Vermoedelijk zal ech ter ook dit cijfer in de praktijk weer wor den voorbijgestreefd, aldus de K.N.A.C. De minister van Financiën verwacht, dat de prijsstijging in 1960, in het bijzon der door verhoging van de prijzen van huur en melk, beneden de vijf percent zal blijven. De wijziging in het loonbeleid zal in zoverre een gunstige uitwerking op het prijsverloop hebben, dat de differentiëring betere mogelijkheden biedt van aanpas sing aan de uiteenlopende produktiviteits- ontwikkeling in de verschillende bedrijfs takken, aldus minister Zijlstra in zijn Me morie van Antwoord voor de financiële beschouwingen in de Eerste Kamer. De commissie, welke op 12 augustus door minister Korthals werd belast met het ondezoek naar onwettige censuur op Nieuw-Guinea heeft thans haar rapport aan de minister en de staatssecretarissen van Binnenlandse Zaken aangeboden. De voorzitter van de commissie, jhr mr. G. Witsen Elias, president van de rechtbank in Den Haag, heeft daarbij verklaard, dat het niet altijd gemakkelijk was geweest, achter de waarheid te komen. In Nieuw-Guinea heeft de commissie soms een nevel gordijn aangetroffen. De commissie heeft deze waarheid alleen kunnen vinden langs de weg van analyse en deductie. Zij heeft in Den Haag haar werkzaamheden nog voortgezet en toen is haar nog meer materiaal in handen gekomen, dat na onderzoek, haar zekerheid heeft gegeven over punten, waarvan zij aanvankelijk slechts de waarschijnlijkheid aannam. Jhr. Witsen Elias merkte op dat er ver ontwaardiging bestond over het feit dat in Nieuw-Guinea censuur werd toegepast. Deze censuur is echter geheel legaal. Er zijn verschillende ordonnanties krachtens welke censuur mogelijk is. De voornaam ste daarvan is de Diensten Toezichten Or donnantie (D.T.O.). Hierin werd echter bepaald dat geen brieven geopend moch ten worden zonder toestemming van de landrechter. Deze ordonnantie is in Nieuw- Guinea toegepast in 1956. Aanvankelijk waren de overtredingen van deze voor schriften niet groot, doch de commissie heeft tot haar ontsteltenis geconstateerd, dat na de invoering van de D.T.O. honder den en honderden brieven onrechtmatig zijn geopend zonder dat die toestemming was gevraagd. Dit geschiedde in hoofdzaak door en onder leiding van het Openbaar Ministerie en ook was hierbij ten nauwste een aantal bestuursambtenaren betrok ken. Erger nog was dat niet alleen tegen de vorm van de D.T.O., maar ook tegen de geest daarvan werd gezondigd. Het waren namelijk niet alleen de brieven van perso nen die kennelijk de openbare orde en rust verstoorden, waartegen de D.T.O. zich richt, die geopend werden, doch tevens zeer veel brieven van en voor Europea nen, waarvan niemand de subversiviteit kon aannemen. De commissie heeft vastgesteld dat de huidige gouverneur op geen enkele wijze bij deze onrechtmatige opening betrokken was of daar kennis van droeg. Voorts is gebleken dat er wel groot verschil in de schuld van de verschillende betrokkenen moet Wórden aangenomen. Eenstemmige conclusie De commissie is in haar verschillende conclusies en aanbevelingen steeds una niem geweest. Op welke wijze publiciteit aan het rapport moet worden gegeven is een zaak van overheidsbeleid. Er zijn za ken behandeld, die 's lands veiligheid ra ken. Deze zouden zeker niet publiek moe ten worden. De vraag of wél publiek moe ten worden gemaakt de namen van alle personen, die met deze onwettige censuur direct of indirect te maken hebben is moeilijk. Er worden namen genoemd van personen die hierbij slechts in geringe ma te betrokken zijn en op hen zou wellicht la ter een niet geheel verdiende smaad blij ven kleven. Aan de andere kant is de com missie gebleken, dat zowel in Nieuw Gui nea als in Nederland veel gerucht over de ze zaak is ontstaan en dat de geruchten BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister voor Kongo, De Schryver, heeft in de kamer van volksvertegenwoordigers te Brussel verklaard, dat „voor de Kon golezen in 1960 de onafhankelijkheid een verworven zaak zal kunnen zijn." De mi nister zei dit in een uiteenzetting over de komende rondetafelconferentie, die in ja nuari tussen Kongolese vertegenwoordi gers en Belgische regeringsvertegenwoor digers en parlementsleden zal worden ge houden. Minister De Schrijver, die een verkla ring