Wilde tonelen bij aankomst van Koning Boudewijn in Kongo Marinevliegtuig stortte in zee bij Nieuw Guinea HET WEER Socialisten verklaren zich tegen koninklijke reis Zwitserse taartpunten Winkelsluiting vóór en met Kerstmis TOULON ONTVING EISENHOWER MET MARITIEM VERTOON „Elbe" en zijn sleep thans buiten gevaar Motie van ontstemming tegen mr. Scholten in Utrechtse raad Patisserie DEKKERS „Onafhankelijk" Vijf van de acht inzittenden van een Martin Mariner vermist ^eè'MORRIS"^yê/'e//ow éity! Het woord is aan Bourguiba en Eisenhower In de krant van heden: President reist per speciale trein naar Parijs H.H. Werkgevers HAZENBERG's VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 4b Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. f T Z V» 1 V* AV V> f V^cWjnt dageUjb zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. TY| T 1 fl M f afll T I I M I Abonnement p. week 59 c.. p. kwartaal 7,65. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. IU 111 U 1 \JL C 1 W U UI U- II L franco per post 5,15. Losse S 12 ct. lS'. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING verkrijgbaar: Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Men verwacht, dat de Koning zijn reis vandaag zal voortzetten naar een andere provinciale hoofdstad, het zal waarschijn lijk nog niet Leopoldstad zijn, maar een rustiger stad als Boekavoe in de provin cie Kivoe of Coquilhatstad in de Evenaars provincie, waar tot dusver geen relletjes zijn voorgekomen. Leopoldstad zal, naar men verwacht, pas aan de beurt komen na de verkiezingen van aanstaande zon dag. Er was bij het vliegveld van Stanley- stad een onafzienbare mensenmassa sa mengestroomd om Koning Boudewijn en minister De Schrijver te begroeten. De politie dreef met traangas een opdringen de menigte inboorlingen uiteen die „onaf hankelijkheid" schreeuwden. Groepen die „Leve de Koning" riepen, liet de politie ongemoeid. De groep die het verst geko men was droeg een spandoek mee waar op vrijlating werd gevraagd van Patrice Loemoemba, een gearresteerde nationa list. Ook tijdens de rit naar de stad deden zich enkele incidenten voor. Vooral bij de gevangenis was het onrustig, maar Loe moemba zat daar hoogstwaarschijnlijk niet meer. Hij is, naar verluidt, overge bracht naar Leopoldstad. Na het vertrek van de Koning zag het vliegveld ëruit alsof er een veldslag had gewoed. Vertrapte spandoeken en recla meborden, kledingstukken, en enkel ge wonden. Onze correspondent meldt verder: De plotselinge goodwill reis van Ko ning Boudewijn en minister De Schrijver door Kongo was gisteren in Brussel het kernpunt van alle gesprekken. De meeste bladen gewaagden van een bomeffect op de openbare mening. In een speciale edi tie bracht de Belgische televisie gister avond rond middernacht een samenvat ting van de toespraken, die de Koning en de minister gisteren voor radio-Stanley- stad, de eerste halte van de reis, hebben uitgesproken. Koning Boudewijn beves tigde met zijn gezag als staatshoofd de plannen van de regering om Kongo de onafhankelijkheid te geven, maar het land tegelijkertijd de wanorde van een re volutie te besparen. Socialisten tegen Te Brussel legden de presidenten van de roomskatholieke en liberale partijen, Lefèvre en Motz, geestdriftige verklarin gen af aan de pers, waarin zij het initia tief van de Koning prezen. Maar in de Tweede Kamer stelde de voorzitter van de socialistische partij, Collard enkele vragen aan de premier. Pas twee dagen geleden, aldus Collard, legde minister De Schrijver in deze Kamer verklaringen af over de politiek, die de regering gaat vol gen om Kongo naar onafhankelijkheid te leiden. Is de reis van de Koning een rege ringsdaad en past zij in het kader van de nieuwe politiek? Waarom werd het parle ment niet van de reis op de hoogte ge bracht? Ik lees in de bladen, dat minister De Schrijver de voorzitters van de drie nationale partijen op de hoogte zou heb ben gesteld. Maar ik verklaar, dat minis ter De Schrijver mij in ieder geval niets heeft medegedeeld. Eerste minister Eyskens antwoordde dat de presidenten van Kamer en Senaat, de liberale