Oudstrijdersbond is machtige organisatie in Australië Kort en bondigy Veto Visie Langste vakantieweg ter wereld Kroesjtsjev zal logeren in het kasteel van Rambouillet Bisschoppelijk vermaan over geboortebeperking bracht Kennedy in verlegenheid Zij geeft haar leden ontspanning en.... maximum aan zeggenschap Uw bril klaar terwijl u wacht antenne KLEINE FEITEN UIT BONN Haarden en kachels 17 Wmmm Vulling van het veertiendaagse programma lijkt het Elysée wel enige zorgen te baren J. DE BOER - Mr. Opticien De heofdader naar het T.V.-apparaat is een goed qepiaatste SAMEN OMHOOG INGRAVEN! BLAUW VERFJE RODE STREKEN FREDDY LOENDERSLOOT 2,A1 tkbAO i«> bÊCÊMBEU 19 5$ (Van onze correspondent in Sydney) In alle steden en dorpen van Australië treft men clubgebouwen aan van de „Re turned Servicemen's League", de bond van teruggekeerde soldaten. In de grote steden, zoals Sydney, zijn drie clubge bouwen „machtige bastions", luxueus uit gevoerde paleizen, die wat de aankleding van het interieur betreft, kunnen wed ijveren met de prachtigste verenigingsge bouwen in Nederland. Dikwijls is het ge bouw zelf, aan de buitenkant, ook impo sant. maar daarnaast zijn clubs, die ge huisvest zijn in een eenvoudig, houten optrekje, dat van buiten meer doet denken aan een schuur dan aan een café- en ont spanningsgelegenheid. De „R.S.L.-halls" of „R.S.L.-clubs" zijn inderdaad ontspanningsgelegenheden voor oud-strijders uit beide wereldoorlogen. Er zijn zalen met „snooker"-tafels (wij zouden zeggen: biljartzalen) en voor het spelen van „darts", een werpspel met me talen pijltjes, een geliefde bezigheid van de Australiër. Verder is er radio, televisie, een dans- en toneelzaal, en een bar waar de oudstrijders met hun vi-ienden een „Lady's waist", een „middy" of een „Schooner" kunnen genieten (klein glas. middelgroot glas en heel groot glas bier). Een van de andere, meest gefrequen teerde genietingen is de „poker-machine", want gokken doet de Austx-aliër graag en de pokermachine, die voor elke inzet één shilling (ruim 40 cent) of twee shilling <85 cent) eist, kan hem door het rond wentelen van een cilinder met speel kaarten de somma van acht tot tien pond opleveren (68 tot 85 gulden). Meestal ver liest hij. De Australiërs vergokken mil joenen ponden in deze en andere clubs met het spelen op de pokermachines. In som mige clubs staan er tien of meer poker machines op een rijtje en de belangstel ling is zo groot, dat de spelers er queue voor maken! De R.S.L.-clubs zijn dikwijls heel rijk, niet alleen omdat zij vele leden tellen, maar omdat de pokermachines zoveel geld oplevex-en. ook al eist vadertje staat (in Nieuw Zuid Wales) meer dan tweeduizend gulden belasting van elke eerste vijf ma chines en drieduizend gulden voor elke machine méér (binnenkort wordt deze be lasting zelfs verdubbeld!) Eén club was ten tijde van het bezoek van de Ameri kaanse komiek Danny Kaye in staat hem uit te nodigen voor een voorstelling van één uur, waarvoor hem de fabelachtige som van bijna vijftienduizend gulden werd geboden. Het democratische karakter van de clubs komt tot uiting in de gevarieerde samenstelling der leden: de soldaat zit er naast de kapitein, de vlieger-commandanl drinkt er zijn biertje met de bankwerker De leden zijn allemaal „teruggekeerde strijders". De „returned serviceman" is een man, die in Australië niet wordt vergeten Hij geniet tal van voordelen. Particuliere huizenbouwers bijvoorbeeld bieden hem een huis aan voor een aanbetalingssom van 250 gulden op de totale koopsom van bijvoorbeeld 25.000 gulden, terwijl de man. die géén „teruggekeerde strijder" is, meer dan 2.500 of drieduizend gulden als aan betalingssom moet neertellen. De R.S. ge niet ook voorkeur bij benoeming in over heidsfuncties, zowel bij het rijk als de ge meente. Dit is een wettelijk voorschrift. Als hij zich als boer op het land wil ves tigen. dan staat de regering klaar het hem financieel gemakkelijk te maken. De over heid stelt grond voor hem ter beschikking tegen lage afbetalingspremies en leent hem bovendien werkkapitaal tegen lage ren*®- Zij geeft hem ook een half jaar lang geld om te leven, zolang de eerste produkten nog niet voor verkoop ter markt zijn ge bracht. De overheid heeft voor deze geste van dankbaarheid tegenover de strijders voor de vrijheid van Australië, al meer dan zeshonderd miljoen gulden uitgegeven. Desondanks zijn er nog talloze oudstrij ders, die sinds 1945-1946 vergeefs op een toewijzing van grond hebben zitten wach ten. De grond moet namelijk meestentijds komen van de bezittingen der groot-grond bezitters, dus: worden onteigend, en de overheid heeft niet altijd voldoende geld Grond krijgen is het belangrijkste, het vee of schapen, of zaad is secondair. Daar door geeft de regering krediet, maar ook •particulieren tonen hun dankbaarheid tegenover de oudstrijder. Herhaaldelijk geven grote schapenfokkers fokrammen aan hem cadeau, zodat hij in de gelegen heid wordt gesteld een eigen kudde op te fokken. Schatrijke schapenfokkers zien er geen gat in om zo nu en dan eens tien of meer fokrammen weg te geven. Als u weet, dat zo'n ram vijfduizend of meer gulden waard is, dan mag zo'n presentje er zijn! De schenkingen hebben dan ook met groot ceremonieel plaats, op het mi nisterie van Landbouw bijvoorbeeld, waar de minister de namen van de gelukkigen „trekt" als bij een loterij. De oudstrijder neemt een grote plaats in het hart van de bevolking in, maar ook in georganiseerd vei'band telt hij mee. De „Retux-ned Servicemen's League" is welis waar geen politieke partij, maar laat haar stem horen wanneer het zaken van re geringsbeleid betreft. De regering wacht zich er wel voor de R.S.L. met gering schatting te behandelen, ook al is zij het niet altijd met de-opvattingen van de bond eens. De leiders van de bond kunnen de herinneringen aan bijvoorbeeld de Japan se gruwelen en gevangenkampen moeilijk kwijt en telkens wanneer de regering de vriendschapsbanden met liet nieuwe Ja pan wil versterken, komt de R.S.L in het geweer, onder meer toen Australië een handelsverdrag met Japan sloot. De oppo sitie van de R.S.L. was sterk en fanatiek, maar de regering wilde in dit geval van geen wijken weten. De voorzitter van de R.S.L. van Nieuw Zuid Wales, W. Yeo, heeft dezer dagen nog geprotesteerd tegen de kranslegging bij het graf van de onbekende soldaat door Japanse en Duitse consulaire ambtenaren- u kunt er zeker van zijn. dat de x-egering in gesnannen verwachting heeft gezeten, toen zij tot die kranslegging toestemming gaf, over wat de heer Yeo wel zou zeggen, want de R.S.L. is een machtige organi satie. Vele Nederlanders kunnen van de R.S.L.-gebouwen gebruik maken om to neeluitvoeringen en dansavonden te hou den. Men zal over die R.S.L. wel meer horen als de heer Yeo Nederland komt be zoeken. De nationale bond heeft hem na melijk afgevaardigd om in 1960 een reis te maken naar Japan, Amerika en Europa om er de graven der gevallenen te be zoeken. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. ƒ6.35 Dit weekeinde zullen de treinen het getroffen Fréjus weer aandoen. Koorts achtig is er door de spoormannen aan het herstel van baanvakken en station gewerkt. Wellicht zullen de kinderen, die binnenkort uit Fréjus naar Neder land komen van dit station vertrekken. Advertentie Koopt u daarom uw T.V. bij ons en u heeft, èn op het T.V.