Voetbal in Kennemerland Brutale roofovervallen in Groningen berecht OP EN OM HE T BINN Dr. Horringa sprak over moderne bedrijfsorganisatie Begroting van Bedrijfschap voor Bloembollenhandel goedgekeurd Televisie voor de Kerst Fa. Oe Vilder 3 RADIO BECKER IJmond-agenda G. VAN TELGEN 11 Kring Bedrijven Bollenstreek" Zestien en twaalf jaar geëist tegen gevaarlijk driemanschap Hertogin van Kent Gevangenisstraf voor sigarettensmokkelaars Betaling abonnementsgeld per giro ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 want op eigen terrein zijn de Meervogels heel wat mans. In Beverwijk zal het in de wedstrijd tussen de gelijknamige club en Velsen ook spannen, zoals de laatste jaren steeds het geval geweest is, als deze clubs tegenover elkaar stonden. We houden het op een kleine Beverwijk-zege. ADO zal trachten de opmars van de Alkmaarse Boys naar een hogere plaats te stuiten, maar dat zal de Heemskerkers niet meevallen, want de Alkmaarders schijnen vastbesloten de onderste regionen te verlaten. We verwachten een gelijk spel. Wordt Bloemendaal kampioen? Bloemendaal schijnt plannen te hebben. De laatste acht wedstrijden der Witten leverden niet minder dan 15 punten op. Zondag krijgen ze Terrasvogels op be zoek. We verwachten niet, dat de Sant poorters roet in het Bloemendaalse eten zullen gooien. Waterloo geven we tegen RCZ al even min veel kans. De IJmuidenaren schijnen nu eenmaal voorbeschikt te zijn om de onderste plaats te bezetten. Kinheim, dat zondag j.l. zijn kansen op de bovenste plaats vrijwel verspeeld heeft, speelt op eigen terrein tegen GVO. De eerste ontmoeting won Kinheim met 0—2, maar de laatste weken zijn de Kromme- nieërs beter uit de hoek gekomen, zodat we het ditmaal op een gelijk spel houden. Terrasvogels (uit tegen Bloemendaal): Boeser; Disselköter en Van Dillewyn; Van Eden, Van Gelder en Vader; Rijke, Bos, N.N., Brijs en Gnodde. Beverwijk (thuis tegen Velsen): Raap; Wyand en Lorjee: Wolterman, Bruinen- burg en Ketting; Van der Mev. Gerrits, Waanders, Minneboo en Van Oost. Velsen (uit tegen Beverwijk): Kaasen brood; Van Bugnum en Boon: Van Kaam, Hynen en Geuzenbroek; Wittebrood. Hoog- zaad, Bakkum, Graman en Reyerse. De Kennemers 2 (thuis tegen HBC 2): Groot; Beentjes en Mosk; Geel, Peggeman en Verhagen; Van Rookhuizen, De Vos, Joosten, Van der Sluis en Aardenburg. Stormvogels 2 (thuis tegen EDO 2): Eg- ner; Kistemaker en Visser; De Roos, Venus en Bruin; Zoeteman. Van der Lugt, Bannink, Maarleveld en Ramakers. DEM 2 (thuis tegen Zandvoortmeeuwen 2): Suanet; Willems en Niesten: Burger, Klous en Slotemaker; Out. Goderie, De Boer, Aardenburg en Jansen. By Nieuw-Guinea is gisteren een Mar tin Mariner, een tiveemolorig amfibie vliegtuig van de Koninklijke Marine, in zee gestort. Van de acht inzittenden zijn er drie gered. Foto: een vliegtuig van hetzelfde type als de verongelukte Martin Mariner. Voor een groot aantal leidinggevende personen in de bloembollenstreek heeft dr. D. Horringa, adviseur voor bedrijfs organisatie in Den Haag, gesproken op uitnodiging van de „Kring Bedrijven Bloembollenstreek". Dr. Horringa sprak in de kantine van Sikken's Lakfabrieken in Sassenheim over: „Spanningen tussen ondernemer en organisator". Dr. Horringa begon zijn causerie met de gemoedelijkheid te schetsen, zoals die in vele kleine bedrijven wordt aangetrof fen, waar men elkaar nog kent als „Piet en Klaas" en ook alles van elkaar af weet. De onder emer heeft de verant woordelijkheid voor alles wat er in het be drijf gebeurt. Maakt het kleine bedrijf een goede groei door en wordt het geleide lijk een onderneming van grote