Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING »compleet« pius 12 mineralen Kort en bondig „Lenteparade" wordt bloemen corso vol nieuwe vondsten Schilder Willem J. H. Thijs bekroond Aanstaande zaterdag kort geding tegen „T.V." Fotograaf maakt dodelijke val 4 Slag bij Waterloo Recente Nederlandse orkestwerken De radio Zeeft donderdag 7 elevisiehrncrornmn Ons nieuwe feuilleton ONTWERPEN ONTHULD Kerkelijk Nieuws Vrijgemaakt gerefor meerde predikanten spraken over hereniging 10 vitaminen N .V. PHILIPS-DUPHAR DOOR PIERRE NORD MIXERS v.a. ƒ55.75 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 v s Y.y ^:yv\. sf§§P De televisiekijkers die zondagavond ver namen dat er zo veel voor de baard gebo den werd konden dinsdag in het journaal zien dat Wim lbo naar de kapper is ge gaan en onder toezicht van Yoke Baretti zijn baard heeft laten scheren. De baard is naar de veiling gebracht, hetgeen wij iets te veel van het goede vonden. De vice-minister-president drs. H. A. Korthals sprak naar aanleiding van de Statuutdag, waarna een vlotte causerie volgde van Anthony van Kampen over West-Indië. Een geslaagde film werd daarbij vertoond. De N.T.S. nam een uitzending over van de Belgische televisie, namelijk een bal dat gehouden is kort voor de achttiende ju ni toen de slag bij Waterloo plaats had. Uit een historisch oogpunt was de uitzen ding voortreffelijk, maar als kijkspel ver veelde zij vrij spoedig. Men bleef te lang in de balzaal, waar tweehonderdvijftig gasten bijeen waren en het aantal hande lingen was beperkt en verliepen traag. Beeldschermer DOOR DE KRO werden dinsdagavond opnamen uitgezonden van een tweetal orkestwerken van Nederlandse componis ten die in september jongstleden uitge voerd zijn door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans in het kader van de Internationale Muziekweek van de ..Stichting Gaudeamus" te Bilthoven. Van de tweeëntwintigjarige Ton de Kruif hoorde men „Compozione per orchestra", gecomponeerd in dit jaar 1959. Onder de jongste generatie van scheppende musici heeft in de afgelopen drie. vier jaren het componeren volgens reeksen-systematiek (dodekafonie) vaste voet gekregen. Het aanwenden van twaalftoonsreeksen is thans bij de meest getalenteerde jonge componisten geen uitzondering meer, in ieder geval sluiten zij daarmee aan op wat, Internationaal gezien, blijkbaar aan de orde van de dag is. Het na-oorlogse Duits land heeft de stoot gegeven tot een ont wikkeling waarbij een componeerwijze die voor de machthebbers uit een recent ver leden tot „ontaarde kunst" voerde, met overeenkomstige maar tegengesteld ge richte dogmatische ijver tot de enig zalig makende werd uitgeroepen. Inmiddels is hetgeen vijftig jaar geleden door Schön- berg als dwangmaatregel werd geformu leerd om uit de impasse van een door de romantiek (met name door Wagner) ach tergelaten materiaal-chaos te geraken nog steeds het parool waarmee men tot een nieuwe, en nu veel radicalere crisis, naar nieuwe ontwikkelingen poogt te sturen. Misschien dat ook de Nederlandse compo nisten die, door hun afkomst en tradities, genoeg helderheid bezitten om van een twaalftoonsreeks geen fetisj te maken, hierbij een belangrijke rol kunnen spelen. Wat men dinsdagavond hoorde beide werken waren op de seriële techniek ge baseerd wekte wat dat betreft wel ver wachtingen. Het is bijzonder moeilijk, en ten dele onmogelijk, op grond van een radio-uitzending een oordeel te geven over twee zo on-alledaagse, gecompliceerde partituren. Vooralsnog leek mij het tweede werk de Symfonie no. 1 van de vijfen twintigjarige Otto Ketting (van wie het N.Ph.O. vrij onlangs een kort orkestwerk gespeeld heeft) het meest voldragen. Het geijkte