over het bezoek van de leiders van drie Kongolese partijen aflegde na een so cialistische interpellatie, betoogde dat het houden van deze conferentie voor de ver kiezingen in Kongo voor gemeentelijke en gewestelijke raden niet mogelijk was, om dat vele Kongolese leiders zich op deze verkiezingen wensten voor te bereiden. Deze verklaring had felle protesten van linkse zijde in de kamer tot-gevolg en leid de tot een heftige woordenstrijd tussen de socialistische oppositie en vertegenwoor digers van de regeringspartijen. Minister De Schrijver deed geen mede delingen over de, inmiddels in Leopold- stad tegengesproken, berichten, dat het Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist of motregen, later ook enkele opklaringen. Over wegend matige zuidelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Belgische bestuur in Kongo zou overwe gen de verkiezingen in de provincies van Leopoldstad en de Beneden-Kongo uit te stellen om de Abako, de Kongolese Natio nale Beweging en de Afrikaanse solidari- teitspartij, waarvan de leiders na misluk te besprekingen uit Brussel in Leopold stad zijn teruggekeerd, in staat te stellen alsnog daaraan deel te nemen. Wel zei de minister op korte termijn resultaten tege moet te zien van de besprekingen, die de Kongolese voormannen onmiddellijk na aankomst in Kongo zijn "begonnen met vertegenwoordigers van de gematigde Kongolese partij, de P.N.P. Strijd om de macht De minister ontkende, naar aanleiding van een opmerking van een socialistisch kamerlid, dat de Belgische regering de leider van de Abako, Kasavoeboe, aan vaardt als vertegenwoordiger van het ge hele Kongolose volk. Bij de interpellatie verweet het kamerlid Housiaux minister De Schrijver, dat het moment van de reis van de drie Kongolese politieke leiders naar Brussel niet slechter gekozen had kunnen zijn, nu de strijd om de macht in Kongo is ontbrand. Daarbij uitte hij de vrees, dat Kasavoeboe c.s. „niet met lege handen zijn vertrokken" en dat De Schrij ver hun zou hebben toegezegd de verkie zingen uit te stellen in ruil voor bepaalde concessies. BONN (Reuter) West-Duitsland heeft de beschuldiging van de Russen, dat Bonn zich verzet tegen de internationale ont spanning, verworpen, zo heeft een woord voerder van de Westduitse regering mee gedeeld. In Westduitse regeringskringen merkte men op dat het de gewoonte van de Russen is om protesten van deze aard in te dienen vlak voor het begin van gro- 1 te internationale conferenties. vaak in strijd met de waarheid waren. Zou slechts een zeer summier rapport gepubli ceerd worden dan zou het gerucht niet uit sterven. Jhr. Witsen Elias sprak tenslotte de hoop uit dat het rapport niet het gevolg zal hebben dat een blaam wordt geworpen op het gehele bestuur van Nieuw Guinea. Weliswaar is een kleine groep van mensen ernstig schuldig gebleken, waaronder per sonen met grote verantwoordelijkheid maar hiertegenover staat dat deze blaam zeker niet het gehele ambtenarencorps treft. De regering is voornemens, zodra zij van de inhoud van het rapport kennis heeft genomen, de Kamer omtrent de resultaten van het onderzoek in te lichten. Tevens zal zij zich, indien de inhoud van het rapport daartoe aanleiding mocht geven, tezamen met de gouverneur van Nieuw Guinea, die zich voor besprekingen in Nederland be vindt, beraden over eventuele maatregelen alsmede over de wijze om de mogelijkheid van herhaling in de toekomst van onwetti ge postcensuur in Nieuw Guinea doeltref fend te voorkomen. Rapport van 800 pagina's De commissie was samengesteld uit jhr. mr. G. Witsen Elias, voorzitter, mr. J. P. Hustinx, officier van Justitie te Arnhem, prof. mr. L. W. G. Scholten, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aan de rijksuniversiteit te Leiden en M. van Veen, oud-staatssecretaris van Oorlog, thans regeringscommissaris voor het Radiowezen. Secretaris was drs. N. L. Smit, oud-assistent-resident, thans refe rendaris op het ministerie van Defensie. Het rapport is, met de bijlagen niet min der omvangrijk dan een telefoonboek van een grote gemeente. Met de bijlagen telt het circa 800 pagina's. Het rapport zelf be slaat ruim 100' bladzijden. Er werden 76 personen gehoord. HONOLOELOE (Reuter) Volgens een mededeling van de Amerikaanse ma rine in Honoloeloe drijven