VAN NIEL FILATELIE Bisschoppen in V.S. protesteren tegen geboortebeperking WESTELIJKE GROTE VIER IN PARIJS VERENIGD Sovjet-Unie niet gelukkig met grensgeschil India-China Russische kerken waren blij met Wereldraad-delegatie s Kerkelijk Leven Oplossing puzzel no. 14 Ministerconferentie van de O.E.E.S. Kernvraag van het ogenblik is of de eenheid kan worden hersteld Merkwaardige informele verklaring van Russische diplomaat in Genève Milazzo herkozen als premier van Beroering over de Franse schoolwet Dr. Visser 't Hoofd: bewijzen gezien van zeer intens geestelijk leven ZATERDAG 19 DECEMBER 19 5 9 Op woensdag 23 decem ber begint onze prijs vraag-race naar het nieu we jaar. Let op onze pu- blikatie van de 23e decem ber. Een reeks interessan te puzzels, waarmee een aantal zeer aantrekkelijke geldprijzen te winnen zal zijn, zal op die dag van start gaan. VAR houdt wéér schip met lading uit Israel aan Eisenhower feliciteerde president Makarios Amerikaanse bevestiging van vergiftigingspoging bij Radio-Vrij Europa Ontwerf) lokt protest uit van links en van rechts AUSTRALIAN ARCTIC TERRITOR De gezamenlijke bisschoppen der Ver enigde Staten hebben een verklaring uit gegeven, waarin zij een scherpe veroor deling uitspreken over de projecten van geboortebeperking in verband met de zo genaamde „bevolkingsexplosie" in de wereld. „Het is onze bedoeling", aldus deze verklaring, om nogmaals te wijzen op het standpunt der katholieke kerk, dat de enig ware oplossingen die zijn, welke moreel aanvaardbaar zijn onder de natuur wet van God". „Nooit kunnen wij toestaan, dat een zijdige, uit de lucht gegrepen schattingen van bepaalde zijden de Verenigde Staten op hol zouden doen slaan in de richting van een nationale of internationale poli tiek. welke strijdig is met de menselijke waardigheid. Want de toepassing van mo reel verwerpelijke middelen ter voor koming van de bevolkingsexplosie kan zijn terugslag hebben op het menselijke ras". De Amerikaanse bisschoppen wijzen er op, dat sedert jaren de propaganda campagne met steeds meer stootkracht de internationale, nationale en individuele opinie beïnvloedt ten gunste van de pro grams van geboortebeperking. Sedert kort spitst deze propaganda zich volgens hen toe op een nieuw uitgevonden schrikwoord bevolkingsexplosie. Dit woord vestigt inderdaad ieders aandacht op de bevol kingsdruk in verscheidene landen. „Te gelijk echter legt het ook een rookgordijn, waarachter een zedelijk kwaad aan de mensen wordt voorgesteld en waardoor vele factoren, waarmee men in deze levenskwestie rekening moet houden, worden verdonkeremaand". De bisschoppen betreuren, dat sommige christelijke kerken de geboortebeperking willen inpassen in haar theologische leer „om daarmee de kunstmatige geboortebe perking voor te stellen als de wil van God". Er is, naar de bisschoppen voorts stellen, overvloedig bewijs aanwezig, dat een systematische, gezamenlijke poging wordt ondernomen om de openbare mening in de Verenigde Staten, wetgevers en politici te overtuigen, dat federale instan ties en internationale lichamen openbare gelden en steun beschikbaar moeten stel len voor de bevordering van de kunst matige geboortebeperking in de econo misch onder-ontwikkelde landen. „Indien de profeten der bevolkingsexplosie zich het recht aanmatigen om bevolkings toename te voorspellen, moeten zij an deren het recht toestaan te voorspellen, dat de voedselproduktie, werkgelegenheid en onderwijsmogelijkheden zullen toe nemen. Om