X Utrechtse raad aanvaardt het verkeersplan-F euchtinger KENT FILTERS BÉST licht, zacht en zuiver van smaak Stukje hoofdstedelijke historie verdween uit de Kalverstraat Witte kruis FILTERS BEST Verzet in Woubrugge tegen ruilverkaveling Rattenbestrijding met nieuw middel een succes witte tl kruis Onafhankelijke deskundige zal nagaan of demping der singels nodig is Knaapje net bijtijds uit brandend huis gered Brand in flatgebouw te Rotterdam SLOT DEFECT? Amsterdam gaat de Politieverordening wijzigen In beroep weer een jaar geëist tegen handelaar rHoe is het ontstaan?^ 3 Comité van A ctie: Ook doden hebben meegestemd" Kerkelijk Nieuws Vuur sloeg uit toonzaal over op de woningen erboven WITH THE NEW BlüE "MICRONITE" FILTER nu AMSTERDAMS ALLERLEI 5aat-taüa Tegen ontucht Vrede voor de kinderen de <=&raatótoel Nasleep van schroot af faire Dit woord: KLIKSPAAN J ZATERDAG 19 DECEMBER 19 5 9 Negen veehouders uit Woubrugge en omgeving hebben een comité van actie ge vormd dat zich hevig blijft verzetten te gen de door Centrale Cultuurtechnische Dienst voorbereide ruilverkaveling. Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben besloten deze ruilverkaveling goed te keuren. Aan dit besluit is een zeer ru moerige vergadering te Roelofarendsveen voorafgegaan die onder leiding stond van de gedeputeerde A. G. A. Deerenberg. De afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State zal woensdag het beroep behandelen, dat de negen veehouders heb ben ingediend tegen de destijds te Roelof arendsveen gehouden stemming, waarbij met 275 tegen 262 stemmen besloten werd tot ruilverkaveling over te gaan. De ne gen veehouders stellen dat tegenstemmers als voorstemmers zijn geboekt. Boven dien beweren zij dat vóór de stemming een aantal stemgerechtigden een klein stukje grond aan hun kinderen, van wie er velen reeds waren geëmigreerd, heb ben verkocht. Hierdoor zouden 45 voor stemmers kunstmatig zijn gekweekt. Want in elke acte van grondoverdracht komt de clausule voor dat de verkopers het land weer kunnen inkopen. Het Comi té van Actie beweert dat de overdrachten schijnhandelingen zijn geweest. In werke lijkheid zouden de perceeltjes nooit ver kocht zijn. Voorts wordt iedere eigenaar van grond, die niet bij de vergadering aan wezig was, volgens de Ruilverkavelings- wet geacht vóór te stemmen. De kadas trale inschrijving geldt dan als maatstaf. Soms staan overledenen nog steeds in het kadaster als eigenaar te boek, zodat het dus kan voorkomen dat deze doden een ex clusief voorstemrecht hebben, aldus het comité van actie. In het afgelopen zomerseizoen hebben 808 Nederlandse gemeenten een verdel gingsactie tegen de bruine rat georgani seerd, waarvan 87 een permanente actie. Dit deelt de Directie Faunabeheer te Wa- geningen mede, welke organisatie de lan delijke rattenbestrijding in handen heeft. Uit het verslag blijkt dat steeds meer ge meenten overgaan tot het instellen van een permanente dienst voor ï'attenbestrij- ding. Een jaar geleden adviseerde deze in stelling voor het eerst het gebruik van cu- marine-derivaten bij de algemene actie. Voordien wei-den hoofdzakelijk de zg. „Scilla-koekjes" gebruikt, die echter zeer gevaarlijk zijn voor andere dieiren. De af gelopen zomer werd in ons land, voor zo ver de Directie Faunabeheer dat kan na gaan, 4617 kilogram cumarine gebruikt, wat neerkomt op ongeveer 100.000 kilo gram lokaas. Dit heeft vele honderddui zenden ï-atten het leven gekost. De resultaten met het cumai-ine-deri- vaat zijn zó goed, dat de Directie Fauna beheer de gemeenten, die over een opge leide rattenbestrijder beschikken, aan raadt, geen scilla meer te gebruiken maar uitsluitend cumarine. Het gebruik van an dere preparaten, zoals arsenicum, thal lium