Wegvervoer in '59 toegenomen Royal Panda en de meester-diplomaat Wereldnieuws J Weekeinde nat en winderig Exquise Kerstdiners Nog steeds buitenlandse discriminatie Verkooporganisatie van textielbedrijven Tegen Wereldbanklening aan de VAR Associatie van Antillen met Euromarkt Shell en Mobil Oil zouden 13.7 miljoen krijgen H.B.U. deed goede zaken in Zuid-Amerika Industriële missie naar Spanje Grotere afschrijvingen bij Simon de Wit Scherpe critiek op statutenwijziging bij Dikkers en Co. Bols heeft gestegen omzet Thomassen en Drijver 16 hogere omzet Italiaanse klacht verworpen 2 Voorzitter N.O.B. verklaart: Protest van Keating Binnenkort behandeling in rijksministerraad Oostenrijkse vergoeding JANSSEN Index groothandelsprijzen in oktober gestegen De schrootaffaire Kort economisch nieuws 7 ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 Het wegvervoer heeft in 1959 in sterke mate geprofiteerd van de toegenomen economische bedrijvigheid. Betwijfeld moet echter worden of de daling van de vrachtprijzen, welke ontstond als gevolg van de bestedingsbeperking en de daar mee gepaard gaande achteruitgang op al lerlei gebieden van het economische leven weer in voldoende mate is goedgemaakt. Dit zei de heer E. van Donkelaar, voor zitter van de Nationale Organisatie Be- roepsgoederenvervoer Wegtransport op een te Utrecht gehouden vergadering van deze organisatie. De door de commissie vergunningen goederenvervoer in 1958 ingevoerde en met de bestedingsbeperking samenhan gende tonnagestop voor het ongeregeld vervoer is intussen opgeheven, zo deelde de heer Van Donkelaar mede. De com missie heeft naar zijn mening in de laat ste kwartalen van 1959 duidelijk begrip ge toond voor de toegenomen behoefte aan laadvermogen bij het ongeregeld ver voer. Niet alleen op het terrein van het bin nenlandse wegvervoer viel in 1959 een aanmerkelijke toeneming van het lading aanbod te constateren, ook in het grens overschrijdend vervoer nam de vraag naar wegvervoer sterk toe, onder andere ten gevolge van de droogte. Spreker ver wacht een nog verdere stijging van de vraag naar wegvervoer onder andere dooi de nieuwe verlaging van invoerrechten op 1 juli 1960. Hij betreurde het, dat de belemmeringen, welke verschillende lan den het Nederlands wegvervoer in de weg leggen door contingenteringsmaatregelen, nog steeds niet zijn opgeheven, Benelux- verdrag en E.E.G. ten spijt. Ook de nog altijd bestaande onzekerheid met betrekking tot de door Duitsland in te voeren maatregelen inzake de afmetingen en gewichten van de vrachtauto's vormt, volgens hem, een grote moeilijkheid voor de wegvervoerbedrijven, die voor aanschaffing van nieuw vervoermate- riaal staan. Uitvoering van de oorspronke lijke plannen zou funest voor het wegver voer en daardoor indirect voor onze ex port zijn. Het Franse compromisvoorstel is aantrekkelijk wat de afmetingen en gewichten aangaat, doch daar zou een maximumsnelheid van 40 km per uur te genover komen te staan, een maatregel, welke niet minder noodlottig zou zijn, zo zei hij. De heer Van Donkelaar ging voorts in op de bij de minister van Verkeer en Waterstaat bestaande plannen tot wijzi ging van de delegatiebeschikking inzake Advertentie IJMUIDEN - TEL. 02550 - 7452 Kennemerlaan 93 HET restaurant van Kennemerland Met sfeervolle muziek van het DUO BROUWER met als violist JACK DER KINDEREN Bij het uitkomen van de zomercollectie 1961 (juni/juli 1960) zullen Koninklijke Textielfabrieken NijverdalTen Cate n.v. te Almelo, n.v. Textielfabriek „Holland" te Enschede en Koninklijke Weefgoederen Fabriek C. Th. Stork en Co. n.v. te Henge lo hun japonstoffenafdelingen onderbren gen in een nieuwe naamloze vennootschap, genaamd Ten Cate Mode n.v., aldus is in Amsterdam (in het Doelenhotel) medege deeld door de heer W. T. Kroese, directeur van Nijverdal-Ten Cate Het betekent voor de Twentse katoenindustrie, zo zei de heer Kroese, een concentratie in nieuwe rich ting. In plaats van drie collecties wordt thans één collectie in het