vocabulaire waarmee de critiek een muzikaal werk pleegt te benaderen is on toereikend voor dergelijke uitingen. Men zou in het bereik van spanning, dreiging en angst over een genuanceerde termino logie moeten beschikken in de hoop het woordelijke equivalent te vinden. Waar het op aankomt is: Weer een 'aar om het zingen te verleren, weer een jaar om de arcering der toendraas uit het hoofd te vergeten. (Simon Vinkenoog) Dit is zeker zeer belangrijk, zowel voor degenen die muziek als voor degenen die aardrijkskunde bedrijven, en niet het minst voor hem die zich met de aardrijks kunde van de muziek moet bezighouden, de criticus. Wellicht dat hij daarna de kaart kan lezen die hem niet op een dwaal spoor zal brengen. Golfbreker HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Hoogmis. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV. 10.00 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Orgel spel. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Amus.muz. NCRV: 14.00 Promcnade-ork. 14.45 Gram. 15.00 Vocaal kwartet. 15.30 Ork.muz. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Ork.muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Voordr. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang en comm. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Vocaal ensem ble. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politiek praatje. 20.00 Gevarieerd progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gvmn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gram. 11.45 Van alle breedtegraden, praatje. 12.00 Met.ropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Theater-orkest. 15.30 Gram. 15.45 Blokfluit, clavecimbel en piano. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-filharm.orkest. In de pauze: 20.55—21.10 Voordr. Plm. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement, praatje. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Kamer- muz. 14.35 Gram. 15.10 en 15.30 Idem. 16.00 Koer sen. 16.05 Franse les. 16.21 Gewijde muziek. 16.45 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Lezing. 19.40 Gram. 19.50 Vrije pol. tribune. 20.00 Gram. 20.30 De akademie der diskofielen. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz NCRV 20.20 Filmbespreking. 20.40 De erfgename. TV-spel 22.10 Meditatie. Paul Tetar van Elvenfotids De jury voor de eindwedstrijd van het De Paul Tetar van Elvenfonds heeft het werk van de 27-jarige Amsterdamse kunst schilder Willem J. H. Thijs bekroond. De winnaar ontvangt een jaargeld voor stu diedoeleinden. De voorzitter van de maat schappij Arti et Amicitiae, die dit fonds beheert, heeft de uitslag van deze wed strijd bekend gemaakt, waarvoor vijf schilders waren uitgenodigd. Het onder werp was een episode uit Exodus: Farao's dochter, die bij het baden in de Nijl Mo- zes in het biezen kistje vindt. De vier in gezonden werken worden in een der zalen van Arti tentoongesteld. De heer P. A. G. de Ruwe, hoofdredac teur van het weekblad „T.V.", had giste ren een goede dag. Hij had namelijk een brief van de Nederlandse Televisie Stich ting ontvangen, waarin de redactie van het weekblad dezelfde faciliteiten werden toegezegd als de andere persorganen. De N.T.S. is daarmede teruggekomen op het schrijven van 29 september 1958 aan de uitgeefster van het weekblad „T.V.", waarin namens de vijf omroepverenigin gen werd verklaard dat geen medewer king kon worden gegeven. De moeilijkhe den in de televisiesector zijn voor het weekblad sinds het ogenblik dat de staats secretaris het door de N.T.S. ingestelde foto-monopolie vernietigde minder gewor den. Daarentegen woedt de strijd voort op het terrein van de radio, of, zoals de heer De Ruwe