Tweede Kamer wenst geen wachttijd voor werklozen Snuiven. dan roken WYBERT Heer in de horeca-sfeer Mensheid leest per dag 250 miljoen kranten Adenauer deelt De Gaulle's visie Expositie in Praag verontrust V.S. rHoe is het ontstaan?^ A merikaanse soldaten koppensnellers genoemd Opnieuw hoger beroep bij doodvonnis Chessman Als minister Van Rooyen zijn plan niet wijzigt zal de P. vd. Aeen motie indienen OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE 'sfunc Samenwerking groeit tussen personeels verenigingen DOOR GARCIA DE LEON Op de <=prciatótocl Franse verklaring over de dood van Aissat Idir Dit woord: NACHTEGAAL J WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 n O LONDEN (UPI) In Engeland, Zwe den, Luxemburg en Finland worden per hoofd van de bevolking de meeste kran ten verkocht, in India, Kenya en Tanganyi ka naar verhouding het minst. Dit blijkt uit een overzicht van de UNESCO, de op voedkundige en wetenschappelijke orga nisatie van de UNO. In Engeland zijn op elke 1.000 personen 573 kranten, in Zweden 462, Luxemburg 435 en Finland 420. De lijst wordt geslo ten door landen als China (10), India (6), Kenya (5), Tanganyika (2) en Oeganda (li- De middengroepen 300 en 200 kranten per 1.000 inwoners worden gevormd door respectievelijk Japan, Australië, Dene marken, De Verenigde Staten en Zwitser land, West-Duitsland, Frankrijk en Cana da. In de Sovjet-Unie worden 107 kranten per elke 1.000 inwoners verkocht. Maar in dit land verschijnen kranten in meer dan zestig talen. Nederland staat met 65 dagbladbedrij ven, die te zamen 131 bladen uitgeven en een verspreiding hebben van 302 kranten per 1.000 inwoners volgens deze UNESCO- publikatie hoog in de middengroep. Van België is bekend, dat er 57 dagbladen zijn. De verspreiding van dagbladen is 383 per 1.000. Volgens een dinsdag door de UNESCO gepubliceerd boekje over 's werelds dag bladen en periodieken worden er dage lijks meer dan 250 miljoen exemplaren van een dagblad verspreid. De totale op lage der periodieken bedraagt ongeveer tweehonderd miljoen. BONN (Reuter-UPI) Bondskanselier Adenauer heeft op een fractievergadering van de christendemocratische partij ver slag uitgebracht over de bespreking die hij vorige week met president De Gaulle gehad heeft. Hij zei dat De Gaulle „zo overtuigd is van het communistische ge vaar als iemand maar kan zijn". Er steekt volgens Adenauer veel goeds in De Gaul le's denkbeelden over veranderingen in de NAVO. De wapentechniek ontwikkelt zich razend snel en de toestand in Afrika heeft zich gewijzigd ten gunste van het communisme. Men dient zich erop te be zinnen of de NAVO nog wel in de tegen woordige behoeften voorziet. Adenauer noemde de Parijse bespreking „een suc ces voor de vrede in Europa en in de we reld". Als De Gaulle niet aan de macht ge komen was, zou Frankrijk volgens de bondskanselier nu geregeerd worden door een volksfront of een militaire dictatuur. Adenauer zei dat hij niet zal deelnemen aan een topconferentie tussen Oost en West, omdat zulks wellicht de erkenning van Oost-Duitsland zou inhouden. Volgens Adenauer is het plan van een „verdunde" zone in Midden-Europa na zijn bezoek aan de Britse premier Macmillan van de baan. Grotewohl wil deelnemen BERLIJN (UPI) Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft verklaard, dat zijn regering alleen zal deelnemen aan de topconferentie als West-Duitsland niet wenst te gaan. Hij antwoordde hiermee op de verklaring van bondskanselier Ade nauer, dat hij geen Westduitse deelneming aan een topconferentie wenst. Het belang van het Duitse volk eist, al dus 'Grotewohl dat afgevaardigden van beide Duitse staten op de topconferentie aanwezig zijn. Als West-Duitsland verstek laat gaan, zullen de Oostduitsers spreken in naam van het gehele Duitse volk. WASHINGTON (UPI) De ambassa deur van de Verenigde Staten in Praag heeft namens zijn regering een