en dergelijke wordt beslist afgera den wegens de grote en onnodige risico's, die daaraan vei-bonden zijn. Het gebruik van deze giften wordt ook aan particulie re zuiveraars ten stei-kste onti-aden. Advertentie DE €Chte, PIJNSTILLER Een maand gaat viugi Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! r n Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhouten Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt, de volgende informatiekoers voor gou den tientjes: 27,75-/ 28.75 27.75—28.60). De noteringen van de overige gouden munten ble ven onveranderd. Ook de goud- en zilvernoterin gen bleven gelijk. De gemeenteraad van Utrecht heeft in de afgelopen nacht om kwart over twaalf met 24 stemmen voor en 21 stem men tegen een motie aangenomen, waar in hij het verkeersplan-Utrecht aan vaardt onder de voorwaarde dat een onafhankelijke stedeboiiwkundige nog eens zal bezien of de door de Duitse verkoersdeskundige prof. dr. ir. M. E. Feuchtinger geprojecteerde ringweg inderdaad de demping van de Utrechtse singels tot gevolg moet hebben. o Het college van B. en W. verzette zich bij monde van wethouder mr. Derks vóór de stemming tegen aanvaarding van de ze motie, omdat naar zijn mening een an dere oplossing dan het dempen der sin gels er niet is. Mi\ Derks wees erop, dat door de aanvaarding van deze motie aan de burgerij geen juiste voorlichting wordt gegeven, omdat de indruk zou worden ge wekt dat de singels niet worden gedempt. Het college meent namelijk, dat ook de onafhankelijke stedebouwkundige tot de zelfde conclusie als prof. Feuchtinger zal komen en deze procedure onnodig uitstel van het verkeersplan veroorzaakt. Mr. Derks deed een dringend beroep op de raad, de motie te verwerpen, welk beroep evenwel vergeefs was omdat de raad zich met een meerderheid van drie stemmen voor de motie uitsprak De- voorzitter van de raad, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, had voor het eerst gebruik gemaakt van zijn ï-echt een adviserende stem uit te bren- Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oiiestook In Amsterdam is gistermiddag een drie jarig jongetje, Josje Dans, dat alleen thuis was, door een monteur en een overbuur vrouw op het laatste nippertje uit een brandende woning aan de Runstraat ge red. De overbuurvrouw, de 28-jarige me vrouw J. Aloserij, zag toen zij uit het raam keek, aan de overkant van de smal le straat de kleine Josje huilend achter de bi-andende gordijnen staan. Ze stormde de trap af en rende aan de overkant het huis binnen, samen met een monteur, die even eens de brand bemerkt Had."lp een oog wenk hadden beiden de drie smalle trap pen bestegen. De monteur trapte de toe gangsdeur van de derde etage, die met een hangslot was afgesloten, in, deed een paar stappen in de vol rook staande voorkamer, greep het jochie, gaf het over aan me vrouw Aloserij en pi-obeerde toen nog iets te redden. Mevrouw Aloserij bracht de kleine Jos je naar haar huis. Vijf minuten later speel de het ventje alsof 'er niets gebeurd was met haar eigen kinderen. De woning op de derde etage brandde grotendeels uit. De moeder van Josje, een werkster, had haar woning 's morgens tussen 7 en 8 uur verlaten, evenals het ze venjarig dochtertje, dat naar school ging. Josje bleef in de voorkamer, die door z'n moeder met een hangslot aan de buiten kant van de deur was afgesloten, alleen bij de bi-andende oliekachel achter. Men heeft nog niet kunnen vaststellen hoe de brand is ontstaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elspeet (2de maal) A. J. Timmer te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Wilhelminadorp H. Lindeboom, kand. te Delft. Bedankt voor Ede T. Langerak te Vin- keveen. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heer G. Boogaard, hulpprediker te Andijk. Geref. Gemeenten Tweetal te Meliskerkc Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en K. de Gier te 's-Gra- venhage-Centrum. Beroepen te Lethbridge (Alberta, Cana da) C. Hegeman te Genemuiden te Poor- tugaal J. W. Kersten te Scheveningen. gen. Hij zei, dat het dempen van de sin gels ook voor hem een moeilijk vraagstuk is. Ook hij heeft niet zonder strijd tus sen gevoel en verstand, tussen eerbied voor het historisch verworvene en be stuurlijke vooruitsti-evendheid, tussen na- tuurlijke behoudzucht en verantwoorde lijkheidsgevoel voor de toekomstige bewo ners van de stad, zijn besluit moeten vor men. Aan dit offer valt evenwel ter-wille van de toekomst van Utrecht niet te ont komen, zei burgemeester De Ranitz. Het is een offer van het stedeschoon aan de groei van de stad en de maatschappelijke evolutie, een offer niet in de laatste plaats aan de verkeersveiligheid en dus aan de veiligheid van mensenlevens. In Rotterdam heeft een felle brand ge woed in een flatgebouw aan de Goudse- singel waarin een aantal winkels en een zestigtal woningen zijn ondergebracht. De brand brak uit in een toonkamer van een vloerenbedrijf. De gehele winkelinventa ris, een voorraad linoleum en bussen ge vuld met was gingen in vlammen op. Van vier erboven gelegen woningen op de twee de en derde verdieping werden de woon- en een slaapkamer geheel verwoest. De brand is ontdekt door een dame, die in de toonkamer rook zag ki-ingelen uit een papiermand. Er was niemand meer in de zaak. Zij waarschuwde een radio handelaar die met de dame poolshoogte ging nemen. Een blik in de winkel over tuigde hem ervan dat snel handelen gebo den was. In zijn winkel alai'meerde hij de brandweer. Inmiddels brandde de betim mering al en aan blussen viel niet meer te denken. In korte tijd stond de gehele toonkamer in lichteiiaaie. Nadat de rui ten waren gesprongen weid het vuur aan gewakkerd door de vrij sterke wind. Via de buitengevel ki-oop de vuurzee omhoog. Voor de ramen van de erboven gelegen woningen stonden de bewoners belangstel lend naar buiten te kijken, denkend, dat het wel meeviel. Van de straat af werd hun toegeroepen, dat zij er beter aan zou den doen te verdwijnen, een raad, die zij meteen opvolgden. De brandweer besti-eed de bx-and met twee autospuiten. Hoewel het vuur een enorme hitte vei-spreidde, pakten de brandweerlieden de zaak energiek aan. Na een halfuur hadden zij het vuur onder de knie. Toen waren de kamers aan de straat van de erboven gelegen woningen ook geheel uitgebrand. Advertentie ciOAmmi ==KINGrSiZË==3lMi Y V..' /'«b KENT de meest gerookte filtersigaret in Amerika waaraan alle zorg en vakmanschap is besteed. KENT met de lichtblauwe 15 mm „MICRONITE" lllter In de KENT laboratoria is een filter ontwikkeld, die door zijn bijzondere samenstelling werkelijk filtert en de smaak van de tabak onaangetast laat. KENT met het ventilerende sigarettenpapier „MICROPORE" Langs electronische weg zijn micros copisch kleine gaatjes in het siga rettenpapier aangebracht. Hierdoor wordt bjj het roken koele lucht aan gezogen en hete lucht verdreven, waardoor: gelijkmatiger verbranding lichter trekken koeling van de rook behoud van de smaak der tabak De „MICRONITE" filter, het „MICROPORE" sigarettenpapier en de kwaliteit van de met zorg gekozen tabakken maken KENT tot de beste Amerikaanse en meest gerookte filter sigaret. KENT Is thans ook in Nederland verkrijgbaar. Prijs 20 st. f I.« Import: N.V. Cigarettes Import Company v/h A. J. Blok - Scheveningen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllll WllL I HERINNERING PRIJS Schreef Stan (m'ne man) Huygens in De Telegraaf over een appel waarop geschilderd stond: „Tei Kallista, hetgeen beduidt „voor de schoonste" als ik het mij goed herinner". 