echter van een bevolkings explosie in de Verenigde Staten te spreken met zijn enorme braakliggende gebieden, dat is de puurste nonsens". „Het standpunt der Amerikaanse katho lieken ten aanzien van de groeiende, be hoeftige bevolking is reëel en degelijk gebaseerd op het natuurrecht. En dit natuurrecht is niet het recht van de sterk ste, dat in de wildernis geldt, zoals soms ten' onrechte wordt verondersteld. De katholieken geloven, dat de goederen der aarde door God geschapen zijn ten ge- bruike voor allen. En daarom mag de mensheid niet willekeurig worden be snoeid naar de maat van een pietepeuterig en statisch beeld van waar een mens recht op heeft. De katholieken geloven, dat de bevordering van kunstmatige geboorte beperking een moreel, menselijk, psycho logisch en politiek vernietigende be nadering van het bevolkingsprobleem is. aldus de Amerikaanse bisschoppen. S.O.S.-telefoondienst in Den Haag Evenals in Berlijn, Londen, New York, Wenen, Zürich, Amsterdam, Rotterdam en andere plaatsen bestaat ook sedert korte tijd in Den Haag een telefoondienst onder de naam S.O.S. Deze dienst staat open voor alle mensen in nood, wie die mensen ook zijn. Voor mannen en vi-ouwen, die in eenzaamheid en wanhoop zelfmoordge dachten hebben, maar ook voor hen die in sociale nood zijn of huwelijksmoeilijkheden hebben. Voor mensen, die bemoediging be hoeven of die eens willen uitpraten en ook voor allen die in levensmoeilijkheden advies nodig hebben. Natuurlijk is het niet de bedoeling, aldus de betreffende commissie, om het voor treffelijke werk, dat door vele sociale instellingen en door de kerken op dit ter rein wordt gedaan te doubleren, maar de ervaring leex-t dat velen de weg niet weten te vinden. Daarnaast zijn er anderen, die geen bux-eau of pastorie durven binnen- Horizontaal: 1. men, 4. kox'daat, 11. eek, 13. Siëna, 15. Dongen, 18. Beerta, 20. end, 21. Ier, 23. dal, 24. leek, 25. Ees, 27. ris, 28. eer, 29. op, 30. leeg, 33. er, 34. Ee, 35. en, 36. hu, 37. stil, 39. An, 40. Rai, 41. mes, 42. kol, 44. mars, 45. ooi", 47. nep, 49. pet, 50. Levant, 53. marine, 55. Elten, 57. die, 58. stieren, 59. ark. Verticaal: 2. eendei-, 3. neg, 5. os, 6. rib, 7. deel, 8. Ane, 9. aax-dig, 10. edeleer 12. kei, 14. bal, 16. oneei-, 17. neep, 19. tas, 22. i-e, 26. s.l., 27. ren, 29. oei, 31. een. 32. duistei-, 34. ets, 36. Hax-en, 37. sei-vet, 38. L.K., 39. Alem, 40. rapiei', 41. moe, 43. on, 45. olm, 46. ante, 48. pad, 51. Ali. 52. ter, 54. Ria, 56. Ne. Prijswinnaars: 7,50: P. J. Kok, Ahoi'n- straat 30, IJmuiden-Oost; 5.Mej. Horeman, Gen. Joubertsti-aat 3i'd, Haar lem: 2,50: W. F. Nieuwenburg, Kanarie straat 64, Haai-lem. gaan, maar wel durven telefoneren omdat men dan anoniem kan blijven. Dit werk, dat on 15 augustus officieus was begonnen, zal voortaan geschieden onder gezamenlijke verantwooi-delijkheid van de Commissie S.O.S.-Telefoondienst, in het leven geroepen door twee stich tingen geestelijke volksgezondheid. Deze zijn de Stichting Raad voor Geestelijke Volksgezondheid op christelijke grond slag (waarin hex-vox-mden, gereformeerden, luthersen, doopsgezinden, remonstranten, baptisten, oud-katholieken en het Leger des Heils officieel samenwerken) en de Stichting Katholieke Geestelijke Volksge zondheid. Deze samenwerking en ge zamenlijke verantwoordelijkheid van rooms-katholieken en protestanten is tot stand gekomen wegens de behoefte aan een S.O.S.-dienst van christelijke naaste liefde, terwijl het algemeen oordeel is. dat in deze behoefte slechts door één S.O.S.