Raad van Velsen na vijf akkoord met begroting dagen 1960 IJmond-handbal programma V. Liever maandelijks dan per week betalen aan gemeentepersoneel Peree Begrotingsdebatten waren - op één uitzondering na - heel plezierig ■P VOORSEIZOEN PRIJZEN K. Tijssen tijdelijk wethouder voor RIJLES In en om de stad Kennemer Garage Het is ieder voorjaar hetzelfde „liedje" Groenteprijzen gingen omlaag IJmoiicLprobJemeii B. EN W. VAN VELSEN Electr. Kerstboomverlichting Schepen, rederijen en werven HOOFDBODE JANSEN: LAATSTE KEER m m W: M mÈm i H ÉM Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES 31 eubeien- Complete woninginrichting is „SUCCES Lange Nieuwstraat 718 Tel. 4553 ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 Tijdens de behandeling van de begroting van de gemeente Velsen voor het dienst jaar 1960 door de gemeenteraad is heel weinig gezegd over de talloze proble men in de IJmond, de puzzels die niet al leen deze gemeente betreffen. Er zijn evenmin geluiden gehoord, die een oplossing doen verwachten in het IJmond Adviescollege. Die wordt dus op andere wijze verwacht. Welke? Men was zich er kennelijk van bewust dat, nu in de kwestie van de bestuurlijke indeling de standpunten zijn bepaald, de beslissing spoedig zal vallen en dat het niet verstandig zou zijn iets te zeggen waardoor na die beslissing de verhoudin gen zouden kunnen worden geschaad. Burgemeester Bruinsma van Beverwijk heeft bij de behandeling der begroting van zijn gemeente geen blad voor zijn mond gehouden: hij zei, dat voor een harmo nieuze ontwikkeling de vorming van één gemeente in IJmond-Noord absoluut nood zakelijk is. Ook deze mededeling heeft niemand in Velsens raadzaal tot enig commentaar kunnen verleiden. Tijdens de debatten in de Velsense raad viel een groeiend besef te constateren, dat de financiële situatie van de gemeen te zorgen baart. Veel vertrouwen, dat hiervoor een oplossing zal worden gevon den langs de lijnen die door de regering worden gedacht, is bepaald niet tot uiting gekomen. Vertrouwen dat men ervan maken zal wat ervan te maken is, is er wél. Het gemeentepersoneel, bezoldigd inge volge de salarisverordening, komt in aan merking voor maandelijke salarisuitkerin gen. Daarentegen geschiedt de uitbetaling van de lonen aan hen, die worden bezol digd ingevolge de loonverordening, weke lijks. Deze situatie is mede het gevolg ge weest van het in het verleden bestaande verschil in maatschappelijke waardering tussen de groepen van het gemeenteperso neel, die men destijds als ambtenaren en werklieden aanduidde. Nu dit onderscheid overigens in de rechtspositie van het per soneel niet meer bestaat, menen B. en W. van Velsen, dat het overweging verdient om dit verschil ook ten aanzien van de uitbetaling van de bezoldiging te laten vervallen. Zij hebben daarbij mede overwogen, dat de maatschappij zich geleidelijk zodanig ontwikkelt, dat het meer en meer gebrui kelijk wordt om betalingen, die vroeger per week plachten te geschieden, thans maandelijks te verrichten, zoals voor gas, water, elektriciteit, abonnementen, verze keringen en andere periodieke betalingen Een toenemend aantal gemeenten en andere overheidslichamen heeft reeds de wekelijkse betaling in een maandelijkse ge wijzigd. Het maandelijks uitbetalen aan de amb tenaren, aan wie thans elke week wordt betaald, zal een belangrijke besparing voor de gemeente opleveren. Behalye een be sparing op drukwerk en papier, zal deze wijze van betaling minder werk vereisen in de loonadministratie en loonbetaling en minder arbeidsverlies veroorzaken voor het personeel, dat thans nog wekelijks het