1 Zeg ik tegen Stan: uw herinnering laat wel iets te wensen over; kijkt u maar eens na wat de datief van s Kallista is. VRAAG 1 Schrijft De Telegraaf dat een Boeing 707 de afstand New York Amsterdam heeft afgelegd „in de absolute recordtijd van 6 uur 27 minuten". Vraag ik: en hoeveel bedroeg de jf niet-absolute recordtijd? VRAAG 1 De Haagse Post vertelt: „zegt Lord Keyes „Leopold behoort tot een van de meest onbegrepen 5 mannen van deze tijd". 1 Vraag ik: tot welke onbegrepen man behoort Leopold dan? Schreef De Telegraaf over de hoofdprijs in een prijsvraag van een damesweekblad: j „en die hoofdprijs bestond uit een j droomwens". Merk ik op: da's óók maar een zui- nige prijs. j ZINGEN Stond deze in de Nieuwe L e i d - seCourant: j Te koop aangeboden: kanaries. Pracht zingende vogels, wegens j beëindiging. Mauritsstraat 54, bij Maresingel. Vi-aag ik weer: zongen die diertjes wegens de beëindiging? Dan zingen ze nü waarschijnlijk niet meer? KINDJE Las ik in de D e 1 f t s e Courant: onder: te koop aangeboden: Duitse kruissnarige eiken baby merk „Mannborg", als nieuw f 950. Velpsestraat 64, Den Haag Tele/. 33.30.S1. Zeg ik: 'n griezel van een kindje. Nog voor geen 950 toe. Talarius ^lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllUllUlllli!!!!!! (Van onze Amsterdamse redacteur) Wij hebben een kopje koffie gedronken in de gestroomlijnde eet- en drinkgelegen- heid, die in de Kalvei-straat is verrezen op de plaats waar wij ons leven lang „The American Lunchroom" wisten. De naam stond vroeger in krullige schrijfletters op de houten gevel. Die naam staat er, iets gewijzigd, weer, maar nu in schreeuwen de neonletters tegen een gevel van glas en aluminium. De geriefelijke zaaltjes met het ï-ode pluche en de zijden lampekapjes zijn herschapen in één enoi-me, hygiëni sche voederruimte met in het midden een grote eetbar als een trog vol spijzen, ge flankeerd door plasticbeklede zitjes, waar zich honderden tegelijk kunnen laven. Amsterdam is voor een bedi-ag dat groter is dan wij in ons leven kunnen verdienen een immense kantine rijker geworden en een stukje folklore armer. Bij de gedach te aan de fin-de siècle-sfeer van de oude lunchroom, de slagi-oomtaarten in de eta lages, de gedi-apeerde gordijnen, de vei"- trouwde dienstertjes en het vaste publiek van de winkelende dames en bezadigde heren schoot ons een brok in de keel, dat de overigens uitstekende koffie niet kon wegspoelen. Als wij het voor het zeggen hadden gehad zou de oude lunchroom een subsidie hebben gekregen van het minis terie van O.K. en W. om tot in lengte van dagen als een culinair cultuurbezit exploi tabel te kunnen blijven. De nieuwe exploi tant is meer ï-ealist dan wij en als trekpleister voor een groot publiek zij het een ander publiek dan voorheen zal hij wel in de roos hebben geschoten. Zijn nieuwe zaak voorziet in een behoefte; het is een zaak, die past in onze atoomeeuw. Ach, onze grootvader heeft ook een traan weggepinkt, toen de paai'detram door de onromantische elektrische tram werd ver vangen. "Knolsmeris" jubileert Er is één instituut uit grootvaders tijd, dat in Amsterdam nog altijd in hoog aan zien staat. Dat is de „Knolsmeris". De Amsterdamse bei'eden politie was des tijds de eerste in den lande en niets wijst erop, dat de agenten-te-paard uit het stads beeld zullen verdwijnen. Een unicum is de ze bereden afdeling geenszins, want ook Den Haag, Rotterdam, Groningen en Haarlem beschikken over bei-eden agen ten. Maar alleen in Amsterdam zullen de paarden op 1 januari een tractatie voor gezet krijgen. Op die dag namelijk be staat de hoofdstedelijke bereden politie precies zestig jaai\ In al die zestig