ons verklaarde: Nu her haalt zich in de radio-sector alle narig heid, die wij bij de televisie hebben ge had. Als voorbeeld noemde de heer De Ruwe dat de V.A.R.A. onlangs radiomedewer kers een circulaire heeft gezonden waar in werd verboden het weekblad „T.V." over programma's in te lichten. Boven dien had hij geconstateerd dat op het ge bied van de programmering in Hilver sum een grote verwarring bestaat omdat de voorlopige programma's met opzet worden vervalst om de redactie van „T.V." op een dwaalspoor te brengen. De bom zal misschien barsten in Arn hem, waar de omroepverenigingen za terdag de uitgeefster van het weekblad in kort geding voor de president van de Arn hemse rechtbank hebben gedaagd om dat zij zich op het standpunt stellen dat het auteursrecht van de programma's bij de omroepverenigingen rust. Geëist wordt op straffe van een dwangsom van 10.000 per verschijnend nummer staking van het publiceren van radio- en televisiepro gramma's. De omroepverenigingen zeg gen nadeel te ondervinden van het zeer snel groeiende weekblad. De uitgeefster zal worden vertegenwoordigd door haar juridische adviseur, mr. J. W. F. Donath. DE NEGEN MUZEN Festival Edinburgh. De 36-jarige Earl van Harewood is benoemd tot ar tistiek leider van het festival van Edin burgh. Hij volgt de 32-jarige Robert Pon- sonby op, die in maart zal .aftreden, omdat hij ontevreden is over hét 'féstivalbèleid Lord Harewood is de oudste zoon van de ..Princess Royal" en elfde in de rij van Britse troonopvolgers. Hij is gehuwd met de Oostenrijkse Marion Stein, een concert pianiste. Het vervolgverhaal, dat de lezers van morgen af op deze plaats zullen aan treffen, is niet zo gespitst op de mis daad als de titel „Misdaad om een erfe nis" doet vermoeden. Dat ter gerust stelling van de minnaars van een goed, romantisch feuilleton, dat zijn span ning ontleent aan andere dan alleen criminele motieven. Het landschap speelt in het vervolgverhaal, dat ons de komende maanden in beslag zal nemen, een niet onbelangrijke rol. Hei draagt bij tot de sfeer van het verhaal, het be ïnvloedt de hoofdfiguren, die hun be stemming veelal schijnen te hebben ge vonden, maar door de loop der gebeur tenissen voor een ander lot blijken voorbestemd. Daarin zal men zich, ge loven wij, graag verdiepen. Onder de naam „Lenteparade" zal volgend voorjaar, vermoedelijk op zater dag 23 april, een stoet van drie km dooi de bollenstreek trekken. Hierin rijden 33 praalwagens en tientallen ruiters en amazones, seooterrijders en fietsers mee. Aan alle gissingen over dit bloemen corso is dinsdagmiddag in café-restau rant „Treslong" in Ilillegom een einde gekomen. De ontwerper van het bloe mencorso in de bollenstreek, de fantasie rijke heer A. W. van Driel uit Amstel veen, heeft daar namelijk zijn nieuwe ontwerpen onthuld. Na het bloemencorso van dit voorjaar zijn stemmen opgegaan dat het corso drin gend vernieuwing behoefde. Men wil wel eens wat anders dan de sprookjesachtige en mythologische uitbeeldingen. De ont werper heeft met deze wensen rekening gehouden. Want het bloemencorso van volgend jaar wordt geheel anders dan in de voorgaande jaren, het wordt anekdo tisch en begrijpelijk voor een groot pu bliek. De heer Van Driel heeft zich in zijn stijl beslist vernieuwd. Maar de nieuwe ontwerpen zullen de makers van de praalwagens voor een moeilijke opgave stellen, want de geraamten van de wa gens zullen nogal wat smeedkunst eisen. Het corso belooft een levendig e" pig kijkspel te worden. Levendig door de vele figuranten, die als ruiters en a.aa/.u- nes de wagens omringen. Grappig door de keuze van de onderwerpen en de wijze waarop deze, vooral in de details, zijn uit gebeeld. Bij het