PIJN OF GRIEP I Chefarine .4 E EXQUISE ZWEEDSE KERSTDINERS Circulatie is flink gedaald; Banken staan er goed voor Panda en de meester-diplomaat K.S.G.-Ministeraad keurt saneringsmaatregelen goed Wereldnieuws Nevelig en minder koud Overwinning van supranationale gedachte In 1959 werden 2 miljard bakstenen afgezet Introductie aandelen „Auto-Rotterdam" Minister twijfelt aan nut van belastingvrije conjunctuurreserve Uitvoer van gecondenseer de melk naar België De buitenlandse handel in november 0/ÏIi.9antuniia WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 2 DE BELGISCHE KOLENCRISIS 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach- tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen I B ak steenindustrie Loonsverhoging nodig Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Algemeene Norit verwacht bevredigende resultaten Conferentie over Afrikaans-Aziatische samenwerking I POSTPAPIER In een heden na afloop van een byeenkomst van de Ministerraad der E.G.K.S. gepubliceerd communiqué wordt onder andere het volgende medegedeeld: „De Ministerraad van de E.G.K.S., die vanochtend om 9 uur is byeengekomen onder voorzitterschap van de Nederlandse minister De Pous, heeft eenstemmig een gun stige mening uitgesproken naar aanleiding van de raadpleging van de Hoge Autori teit van de Ministerraad over toepassing van artikel 37 van het gemeenschapsverdrag ten gunste van België. De raad erkende met name het bestaan van „fundamentele en aanhoudende moeilykheden" in de Belgische economie. Hy heeft zich in principe eveneens akkoord verklaard met de door de Hoge Autoriteit voorgestelde maat regelen. Deze maatregelen voorzien met name in: 1) Een versnelde en diepgaande ge zondmaking van de Belgische kolenin- dustrie. Daarom moet het saneringspro gramma dat aan de raad werd voorge legd in zijn zitting van 31 juli 1959 en dat voorziet in het stilleggen van een produk- tiecapaciteit van 5,5 miljoen ton vóór be gin 1963, op zijn laatst in het eerste half jaar van 1961 uitgevoerd worden. De Bel gische regering heeft zich bovendien ver plicht vóór 1 mei 1960 een aanvullend sa neringsprogramma in te dienen, dat voor ziet in het stilleggen van een produktie- capaciteit van 4 miljoen ton vóór het ein de van 1963. 2) Een tijdelijke beperking van de ko lenhandel tussen België en de andere lan den van de Gemeenschap, teneinde een ordelijke uitvoering van de saneringspro gramma's te verzekeren. Voorzien werd de koleninvoer uit de andere landen van de Gemeenschap in België in 1960 te be perken tot 2,9 miljoen ton en de invoer uit derde landen op 600.000 ton (waarbij nog 500.000 ton cokeskolen komen). De uitvoer van Belgische kolen naar andere landen van de Gemeenschap in 1960 zal beperkt worden tot ongeveer 2 miljoen ton. De bijzonderheden van de verdeling per land zullen later nog worden vastge steld. 3) Wanneer dit nodig blijkt om de uitvoe ring van de saneringsplannen te verzeke ren, is de Hoge Autoriteit voornemens te overwegen produktiebeperkingen aan de niet-gesubsidieerde Belgische mijnen op te leggen (de gesubsidieerde mijnen zijn reeds aan produktiebeperkingen onder worpen bij besluit 40/59). 4) De Hoge Autoriteit is bereid even eens een stelsel van minimumprijzen te overwegen, wanneer dit noodzakelijk blijkt om op de Belgische markt de voor uitvoering van de andere maatregelen nodige orde te doen ontstaan. 