protest nota overhandigd aan de Tsjechoslowaak- se regering naar aanleiding van een anti- Amerikaanse tentoonstelling, die op het ogenblik in Praag wordt gehouden. Op de ze tentoonstelling wordt generaal Macar- thur voor „massamoordenaar" uitgekre ten en de Amerikaanse soldaten worden als koppensnellers voorgesteld. In de nota wordt gezegd, dat de rege ring van de Verenigde Staten „verrast" was over deze tentoonstelling omdat zij een aantal onderdelen bevat, die „zeer be ledigend voor de regering van de Verenig de Staten zijn omdat zij vals zijn en ge kenmerkt worden door hun anti-Ameri kaanse karakter". Ook wordt opgemerkt dat de tentoonstelling „de internationale spanningen eerder verhoogt dan vermin dert". In de nota wordt speciaal op een fo to gewezen, waarop twaalf afgeslagen mensenhoofden zijn te zien, waar om heen een groep soldaten staat, waarvan er een gemakkelijk als Amerikaan kan worden geïdentificeerd. Bij de foto wordt vermeld: „Amerikaanse koppensnellers en hun helpers. De methoden van de ko lonialisten veranderen niet." De tentoonstelling die in november is geopend en tot februari zal zijn te bezich tigen, is voornamelijk aan de Koreaanse oorlog gewijd. De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zegt geen informatie te hebben over de herkomst van de foto met de twaalf afgeslagen hoofden. Wel achtte hij het „heel goed mo gelijk", dat de foto in werkelijkheid was genomen door leden van de strijdkrach ten van de UNO nadat zij vijandelijk ge bied hadden veroverd tijdens de Koreaan se oorlog. Het gebeurde toen meermalen dat troepen van de UNO stootten op zulke wreedheden, die door de Noordkoreaanse en communistisch Chinese troepen waren bedreven. LOS ANGELES (UPI) De raadsman van Caryl Chessman bij het opperste ge rechtshof, Wirin, heeft verklaard dat bin nen korte tijd opnieuw een hoger beroep tegen het doodvonnis zal worden ingesteld, eveneens bij het opperste gerechtshof. De petitie waarin om een nieuw proces wordt gevraagd zal opnieuw gebaseerd worden op de stelling dat in het procesverbaal van de oorspronkelijke rechtszitting be langrijke fouten zijn geslopen doordat de stenograaf die de aantekeningen van zijn overleden voorganger moest uitwerken, diens steno-schrift niet overal duidelijk kon lezen. (Van onze parlementaire redacteur) De regering is voornemens een werk loos geworden arbeider een aantal weken te laten wachten alvorens hem te plaatsen op de zogenoemde aanvullende werken (werkverschaffing tegen normaal loon). In een tijd van toenemende be drijvigheid meent de regering dat ook de bij aanvullende werken geplaatste arbeidskrachten alles in het werk dienen te stellen om passende arbeid in het normale bedrijfsleven te vinden. Al gemeen is gisteren in de Tweede Kamer tegen deze plannen geprotesteerd bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Indien minister Van Rooy geen bevredigend antwoord geeft, zal :1e P.v.d.A. een motie indienen. De wachtperiode noemde de heer Van Lier (P.v.d..) een dwangmaatregel, die ook de goedwillenden gevoelig treft in hun inkomen. Het is een aantasting van het levenspeil van duizenden arbeiders, zei hij, vooral in de probleemgebieden. Hij drong aan op verhoging van de post van 48 miljoen gulden voor aanvullende wer ken. Ook de heren De Groot (C.P.N.) en Van der Veen (P.S.P.) opperden bezwaren. In de noordelijke provincies is voor ve le arbeiders de aanvullende werkgelegen heid de hoofdbron van hun bestaan, be toogde de heer C o r v e r (V.V.D.). Een wachtperiode heeft daar geen zin omdat J. C. Corver (V.V.D.) er toch niet voldoende werkgelegenheid is. In het westen is dat anders. Daarom vroeg de heer Corver of het mogelijk is bij de toepassing van de nieuwe regeling onder scheid te maken naar de gebieden waarin de werklozen wonen. De wachtperiode zal volgens de heer B i e w e n g a (A.R.) juist remmend wer ken op het aanvaai-den van