ontwerpen heeft de heer Van Driel de komst van de tulp in West-Euro pa, vierhonderd jaar geleden, tot uitgangs punt genomen. Tevens staat dit corso in het teken van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. In ruim dertig onderwerpen heeft de heer Van Driel een grappig beeld gegeven van de hoogtepun ten uit de afgelopen vierhonderd jaar. Vooral op de uitvindingen zal een leuke kijk wordeh geboden. Prahlwagëns zullen verder gewijd zijn aan de bloem in het da gelijks leven. De lange stoet zal worden geopend door een maitre des fleurs, waarna een bloem rijke uitbeelding zal worden gegeven van de reis, die de tulp van Voor-Azië naar West-Europa heeft gemaakt. De bollenstreek-drieling Hilda, Lisa en Saskia zal op een wagen voorafgaan aan het feeërieke Land van de sultan. De ont dekkingsreizen worden gesymboliseerd door een wagen van sneeuw en ijs met vijf beren, „levende" verzekerde de heer Van Driel. In de stoet „zweven" een luchtballon en een luchtschip mee, rijden een oude trein en locomotief, vaart een schip naar de nieuwe wereld met de eerste bollenreizi- ger in 1849, speelt een grote grammofoon deuntjes uit het verleden, „tikken" alle soorten klokken, voorafgegaan door Va der Tijd. Praalwagens hebben ondermeer als onderwerp: de pers, film en televisie, de uitvinding van de elektriciteit en de telefoon, de bollenexport, veilingen en ten toonstellingen. De stoet wordt gesloten met een aan het eeuwfeest van „Bloem bollencultuur" gewijd rijdend bloementa- pijt, waarop figuranten met de provincie wapens, en vlaggen van vele landen. Daar achter volgt een escorte van ruiters met de wapens van de afdelingen van „Bloembol lencultuur". Er is een kleine kans dat de bloemen- stoet van Sassenheim naar Hillegom slechts één keer rijdt. De rijkspolitie heeft hiertoe namelijk de wens te kennen ge geven. Maar het corsocomité zal alles doen om te bewerkstelligen dat het corso zowel 's morgens als 's middags rijdt. Overwogen wordt het vertrek van de stoet 's morgens een uur vroeger te stellen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-BI ij dorp (vac. dr. W. van Leeuwen): H. Huting te Gouda. Aangenomen naar Zijpe (N.H.) (toez.): H. D. Homan te Maasbommel. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) •Beroepen te- Kempton-Park, Zuid-Afri ka, W. Boessenkool te Capelle a. d. IJsel. 50.51. Wat stonden er 'n massa van die rotspieken'Een hele tijd moest de paling nog verder zwemmen, vóór ze er tussendoor waren. Toen kioam er weer 'n stuk open water, en daarna bereikten ze een hoge rotswand, waarin een grote poort was. Is dit het paleis? vroeg Ipso. Ja meester, antwoordde de paling. Hier is het paleis van onze Vissenkoning! Ipso keek naar de grimmige rotswand en ivas nieuwsgierig, wat ze daarachter zouden vinden. De paling zwom. recht op de poort af en klopte met z'n kop tegen de hoge deuren. Bij de nieuwe bouw van de rijksvishal in IJmuiden is dinsdagmorgen een foto graaf uit Den Haag door een glazen dak gevallen en later aan de gevolgen hiervan in het Antoniuszickenhuis overleden. De fotograaf, de 55-jarige J. Schaepman maakte in opdracht van de aannemer fo to's van de in aanbouw zijnde rijksvishal. Samen met de uitvoerder bevond de foto graaf zich op het dak van de hal. Ofschoon de uitvoerder van de aannemingsmaat schappij de fotograaf had gewaarschuwd niet op de glasplaten te gaan staan, deed deze dit toch met het gevolg dat hij erdoor zakte en ongeveer zeven meter viel. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden ge bracht, waar hij enkele uren later overleed In hotel Van Gijtenbeek te Zwolle zijn gisteren op uitnodiging van een commissie van vijf predikanten van de gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) ongeveer zestig predikanten, behorend tot deze kerkfor- matie, bijeen geweest. Zij luisterden naar een toelichting die ds. Okke Jager uit Al melo gaf op de besluiten van de in septem ber te trecht gehouden vergadering van de synode der gereformeerde Kerken. De gereformeerde synode heeft toen de zoge- gezet, waardoor een der belangrijkste be lemmeringen voor toenadering tussen ge reformeerden en vrijgemaakt gerefor meerden uit de weg werd geruimd. De bij eenkomst in Zwolle, waartegen hier en daar nogal verzet was gerezen, duurde zes uur en werd zeer geslaagd genoemd. De zestig aanwezige predikanten verte genwoordigden een derde a een vierde deel van het-pr.edityiRtenkorps-dep vrijge maakt gereformeerden. 7n.fl .7i'i''i Advertentie riohyfra! De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 72 Duchemin schrok even en de anderen, met inbegrip van de rechter, lachten. In feite was de gehele zaak zo ingewikkeld geworden, dat de commissaris zelf nog niet in staat was alle aspekten ervan te overzien. Pas die avond ging Christiane verder, zei Char les Lorrain opeens: „Als die man in Vindons kamer nu eens een ander is geweest? Ik heb hem niet al te goed bekeken. Jullie wel?" „Ik ook niet", zei ik. En Chantal had hem nog nooit van dichtbij gezien. Het was een dwaze gedachte, maar wij hadden geen rust, eer wij op la Ligne Frangaise een onderzoek hadden ingesteld. De politie was al vertrokken en alleen de kamer van Vin don bleek verzegeld. Ik verzeker u dat wij daarna niet al te zeer schrokken toen wij het lijk van Vindon nog in de goederenlift aantroffen. Ik begrijp volkomen dat u mij bij onze eerste ont moeting niet volledig hebt ingelicht, zei Duchemin, maar het is mij een raadsel, waarom u na het vinden van het lijk van de echte Vindon geen contact met mij hebt opgenomen. Delforge had kunnen zeggen: „Ik heb hem een stomp gegeven", en En u zou hem eveneens over het andere lijk heb ben ondervraagd, zei Christiane. U zou hem op dal ogenblik stellig niet hebben laten gaan. U kunt de gan.r van zaken niet vergeten zijn. U zou stellig niet hebber toegegeven, dat Vindon aan een hartaanval kon zijn ge storven. U kwam Pierre tegemoet alsof hij een moorde naar was. En omdat u voor de moord in Vindons kame geen verdachte beschikbaar had, zou u alles hebben ge daan wat in uw vermogen lag om hem ook die moor te doen bekennen. Ik verzeker u, dat hij niet vrijgespro ken zou zijn. Toch wel, zei Duchemin. Uw inlichtingen ovei het privéleven van Vindon en Vera Daï Do, het feit, da er tussen die twee een verhouding bestpnd, kortom alle wat u ons daareven hebt onthuld zou voldoende zijn ge weest om ons ervan te overtuigen, dat Vindon Daï Dc had vermoord Om te beginnen, zei Christiane strijdvaardig, beschikte ik toen nog niet over die inlichtingen. Ik har alle gegevens nog lang niet binnen. Ik was er bijvoor beeld niet van op de hoogte dat Vindon per schip uil Antwerpen wilde vluchten en dat hij zich te Hong-Kong wilde vestigen. En zo was er veel meer Denkt u zich de situatie toch goed in. Ik was er in het geheel niet ze ker van, dat het lijk uit de kamer van Vindon werkelijk Daï Do was, ofschoon ik het al dadelijk min of meer vermoedde. Ik wist niet, dat Vindon een verhouding met Vera Daï Do had. Ook leek mij waarschijnlijk, maar ik had geen zekerheid En die revolver, die op Vindon gevonden is? Hebt u niet bedacht dat de moord met dit wapen kon zijn ge pleegd en dat de politie dit kon uitzoeken? U kunt me geloven of niet, maar wij hebben geen van allen de moed gehad Vindon die nacht te fouilleren. Aan moed ontbreekt het u overigens niet, merkte Lheureux met een zuur gezicht op. Ik verzeker u, dat