Wethouder Verbeek over financiële toekomst niet optimistisch Wethouder De Boer op bres voor onderwijsinspectie Streekplannen zullen opnieuw op de helling moeten Geen medelijden met huiseigenaren Tegen gasprijsverhoging Ook nog gewone agenda voor raad Velsen Wasmachines Centrifuges LOENDERSLOOT Raad heeft vertrouwen in W. F. Visserhuis Velsense tunnel is zaak van gemeentepolitie FELISON, LEESZAAL EN ZWEMBAD B. en W. gehele avond aan het woord verlovingsringen Juwelier R. DE BOER WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 SSH-gymnasten in onderlinge wedstrijden c, WANNEER DE NIEUWE REGELING van de verhouding tussen rijk en gemeenten er is, zal de financiële positie van Velsen er beslist niet op vooruit- faan. Dat was de mening van wethouder R. Verbeek, die bij ontstentenis van e door ziekte verhinderde wethouder A. de Jong diens portefeuille verdedigde, waarbij hij de geheel nieuwe visie, door de heer De Jong in zijn wethouderschap getoond, roemde. De heer Verbeek wees er op, dat Velsen bij de gemeenten met de hoogste uitkering behoort. Men zal er dus wel wat op achteruitgaan. Daarbij is een troost, dat elke gemeente, die achteruit gaat, gedurende vijf jaar een garantiebedrag ontvangt. Daarna wordt dit bedrag elk jaar met twintig percent verminderd. „Velsen is in de toekomst beslist niet klaar met zijn matige verhoging van de straatbelasting, als u daartoe besluit. Je kunt niet zeggen „we schrappen dit en dat maar," want we hebben als gemeen te een taak, dat ben ik met mevrouw Hoek (P.S.P.) eens," aldus de heer Verbeek. Hij zette uiteen, dat straks de gemeen ten, die tekorten hebben wat krijgen van de gemeenten, die er beter voor staan. „Maar zijn die eerste gemeenten ook zui niger?" vroeg de wethouder zich af, die de gevolgde methode niet helemaal eer lijk vond. De wethouder wees er vervolgens op, dat men er rekening mee moet houden, dat een liquide maken van de reserve een verzwaring van de rentevoet ten gevolge heeft. De heer Verbeek uitte daarop zijn waar dering voor de grondige wijze, waarop de heer Nuyens (K.V.P.) de begroting weer bleek te hebben onderzocht. Zo had deze ook de verlengde afschrijvingen ontdekt, onder meer bij de plantsoenendienst. Zijn verwijt, dat het nieuwe systeem geruis loos was ingevoerd, werd door de heer Verbeek gepareerd. „Het ging er helemaal niet om de be groting sluitend te maken", zei de wethou der. „De heer De Jong, altijd op zoek naar vernieuwingsmogelijkheden, bestu deerde de wijze van afschrijving van de activa. Toen merkte hij, dat het oude sys teem bij de plantsoenen in het geheel niet nodig was. Plantsoenen worden van on derhoud eerder beter. Daarom verdubbel de hij de afschrijvingsduur." Goedkope leningen De heer Verbeek zei, eveneens in ant woord op een vraag van de heer Nuyens, dat ook Velsen wel „goedkope leningen" heeft kunnen krijgen. Maar er waren al tijd voorwaarden als hoge afsluitprovisies of koppelverkoop van grond. „Daarom zijn we er nooit ingetrapt, het zou net zo duur geworden zijn als een lening van 5x/i percent." De heer Tijssen (C.H.) had het stijgen van de uitgaven per inwoner gesigna leerd. „Dat is heel gewoon, meneer Tijs sen" zei de heer Verbeek, „dat is in uw gezin ook zo. Het is een gevolg van de steeds voortgaande inflatie." De wethouder zei daarna dat een even tuele gasprijsverhoging in de ogen van het college onaanvaardbaar is. Men mag dit element niet gebruiken om een begro- Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton c.