vrij werk. Men zal er niet zo licht toe overgaan tij delijk werk in de landbouw aan të nemen als men weet dat daarna 'een wachtperio de volgt van een aantal weken. Dat on derstreepte de heer Mulders (K.V.P.) die van mening was dat vooral in de land bouw de arbeiders gedupeerd worden. De K.V.P. zit deze kwestie hoog, vulde de heer De Kort aan, want de werkloos heid zou nodeloos worden vergroot. Men kan niet iedereen naar de industrie stu ren, verklaarde de heer Van Mas- t r i g t (C.H.U.), want er moet een land arbeidersstand overblijven voor de land bouw, die behoefte heeft aan een zekere reserve aan arbeidskrachten: De geregistreerde arbeidsreserve staat voor een groot deel in't arbeiders die voor het bedrijfsleven niet meer geschikt te maken zijn. Daarom vond de heer Cor ver (V.V.D.) dat de cijfers van de werk loosheid geen juist inzicht geven in de toe stand op de arbeidsmarkt. Het aanbod van geschikte arbeidskrachten is geringer dan de cijfers van de geregistreerde arbeids reserve suggereren. De mogelijkheid van een splitsing van de statistische cijfers zal eens moeten worden overwogen. Over de vrijere loonvorming kon niet veel nieuws worden gezegd na het Kamer debat over de sociaal-economische nota in juli en na de desbetreffende interpellatie van de heer Suurhoff in oktober. Niet de loonsverhogingen, maar de huurverho ging per 1 april 1960 houdt het gevaar in van een nieuwe overbesteding, zei mej. Lemaire (P.v.d.A.), die nog eens betoogde dat loonsverhoging voorrang moet hebben boven huurverhoging. Zij vroeg wanneer diegenen voor loonsverhoging aan de beurt komen, die niets hebben te verwachten van gestegen produktiviteit. Andere sprekers verdedigden weer het systeem van vrijere loonvorming, al had den zij voorlopig ook nog wel enige critiek. De heer Van Eibergen (A.R.) zei dat er nog een onrechtvaardige loonachterstand is in de vervoerssector. Aansluitend hier op pleitte de heer Van Nierop (A.R.) voor een versnelde herziening van het rijtijden besluit. Verdeling sociale lasten De lasten van de sociale voorzieningen wil de heer Van Lier (P.v.d.A.) voor een groter deel aan de overheid overdra gen. Met belastinggeld zal de overheid dus een groter deel van de lasten moeten overnemen. Op die manier wil hij dege nen met een inkomen boven de sociale verzekeringsgrens betrekken in de solida riteit die thans alleen geldt tussen degenen wier inkomen beneden de premiegrens van de sociale verzekering blijft. Wie een inkomen geniet van bij voorbeeld 6.000 gulden per jaar moet wel meebetalen voor hen die bij voorbeeld 2.000 gulden verdie nen per jaar, maar wie 8.000 gulden of meer verdient, betaalt niet mee. Tot de taken die het kabinet-De Quay in de komende vier jaar tot uitvoering zal moeten brengen behoort volgens de P.v.d.A. in de eerste plaats een nieuwe Invaliditeitswet, in de tweede plaats een Ziekenfondswet en voorts wenst de P.v.d.A. verhoging van het ouderdoms pensioen, teneinde dat meer te brengen op het peil van het minimale levensonder houd. Daarom vond de heer Van Lier het zeer teleurstellend dat de ziekenfonds verzekering voor bejaarden ten laste zal worden gebracht van het A.O.W.-fonds, waardoor de premie zal moeten worden verhoogd en de kans op verhoging van het bodempensioen minder wordt. Ook de heer Van Nierop (A.R.) drong er bij mi nister Van Rooy op aan, van zijn voorne men terug te komen. Indien op het A.O.W.-pensioen maar vol doende wordt voortgebouwd met aanvallen de ondernemingspensioenen, zal er minder worden aangedrongen op verhoging van het A.O.W.