Europese produktie veel sterker gestegen dan de Amerikaanse Sovjet-Unie is niet Finlands eerste handelspartner Panda en de meester-diplomaat Scheepvaartwaarden uit lethargie ontwaakt Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Opklaringen en buien Nieuwe hoogterecords op Amsterdamse beurs Van k WERFF 5 Antilliaanse Verf fabriek Wijziging van dienst op Zuid-Amerika Russische auto's vallen niet in de smaak VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 2 KLOOS KINDERDIJK Bruto-investeringen in vaste activa Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Emissie ver overtekend Hoger dividend Union Rijwielfabriek Geringe toewijzing RTM PARAPLUIES Russische leen en pacht verplichtingen FINS-RUSSISCH HANDELSVERDRAG il na (Van onze financiële medewerker) Het koersverloop op de Amsterdamse beurs was in het begin van deze week min of meer sensationeel. Men raakt ook ten opzichte daarvan tenslotte aan alles gewend, maar het was toch een belevenis dat gewone aandelen Philips de nieuwe week in zetten met een koersstijging van omstreeks 50 percent, waarmee een hoogtepunt van 825 percent werd bereikt. Sinds het begin van dit jaar, toen de notering circa 475 percent was, hebben de aandelen dus vier „bruggen" van een veelvoud van pari genomen 500, 600, 700 en 800 en dat het hier niet om kleine bedragen gaat, blijkt wel uit de omzetten, die tijdens de koersstijging van 50 percent, rond 1,2 mil joen hebben bedragen en waardoor dus voor een effectief bedrag van circa 10 miljoen van de ene hand in de andere hand overging. De totale omzetten op de aandelenmarkt zijn dan ook op één dag tot bijna 7 miljoen gestegen en daar ook in obligaties grote bedragen omgaan, maakt de beurshandel te Amsterdam thans wel een tyd van schier ongekende voorspoed door. Het zijn de laatste tijd weer vooral de internationale aandelen, die van zich doen spreken en die in de loop van het jaar formidabele koerswinsten hebben kunnen behalen. Gewone aandelen Uni lever, die veelal met die van Philips om de eerste plaats strijden, hebben het tot dusver wat „laten zitten", want Philips noteert thans belangrijk hoger dan Uni lever, maar sinds het begin van dit jaar zijn toch ook laatstgenoemde aandelen van 414 tot 7" opgelopen. De „Dritte im Bunde" is de AKU. die het jaar op circa 247 percent begon, bij het begin van de maand december de brug van 400 had gepasseerd en daarna in een paar dagen tijds een sprong maakte van 425 percent tot 460, waarop zoals te be grijpen is, een terugslag is gevolgd, waar aan trouwens ook de andere „internatio nals" niet konden ontkomen. Maar van een positieve kentering in de beursstem- ming is tot dusver geen sprake en alleen aandelen Koninklijke blijken de strijd niet te kunnen volgen. Hoewel deze week ook voor deze aandelen af en toe hogere note ringen voorkwamen, ligt het niveau thans toch nog aanmerkelijk lager dan bij het begin van dit jaar. Een koers van 160. voor de stukjes van 20.komt overeen met een notering van 800 percent, terwijl het jaar met een koers van 178,(890 percent) werd ingezet. Intrinsieke waarde troef Het kan niet worden ontkend dat wat over de conjunctuurontwikkeling in de V.S. en in Europa, ook in ons land, wordt ge publiceerd, bevorderlijk is aan een hogere waardering van de aandelen der indus triële ondernemingen, ook al is hiermee niet gezegd dat zij er ten volle door wordt gerechtvaardigd. Dit kan, daar de beurs altijd op de gang van zaken vooruitloopt, eerst later worden geconstateerd. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 247 is verschenen In het derde kwartaal 1959 hebben de to tale bruto-investeringen in vaste activa, blijkens het C.B.S. (in miljoenen guldens) 2.245 belopen vergeleken met 2.246 in het tweede kwartaal en 2.046 in het derde kwartaal 1958. Door de bedrijven werd bruto in totaal 1.838 (1.866, 1.686) in vaste activa ge- investeerd; door de overheid 407 (380, 360). Het hoeveelheidsindexcijfer (1953 100) was voor de totale bruto-investeringen in vaste activa 146 (147,131). Naar bestem ming liet het zich voor de bedrijven be cijferen op 154 (157, 139) en voor de over heid op 115 (108, 100). Italiaanse obligaties van Dawes en Youngleningen De commissie van Engelse crediteuren voor schulden op lange en middellange termijn van Duitsland heeft bekendgemaakt dat zij de mede deling heeft ontvangen, dat de Westduitse en de Italiaanse regering hebben ingestemd met de condities van een aanbod tot contante betaling aan houders van de Italiaanse obligaties van de Dawes- and Young-leningen. Medegedeeld werd dat de houders van deze obligaties nadere bij zonderheden kunnen vernemen bij hun bankiers of bij de commissie. Griekenland, Turkije en de E.E.G. In februari zullen in Brussel de formele be sprekingen beginnen over associatie van Turkije en Griekenland bij de E.E.G.zo is uit gewoonlijk betrouwbase bron in Parijs vernomen. De be sprekingen zouden voor de E.E.G -Executieve Commissie gevoerd worden door de Belg Jean Rey, die als lid van de Commissie is belast met de buitenlandse betrekkingen van de Gemeen schap. Samensmelting bij Krupp De drie kolenmaatschappijen van Krupp zijn ter besparing van belas'ingen samengesmolten, zo deelde een woordvoerder van Krupp te Essen mede. De nieuwe maatschappij, die de naam Bergwerke Bochum-Rosseray zal dragen, zal een produktiecapaciteit hebben van 5.6 miljoen ton narde kolen per jaar, bijna 5 percent van de to tale Westduitse produktie. Emissie Nederlandsche Middenstandsbank De Nederlandsche Middenstandsbank n.v. te Amsterdam deelt mede, dat alle houders van claims gebruik hebben gemaakt van hun voor keursrecht bij de emissie van 4.468.000 aandelen harer vennootschap. Consequentie De Deense minister van Buitenlandse Zaken Jens Otto Krag heeft volgens het blad „Berlings- ke Tidende" besloten binnenkort de ambassade btj de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in Parijs te sluiten. De minister is volgens het blad van mening, dat de beslissingen op economisch gebied voor Europa nu toch val len op de hoofdkwartieren van Euromarkt en Kleine Vrijhande1c-zone. Het goudverlies van de V.S. Naar schatting hebben de Verenigde Staten in 1959 een netto verlies aan goud geleden ter waar de van 1.087.000.000 dollar. Hieronder zijn 343.750.000 dollar die werden betaald aan hel In ternationale Monetaire Fonds en 300.000.000 dol lar die later van het fonds werden terug gekocht. Het moge waar zijn dat met name in ons land tot voor kort te weinig betekenis werd gehecht aan de intrinsieke waarde van de aandelen, het gevaar dat deze wordt overschat, is toch niet denkbeeldig. Als in de V.S. de aandelen van sommige con cerns op 30 en 40 maal de winst per aan deel worden gewaardeerd, dan is dat ge vaar ontegenzeggelijk aanwezig. Want als er in een land geen inflatieproces gaande is, kan de intrinsieke waarde van een aandeel alleen stijgen als gevolg van nieuwe rendabele investeringen en een toenemende produktie.. En hoewel in de meeste landen van een toenemende pro- duktie kan worden gesproken, is het de vraag of deze in een zodanig tempo plaats vindt als dat waarin de aandelenkoersen de laatste tijd zijn gestegen. Optimisme in Wall Street Zo is bij voorbeeld uit de recente cijfers van de O.E.E.S gebleken dat de produktie in de V.S. van 1955 tot 1959 met niet meer dan 4 percent is toegenomen, terwijl de norm voor een gewenste conjunctuuront wikkeling op 4 percent per jaar wordt ge steld. Ook op grond van andere gegevens hebben wij er al eens op gewezen