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Het meest opvallende van de vragen over de begroting van Velsen 1960, die de portefeuille van sociale zaken betroffen, was wel, dat er geen vraag over het W. F. Vissershuis werd gesteld. Wethouder C. P. J. Maas was hier zeer mee in zijn schik. Want hieruit bleek, dat er bij de raadsleden vertrouwen bestaat in het be leid, dat op het ogenblik in dit bejaarden tehuis wordt gevoerd. De heer Maas gaf eerst een inzicht in de normen van sociale zaken waar de heer Andrea (P.v.d.A.) om had gevraagd en verklaarde zich daarna naar aanlei ding van een opmerking van de heer Hoorn tegen afschaffing van het verhaals recht. Hij verklaarde, dat in Velsen de wacht tijd voor een woning drie jaar be draagt, hetgeen korter is dan in vele an dere plaatsen. Als de wethouder van open bare werken er echter niet in slaagt tot woningbouw te komen, is er voor de wet houder van de woonruimteverdeling wei nig aan te doen. Hij zei dat het niet meevalt mensen uit de Elta te laten verhuizen. Toch heeft men al velen aan een nieuwe woning met een draaglijke huur geholpen, waarbij men de nodige steun heeft verleend. De doorstro ming van echtparen naar kleinere wonin gen blijkt niet zo gemakkelijk. Evenmin als het meevalt bejaarden in een beneden- duplex te plaatsen, als boven ook geen bejaarden wonen. De heer Maas zei, dat het met het ver huizen van mensen van goedkope naar duurdere woningen wel wil lukken. Al zit ten er nog heel wat mensen met een be hoorlijk inkomen in een woningwetwoning. Men mist de sterke hand om te kunnen verwijderen. De wethouder achtte het niet juist het overleg over de ambtenarensalarissen met een adres te doorkruisen, zoals de communisten wilden. Ten aanzien van de zelfwasserij zei de wethouder, dat de maximum capaciteit 88.000 kilo is. 's Zo mers is er een belangrijke onderbezetting. Door 's avonds te laten wassen kan men veel mensen helpen, maar dan komt men ook dadelijk voor veel grotere uitgaven, onder meer door een noodzakelijke dub bele personeelsbezetting. Veel propaganda kan een goed middel blijken om de zelfwasserij nog beter te laten draaien. Het plaatsen van papierbakken op de Markt achtte de wethouder niet afdoende. Wethouder R. Verbeek ting sluitend te maken. Dan zou men er een indirecte belasting van maken. De heer Verbeek vond het idee van de heer Pleyer (V.V.D.) om een vaste com missie voor het nazien van de gemeente rekening in te stellen, formeel uitstekend. Maar hij meende, dat er in de praktijk dezelfde mensen in zouden gaan zitten als in de financiële commissie. Uitvoerig ging de heer Verbeek daarna in op het betoog van mevrouw Hoek. Zij wilde bevriezing voorkomen en de heer Verbeek roemde het gedegen betoog van het enige P.S.P.-lid in de raad. „Maar al hebt u gelijk wat de taak van de gemeen te betreft, u moet toch ook rekening hou den met de middelen. Er zijn gemeenten, die roekeloos alle behoeften in de begro ting verwerken. Het tekort wordt dan zeer groot, maar ik vind het een schot in de lucht. Vooral nu wij er nog zo gunstig voorstaan in vergelijking met bijvoox-beeld Beverwijk, dat elk jaar bezwaar maakt tegen de veel kleinere uitkering, dan die van Velsen, terwijl Beverwijk dezelfde ta ken heeft. Als u uw gezinsbegroting maakt, zet u er toch ook geen reis naar Australië op?" vroeg wethouder Verbeek, waarop me vrouw Hoek onmiddellijk antwoordde, dat het ook niet bepaald haar taak was een reis naar Australië te maken. „We moeten met deze begroting werken en alleen het bereikbare opnemen. Er is een gevaar, dat we gaan vergeten ,dat on ze taak meer vraagt dan alleen het hoog nodige, maar dan zijn er wel raadsleden als mevrouw Hoek om ons uit de dommel te helpen" zei de wethouder, die daarna betoogde, dat er nog wel andere remmen zijn dan financiële. Adres huiseigenaren De wethouder bleek in het geheel niet onder de indruk van het adres van de huis eigenaren