omvang, dan beginnen veelal moeilijkheden. De eigenaar-oprichter is meestal een dynamische figuur, die al zijn energie in zijn bedrijf tot gelding maakt en het hele bedrijf een eigen stempel geeft. Hij is de man die de vitale rol speelt. Hij voelt dat hij met zijn dynamisch gevoel heel zijn omgeving vooruit is. De medewerkers kij ken naar hem op, gaan door dik en dun De tweedeklassers uit Kennemerland krijgen zondag sterke tegenstanders te be strijden, zodat we maar op de nodige ver- liespunten zullen rekenen. In 3 A zal de drie leiders het vuur na aan de schenen worden gelegd, maar over het geheel geloven we toch wel, dat ze zich zullen weten te handhaven. In 4 C verwachten we, dat Bloemendaal haar mooie positie niet zal prijsgeven. DEM gaat tegen Hollandia een uiterst zware wedstrijd tegemoet. De Hoornse voetballers hebben na zondag j.l. alleen de kop genomen en zullen natuurlijk alles in het werk stellen hun bevoorrechte positie te handhaven. Bovendien hebben de Hollandianen op eigen terrein nog geen enkele wedstrijd verloren (5 gewonnen en 1 gelijk). We houden dan ook ernstig reke ning met de achtste DEM-nederlaag. De Kennemers gaan bij HRC op bezoek en kunnen al evenzeer op een warme ont vangst rekenen, want willen de I-IRC-ers niet geheel en al het contact met de kop groep verliezen, dan moeten zij voorlopig geen punten meer verspelen. In Bever wijk verloren de roodzwarten destijds met 1__4 en we verwachten, dat ze ook nu weer aan het kortste eind zullen trekken. Ook voor VVB is een uitwedstrijd vast gesteld en wel tegen Vitesse. Nog geen enkele ploeg is er in geslaagd de Vitesse- naren op eigen terren te kloppen: ze won nen van vier hunner tegenstanders (doel- gemiddelde 12—0) en speelden tegen drie hunner gelijk (doelgemiddelde 22). Na tuurlijk zullen de Castricummers dit trotse record willen handhaven. Vermoedelijk zullen zij hierin ook wel slagen, maar toch zou het ons niet verwonderen, als zij één punt aan VVB moesten afstaan. Lastige wedstrijden van de leiders De leiders van 3 A staan zondag voor moeilijke opgaven. Alcmaria Victrix speelt uit tegen Wijk aan Zee. Op eigen terrein wonnen de Alkmaarders op 27 september j.l. met 30, maar zo gemakkelijk zullen ze ditmaal niet aan de punten komen, want de Wijk aan Zeeërs zijn de laatste weken beter op dreef dan in de aanvang van het seizoen. Doch een en ander houdt natuurlijk niet in, dat we een Alkmaarse zege bij voorbaat uitgesloten achten. Egmondia speelt thuis tegen CSV. Ook deze kampioenspretendent zal op de uit slag niet helemaal gerust zijn, al is het een feit, dat de CSV-ers na een vlot begin in hun laatste zeven wedstrijden geen enkele overwinning meer hebben behaald. De eerste ontmoeting eindigde in een 14 overwinning voor Egmondia. Zwaar krijgt ongetwijfeld ook DTS het, De hertogin van Kent en haar dochter prinses Alexandra hebben in het Ly rische theater in de Shaftesbury Ave nue te Londen een nachtvoorstelling bijgewoond ten bate van de slacht offers van de ramp in het Franse stadje Frèjus. Economische politierechter Wegens het smokkelen van sigaretten in de haven van IJmuiden heeft de Haar lemse politierechter mr. H. G. Rambon net gisteren een 51-jarige havenarbei der uit Haarlem en een 35-jarige havenar beider uit Castricum veroordeeld tot 27 dagen gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis doorgebrach: en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Een 44-jarige metse laar uit Bakkum die de sigaretten in zijn auto had vervoerd werd wegens mede plichtigheid veroordeeld tot een boete van 250. De Haarlemmer en de Castricummei werkten als havenarbeider in IJmuiden In november van dit jaar hadden zij op een Fins schip 14.200 sigaretten gekochi en naar de wal gesmokkeld. De rokertjes werden in de auto van de metselaar aan getroffen toen de mannen door de politie werden aangehouden. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda wees er op dat het smokkelen van siga retten in IJmuiden schering en inslag is Omdat op de rookwaar een zoet winstje werd gemaakt wilden verdachten het risi co wel nemen. De Haarlemmer was al eens eerder voor een dergelijk feit veroor deeld. Hij eiste tegen de twee havenarbei ders 27 dagen gevangenisstraf en ver beurdverklaring van de in beslag geno men goederen. Tegen de metselaar vor derde hij f 250 boete, een maand gevange nisstraf voorwaardelijk. Mr. C. Blanke voor' en mr. J. G. Bettink bepleitten vnoi de Haarlemmer en de Castricummer cle mentie met het oog op de betrekkelijk ge ringe omvang van het economisch delict. Mr. J. H. A. M. van Son achtte de schuld van de metselaar niet bewezen en vroeg derhalve vrijspraak. Het Bedrijfschap voor de Bloembollen- handel en de Bond van Bloembollenhande laren zetelen, evenals de advocatuur van de mrs. Theyse sr. en jr. in het gebouw Kenaupark 29 in Haarlem. Reeds meer malen hebben de werknemersvertegen woordigers in dit bedrijfschap er op aan gedrongen, dat er een duidelijke scheiding tussen deze drie bureaux zal worden ge maakt. Bij de bespreking van de begro ting in de openbare vergadering van dit Bedrijfschap, donderdagmiddag in „Tres long" te Hillegom, heeft men deze schei ding nader onder de loep genomen. De heer Hol vroeg inlichtingen aan het bestuur over de wijzigingen. Hij heeft zit ting gehad in de sociale- en efficiency commissie van het bedrijfschap en als lid daarvan medegewerkt aan het onder zoek. Er zijn echter nog wel een aantal duistere punten. Daar de verdeling van de werkzaamheden anders wordt, moet dit op de begroting tot uitdrukking komen. Hij was van mening dat de situatie nu an ders was dan ten tijde van het onderzoek. Het kantoor van de meesters Theyse zal worden verplaatst naar een ander pand. Tevens zullen dan personeelsleden van het bedrijfschap, die 90 of zelfs 95 percent van hun tijd werk verrichtten voor mr. They se, weer voor het bedrijfschap moeten worden ingeschakeld. Tevens meende hij Statutair festijn Op 15 december is met nogal wat vlag vertoon en ook op andere wijze feestelijk herdacht dat vijf jaar geleden hel Statuut voor het Koninkrijk tot stand kwam. Het was, dunkt me, juist gezien dat men aan de bereiking van dit eerste lustrum een enigermate feestelijk karakter gaf. Wanl tenslotte stemt het toch wel tot verheuge nis dat indertijd Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen uit vrije wil ver klaarden in het Koninkrijk der Neder landen een nieuwe rechtsorde te aanvaar den. En wel een rechtsorde, waarin zij de eigen belangen zelfstandig beharligen, op voet van gelijkwaardigheid de gemeen schappelijke belangen verzorgen, terwijl deze arie delen van hePKoninknjk boven dien overeenkwamen elkaar wederkerig bijstand te verlenen. Hiermee kwam wel vast te staan, dat Suriname en de Neder landse Antillen geenszins meer, gelijk eer tijds het geval is geweest, nog maar iets weg hebben van koloniën. Op het Binnen hof is het ook even een klein feest geweest Daar kwam immers mede de zoëven ge schetste rechtsfiguur tot uiting, toen tot hen die achtereenvolgens in de beide Ka mers een paar jubileumklanken lieten horen, ook de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen behoorden. Verwikkelingen met Venezuela Bepaald iels minder feestelijk