dat de produktie in de V.S. gedurende de laatste jaren niet in belangrijke mate is vooruit gegaan en de staalstaking heeft de ge wenste vooruitgang in vrij ernstige mate belemmerd. Nu in de V.S. de staalnroduk- tie weer op gang komt en allerwegen de activiteit in dc bedrijven toeneemt, krijgt het optimisme, ook in Wall Street, weer de overhand en worden voor het nieuwe jaar hooggestemde verwachtingen gekoes terd, onder beding dat het gevaar voor een hervatting van de staalstaking in het voorjaar van 1960 kan worden voorkomen. Het is intussen een verheugend ver schijnsel dat op het punt van de indus triële produktiviteit EuroDa de laatste jaren aan de V.S. de loef heeft afgestoken. Ging de Droduktie in eerstgenoemd land sinds 1955 met circa 4 percent vooruit, voor Europa heeft men in die neriode een accrès van circa 12percent becijferd en als men hierbij in aanmerking neemt dat in die tijd 'n recessie moest worden over wonnen, mag worden gezegd dat hier een respectabele prestatie is geleverd. De Amerikaanse kapitaalstroom naar en de vestiging van Amerikaanse bedrijven in ons werelddeel heeft daaraan ontegenzeg gelijk bijgedragen, maar ook de Europese ondernemingen zelve hebben gedurende de iaren na de oorlog van een grot» activiteit blijk gegeven, welke ook thans naar alle kanten zichtbaar is. Ook SeheepvaerHvaardon stiigeu In zoverre is het verklaarbaar dat de belangstelling van het Amer:kaance kapi taal in sterkere mate naar de Eurooese ondernemingen uitgaat en dat ook od de Amsterdamse beurs de buitenlandse aan kopen aan de koersontwikkeling van in dustriële aandelen telkens nieuwe steun bieden. Die steun komt uit de V.S., Frank rijk, Zwitserland en betekent een voort durende emigratie van Nederlandse aan delen. welke grote kapitalen voor herbe legging vrijmaakt, waardoor uiteraard ook de vraag naar de meer lokale waarden toeneemt. Gevel» hiervan ie dat het algemeen in dexcijfer voor de aandelen, dat ultimo 1958 circa 255 was, sinds het begin van deze maand van rond 329 tot 347 is gestegen, waarbij ditmaal voor het eerst sinds lange tijd ook Scheepvaartwaarden zich niet onbetuigd lieten. Het indexcijfer is van 157 tot bijna 170 opgelopen en met name de aandelen Koninklijke Nederlandsche Stoomboot hebben met een koersstijging van 169 tot 192 percent daarin een flink aandeel gehad. Dat de algemene neiging om de intrinsieke waarde van een aandeel meer op de voorgrond te stellen samen valt met een lichte verbetering op de vrachtenmarkt, zal aan de hogere waar dering van scheepvaartwaarden niet vreemd zijn. Dat de Nederlandse scheep vaart op de wereldzeeën een sterke positie inneemt is ook wel gebleken uit de pu- blikatie inzake de opgelegde schepen. Want terwijl het gemiddeld percentage voor de wereldvloot per begin november circa 8 percent bedraagt, was er van de Nederlandse vloot niet meer dan 3 per cent opgelegd, een percentage dat nog lager is dan dat van het Verenigd Koninkrijk en zeer belangrijk lager dan dat van de zogenaamde goedkope vlaggen. Dit is niet alleen voor de Nederlandse rederijen, maar uiteraard voor de gehele Nederlandse economie van betekenis, om dat de inkomsten uit de scheepvaart een belangrijk deel van het nationaal inkomen uitmaken. Het hierboven gereleveerde feit dat de verkoop van internationale fond sen de voor herbelegging beschikbare middelen verruimt, en de toenemende be sparingen in ons land, waarvan blijkens de jongste opgaaf ook de spaarbanken in november weer hebben geprofiteerd, doen. tezamen met de over het algemeen gun stige bedrijfsberichten. welke van ver schillende kanter binnenkomen, de leven digheid op de Amsterdamse aandelen markt voortduren. Waarbij ook New York. dat deze week zijn hoogste stand voor dit iaar bereikte, uiteraard