-apparaat èn op de antenne 100 service. Wij hebben onze eigen antennebou wers en werken met le klas materi aal, zodat wij thans 5 jaar garantie geven op elke door ons geplaatste antenne. afd. Radio en Televisie Trompstraat 68 - IJmuiden - TeTl. 5198 (Van onze correspondent in Parijs) In het kasteel van Rambouillet, dat uit de vijftiende eeuw dateert en als de fraai ste, ofschoon zeker niet de comfortabelste buitenresidentie van het Franse staats hoofd staat aangeschreven, worden de voorbereidingen getroffen voor het ver blijf van de Russische premier Nikita Kroesjtsjev, die hier half maart voor ongeveer twee weken zjjn intrek zal nemen. Voor Kroesjtsjev wordt op de eer ste verdieping een grote, cirkelvormige kamer ingericht, die gelegen is onder het vertrek, waar president Eisenhower in september zjjn laatste nacht op Franse bodem doorbracht. Het slot van Ram bouillet werd ook al om andere redenen in de Franse geschiedenis vermeld, omdat koning Francois I hier zjjn laatste adem heeft uitgeblazen. De echtgenote van de eerste president der vierde republiek Vincent Auriol heeft met haar bekende goede smaak het slot van Rambouillet na de oorlog opnieuw ingericht en aangepast aan ietwat moder ner eisen. Niettemin viel er nog wel wat te verbeteren en nu zijn loodgieters en elektriciens aan het werk om de dakbe dekking en de algehele verlichting nogeens grondig na te zien. Er worden ook twee nieuwe badkamers bijgebouwd en voor de leden van Kroesjtsjevs gevolg, die in de zelfde vleugel worden ondergeracht, wil men nog een veertigtal douches instal leren. Intussen lijkt men zich in het Elyssée af te vragen hoe het programma van twee weken zal moeten worden gevuld. Men denkt aan een bezoek aan de elektriciteits voorzieningen in de Rhone en zeker zullen ook de wijngaarden in de streek van Champagne en mogelijk van Bourgogne worden bezocht. Parijs zelf staat natuur lijk op het programma met zijn Ooéra en de Comédie Franqaise. De Folies-Bergère of het Casino de Paris zullen daarentegen wel niet aan de orde komen na de uitla tingen die Kroesjtsjev zich in Hollywood bij een gelijksoortige vertoning van schaars geklede „girls" heeft laten ont vallen. Aan invitaties uit alle delen van Frank rijk is er overigens geen gebrek. Bor deaux, Lyon, Dijon, Marseille en geringere gemeenten hebben de Russische ambas sade in Parijs al laten weten, dat ze de officiële gast van de Franse regering bij zonder graag zullen begroeten. Een defini tief reisplan is echter nog niet opgesteld Communisten actief Bijzonder actief in hun voorbereidingen voor de ontvangst zijn ook de Franse com munisten, die de heer Kroesjtsjev overal waar hij zijn neus zal vertonen de aan wezigheid van een geestdriftige „claque" willen vex-zekeren. De plaatselijke partij- (Van onze correspondent in de V.S.) De rooms-katholieke kex-k in de Ver enigde Staten ontwikkelt zich tot een macht van betekenis en men schat het aantal rooms-katholieke Amerikanen thans op 39 miljoen. Symptomen te over: kort geleden heeft Amerika er twee kardinalen bijgekregen. In totaal heeft men er nu zes, slechts één minder dan Frankrijk. Ver scheidene dezer kardinalen waren aan wezig toen in de Amerikaanse hoofdstad onlangs een imposante kathedraal is in- gewijl en tot „Nationaal heiligdom" ver klaard. En vei'der: voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis geeft men een