jaren zijn de paarden en hun berijders onmis baar gebleken, tot op de dag van van daag met zijn snelle mobilofoonauto's toe. Waar veel mensen bijeen zijn, bij konink lijke bezoeken, optochten, vechtpartijen en sportwedstrijden bewijst het paard on schatbare diensten. En daarom zal de sterkte van veertig getrainde politiepaai-- den gehandhaafd blijven. Het Amsterdam- se hoofdbureau beschikt over een manege, waar de dieren een gedegen opleiding krijgen. Een belangrijk onderdeel hiei-- van is het wennen aan straatrumoer. Met tal van instrumenten kan hier een la waai worden geproduceerd, dat zelfs nog heviger is dan de Amstei-damse wegge bruikers kunnen opbrengen. Bij de jubi leumviering zal bet door de agenten ge vormde „politiecircus" een belangrijk aandeel hebben. In het voorjaar komt ex- een feest, waarbij de bereden agenten uit de andere steden uiteraard met hun paarden gasten zullen zijn. Tegen de houtduif Toen destijds het Amstei-damse Bos werd aangelegd, dacht het gemeentebe stuur het iedereen naar de zin te maken. Tot enkele weken geleden dacht men, dat de tevredenheid met dit enorme recreatie oord algemeen was. Maar nu zeggen plot seling de omwonende boeren en tuinders dat zij steeds meer last ondervinden van de vogels. Het is een zaak geworden, die gx-ondig is uitgezocht. De boeren px-otes- teerden bij hun bond en de bond stapte naar het ministerie van landbouw. Daai-- na wandelden deskundige ambtenai-en van de afdeling Faunabeheer door het bos om het vogelleven te bestuderen. Zij ontdek ten een honderdtal verschillende vogel soorten. Een nauwgezet recherche-onder- zoek bx-acht aan het licht, dat het de hout duiven zijn, die op de akkers in de omge ving tarwe en erwten roven. En nu is de actie houtduif begonnen. Tijdens de jaarlijkse jacht op fasanten en hazen zal er tevens op deze boosdoeners worden ge schoten en men zal een geboorteregeling toepassen door het aantal broedende dui ven te bepei-ken. Bredere straten Zolang wij Amsterdam kennen dat is van de kleuterschooljaren af heeft de Dienst der Publieke Wei-ken de gewoonte gehad in het voorjaar op tientallen plaat sen tegelijk de straten om te woelen. Te genwoordig begint men vroeger en, ver trouwende op een zachte winter, is deze dagen een begin gemaakt met de verbre ding van de straten in de woonwijk Wa- tergraafmeer Vroeger waren de rijbanen in deze straten op zes meter geprojec teerd, maar wie er nu gaat kijken vindt een rijbreedte van slechts minder dan de helft. Aan beide zijden staan namelijk auto's geparkeerd. En nu zullen de sti-a- ten acht meter breed worden, zij het dan ten koste van de trottoirs. Maar voor die smalle trottoirs is een compensatie ge zocht in de voi-m van een pi-achtige rol- schaatsbaan van zestig meter lang en tien meter breed, die in dezelfde buurt wordt aangelegd. Rolschaatsbanen zijn echter maar surrogaat. Amsterdam heeft geen kunstijsbaan, in tegenstelling tot voor de oorlog, toen er grote belangstelling voor bestond. Waar blijft de man, die het aan durft de hoofdstad zijn ijsbaan terug te ge ven? Advertentie „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem (Van onze Amsterdamse redacteur) Een wijziging in de Amsterdamse poli tieverordening kan de politie een krach tig wapen in handen geven in de strijd te gen profiteurs van de ontucht. Het is de wijziging van slechts één woord waartoe de raadscommissie voor de sti-afvorde- ring gunstig advies zal uitbrengen, waar na de gemeenteraad nog zijn goedkeuring ex-aan moet geven. Het betreft artikel 224 van de politie- verordening, waarin thans staat dat het in enige inrichting vex-boden is gelegen heid te geven tot ontucht. Een woonhuis is geen inrichting en dus had de zedenpo litie weinig steun aan