-dienst kan en moet worden voor zien. Achter dit alles staat een technisch apparaat van de beide bovengenoemde stichtingen, die kunnen rekenen op de medewex-king van vei'scheidene psychia ters. psycho-therapeuten, zielszorgers en maatschappelijke werkers. Advertentie WAT DEED UW OVERGROOTMOEDER Bij kricbelhocsc en opkomende verkoud heid nam zij vlug een paar Pottertjes in de mond. Dat hielp! Nog steeds is Potter's Linia hét probate middel. Draag daarom altijd een doosje bij U! In handige platte doosjes 55 cenf IHP. H. TI) NIKKEL N.V. MILVIKIUH Advertentie ENGELSE TAFELKLOKKEN lp GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 De secretaris-generaal van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S,), René Sergent, heeft aan de leiders van de delegaties van de acht tien bij de O.E.E.S. aangesloten landen ver slag uitgebracht van de besprekingen, die zijn gevoerd met de Amerikaanse onder minister voor economische aangelegen heden, Douglas Dillon. Officieel is voorts medegedeeld dat op 14 januari opnieuw een bijeenkomst van ministers zal worden gehouden. Volgens welingelicht kringen zal op deze datum in het bijzonder aandacht worden gewijd aan de beëindiging van de discriminatie van de dollarinvoer en aan grotere Europese in vesteringen in ontwikkelingslanden. Men acht het verder goed mogelijk dat sommige ministex-s de komende bijeen komst als een gelegenheid zullen beschou wen om hun opvattingen uiteen te zetten over de mogelijkheden om binnen het kader van de O.E.E.S. eventueel onderhan delingen te openen tussen de zes en de zeven. PORT SAID (Reuter) De 347 ton metende Griekse vrachtboot „Astypalea" is vx-ijdag door de autoriteiten van de V.A.R. in het Suezkanaal aangehouden, omdat het 400 ton Israëlische cement voor Djiboeti aan boord had. De gezagvoerder kreeg de opdracht deze lading te lossen als hij het kanaal wilde passeren. In afwach ting van instructies van de rederij is het schip te Port Said voor anker gegaan. Daar ligt al sinds mei het 4.000 ton metende Deense vrachtschip „Inge Toft", dat eveneens met een lading Iraelische cement het Suezkanaal wilde passeren. (Van onze correspondent in Parijs De staatshoofden, of regeringsleiders, der vier grote westelijke mogendheden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Westchiitsland hebben vanmorgen hun eerste gezamenlijke ont moeting in Parijs gehad. Gisteren zijn president Eisenhower, premier Macmil- lan en bondskanselier Adenauer in de Franse hoofdstad aangekomen. De Amerikaanse staatschef werd des middags in Toulon verwelkomd door 21 schoten uit de vuurmonden van eenheden va'n de Franse Middellandse-Zeevloot, die generaal De Gaulle van de zomer juist aan het Atlantisch opperbevel had onttrokken. Eisenhower stapte in een trein naar Parijs, vergezeld van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Herter, die hem tijdens de reis voorbereidde op de komende gebeurtenissen en verrassingen, die de president in de Franse hoofdstad te wachten kunnen staan. Adenauer en Macmillan werden op het vliegveld van Orly door premier Michel Debré onder een stortregen opgewacht. De ontvangst van Eisenhower aan het Lyon-station te Parijs, 's avonds om half- elf, werd door De Gaulle zelf geleid. Een tweede ix-onische speling van het lot had gewild, dat Eisenhowex-s trein aankwam op het perron „K", de beginletter van de naam van Kroesjtsjev, de grote man op de achtergrond bij dit westelijk