binnenland op de markt gebracht In verband met de Euromarkt is het niet uitgesloten dat de nieuwe n.v. ook buiten de grenzen op zal treden. Sinds enige maanden bezit Nijverdal Ten Cate alle uitstaande aandelen van C. T. Stork en Co. te Hengelo en H. Hede- man jr. n.v. te Almelo. Wellicht zal in de toekomst ook laatsgenoemd bedrijf zich bij de nieuwe vennootschap aansluiten. Van het kapitaal van de textielfabriek „Hol land" is éénderde in handen van Nijver dal-Ten Cate. Het ligt in de bedoeling dat de bedrijven zich gaan specialiseren en de produkties op elkaar gaan afstemmen. De Amerikaanse republikeinse senator Kenneth Keating heeft minister van Bui tenlandse Zaken Herter schriftelijk ver zocht er bij het bestuur van de Wereld bank op aan te dringen géén lening aan de Verenigde Arabische Republiek te ver schaffen voor verbetering van het Suez- kanaal, zolang deze staat de door de Ver enigde Naties aanvaarde resoluties be treffende het recht van alle landen, om hun schepen door het Suez-kanaal te la ten varen, zonder meer naast zich neer legt. Senator Keating doelt hiermee op de weigering van de Egyptisch-SYrische Re publiek om Israëlische schepen door het kanaal te laten varen. De directie van de Wereldbank vergadert maandag te New York ter bespreking van het Egyptische verzoek. het grensoverschrijdend beroepsvervoer. Deze plannen brengen onder andere me de, dat een afzonderlijk college zal wor den gevormd voor het verlenen van de vergunningen voor grensoverschrijdend vervoer tegen vergoeding. Dit college zal uit bedrijfsgenoten bestaan, doch een ambtelijke voorzitter krijgen. Met betrekking tot de loonpolitiek der regering merkte de heer Van Donkelaar ten slotte nog op, dat hiervoor bij het be stuur van de N.O.B.-wegtransport begrip bestaat. Het bestuur acht het in het al gemeen juist, dat de regering wenst dat het loonpeil alleen dan wordt verhoogd, als die verhoging kan worden bestreden uit een toeneming van de produktiviteit. Het is echter de vraag, zo zei hij, of hetgeen voor de andere bedrijfstakken opgaat, ook voor het wegvervoer kan gelden. Dit verkeert nu eenmaal in een andere positie dan de meeste andere bedrijfstakken. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal de rijksminis terraad het Nederlandse kabinet en de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen zeer binnen kort de ontwerp-voorstellcn behandelen voor de associatie van de Nederlandse Antillen met de Euromarkt. Wanneer de rijksministerraad zich daarmee kan ver enigen zal de associatie van de Antillen reeds in het begin van het volgende jaar door Nederland bij de organen van de Europese Economische Gemeenschap te Brussel aanhangig worden gemaakt. Ter gelegenheid van de totstandkoming van het verdrag van Rome het hand vest van de Euromarkt hebben de lid staten zich reeds bereid verklaard te zij ner tijd over de associatie van Suriname en de Nederlandse Antillen te onderhan delen. De associatie van Suriname ligt wel in de bedoeling, doch men heeft te Parama ribo daarmee blijkbaar minder haast dan te Willemstad. Voor de Nederlandse An tillen betekent associatie met de Euro markt uiteraard de ontsluiting van een nieuw afzetgebied voor geraffineerde pe troleum zonder invoerrechten. Dat laatste is dan tevens een indirect voordeel voor Venezuela, dat immers het leeuwedeel van de olie voor de raffinaderijen Cu- ragao en Aruba levert. Op die manier krijgt Venezuela belang bii het behoud van de raffinaderijen op de Antillen. Anderzijds zouden de geassocieerde ge bieden in de West vrij dienen te blijven in de bepaling van het buitentarief voor der de landen. Het handelsverkeer tussen de landen van de E.E.G. en de Antillen is niet bijzonder groot. Slechts acht percent van de uitvoer gaat naar een van de lid staten van de Euromarkt en ongeveer zes percent van de invoer wordt daaruit be trokken. Wanneer men echter de ruwe aardolie buiten beschouwing laat deze vormt immers 85 percent van de invoer van de Antillen stijgt het aandeel