5) De Hoge Autoriteit stelt zich voor maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de hoeveelheden kolen afkomstig uit de voorraden, die zich op het ogenblik bij Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET L Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voprdelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 De voorzitter van de Vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie", de heer O. C. Huisman, heeft tijdens de jaarver gadering van deze vereniging, welke van daag te Arnhem werd gehouden, gezegd, dat de gehele produktie over 1959 haar weg naar de afnemers heeft gevonden. Deze produktie bedroeg 1540 miljoen metselbakstenen, en 430 miljoen straat klinkers. Bovendien zijn de grote voor raden die zich in de loop der jaren hadden gevormd in het afgelopen jaar voor een groot deel geliquideerd. Over de positie waarin de baksteen industrie verkeert ten aanzien van de ge differentieerde loonvorming zei de heer Huisman, dat deze industrie haar ver wachtingen over de produktiviteitsont- wikkeling niet naar genoegen van het College van Rijksbemiddelaars met cijfers heeft kunnen ondersteunen. Toch staat deze industrie voor de dwingende nood zaak van een loonsverhoging. Het rechtens geldende loonpeil is achtergebleven bij andere bedrijfstakken. Onmiddellijk in verband daarmede staat de zuigkracht die andere industrieën uitoefenen op het per soneel dat in de baksteenindustrie werk zaam is. Het verloop van het personeel is nu reeds hoogst verontrustend. De voor gestane loonsverhoging zal geen invloed hebben op de verkoopprijs van baksteen. Over de invloed van de prijs van bak steen op de stichtingskosten van woningen zei spreker, dat deze niet overschat dient te worden. Over de vraag of de baksteenindustrie bij een eventuele grotere bouwactiviteit aan de behoeften zal kunnen voldoen, zei de heer Huisman dat dit in 1960 zeker het geval zal zijn, mits het personeelsverloop niet te groot zal zijn. De baksteenproduktie, zo zei spreker voorts, was sinds 1947 in 1956 verdubbeld. 1957 was een recordjaar met een totale produktie van ruim 2130 miljoen stuks; 1958 was een ongunstig jaar, toen werden 1930 miljoen stuks vervaardigd. Er zijn thans in de baksteenindustrie belangrijke investeringen gedaan, die in 1960, maar vooral in 1961 tot uiting zullen komen. de mijnen bevinden, nieuwe moeilijkhe den op de markt veroorzaken. Overeengekomen werd dat de maatrege len van de Hoge Autoriteit beperkt zullen blijven tot het jaar 1960 en dat in de twee de helft van 1960 het vraagstuk opnieuw in de Ministerraad besproken zal worden. Deze laatste heeft gewezen op de „enor me bevoegdheden" en de buitengewone verantwoordelijkheid, welke de Hoge Autoriteit krijgt door de uitlegging, wel ke zij geeft aan artikel 37 van het ver drag. Naar Reuter nog meldt heeft de Minis terraad met algemene stemmen tot het einde van het lopende jaar de hulpverle ning verlengd aan Belgische mijnwer kers, die door de gedeeltelijke werkloos heid worden getroffen. Deze hulpverle ning begon in april jl. en liep op 31 okto ber af. Op die datum beschikte de Hoge Autoriteit nog over een reserve van 2 miljoen dollar. Verder besloten de zes mi nisters, dat de werkloosheidshulp aan de Belgische mijnwerkers degressief moet worden. In de eerstkomende bijeenkomst van de Ministerraad op 26 januari 1960 zal de Hoge Autoriteit aan de zes minis ters een plan voor deze degressieve werk loosheidshulp voorleggen. Het unanieme besluit van de ministers acht men in Luxemburg van politiek be lang, omdat eruit blijkt, dat het supra nationale klimaat" verbeterd is. Het be tekent immers, dat de Hoge Autoriteit als supra nationaal orgaan maatregelen ten- behoeve van België gaat. ontwerpen en beschikkingen uitgeven, waarvoor niet de goedkeuring van de Ministerraad is ver eist. In mei was de stemming juist an dersom. Toen wilden de ministers niet erkennen, dat de kolen-industrie een „uit gesproken crisisperiode" doormaakte en kon de Hoge Autoriteit dus niet regelend optreden (volgens artikel 58). En juist wegens dit onvrijwillige tekortschieten van de Hoge Autoriteit heeft België zich beroepen op artikel 37. Minister De Pous hield persconferentie De Nederlandse minister van Economi sche Zaken J. W. de Pous, die als voor zitter optrad van de gehouden bijeenkomst van de Ministerraad