is het, dat er zich op het ogenblik tussen Venezuela en Nederland verwikkelingen voordoen Onlangs is er in dit blad reeds op gewezen hoe er boosheid te Caracas is ontstaan naar aanleiding van het optreden van de autoriteiten in Willemstad met betrekking tot de vliegers die boven de Antillen pam fletten hadden uitgestrooid met een voor de Venezolaanse regering minder vriende lijke inhoud. Daarover is toen „spul" ont staan. Maar ten onzent scheen men er wat al te zeer op uit te zijn, het te doen voor komen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Sindsdien is nu wel heel duidelijk ge bleken, dat een dergelijk kiekeboe-spelen weinig zin had. Het aapie is immers toch uit de mouw gekomen: de regering van Venezuela heeft wel degelijk een protest nota tot de Nederlandse regering gericht De laatste is nu doende om na te gaan welke houding zij verder kan of moet aannemen. een besparing te zien in het feit, dat mr. Theyse jr. de Bond van Bloembollenhan- delareu als secretaris gaat verlaten. Verder wilde hij meer gegevens hebben over de werkzaamheden van de delegaties of besprekingen in het buitenlai d. Hij ver zocht hierover rapporten te zenden aan de leden van het bestuur. Speciaal de werk nemersvertegenwoordigers, die ook mee moeten beslissen, dienen te weten wat er besproken is, ook tussen de vrije organisa ties in Nederland en in he tbuitenland. De voorzitter, de heer Hylkema, deelde mede, dat de scheiding van de verschillen de bureaus bijzonder moeilijk is en wel zo danig, dat nog niet te voorzien is hoe groot de besparingen zullen zijn. Vermoedelijk zal er in de helft van 1960 een gewijzigde begroting worden voorgelegd. Ook het werk van de delegaties zal nader worden bekeken en er ztil worden getracht rappor ten van de besprekingen te doen samen stellen. Na deze toezeggingen verklaar den de bestuursleden zich akkoord met de- begroting. In zijn openingsrede deelde de voorzittei nog mede, dat de export van bloembollen dit jaar 3 percent in gewicht gestegen is en 9 percent in geldswaarde. De gemiddel de prijs lag 5 percent hoger. Er zal aan het einde van het jaar vermoedelijk voor 220.000.000 zijn uitgevoerd. Hierover is ook overleg met Willemstad gaande. Dat Den Haag tenslotte met be trekking tot deze aangelegenheid het be leid zal hebben te voeren spreekt vanzelf, want al het „feestgedruis" over het Statuut en over de nieuwe rechtsorde kan toch niet in vergetelheid doen geraken, dat voor het buitenlands beleid het zwaartepunt bij de regering in Nederland ligt. In elk geval moeten wij begrip hebben en ook tónen voor zekere gevoelens, misschien ook ge voeligheden, die zich nu eenmaal in Vene zuela doen gelden. Het zou, naar het mij voorkomt, nog niet zo gek zijn indien mi nister De Quay dezer dagen het geval ook eens zou bespreken met de Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse zaken. Ter vermijding van mogelijk misverstand dien ik even te preciseren dat ik hier niet zo zeer op hem het oog heb in zijn hoedanig heid van minister-president als in die van minister-ad-interim van Buitenlandse Za ken. Dit laatste is hij immers sedert mi nister Luns ongelukkigerwijze ten gevolge van een hersenschudding tijdelijk buiten gevecht kwam. Plein en Binnenhof onthand Dit laatste kon wel niet op een ongeluk kiger ogenblik gebeuren. Immers de aller naaste medewerker van genoemde minis ter. staatssecretaris dr. I-T. R. van Houten vertoeft thans voor de NAVO-bijeenkom- sten te Parijs, waar straks trouwens ook de minister-ad-interim nog heen gaat Deze omstandigheden waren ook oor zaak. dat de voorgenomen behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken niel doorging, met het gevolg dat de Tweede Kamer zich genoopt zag zich met de be groting van Defensie bezig te houden zon der dat eerst het internationaal beleid be sproken was. Hierdoor ging het verorberen van deze parlementaire schotel veel ge lijkenis vertonen met het eten van haze- nener zonder haas. Het resultaat hiervan was. dat de gedachtenwisseling nu niet be- Advertentie KOFFERS en WEEKENDTASSEN vanaf 4.50 en 5.95 in een ongekend grote sortering De Speciaalzaak voor IJmuiden TROMPSTRAAT 2, 4 en 10 - IJMUIDEN (O.) met de „baas" mee en slikken alles wat hij te slikken geeft. Deze dynamische ondernemer vindt het echt niet leuk dat hij aan „organisatie" toe is en ziet de organisatie als een nood zakelijk kwaad. De ondernemer en de or ganisator zijn ook meestal twee tegen overgestelde figuren. Wanneer het bedrijf zo ongeveer hon derd man gaat tellen, dan gaat 't behoren tot de grote bedrijven, maar dan is ook organisatie onvermijdelijk. Er vormt zich langzamerhand toch een groep leidingge vende personen, omdat de „baas" alles niet meer alleen kan uitvoeren. Het recht streekse contact met „Piet en Klaas" raakt er uit. Er gaan zich ook technische veranderingen voordoen en het bedrijf komt tot belangrijke mechanische inves teringen. Dan volgt nog de derde grens welke overschreden moet worden, de grens van de commerciële verandering. Onherroepelijk komt men aan organise ren toe. Er moet evenwicht komen tussen produktie en omzet. Bepaalde functies moeten in het leven worden geroepen. En nu is het juist voor de energieke onderne mer met zijn dynamisch karakter moei lijk om 'ets aan anderen over te laten. Het woord delegeren komt in zijn woorden boekje haast niet voor. En toch kan hij hier niet aan ontkomen. Hij moet de taken gaan verdelen, goede afdelingschefs aan stellen en zorgen voor een goed onderling contact. Samenhang moet er zijn tussen de hoofd personen in de drie grote onderdelen: pro- duktie-administratie-verkoop. Een grote moeilijkheid voor de onder nemer is, dat hij zich tenslotte tevreden moet stellen met cijfers over zijn bedrijf. Hij ka- het geheel niet meer overzien en moet er mede vertrouwd raken dat cijfers hem de gang van het bedrijf laten zien Dr. Horringa eindigde met wegen te wij zen waardoor de dynamische ondernemer van weerstanden tegen organisatie ver lost, kan wqrden. Een aruktëe"gedachtenwisseling volgde Drs. A M. Mees. voorzitter van de Kring, dankte dr. Horringa voor zijn leerzame lezing. Advertentie ERKEND DEALER Vclserduinwcg 173 - Telefoon 4402 SIEMENS - ERRES - PHILIPS Betaling in overleg Eigen service- en onderhoudsdienst. paald bijster belangwekkend kon heten Enfin, misschien wel gelukkig voor mi nister Visser, want deze had het hierdooi nu zeker niet hard te verduren en kreeg aldus nog wat meer tijd om zich in te werken. Deze week moest minister Van Rooy een soort examen doen. Zijn begroting kwam aan de orde en nu was het wel tijd dat hij eens wat meer van zich liet horen dan ter gelegenheid van de interpellatie- Suurhoff over het loonbeleid, toen de be windsman er zich toe bepaalde „door de mond van de staatssecretaris" te spreken Dat was bepaald geen goede beurt. Bij het algemeen politiek debat in de Eerste Kamer kondigde de minister-presidenl echter aan, dat de minister van Sociale Zaken bij de behandeling van zijn begro ting wel nader tekst en uitleg zou geven over die ietwat eigenaardige rolverdeling (de laatste omschrijving is niet van mi nister De Quay, maar van schrijver dezes) Maar wat Excellentie Van Rooy hierover thans in het midden