-pensioen, merkte de heer Van Mastrigt (C.H.U.) op. Hij drong evenals de heren Corver (V.V.D) en De Kort (K.V.P.) aan op spoed •met een nieuwe Invaliditeitswet. Laatst genoemde gaf echter de allerhoogste voor rang aan een algemene kinderbijslagver^ zekering. Voor en tegen emigratie De vermindering van de emigratie tot ongeveer 23.000 emigranten vorig jaar en dit jaar vond de heer B i e w e n g a (A.R.) onbevredigend. Een verbreding van de emigratievoorlichting oordeelde hij daarom niet onverantwoord. Daaren tegen was de heer Corver (V.V.D.) met de mindere emigratie gelukkig om dat met het huidige gebrek aan arbeids krachten iedere arbeider, die ons land ver laat, economisch verlies betekent. Stop zetten van de emigratie zou voor de toe komst een nadeel kunnen zijn, maar thans zou het moment niet gelukkig gekozen zijn de emigratie extra aan te moedigen ten einde het aantal emigranten te vergroten. Moet onder de huidige omstandigheden het apparaat voor de emigratie niet wor den ingekrompen, vroeg de heer Van Mastrigt (C.H.U.). Hij vond het be- Advertentie .föSÜSiï' «SlaMSss.sv.fcï8r :rti' Wie gaat er vóór in café of restaurant? Daarover is men het wel eens: de heer. Hij „verkent" het terrein en leidt zijn dame dan naar een goede plaats. Hij helpt haar natuurlijk ook galant uit haar mantel! „Wat zullen we gaan eten?" Uw dame oppert wellicht iets, U bent (met hulp van de ober) de vriendelijke adviseur. En vraagt U de ober gerust wat men op de menukaart nu eigenlijk bedoelt met deze of gene Franse benaming. Ook de dranken worden in gezamenlijk overleg gekozen, en dan doet U de bestelling. De sigaretten die U daarna presenteert? Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F t- langrijk meer aandacht te schenken aan de nazorg voor onze emigranten in de ont vangende landen. Met klem drong de heer De Kort (K.V.P.) aan op een matig sub sidie aan de katholieke emigratiestichting voor de nazorg. Ziekenfondswezen Er zijn thans 5.6 miljoen verplicht ver zekerden in de ziekenfondsen en daar naast 660.000 verzekerde bejaarden. Bo vendien zijn er 1,8 miljoen vrijwillig ver zekerden. Die verschillende regelingen vond de heer Berger (P.v.d.A.) onbe vredigend. Hij meende dat minister Van Rooy knopen moet en kan doorhakken om tot een nieuwe Ziekenfondswet te komen. Hij drong aan op een beperkte volksziek teverzekering tot een bepaalde inkomens grens met een premieheffing naar draag kracht en een grote subsidiebijdrage van de overheid. Hij zag geen reden voor ver schil in behandeling tussen werknemers en zelfstandigen. Daarentegen zou de K.V.P.-fractie blij kens de heer De Wolf, evenals mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V D.) juist uitbreiding van de vrijwillige verze kering aantrekkelijk achten, maar voorlo pig ziet hij daarvan toch niets komen. Hij maakte zich bezorgd over de stijgende kos ten van de ziekteverzekering. De organisatie van het ziekenfondswezen vond de heer Van Nierop (A.R.) on bevredigend. Er zal nooit een oplossing te vinden zijn, zei hij, als we blijven uitgaan van de huidige structuur. Het beste is een vrij advies te vragen aan de Sociaal-Eco nomische Raad Dat was ook de mening van de heer Van Mastrigt (C.H.U.) Algemeen werd er op aangedrongen in versneld tempo percelen op de waterlei ding aan te sluiten die daarvan nog steeds zijn verstoken. De Unie van Personeelsverenigingen voor Kennemerland, die ruim een jaar ge leden in Haarlem werd opgericht, ontwik kelt zich thans, na een moeizame aanloop, in gunstige zin. In de stichtingsbijeen komst zegden de vertegenwoordigers van negentien personeelsverenigingen uit Haarlem en omgeving hun medewerking aan de unie toe. Thans is dit aantal, naai de unievoorzitter, de heer F. G. J. van den Berg, in een dezer dagen gehouden bestu ren vèrgacféring mededeelde, tot zevenen twintig gestegen. Hij betreurde het echter ten zeerste, dat enkele personeelsvereni gingen van grote Haarlemse bedrijven zich nog afzijdig menen te moeten houden. Het voorbereidende werk kan nu gecon solideerd worden, daar het voorlopige be stuur waarin zich enkele mutaties heb ben voorgedaan definitief als zodanig werd gekozen. Het werd bovendien uitge breid tot zeven leden. Medegedeeld werd, dat de