over de voorgestelde straatbe lasting. „In 1946 waren er 9162 oude wo ningen in Velsen, waar de eigenaren na genoeg niets aan hebben gedaan. Maar ze hebben wel alle huurverhogingen ontvan gen. Het bleek nodig om de eigenaren Van 4675 woningen te verplichten bepaalde noodzakelijke verbeteringen aan te bren gen. Dat gebeurt alleen als de toestand al in-droevig is. Er werd veel tegenstand ondervonden. U moet begrijpen, dat het hier om de allerslechtste woningen ging. Over de andere praten we dan nog niet. Ik kan niet van medelijden met de huis eigenaren worden vervuld, als ik hun adres lees." De wethouder zei, dat hij geen kans zag tot een progressieve straat belasting te komen. Maar in de huurop brengst zit al een zekere progressie afge sloten. In zijn beantwoording van de vragen, maandag door vele leden van de Velsense gemeenteraad gesteld, heeft loco-burge meester H. de Boer dinsdagavond vele punten aangesneden. Zo was hij van me ning, dat de bewaking van de tunnel een zaak van de gemeentepolitie moet blijven, ook al zouden de kosten hoger zijn. Hij zei, dat men van de B.B. over 1959 nog een voordelig saldo had van 10.000. B. en W. zullen pogen de kosten van de B.B. in belangrijke mate door het Rijk te laten betalen. Hij meende, dat de beschou wingen van mevrouw Hoek (P.S.P.) niet in de raad thuishoorden en de heer Kruis man wees hij erop, dat achter het ijzeren gordijn meer dan 50 cent per inwoner voor de B.B. wordt betaald. De heer De Boer meende, dat er door het dagelijks bestuur van het IJmondad- viescollege toch wel enig produktief werk is gedaan. Maar het was meer een ver zameling van drie dagelijkse besturen, hetgeen vruchtbare gedachtenwisselingen evenwel vaak niet in de weg stond. De kritiek hoort eigenlijk thuis in het advies college zelf. Daar dit binnenkort bijeen- De voorzitter zegde toe, dat er begin volgend jaar een totaal nieuwe aanpak van de raadhuiskwestie zou volgen, waar in men uitvoerig van gedachten zou kun nen wisselen. Hij stond met enige reserve tegenover de voorgenomen tocht van het politiek jongerencontact naar Oost-Duitsland. „De jongeren zullen volledige vrijheid moeten eisen", zei hij. De begroting zal wel niet veel eerder kunnen worden behandeld. Men moet een begroting samenstellen, die de uiteindelij ke rekening benadert, en dan rnoet men wel wachten op de bekendmaking van de rijksbijdrage, die pas na de rijksbegro ting komt. De suggestie van de heer Nuyens (K.V.P.), om 10.000 voor de bestrijding van de honger te geven, vond de heer De Boer zeer sympathiek. Maar hij wilde dit toch spelen via de Vereniging van Neder landse Gemeenten, om zodoende tot een landelijk fonds te komen. Wat de tweede hoogoven op Rozenburg betreft, was de heer De Boer van mening, dat het niet tot de competentie van de raad Velsen behoort zich een oordeel aan te matigen, of deze van nationaal belang is of een nadeel. Dit mag ook niet wor den beoordeeld door de raadsleden van Amsterdam of Rotterdam. Het is een na tionale zaak. Ook de kwestie van de Am sterdamse en Haarlemse plannen moet op hoog niveau worden bezien. In de behandeling van de vragen over zqn portefeuille is Velsens wethouder van Onderwfjs, de heer H de Boer (P.v.d.A.) soms zeer fel van leer getrokken. Dat ge schiedde al enigéi-inate, tóen de leeszaal ter sprake kwam, sterker, toen het over de vereniging van kunstschilders Felison ging en het sterkst, toen hfj de gemeentelijke onderwijsinspectie verdedigde tegen het V.V.D.-strcven naar bezuiniging. In al deze gevallen gaf de wethouder te kennen, dat men eigenlijk nooit genoeg geld kan besteden aan deze culturele in stellingen, en in alle gevallen was een op merking uit de V.V.D.