zijn invloed laat gelden. Voor de inschrijving op nominaal NA-f (Nederlands Antilliaanse guldens) 490.000 aandelen in de Antilliaanse Verffabriek n.v. gevestigd te Willemstad (Curagao) tegen 110 percent, waarvan reeds nominaal NA- f 90.000 op inschrijvingsvoorwaarden wer den geplaatst, bestond ter beurze een over weldigende belangsteRmg. De toewijzin gen op de inschrijvingen zullen, zo werd ons van bevoegde zijde medegedeeld, uiterst gering zijn. In de gehouden commissarissen- en di rectievergadering der n.v. Union Rijwiel- fabriek te Den Hulst a/d Dedemsvaart is besloten aan de aanstaande algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len, over het boekjaar 1958/59 een divi dend uit te keren van 14 percent (vorig jaar 10 percent). Naar wij vernemen heeft verreweg het grootste deel van de houders van inkom stenobligaties Rotterdamsche Tramweg Maatschappij n.v. gebruik gemaakt van het voorkeursrecht tot inschrijving op de door deze maatschappij uit te geven 5 per cent obligatielening 1960. Hierdoor kan op de vrije inschrijving slechts een gering percentage worden toegewezen. Advertentie Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 De gecombineerde dienst, die de Hol land Amerika Lijn samen met Van Nie- velt, Goudriaan -n Co's Stoomvaart Maat schappij n.v. onderhoudt tussen de oost kust van Noord-Amerika en Zuid-Ame rika zal zo vernemen wij van de Hol land Amerika Lijn na 1 januari in deze vorm zijn afvaarten van Noord-Amerika beëindigen. De verbinding zal echter door Van Nievelt, Goudriaan en Co. met klei nere motorschepen worden voortgezet. Het eindpunt van de dienst in Zuid-Amerika zal worden verlegd van Buenos Aires naar Asuncion, Paraguay De eerste afvaart zal op 15 januari van New York plaatsvinden. Amerika heeft de Sovjet-Unie voorge steld de onderhandelingen over het aflos sen van de „lend lease"-schuld uit de tweede wereloorlog op 11 januari in Wash ington te hervatten. Een nota dienaangaan de is vorige week in Moskou overhandigd. In het begin vroeg de Amerikaanse re gering 2,5 miljard dollar. Toen de onder handelingen in 1952 werden afgebroken eisten de Verenigde Staten 800 miljoen dollar en was de Sovjet-Unie bereid 300 miljoen te betalen. Toen Kroesjtsjev in september de Verenigde Staten bezocht verklaarde hij zich bereid de onderhande lingen te hervatten. (Van onze correspondent) Finland heeft in de eerste jaren na de oorlog geen normale buitenlandse handel gehad omdat het enorme repa- ratiebetalingen jegens Rusland op zich moest nemen. Onder meer moest het vele schepen leveren, waardoor de Finse reders voor hun eigen vlootbehoeften op buitenlandse werven - niet in de laatste plaats Nederlandse aange wezen waren. Nadat de afbetaling beëindigd was, kon er eerst weer van een normaal handels verkeer sprake zijn. De levering van sche pen aan Finland liep terug en daardoor daalde Nederland op de ranglijst van le veranciers. Ook de Verenigde Staten zagen hun handel op Finland teruggaan. West- Duitsland en Sovjet-Rusland kwamen een paar plaatsen omhoog en Engeland hand haafde zich tot vorig jaar als Finlands eer ste handelspartner, een plaats die het 1954 van Sovjet-Rusland had overgenomen. Van tijd tot tijd kon men berichten lezen waarin Sovjet-Rusland nog steeds Finlands eerste handelspartner werd genoemd en zelfs de indruk werd gewekt dat Rusland meer dan vijftig percent van die handel in handen zou hebben. Dit is echter volkomen onjuist. Rusland zou zelfs een onbelangrijke rol spelen indien het Finland niet van benzi ne en stookolie voorzag. Engeland moet vechten (en doet dit met grote shows in Finland) om zijn plaats te behouden. Het heeft in 1959 evenwel, ondanks de big show in West-Duitsland zijn meerdere moeten erkennen. Het land