loon in ontvangst moet nemen. Voor de gezinnen van de betrokken amb tenaren zal een maandelijkse uitbetaling van de lonen een aanmerkelijke wijziging in de opzet van het huishoudbudget en de financiering van de uitgaven vereisen. Op grond van de bovenstaande over wegingen stellen B. en W. de raad voor, de arbeidsovereenkomstenverordening zo danig te wijzigen, dat de lonen voortaan maandelijks moeten worden uitbetaald. In het algemeen ambtenarenreglement is in deze wijze van uitbetaling reeds voorzien, zodat wijziging van dat reglement achter wege kan blijven. B. en W. stellen de raad ver der voor te besluiten dat de uitbeta ling van de lonen met ingang van 1 mei 1960 maandelijks zal geschieden en dat aan het betrokken personeel tweemaal een gratificatie van een halve week loon zal worden verleend, een en ander over eenkomstig te besluiten, die in ontwerp hierbij gaan. Een plotseling overgang van een weke lijkse op een maandelijke uilbetaling kan voor de betrokkenen financiële moeilijk heden veroorzaken. Daarom wordt een overgangsregeling voorgesteld. Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224-226 - ümuiden Telefoon 02550 - 4324 Voor eerste klas service Advertentie van 7.25 tot 25.—. r KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 DE BEGROTING 1960 VAN DE GEMEENTE VELSEN is vrijdagavond na een debat van vy'f dagen met algemene stemmen aangenomen. Alleen kwam bij enkele punten de aantekening, dat bepaalde fracties geacht wensten te worden te hebben tegen gestemd. Zo verklaarden V.V.D. en C.P.N., die het voorstel tot verhoging van de straatbelasting verwierpen, zich dus ook tegen wijziging van de belasting wegens De C.P.N., omdat men een progressieve belasting wenste, dat nu de lasten op een bepaalde groep komen gebouwde eigendommen, de V.V.D., omdat men meende, te drukken. De P.S.P. en de C.P.N. verklaarden zich tegen de post voor Bescherming Bevol king en de P.S.P. bleek geen medewer king te willen verlenen aan de steun voor militaire tehuizen. De C.P.N. betaalt niet voor „Burgerschap en Burgerzin". Na de begrotingsvergadering werd de heer K. Tijssen (C.H.U.) tot tijdelijk wet houder gekozen als vervanger van de heer A. de Jong (A.R.), die ziek is. De heer J. Kolkman treedt tijdens het wethouder schap van de heer Tijssen op als fractie voorzitter. Aan het begin van de behandeling van de bedrijfsbegrotingen werd gestemd over de motie van de fractievoorzitters van K.V.P., P.v.d.A., C.H.U., A.R. en P.S.P. over de hongerbestrijding, waarover we gisteren uitvoerig hebben geschreven. De motie werd aanvaard met de stemmen van V.V.D. en C.P.N. tegen. Bij openbare werken werden enige vragen gesteld over problemem in Sant poort, waar de trottoirs met name in de Westindische buurt smal zijn, hetgeen moeilijkheden oplevert bij parkerende auto's. Wethouder Verbeek zei, dat dit pro bleem eigenlijk voor de gehele gemeente en ook daarbuiten geldt Het college praat van week tot week over oplossingen. Er- worden vaak auto's voor het weekeinde ge parkeerd, en er is volgens de politieveror dening weinig aan te doen. Er is proces verbaal opgemaakt in sommige gevallen waarin een auto op het trottoir werd ge parkeerd. Maar de politie heeft eigenlijk liever dat een auto met twee wielen op de stoep staat dan dat men de wagen geheel op de weg zet. Tegen de heer Van Dongen (C.H.U.) zei de wethouder, dat het wachthuisje van de NACO voor het dorp Velsen nu spoedig zal verrijzen. Bij Rijkswaterstaat is de zaak rond. Ophaal- en stortingsdienst Een uitgebreide discussie ontspon zich over de ophaal- en stortingsdienst. Er was in het