unie, die niet zozeer een organise rende, dan wel een adviserende en bemid delende taak heeft, het contact en de sa menwerking tussen de aangesloten vere nigingen reeds ten zeerste heeft bevor derd. Binnenkort zullen de besturen in de gelegenheid worden gesteld enkele „proef- voorstellingen" bij te wonen van perso nen, die bereid zijn lezingen te houden of films te vertonen voor de aangesloten ver enigingen. Binnen enkele jaren zal het centrum van Londen onher kenbaar zijn voor bezoekers, die de stad in lange tijd niet hebben gezien. De Britse hoofdstad is definitief het tijd perk van de hoogbouw ingetre den; overal verrijzen gevaar ten van vijftien tot twintig verdiepingen en de plannen voor talrijke andere liggen voor uitvoering gereed. Wat er echter ook moge veranderen, het zal lang duren voordat de winkel van Fribourg Trey- er aan Haymarket een nieuw aanzien krijgt. Als het aan de tegenwoordige firmanten ligt, zullen generaties na de onze, al lang gewend aan de gepro jecteerde wolkenkrabbers van Piccadilly Circus, nog stilstaan voor de dubbe le boogvormige etalages en zich vergapen aan de vele ouderwetse snuifpotten. Mr. Evans achter de toon bank „een van onze gewaar deerdste klanten was vroeger Winston Churchill; nu be trekt hij zijn sigaren elders" is een man met belangstel ling voor de geschiedenis van zijn zaak en de daar verkoch te produkten. „Men kan nog wel niet van snuifrage spre ken," zegt hij bedachtzaam, „maar als ik u een paar cij fers geef, zal u duidelijk wor den dat snuif voor ons al weer een artikel van belang is. Voor de oorlog verkochten we ongeveer vierhonderdvijftig pond per jaar (een Engelse pond is nagenoeg een half ons minder dan het onze). Nu zijn we al ver over de anderhalve ton heen en in 1958 bedroeg de waarde van de verkoop aan snuif rond vijfentwintigdui- Om verschillende redenen is het gebruik van snuif in Enge land toegenomen. Sommige mensen, voor wie de hoge prijzen van rookartikelen te bezwaarlijk zijn geworden, gebruiken snuif als een soort vervangingsmiddel. Anderen snuiven uit snobisme, weer anderen hebben er toevallig de smaak van te pakken gekregen en vinden het domweg lekker. zend pond (ruim tweehon derdvijftigduizend gulden)." „Dat moet dus betekenen, dat ook jongere mensen snuif zijn gaan gebruiken." „Juist jongeren. Men kan dc kopers in verschillende klas sen onderverdelen. Onder ons gezegd zijn sommigen dom weg snobs. Het zijn vaak jon gelui met een hang naar ouderwetse kleding waar mee ik niet de min of meer beruchte Teddyboys bedoel. Zij snuiven om anders te zijn en te doen dan hun vrienden. Zij vinden het gedistingeerd staan een aangeboden sigaret te weigeren en met een bestu deerd gebaar in hun zak te tas ten om uit een miniatuurdoos- je een snuifje te nemen. Maar denkt u vooral niet, dat deze categorie de grootste is. Voor veel mensen is het langzamer hand te duur geworden siga retten te roken (de normale soort kost circa twee gulden de twintig) om nog maar niet te spreken van sigaren. Zij vin den een geschikt vervangings middel in snuif. En dan is er nog een groep, die de gewoon te heeft overgehouden van de oorlogsdagen." Ik zie het verband niet di rect. maar mijn opgetrokken wenkbrauwen nopen de heer Evans tot een nadere verkla ring van een voor hem kinder lijk eenvoudig probleem. „Denk eens aan al die vlie gers, die gedurende de vluch ten niet mochten roken, denk eens aan al die gebouwen en ruimten met ontplofbare stof fen waar roken verboden was. Men móest wel een substituut 'lebben als zenuwstillend mid- del." Een jonge man vraagt even de aandacht van de verkoper. Tij kiest een minuscuul cilin dervormig metalen kokertje met een inhoud van even acht gram. Voor de goede snuiver is dat een kwantiteit van niets," zegt Mr. Evans. „Overigens zijn er vanzelfsprekend even veel variaties als onder ro kers. Ik zou zeggen dat een normale snuiver met een