katholiek Kennedy een serieuze kans om tot Amerikaans president gekozen te worden. Niet dat Kennedy zou kunnen winnen alleen met de steun van zijn ge loofsgenoten, maar tot voor kort althans had men de indruk, dat de godsdienst min der een factor geworden was in de ver kiezingsstrijd. Kennedy zelf had er alle belang bij, dat men dit geloofde en hij legde er de nadruk op, dat hij alleen be oordeeld wilde worden op zijn intelligentie en zijn ervaring. Maar er is roet in het eten gegooid en zij die zich daaraan schuldig hebben ge maakt waren wonderlijk genoeg de Amerikaanse bisschoppen. Deze hebben een verklaring uitgevaardigd over geboorte controle en daarvoor is de oude vraag weer naar voren gekomen: indien een ka tholiek president van Amerika wordt, laat hij zich dan leiden door het landsbelang zoals de meerderheid dat ziet of door de leerstellingen van Rome Zij, die er tegen zijn, dat een katholiek het Witte Huis be- De Trans-Cana da-Highway, de langste vakantie- en ontspannings route op aarde, begint zijn vol tooiing te naderen. In 1960 hoopt men gereed te zijn. Er zijn reeds grote stukken klaar en per auto kan men al haast van het ene eind van Ca nada naar het an dere rijden. De Trans-Canada Highway verbindt alle Canadese pro vincies met elkaar. Hij volgt eerst de weg van Newfoundland's hoofdstad St. John's naar Port-aux- Basques op Newfoundland's zuidwestkust. Dat gaat hij door de landschappelijk zo fraaie provincies Nova Scotia, Prins Edivard Eiland en Nieuw Brunswijk. Vervolgens doorsnijdt hij het prachtige meren- en bosgebied van Ontario. Daarna de eindeloze prairies van Manitoba, Saskatchewan en Alberta. Het laatste stuk loopt door een schitterend berglandschap. Het Pacifische eindpunt is Vancouver Island (in Brits Columbia). De weg biedt de Canadezen en hun gasten uit de vreemde zeer grote vakantiemogelijkheden. Hij is bijna 7200 kilometer lang. De natuur is op vele plaatsen onbeschrijflijk mooi. Overal zijn hotels, motels en pensions binnen het bereik van de vakantiegangers. Bovendien komen er bijna 150 kampeerterreinen en picnic- terreinen langs de route, zodat men ook goedkoop vakantie kan nemen. Weldra zal Canada een vakantie-mogelijkheid rijker zijn, die er wezen mag. Reeds maakt men in veel Canadese gezinnen plannen om de nieuwe route te gaan „doen", zodra hij gereed is trekt zeggen het soms nog wat ruwer: een katholiek president zou gehoorzamen aan een buitenlander: aan de Paus. De arme Kennedy is lelijk in het nauw geraakt. In diverse officiële rapporten is er de laatste tijd op gewezen, dat de econo mische ontwikkeling van primitieve staten ernstig bemoeilijkt wordt en zelfs onmoge- gemaakt door een geweldige bevolkings aanwas, die men wel als een „bevolkings explosie" beschrijft. Indien de tendentie zich voortzet, zal de wereld van het jaar 2000 twee maal zoveel mensen bevatten als die van 1959. De oorzaak Vooral een betere gezondheidszorg, die soms met een voudige middelen het sterftecijfer enorm omlaag brengt, terwijl het hoge aantal geboorten constant blijft. Een goed voorbeeld levert Ceylon, waar men malaria is gaan bestrijden door met D.D.T. te spuiten. Van 1946 tot 1947 daalde het sterftecijfer daardoor met niet minder dan dertig percent! Tevoren bereikten de vrouwen in dat land een gemiddelde leef tijd van 42 jaar en de mannen van 44. Thans hebben pasgebox-en meisjes en jongens de gemiddelde levenskans van 51 en 53 jaar. Dat is op zichzelf heel mooi, maar zoals een studiecommissie, die president Eisenhower heeft ingesteld opmerkte „de ontwikkelingsinspanning in