heeft gebracht kon moeilijk een sterke verdediging heten. Al luisterende naar de wijze waarop hij dit geval uiteenzette, kreeg ik de indruk dat hij er zelf ook niet geestdriftig over was en inzag, dal hem zo iets niet voor een tweede keer zou moeten overkomen Overigens voeg ik hieraan meteen gaarne toe. dat hij dit keer een mooi cijfer haalde voor de manier, waarop hij, althans in eerste aanleg, zijn rede voordroeg. Het is waar. het stond allemaal netjes op schrift doch dit neemt niet weg dat hij de tekst heel behoorlijk over het voetlicht wist te brengen en zelfs heel wat beter dan me nige andere minister het doet. 's Avonds toen hij moest repliceren, had hij het merkbaar moeilijker en tot overmaat van ramp kwam na hem staatssecretaris Rool- vink. replicerend (bovenal over het loon beleid) een nummertje weggeven dat er mocht zijn. Hoezeer de socialisten zich ook inspanden om hun oppositionele rol te ver vullen, en dit met behulp van tal van interrupties, de heer Roolvink liet zich niet van zijn stuk brengen en bleek opnieuw de kunst van het parlementaire debat ter dege te beheersen. Een van de grootste moeilijkheden voor minister Van Rooy blijft dat hij van huis uit met betrekking tot het loonbeleid min of meer een vreemdeling in Jeruzalem is. en dat er daarom destijds juist ook is uit- Twaalf jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier bij de Groningse rechtbank geëist tegen drie Amsterdam mers die verdacht worden van verschei dene roofovervallen. Het drietal, de 38-ja- rige lasser C B., de 45-jarige lasser G. L. en zijn broer B. L., zou in december 1955 een overval hebben gepleegd op de zuivelfa briek te Briltil. Ze drongen de slaapka mer van de directeur van deze fabriek binnen en dwongen hem met de revolver in de rug naar het kantoor te gaan en de brandkast te openen. Daarna knevelden zij het echtpaar en twee van hun kinderen, jongens van zes en elf jaar, en gingen er met 10.000 aan lonen en melkgeld vandoor. Hele gezin vocht mee In de nacht van 29 op 30 maart 1956 drong het trio de woning van een notaris D. Sikkama te Grijpskerk binnen. Dit mis lukte échter. In de nacht van 23 op 24 april van dat zelfde jaar pleegde het drietal, dat zich steeds per bromfiets verplaatste, een overval bij een makelaar, tevens kassier van de Boerenleenbank te Hoogkerk. Door hevige tegenstand van bet gehele gezin mislukte deze overval echter eveneens. De laatste ten laste gelegde overval werd twee jaar later gepleegd, in de nacht van 10 op 11 april. Het drietal had het eerst weer op de notaris Sikkama te Grijps kerk gemunt, maar aangezien diens huis onder politiebewaking bleek te staan, be proefde het zijn geluk bij een veehouder in Leegkerk. Deze zat met zijn knecht op de aankomst van een vee-auto te wach ten, toen hij door het drietal overvallen en gebonden werd. Tijdens het forceren van de brandkast kwam de verwachte vee- cxxxxx^zyxoccccccccc'yyxxtyyrrcFrr/y^cry-.'-cocrxxxxxxxicixr x> 5 U kunt het uzelf gepiakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op b onze postgirorekening no 129288 ten f t name van De IJmuider Courant. U F bespaart daarmee incassokosten en b vermijdt, geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65. post- abonnees f 8.15. j u kunt hel ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vbnr het eind van de maand, voor- 8 zien van uw juiste naam en adres 8 Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden Indien u voor een jj 8 ander gireert, wilt u dan het bezorg- jj 8 adres van de krant vermelden 8 Voor automatische giro betaling en (het allergemakkelijkstezijn formu- 3 