de 826 ton me tende Nederlandse sleepboot Elbe en de twee voor de sloper bestemde Amerikaan se vliegdekschepen Guadalcanal en Mis sion Bay ongeveer 630 mijl ten zuiden van Midway hulpeloos rond in een or kaan. De schroef van de Elbe, die de Amerikaanse schepen op sleeptouw had, raakte onklaar nadat de sleepkabels in de woeste zee geknapt waren. Kapitein A. Poot van de Elbe heeft geseind, dat de Elbe een bemanning heeft van 25 koppen. Op elk vliegdekschip bevinden zich 8 man. De vliegdekschepen hebben geen radio aan boord. Kapitein Poot heeft om onmiddellijke hulp verzocht en gezegd, dat het weer „ontzettend" is. Volgens de berichten uit Honoloeloe is het Amerikaanse vliegdekschip Bon Homme Richard op weg naar de rond drijvende schepen. Verwacht wordt, dat het in de loop van de dag de schepen be reikt zal hebben. De Guadalcanal en de Mission Bay waren op weg naar Japan, waar zij gesloopt zouden worden. Zij heb ben een waterverplaatsing van 6700 ton. Het zijn omgebouwde koopvaardijsche pen, die in de oorlog als vliegdekschepen en voor het transport van troepen ge- bi-uikt zijn. ROTTERDAM (ANP) Van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotter dam verneemt het A.N.P., dat zijn sleep boot „Clyde", die op 21 oktober uit Bos ton naar Japan is vertrokken, eveneens Met autobussen worden de 350 be woners van het dorpje Levrange in de Italiaanse Sabbia-vallei afgevoerd, want de opeenhoping van water in de vele bergstromen bedreigt dit schilder achtige dorpje zodanig, dat bewoning niet langer verantwoord is. met twee vliegdekschepen op sleeptouw, deze schepen in Honoloeloe heeft achter gelaten en koers heeft gezet naar de „Elbe' Wanneer de „Clydë" op de ongeluk plaats zal zijn aangekomen is nog niet te zeggen, maar verwacht wordt, aldus Smit en Co., dat dit nog wel enkele dagen zal duren. In Rotterdam heeft men inmiddels een telegram ontvangen van kapitein Poot, die enige tijd terug twee schepen van de zelfde soort van Boston naar Antwerpen heeft gebracht en toen in een tropische orkaan is beland. In dit telegram spreekt de gezagvoerder van zeer zware storm en een verschrikkelijke hoge zee. Gezien de staat van dienst van kapitein Poot en diens ervaring wijst de rederij erop, dat als de kapitein van „verschrikkelijk" spreekt het weer wel ontzettend slecht moet zijn. Hij zei verder in het telegram, dat, na dat de tros met het eerste schip gebroken was, hij het tweede vliegdekschip heeft laten „slippen" om een aanvaring te voorkomen. De vliegdekschpen, zo vertel de men ons nader, zijn zeewaardig en ver warmd en de acht runners aan boord van ieder schip beschikken over voldoende voedsel om het dagen achtereen uit te houden, hetgeen uiteraad ook voor de op varenden van de „Elbe" geldt. Geen kans op stranding De Stille Oceaan is groot genoeg, zodat er volgens onze zegsman ook geen kans is, dat een van de vaartuigen op de rot sen loopt of strandt. Wanneer het weer wat zal opklaren heeft men bij Smit dan ook goede hoop, dat kapitein Poot erin zal slagen de schepen, al dan niet met as sistentie, weer bij elkaar te brengen. Er wordt wel rekening mee gehouden, dat de sleep met enige weken vertraging in Ja pan zal aankomen. Het feit, dat er wel eens stemmen zijn opgegaan om te waarschuwen tegen het United Press meldde gisteren uit Pa rijs: Van doorgaans goed ingelichte zijde in Parijs is vernomen dat de Nederlandse regering heeft besloten „Starfighters" te kopen, en dat nog slechts het contract voor de levering van 200 toestellen be hoeft te worden getekend. Het is zeer waarschijnlijk dat België het Nederlandse voorbeeld zal volgen. De Westduitse minister van Defensie Strauss verklaarde in een bijeenkomst van het Genootschap voor Buitenlandse politiek in Parijs, dat West-Duitsland, Ne derland, België, Denemarken, Italië en Griekenland hebben besloten de „Starfigh- ter" F-104 het standaardwapen van hun luchtmachten te maken. Naar aanleiding hiervan verklaart de Luchtmacht-voorlichtingsdienst door de minister van Defensie te zijn gemachtigd het bericht dat Nederland besloten zou hebben de „Starfighter" aan te kopen, te dementeren. Dit bericht is, aldus de Lu- vo, volkomen uit de lucht gegrepen. NEW DELHI (Reuter) Volgens de „Hindustan Times" is India thans in staat kernwapens te vervaardigen. Het