oun ce per week (28.4 gram) toe kan; sommigen doen er ech ter veertien dagen of zelfs een maand mee. Daarentegen koopt een vaste klant hier re gelmatig twee ounces per dag wat mij persoonlijk te veel van het goede lijkt en er zijn anderen, die elke week hun quarter (114 gram) ko men halen." „En de prijzen?" „Die hangen af van de men ging en de kwaliteit. Wij heb ben hier een keuze uit eenen twintig soorten en de prijzen variëren van 6s. 3d. tot 12s. 9d. per oynce." Ik reken snel uit: dat is dus van ongeveer drie gulden vijf entwintig tot zes gulden vijf enzeventig voor een hoopje ta bak van 28.4 gram. Dat houdt dus in, dat de stevige snui ver, wiens neus alleen de fijn ste mixture kan verdragen, toch nog een flink deel van zijn zakgeld in de kassa van Fribourg en Trever ziet ver dwijnen. Maar met mate toe gepast is de gewoonte onte genzeggelijk veel minder geldverslindend. Toen Haymarket nog niet met een hoofdletter werd ge schreven en er in de hellende straat geregeld veemarkten werden gehouden, bestond Fri bourg Treyer al. Ene heer Fribourg, vermoedelijk van Zwitserse afkomst, vestigde er zich in 1720 en in de loop van dezelfde eeuw associeer de hij zich met Gottlieb Augustus Treyer, ook al geen Brit. van origine. Toen Treyer in 1803 stil ging leven, kwam de zaak in handen van diens zwager. Price Evans. De hui dige heer Evans, die ik eerst voor winkelbediende heb ver sleten, is dus een van de fir manten. „Sinds 1803 is de zaak een familie-aangelegenheid ge weest," verklaart hij. „Wij zijn er trots op. dat dit zelfs geen vennootschap is. De laatste jaren zijn we genood zaakt geworden personeel aan te nemen, minder door de ver hoogde omzet dan door gebrek aan mannelijke leden van de Evans-familie, die hier ach ter de toonbank konden staan. Zoveel als mogelijk is doen we alles zelf." Wat dat allemaal inhoudt, ervaar ik nog tijdens mijn be zoek. Toezicht houden op het mengen van de diverse tabak soorten natuurlijk. Ook vak kundige adviezen geven aan heren, die gesteld zijn op een goede sigaar. Een zelfs de heer Evans geeft mij alleen maar een demonstratie, want het is nog lang geen sluitings tijd het verwijderen van de massieve koperen venster banken voor de boogvormige ramen. Ze worden elke dag blinkend gepoetst en kunnen met een enkele handgreep worden weggenomen. Er mag dan in het centrum van Lon den meer politietoezicht zijn dan elders, men waagt het er toch maar niet op deze kostba re stukken verleiding 's nachts aan de winkelpui te laten. „Een prachtige antieke pui," meen ik wel te mogen opmerken. „Dat is het ook," zegt Mr. Evans. „Er is in geen eeuwen iets aan veranderd. In 1914 hadden we hier een relletje voor de deur en de politie moest er aan te pas komen om de pui te beschermen. Een groepje druktemakers had be zwaar tegen onze Duits klin kende naam." (Nadruk verboden) i Moeten wij ons schamen? Waarom bewaart u uw boeken? Ik geloof dat dit een anti- of, op z'n gunstigst, onkulturele vraag is, die u de lippen van minachting doet krullen. Ik zal het goed met u maken: u behoeft mij geen antwoord te geven, mits u dat dan u zelf maar geeft -.zwijgend en eerlijk en met mij als kultuurloze prolurk op de achtergrond. Maar laat ik dan in ieder geval zelf wel het antwoord geven op deze ellendige vraag, die ik mij zelf op steeds-dringen- der wijze stel, wanneer ik, kijk naar de ho ge kasten langs mijn wanden. Plank na plank en allemaal volgestouwd met letter kunde en wetenswaardigheid. Een mooi gezicht. Onlangs heb ik de ruggetjes eindelijk eens geteld. Ik had mij dit al lang voorgeno men, maar ik was er te lui voor. Ik wilde roeten hoeveel het er nu eigenlijk waren die ik gedurende een geheel leven heb bij eengegaard. Het zijn er meer dan vierdui zend en ik mag, in alle bescheidenheid zeggen, dat ik dat met zorg en kennis van zaken heb gedaan. Er mogen misschien honderd romannetjes tussen verzeild zijn