FABLO COMMODORE WHITE w „SUISSE" MEUBELSHOW Eerste bedrijf der NAVO- conferentie besloten Afrikaanse UNO-leden vragen Hammarskjoeld in te grijpen 3 Castro is gebeten op „de rijken" Geweldadige deportatie van inheemsen door Z.-Afrikaanse Unie v. DUIVENB0DEN Sir Anthony Eden naar West-Indië 15.90 Wfi Eisenhower, Macmillan, Adenauer en De Gaulle morgen in Parijs bijeen Caryl Chessman Lonen en prijzen in West-Duitsland Verzending van zeepost öf bprÏFÖFn lijh Cubaanse premier houdt felle rede tegen luxe Iraakse lezing van de grenskwestie met Perzië Het Britse Museum vaart wèl bij My Fair Lady 9 DE TOESTAND IN WINDHOEK BEZOEKT Zijn memoires zullen in februari verschijnen Sociaal-democraten in de regering van Zwitserland Grote meerderheid voor Israels nieuwe kabinet Koninklijke baby wordt in Buckingham Palace geboren Portugese regering stelt een nieuwe perswet op de ^^raatótosl Dubbel gelukkig VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 HAVANA (AFP-ANP) Een redevoe ring, die premier Fidel Castro van Cuba woensdag heeft gehouden in een verga dering van de vakvereniging voor de sui kerindustrie, heeft al zijn voorgaande toe spraken overtroffen in heftigheid en drei gende toon. Hij zei ten aanzien van rijke lieden niet te zullen aarzelen, de bankbiljettenpers op haar maximum te zullen laten draaien als Premier Fidel Castro het onttrekken van gelden aan bankreke ningen de stabiliteit van zijn regime zou bedreigen. Hij dreigde de levering van benzine stop te zetten voor auto's van „rij ke lieden, die het er op toeleggen de re volutie te doen mislukken door een chaos te veroorzaken in 's lands economie". Cas tro zei evenmin te zullen aarzelen, de in voer te verbieden van luxe goederen voor Cubanen, die zich te buiten gaan aan uit spattingen en om het onmogelijk te ma ken, buitenlandse reizen te ondernemen. Hij deelde mede dat op Cuba voor het ko pen van auto's jaarlijks een bedrag van 33 miljoen dollar wordt besteed, geld dat, volgens Castro, zou moeten worden be spaard of zou moeten dienen voor het ko pen van nuttiger produkten. Tijdens zijn toespraak maakte Castro verschillende keren toespelingen op de dreiging van een inval op Cuba en wees hij op de noodzaak om wapens aan te ko pen. Hij deed ook een aanval op rooms- katholieke geestelijken, die deze week zijn gevlucht, in de Verenigde Staten asiel heb ben gevraagd en daar hebben beweerd dat het communisme op Cuba hand over hand toeneemt. BAGDAD (UPI) Een woordvoerder van het Iraakse ministerie van buitenland se zaken heeft Perzië beschuldigd van „talrijke grensschendingen". Perzië heeft zich nimmer gehouden aan de grens, die in 1914 werd vastgesteld en alle Iraakse pogingen het geschil door besprekingen op te slossen mislukten omdat Perzië staat op medezeggenschap over de rivier Shatt- Arab. Na het mislukken der onderhandelingen van 1934 die op aandrang van de Vol kenbond werden gevoerd was Perzié gedwongen Irak gelijke rechten toe te ken nen op de Shatt-al-Arab over vier mijl te genover de Perzische oliehaven Abadan. In 1938 werd de grens opnieuw vastge steld, waarbij bleek dat Perzië de bepa lingen van 1914 had geschonden. De Par- zische regering bood haar verontschuldi gingen aan en herstelde de oude toestand. Maar in 1940 trok Perzië zich uit de geza menlijke commissie van overleg terug. Thans heeft Perzië troepen samenge trokken langs de Shatt-al-Arab. De Perzi sche regering betoogt dat Khusroabad een Perzische haven is, hoewel de wateren waaraan de stad ligt