blad meldt, dat de leider der Indische werk zaamheden op het gebied der kernenergie, dr. Homi J. Bhabha, dit dinsdagavond heeft meegedeeld op een besloten bijeen komst van een parlementscommissie. Dr. Bhabha, die nadrukkelijk verklaar de, dat India thans in staat is kernwapens te vervaardigen, citeerde echter tevens vroegere verklaringen van Nehroe, waar in de premier zei, dat India de kernener gie slechts voor vreedzame en opbouwen de en niet voor oorlogsdoeleinden zou aan wenden. De wethouder van onderwijs van de ge meente Velsen, de heer H. de Boer, heeft bij de behandeling van de begroting vam de gemeente Velsen te kennen gegeven, dat naar zijn persoonlijke mening de voor de IJmond bestemde technische hoge school in het oosten van het land hoort te komen. „Velsen zal niet meedoen aan de wed loop, die er gaande is," zei hij. „Er zijn enorme ruimteproblemen. Alleen als het nationaal belang het eist, zijn we bereid ons kandidaat te stellen." Advertentie in Heren- en Jongensmafen Kënnemèrlaan 100-106 Tel. 5501 slepen van twee dergelijke schepen tege lijk acht men bij Smit niet ter zake doen de. Hetzelfde had, zo zei men ons, kunnen gebeuren als de „Elbe" slechts één vaar tuig op sleeptouw had gehad. Naar ons uit Rotterdam wordt bericht is een geluk bij een ongeluk, dat niet de stalen tros in de schroef van de Elbe is gekomen maar de „manilla-rekker". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bij het afnemen van de storm van de Elbe een duiker te water kan gaan om de manilla kluwen, die zich rond de naaf van de schroef heeft gewikkeld, los te hakken. Als dit zou lukken, kan de Elbe weer draaien. Inmiddels kwam de hulpverlening op gang. De plaats waar het ongeluk gebeur de, 1200 kilometer ten westen van Hono loeloe en 500 km van Midway behoort tot de afgelegen gedeelten van de Stille Oceaan. Santayana: Voor veel mensen is „liefhebben" een andere uitdrukking voor „in bezit nemen". Der traditiegetrouw zal de Koningin ook dit jaar zich weer via de radio op Eerste Kerstdag met een boodschap tot het Ne derlandse volk richten. De rede zal over beide zenders om 13 uur worden uitgezon den. MIAMI (AFP) De douane van de Amerikaanse staat Florida heeft in de af gelopen twee jaar voldoende wapens en munitie in beslag genomen om er een eenheid van 1.544 man, compleet met ar tillerie en vliegtuigen, mee uit te rusten. In twee jaar tijds zijn 1.544 geweren, 135 mitrailleurs, 21 stuks anti-tankgeschut en zeven vliegtuigen, waaronder een Globe- master, in beslag genomen. De totale waarde van deze wapens, die merendeels bestemd waren voor Fidel Castro voor de ze op Cuba het regime-Batista omver wierp, is ongeveer twee miljoen dollar. In deze periode zijn voorts 68 personen in Amerika aangehouden wegens wapen smokkel. Pag- Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 (Garcia de Léon)3 Tweede Kamer3 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem4 Bollencorso 4 Velsense raad 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Scheepsberichten 6 In de Vishal en op zee6 Beurs 6 IJmondagenda 7 Langs sluizen en havens7 Graficus Escher.9 Boekenhoekje 11 Kunst 11 Sport 15 Snuiven, goedkoper dan roken Dit nummer bestaat uit zestien pagina's KOPENHAGEN (Reuter) Een offi cier van de Britse luchtmacht die drie jaar geleden in Oost-Duitsland zijn toe vlucht zocht, is dinsdag via Kopenhagen naar Londen teruggekeerd, zo wordt in Kopenhagen vernomen. De officier, de 25-jarige Anthony Wraigh had in januari 1957 volgens een Oostduit- se bekendmaking politiek asiel gekregen. Nu is vernomen, dat Wraight later in Mos kou was verzeild gekomen. Hij heeft daar Engelse lessen gegeven, doch hij kreeg er kennelijk genoeg van want hij verzocht de Britse ambassade naar huis te mogen te rugkeren. De Russische autoriteiten heb ben hem een uitreisvisum verleend. Een woordvoerder van 't ministerie van luchtvaart in Londen verklaarde dinsdag avond, dat er geen disciplinaire maatre gelen tegen Wraight kunnen worden geno men. Wraight is in december 1956 uit de R.A.F. ontslagen wegens afwezigheid zon der toestemming. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 IBDSESTRAAT (BU KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEED 25 KORTING Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1