vice-president van de regering en hijzelf bij het vertrek van de Koning op het vliegveld aanwezig waren geweest, wat er voldoende op wijst dat het inder daad gaat om een politieke daad, die ge dekt is door de regering, zoals de grond wet voorschrijft. Ik zie in de reis van de Koning een bewijs van de loyaliteit van België ten opzichte van Kongo, aldus de eerste minister. In de beide Kamers brachten de voor zitters gisteren hulde aan de nagedachte nis van Koning Leopold II, de stichter van de Kongo-staat. Baron Kronacker, de voorzitter van de Tweede Kamer, betrok in deze hulde ook Koning Boudewijn. Hij prees zijn enthousiasme, jeugd, en wijs heid, even zovele garanties voor het suc ces van deze tweede Kongo-reis. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 CAMEL MONTY COATS G. B. S h a w Zeg nooit tegen iem,and dat hij er oud uitziet: want anders wórdt hij het ook nog. HONOLOELOE (Reuter) Amerikaan se marine-autoriteiten hebben donderdag te Honoloeloe meegedeeld, dat aan boord van de Nederlandse sleepboot „Elbe" en de twee van zijn losgeslagen, voor sloop bestemde Amerikaanse vliegdekschepen, alles wel is. De Amerikaanse torpedojager „Ri chard S. Edwards" heeft de door de „El be" opgegeven positie woensdag bereikt, terwijl het Amerikaanse vliegdekschip „Bon Homme Richard" donderdag ter plaatse was. Beide oorlogsbodems meld den radiografisch, dat er geen pogingen zouden worden ondernomen om de in to taal 41 zeelieden, die zich aan boord van de drie stuurloos ronddrijvende schepen bevinden, bij te staan, totdat de zee wat kalmer was geworden. De golven in dit zeegebied hebben thans een hoogte van zes tot negen meter. De parlementaire delegatie naar de Bel- gisch-Kongolese rondetafelconferentie, die in januari in Brussel zal worden gehou den, zal bestaan uit tien vaste leden en tien plaatsvervangers. De Christelijke Volkspartij en de socialistische partij zul len elk met twee kamerleden en twee se natoren in de delegatie zijn vertegen woordigd, de liberalen zullen door een kamerlid en een senator worden vertegen woordigd. Vertrouwen De Kongolese politiek van de regering kreeg in de Tweede Kamer gisteravond tenslotte het vertrouwen met honderd stemmen tegen 78 bij één (liberale) ont houding. In politieke kringen is men al gemeen van oordeel dat de reis van de jonge Koning, zelfs wanneer zij geen op zienbarende resultaten oplevert, zoals bij voorbeeld de deelneming van de Abako, en de Nationale Kongolese Beweging aan de verkiezingen in de provincie Leopoldstad, een politiek belangrijke geste is. Dat er in het gistende Kongo niet over al bloemen en gejuich zullen zijn, zoals en kele jaren geleden bij het grote staatsbe zoek, daarvan geeft men zich in de krin gen van de regering, wel rekenschap. De moeilijke overgansperiode van kolo nie naar onafhankelijke staat is begonnen en niemand kan op het ogenblik zeggen hoe het zal aflopen. De reis van Koning Boudewijn is ongetwijfeld bedoeld als een poging om de verantwoordelijke Kon golese leiders te overtuigen van de goede Belgische bedoelingen. De reis had gisteren een hausse van de koersen der Kongolese aandelen ter beur ze van Brussel tot gevolg. Na de sombere klanken der jongste weken heeft de geste van de Koning een vlaag van optimisme verwekt. De gemeenteraad van Utrecht heeft gis teren met algemene stemming een motie aangenomen, waarin ontstemming wordt uitgesproken over het late tijdstip waar op staatssecretaris mr. IJ. Scholten van O. K. en W. aan het gemeentebestuur van Utrecht zijn bezwaren kenbaar heeft ge maakt tegen de plannen tot eventuele demping van enkele Utrechtse singels en grachten. Een eerdere motie waarin ge steld was, dat de raad zich door deze gang van zaken bedreigd voelt in de normale uitoefening van zijn besluitvorming, werd ingetrokken. De demping der singels vormt een on derdeel van het verkeersplan-Utrecht, dat ontworpen is door de Duitse verkeersdes- kundige prof. ir. M. E. Feuchtinger, en waarover donderdagmiddag in een over volle raadszaal de beraadslagingen begon nen zijn. Hoewel de meningen over de singelkwestie en over de „fout" van mr. Scholten in de verschillende fracties ver deeld waren, was men unaniem van oor deel dat de staatssecretaris veel te laat was gekomen met zijn bezwaren tegen het dempingsplan. Overtuig u morgen van de kwaliteit en bestel maandag voor de Kerstdagen onze 'T IS EEN DELICATESSE CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Het jongste communiqué van het mi nisterie van O., K. en W. over de regerings plannen inzake reclame op de televisie heeft, ondanks zijn vaagheid, heel wat beroering gewekt. Het Vrije Volk en Trouw hebben er merkwaardig genoeg allebei even verontwaardigd op gerea geerd, zij het dan om sterk uiteenlopende redenen: het socialistische blad vreest dat de regering het nationale televisiebestel wil verkwanselen aan de grote industrie, terwijl Trouw juist vreest dat dat bestel volgens de huidige plannen tè „nationaal" zou worden. Beide reacties, hoe verschillend ook, zijn voornamelijk opgewekt door één zinsnede, namelijk door de mededeling dat de re gering „met name de mogelijkheid (heeft) bezien tot het verlenen van een concessie aan een onafhankelijke programma-maat schappij". Inderdaad draait het hele communiqué om deze zin, waaruit men niets anders kan lezen dan dat de regering speelt met de gedachte om niet alleen de t.v.-reclame maar ook de programma's zelf te laten verzorgen en exploiteren door een aparte maatschappij (dus los-staande van de Nederlandse Televisie-Stichting) die „onafhankelijk" zou moeten zijn. On afhankelijk van wie? Van de politieke par tijen en de kerkelijke groeperingen? Dat mag men wel hopen. Maar ook onafhanke lijk van economische machten? Dat zou evenzeer noodzakelijk zijn, maar uit het communiqué blijkt nergens, hoe dat woord „onafhankelijk" volgens de regering moet worden uitgelegd. Onze eigen interpretatie is, dat de re gering gezien de toevoeging van dat woord „onafhankelijk" op dit moment géén concessie aan de O.T.E.M. (Onafhan kelijke Televisie-Exploitatie-Maatschappij n.v.) kan overwegen, want deze maat schappij, al voert zij datzelfde woord „on afhankelijk" in haar vaan, telt onder haar oprichters een meerderheid van grote commerciële ondernemingen, zodat zij aan de laatste der hierboven genoemde eisen stellig niet voldoet. Van geen enkel pu bliciteitsmedium ter wereld, dat gefinan cierd wordt door machtige industriële of commerciële belangen, kan men de ver wachting koesteren dat het in staat zou zijn een volledig (dus ook economisch) onafhankelijk beleid te voeren. Mocht de regering dus wél een concessie voor de O.T.E.M. op het oog hebben, dan zou de tekst van het bewuste communiqué het publiek op een dwaalspoor hebben ge voerd. Als zij aan die concessie strenge voorwaarden van onafhankelijkheid zou verbinden (en dat zullen we toch in elk geval wel mogen verwachten), zou de O.T.E.M. daaraan alleen kunnen voldoen door een zo verregaande en elementaire reorganisatie dat er van die maatschappij in haar huidige vorm niets zou kunnen overblijven. De situatie ligt heel anders met betrek king tot de groep van 47 dagbladonder nemingen (waaronder ook de uitgeefster van onze bladen) die zich eveneens bij de regering heeft aangemeld. Immers, die groep wil zich uitsluitend toeleggen op het exploiteren van de televisie-reclame zélf, dus zonder medezeggenschap te eisen over de eigenlijke programma's, waarvan de verzorging in handen van de N.T.S. en/of de omroepverenigingen zou blijven. Bij deze vorm van televisie-bestel zou er dus geen enkele zakelijke binding komen tus sen de culturele of ontspannings-program- ma's en de reclame, en alleen deze duide lijke scheiding kan een werkelijke onaf hankelijkheid van het programma-beleid waarborgen. Een heel andere vraag is, of het Neder landse volk nu wel zo dringend behoefte heeft aan reclame op de televisie. De kijkers zullen daar niet licht „ja" op zeggen. De televisie is een uitstekend pu bliciteitsmedium, maar de radio is dat ook en toch lijdt de Nederlandse radio (welke andere gebreken haar ook aankleven) zeker niet onder de afwezigheid van reclame-uitzendingen. Welk een gruwel die kunnen vormen, weet