afdelingsonderzoek al door een lid opgemerkt, dat hij betwijfelde, of de dienst nog wel het sociale doel dient dat hij be oogt. Nu vertelde de heer Derriks (K.V.P. dat hij niet betwijfelde of de dienst nood zakelijk is voor minder-draagkrachtigen, die hierin een goed hulpmiddel hebben om de eindjes aan elkaar te knopen. „Maar betekent dat, dat de dienst voor 4400 gezin nen noodzakelijk is?" vroeg hij. „Is het geen afschuiven van de verantwoordelijk heid voor velen?" Hij prefereerde eigen lijk de voorzienjngsdiensten van de be drijven, en vroeg zich ook af of de mees te mensen niet net zo goed naar particu liere banken zouden kunnen gaan. Wethouder Verbeek zei ook niet zo bijs ter enthousiast te zijn over de dienst, zo als die de laatste jaren draait Er is niet zoveel belangstelling meer, maar naar zijn mening kan men niet stellen, dat dat komt doordat de gemeente het doet. „Naar het oordeel van het college ver richt de dienst een nuttige taak", zei de wethouder. „We kunnen zo'n dienst trou- niet meteen opheffen, dan zouden de mensen eerst een goed heenkomen moe ten kunnen zoeken". De heer De Groot (P.v.d.A.) wilde graag weten, hoe de K.V.P.-fractie er over dacht1 waarop de heer Van Leeuwen zei, dat hij de grondgedachte van de heer Derriks, dat de meerderheid van de gezinnen eigen lijk ten onrechte onder deze dienst valt, deelde. „We moeten de dienst beperken tot de mensen die niet op hun eigen be nen kunnen staan". De heer Van Os van de Abeelen (P.v.d.A. merkte daarna op, dat elk jaar opnieuw de raad bij de begrotingsbehandeling dit punt ter sprake komt. Men vraagt zich telkens weer af „Is dit gerechtvaardigd?' De heer Van Os van de Abeelen vond er De motortrawler die in aanbouw is bij de n.v. Sleephelling Maatschappij „Sche- veningen" voor de Rederij en Haringhan- del Jaczon n.v., heeft de naam Nelly SCH 42 gekregen. Bij de n.v. Scheepsbouw- en Reparatie- werf De Hoop te Leiden is een motor trawler in afbouw die bestemd is voor de n.v. Verre Visserij Maatschappij te Sche- veningen. Dit schip zal in de vaart komen onder de naam Arie SCH 240. De Deutsche Hochseefischerei Nordsee A.G. te Cuxhaven heeft de stoomtrawlers Andernach NC 426 en Peine NC 423 naar Italië verkocht. Beide schepen werden enige jaren geleden gekocht van de Fin- kenwarder Hochseefischerei. De Ander nach heette toen Catharina Muller en de Peine voerde de naam Gesine Muller. Open deur kerstnachtdiensten In Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee vinden op donderdag 24 december Open-Deur-kerstnachtdiensten plaats. In de Grote Kerk te Beverwijk spreekt ds. G. W. IJzerman. Voorts treedt op het Hervormd kerkkoor onder leiding van Egbert Vos. Organist is de heer G. J. Moed In de Irene-kapel spreekt ds. G. van Schuppen. De heer G. Hartman bespeelt het orgel. In „De Opgang" spreekt ds. W. Oort huys. Zang van het mannenkoor „Zang lust" onder leiding van de heer B. Nuyen Organist is de heer G. Kamphuys. In de Ned. Hervormde Kerk te Wijk aan Zee spreekt ds. J. A. Eekhof. Voorts zingt een koor uit de gemeente onder leiding van de heer H. Tervoort. Organist is de heer G. de Boer. In Heemskerk gaat voor ds. M. Wendte en bespeelt mejuffrouw B. Swalve het orgel. Hier begint de dienst om tien uur 's avonds, in de overige kerken om half elf. A A DE BEHANDELING van de begroting 1960 van de gemeente Velsen zit er weer op. Hoofdbode A. TI. Jansen keek vrijdagavond eens peinzend om zich heen in de lege raadzaal. Het was voor hem de laatste keer geweest dat hij de reeks begrotingsvergaderingen in functie had meegemaakt. Een reeks met een facet, want naast de