topover- leg. Het Gare de Lyon had met rode tapijten en een bos van heesters een bijna sprook jesachtig aanzien gekregen en de eerste handdruk tussen De Gaulle en Eisenho wer had plaats in een bijna idyllische om geving. De trein van Eisenhower was de mooiste en de snelste super-de-luxe-trein die ooit in Frankrijk gebouwd is. De trein werd voox-af gegaan door een andere tx*ein, die moet vaststellen of geen sabo- tage-pogingen op de lijn zijn gedaan. Voor dit beraad op het allei-hoogste plan der vier belangrijkste westelijke staatslie den is gedurende deze drie dagen, tot en met maandag, in totaal negen en een half uur uitgetrokken. De ontmoetingen heb ben plaats in het ambtspaleis van het Fi-an- se staatshoofd, het Elysée en zondag, in een der buitenresidenties, het kasteel van Rambouillet. Agenda vrijwel gereed Het diplomatieke terrein is via de ge- bruikelijke kanalen en door de atlantische ministersconferentie van deze week in Pa rijs voor de grote vier al wel degelijk voor bereid en van de gevaarlijkste voetangels en klemmen gezuivex'd. De agenda voor de topconferentie met Rusland, waarbij Adenauer overigens niet van de partij zal mogen zijn, staat vrijwel vast. De ontwa pening, de Duitse kwestie in verband met een nieuw statuut voor Berlijn, de hulp aan de onderontwikkelde volken en het vraagstuk van de niet-inmenging zullen het menue worden, dat vermoedelijk in april in bijzijn van premier Kroesjtsjev zal worden opgediend. De stemming van de deelnëhxers had nu echter al heel wat beter kunnen zijn. Vooral aan de harmonie tussen de Ver enigde Staten en Frankrijk hapert nogal wat. Zal het mogelijk zijn voor de brandende problemen met betrekking tot de Frans- Amerikaanse vexTioudingen, die voor en op de laatste NAVO-conferentie zo on barmhartig duidelijk aan het licht zijn ge treden, in zoverx-e een oplossing te vinden, dat de eensgezindheid in het westelijke kamp tenminste weer enigszins zal kun nen worden hersteld? Diplomatieke waar- nemex-s in Pax-ijs maken zich over die kan sen weinig illusies. Het vraagstuk van de militaire integratie in de NAVO is meer een symptooiri dan een ooi-zaak. Het kardinale punt is dat De Gaulle verlangt dat zijn land als super-mogend- heid erkend zal wox-den, een eis waarop Eisenhower tot dusvex-re nooit heeft willen ingaan. En bovendien voelt De Gaulle zich ook nog tekort gedaan, omdat Wash ington zich aan een afspraak voor onvoox-- waardelijke steun aan zijn Algerijnse po litiek. die in september met Eisenhower in Parijs werd gemaakt, sindsdien nogal nonchalant heeft gehouden. In de UNO hebben de Verenigde Staten Frankrijk in de steek gelaten door bij stemming over een isolatie inzake Alge- i-ije een neutraal in plaats van een afwij zend standpunt in te nemen. En door zijn zijdelingse inmenging in het Algerijnse pi-obleem deze week, bij zijn ontmoeting met de Tunesische px-esident Habib Bour- guiba, heeft Eisenhower ten tweede male op De Gaulle's overgevoelige tenen ge- ti-apt. Er is tussen beide staatslieden dus een overdaad aan stof om over te spreken en er is maar weinig tijd. In het tijdschema voor de conferentie is weliswaar tweeën eenhalf uur voor de twee rendez-vous' tus sen Eisenhower en De Gaulle gereserveex'd, doch wanneer men rekent dat ieder woord van elk door tolken moet worden vertaald blijven er per pei'soon nauwelijks veex-tig minuten over om het opgekx-opte hart te luchten. (UPI) Eisenhower, De Gaulle, Macmil lan en Adenauer begonnen vanochtend