van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), sprak er op een persconferentie die na afloop gehouden werd","' zijn voldoening over uit, dat er op deze bijeenkomst „een duidelijke gemeenschapsgeest heerste". Minister De Pous merkte op. dat de een stemmig gegeven goedkeuring aan een actieprogramma, dat door het supra nationale uitvoerende orgaan werd opge steld en aan de toepassing van artikel 37 van het verdrag (in dit verband herinnert men eraan, dat dit voor het eerst sedert de ondertekening van het verdrag ge beurt) „een belangrijke factor is voor het goed functioneren van de Gemeenschap". In antwoord op een vraag deelde de voorzitter van de Ministerraad mede. dat de contingenten voor de invoer in België van kolen uit de andere landen van de Gemeenschap voor 1960 in beginsel zou den zijn 1.9 miljoen ton voor West-Duits- land. 800.000 ton voor Nederland en 200.000 ton voor Frankrijk, dus 2.9 miljoen ton in totaal. Tot dit cijfer waren de ministers gekomen tijdens hun officieuze bijeen komst van 10 december te Brussel. Het invoercontingent voor Franse kolen zal echter opnieuw aan een onderzoek wor den onderworpen in verband met een be zwaar van de Franse delegatie, dat be trekking had op de wijze van berekening voor de vaststelling van dit contingent. Lening voor Sahara-oliebuisleiding De Wereldbank heeft bekendgemaakt, dat zij een lening van 50 miljoen dollar heeft goedge keurd voor de Société Pétrolière de Gérance als bijdrage tot de financiering van de ontwikkeling der oliebuisleiding tussen het olieveld van Hassi Messaoud naar de havenstad Bougie, die vorige week is geopend. De lening dekt bijna de helft van de totale kosten van het project, die geschat worden op ongeveer 105 miljoen dollar. Naar wy gisteren reeds in een deel van onze editie meldden zullen de firma's R. Mees en Zoonen alsmede Beels en Co, De Clercq en Boon Hartsinck binnenkort de inschryving open stellen op 400.000, nominaal aandelen automobielindustrie „Rotterdam" n.v., gerechtigd tot het divi dend over 1960 en volgende boekjaren. Koers van uitgifte zal zijn 100 percent. De inschryving is uitsluitend voor houders van de thans uitstaande aandelen in de verhouding, dat inlevering van twee claim- bewijzen recht geeft op toewijzing van nominaal 1.000 nieuw aandeel. De offi ciële notering ter beurze voor het gehele aandelenkapitaal zal worden aangevraagd. De inschrijving op de aandelen groot nominaal 1.000 wordt., blijkens het pros pectus. opengesteld op woensdag 30 decem ber. De claimhandel begint op de incou rante markt donderdag 17 december. Het maatschappelijk kapitaal is 4.000.000, waarvan geplaatst en volgestort 800.000. De vennootschap werd opgericht in okto ber 1945 voor het vervaardigen en her stellen van auto's, motorrijwielen enz. Het hoofdbedrijf is te Rotterdam gevestigd. De vennootschap fungeert tevens als Ford dealer. Over 1957 werd 25 percent divi dend uitgekeerd, over 1958 eveneens 25 percent met 25 percent extra dividend, als gevolg van herkapitalisatie. Het doel van de emissie is de vennootschap meer armslag te geven voor uitbreidingen. In het eerste halfjaar 1959 werd de hand gelegd op een meerder heidspakket aandelen in de n.v. Auto-ser vice te Den Haag, waarvan de aandelen ter beurze worden genoteerd. De in 1959 behaalde resultaten zijn van dien aard, dat over het door de herkapitalisatie ver dubbelde kapitaal een dividend van 18 percent in het vooruitzicht gesteld kan worden. Wederom zal dan een aanzienlijk bedrag aan de reserves kunnen worden toegevoegd, aldus de directie. De Algemeene Norit Maatschappij deelt mede. dat in 1959 de omzet van de poedervormige actieve-koolprodukten uit de fabriek in zuid-oost Drente circa 10 percent groter was dan in het vorig jaar. Op de exportmarkt neemt echter de concurrentie sterk toe, zodat in de toe komst enige daling van de