Iraaks zijn. De woordvoerder zeide ook dat Perzische ka nonneerboten Amerikaanse tankers door de Iraakse rvier Shatt-al-Arab begelei den. „Thans is de Iraanse regering afgedaald tot het peil waarop een radio- en perscam pagne tegen Irak wordt gevoerd". Het succes van „My Fair feady" is een meevallertje voor het eerbiedwaardige Britse Museum. „My Fair Lady'' is een musical die gebaseerd is op George Ber nard Shaws toneelstuk „Pygmalion" en krachtens het testament van Shaw krijgt het Britse Museum een-derde van de royal ties van alle werken van Shaw. De rest gaat naar de Koninklijke Academie van Dramatische Kunst en het Nationaal Mu seum van Ierland. Sir Edward Boyle, secretaris van het ministerie van Financiën, heeft aan het parlement vertelt dat het Britse Museum thans ongeveer 2000 pond (21.000 gulden) per maand toucheert uit de nalatenschap van Shaw. Sedert de dood van Shaw heeft het museum in totaal 163.924 pond (ruim 1.700.000 gulden) ontvangen en sedert het succes van „My Fair Lady" zijn de inkom sten uit de nalatenschap „zeer aanzienlijk" geworden, vertelde Sir Edward. NEW YORK (UPI) De negen Afri kaanse leden van de UNO hebben donder dag in een brief aan secretaris-generaal Hammarskjoeld verklaard, dat de onder drukking door de Zuidafrikaanse Unie in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika een bedreiging vormt voor de vrede en veilig heid op dit continent. Zy verzoeken de se cretaris-generaal, die volgens onbevestigde berichten uitgenodigd is tijdens zijn ko mende reis door Afrika een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen, alle stappen te nemen, die hem nodig voorkomen. De Zuidafrikaanse regering, zo staat in de brief, voert een gewelddadige depor tatie door van de inheemse bevolking, zij schendt de mandaatovereenkomst, het UNO-handvest en de universele verklaring van de rechten van de mens. De UNO-commissie voor Zuidwest-Afri ka heeft donderdag haar verhoren over de toestand daar voortgezet. Een van de ver hoorden, M. Kerina, wiens broer één van de twaalf Afrikanen was, die zaterdag bij de relletjes in de Windhoek om het leven kwam, zei, dat de regering verse troepen naar dit gebied gebracht heeft, die begon nen aan een gewelddadige overbrenging van inheemsen, nadat zij de nederzettin gen omringd hadden met pantserwagens en machinegeweren. Alle blanken in het gebied van Windhoek krijgen geweren en munitie, zei hij verder. De inheemsen worden dan uit hun oude woonplaats overgebracht naar een con centratiekamp op een afstand van 12 kilo meter van Windhoek. Daar krijgen zij een nieuw huis toegewezen, waarvan er reeds 1.400 tot 3.000 klaar zouden zijn. Een andere verhoorde zei, dat het groot ste bezwaar der Afrikanen tegen hun ge dwongen overbrenging uit hun oude krot woningen is, dat de apartheidspolitiek in de nieuwe nederzetting des te strakker wordt doorgevoerd. In hun oude wijken mochten zij zich vrij bewegen, maar in het nieuwe kamp worden zij stamgewijs on dergebracht en moeten zij passen heb ben om iemand van een andere stam te bezoeken, aldus de verhoorde. Het gehele kamp komt onder toezicht van de politie. Advertentie vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier! SPAARNE 11 - HAARLEM Tel. 13603 - 17165 - 34200 (Van onze correspondent in Londen Sir Anthony Eden, die nog steeds her stel van gezondheid zoekt, is gisteravond met Lady Eden per vliegtuig naar West- Indië vertrokken waar hij op advies van zijn dokter tot maart zal blijven om de kille vochtige Engelse