om half tien in het Elysée de eex-ste zitting van hun topconferentie. Het paleis werd zwaar bewaakt. De publieke belangstelling buiten de paleispooi't was gering. Er werd streng de hand gehouden aan de veilig heidsvoorschriften. De conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken, die om half tien zou beginnen, werd uitgesteld tot 11 uur. LONDEN (Reuter) In welingelichte kringen te Londen verwacht men dat men voor die topconfex-entie een datum zal kie zen die tussen 21 en 26 april ligt. Als plaats van samenkomst neemt men alge meen Genève aan. NICOSIA (UPI) Aai-tsbisschop Maka rios heeft donderdag een gelukstelegram met zijn verkiezing tot eei-ste president van Cyprus ontvangen van president Eisen- hower, op dat ogenblik vax-end met de kruiser „Des Moines" op de Middellandse Zee. GENèVE (UPI) Een Russische diplo maat, die eiste dat zij'n naam niet zou wor den gepubliceerd, heeft vandaag in Genè ve een persconferentie bijeengeroepen en daarop het grensgeschil tussen India en communistisch China besproken. De Rus sische diplomaat verklaarde er zeker van te zijn dat de Russische machthebbers niet gelukkig zijn met de toestand die zich in het grensgebied tussen communistisch China en India ontwikkeld heeft. Het ge schil „is meer dan slecht getimed, het zou trouwens op elk tijdstip inopportuun zijn." Hij gaf toe dat het moeilijk is vast te stellen, wat de Russische i-egering doet om de agressie van communistisch Chi na in Tibet en tegen India tegen te gaan, zo er al sprake is van enig optreden. Hij bracht in dezelfde adem de erken ning van communistisch China en zijn lid maatschap van de UNO ter sprake. De incidenten in Tibet en India waren volgens hem „het werk van jonge naties, die zich als een groot land erkend willen weten." Hij verklaarde dat het niet-erkennen van deze aspiraties „het zaad van een ramp" inhoudt. Het tegenhouden van de erkenning van communistisch China vei-geleek de diplomaat met de Malpassetdam, die bij Fréjus bezweek onder de druk van een stuwmeer. „Het is hier ook alsof men een groot meer wil tegenhouden met een zwakke dam." De „pex-sconferentie" was telefonisch bijeengeroepen. De diplomaat had enkele Amerikaanse journalisten in Genève opgebeld, en hun gevraagd hem „voor een infox-meel gesprek" te ontmoe ten. Desgevraagd zei hij „iets belangrijks te willen verklaren." Het gespx-ek duurde een uur en het eni ge belangrijke onderwerp was China. Ver der had hij het over skieën, kerstmis, het weer en een vakantie in Rusland. De diplomaat geniet bij de meeste te Ge nève werkzame journalisten wel enige be kendheid. Ten tijde van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken heeft hij meermalen inlichtingen gegeven die men dan moest vermelden als afkom stig van „welingelichte kringen". Chinees voorstel PEKING (Reuter) Tsjoe en-Lai, de Chinese premier, heeft in een vrijdag ge publiceerde brief premier Nehroe en In dia voorgesteld op 26 december in China of desgewenst in Rangoon de grenskwes tie te bespreken. Hij aanvaardde het In dische voorstel om de patrouille-activiteit te staken en zei dat de Chinese autoritei ten hun grensbewaking al dienovereen komstig hadden geïnstrueerd. Tsjoe ont kent dat er gevangengenomen Indiërs zouden zijn mishandeld. Hij zegt, dat spoedige besprekingen be slist noodzakelijk zijn, niet alleen in het belang van de eigen volken, maar ook in dat van de wereldvrede. Wat de datum van de conferentie betreft, laat Tsjoe In dia vrij een andere