gebruikelijke besognes moest hij nu ook nog op de nieuw 7 O i c microfoons letten. Hoofdbode Jansen is nu al 51 jaar bij de gemeente. In mei wordt hij 65, en dan komt er een onherroepelijke streep onder. Eén belangrijke gebeurtenis hoopt hij voor die tijd in elk geval nog mee te beleven: het 25-jarig jubileum van burgemeester mr. M, M. Kwint. De burgemeester is er deze maal niet bij geweest. Hij kon wegens ziekte de verga deringen niet bijwonen, en hetzelfde gold voor wethouder De Jong. De vergaderin gen zijn toch doorgegaan en nu, na afloop, kan men wel zeggen dat dit besluit juist is geweest. De drie overgebleven wethou ders hebben de portefeuilles van de afwe zigen uitstekend overgenomen. Op deze laatste avond heeft de heer Wit te van de KVP vragen gesteld over het juiste voer voor het „gemeentepaard" over de schilleboerenproblemen en de compostbereiding. Wethouder Maas kreeg deze vragen te beantwoorden en hij deed dat welgemoed. „We hebben altijd paarden gehad, maar nu we tot de laatste der Mohikanen zijn gekomen, komt er opeens een vraag over het juiste voedsel. Paardenhouders hebben ons geadviseerd over de hoeveel heid haver, en dat ging altijd goed. Als het paard wat weelderig werd gaven we het wat minder", zei hij. Ook over de schillen- problemen gaf de wethouder zeer deskun dige opmerkingen ten beste. Het bleek dat er altijd puzzels zijn geweest. Er waren schillen-ophalers die hun praktijk overde den. Later is een overbruggingsregeling ingesteld. ,Ik wil best eens met de schil lenboeren aan tafel gaan zitten" verklaar de de heer Maas, die in zijn schik leek met deze toevoeging aan zijn normale porte feuille. Hij verklaarde ook nog, dat men een rapport opstelt over een mogelijk com postbereiding. Wethouder Verbeek heeft de portefeuille van financiën voortreffelijk verdedigd een zware taak naast de veelomvattende openbare werken-portefeuille. Dat is uit Advertentie Ky.. mm Hl K. Tijssen is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DONDERDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten Iedere 15 mm mm meer ƒ0.75 ƒ0.15 U kunt ze opgeven aan onze kantoren: Lange Nieuwstr. 427, Dmuiden of aan onze bezorgers. niets op tegen, als het college nu eens naar voren kwam met een uitgebreid rapport over deze dienst met alle argumenten. „Ik vind het eigenlijk ongezond als we de dienst in leven zouden houden wanneer er bij de raad evidente twijfel bestaat", zei hij. De heren Pleyler (V.V.D.), Kruisman (C.P.N.) en Lips (A.R.) sloten zich daar bij aan. De heer Verbeek zei, dat de grote moei lijkheid is, dat men haast niet uit kan ma ken, hoeveel mensen de dienst werkelijk nodig hebben. „In elk geval kunt u nooit spreken over het wegnemen van verant woordelijkheid, want de mensen willen zelf" zei hij. „Maar ik zal de suggestie ernstig opnemen, want de gang van zaken met de dienst geeft inderdaad geen volle bevrediging". De nieuwe druk van „Burgerschap en bur gerzin" is nog niet uit. Men heeft zich dus nog niet van de inhoud kunnen overtuigen en dit was voor de heer Kruisman (C.P.N. reden om geen gelden te willen voteren. ,Dan krijgt u dus ook geen boekje", zei de voorzitter, „als er niet betaald wordt kan het boekje ten slotte niet verschij nen". „Dan betalen we toch maar niet meende de heer Kruisman, hetgeen de voorzitter niet anders dan consequent kon noemen. Maar daar de andere raadsleden wel wilden betalen, zal de vijfde druk van „Burgerschap en burgerzin" er toch wel komen. Bij de behandeling van het hoofdstuk „Veiligheid" kwam de verkeerssituatie in Santpoort ter sprake, waar de afsluiting van verschillende