winter te ontlopen Hij maakt het op het ogenblik tamelijk goed. Dinsdag woonde Sir Anthony een lunch bij in het Savoy-hotel in Londen ter ere van de heer Glen Byam. de aftredende directeur van het Shakespeare theater in Stratford on Avon. Eden is president van de raad van bestuur van deze beroemde schouwburg. De Edens gaan eerst naar Trinidad. Vorig jaar bracht Eden de kerstdagen in Mexico door. Edens gedenkschriften ..Full Circle" (19511957) die voornamelijk handelen over de Suezkwestie en in februari zullen uitkomen, zijn vrijwel klaar. Sir Anthony lijdt er nog altijd onder dat velen hem destijds verkeerd hebben beoordeeld. Hij hoopt zich in zijn boek voldoende te heb ben gerechtvaardigd. Churchill geniet Sir Winston Churchill, die zoveel jaren met Eden is opgetrokken en hem als zijn aangewezen opvolger beschouwde, ging woensdagavond laat de kaarsverlichting in de Londense hoofdstraten zien. nadat hij zijn plicht had vervuld door deel te nemen aan een stemming in 't Lagerhuis Het was druk op straat en in het trage verkeer werd Churchill die in zijn auto plezierig zijn onafscheidelijke reuze sigaar pufte, al spoedig door de voorbij gangers en automobilisten herkend. Zij wuifden hem hartelijk toe. Er is slechts één ingang, bewaakt door blanke wachten. Om het kamp heen komt een niemandsgebied van een halve kilo meter. De vertegenwoordiger van Ethiopië, Ato Haddis Alemajehoe, heeft de negen leden tellende commissie der UNO voor Zuidwest-Afrika verzocht onderhandelin gen met de Zuidafrikaanse regering te openen om deze te verzoeken af te zien van haar voornemen tot massale ver plaatsing van inheemse bewoners van het gebied. BERN (Reuter-UPI) De Zwitserse volksvertegenwoordiging heeft twee so ciaal-democraten gekozen in de zeven le den tellende federale raad (het kabinet). Alle vier grote politieke partijen van Zwitserland, radicalen, boeren, socialis ten en christelijke conservatieven, zijn thans in de raad vertegenwoordigd. De leden van de raad worden voor een perio de van vier jaar gekozen. Herverkiezing is vrijwel automatisch. Zes jaar geleden traden de sociaal-de mocraten uit de regering naar aanleiding van een geschil over herziening van het belastingstelsel. Max Petitpierre, tot dusverre minister van Buitenlandse Zaken van Zwitserland, is gekozen tot president voor 1960. Elk jaar worden uit de zeven leden van de fe derale raad het kabinet een president en een vice-president gekozen. De vice- president volgt de president volgend jaar op. De tegenwoordige minister van Eco nomische Zaken, professor Fritz Wahlen, volgend jaar vice-president, zal dus in 1961 president zijn. Advertentie sanfor en no-iron! met TRUdDM boord-uit-één-stuk (Van onze correspondent in Parijs) De vijftien landen van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie hebben gisteravond het eerste deel van de jaar lijkse beraadslagingen afgesloten. De ministers zullen elkaar dinsdag opnieuw in hun gloednieuwe zetel te Parijs ont moeten. Tussen beide bedrijven in komen vanaf morgen de vertegenwoor digers van de vier westelijke grote mogendheden, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en YVest- Duitsland. al kwartet, trio en duet bij een met het doel het in het bijzonder over een agenda voor de topconferentie met premier Kroesjtsjev, eens te wor den. Gisteren hebben ook de zeven landen van de Westeuropese Unie, Groot-Brittannië plus de zes van Klein Europa, op de Italiaanse ambassade een onderonsje gehad, waarop de heren vandaag