dag voor te stellen als dat beter schikt. (Reuter-) Politieke waarnemers te New Delhi achten het onwaarschijnlijk, dat Nehx-oe het jongste Chinese voorstel voor besprekingen over de grenskwesties zal aanvaax'den. De Indische premier had eerder gesteld, dat besprekingen slechts tot resultaten kunnen leiden indien China posten, die het aan de Indische zijde van Christen-democraten en linkse socialisten niet versoend PALERMO (Reuter) Silvio Milazzo, dc christen-democratische „rebel" wiens door de communisten gesteunde regering in het begin van de maand aftrad, is bij een geheime stemming in het parlement van het semi-autonome eiland Sicilië als premier herkozen. Milazzo kreeg 50 van de 90 stemmen. Milazzo trad elf dagen geleden af nadat zijn begi-oting voor het eiland door een meerdei-heid van een stem werd verwor pen. (UPI) De Siciliaanse christen-demo craten en de socialisten zijn niet tot over eenstemming kunnen komen over de vor ming van een nieuwe regionale regering. De chi-isten-democx-aten eisten dat de so cialisten fox-meel alle betrekkingen met de communisten zouden verbreken. De socia listen verklaarden zich bereid toe te tre den tot een coalitie zonder communisten, maar zeiden communistische steun van buiten af niet te zullen afwijzen. Thans is de oude niet-officiële coa litie van christen-socialisten, socialisten en communisten hersteld. De christen-de mocraten zijn er niet geslaagd de commu nisten te isoleren en premier Segni heeft in „de slag om Sicilië" zijn ex-nstigste ne derlaag tot nu toe geleden. De chi-isten-socialen hebben negen afge vaardigden in de i-egionale vertegenwooi-- diging, de communisten 21 en de socialis ten 11. de grens bezet ontruimt. Tsjoe en Lai ver wierp Nehroe's voox-stel dat elk der par tijen zich in Ladakh terugtrekt achter de grenzen waarop de andere aanspraak maakt. Waarnemers vinden de toon van Tsjoes brief helemaal niet verzoenend. RANGOON (AFP) Birma heeft geen bezwaar tegen een samenkomst van Tsjoe en Lai en Nehroe te Rangoon op 26 decem ber als de twee betrokken partijen deze samenkomst wensen, aldus is vanmorgen in kringen van de Birmaanse minister van buitenlandse zaken gezegd. Een officiële woordvoei-der voegde er aan- toe, dat de Chinese ambassade de re- gex-ing van Bii-ma reeds gevraagd heeft of het mogelijk is dat Rangoon Nehroe en Tsjoe en Lai tot plaats van samenkomst dient. BONN (Reuter) De voorlichtings dienst van de Amerikaanse strijdkrach- ten in Europa heeft vrijdag bekendge maakt, dat de Tsjechische vice-consul in Salzburg, Jaroslav Nenec, zoutvaatjes met atropine heeft gegeven aan een com munistische agent met de bedoeling dat deze vaatjes geplaatst zouden worden in de cafetaria van Radio-Vrij Europa te Munchen. De agent kx-eeg van de Tsjech te horen, dat de vaatjes een „licht laxeermiddel" bevatten. Maar bij onderzoek is gebleken, dat zij atropine bevatten in een hoeveel heid, die een ernstige ziekte had kunnen veroorzaken, aldus de Amerikaanse voor lichtingsdienst. WENEN (UPI) Functionarissen van het Oostenrijkse ministei-ie van Binnen landse Zaken hebben verklaard dat zij al le beschuldigingen aan het adres van de Tsjechoslowaakse vice-consul in Salz burg, Jaroslav Nenec, zullen onderzoeken, indien het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken een officieel verzoek ontvangt van Westduitse of Amerikaanse autox-iteiten. PARIJS (Reuter) In Frankrijk is een regeringsontwerp voor herziening van de schoolwet gepubliceerd, waartegen met een een storm van protest is gerezen. Het wetsontwerp voorziet enerzijds in aan zienlijke subsidies voor x-eligieuze en an dere particuliere scholen, iets waar socia listen, radicalen en linksen bezwaar tegen hebben, en tevens in staatstoezicht op ge subsidieerde scholen, waar de roomska- tholieke M.R.P.