iedereen die wel eens naar een buitenlandse commerciële radio-zender heeft geluisterd. Waarom zou ons land, na nu al tientallen jaren met succes de reclame buiten de radio te heb ben gehouden, die niet ook buiten de televisie kunnen houden? Niet één percent van de kijkersgemeenschap zou het als een pijnlijk gemis voelen. Maar als om voor ons onnaspeurlijke redenen de televisie-reclame er ook in ons land moet komen, dan heeft de overheid zeer zeker de plicht, ervoor te zorgen dat de invloed van die reclame zich nergens, maar danook nergens, buiten het kader van de reclame-boodschappen zelf kan doen gelden, zodat althans de econo mische onafhankelijkheid van het algemene programma-beleid volledig gewaarborgd blijft Simon Koster President Eisenhower heeft donderdag een bezoek gebracht aan Tunesië en besprekingen gevoerd met president Bourguiba. Deze foto werd gemaakt toen Bourguiba zijn Amerikaanse gast enige bijzonderheden vertelde over het boek, dat hij had aangeboden. Maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 december mogen de winkels en midden- standsbedrijven tot 's avonds negen uur geopend zijn. Donderdag 24 december zul len de zaken normaal tot zes uur 's avonds z\jn geopend. Wat de openstelling tijdens de kerst dagen betreft, hebben de landelijke mid denstandsbonden hun leden geadviseerd de kerstdagen en de daarop volgende zon dag te sluiten. Dit betekent dus, dat de za ken ook op zaterdag 26 december (tweede kerstdag) zullen zijn gesloten. Er wordt die dag geen brood bezorgd, omdat de bakkers tijdens de feestdagen niet zullen bakken. Wèl zullen de melkhandelaren op tweede kerstdag aan huis bezorgen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: STANLEYSTAD (UPI) Stanleystad in Belgisch Kongo is sinds de aankomst van Koning Boudewijn gisteren het toneel geweest van enthousiasme, demon stratiepogingen en drinkgelagen. De Koning verblijft in het huis van de gouver neur van de oostelijke provincie, Leroy, achter een dichte haag van Kongolese wachten. Ook de Europese wijk is afgesloten door troepen. In de inlandse wijken vieren velen de komst van hun „goede meester" met eindeloze drinkpartijen, waar politie en troepen vaak tussenbeide moesten komen. De politie grijpt ook in, waar zij plakkaten ziet met „Onafhankelijkheid voor Kongo" erop en ook waar er „Lang leve de Koning" op staat. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan vankelijk krachtige tot storm achtige wind tussen zuidwest en noordwest, later geleidelijk af nemend. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. In zijn vergadering van donderdag heeft de Utrechtse gemeenteraad met algemene stemmen een motie aange nomen waarin ontstemming wordt ge uit over het feit, dat staatssecretaris mr. Scholten pas vier dagen vóór de behandeling van het Verkeersplan- Utrecht in de gemeenteraad bezwaren heeft ingediend tegen de in dit plan voorziene demping van enkele stads grachten. Een overzicht van de raad zaal tijdens de discussies over deze motie met op de achtergrond de kaar ten waarop het verkeersplan in beeld is gebracht. TOULON (UPI) Gepavoiseerde Franse oorlogsbodems in de haven en on afzienbare menigten op de kade van Tou lon hebben president Eisenhower van daag een groots welkom bereid bij zijn aankomst in Frankrijk. Op weg naar Pa rijs, waar hij morgen de westerse topbe- sprekingen zal bijwonen, kwam Eisenho wer aan met de Amerikaanse kruiser Des Moines. Een saluut van 21 kanonschoten donderde over de baai, omzoomd met Franse en Amerikaanse vlaggen en vier duizend Franse soldaten en mariniers. Eisenhower reist naar Parijs in een luxe, zeer snelle speciale trein, die De Gaulle tot zijn beschikking heeft ge steld. De rit, over een afstand van 850 ki lometer, brengt Eisenhower vanavond omstreeks halfelf op het Gare de Lyons, waar hij begroet wordt door De Gaulle. De minister van Staat Jacquinot en an dere hoge regeringsfunctionarissen ont vingen Eisenhower in Toulon. De kruiser Des Moines en de begeleidende schepen van de Amerikaanse zesde vloot, werden door de Franse kruiser „Colbert" en twee torpedojager-escortevaartuigen