vele delen van de wereld wordt te niet gedaan door een steeds snellere groei van de bevol king". Zonder het woord te noemen, heeft deze commissie-Dx-aper de bevordering van geboortebeperking aanbevolen voor vele minder ontwikkelde gebieden. Het rapport van de commissie spreekt van „praktische programma's om aan de uitdaging het hoofd te bieden van de snelle bevolkings aanwas". Tegen de strekking van dit en andere rapporten zijn de Amerikaanse bisschoppen in het geweer gekomen. Hun stelling is: ..Amerikaanse katholieken geloven dat de bevordering van kunstmatige geboorte- voox-koming moreel, menselijk, psycholo gisch en politiek een rampzalige aanpak is van het bevolkingsprobleem". Duidelijker kan het niet. De bisschoppen zijn tegen geboortebeperking in Amerika zelf maar ook tegen Amei'ikaanse steun aan minder ontwikkelde gebieden, die mede informatie zou inhouden omtrent geboortebeperking. Het is het goed recht van die bisschop pen om er deze mening op na te houden en haar te propageren, maar Kennedy zit er maar mee. Ziet ge wel, zeggen zij, die geen katholieke president wensen, een man als Kennedy zou in het Witte Huis verplicht zijn een veto uit te spreken over een wets voorstel, dat door de bisschoppen veroor deeld werd. Kennedy zelf heeft desgevraagd geant woord, dat hij, als president, al zijn be slissingen zou nemen op grond van wat het beste was voor de Verenigde Staten. Maar zo zeggen de sceptici dat sluit natuurlijk niet uit, dat Kennedy aan de bisschoppen groot inzicht zal toekennen in wat heilzaam is voor Amerika. Volgens de invloedrijke kroniekschrij ver James Reston in de New York Times is Kennedy's standpunt in deze. dat de geboortebeperking een zaak is waarover de andere landen zélf dienen te beslissen. organisaties zijn in het hele land al in de weer om communisten van elders onder dak te verschaffen, zodat het aan massale belangstelling voor de machtige man ner gens zal ontbreken. En juist met het oog op die georganiseerde spontaniteitsbetui- gingen heeft men zich in regeringskringen, en ook in de pers, al afgevraagd of het nu zo beslist broodnodig was dat Kroesjtsjev veertien volle dagen in Frankrijk zal ver toeven. De politieke problemen, die tussen hem en president De Gaulle moeten worden besproken, zouden, zo heeft de Figaro fijntjes laten doorschemeren, mis schien ook in wat kortere tijd dan twee weken kunnen worden afgehandeld. Advertentie MARKTPLEIN 7 Hoogeveen koopt klooster. De ge meenteraad van Hoogeveen heeft besloten tot aankoop van het Carmelietenklooster aan de Stationsstraat. Het klooster is eigendom van het r.-k. kerkbestuur. Het heeft een oppervlakte van 7430 vierkante meter en werd nog slechts door de pastoor van de parochie bewoond. Er komen nu gemeentediensten in. Burgemeesters. Benoemd zijn tot bur gemeester van Klimmen (L) de heer J. L A. Wolfs (r.-k.), met toekenning van eer vol ontslag als burgemeester van Noor beek; tot burgemeester van Erp mr. H. K. J. M. Cappetti (r.-k.), hoofdcommies ter gemeentesecretarie te Oldenzaal; tot bur gemeester van Halen de heer A. M. M. Kessels (r.