van de Zes tot ruim twintig percent. Het Oostenrijkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft geen bevestiging wil len geven van een bericht uit Washington volgens welk Oostenrijk met Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen zou zijn overeengekomen een schadeloosstelling van 13,7 miljoen dollar te betalen binnen het raam van het in 1955 opgestelde „Weense memorandum". Van regerings kringen te Wenen werd echter vernomen dat het bericht uit Washington „in begin sel overeenstemt met de feiten". Volgens deze kringen zullen dinsdag aanstaande in Wenen afsluitende besprekingen tussen het Oostenrijkse ministerie van Buiten landse Zaken en de oliemaatschappijen worden gevoerd. Aansluitend op het Oostenrijkse staats verdrag van 1955 werd in dat jaar het „Weense memorandum" door Oostenrijk in een schadeloosstelling die door Oosten rijk aan de Mobil Oil en de Shell zou wor den betaald als tegenprestatie voor het verlies van de olierechten van deze maat schappijen. Advertentie SCHOONHEIDSINSTITUUT DEPOSITAIRE OFFICIëL IANCÓME Hazepaterslaan 16, H'lem - Tel. 12747 (Van onze Amsterdamse redacteur) Wij moeten Znid-Amerika niet beoorde len naar onze eigen maatstaven. Gezien de ervaringen in die landen moet ik ech ter zeggen, dat ik gematigd optimistisch ben voor de toekomst. Aldus sprak mr. N. E. Rost Onnes, oudste hoofddirecteur van de Ho'landsche Bank Unie, gisteren tij dens de jaarlijkse algemene aandeelhou dersvergadering in de Bank te Amster dam. De bedrijfsresultaten in lands valuta zijn in het verslagjaar 1958-'59 bijzonder gunstig geweest. Het kantoor Argentinië heeft zich na verleden jaar als eerste op de ranglijst weten te handhaven. De twee de plaats is ingenomen door Venezuela. Nedei-land is van de tweede naar de derde plaats gezakt, hoewel de bedrijfsresulta ten elf percent hoger waren dan het vori ge boekjaar en Turkije en Brazilië staan respectievelijk als 4 en 5 op de ranglijst. In Parijs is gisteren de overeenkomst ge tekend tussen de Verenigde Staten en ze ven Europese landen enerzijds en Argen tinië anderzijds in verband met een le ning van 75 miljoen dollar. Nederlandse banken nemen daarvan 5,3 miljoen dol lar voor hun rekening. De lening wordt verstrekt door banken in de volgende lan den: West-Duitsland (16 miljoen dollar), België (5.25 miljoen dollar), Frankrijk (10è.5 miljoen dollar), Groot-Brittannië (17 miljoen dollar), Italië (10,5 miljoen dollar). Zweden (4 miljoen dollar) en Zwitserland (6,5 miljoen dollar). Mr. Rost Onnes zei vertrouwen te heb ben in de nieuwe Argentijnse regering, die het land binnen drie jaar self-suppor ting wil maken. De vestigingen van de H.B.U. in Argentinië en Brazilië zullen verder worden uitgebreid. In Ecuador zal in april 1960 een nieuw kantoor worden ge opend. De jaarstukken werden goedge keurd en het dividend werd bepaald op 12 Vs percent. 10 januari aanstaande zal een Neder landse industriële missie, bestaande uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de overheid, naar Spanje vertrekken. Hel bezoek vindt plaats op uitnodiging van de Spaanse overheid en het Spaanse be drijfsleven. De delegatie, die uit 20 perso nen zal bestaan en onder leiding staat van de heer F. A. C. Guépin. lid van de raad van commissarissen van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, zal gedurende haar verblijf van enkele da gen besprekingen voeren met Spaanse re geringsautoriteiten en voorts een aantal bedrijven bezoeken. De reis draagt een oriënterend karakter, er is hier sprake van een zogenaamde „fact finding"-mis- sie. Met betrekking tot de gang van zaken in haar bedrijf in 1959 deelt de directie van Simon de Wit n.v. het volgende mede: „De resultaten over het boekjaar 1959 wa ren bevredigend. Het jaar zal kunnen wor den afgesloten met een hoger exploitatie overschot dan in 1958. Aangezien echter de afschrijvingen in 1959 een groter bedrag vergen, mag verwacht worden, dat de net to-winst niet belangrijk bij die van 1958 zal afwijken. De