-hoek de aanleiding. Hetgeen veel belooft voor vanavond, als de heer Schotman de kans krijgt zijn me ning scherp te formuleren. De wethouder begon met te constate ren, dat het gebruik van het open zwem bad is toegenomen door een verlaagde prijs. Bij het Velserbad liggen de feiten anders. „Maar deze dingen kosten nu een maal geld" zei de wethouder. „Als men in een plantsoen wandelt betaalt men geen entree, evenmin als op het strand. Toch moet er geld voor worden gefourneerd". De wethouder meende wel, dat de ver dere ontwikkeling van de gemeente zou leiden tot sanering van de badhuizen. Sporthallen De heer De Boer meende, dat de sport er in Velsen in het geheel niet slecht voor staat. Wel komen er voorlopig geen sport hallen, omdat de gymlokalen voorrang krijgen. „We moeten uitkijken met sport hallen" zei de heer De Boer. „Ze kosten minstens een ton per jaar. Niet die in Heemskerk natuurlijk, dat is gewoon een gymlokaal. Als ze dat een sporthal noe men, hebben wij veertien sporthallen. Maar een echte grote sporthal kost handen vol geld. Laat ons eerst maar wat be scheiden blijven. Dat betekent niet, dat het idee is losgelaten, want aan het gymlo kaal aan het Moerbergplantsoen kan zo een sporthal worden gebouwd". De heer De Boer vond het wat scheef, dat men op de ene plaats een kolossaal ge bouw optrekt, terwijl men dan op een an dere plaats een schoolgebouw ziet, dat de toets der kritiek niet kan doorstaan. „De welvaart moet eerlijk worden verdeeld, en dan moeten er geen perfectionistische eisen worden gesteld. Er zijn nog honder den schoolgebouwen, die de toets der kri tiek niet kunnen doorstaan". Felison Naar aanleiding van een opmerking over het geringe aantal bezoekers voor „Felison" haalde de wethouder de ge meente Amersfoort aan. Daar heeft men juist zo'n groep schilders De gemeente heeft een zaal van 175.000 beschikbaar gesteld en f 5000 subsidie gegeven. Men animeert het werk en het bezoek. „U moet er op rekenen, dat we u eerstdaags een aanvullend krediet zullen vragen om de voormalige leeszaal te verbeteren en tot een efficiënter gebruik te kunnen komen We schieten nog schromelijk tekort in on ze plicht tegenover onze kunstenaars". Als zijn persoonlijke mening gaf de wet houder De Boer daarna te kennen dat het lezen in de leeszaal eigenlijk vrij behoort te zijn. Er tegenover staat de mening, dat men moet oetalen wat de kostprijs is. „La ten we naar een middenweg streven" vond de wethouder, die verder verklaarde, dat de buurthuizen tot dusverre geen suc ces zijn geworden door de levensbeschou welijke moeilijkheden. De heer Schotman (V.V.D.) had be zwaar gemaakt tegen het subsidie voor jeugduitwisseling, dat al was verminderd. Hij *af er de voorkeur aan het geld aan een reisvereniging te verschaffen, die jeugdreizen zou kunnen organiseren. De wethouder achtte dit geheel fout. Hij wees er op, dat de jeugduitwisseling niet door een gemeentelijk bureau wordt georgani seerd, zoals de heer Schotman had ge zegd, maar door de Velser Jeugdcentra- Ie. Er is alleen iets van het subsidie afge gaan, omdat de jongeren zelf zo veel heb ben bijgedragen. „Dit werk is buitenge woon belangrijk. Wij moeten dit als over heid stimuleren. Zo nodig zullen wij het subsidie laten stijgen". De wethouder zei vervolgens, dat het tehuis voor chronische zieken waarschijn lijk eind april zal worden aanbesteed, en dat het niet de bedoeling is, dat heel Ken- nemergaarde voor de rijsport wordt be nut. Wat die ruitersport aangaat, deelde hij mee, dat nu een aantal prominente fi guren bereid is gevonden zitting te nemen in een nieuwe stichting. Er bestaat nu kans, dat de ruitersport in Velsen kan worden gehandhaafd. De wethouder zette uiteen, dat er geen aanslag op het