doch het geheel de vierduizend anderen, getuigen van enige eruditie. Neem mij niet kwalijk, dat ik dat zo rond uit zeg, maar waarom zou een mens niet eerlijk voor zijn mening mogen uitkomen, als het hem zelf betreft? Vierduizend ruggetjes, netjesin rij en ge lid geschaard. U zoudt er een uitleenbi bliotheek mee kunnen beginnen en iedere hooggestemde litteratuurminnaar mag haar bekijken. Hij zal mij goedkeurend op de rug kloppen. Niettemin blijft de vraag: waarom be waart u uw boeken? Waarom bewaar ik mijn boeken? Waarop dan de vragen mogen volgen: hoeveel van die vierduizend hebt u gele zen en hoeveel hebt u herlezen? Ik blijf eerlijk. Ongeveer een derde deel heb ik niet ge lezen. Ik kocht ze omdat ik ze lezen wil de. Maar er is werk te doen en de dagen zijn kort. Ik ben er niet toe gekomen. Ik stelde mij zelf gerust met de vage ge dachte, dat hun tijd nog wel zou komen. Ik begin aan dat zoete voornemen te twij felen. Zou ik ze meenemen naar het eiland mijner dromen? Misschien juist niet. Mis schien wil ik daar dan alleen maar in de zon zitten en naar de bloemetjes kijken. En de tweede vraag: hoeveel hebt u er van herlezen? Wees eerlijk. Geen honderd. Hoeveel zult u er nog van herlezen? Geen vijftig. Waarom bewaar ik mijn boeken dan? Alleen omdat het zo gezellig staat. Als pure decoratie van mijn kamerwanden. Dit is mijn antwoord. Nu het uwe. Aan u zelf. Moeten wij ons schamen? Misschien wel, misschien ook niet. Ik zal altijd onthouden, dat wijlen mijn vriend Werumeus Buning, die er achtdui zend had, ze allemaal wilde wegdoen, be halve die welke hij belangrijk genoeg acht te om te houden. Dat waren er, vertelde hij, éénentwintig. U moet maar niet kwaad op mij worden en mij uitschelden voor kultuurloze slam pamper voor u zelf hét antwoord aan zelf gegeven hebt. Zullen wij dat afspreken? Elias Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met ALGIERS (AFP) Een officieel onder zoek naar het overlijden, in Franse gevan genschap, van de Algerijnse vakbondslei der Aissat Idir op 26 juli heeft uitgewezen, dat Idir is gestorven aan de gevolgen van ernstige brandwonden die hij in januari in zijn cel heeft opgelopen. Hj heeft vermoe delijk zijn deken in brand gestoken, moge lijk om zichzelf lichte verwondingen toe te brengen of anders om een incident uit te lokken en de aandacht van de autoriteiten op zich te vestigen, doch hij werd zo ern stig gewond, dat hij is overleden ondanks alle inspanningen van de artsen van het militaire ziekenhuis te Agiers om hem te redden, aldus een officieel communiqué van de gedelegeerde der Franse regering in Algiers, Delouvrier. Idir was in februari 1945 gearresteerd Hij werd vrijgesproken, doch toch gevan gen gehouden. Delouvrier zegt in zijn be kendmaking dat de auoriteiten geen ande re keus hadden. Hadden wij hem moeten vrijlaten met het riseco dat hij enige da gen later wellicht in Tunis was opgedoken, of dat hij volledig zou zijn verdwenen zon der een spoor na te laten? zo vraagt De louvrier zich in de bekendmaking af. Het eerste lid van de samenstelling nachtegaal is wel duidelijk. De moei lijkheid schuilt in het tweede lid. Uit de Duitse vorm Nachtigall en de Engel se nightingale blijkt wel dat wij met een algemeen Germaans woord te ma ken hebben. In het Middelnederlands bestond een werkwoord galen in de be tekenis: misbaar maken en het angsel- saksische werkwoord galan betekende: roepen, zingen. Er is hoe onvriende lijk het ook klinkt verwantschap met het Nederlandse werkwoord gillen (Engels to yell) en men zou nach tegaal dus kunnen „vertalen" als: de vogel die 's nachts rumoer maakt of poëtischer: de nachtzangster. Een ander verwant woord is galm. In vroegere poëzie gebruikte men in plaats van nachtegaal gaarne het woord philomeel. omdat volgens een Griekse sage Philomela in een nachtegaal werd veranderd. k.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3