-ers; een aantal afgevaax-- digden van de gaullistische U.N.R. en con servatieven niets voor voelen. In de wandelgangen van het Fx-anse par lement verluidt dat de socialistische mi nister van Onderwijs, Boulloche, met af- treden gedreigd heeft en dat hij het ont werp pas heeft ondertekend nadat er op het laatste ogenblik nog concessies aan zijn standpunt waren gedaan. D culturele commissie van de Nationale Vergadering heeft geweigerd een rapporteur aan te wijzen die verslag over het ontwerp aan het parlement moet uitbrengen. De M.R.P. heeft een verklaring uitgege ven waarin wordt gesteld dat het ontwerp de vrijheid van onderwijs niet verzekert. Het nationale comité van lekenactie heeft de onderwijzers van openbax-e scholen ver zocht dinsdag als het debat over het re geringsontwerp in het pax-lement begint, in de klassen „lessen in bux-gerlijke en mo rele waarden" te geven. Begroting goedgekeurd (UPI) De Nationale Vergadei'ing heeft vrijdag de begroting voor 1960 met een kleine meerderheid en 260 onthoudin gen (van de 552 afgevaardigden) goedge keurd. Het ontwerp gaat thans naar de Senaat. De begroting voorziet in uitgaven van 5.700 miljard franc, waarvan een kwart bestemd is voor defensie. BELGIË. De jaarlijkse serie met toe slag ten bate van de tuberculosebestrij ding is deze dagen in omloop gebracht. De serie omvat zeven waarden. Vijf er van beelden de Belgische folklore uit en twee hebben betrekking op de vrede: 10 c. 10 c. „De Spuiter" (Antwerpen), 1 fr. 50 c. „Doudou" (Bergen), 2 fr. 50 c. „Prins Carnaval" (Eupen), 2.50 fr. 1 fr. „Blades Moussis" (Stavelot), 3 fr. 1 fr. „Kattefeest" (leper), 6 fr. 2 fr. Pax geboorte en 7 fr. 3 fr. Pax maagd. POLEN. De Poolse posterijen hebben een serie van drie postzegels het licht ioen zien, die gewijd is aan kosmische vluchten. Het zijn een 40 gr. (blauw groen en zwart), 60 gr. (bruinrood en zwart) en 2.50 zl. (groen en donker blauw). De zegels brengen respectieve lijk de Spoetnik III, de Loenik I en de Loenik II in beeld. TSJECHOSLOW AKIJE. Uitvinders op het gebied van de radio zijn her dacht door de uitgifte van een serie van zes waarden. De zegels geven links sen afbeelding, betrekking hebbend op hun uitvinding en rechts hun portret: 25 h. Nikola Tesla, 30 h. Alexander Po pov, 35 h. Edouard Branly, 60 h. Gug- lielmo Marconi, 1 kr. Heinrich Hertz 2n 2 kr. Edwin Howard Amstrong. OOST-DUITSLAND. Met afbeeldin gen van in de bossen voorkomende dieren zijn vijf postzegels in circulatie gebracht. Eekhoorntjes komen voor op de 5 pf., hazen op de 10 pf., reeën op de 20 pf., herten op de 25 pf. en lynxen op de 40 pf. De laatste waarde is een zo genaamde sperwaarde. De ontwerpen zijn van Gerhard Stauf te Leipzig. AUSTRALISCH ZUIDPOOLGEBIED. Een serie van vier nieuwe frankeer zegels is voor gebruik in dit gebied uit gekomen. De 5 d. (bruin) vertoont drie leden van de Shackleton-expeditie van 19081909, die het eerst de magnetische zuidpool bereikte. Afgebeeld zijn Edge- worth David, Douglas Mawson en A. F. McKay. Op de 8 d. (blauw) ziet men een bevoorradingswagen en een kaart van de zuidpool, op de 1 sh. (blauw groen) een door honden getrokken slede met een