instituut van boventallige leerkrachten wordt gepleegd. Maar als de geboorte-overschottop zo dadelijk van de lagere school is verdwenen, kan het ge beuren, dat er geen werk is voor een bo ventallige leerkracht. Tot dusverre is daar overigens nog nooit sprake van geweest. Als belangrijke positieve factor daar tegenover zette de wethouder van onder wijs de voorgenomen besluiten tot stich ting van een LOM-school en een open- luchtschool, waaruit wel blijkt, dat er geen sprake van is, dat het college op het onderwijs wil bezuinigen. Integendeel. De wethouder zei, dat het schooloefenschip waarover we onlangs uitvoerig schreven, RED) binnenkoi-t in de raad wordt bespro ken en dat het internaat voor de visserij- school weer in bespreking zal worden ge bracht. Onderwijsinspectie Toen kwam hij aan de opmerking van de heer Schotman over de schoolinspectie. De heer Schotman was gevallen over een post voor boeken voor de inspectie. Dit veroorzaakte een ware uitbarsting bij de heer De Boer. „Over deze aanval op de gemeentelijke inspectie wil ik graag wat zeggen. Deze instelling is absoluut noodzakelijk. Toen de inspectie tot stand kwam waren enkele leden, waaronder de V.V.D., tegen. Latei- zagen ze echter de noodzaak in. En nu komt er van die zijde een opmerking over de te dure inspectie. Ik geloof, dat u er niets van begrijpt. Kijkt u eens in onder wijsbladen wat tot de taken van de inspec tie, dit bureau voor organisatie en opvoe ding, behoort". De wethouder vertelde, dat de boeren, toen ze slecht leggende kippen hadden, gingen zeggen „Het zal mijn schuld zijn" f*' Loco-burgemeester De Boer en gingen studeren. Men kan niet zeggen „bij het onderwijs mislukt 60 percent, wat kun je er aan doen". De inspectie organi seert van alles, om het onderwijs te ver beteren. Dat kost geld en het zal nog veel meer gaan kosten. „Ik vind deze aanval onredelijk, ook te genover deze twee ambtenaren. De raads leden hebben de ambtenaren dank ge bracht, maar deze twee worden zo buiten gesloten. Ik kan u wel zeggen, dat deze twee ambtenaren al 10.000 en meer voor ons hebben verdiend dan hun salaris be draagt in hun controlerende taak, die maar een van hun taken is. Wat zou het voor Wethouder Verbeek betekenen als zijn directeur er niet was? Zo heb ik dit onmisbare bureau, dat enorm belangrijk is voor de jeugd. En moet er dan worden gepraat over 500 voor boeken, waar leerkrachten en kinderen van profiteren?" Bedrijven De wethouder sprak ook nog als wethou der van de bedrijven, waarbij hij eveneens stelling nam tegen de suggestie de gas- prijzen te verhogen. „Jaren is de winst in een egalisatiefonds gestort, en nu mogen we niet zo maar ineens dit fonds voor wat anders gebruiken" zei hij De wethouder signaleerde vervolgens het verschijnsel van de gasontploffingsrampen in Neder land en het buitenland. Vooral reukloos gas als aardgas kan gevaarlijk zijn. Goe de controle van hoofd- en huisleidingen is daarom noodzakelijk en daarvoor moet het geld van de winst in de eerste plaats wor den gebruikt. De wethouder uitte zijn waardering voor het werk van de waterleiding in de afgelo pen zomer en zette uiteen, dat de mecha nisering van de administratie pas volgend jaar goed door zal werken. „Er heerst een gevoel van onbehagen met betrekking tot de bekendgemaakte Amsterdamse en Haarlemse plannen", zei wethouder R. Verbeek van Openbare Werken dinsdag in de Velsense raad. „We zitten niet werkeloos. We zyn hard bezig aan een nota, al worden we gehandicapt door de ziekten in het college. Maar we zijn beslist eerder klaar met de nota dan Amsterdam met zyn havens". De wethouder constateerde, dat het streekplan voorlopig geen wijziging on dergaat. „Alles blijft bij het