misschien nog zouden terug komen. De vijftien atlantische delegaties heb ben gisteren de morgen aan militaire kwesties en de middag aan de redactie van een communiqué besteed. Het is een voorlopig en zeer beknopt commu niqué, waarin meer verzwegen dan uit gesproken wordt en dat het kernvraag stuk van de militaire integratie geheel in het duister laat. Op dat punt is men geen stap verder gekomen. Volgens sommige berichten zou de Franse minister van Defensie, Guillau- mat, eerder een stap terug hebben ge daan. In elk geval heeft een spervuur van vragen hem er niet toe kunnen bewegen de politieke filosofie die achter de Fran se weigering tot intiemere samenwerking op militair-technisch gebied eventueel verscholen zou moeten gaan, voor zijn col lega's te onthullen. De indruk, die in Pa rijs overheerst is dan ook dat De Gaulle de kwestie van de Atlantische samenwer king vooral beschouwt, en gebruikt, als wisselgeld bij een verhoopte onderhande ling over de promotie van Frankrijk tot volwaardige grote mogendheid. De mees te waarnemers zijn evenwel uiterst scep tisch gestemd over de mogelijkheid, dat die promotie op zeer korte termijn, en speciaal tijdens de ontmoeting van zater dag tussen Eisenhower en De Gaulle al haar beslag zal kunnen krijgen. Officieel zijn er twee maanden uitgetrokken om in de boezem van verschillende technische commissies een brug tussen Frankrijk en de overige veertien landen te slaan. Drie tegen één Het rapport van de atlantische opperbe velhebber, Norstadt, is gisteren door de ministers ook nog ens onder de loep ge nomen en men toonde zich niet weinig on gerust over de verhouding der militaire krachten tussen Oost en West, waarover de Amerikaanse generaal vele bijzonder heden had gegeven, een verhouding die globaal op drie tegen een in het nadeel van het Westen wordt geschat. Norstadt had in zijn rapport ook gesproken van de mogelijkheid van Europa een vierde atoommacht in de wereld te maken, maar door dit lokaas hebben de Fransen zich dus nog niet laten verleiden. Integendeel werd door de Fransen in de wandelgangen het bericht gelanceerd dat De Gaulle opdracht had gegeven strate gische plannen te bestuderen, gebaseerd op een Frans leger dat zich geheel uit de atlantische strijdmacht zou hebben terug getrokken. Een bericht dat zeker als wa pen moet worden opgevat uit het Franse arsenaal van de psychologische of diplo matieke oorlogvoering, die onder het ho ge bevel van De Gaulle binnen de atlan tische gemeenschap de laatste dagen zo heftig heeft gewoed. Intussen is presi dent Eisenhower vandaag in Toulon op Franse bodem aangekomen, nadat hij gisteren een langdurig onderhoud met het Tunesische staatshoofd Habib Bour- guiba heeft gehad. Beide staatschefs heb ben vooral over Noord-Afrika gesproken. Ze waren het er over eens, dat de procla matie door De Gaulle van het zelfbeschik kingsrecht voor Algerije als een vooruit gang van belang moet worden beschouwd. Niettemin blijven ze Algerije zien als een bron van ernstige bezorgdheid. Die laat ste gemeenschappelijke uitlating van Eisenhower en Bourguiba over het pro bleem Algerije, dat voor Frankrijk offi cieel nog altijd als 'n binnenlandse kwes tie moet doorgaan, bevat misschien een aanwijzing dat de Amerikaanse president zich in Parijs niet al te toeschietelijk je gens De Gaulle zou willen tonen. „Integratie"-taboe Toch mogen we niet vergeten, dat het geïsoleerde Frankrijk tegenover de 14 andere NAVO-landen gisteren niettemin zo een overwinning heeft