-k.), thans secretaris der ge meente Wezel; tot burgemeester van Oost huizen im dé'heer J: Séfooon (P.v.d.A.), Ont vanger en ambtenaar ter secretarie aldaar. Brand op het water. Een woonschip, dat in het veengebied bij Tjalleberd (Fr.) lag, is in vlammen opgegaan. De brand weer kon de plaats van de brand zeer moeilijk bereiken. De bovenbouw met in ventaris ging verloren, slechts de ijzeren onderhouw bleef over. Hotelhouder-inbreker. Het gerechts hof in Arnhem vei-oordeelde een 41-jarige Amsterdamse hotelhouder tot een gevan genisstraf van twee jaar. wegens het ple gen van inbraken in Nijmegen. Hij maakte deel uit van een Nijmeegse bende, waar van de kopstukken enkele maanden gele den reeds tot zware straffen zijn veroor deeld. Thuisvaart. De jager „Overijsel", die uit Nederlands Nieuw-Guinea op thuisreis is naar Nederland, zal op dinsdag 22 de cember omstreeks 12.30 uur in de haven van Den Helder arriveren. Des morgens om 7.00 uur zal de bevelhebber der zee- strijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, zich te IJmuiden aan boord van de „Over ijsel" begeven om de commandant en be manning van de oorlogsbodem te begroe ten en de laatste etappe van de reis tot Den Helder mee te maken. In Den Helder zal het schip welkom worden geheten dooi de commandant zeemacht in Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn. Rectoraatsoverdracht. Prof. di\ H. Riddex-bos heeft het rectoraat van de gere- fox-meerde theologische hogeschool te Kampen overgedragen aan prof. dr. G. Brillenburg Wurth met een rede over „Het gezag in de kerk volgens het Nieuwe Tes tament". Het aantal studenten aan de ho geschool bedroeg bij de laatste inschrijving 89, van wie er 19 voor de eerste keer wer den ingeschreven. OPSTELLING „WIJK AAN ZEE" De badplaatsbewoners komen in de thuiswedstrijd tegen Alcmaria Victrix in de volgende opstelling: De Blok; Schelle- vis en G. de Winter; Burger, A. Snijders en Bol: Seysener. Scholten, Th. Winter, J. Blok en v. d. Wel. ZIJ ZUN VREEMDEN! IM ONS LAND De oorsprong van bloemenen planten De ministers van onderwijs in de West- duitse deelstaten willen niet direct, maar mettertijd het zittenblijven op de lagere scholen afschaffen. Men wil beginnen met de kinderen die pas op school komen, eens te onderzoeken of zij wel „schoolrijp" zijn. Is dat niet het geval, dan worden ze weg geschoven naar een bijzonder kleuter schooltje, dat als voorstadium van de la gere school moet doorgaan. Pas daarna komt de kans voor deze laatontwikkelden die men overigens best een kans geeft het nog ver in het leven te brengen. Maar men wil verhinderen, dat klassen op de lagere school uit elkaar gerukt worden. Het principe moet worden: een kind moet zoveel mogelijk in zijn klassengemeen- schap blijven en met allen omhoog gaan.. Niet alleen naar Nederland zijn dit jaar Westduitse toeristen getrokken, ook De- nemarken kreeg zijn deel. Stromen Duit sers trokken de afgelopen zomer naar het noorden, ook uiteraard om daar een pond je boter extra tegen een lage prijs te ko pen. Maar waar men dit jaar van Ne derlandse kant relatief weinig klachten over de Duitse bezoekers heeft gehoord, daar hebben de Denen bepaald wel het een en ander aan onaangenaams verteld. Men klaagde over Duitsers, die naakt gingen zwemmen, over de Duitse „vestingbou wers" op het strand, over Duitse badgas ten, die, als in Nederland, met een derge lijke arbeidswoede zich kuilen gx-oeven, dat het aanraken of het „bezetten" er van een dagje later aanleiding gaf tot gro te ruzies! De opmars van hele legers Duit sers, gewapend met scheppen, is in Dene marken bepaald zeer bespot. Desondanks doen de Denen, om het lieve geld, alle mo gelijke moeite ook het volgend jaar weer veel Duitsers aan te trekken.... De opinie-ondex-zoekers zijn in de Bonds- i-epubliek tot de conclusie gekomen, dat de gemiddelde Duitser een uitgesproken voorkeur heeft voor de kleur blauw. Ruim dertig percent van alle volwassenen in West-Duitsland heeft bij een onderzoek, waarbij het ging om de vraag, welke kleur de mensen nu in het algemeen