lieren op aanvraag gaarne ter be- p 3 schikking In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. s 8 8 DE ADMINISTRATIE gezien naar een staatssecretaris, die deze problematiek voor hem zou kunnen op vangen. Voor zover de minister de indruk kan maken, in de.schaduw van de staats secretaris te staan, rust er wel een heel zware verantwoordelijkheid op hen die de keuze op mr. Van Rooy hebben laten val len voor het ministerschap van Sociale Zaken. Vergis ik me niet, dan was deze keuze als het ware het sluitstuk van het informatie-werk van prof. Beel en van zijn kant bleek de formateur prof. De Quay daarmee in zee te willen gaan. Heel nuch ter bezien kwam het er op neer, dat men de toch al vrij langdurige formatie pogingen tot een eind wilde brengen en toen maar gemeend heeft het hier bedoelde probleem aldus te kunnen oplossen. Het kwam mij niet meer dan billijk voor hier op thans nog eens speciaal het licht te laten vallen, aangezien er in die gang van zaken toch wel iets verzachtends gelegen is voor de minister die de laatste tijd nogal erg het mikpunt is geworden van critische beoordelaars. Onrechtmatige censuur Mr. Witsen Elias, de voorzitter van de commissie welke een onderzoek naai vreemd censuur-gedoe op Nieuw-Guinea heeft ingesteld, heeft bij de overhandiging van het rapport der commissie wel heel duidelijk naar voren gebracht, dat er reden bestaat voor ontsteltenis over de wijze, waarop er onrechtmatige schending van het briefgeheim in genoemd gebieds deel heeft plaats gevonden. Men kan er danook staat op .naken, dat de regering in Den Haag de nodige maatregelen zal nemen ter voorkoming van herhaling van iets dergelijks in de toekomst. Terecht liet de minister van Binnenlandse Zaken dit al blijken in wat hii naar aanleiding van het door mr. Witsen Elias gesprokene op merkte. En evenzeer terecht maakte mi nister Toxopeus kenbaar, dat de Kamer zodra dat mogelijk zal zijn. dat wil zeggen nadat de regering het rapport verder zal hebben bestudeerd, omtrent de resultaten van het onderzoek op de hoogte zal worden gesteld. Overigens mag men er ook nog on rekenen, dat voor zover zulks niet schade lijk met het staatsbelang zal zijn. aan het rapport openbaarheid zal worden gegeven en dit in zo ruim mogelijke mate. Dr. E. van Raalte auto echter aan, waarop het drietal ijlings de vlucht nam in de auto van de veehouder De verdachten bekenden de ten laste ge legde feiten. Hun leider was C.B., die nauw keurig op de aankondigingen van verko pingen en dergelijke lette en daaruit af leidde, wanneer er op bepaalde plaatsen grote bedragen aan geld aanwezig wa ren. Hij beraamde de plannen, terwijl de twee gebroeders het zware werk deden. C. B. en G. L. hadden elkaar leren ken nen in de strafgevangenis te Leeuwarden. Zij besloten daar, samen te werken en ko zen als operatieterrein de provincie Gro ningen. De broer van L., een ex-beroeps militair, sloot zich later bij hen aan. De raadslieden bepleitten lagere straf fen. Wapens gestolen Hierna stonden de beide gebroeders L. nog terecht voor een inbraak op 21 april 1956 in de kazerne te Deventer, tijdens het weekendverlof van de militairen. B. was soldaat geweest en wist de weg in deze kazerne. Enige verrekijkers, drie revol vers en patronen werden meegenomen met het oog op de overval op de Boerenleen bank te Hoogkerk. Voor deze feiten eiste de officier van justitie nog eens twee jaar gevangenisstraf. Verder stond C. B. nog terecht voor de overval op de bankloper S. van der Vries in mei 1958 te Groningen. Bankloper beroofd De verdachte was in Groningen gaan werken en had gedurende geruime