geboekt. Het woord integratie, dat De Gaulle zo onmu zikaal in de oren klinkt, zal in atlantische kringen niet meer worden gebruikt. Het is „taboe" verklaard. Men spreekt nu al leen nog maar van „unificatie", maar de tegenstelling over de zaak zelf is daarmee niet uit de wereld geholpen. Over een der vier agendapunten, die de westelijke mogendheden willen voorstel len, heeft zich gisteren bij de politieke be raadslagingen ook nog een discussie ont wikkeld. Naast het statuut van Berlijn, de kwestie Duitsland en de hulp aan de on derontwikkelde gebieden zou ook de niet- inmenging in andermans zaken door de grote vier op de topconferentie in het voor jaar worden besproken. De Westduitse de legatie toonde zich bij voorbaat echter al gereserveerd en bevreesd, dat dit princi pe de hereniging van Duitsland mettertijd eens sterk zou kunnen bemoeilijken. Die zaak zal bondskanselier Adenauer aanstaand weekeind dus zeker ook aan Eisenhower, Macmillan en De Gaulle voor leggen. Bedachtzaam De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten, had, zoals hij ons gisteravond nog meedeelde, ondanks alle soms heftige debatten de laatste dagen toch wel een zekere eenheid van gedachten kunnen constateren. Vol gens de Nederlandse bewindsman, en ook trouwens volgens secretaris-generaal Spaak, die zijn licht gisteravond ook nog even over het slotcommuniqué liet schij nen, moet men eer van nuances dan van meningsverschillen spreken. Men ver wacht onder de vijftien landen meer of minder succes van de ontmoeting met de Russen. Dr. Van Houten wenste zich als goed Nederlander met overtuiging in te delen in het zeer bedachtzame kamp en overdreven hoge verwachtingen koestert hij op dit punt zeker niet. JERUZALEM (AFP) Premier Ben Goerion van Israel, die een nieuwe coali tieregering van vij partijen heeft gevormd, heeft donderdag met 78 tegen 33 stemmen het vertrouwen van het parlement ver kregen. Het kabinet heeft vier nieuwe leden, maar de politieke samenstelling wijkt weinig af van het kabinet dat in juli aftrad. Ben Goerion behoudt de portefeuille van landsverderdiging en mevrouw Golda Meir blijft minister van Buitenlandse Za ken. Mevrouw Golda Meir, de minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde naf afloop van het debat in het parlement, dat Israel voort zal gaan met zijn project van om legging van Jordaanwater. De plannen kunnen niet afhankelijk worden gesteld van de genade van de Egyptische heer ser. Mevrouw Meir zei verder, dat de nieuwe regering iedere stap in de richting van vrede met de Arabische staten verwel komt, maar zii wenst geen vrede, die het gevolg is van een „politiek van toegeven aan de agressor". (Van onze correspondent in Londen) De baby die koningin Elizabeth eind januari verwacht, zal in Buckingham Palace worden geboren, aldus is gister avond officieel medegedeeld. Zuster Helen Rowe, die ook aanwezig was bij de ge boorte van prins Charles en prinses Anne zal nu weer haar taak vervullen. Dinsdag vertrekt de koninklijke familie voor de kerstvakantie naar Sandringham in Norfolk. .Op 18 januari zal het koninklijke gezin naar Londen terugkeren Prins Charles gaat dan weer naar zijn kostschool in Chèam. Vandaag heeft koningin Elizabeth'öp de plaat haar jaar lijkse kerstrede vastgelegd, welke op eer ste kerstdag des ochtends om 9 uur door de radio zal worden uitgezonden. Gewoon lijk gebeurt zulks 's middags om 3 uur, maar het vroege tijdstip is gekozen om gelijktijdige uitzending naar de landen van het Britse