afzet en lagere opbrengsten niet uitgesloten moeten wor den geacht. Door de gestegen produktie kon de invloed van kostprijs-verhogende factoren, zoals verhoogde lonen, toene mende onderhoudskosten en afschrijvin gen, grotendeels in het lopende jaar ge compenseerd worden. De voorraad eind- produkten aan het einde van het boekjaar was lager dan die in het begin van het jaar. De investeringen verlopen conform de in het vorig jaarverslag vermelde plannen. De activiteit in de fabriek aan de Hem- brug was groter dan in het vorig jaar. De omzet van de afdeling merkartikelen, waaronder de medicinale Norit valt. ver schilde slechts weinig van die van 1958. De afzet van de American Norit Compa ny handhaafde zich op het peil van het vo rig jaar. Advertentie Wij serveren beide Kerstdagen in onze intieme bovenzaal waarbij beschaafde muziek. Ook dit jaar zijn er, uitsluitend in de bovenzaal, originele Zweedse surprises voor de dames. In onze Benedenzaal serveren wij buiten onze prima diners in verschillende prijsklassen tevens Reserveer tijdig uw tafel GAENDE SMORGASBORD SVENSKA RESTAURANGEN „BOLWERK" In zijn Memorie van Antwoord over de Financiële beschouwingen aan de Eerste Kamer zegt minister Zijlstra, te twijfelen aan het nut van mogelijkheden tot het vormen van belastingvrije conjunctuur reserves. Een vrijwillige storting op een geblok keerde rekening door het bedrijfsleven in een periode van opleving, zelfs wanneer hieraan belastingvoordeel verbonden is, acht de minister in strijd met het norma le gedragspatroon van de ondernemer. Evenmin verwacht hij veel van het ef fect van deze reservevorming op het in vesteringsniveau. Schorsing van de inves teringsaftrek geschiedt als deze prikkel om conjuncturele redenen moet worden weggenomen. Het is ongewenst tezelfder tijd een maatregel in werking te stellen, welke leidt tot belastingverlaging zonder de zekerheid, dat er een remmende wer king vanuitgaat op de totale investerings activiteit. De minister gaat niet mee met het denk beeld om belastingvrije conjunctuurreser ves bij hoge winstverwachtingen mogelijk te maken ter vervanging van de investe ringsaftrek. Er zouden zijns inziens boven dien conjuncturele overspanningen ver oorzaak! kunnen worden. Hij meent, dat in een baisse een onbelaste conjunctuur reserve zeer waarschijnlijk niet in staat zal blijken in enigszins betekenende mate invloed uit te oefenen op het dan te lage investeringsniveau. De fiscale tegemoet koming zal voor de ondernemer een te geringe prikkel zijn om de geblokkeerde gelden om te zetten in nieuwe investerin gen. Hoe zou men, zo vraagt de minister, kunnen controleren of de opgenomen gel den voor investeringen worden gebruikt of bij voorbeeld ter aflossing van in hoogcon junctuur opgenomen leningen. DE WEEKSTAAT Uit de Weekstaat van de Nederlandsche Bank blykt dat de circulatie zeer be vredigend is gedaald, dat de deviezenpositie onveranderd is, dat de staat er be- trekkelyk goed voorzit, dat de geldmarkt krap is geworden en dat de banken zich kunnen verheugen in een stevig saldo. Dit laatste is te danken aan het feit, dat op 1 december schatkistpapier is afgelost ad 119 miljoen, en de biljettenomloop met 60 miljoen is ingekrompen. Bovendien is een kleine 30 miljoen beschikbaar gekomen uit discontcringen en voorschotten. Daar staat tegenover dat de banken circa 60 miljoen aan het ryk hebben moeten betalen wegens belastingen. Daaruit resulteerde de styging van ruim 150 miljoen voor de handelsbanken, die er nu heel goed voorzitten op 530,3 miljoen. Zij hebben de achterstand op het gemiddelde kunnen inlopen en staan er nu 110 a 120 miljoen boven. Blijkbaar hebben enige instellingen bij de centrale bank moeten aankloppen om hun gemiddelde op peil te brengen. Van daar dat voor ruim f 8 miljoen aan dure voorschotten is opgenomen. Dat de circu latie met f 60 miljoen