van Adenauer werd, althans wat de import in Finland betreft, nummer één. Als afzetgebied voor hout en houtprodukten is Engeland nog steed veel belangrijker dan Duitsland. Finland levert dus hout, cellulose en pa pier voor de wereldmarkt. Deze produk- ten vormen meer dan negentig percent van Finlands exportpakket. Maar aan dié produkten heeft Rusland de minste be hoefte. Dat er niettemin nog een buiten landse handel met Rusland van tegen de twintig percent van de totale Finse buiten landse handel is ontstaan, komt voort uit de omstandigheid, dat het exportpakket van Finland zich wijzigt. Het programma van de reparatiebetalingen bestond ten dele uit produkten, die Finland niet maken kon zonder eerst een industrie daarvoor op te bouwen, namelijk een metaalindustrie. Het heeft deze gesticht en kan nu gehele papierfabrieken aan .de Sovjet-Unie leve ren. terwijl Finse motoren, zij het mond jesmaat, over de gehele wereld ingang vinden. Onlangs is een nieuw handelsverdrag met Rusland, althans een basisovereen komst, tot stand gekomen waarbij voor de jaren 1961-1965 een toeneming van de goederenuitwisseling, in absolute cijfers uitgedrukt, van tien percent werd voor zien. Een stijging, die er in het geheel niet op wijst, dat Rusland bezig zou zijn alle andere landen uit Finland te verdringen. Waarom men al zo vroegtijdig contrac teerde? en voor zo'n lange periode tege lijk? De reden daarvan ligt naar het ons voorkomt in aanzienlijke nieuwe leveran ties van schepen, waartoe Finland zich heeft verplicht ditmaal niet als repara tiebetaling, maar afgewikkeld in het nor male deviezenverkeer. De nieuwe overeen komst voorziet behalve in nieuwe leveran ties van ijsbrekers, in twintig motorsche pen in grootte van 11-13.000 ton en (voor het eerst) in scheepsreparaties. In totaal wordt de helft van Finlands export naar Sovjet-Rusland nu door pro dukten der metaalindustrie in beslag ge nomen. Voor de schepen zal Rusland, evenals tot dusver, 40 miljoen roebel in vrije valuta beschikbaar stellen zodat Fin land gelegenheid heeft daarvoor elders te kopen wat het nodig heeft. Een gebruike- 16. Hel zal wel nooit duidelijk worden, of Archibald Smurk de valstrik merkte, die Nummer Een voor hem had opgesteld. Met diplomaten weet men nooit, of zij iets doorhebben of niet. In elk geval knikte hij even door zijn knieën, toen hij zwierig zijn handtekening zette en dat redde hem het leven. Want de kogel uit het verborgen wapen trof nu slechts zijn hoed. Nummer Een en zijn geheime agenten waren hier over erg teleurgesteld. „Zijn hoed getrof fen!" riep Nummer Een uit. „Ach, hoe jammer!" Nijdig keerde Panda zich naar hem om. „U vindt het jammer, dat hij niet zélf is getroffen hè?" riep hij beschul digend, „dan is dit vast ook allemaal uw werk! U hebt die revolver zo neergezet, dat hij zou afgaan, als meneer Smurk aan dat potlood trok! Echt gemeen!" „Foei toch, Panda!" riep Smurk, haastig tussen beide komend, „zo moogt ge niet spreken tegen een vertegenwoordiger van een be vriende mogendheid!" Vervolgens schudde hij Nummer Een warm de hand en sprak bewogen: „Uw verdriet over het treffen van mijn hoed heeft mij diep geroerd. Het is een nieuw bewijs van de tedere vriend schapsbanden tussen onze landen. Ge be hoeft u evenwel de beschadiging van mijn hoed niet zo aan te trekken. Heus, ik heb nog enkele hoeden in reserve'" Panda lijke post is voorts aan de Finse zijde die der kabelprodukten. Het verdrag voorziet in leveringen variërende van 25-35 mil joen roebel per jaar. Maar ook aan de Russische kant zijn uit breidingen ondernomen. Nieuw is de le vering van jaarlijks 1.500 ton walvisvet, 35.000 ton veekoeken. 