Gemenebest mogelijk te maken Omdat de koningin in blijde verwachting is zal e.en televisie-iiitzending dit keer achterwege blijven. Opperrechter Herbert Walker van de staat Californië zal de datum van de exe cutie van Caryl Chessman, in de gaska mer van de San Quentin gevangenis, aan staande maandag vaststellen. Dit is de achtste keer dat een executiedatum zal worden vastgesteld voor de elfenhalf jaar geleden ter dood veroordeelde. Zijn raads man A. L. Wirin heeft meegedeeld een nieuw hoger beroep voor te bereiden. De bond voor Amerikaanse Burgerlijke Vrijheden heeft bekendgemaakt dat zij binnen de komende twee weken andermaal een beroep op het Amerikaanse opperste gerechtshof zal doen. Bondskanselier Adenauer heeft aan Karl Blessing president van de Westduit se Bondsbank verzocht een memorandum voor hem op te stellen aangaande de koop kracht van de Duitse mark met betrek king tot de stijging van de bankbiljetten- circulatie welke aan de stijging der lonen zou zijn toe te schrijven, aldus wordt he den in een officieel communiqué bekendge maakt. De Westduitse Bondskanselier heeft door dit besluit te kennen gegeven in te willen grijpen in de controverse over lonen en prijzen, welke reeds enige weken werkge vers en vakbonden tegenover elkander doet staan. De vakbonden verwijten de werkgevers dat deze alleen hebben gepro fiteerd van de stijging van de industriële produktiviteit in plaats van deze te benut ten voor prijsverlaging. De vakbonden ver wijten voorts de regering dat deze te laat is opgetreden tegen de buitensprog geach te verhogingen der landbouwprijzen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ss Alcor, 20 dec. Australië: ss Overijsel, 22 dec. Brazi lië ss Alcor, 20 dec., ms Waterland 20 dec. en ss Paraquay Star 22 dec. Canada: ms American Gunner 20 dec. en ss Black Heron, 22 dec. Chili via New York 22 dec. Ned. Antillen: ss Triton 21 dec. Ned. Nw Guinea: ms Wonosobo 22 dec. Nieuw Zee land: ms Meramic 22 dec. Suriname: ms Norinda 22 dec. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika, ms Edinburgh Castle 20 dec. Brits Oost Afrika: ss Europa 22 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. LISSABON (UPI) Premier Oliveira Salazar van Portugal heeft meegedeeld dat zijn regering bezig is een nieuwe pers wet op te stellen. Het ontwerp zal aan het parlement worden voorgelegd. Bijzonder heden over dit ontwerp werden niet gege ven, doch uitgevers en journalisten drin gen er al geruime tijd bij de regering op aan de verantwoordelijkheden van de pers duidelijk te omschrijven. Men verwacht dat de censuur zal worden opgeheven bij het van kracht worden van de nieuwe wet. Familie „U moet die rijst es proheren", zei de flets-ogige dame in de zelfbedienings winkel tegen een mollig vrouwtje in een mantelpak dat haar als een worstvel om sloot, „altijd gemakkelijk, als je er een paar pakken van in huis hebt". „Gut néé", riep de dikkerd verschrikt, ik heb me schoonmoeder in huis en die kan rijst niet uitstaan! Ze zegt, dat rijst haar kregel maakt en dat ze zenuwachtig wordt van de lucht van pakkiessoep. Alle maal kunsten natuurlijk, maar ik moet elke dag zo uitkijken, wat ik kook. Alleen liflaffies, daar houdt ze van, een kaas soufflé, of een Sjarlot-Ruus weet U wel? En dan een stukkie kippeborst gaat er ook altijd wel in, maar daar ken je toch niet elke dag an gaan beginnen, veels te duur! Me man houdt zo van een echte Hollandse pot, dan ken ie zo echt lekker zitten dik- kerdakken en dan wordt ie obstinaat