ijsberg op de achtergrond en op de 2 sh. 3 d. (groen) keizerpinguins en een kaart van het zuidpoolgebied. NEDERLANDSE ANTILLEN. Ter herdenking van het feit, dat het op 12 januari 1960 honderd jaar geleden is, dat de eerste apostolische vicaris van Curagao, pionier op velerlei ge bied. monseigneur Niewindt overleed, zal op 12 jamiari a.s. een serie van drie oostzegels xvorden uitgegeven. De waar den zijn 10 cent (roodbruin), 20 cent 'paars) en 25 cent (bronsgroen). Op de zegels komt het portret van mgr. Nie windt voor met zijn wapenschild, zijn naam en de jaartallen 18601960. Ze zijn ontworpen door André van der Vossen uit Overveen. Aan de filate listenloketten in Nederland zal de serie verkrijgbaar zijn voor 1,10. GENèVE (UPI) Een door dr. W. Vis ser 't Hooft geleide delegatie uit de We reldraad van Kerken is vrijdag van een zeventiendaags bezoek aan de Sovjet-Unie teruggekeerd in Genève. De delegatie be stond uit lutheranen, anglicanen, Grieks orthodoxen en Ncderlands-hervoi-mden en heeft in de Sovjet-Unie contact gelegd met waardigheidsbekleders van de Russisch- orthodoxe, de lutherse, de baptisten- en dc Armeense kerk. Het doel van de reis, de kennismaking, is bereikt en thans kan de periode van uitwisselingen worden inge luid. Later zullen dan tastbaarder resulta ten kunnen worden bereikt. Dr. Visser 't Hooft vertelde in Genève, dat zijn delegatie meermalen overweldigd werd door het enthousiasme en het vurige vex-langen naar contact met Westelijke christenen bij eenvoudige christenen in de Sovjet-Unie. De missie van de Wereldraad heeft overtuigende bewijzen aangetroffen van een zeer intens geestelijk leven, on danks de antigodsdienstige propaganda campagnes van de staat. De kerkdiensten worden elke zondag druk bezocht. De Amerikaanse luthex-aan dx\ O. Fre derick Nolde, directeur van de Wereld- i-aad-commissie voor inteiTiationale za ken, verklaarde dat de reis geen enkel po litiek doel had. Maar er zijn persoonlijke contacten gelegd, in een sfeer van warme vx-iendschap en een gemeenschappelijk christelijk geloof, die een belangrijke bij drage zijn in de internationale betrekkin gen, merkte hij op. De missie naar Rus land heeft niet getracht overeenstemming te bereiken met betrekking tot vraag stukken, die in discussie zijn gekomen, nochthans zijn zekere wanbegrippen ver wijderd. Dr. Nolde wees ex'op, dat voor het be reiken van overeenstemming meer con tacten nodig zijn dan de bx-ede aanvaar ding van de stellingen, dat de kerken moe ten, werken voor de vrede, vrijheid en rechtvaardigheid. „De Wereldraad van Kerken stelt zich op het standpunt, dat ze vrij moet zijn om regeringen te kunnen critiseren als zij vrede, vrijheid of recht vaardigheid bedreigen. Dikwijls moesten wij tegenover autoriteiten van kerk of staat stellen, dat vage algemeenheden dikwijls geen enkele betekenis blijken te bezitten en een belemmering zijn voor het bereiken van de doelen, welke wij ons hebben gesteld. „Derhalve heeft de dele gatie meer dan eens „gewezen op het ver schil tussen hoogdravende idealen en de harde weg van de realiteit naar hun ver werkelijking;;" Van dit verschil gaf dr. Nolde drie voor beelden, waaronder dit: „Het is niet vol doende voorstander te zijn van onafhanke lijkheid voor koloniale volkex-en omdat er niet-koloniale volkeren zijn, die onder een vreemd juk leven en niet vrij zijn om door verkiezingen hun eigen regering en lei ders te kiezen".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5