10 000 ton soyabonen en 5.000 ton plantaardige oliën. In hoeverre de Finse importeurs dit am biëren is nog niet bekend. Men zal eerst ervaring dienen op te doen Deze erva ring bestaat wel ten aanzien van de Rus sische auto's de prestigepost in het handelsverdrag. Deze post geeft telkens moeilijkheden omdat het publiek de Rus sische modellen niet wenst. De motoren schijnen wel goed te zijn er lopen er ook vele in Noorwegen maar de ca- rosserie is altijd een aantal jaren bij de ontwikkeling in Amerika en West-Europa ten achter Intussen hebben de onderhandelaars van Finse zijde zich er mede verenigd in de komende jaren vijf a zesduizend personen wagens en achttienhonderd vrachtwagens te importeren. Intussen zal Engeland waarschijnlijk Finlands eerste handelspartner blijven. De grote invoer-quota van West-Duitsland in dit jaar kunnen door de economische blokvorming in Europa wel eens te lijden krijgen. Advertentie N 133 Duwtje. Italië zal in de komende zomer met Amerikaanse hulp op Sardinië zes raketten afschieten. Eerst zullen in Ita lië gebouwde tweetrapsraketten tot een hoogte van ongeveer 200 km. wor den gelanceerd en later zal de Ame rikaanse „Scout" extra stuwdruk ge ven, waardoor een hoogte van onge veer 700 km. kan worden bereikt. Tegenzet. De Joegoslavische regering werkt aan plannen voor een nauwer contact tussen de Balkanstaten, moge lijk via een bijeenkomst van parle mentsleden en andere niet-regerings- functionarissen, zo is donderdag van doorgaans betrouwbare zijde te Belgra do vernomen. Dit plan zou een tegen zet zijn tegenover initiatieven van de zijde van het Russische blok. Joego slavië zou eerst Griekenland raadple gen. het enige balkanland waarmee het nauwe betrekkingen onderhoudt. Alles wat rond is. Een tijdens het bezoek van president Eisenhower aan Pakis tan op 8 december geboren baby in Liaquatabad, West Pakistan, heeft van zijn ouders de voornaam Ike Khan ge kregen. En de Spaanse sinaasappel maatschappij, Sudministros Aisa, heeft de beste sinaasappelen van dit jaar de naam „Ike" gegeven. De president krijgt er een kistje van. Fout. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag gezegd dat de V.S. een verklaring wenst voor de „fout" van een gevechts vliegtuig van de Dominicaanse repu bliek, dat woensdag een C-47-toestel van de Amerikaanse luchtmacht tot landen had gedwongen. Zwakte. Dr. Carl Seltzer, die als anthro- poloog is vebonden aan de universi teit van Harvard, in de V.S., schrijft in het tijdschmft „Science" dat hij na on derzoekingen over een periode van vijf tien jaar van 252 gewezen studenten van deze universiteit, heeft bevonden dat „zwakke mannelijkheid" meer voorkomt bij zware rokers dan bij ge matigde of niet-rokers. Ballon De met een rakket omhooggescho- ten ballon, die onbemand op drift was geraakt, is gedaald in een bos in de buurt van Fulton in de Amerikaanse staat Mississippi. De ballon, die pas in de buitenste lagen van de dampkring volliep, is hoger dan een gebouw van dertig verdiepingen en men had hem uit het oog verloren doordat bij de da ling een hevige sneeuwstorm er vat op kreeg. Hij was uitgerust met onge veer 900 kg. wetenschappelijke instru menten om de kosmische straling te meten. De ballon is twee dagen zoek geweest. Botsing. Tijdens een oefenvlucht boven het noordelijk deel van Ontario zijn een Amerikaanse bommenwerper van het type B-47, en een straaljager van het type F-102, in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De bommenwerper had drie inzittenden, de straaljager een. Vermoedelijk heeft geen van deze mensen de botsing overleefd, want er zijn na de botsing geen parachutes waargenomen. Experimenten. Ook in communistisch China zijn volgens het persbureau Nieuw China, dokters er nu in geslaagd kop en voorpoten van een kleine hond over te planten op een grotere hond. De overgeplante