mijn moed in de nacht van 18 op 19 oktober ver te zoeken was. Slechts één ding wist ik zeker: Pierre Delforge was de oorzaak van Vindons dood. Ik had een stellige overtuiging: De politie dreef de zaak in een richting, die het hem zeer moeilijk zou maken zich schoon te praten. Hij liep de kans op een zware straf. En mijn gevoel verzette zich hiertegen. Zoals ik u al eerder heb gezegd: zes maanden gevan genisstraf al was het maar voorwaardelijk, zou nog een te hoge prijs zijn voor de huid van een Vindon. Op dat ogenblik ben ik op de gedachte gekomen hem te. beschermen. Ik zou het proces normaal doorgang la ten vinden en Pierre redden door op het juiste moment met dit lijk voor de dag te komen. Ik meende dat Vin don ons dit wel schuldig was. Ik heb voor onze schijn- verdediging een advocaat genomen, die het spel overtui gend zou spelen, omdat hij niet de man was om onze .vare verdediging te doorzien. Ik heb er één gekozen lie stokoud was, schatrijk en niet al te intelligent. Zijn carrière, die achter hem lag, liep geen gevaar. Zijn ver mogen heb ik aangevuld en zijn reputatie was zo, dat er niets meer aan te bederven viel. Ik heb er geen spijt van. Hij is vermoedelijk de enige, maar hij gelooft werkelijk dat de ontdekking van het lijk vlak voor de uitspraak aan een samenloop van omstandigheden moet worden toegeschreven. Hij is zeer met zichzelf ingenomen, mogelijk heeft hij voor het eerst in zijn leven vrijspraak voor een cliënt bereikt. Zijn oude dag zal er aangenamer door worden. Meer spijt heb ik ten opzichte van u meneer de commissaris en van u, me neer de rechter. Nu ik u beter ken, begrijp ik, dat ik vertrouwen in u had kunnen stellen. U wilt wel in over weging nemen dat ik, toen ik Vindon eenmaal naar el ders had overgebracht, moeilijk terug kon. Kortom, ik bied u mijn oprechte verontschuldigingen aan. Ik ben wel eens in de humor gevlucht, omdat een ernstig on derhoud daarmee nu eenmaal zoveel gemakkelijker verloopt, maar ik verzeker u, dat deze verontschuldi gingen volkomen ernstig zijn gemeend. Intussen mag ik u nog eenmaal met de feiten lastig vallen. Lorrain, Chantal en ik kunnen nooit of te nim mer worden beschuldigd van medeplichtigheid aan een moord, die niet gepleegd is. Men zal evenmin kunnen bewijzen dat die klap van Delforge de oorzaak van Vin dons dood is geweest. Afleggen van vals getuigenis? Nie mand van ons heeft ooit verklaard dat Delforge Vin don niet heeft gedood. De werkelijke Vindon dan. De rechter stond op en zijn mondhoeken krulden zich tot een glimlach om. Hij wist hoe hij zijn ver lies moest nemen. Hij zei: Juffrouw d'Engoult, dit was het meest voortref felijke pleidooi, dat ik in lange tijd heb behoord. Ik zal u zelfs niet ten laste leggen dat u de justitie iets in de weg hebt gelegd. Ik zou trouwens nu ik u eenmaal ken, geen rustige nacht meer hebben, uit angst dat u nog meer verrassingen achter de hand houdt. Kort om, wij zwijgen erover! Hij wachtte tot ook Duchemin opstond. Heren, zei Christiane opgewekt, op die trieste zondag heeft de commissaris ons een whisky aangebo den, die, als ik het zo mag noemen, door de gebeurte nissen werd achterhaald. Wij hadden een borrel be steld toen wij nog aangenaam met elkaar praatten en de borrel kwam toen wij vijanden waren geworden. Ik herinner me nog gezegd te hebben: „Ik zal toch maar iets drinken. Ik sterf van de dorst". Duchemin schaterde. U hebt nog meer gezegd! riep hij. U zei: „Ik hoop u onder betere omstandigheden eens een borrel te kunnen aanbieden, namelijk wan neer ik u van de onschuld van onze medewerker heb overtuigd". Weet u nog wat ik geantwoord heb? „Ik zal de uitnodiging met genoegen aanvaarden. U ge looft mij misschien