naar Tou lon begeleid. De Des Moines meerde af aan de „Quai d'Honneur" van de grote marine-basis, het hoofdkwartier van de Franse Middellandse-Zeevloot. Op het sta tion bood Toulons burgemeester Maurice Arreck de president een zeldzaam boek aan over de rol van Fransen in de Ameri kaanse Onafhankelijkheidsoorlog. Bezorgd over Algerije TUNIS (Reuter-AFP) Na het korte bezoek van president Eisenhower aan president Habib Bourguiba van Tunesië is gisteren in een communiqué dat na afloop Advertentie Wilt u uw medewerkers met de Kerst dagen eens extra verrassen Stuur hen dan een heerlijke KERSTKRANS van HAZENBERG in leuke kerstverpakking. le klas BANKETBAKKERIJ Telefoon 6479 van hun overleg werd uitgegeven, gezegd, dat de twee staatshoofden tot de slotsom zijn gekomen, dat een ontbreken van een regeling in de kwestie-Algerije „een bron van ernstige bezorgdheid" vormt. De ver wezenlijking van het zelfbeschikkings recht van de volken van Afrika en Azië achten Eisenhower en Bourguiba een dei- belangrijkste gebeurtenissen van deze tijd. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Effecten en Geldmarkt 2 Op de Praatstoel 3 Esperanto-cursus 5 Uit stad en omgeving7, 9, 13 ljmondagenda 7 Medische verzorging 7 Raad Veisen 7 Raad Beverwijk9 Beurs 13 Scheepsberichten 13 In de Vishal en op zee13 Tweede Kamer15 Bijeenkomst Esperanto-cursisten15 Feuilleton 17 Horen en Zien 17 Agenda van Haarlem 17 Uitgaan in Haarlem17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Door nog onbekende oorzaak is gisteren ten noord-westen van Fak Fak op Nieuw- Guinea een tweemotorig amfibie-vliegtuig van de koninklijke marine, type Martin Marmer, in zee gestort. Van de acht inzit tenden zün er drie gered. Het zijn de lui tenant ter zee eerste klasse G. P. Slikker, de sergant-vliegtuigmaker G. Th. D. M. de Bruijn en de korporaal-vliegtuigmaker- motormonteur E. A. Koelhuis. Zij zijn alle drie gewond, doch hun toestand is redelijk. Vermist worden de luitenant ter zee vlieger eerste klasse J. Adriaanse. luite nant ter zee vlieger tweede klasse H. K. Bertram, sergeant-vliegtuigmaker-tele- grafist A. J. Warns, korporaal-vliegtuig- maker-constabel A. T. G. van Baaien en vliegtuigmaker-constabel eerste klasse A. W. van Loon. Het vliegtuig was op patrouille-vlucht in Nieuw-Guinea. Op de laatste bekende po sitie van het vliegtuig, noordwest van Fak Fak (in de Vogelkop) trof de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Ma rine een olievlek aan, alsmede een drijver en een rubber reddingvlot. Een Neder lands oorlogsschip bevindt zich ter plaat se. Dit ongeluk met een Martin Mariner amfibievliegtuig is het vierde sinds de Ne derlandse marine deze toestellen gebruikt Toestellen van dit type zijn verongelukt te Merauke (bij het opstijgen, alle inzitten den omgekomen), Abadan bij het landen, geen overlevenden) en te Goa bij het lan den, geen overlevenden Bij het ongeluk van gisteren is het vliegtuig neergekomen aan het begin van de Maccluer Golf, ten noord-westen van Fak Fak. Nader meldt de ANP-correspondent in Hollandia: Het ongeluk met de Martin Ma riner gebeurde donderdag om 11.30 uur plaatselijke tijd tijdens een landing op het water in de Patipibaai nabij Fak Fak. Een der overlevenden werd door de bevolking van een in de nabijheid gelegen kampong per prauw naar Fak Fak vervoerd, de twee anderen werden door de kampongbe woners opgenomen en verzorgd, tot zij door een van de marineschepen konden worden opgehaald. De medewerking en hulp van de kampongbewoners is. aldus de correspondent, boven alle lof verheven. Ten aanzien van de overige vijf inzitten den bestaat weinig hoop, dat zij nog in le ven zijn. Het vliegtuig is gezonken. De po gingen om de ligging van het wrak te lo- caliseren en het onderzoek onder water worden voortgezet. Luitenant Slikker vertrekt vandaag per vliegtuig naar Nederland om hier te wor den behandeld voor een gecompliceerde beenbreuk, die hij bij het ongeluk heeft opgelopen. De twee andere gewonden wor den verpleegd aan boord van Hr. Ms. „Amsterdam".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1