dit artikel. De hoofd commissaris heeft nu voorgesteld het woord „inrichting" te vei-vangen door „perceel". De raadscommissie kan zich met deze wijziging vex-enigen. Verder dan deze wijziging wil de raads commissie voorlopig niet gaan. De hoofd commissaris heeft echter nog meer wen sen. Hij zou in navolging van de Rotter damse politieverordening bepalingen wil len zien opgenomen die het zitten van de vrouwen achter de ramen en het „tippe len" tegen gaan. In deze verordening staat: „Het is ver- boden iemand door woorden, gebax-en, ge luiden of op enige andei-e wijze aan te lok ken of in of nabij de in- en uitgang van een woning of ander gebouw post te vat ten aan vrouwen, van wie redelijkerwijze kan wórden aangenomen dat zij zich aan prostitutie overgeven. Het zich, binnens huis bevindende, hetzij door houding of kledij, hetzij op enige andere wijze de aandacht tot zich te trekken van hen die zich op de weg bevinden, is eveneens niet toegestaan. Het zich binnenshuis van bui tenaf zichtbaar op te houden op een door houding, kledij, gebaar of andex"szins on voegzame wijze en op een wijze welke de morele gezondheid van jeugdige personen kan schaden, is vex-boden". De raadscom missie voor de strafvordering kan in dit opzicht het inzicht van de hoofdcommis saris niet delen. Men meent dat de pros titutie hiei'door niet wordt bestreden, maar dat de vrouwen zich zullen versprei den over de gehele stad, waardoor de po litie alle controle verliest. MOSKOU (UPI) Mevrouw Kroesjt- sjev heeft vrijdag in een artikel voor het maandblad „Sovjet vrouw" een pleidooi gehouden voor meer contact tussen de vrouwen van Rusland en Amex-ika. De Russische vrouwen hopen daarop, schreef zij, teneinde zo hun kinderen vrede te ge ven en een heldere hemel boven hun hoof den. Dit artikel is mevrouw Kroesjtsjev's journalistieke eei'steling. Zij schx-eef het, zo vertelde zij, als een kerstgroet aan Amerika en een antwoord op de vele brie ven, die zij van Amerikaanse vrouwen en kinderen ontving. Sinds haar reis door Amerika treedt zij veel meer op in het openbare leven. Men ziet haar vaak op recepties en vergaderingen, meestal in ge zelschap van haar dochter Julia. Zelfbediening Degene die het systeem van zelfbedie ning heeft uitgevonden, verdient een standbeeld minstens even groot en in het oog lopend als het vrijheidsbeeld in New York's haven. Want als er ooit een sy steem is bedacht, dat zo aan de behoeften en de kassa voldoet en aan de kinderlijk- ste begeertes des kopers appelleert, dan is het wel dit: graai-en-betaal-werk. Als het u net gaat als mij, dan staan wij er dus gekleurd op. Wanneer mijn vrouw zich naar de 'zelfbediening begeeft om een pondje suiker en een pakje thee, dan gaat daaraan een klein sermoen vooraf. Want ik ken mijn vroxiw. Die schrijdt uit om twee meter elastiek te kopen en keert te rug met drie japonnetjes, die te geef wa ren. Ik zeg dus: wijfje (wij noemen nooit namen in kritieke uren, doch duiden slechts het genus aan), denk erom suiker tje en theetje en niet-de-duvel-en-zijn- malle-moeder. Steevast knikt zij, want ze weet wat er gaat volgen. Ze weet, dat ik op het allerkritiekste moment zal mee gaan, om haar kooplust en mijn smalle beurs in de gaten te houden. Ze weet dat wij samen zo'n karretje annexeren en daarmee langs de opgetaste waren zullen schuifelen. Ze weet, dat niet zij, maar ik door de knieën zal gaan. Zou je niet een pakje pinda's een blikje ananas een doosje een onsje Voor we het weten ziet ons karretje er uit als dat van een opkoper van lompen en metalen aan het einde van een dagelijkse ommegang. Enmoeten wij spoorslags terug, om dat we de suiker totaal vergeten waren. Als U zo'n zelfbedienings-mijn in de buurt hebt, ga dan eens voor de