het prettigst vinden, blauw gekozen Ook in Amerika is blauw de lievelingskleur. In de Bonds republiek kwamen na blauw, rood en groen (ieder 21 percent), geel (7 percent), bruin (4 percent) en zwart (2 percent). Vier percent van de duizend ondervraag de personen, die allen ouder dan 16 jaar waren, hield er géén lievelingskleur op na. Bij de mannen staat blauw heel dicht bij groen. Voorts bleek, dat hoe ouder een vrouw wordt, hoe minder ze om rood geeft, hoe meer om blauw. Het eigenaardige is dat in 1949 de Duitse mannen het in groten getale bij groen hielden, en nu vooral bij blauw. Het „waarom" hiervan is een gro te onbekendealleen weet men uit een ondex-zoek van een hoogleraar te Marburg, dat mensen met lichte ogen, een lichte huidskleur en blonde haren het liefst blauw hebben en donkere typen vaak de voor keur geven aan rood. Tot de propagandatrucs van communis tisch Oost-Duitsland behoort een onder grondse actie tegen het nieuwe Westduit se leger. Men zendt bij voorbeeld van communistische zijde brieven aan vrou wen van soldaten, waarin gesuggereerd wordt dat de man er een geliefde op na houdt. Men laat als heren vermomde lie den een bezoek afleggen bij vrouwen van soldaten om hun mee te delen, dat hun man verongelukt is hetgeen later een ellendige leugen blijkt te zij. En dezer dagen vergastten de communistische pro pagandisten de bevelhebber van het West duitse leger, generaal Heusinger, op een verrassing. Heusinger gaf te Bad Godes- berg een ontvangst voor buitenlandse di plomaten. Tot zijn stomme verbazing ver schenen daarbij ook enkele afgezanten van Westduitse partijen, economische institu ten, enzovoort. Heusinger had het geval gauw door en ontving zijn nieuwe gasten met alle gastvrijheid. Maar het bleek, dat de communisten aan een reeks politici, economische experts en hoogleraren uitno digingen hadden gezonden om op Heusin- gers ontvangst te komenEen paar van die „invitaties" troffen doel, de overi ge kwamen in handen van mensen, die eerst eens informeerden De 26-jarige Westduitse Schlagerzan ger Freddy Quinn een mooie jongen met een fraaie, brede borst brak dezer da gen een bijzonder Europees record. Gram mofoonplaten met zijn „stem" zijn na melijk dezer dagen verkocht in een hoe veelheid van meer dan vier miljoen: de 4,5 miljoenste plaat is reeds naar de win kel onderweg.... Freddy boekte dit re cord, dat te denken geeft over de smaak van de Duitse grammofoonplaatkoper, met zijn liederen „Heimatlos", „Heim- weh" en „Die Gitarre und das Meer". De knappe jongeling, die overal waar hij komt legers van jonge meisjes pleegt aan te trekken, staat overigens met beide be nen op de grond. Over zijn succes zegt hij: „Kijk, ik doe het eenvoudig. Ik zeg niet, dat ik zo'n mooie stem heb, dat ik eigenlijk in de opera behoor te zingen. Ik zeg eerlijk en wel: ik ben een Schnulzen- zanger". En een „Schnulze" is een schla ger met een vervelende, zogenaamd ro mantische inhoud. Eens was die Freddy, zo zeggen zijn biografen, een kajuitjongen uit Hamburg, toen ging hij trekken naar New York, toenkortom, het ein digt ermee, dat Freddy thans zo'n klein beetje miljonair is geworden. Oefenen doet hij nooit, heeft hij laten verkondigen, alleen in de badkamer! Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden BIOSCOOP VOOR VELSENSE JEUGD. In de kerstvakantie zal ten behoeve van de sport jeugd te Velsen een tweetal film voorstellingen worden gegeven en wel op woensdag 30 december in het Patronaats gebouw te IJmuiden-Oost, om 14 uur en 16 uur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17