as zijn boeder maar zo'n beetje op der bord zit te harken en met der eten an 't spelen is en de boel zit om te draaien, alsof er maden onder zitten. Bij élke maaltijd is het hetzelfde liedje". „Lastig is dat", zei de fletse peizend. „Lastig? Dat is veel te zacht uitgedrukt", hernam de ander, „me zoon ken zijn ogen niet van der bord afhouden, we worden er allemaal prikkelbaar door en ik heb ge lezen, dat de spijsvertering en de stof wisseling vlotter verlopen, as er harmonie an tafel is en hoe ken je nou harmonisch gaan zitten smikkelen, as er over en weer van die steekogen an de gang benne!? „Bemoei je toch niet met mijn eten", zegt mijn schoonmoeder dan snibbig, „as je van die pot houdt, vind je 't lekker en as je der niet van houdt, dan lust je 't niet!" Een waarheid as een koe! 't Is ver der geen onaardig mens, ze stofzuigt elke dag, maar ze heeft zo wèl haar eigen aardigheden, doodsbenauwd dat er inge broken zal worden en altijd bang dat er een gaskraantje open staat. Ook schrikt ze der eige de hele dag het lebber van alles. Ik vind het best, dat ze bij ons inwoont, daar niet van, we hebben allemaal onze fouten, maar zij heb wel héél bijzondere dingen. Soms heb ze een soort van vallen de geeuivhonger, dan geeuwt ze wel 25 keer achter elkaar en ze maakt er de af grijselijkste geluiden bij, die je door merg en been gaan. Zo iets geeft spanningen, geloof dat maar!" „Mens, ik weet er alles van", knikte de ander begrijpend, „ik heb me vader im mers bij me, een schat van een man, hij eet wat de pot schaft en is altijd even dankbaar voor alles, maar hij heb óók zijn grappies en zijn eigenaardigheden. Me man zegt: „Mens, die krijg jij ook, je heb ze nóu al, je weet ze alleen niet". Om maar es een klein voorbeeld van Pa te noemen: 's Zomers wil ie z'n overschoenen zien en 's winters z'n strooien hoed en of ik me eige er nou lam naar mot zoeken, hij móet en zal z'n zin hebben. Me man zegt: „Mens, wat gééft dat nou, je weet immers niet, wat er indirect in zo'n man omgaat! Mis schien heb me man gelijk, 't ken wezen van wel, maar 't ken ook wezen van niet, weet ik veel, 't 'ken óók doordrijverij zijn! Verder heb ie vier paar schoenen: z'n ouwe-ouwe, z'n ouwe-nieuwe, z'n nieuwe- ouwe en z'n nieuwe-nieuwe. Gisteren gaf ie me opdracht: „Geef de schoenmaker m'n nieuwe-ouwe schoenen es mee". En toen ik z'n ouwe-nieuwe meegaf, was ie razend. Mot je maar net weten, wat ie bedoelt. Je bent er klaar mee! Nou mot ik gaan opschieten. Als U soms es met Uw schoonmoeder een praatje wil komen ma ken, U weet me te vinden, misschien mo gen de oudjes elkaar wel, je kén per slot nooit niet er es weten!" Marianne van Raait Advertentie is het paar, dat zijn H.D.Z. VERLOVINGSRINGEN heeft gekocht bij HORLOGERIE BARTELJORISSTRAAT 1 - HAARLEM Telefoon 13131 ZEESTRAAT 13 - BEVERWIJK Telefoon 4970 Een ring, die naast het rijkskeur is gemerkt met 't H.D.Z. meesterteken Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 18 December 1759 ADVERTENTIE. De vriendelyke Nieuwe- Jaars-Gift en Zak-Alma- nach voor 't Jaar 1760 is by B. Mourilc 't Amsterdam in de Nes en in alle Steden te bekomen, met veele kun stige Plaatjes; waarachter van de Phisionomie der Mensohen, om te zien in 't Aangezigt, in de Oogen, aan de Neus, Mond, Handen, Hair &c., hoe die gehu meurd zyn; de beste met afgezette Plaat jes 36 St. in Turks Leer 1 Gl. in Schildpad 14 St., de Gemeene 6 St., waarachter de Vermakelykheden in 't Vryen &c.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3