stukken weg vele pro blemen oproept. Uit de beantwoording bleek wel, dat er momenteel geen andere oplossing is de vinden, die even veilig is. De heer Van Dongen (C.H.U.) vroeg waar om men voor de Lange Nieuwstraat geen eenzijdig wachtverbod kan instellen. „Dat is niet veilig" antwoordde de voor zitter. „Het is nu vaak wanhopig op zater dagmiddagen met aan twee kanten van de weg geparkeerde auto's. Maar de verkeers- deskundigen zeggen, dat het parkeren aan één kant met zijn in- en uitrijproblemen gevaren schept, die er nu gelukkig niet zijn". A. P. Derriks De heer Andrea (P.v.d.A.) was niet geluk kig met de situatie bij de rotonde Broek- bergerweg-Hagelingerweg in Santpoort. Hij stelde voor de auto's enkele meters ver der achteruit te laten parkeren en dit zal dan ook worden bezien. Over de B.B. werd niet meer gepraat P.S.P. en C.P.N. waren tegen, dat was al bekend, en over de belasting wegens ge bouwde eigendommen hoefde ook niet te worden gesproken. V.V.D. en C.P.N. wa ren hier de tegenstemmers. De heer Disselkötter (P.v.d.A.) was daar na benieuwd naar de stand van zaken bij de sportvelden in de Elta te Santpoort. Wethouder De Boer antwoordde, dat het niet meevalt, die te verwezenlijken. Eerst zouden werkloze landarbeiders die uit voeren. Nu is de werkloosheid onder die categorie opgeheven, zodat het er wel op zal neerkomen, dat de sportvelden straks toch als vrij object worden uitgevoerd. De P.S.P. bleek tegen een subsidie voor militaire tehuizen. „U begrijpt wel waar- merkte mevrouw Hoek op, maar dat deed voorzitter De Boer nu juist niet. „Ik kan me voorstellen dat iemand tegen be wapening is, maar toch de jongens, die nu eenmaal moeten opkomen, uit de kroeg wil houden". De jongens hoeven niet op te komen" vond mevrouw Hoek, „ze kunnen ook dienstweigeren. Er ziin er, die ook niet bij de geneeskundige troepen willen om dat dat ook een onderdeel van het militaire apparaat is, waar men jongens weer be ter maakt, opdat ze weer kunnen vechten. Zo zie ik militaire tehuizen ook als een deel van dat apparaat. „Akkoord, nu begrijp ik tenminste uw standpunt" zei de voorzitter, waarna het subsidie met de stem van de P.S.P. tegen werd aanvaard. Straatbelasting Dan woedt de schoonmaakkoorts en iedereen wil tegelijk geholpen worden. De stoelen moeten opnieuw bekleed worden, de matrassen bijgevuld en met nieuwe tijk over trokken. Om de drukte te spreiden geven wij op bovenge noemde werkzaamheden van heden tot 1 maart 10% korting. Het mes snijdt dus van twee kanten. 1. 10% korting. 2. U hoeft niet te wachten in het drukke seizoen. Marktplein 29 UMUIDEN Plantage 152 BEVERWI3K De rest van de begroting werd in snel treinvaart afgewerkt, waarna eerst de voorgestelde verhoging van de straatbelas ting in stemming kwam. Mevrouw Heij- koop vroeg eerst nog even het woord. „Wethouder Verbeek heeft gevraagd, hoe we dan wel aan geld willen komen", zei ze. „We hadden gedacht tot heffing van een klein bedrrg voor ophaal van vuilnis over te gaan". De heer Kruisman was ook tegen, maar hij wilde beslist geen reini gingsbelasting. Zijn bezwaar gold het feit dat de straatbelasting niet progressief zou zijn. Wethouder Verbeek heeft hier dezer dagen van gezegd, dat deze progressivi teit niet is te verwezenlijken. Hij ver klaarde nu, dat hij het niet eens was met mevrouw Heijkoop. De straatbelasting moet de eerste bron zijn, waaruit we putten", zei hij, „ze was toch al heel lang aan de lage kant". Dat „eerste bron" klonk een beetje on heilspellend, maar het is tijdens de begro tingsbehandeling ook wel duidelijk gewor den, dat er nog wel eens een andere bron