omzet gaf een zeer bevredigende toe neming te zien, ondanks de scherpe con currentie. Om deze ook in de toekomst het hoofd te kunnen bieden, zal een blijvende activiteit op het gebied van modernisering van het verkoopapparaat, geboden zijn. Met betrekking tot de verschillende kos ten moet worden vastgesteld, dat deze over vrijwel de gehele linie een stijgende tendentie vertoonden". In de gehouden buitengewone vergade ring van aandeelhouders van G. Dikkers en Co n.v. te Hengelo is besloten de sta tuten te wijzigen. Hierdoor wordt het mo gelijk dat de n.v. prioriteitsaandelen gaat uitgeven, welke uitsluitend aan Neder landers kunnen worden uitgereikt. Er komt dan tevens een algemene vergade ring van prioriteitsaandeelhouders. Dit orgaan zal worden betrokken bij emis sies, benoeming directeuren en commis sarissen, benoeming voorzitter der direc tie en wijziging statuten. Het aandelenka pitaal is van 10 miljoen op 20 miljoen gul den gebracht. Een aandeelhouder had veel kritiek op de voorgestelde statutenwijziging. Naast enkele ondergeschikte punten bracht hij onder meer de winstverdeling ter sprake. Hij vond het onjuist dat het percentage inzake tantièmes niet is vastgelegd. Hij be toogde voorts dat de nodig geachte reser ves moeten worden gevormd voor de winstverdeling. Hij meende dat ook de nieuwe statuten sterk „archaistisch" getint zijn en herinne ren aan de tijd vóór 1940 toen Dikkers nog een besloten vennootschap was. Hij keer de zich tevens tegen de bevoegdheden van de nieuwe algemene vergadering van prio riteitsaandeelhouders. Hieromtrent merk te hij op: „Het heeft er veel van weg dat het bestuur de absolute macht in de ven nootschap wil verwerven in het huis van de eigenaren der vennootschap: de aan deelhouders". Mr. H. F. van Leeuwen, de president commissaris, bestreed vele opvattingen van betrokken aandeelhouder maar was het op andere punten wel met hem eens. Hij was evenwel van mening dat in de sta tuten niet te veel moet worden vastge legd. Blijkens de ontvangsten van accijns is de totale verkoop van alcoholhoudende dranken in Nederland over de maanden januari tot en met oktober 1959 praktisch gelijk aan die in dezelfde periode van 1958, terwijl de verkopen in Nederland van het concern der Erven Lucas Bols tot eind no vember 1959, ten opzichte van dezelfde pe riode gedurende 1958, iets zijn gestegen. Het aandeel van Bols in de totale omzet is dus eveneens percentueel iets hoger ge- den. Wat de export gedurende 1959 betreft, staat het thans reeds vast. dat de waarde van de in 1959 door het concern geëxpor teerde produkten die van het jaar 1958 be langrijk zal overtreffen. De exporten van sommige dochteron dernemingen van Bols naar landen waar heen de export uit Nederland moeilijk of onmogelijk is, zijn in totaal eveneens ge stegen. De verkopen van de dochteronderne mingen en produktiebedrijven in binnen- en buitenland stemmen tot dusverre in de meeste gevallen tot tevredenheid. De omzetten in Argentinië vertonen ten opzichte van het abnormale jaar 1958 een vrij belangrijke daling. Mede als gevolg hiervan verwacht de directie, dat de re sultaten van haar Argentijnse dochteron derneming in 1959 bij die welke in hef jaar 1958 werden behaald, ten achter zullen blijven. Dit laatste geldt ook, hoewel in geringer mate, voor de dochteronderne ming in Brazilië. De in het buitenland be haalde winsten konden tot nu toe naar Ne derland worden overgemaakt. De gegevens waarover de directie thans beschikt, zijn, naar zij zegt, uiteraard on voldoende om nu reeds ten aanzien van het over 1959 te declareren dividend voorspel lingen te doen. Wél verwacht de directie, dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, het mogelijk zal blijken over 1959, mede als gevolg van de gewijzigde winstverdeling, tenminste een gelijk divi dendpercentage als over 1958 te kunnen uitkeren over het bedrag van de gewone aandelen, dat dit jaar door uitkering van de agio-reserve is verhoogd, (over 1958 werd uitgekeerd 18 0/0 dividend