niet, maar ik ben buitengewoon ge steld op onschuldige mensen! Mag ik u dan een borrel aanbieden? stelde Chris tiane voor. En zowel de rechter als de commissaris zei: Heel graag. EINDE Kerstlicht in Gouda. Vrijdag zal de voor het stadhuis van Gouda opgestelde Noorse kerstboom worden ontstoken. Elk jaar schenkt de Noorse stad Kongsberg aan Gouda een kerstboom. Ook dit jaar zullen de gevels van het stadhuis en van andere gebouwen worden verlicht. Kolendamp. In een ziekenhuis te Rot terdam is overleden de 63-jarige kachel smid C. van der Lugt. Hij en zijn echtge note waren verleden week bewusteloos in hun woning aangetroffen. De kachel was defect, waardoor het echtpaar door kolen damp was bedwelmd. De vrouw wordt nog in het ziekenhuis verpleegd. Technische streekschool. Te Breuke- len is de eerste lagere technische streek school geopend. Deze school heeft bijna twee miljoen gekost met inbegrip van het gymnastieklokaal dat men binnenkort zal aanbouwen. De school, die plaats biedt aan driehonderdvijftig leerlingen, is noodzake lijk geworden door de structuurverande ring van de Vechtstreek, waardoor in Breu- kelen nog slechts acht percent van de be roepsbevolking in de agrarische sector werkzaam is. Onderscheiding. Te München is aan prof. dr. E. D. Hirsch Ballin, hoogleraar in het Nederlands en internationaal auteursrecht aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, de Richard Strauss- medaille overhandigd, wegens zijn ver diensten voor het internationaal auteurs recht. Advertentie BRAUN - KENWOOD ELAUL Nieuwe Groenmarkt 2 - Telefoon 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - Telefoon 57900 Nassaustraat 5 - Tel. 15220 - Haarlem Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Het Amsterdams Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Jack the Ripper," 18 jaar; 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Het moeras der zonde," 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De hel van Noord-Afrika", 14 jaar. - Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem," 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur „Jane Eyre", 14 jaar. Minerva 'Theater: Vandaag 20.15 uur „La grande illusion", 14 jaar. Donderdag 20.15 uur: „Don Giovanni", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19"en 21.15 uur: „House boat", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Gedwongen ver raad", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag: 14.15, 19 en 21.15 uur: „Mon oncle", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10-17 uur (bo vendien dondei'dags van 19-21.30 uur) en zondags van 13-16 uur: Expositie „Kerk bouw nu". Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10-17 uur en zondag 14-17 uur: Expo sitie van werk van Judith Laqueur-Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10-15 en zondags van 13-15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Savers. Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10-22 uur: Expositie van tekeningen van Georg Rueter. Chez Nous (Spaarnelaan 25): Tot 28 de cember dagelijks van 11-17 uur: Expositie van aquarellen van Frans Funke. DIVERSEN Vleeshal: Donderdag 12.15 uur: Bezin- ningspauze; pater C. van Baarle over „Ik zoek een mens". Concertgebouw: Donderdag 20 uur: con tactavond Esperantocursisten. Concertgebouw: Woensdag 20 uur: voor lichtingsavond gewestelijk Arbeidsbu reau. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en donderdag 20 uur: De Zandvoort- se operettevereniging met „lm weissen Rössl". Frans Halsmuseum: Donderdag 20 uur: Filmavond Volksuniversiteit. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 11 decem ber).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4