ruiten staan. Let op de slachtoffers binnen. De karretjes of mandjes van vrouwen die door mannen vergezeld gaan, zitten het volst. De man is het zwakste zoogdier ter aarde. En later zóóóóó'n waffel tegen zijn vrouw dat ze niet uitkomt met het huis houdgeld. Want zo zijn we wél. Mijn raad: als Uw vrouw zich gaat zelf- bedienen, blijf buiten! Zoek een knus kroegje op en laat U een pintje schenken. Zelfs drie pintjes zullen het budget minder belasten, dan wanneer U Uw vrouw voor gaat in het dronkemans-gebed. De Ameri kanen hebben er een waar woord voor ge vonden. In hun spreekwoord „The way to hell is paved with good intentions" (de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens) hebben ze één letter veran derd: the way to hell is paved with good inventionsde weg naar de hel is ge plaveid met goede uitvindingen! Vinókkio De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Den Haag een jaar gevangenisstraf in de zaak tegen een der drie directeuren van de Zeeuwse Metaalmaatschappij n.v. Deze was door de rechtbank schuldig be vonden aan het medeplegen van omkoping van een referendaris van het ministerie van Economische Zaken, hoofd van de af deling ijzer en staal, die in 1956 en 1957 tegen betaling van vele duizenden guldens aan steekpenningen valse verklaringen had afgegeven betreffende herkomst van door de Zeeuwse metaalmaatschappij ge kochte partijen schroot. Met deze valse zogenaamde „derde-landenverklarin- gen" deed de Zeeuwse metaalmaatschap pij het in strijd met de waarheid voor komen alsof partijen schroot, welke zij binnen de landen van de K.S.G. tegen de normale prijs had gekocht, afkomstig wa ren van landen buiten de K.S.G. of van scheepswrakken. Dit schroot was name lijk veel duurder en volgens de bepalin gen van de K.S.G. werd het prijsverschil aan de handelaars aangepast door de ver- eveningskas van de O.C.C.F. te Brussel. Door de malversaties van de Zeeuwse metaalmaatschappij en van de Hansa Rohstoff in Diisseldorf, die het schroot doorverkocht, heeft de kas van de K.S.G. totaal een schade geleden van ruim an derhalf miljoen gulden. Ongeveer zeven ton hiervan verdween in de zakken van de drie directeuren van de Zeeuwse me taalmaatschappij. De leider van dit trio werd door het gerechtshof tot anderhalf jaar gevangenisstx-af veroordeeld. Hij is echter vooi-tvluchtig. De administratieve directeur werd door de rechtbank een half jaar opgelegd, de directeur, die thans in beroep terecht stond, kreeg een jaar. Zo wel tegenover de politie als tegenover de rechtbank had hij toegegeven volledig van de omkoping en de verdere malversaties op de hoogte te zijn geweest. Voor het ge rechtshof kwam hij op deze bekentenis te rug door te zeggen, dat hij alleen maar de opdrachten van zijn mededirecteuren had uitgevoerd, zonder te weten, waarom het ging. Op 30 december zal het hof arrest wijzen. Het is waarschijnlijk dat het woord klikspaan van een voorwerpsnaam tot een pex-soonsnaam is geworden. De Middelnederlandse woorden clapspaen en cleppespaen betekenen namelijk: klaphout, gereedschap om een klap pend geluid mee te maken, hetzij ter aankondiging (de ratel der nachtwa kers), hetzij ter waarschuwing (de la zarusklep die melaatsen steeds moes ten doen horen). Behalve klikspaan komen in de 17e en 18e eeuw ook de vormen klapspaan en klepspaan voor, maar pas in de 18e eeuw krijgen deze woorden de beteke nis: flapuit, verklikker, verrader. Thans bezigt men het alleen van kin deren. De zegswijze: hij gaat aan als een klapspaan voor: hij roert onop houdelijk zijn mond. bewaart nog de herinnex-ing aan klapspaan als de naam van een voorwerp. Later zei men ook: Hij i s een klapspaan of klikspaan.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3