in con tanten plus 9,09 percent in aandelen uit de agioreserve). De directie van Thomassen en Drijver Blikemballagefabriek n.v. deelt het vol gende mede: „Voornamelijk als gevolg van de zeer langdurige droogte en het nadelig effect daarvan op de najaarsgewassen, kon de grote voorsprong ten opzichte van het voorgaande jaar, waarvan wij medio 1959 melding maakten, niet gehandhaafd blijven. Niettemin was de omzet over de eerste elf maanden van 1959 toch nog circa zestien percent hoger dan die "in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Dit, en de relatief hoge bezettingsgraad die onze bedrijven momenteel tonen, geven ons vertrouwen in de resultaten over het lopende jaar". 17. Archibald Smurk en Nummer Een stonden elkaar nog een hele poos de hand te schudden, terwijl zij spraken over de vriendschappelijke betrekkingen tus sen hun landen. Het waren hele toespra ken, maar Panda was nog te weinig diplo maat, om er het mooie van in te zien. Hij keek verveeld rond en hierdoor zag hij nog juist bijtijds, dat geheime agent Num mer Zestien weer eens probeerde het kof fertje weg te pakken. „Afblijven!" riep hij toespringend, „geef hier dat koffertje!" „Blijf toch kalm, Panda", sprak Smurk, „met uw onrustig gedrag zoudt ge de in druk kunnen wekken, dat ge de voortref felijke lieden hier niet vertrouwt". „Dat doe ik ook niet!" riep Panda heel ondiplo matiek, „ze proberen steeds uw koffertje te stelen!" „Ge zijt een kleine grappen maker", sprak Smurk haastig, „ongetwij feld weet ge even goed als ik, dat deze geheime agent van een bevriende mogend heid mij slechts wilde helpen. Hij zag, dat ik het koffertje nodig had en hij wilde het mij daarom aanreiken"Allemaal diplo matiek gepraat", dacht Panda, „hij weet net zo goed als ik, dat ze de geheime papie ren willen hebben, die in dat koffertje zit ten. Ik heb aldoor moeten vechten met ge heime agenten, die het af wilden pakken". Tot zijn verbazing zette Smurk het kof fertje op de grond en maakte het slot open. De geheime agenten kwamen reik halzend naderbij. „Meneer Smurk!" riep Panda. „U kunt het beter gesloten laten. Ik bedoel eh hier eh". „Hoezo?" vroeg de diplomaat; „als ik het gesloten laat, kan ik er geen nieuwe hoed uit ha len". Hij opende het en.nu zag Panda tot zijn verbijstering, dal er helemaal geen geheime documenten in zaten. Alleen maar hoedjes! Het algemeen indexcijfer der groothan delsprijzen van het C.B.S. steeg, verge leken met ultimo september, met 3 punten tot 145 (basis 1948 100) per ultimo ok tober. Het indexcijfer van de voedings middelen steeg met 11 punten tot 138, het indexcijfer van de grond- en hulpstoffen daalde met 1 punt tot 167, terwijl dat van de afgewerkte produkten ongewijzigd bleef op 139. Consumptieve bestedingen Over oktober waren, blijkens het C.B.S. de indexcijfers van de consumptieve be stedingen van de Nederlandse bevolking (1953 100), betrekking hebbende op de totale consumptie, naar waarde 161 (sep tember 143, oktober 1958: 151), naar prijs 117 (118, 114), naar hoeveelheid 138 (122, 132) en naar hoeveelheid per hoofd 127 (112, 124). Over de eerste negen maanden van 1959 waren de maandgemiddelden van de to tale consumptie (tussen haakjes de cijfers over dezelfde periode in 1957 en 1958) als volgt: naar waarde 151 (143, 145), naar prijs 117 (115, 115), naar hoeveelheden 129 (125, 126) en naar hoeveelheid per hoofd 119 (119, 118). Het Gerechtshof der Europese Gemeen schappen heeft de klacht tegen de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verworpen, die was ingediend door de Italiaanse ijzer- en staalonderneming F.E.R.A.M. Deze had veroordeling verzocht van het supra-natio- nale gezagsorgaan wegens onvoldoende toezicht op de organen, die belast waren met de verevening voor binnen de ge meenschap ingevoerd schroot. De maat schappij herinnerde aan de fraudes, welke tussen 1954 en 1957 gepleegd werden ten nadele van het gemeenschappelijk bureau van schrootverbruikers der Gemeenschap, welke dank zij vervalste