oude, de Raad van State houdt zitting alsof er niets aan de hand is. Het is wel enigermate ver makelijk, hoe men laconiek doorgaat, ter wijl er rondom een revolutie aan de gang is" zei de heer Verbeek, die memoreerde, hoe het plan van het „Westen des lands" luidt, dat de streekplannen opnieuw op de helling moeten, zeker het streekplan-zuid. Over de breedte van het Noordzeeka naal heersen vele meningen. Tussen brug en tunnel wil het streekplan 300 meter, Amsterdam 400 meter, het NEI 160 meter en de werkgroep Noordzeekanaal wacht nog. Amsterdam wil bij de oude sluis een breedte van 200 meter, hetgeen betekent, dat een groot deel van IJmuiden zou moe ten worden afgebroken. „Al deze dingen zijn even interessant als onuitvoerbaar" zei de wethouder. Hij deelde mede, dat nog niet alle grond voor de strandplannen in het bezit is van de gemeente, dat in de nieuwe Zeewijk 1200 woningen zijn geprojecteerd en dat men nog niet zeker weet hoe het met de pieren gaat. Volgens de laatste berichten wordt de Zuidpier nu toch verlegd. Er wordt nu een spoorlijn over deze pier aan gelegd, als de vehogingen zijn afgebroken Het strandplan zal dan moeten worden veranderd. Op een vraag van de heer Kolkman (CH) zei de wethouder, dat men nog steeds niet weet wat men van de plannen van de heer Dettweiler moet denken. Rijkswaterstaat blijkt weinig zin te heb ben een grote steiger noor de mammoet schepen te bouwen. De onderhandelingen tussen Dettweiler en Waterstaat vormen momenteel het knelpunt. De wethouder zei tot de heer Kruisman, (CPN) dat openbare werken momenteel mogelijkheden onderzoekt om een weg door de beplanting aan te leggen naar het station Santpoort-Noord. Bouwproblemen. „De woningbouw wordt geremd door de beperkte toewijzing" zei de heer Verbeek. „De bouw van andere objecten komt ach ter de industriebouw en krijgt in deze streek dus weinig kans". De heer Verbeek zei, dat de meest wo ningen nu ;n de twee noordelijke gemeen ten worden gebouwd, waarvan veel pre miewoningen. Hij wees er echter ook op, dat de laatste jaren in Velsen de meeste woningen voor eigen inwoners zijn ge bouwd. De verhouding is in 1959 35:65 ge weest, tegen enige jaren geleden nog 60:40 ten gunste van de migratiewoningen. Het beleid van B en W is er op gericht dat bij verkoop van grond de eis wordt ge steld, dat zij bij bebouwing ter beschik king van Velsenaren moet komen. „B en W hebben nooit de neiging gehad de particuliere bouw iets in de weg te leg gen" zei de heer Verbeek tot de heer Vis Op de tweede dag van de begroting Velsen 1960 is de gehele avond gevuld geweest met de beantwoording van de vele vragen en opmerkingen door het college van B. en W. Hoewel er weinig opzienbarende dingen werden gezegd, kwam er toch een hoogtepunt, toen wethouder De Boer de onderwijs inspectie in bescherming nam tegen een bezuinigingsvoorstel van de heer Schot man (V.V.D.). Tevoren had de heer De Boer als loco-burgemeester de portefeuille van burgemeester mr. M. M. Kwint ver dedigd. Ook wethouder R. Verbeek stond voor twee taken. Dat hij de open bare werken met veel gloed zou behan delen, wist men natuurlijk van te voren. Maar de heer Verbeek gaf er voordien blijk van, al aardig op de financiën in geschoten te zijn. Wethouder Maas be handelde gedegen zijn portefeuille van sociale zaken. „Ik voel me als een invaller-scheids- rechter" zei loco-burgemeester H. de Boer bij de aanvang van de vergade ring. „Dergelijke invallers maken vaak de fout met een nieuwe fluit en een splinternieuw tenue het veld op te komen. Ik zal trachten die fouten te vermijden. Gisteren heb ik er al voor gewaakt niet te veel te fluiten, want dat is nooit goed. Sommige leden had den het overigens wel verwacht, toen