kop leefde nog 124 uur en kreeg bloed en voedsel van zijn nieuwe lichaam, aldus het persbureau. Dit was het tweede experiment. Bij het eerste overleefde de kop de overplanting 32 uur. Tweede stadium. Met de bouw in het twee de stadium van de stuwdam van As- soean zal in 1962 in plaats van 1965 wor den begonnen, aldus bericht het door gaans goed ingelichte blad „Al Ah- ram". Hiertoe heeft de regering van de Verenigde Arabische Republiek dins dag besloten. De uitvoering van het eerste stadium begint volgende maand. Het benodigde geld, 400 miljoen roebel, is geleend door de Sovjet-Unie. Voor de bouw van het tweede stadium hebben Oost- en West-Duitsland, Italië en Ja pan steun aangeboden, aldus „Al Ah- ram". Het Westduitse aanbod zou een lening van 200 miljoen mark omvatten. Schuilkelder. Negenennegentig uitgehon gerde en baardige mannen, voor een groot deel inwoners van een verbete ringsgesticht zijn donderdag op de Amerikaanse vliegbasis Park weer bo ven aarde gekomen na een verblijf van veertien dagen in een proef-atnombom- schuilkelder. De fabrikanten van de kelder wilden nagaan, in welke mate de mens bestand zou zijn tegen een langdurig verblijf in een nauwe ruimte en levend op geconcentreerde voeding. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. SS Het KNMI deelt mede: De depressie die donderdag in het zee gebied tussen IJsland en Schotland aan kwam met een luchtdruk in het centrum van 955 millibar is daarna in oostelijke richting naar de Noorse kust getrokken en gaan opvullen. Aan zijn zuidwestflank voerde een krachtige zuidwestelijke wind zachte lucht aan uit de Golf van Biscaye. Den helder De temperaturen waren hierin 9 graden. YPenburg liet front van de depressie veroorzaakte Vlissingen overal enige regen. Na de frontpassage Eelde stroomde minder zachte lucht binnen met De Bilt opklaringen en enkele verspreide buien. Ywente Door grote drukstijgmgen boven de Britse Eindhoven eilanden komt ons land geleidelijk tussen Zd Limburg de depressie en een rug van hoge lucht- druk in met in kracht afnemende wind tus- i,e sen west en noordwest, nadat aan de kust ^™cknolrn de stormgrens is overschreden. Overigens r: zullen ook de komende 24 uur de opkla- E-t)Perma§en zwaar bew. zzw ringen worden afgewisseld door enkele Abe''deen licht bew. buien. De temperaturen zullen dezelfde Bonden waarden bereiken als vandaag of iets Amsterdam lagere. regenbui zzw onbewolkt zw licht oew. zzw zwaar bew. zzw regenbui zw geheel bew. zzw regenbui zw zwaar bew. zzw O. a 8 9 9 9 10 9 10 9 Zaterdag 19 december Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 21.06 uur, onder 11.00 uur. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort zwaar bew. zzo -3 geheel bew z 3 geheel bew windst. 4 7 12 10 10 6 12 13 geheel bew. wzw regenbui zzw regenbui zzw zwaar bew. wzw onbewolkt wzw regenbui w Maanstanden 23 december 4.28 uur laatste kwartier n 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 december Hoog water 5.33 en 17.44 uur. Laag water 1.13 en 13.31 uur. Zaterdag 19 december Hoog water 6.08 en 18.19 uur. Laag water 1.46 en 14.03 uur. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid keek boos toe. „Zou hij dat allemaal nu Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca werkelijk menen?" vroeg hij zich af. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon zwaar bew. windst. 6 zwaar bew. n 13 zwaar bew. z 4 zwaar bew zw 7 zwaar bew. zzw 9 regen wzw 7 zwaar bew. zzw 7 zwaar bew. windst. 5 mist zo geheel bew ozo -0 mist windst. zwaar bew windst. 17 half bew. zo 15 regen no 16 mist windst. 7 zwaar bew. nw 15 licht bew. n 16 S 2g 0) 6 5 2 6 4 4 4 2 0 2 3 4 0 1 7 7 7 6 8 4 0 5 8 0,3 2 2 0 0 0 0 0 0 0,7 0 0 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2