documenten die door een hooggeplaatste functionaris van het Nederlandse ministerie van Econo mische Zaken verstrekt waren, mogelijk waren en die volgens de maatschappij in feite hebben geleid tot een ongerechtvaar digde verhoging van de bijdragen, die van de ijzer- en staalondernemingen in de Ge meenschap geheven werden. De Italiaanse maatschappij beschuldigde de Hoge Auto riteit van het in dit opzicht in gebreke blijven en vroeg vergoeding voor geleden schade en rente. Het Hof wees er in zijn overwegingen van de uitspraak op, dat de voor de fraude verantwoordelijke Nederlandse functionaris geen ondergeschikte van de Hoge Autoriteit was, dat het gezagsorgaan, door aan de bevoegde nationale autori teiten de zorg te laten voor het afgeven van de noodzakelijke verklaringen (in dit geval certificaten van oorsprong) het beste stelsel had gevolgd, dat ook het meest ge schikt was om de beste garanties te geven tegen elk misbruik, en tenslotte dat het overdreven zou zijn certificaten, afkomstig van een ministerie en er als officiële docu menten uitziende, te controleren. India verruimt dollarinvoer De regering van India heeft de beperkingen op de invoer van goederen uit het dollargebied. met uitzondering van kapitaalgoederen, afgeschaft. De Indische minister van Handel heeft dit mede gedeeld aan de Amerikaanse minister van Han del. die in New Delhi is aangekomen. De Indische legering heeft dit besluit genomen in verband met de verbetering in de dollarreserves van het sterlinggebied, waarvan India deel uitmaakt. Van Drees. Een hoge functionaris van het Westduitse ministerie van land bouw, dr. Heinz Drees, heeft in Amman op een persconferentie meegedeeld, dat met de Jordaanse regeringsautori teiten overeenstemming is bereikt over een Westduits aanbod aan Jordanië tot schenking van een aantal produkten ten behoeve van landbouw. De schenking zal bestaan uit machines en chemische middelen ter bestrijding van sprinkha nen en andere insekten. Explosief. In India was het vrijdag de „dag van verstandig ouderschap". De Indische regering geeft zich veel moei te de explosieve bevolkingsgroei binnen de perken te houden. Vrijdag, op de „dag van verstandig ouderschap" werden ongeveer 28.400 kinderen geboren. Mensenrechten. Japan heeft formeel een verzoek van de Zuidkoreaanse regering verworpen, de kwestie van repatriëring van in Japan wonende Koreanen naar Noord-Korea aanhangig te maken bij het Internationale Hof van Justitie. „Deze repatriëring is een humanitair probleem, gebaseerd op de fundamen tele rechten van de mens en en geen regering kan dit recht schenden of be perken", aldus de Japanse regering. Slagveld. De sjah van Perzië krijgt van zijn leger als huwelijksgeschenk een kostbaar schilderij. Luit.-gen. Moham med Daftary is er vandaag mee uit Ro me naar Teheran vertrokken. Dit 17-de- eeuwse Italiaanse schilderij in Rome gekocht, stelt de slag van Lützen voor waarin de grote Zweed Gustaaf Adolf in 1632 dodelijk gewond werd. De sjah is een verzamelaar van schilderijen van het slagveld. Bomen opzetten. Premier Kroesjtsjev heeft vrijdag president Eisenhower on geveer veertig bomen en heesters ge zonden, die op de boerderij van de pre sident bij Gettysburg zullen worden ge plant. Volgens het Witte Huis is de zen ding bedoeld als blijk van waardering voor de gastvrijheid, welke de Russi sche regeringsleider bij zijn bezoek in september aan de V.S. heeft ondervon den. Sein. Tenminste negen personen verloren het leven en ongeveer 300 werden ge wond in dronkemansgevechten hier gisteravond bij het begin van het „Posada"-feest in Mexico-City. Tijdens Posada, gaan de feestvierders van huis tot huis, liederen zingend, waarin de tocht van Josef en Maria naar Bethle hem in herinnering wordt geroepen. Veelal is dit feest het sein tot buiten sporig drankgebruik. Demonstranten. Een groep demonstran ten tegen de voorgenomen Franse atoomproef in de Sahara heeft vrijdag de grens tussen Ghana en Frans ge bied overschreden. De groep, op weg naar