is verminderd, wordt als een verrassend goed element van deze Weekstaat opgevat. December is echter een zware maand en op de Sinterklaas inkopen volgen terstond de kerstuitgaven. In vele bedrijven wordt reeds vóór Kerstmis sala ris uitbetaald. Salarissen en gratificaties zullen vermoedelijk reeds aan het eind van deze week de circulatie weer om hoog drijven. Verleden jaar bijvoorbeeld werd tussen 15 en 29 december niet min der dan f 300 miljoen opgenomen. De geldmarkt is opmerkelijk krap ge worden en een nog grotere krapte wordt verwacht. Officieel is daggeld lVi percent gebleven, maar in de praktijk werd giste ren 2% percent betaald. De stijging van de post „wissels door de bank gekocht" ad f 19,5 miljoen betreft januari-papier, na dat de Turfmarkt zich bereid had verklaard om in januari 1960 vervallend schatkist papier te kopen tegen een speciaal discon totarief van 2percent. Hiermee wil de centrale bank de geldmarkt in haar krapte te hulp komen. De schatkist bleef met een daling van ruim f 60 nog boven het saldo van een half miljoen gulden. Goud en deviezen lagen tezamen nog niet een miljoen gulden hoger. Convertibele valuta nam toe met f I'/ï miljoen. 14. „Wij mogen niet zomaar op een di plomaat van een bevriende mogendheid schieten", vervolgde geheime agent Num mer Een, „zo iets zou de goede betrek kingen tussen onze landen kunnen scha- den. Maar als hij op zichzelf schiet, zal nie mand ons iets kunnen verwijten. Is dat duidelijk?" „Eh jawel, Nummer Een", antwoordde Nummer Vijftien aarzelend, „maar eh waarom zou diplomaat zomaar op zichzelf schieten?" „Dat zidt ge zien", sprak Nummer Een, „Breng mij een klosje garen, een revolver, een potlood en een vaas met bloemen". Zodra deze dingen gebracht waren, ging hij vlug en handig aan het werk. Hij hing het potlood op aan een stuk draad, dat met het ande re einde aan de trekker van de revolver was bevestigd. Vervolgens plaatste hij dit wapen in de vaas en rangschikte er met zorg de bloemen omheen. Ziet ge, Num mer Vijftien?" sprak hij, „als iemand voor de lessenaar staat, is de rerwlver op hem gericht en als hij aan dat potlood trekt, gaat het wapen af". „Maar waarom vroeg zou hij aan dat potlood trekken? Nummer Vijftien verbaasd. Nummer Een keek hem hoofdschuddend aan. „Dat be hoort ge te weten", zei hij bestraffend, dit is opstelling B, een heel eenvoudige valstrik, die reeds in de eerste klas van de Geheime Agenten School wordt behan deld. Maar ik heb nu geen tijd voor uit leg, want daar is het slachtoffer reeds". Hij keerde zich om en liep met uitgestrek te hand op Smurk af, die met Panda het gebouw binnenkwam. Een Belgische delegatie zal deze week in Den Haag op ambtelijk niveau bespre kingen voeren waarbij opnieuw zal wor den getracht een oplossing te vinden voor de kwestie van de uitvoer van Nederland se gecondenseerde melk naar België. Het verlengde contingent van 425 ton voor de maand van 15 november tot 15 decem ber is reeds geheel verbruikt, zodat in af wachting van de komende besprekingen geen nieuwe vergunningen meer worden afgegeven. In Brussel zelf zou overigens op het ministerie van landbouw nog geen definitief standpunt zijn bepaald in de kwestie van de Nederlandse geconden seerde melk. Volgens de door het C.B.S. samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waar den van de invoer in november 1959 1.311 miljoen (vorige maand 1.331 mil joen) terwyl voor een waarde van 1.285 miljoen 1.362 miljoen) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 98 percent van de in voer (102). Evenals in oktober is ook in november 1959 de uitvoer ten opzichte van de overeenkomende maand van het voor afgaande jaar aanzienlijk meer gestegen dan de invoer 206 miljoen of 19 percent tegen 122 miljoen of 10 percent. Het invoersaldo bedroeg sinds het begin van het jaar 1.129 miljoen, dat is 233 miljoen minder dan het invoersaldo over de periode januari-november 1958. Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane-Unie, be droeg, gebaseerd op cijfers verstrekt door het C.B.S. van Nederland en het Nationaal Instituut voor de Statistiek van België, de waarde van de invoer uit derde landen in oktober 1959 2.025 miljoen (oktober 1958: 1.910 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 2.054 miljoen (oktober 1958: 1.799 miljoen) naar derde landen uit voerde: ten opzichte van de overeenkom stige periode van 1958 betekent dit een toename van de invoer met 6 percent en een toename van de uitvoer met 14 per- 'cent. De intra-Benelu.xhan.del ,gaf in oktober 1959 het volgend beeld te zien: invoer 'iri de B.L.E.U. uit Nederland f 209 miljoen (oktober 1958: 174 miljoen); invoer in Nederland uit de B.LE.U. 263 miljoen (oktober 1958: f 241 miljoen). De toeneming van de intra-Beneluxhandel tijdens de maand oktober 1959 ten opzichte van de zelfde periode in 1958 bedroeg dus van noord naar zuid: 21 percent; van zuid naar noord bedroeg de toename 9 percent. Ht raadgevend comité van de Afri kaans-Aziatische Economische Conferen tie vergadert deze week te Damascus om een statuut te ontwerpen voor een Afri kaans-Aziatische organisatie voor econo mische samenwerking. Aan de vergadering wordt deelgenomen door afgevaardigden van Kamers van Koophandel en Industrie uit elf landen: Communistisch China, Ja pan, Indonesië, India, Pakistan, Ghana, de Verenigde Arabische Republiek, Irak, Libye, Soedan en Ethiopië. Men hoopt een begin te kunnen maken met het coördine ren van de economische, industriële en commerciële betrekkingen tussen de Afri kaans-Aziatische landen met het doel te komen tot de vorming van een gemeen schappelijke markt naar het voorbeeld van de Euromarkt. Niet verder. Een protestgroep onder Brit se leiding tegen de Franse kernproe ven in de Sahara is dezer dagen aan de grens van het tot de Franse Ge meenschap behorende Boven-Volta de toegang geweigerd omdat men niet in het bezit van visa was. De groep van ongeveer 20 man sterk was acht dagen geleden uit Ghana vertrokken. Beulen. Veertien gevangenbewaarders en oud-gevangenbewaarders van de staats gevangenis in Florida zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens mishan deling van gevangenen. Knopjes. De afgevaardigden van de Fran se Nationale Vergadering hebben dins dag voor het eerst gebruik gemaakt van een nieuw stemapparaat dat an derhalf miljoen gulden heeft gekost. De gedeputeerden hoeven slechts op een knopje te drukken met een „vóór", „tegen" of „onthouding". Het stelsel spaart tijd en werk want anderhalve minuut na de stemming kan men het elektronisch berekende resultaat al van een bord aflezen. Leider. De bijna tachtigjarige John L. Le wis, een van de leidende figuren van de Amerikaanse arbeidersbeweging, heeft bekendgemaakt dat hij begin vol gend jaar zal aftreden als hoofd van de verenigde mijnwerkersbond. Lewis wordt meer dan enige andere arbeiders leider beschouwd als degene, aan wie het te danken is, dat de arbeiders in de grote basisindustrieën zich aaneenslo ten. Cephalosporine. Cephalosperine is de naam van een nieuw in Engeland ont wikkeld geneesmiddel, dat in staat heet te zijn ook de voor penicilline immuun geworden bacteriën te bestrijden. Sekte Paul Baumann, de 42-jarige „ge liefde leider" van een van een half oc culte, half religieuze sekte, is voorlopig op vrije voeten gesteld. Het politie-on- derzoek wordt voortgezet naar aanlei ding van de bepaling van de sekte, dat al wie er lid van was de helft van zijn wereldse bezittingen moest afstaan. Bij uittreding kon men deze storting niet terugkrijgen, en de politie vermoedt, dat Baumann hiermee zijn voordeel heeft gedaan. Graven. In communistisch China graven 100.000 mensen op het ogenblik een ver bindingskanaal tussen de Gele Rivier en zijtakken van de rivier de Hoeai, zo be richt het persbureau Nieuw China. Het verbindingskanaal zal tevens dienen voor de irrigatie. Ingestort. Te Rovigo in Italië is een in aan bouw zijnde school ingestort. Volgens de eerste berichten zijn twee arbeiders gedood en minstens zes gewond, één hunner ernstig gewond. De brandweer vreest, dat er nog meer slachtoffers gevonden zullen worden onder het puin. Uitstekend humeur. Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft dinsdag op het Kremlin zich een uur lang onderhou den met een groep Amerikaanse ha venarbeiders van de Amerikaanse westkust. De Russische leider was in een uitstekend humeur en herhaalde verscheidene keren dat de internatio nale stemming aan het verbeteren is. Hij zei te verwachten, dat de Ameri kanen terug in hun land de waarheid, over de Russische vakverenigingen zul len vertellen en waarschuwde dat leu gens snel achterhaald zullen worden. Prijs. Vice-president Richard Nixon heeft in Washington de „Collier prijs" uitgereikt aan een groep deskundigen van luchtmacht en vliegtuigindustrie, welke groep de F 104 straaljager heeft ontworpen voor de Amerikaanse lucht macht. Tijdens de uitreiking van de onderscheiding deelde Nixon mee, dat een F 104 maandag een nieuw hoogte- rekord heeft gevestigd met een hoogte van 34.500 meter. Ontbonden. President Oe Win Maung van Birma heeft dinsdag het parlement ontbonden. Er zullen binnen twee maanden verkiezingen voor een nieuw parlement worden gehouden. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Het K.N.M.I. deelt mede: De koudere lucht, waarin het in de nacht van dinsdag op woensdag licht vroor, is spoedig weer door iets zachtere vervan gen. Het binnendringen van de zachtere lucht ging met mistvorming gepaard. Een depressie met een luchtdruk in het cen trum van 993 millibar, die in twee dagen tijd de oceaan overstak en vanmorgen Ierland bereikte, kwam daar bijna tot stil stand. Ook de regenzone van het bijbe horende oceaanfront ging vertraagd be wegen en reikte vanmorgen tot de om geving van Londen. Nieuwe storingen ten westen van Ier land zullen de aanvoer van zachte oceaan- lucht naar de Westeuropese landen op gang houden. Dit betekent, dat het de komende 24 uur overwegend zwaar be wolkt en nevelig blijft met plaatselijk kans op wat motregen. De temperaturen dan de afgelopen nacht. Overdag zullen ze niet veel afwijken van die van vandaag. WEERRAPPORTEN Donderdag 17 december Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 19.03 uur, onder 9.51 uur. Maanstanden 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag li december Hoog water 4.29 en 16.38 uur. Laag water 0.05 en 12 23 uur. Donderdag 17 december Hoog water 5.02 en 17.11 uur. Laag water 0.40 en 12.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c W II 0) binnen- en buitenland. b? d Neerslag: laatste 24 uur. .573 SC 2 S.S Den Helder mist Z 5 0 Ypenburg mist zzw 5 0 Vlissingen mist z 4 0 Eelde geheel bew. z 4 0 De Bilt geheel bew z 3 0 Twente onbewolkt z 5 0 Eindhoven geheel bew z 3 0 Zd Limburg licht bew. zzw 2 0 Helsinki onbewolkt z -8 0 Stockholm geheel bew. z -0 0 Oslo sneeuw z 0 14 Kopenhagen geheel bew. z 2 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 6 0 Londen regen z 8 10 Amsterdam mist z 4 0 Brussel geheel bew z 2 0 Luxemburg geheel bew. z -1 0 Parijs geheel bew. z 0 0 Bordeaux licht bew. zzo 9 0 Grenoble onbewolkt windst. 5 0 Nice licht bew. nnw 10 0 Berlijn half bew. zzo 1 0 Frankfort geheel bew. windst. -0 0 München geheel bew. zzo -2 0 Zürich mist windst. 2 0 Genève onbewolkt windst. 2 0 Locarno onbewolkt windst. 5 0 Wenen geheel bew. windst. 0 0 Innsbruck onbewolkt windst. 0 Rome zwaar bew. ono 13 0 Ajaccio onbewolkt ono 8 0 Madrid geheel bew. windst. 8 4 Mallorca zwaar bew. windst. 15 5 Lissabon zwaar bew. wzw 14 4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2