tijd de situatie verkend. Hij wist daardoor dat de bankloper 's zaterdags grote geldbedragen overbracht van de Rotterdamse Bank aan het A-kerkhof naar het gebouw van de Ne derlandse Bank aan het Hereplein. Zo ging de bankloper ook die zaterdagochtend per fiets op weg met een tas met 60.000. Mid den op de Ubbo Emmiussingel, al vrij dicht bij het gebouw van de Nederlandse Bank stond B. voorovergebogen over zijn brom fiets alsof hij iets repareerde. Toen de bankloper hem passeerde richtte de man zich evenwel snel op en wierp de banklo per wat tabaksstof in het gezicht, greep de tas, sprong op zijn bromfiets en ver dween. De bankloper riep om hulp en twee jongelieden, de 21-jarige E. R. Prins en de 16-jarige C. A. Gerretsen zetten een ach tervolging in. De vluchtende overvaller verdween via het Zuiderdiep in de nauwe straten van de oude binnenstad. Moedige scholieren De scholieren achtervolgden hem en reden hem klem in de Haddingerstraat. Daar sprong hij van zijn bromfiets en zet te het op een lopen. De jongelui meenden dat het ging om de gestolen bromfiets en rachten deze naar het politiebureau. De vluchteling probeerde inmiddels de dans te ontspringen, maar toen hij een oploopje zag, wierp hij de tas met geld onder een geoarkeerd staande vrachtauto. Het toeval wilde, dat de vrachtauto kort daarop werd weggerederr en de tas gevonden werd. Spoedig daarna werd verdachte gearres teerd. Eerst ontkende hij, maar later leg de hij een bekentenis af. De officier moest zijn eis beperken tot vier jaar zonder aftrek, omdat tegen de verdachte in de andere zaken al twaalf haar gevangenisstraf was geëist en zestien jaar gevangenisstraf het maximum is, dat niet overschreden kan worden. De raadsman benleitte clementie. De rechtbank zal in alle zaken over veertien dagen vonnis wijzen. Advertentie voor TELEVISIE, dat is uitstekend bekeken. Philips - Erres - Aristona - Blaupunkt VELSEN-IJ MUIDEN ZATERDAG 19 DECEMBER Rex, 20 uur „Al Capone". Thalia, 20 uur „Babette op het oorlogs pad". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. ZONDAG 20 DECEMBER Rex, 15 uur „Vuurdoop van een lafaard", 20 uur „Al Capone". Thalia, 15 uur „Ruiters van de nacht", 20 uur „Babette op het oorlogspad". MAANDAG 21 DECEMBER Thalia, 20 uur „My gun is quick". Rex, 20 uur „Liebe, Tanz und tausend Schlager". Saturnusstraat 20, 20 uur Midwinter bijeenkomst P. v. d. A. Royal, 14 uur Kerstmiddag Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Marktplein, 19.30 uur Kerstzangdienst. Brulboei, 19.3021 uur Openbare ruil beurs. Cultureel Centrum, 20 uur Kienavond Fauna Felisena. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. BEVERWIJK ZATERDAG 19 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 uur: „Zuster Luc". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi". W.B. Theater, 20 uur: „Vuur boven Azië". Statenhuis, Velserweg, 20 uur: Kien avond „De Gieteling". Kennemer Theater, 20 uur: Concert „De Klavierschippers". Het Centrum, 20 uur: Feestavond Ken nemer Motor- en Auto Club. ZONDAG 20 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 uur: .Zuster Luc". Luxor Theater, 14.30 uur: „Schandaal in Sorrento"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi". W.B. Theater, 14.30 uur: „De slag aan de Bloedrivier"; 16.30 en 20 uur: „War lock". MAANDAG 21 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 uur: „Zuster Luc". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi". W.B. Theater, 20 uur: Warlock". v.a. 695.—. TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN - TEL. 6490 i

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11