het proefterrein, wordt geleid door de militante geestelijke Michael Scott. Hij is vergezeld van vier Afri kanen, twee Europeanen en een Ameri kaan. Popverbranding. Gisteravond is voor het paleis van de president van Guatema la, Fuentes, een als clown aangeklede pop verbrand. De menigte eiste luid keels het aftreden van de president als er geen nieuwe verkiezingen wor den gehouden. De oppositie is van me ning dat de verkiezingen die in het be gin van de maand gehouden zijn „in elkaar gezet" zijn. Een sterke politie macht was op de been, maar heeft geen poging gedaan om in te grijpen. Alle acht. Te Fowlerville, in de Ameri kaanse staat Michigan, is een auto in botsing gekomen met een trein, hetgeen alle acht inzittenden van de auto het leven heeft gekost. Nog een. De atoomonderzeeboot Robert E. Lee, de vierde, die polaris-projec- tielen kan afschieten is vrijdag te New port News in de Amerikaanse staat Vir ginia te water gelaten. Kruiken vol. Franse troepen hebben bij een operatie in Oost-Algerije een twee honderd kruiken met juwelen in beslag genomen, die Algerijnse vrouwen voor de zaak der opstandelingen beschikbaar hadden gesteld, zo is vrijdag in Algiers bekendgemaakt. Vervolging. Het internationale persinsti tuut in Zürich heeft vrijdag alle hoofd redacteuren in de vrije wereld opge roepen om in hoofdartikelen „krach tig" te protesteren tegen steeds ster ker wordende vervolging van journalis ten in Turkije. Sedert 1954 zijn hon derden Turkse journalisten gevangen gezet wegens artikelen, die de rege- ring-Menderes onwelgevallig waren, al dus het persinstituut. Het K.N.M.I. deelt mede De depressie, die de laatste paar dagen buiig weer veroorzaakte, is voor de Noor se kust verder opgevuld en heeft nog een luchtdruk in de kern van ongeveer 995 millibar. In de nacht van vrijdag op za terdag begon zich een rug van hogelucht- druk over de Britse eilanden en de Noord zee uit te breiden. De buiigheid en de wind namen daardoor snel af, maar de weers- verbetering is van korte duur want een volgende oceaanstoring bereikt vanavond al de Nederlandse kust. Zij zal met regen passeren. Aangezien daarachter weer een nieuw oceaanfront volgt, blijft het weer gedurende het weekeinde veranderlijk, met temperaturen die even boven normaal zijn voor de tijd van het jaar. Verder zal er van tijd tot tijd enige regen verwacht moeten worden en weer iets toenemende wind uit het zuidwesten. WEERRAPPORTEN Maxim vim-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. su ü'C t» ..5 O. E a V Zondag 20 december Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur. Maan op 22.12 uur, onder 11.29 uur. Maandag 21 december Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur. Maan op 23.19 uur, onder 11.55 uur. Maanstanden 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 december Hoog water 6.08 en 18.19 uur. Laag water 1.46 en 14.03 uur. Zondag 20 december Hoog water 6.42 en 18.56 uur. Laag water 2.16 en 14.36 uur. Maandag 21 december Hoog water 7.22 en 19.43 uur. Laag water 2.54 en 15.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder half bew. w 8 5 Ypenburg onbewolkt w 9 4 Vlissingen half Dew. w 9 2 Eelde licht bew. zw 7 1 De Bilt half bew. wzw 8 4 Twente zwaar bew. wz\V 7 3 Eindhoven zwaar bew. zw 7 2 Zd Limburg zwaar bew. zw 7 2 Helsinki zwaar bew. z -1 9 Stockholm regen z 3 1 Oslo regen no 5 4 Kopenhagen zwaar bew zzw 5 0,1 Aberdeen zwaar bew zw 7 Londen zwaar bew. w 10 1 Amsterdam half bew. wzw 8 5 Brussel half bew. zw 8 4 Luxemburg zwaar bew. w 5 3 Parijs zwaar bew. w 9 2 Bordeaux licht bew. zw 11 4 Grenoble regen no 7 25 Nice onbewolkt n 15 0 Berlijn zwaar bew. zw 8 0 Frankfort regenbui zw 9 1 München zwaar bew w 6 2 Zürich zwaar bew zzo 8 2 Genève zwaar bew z 8 3 Locarno onbewolkt ozo 5 0 Wenen licht oew nnw 0 1 Innsbruck geheel bew wzw -1 8 Athene i" bew n 15 Rome regen zo 14 0,5 Ajaccio lichi bew nw 14 7 Madrid onbewolkt windst. 10 0 Lissabon onbewolkt nw

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2