de heer Kruisman (C.P.N.) zijn inter nationale betoog lanceerde. Maar ik ben van mening, dat bij de algemene be schouwingen tal van onderwerpen prin cipieel kunnen worden beschouwd. Te weinig fluiten is ook niet goed, en ik zal dus naar de middenweg streven Dat zal lukken, omdat ik met een spor tief team te maken heb." Advertentie De moderne HDZ- en CONSTANT- in breed, bewerkt of gladde uitvoering. KENNEMERLAAN fiO - 62 Graveren zonder bijbetaling en klaar terwijl u wacht. Voordat de gemeenteraad van Velsen begon aan de behandeling van de gemeen tebegroting 1960 werd er eerst nog een kleine agenda afgewerkt. De heer Van Hameien P.v.d.A. voerde het woord bij de behandeling van het be roepschrift inzake een lastgeving tot het rooien van bomen. Om gezondheidsrede nen bleek het rooien gewenst, zodat men zich daarbij neerlegde. De heer C. Korver kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als onderwijzer aan de Prof.v.d.Leeuwschool te IJmuiden. Men besloot tot het nemen van maatre gelen tegen brand en brandgevaar in het perceel Kriemhildestraat 2. Met de gemeente Heemskerk ging men een overeenkomst aan inzake het ver strekken van volkskrediet aan inwoners van die gemeente. De heer Andriesma (KVP) was het hier wel mee eens. Maar hij zou graag zien, dat de bank beperkt bleef tot de IJmond. Wethouder Maas vroeg zich echter af, wat men onder IJmondgemeenten moet verstaan. Het zijn nu Velsen, .Beverwijk en Heemskerk, maar dat kan veranderen. Hij doelde hier klaai-blijkelijk op de naai de Technische Hogeschool solliciterende gemeenten. Hij deelde de heer Andries ma, die liever geen afzonderlijke dienst zag ontstaan, mede, dat hier al sprake is van een afzonderlijke dienst. Men is nu be zig de dienst een eigen home te geven. Men herzag het bedrag, dat per leerling voor de openbare scholen voor gewoon la ger onderwijs voor 1959 is beschikbaar ge steld en stelde het voorschot vast voor de vergoeding aan het bestuur van de stich ting voor Christelijk buitèngewoon lager onderwijs. Verder verleende men machtiging tot het doen van kapitaalsuitgaven door het bestuur van de Kennemer Streekschool tot opleiding van kleuterleidstex-s te Haarlem en verrichtte men enige benoemingen. Duizendste. Op feestelijke wijze is in Weesp de duizendste na-oorlogse woning in gebruik genomen. De bewoners kregen bloemen van het gemeentebestuur en vele geschenken van de Middenstand. Wethouder Maas ser (AR), die gevraagd had, of B en W een eventueel bouwplan van de kleine indu strie zouden steunen. „Iedere bouw ver mindert de problemen van volkshuisves ting". De heer Verbeek meende, dat men niet te veel van systeembouw moet verwach ten. Deze heeft eigenlijk alleen veel zin, als men ineens een toewijzing van 2000 in verschillende jaren achtereen te bouwen woningen zou krijgen. Systeembouw le vert geen lagere huur, is niet goedkoper, spaart alleen arbeidskrachten uit. De kwaliteit van de afgeleverde woningen is hiex-bij ook een belangrijke factor. De heer Verbeek was het niet eens met het systeem woningwetwoningen in IJmuiden en betere woningen in Driehuis en Santpoort te bouwen. Deze gedragslijn is al lang achterhaald. De wethouder toonde zich overigens zeer verontx-ust over de beleidslijnen van de minister, die meer premie- en minder woningwetbouw wil. De heer Verbeek ging niet mee met de opvatting van de heer Westerop (KVP), dat het strandplan pas kan worden aange pakt, als eerst oud-IJmuiden is gesaneerd. „We moeten het allebei tegelijk doen" vond hij. Er bestaat inderdaad een hotelplan 1945. Iemand met een herbouwplicht zou samen in zee gaan met een oliemaatschappij, maar wethouder Verbeek zei, dat het er nu naar uitziet, dat het plan tocli niet door zal gaan, al zijn tekeningen en dergelijke al lang klaar. De wethouder besloot met mevrouw Hoek (PSP) te zeggen, dat uitbreiding van de taak van de vrouwenadviescommissie niet nodig is. Zij kan uiteraard niets meer zeggen over al gebouwde woningen, maar bij elk plan wordt de mering van de da mes gevraagd en volgens de heer Verbeek worden er steeds uitstekende opmerkin gen gemaakt en dingen ontdekt, waar de architecten niet aan hadden gedacht. „Ik ben blij, dat we gevolg hebben gege ven aan het verlangen van de raad" be sloot de heer Verbeek. Onder zeer grote belangstelling van de ouders hebben dinsdagavond in het gymnastieklokaal van de Watervlietschool ruim vijftig van de meisjes- en jongens leden van acht tot elf jaar van de Gym nastiekvereniging SSH hun jaarlijkse on derlinge wedstrijden gehouden. Met veel plezier hebben de vele toe schouwers genoten van de wedstrijdoefe ningen aan brug, ringen, evenwichtsbalk en vrije oefeningen, die alle blijkbaar door de leider, de heer H. van Wijnen serieus waren voorbestudeerd. Dit demonstreerden enige meisjes onder andere aan de brug. Zij behaalden zelfs negen of meer punten. Doch ook de vrije oefeningen maakten een goede indruk, hoewel de afwerking bij deze bijna jong ste gymnasten nog wel aan schoonheids foutjes leed. Na afloop reikte de voorzitter, ir. W. Singer de behaalde prijsdiploma's uit, waarbij hij opmerkte, dat van de derde gelederen meisjes en jongens, tien tot elf jaar, allen een diploma kregen en van de lagere gelederen meisjes slechts enkelen net niet hieraan toekwamen. De uitslagen waren: Meisjes 8—9 jaar, derde gelid: 1. A. de Boer 38,5 (1); 2. W. Jasperse 38,1 (1); 3. M Vink 37.4 (2); 4. B. Wetterhahn 37,2 (2); 5. A. Jansen 36,6 (2); viex-de gelid: 1. H. Zeeuw 36,5 (2); 2. A. ter Hoeve 36,3 (2); 3. E. Maes en C. Dijk stra 36 (2); 4. C. Ellen en M. Spruit 35,5 (2); meisjes 10—11 jaar, derde gelid: 1. T. de Pagter; 2. M. de Vries 46,1 (1); 3. I. Bras ser 45,7 (1); 4. J. Spek 45,1 (1); 5. A. de Vries 43,5 (2). T. de Pagter is kampioene. vierde gelid: 1. M. Keizer 44,3 (2); 2. R. Hogeboom 44 (2); 3. I. Duin 42,8 (2); 4. M. Steenbakker 42,3 (2); 5. J. Klompé 41 (3) 6. A. Warbout 40,8 (3). Jongens 811 jaar, derde gelid 1. W Castricum; 2. P. Guit 38,5 (1); 3. J. Wesse- ling 37,4 (2); 4. R. R. Hagendoorn 36,7 (3). 5. J. Exalto 36,5 punten (2). De tussen haakjes geplaatste cijfers ge ven het behaalde eerste, tweede of derde prijs-diploma aan. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: G. J. van Noordennevan Putten, z., Jan Kostelijklaan 1, Velsen- Zuid; W. A. E. ChristiaansVerbers, d., Hunzestraat 6, IJmuiden: M. C. ten Napel- van Es, d„ Moerbex-gplantsoen 67, IJmui den: J. J. E. Bakkerde Ronde, z., Casem- brootstraat 48, IJmuiden-Oost; C. K. Ras poort—Klinge, z„ Reinier Claeszenstraat 3, IJmuiden-Oost; M. C. MarkerinkJoor, d., Meervlietstraat 76, Velsen-Zuid; I. Esta- x-ippa—Bouma, z., Vondelweg 486, Haar lem; M. KokRaspooi't, d„ Gulikerstraat 6, IJmuiden; A. EeftingMeems, z., Gra- hamstraat 104, IJmuiden; M. C. de Best— Tangermann, d., R. Anslostraat 40, Haar lem; E. C. Webervan den Brand, d., Fro- gei-straat 8 rd„ IJmuiden; A. Duineveld— van Geldrop, z., Valeriuslaan 19, Driehuis. OVERLEDEN: A. Olgers, 76 jr., weduw naar van J. M. Hooggreef, P. C. Hooftlaan 18, Driehuis; J. Buis, 78 jx., echtgenote van K. Nedex'lof, IJmuiderstraatweg 139, IJmuiden; L. W. var der Stelt, 36 jr., echt genote van G. Vlieland, Bloemstraat 31, IJmuiden; S. P. J van Winkel, 67 jr., we duwe van M. de Kleer, P Potterstraat 7, Alphen a/d Rijn: R. Pauwels, 58 jr.. echt genote van J. Stigter, Keizer Wilhelm straat 11, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5