zal moeten worden aangeboord. Want fi nancieel gaat Velsen er niet op vooruit. De verhoging van de straatbelasting werd dus aanvaard (V.V.D. en C.P.N.) tegen en daarna ging men akkoord met de gehele begroting 1960. Nadat de heer K. Tijssen (C.H.U.) op voorstel van de heer Lips (A.R.) tot wet houder was gekozen met 36 stemmen voor, één blanco, en één op wethouder A. de Jong was een eind gekomen aan vijf dagen vergaderen. Al bleef men nog wel een uurtje gezellig bijeen om nog eens even uit te praten. De vrij gunstige weersomstandigheden, die de sportterreinen bespeelbaar houden, hebben blijkbaar meegewerkt om naast de thans bestaande zaalhandbalcompetitie ook nog een flink aantal veldwedstrijden op zondag aanstaande te doen spelen. De dames van IJmond 2 gaan nu een moeilijke wedstrijd in Haarlem tegen De Blinkert 2 tegemoet en voor de IJmond 3- dames moet het mogelijk zijn om van DSO I te winnen. IJmond 2 en 3 (heren) gaan beide naar Rapiditas in Haarlem om de tegenstanders van gelijke sterkte de punten af te dwin gen. Voor het tweede IJmond-elftal is hier een redelijke kans, doch Rapiditas 3 kon wel eens aan het langste eind trekken. Tenslotte ontvangen de heren van IJmond het Haarlemse TYBB I, dat vermoedelijk de sterkste ploeg zal zijn. In Alkmaar gaan de IJmond I-dames haar eerste zaalhandbalwedstrijden spelen, respectievelijk tegen Vrone I en AVA 2. Op papier hebben de Velsense dames goe de kansen beide wedstrijden te winnen. Het jeugdprogramma vermeldt voor zaalhandbal: Meisjesjunioren: AVA I IJmond T; Concordia IIJmond I; IJmond 2De Blinkert 2; IJmond 2Concordia 2 Veldhandbal: Meisjesaspiranten: IJmond 3Concordia, TYBB 2IJmond 6. Jon gensaspiranten: IJmond 3THB 2, De Blinkert 4IJmond 5. De opstellingen zijn: Dames IJmond 2: R. Wagenaar: G. Berg huis, J. Bosma; R. v. Buuren, H. Schaar, B. Comis: G. Poelman, G. Roos, R. Gras man, R. Nijman, J. v. d. Velde. Advertentie 'T BESTE ADRES LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN 77 Heren IJmond 2: R. v. d. Pol; L. Tjep- kema, J. Boom; K. Schik, C. de Vries, E. Tabak; L. Hagenaar, J. Wittebrood, H. Dijkstra, A. Visser, L. Wassenaar. De vrij grote aanvoer op de Beverwijkse groenteveiling kon in het laatst van de week niet altijd voor een goede prijs wor den afgezet. De groente waren deze week niet zo duur als men de laatste weken ge wend was. Andijvie was er nog in grote hoeveelheden; de glasandijvie ging tot 47 cent per kilo, voor de koude grond an dijvie werd tot 38 cent per kilo betaald. Bioemkool is er nog altijd en bracht tot 78 cent per stuk op. Bospeen werd grif gekocht en draaide rond de 50 cent per bos, waspeen rond de 30 cent per kilo Boerenkool daalde in prijs en kwam van 16 tot 8 cent per kilo. Prei kon men ook deze week weer vlot verkopen, er werd tot 37 cent per kilo betaald. De spruiten kwa men nu niet meer boven de gulden per kilo: van 28 tot 98 cent per kilo. De ver schillende koolsoorten brachten tot 24 cent per kilo op. De noteringen: andijvie 7 tot 46, bloem kool 23 tot 78, spruiten 28 tot 94, bospeen 33 tot 55. waspeen 17 tot 37, prei 18 tot 37, knollen 16 tot 43, boerenkool 7 tot 15, rode kool 14 tot 25, groenekool 8 tot 20, witlof 43 tot 78. Castricum Spruiten lieten vrijdag een gevoelige prijsdaling zien op de veiling van Ons Be lang te Castricum. Er was slechts één aan gevoerde partij die 85 cent per kilo op bracht maar de overige haalden nauwelijks de zeven dubbeltjes. De oorzaak hiervan zoekt men in het thans open weer, waar door een geringere vraag naar dit pro- dukt is ontstaan. Maar andijvie ging weer omhoog en bracht nu zelfs 23 cent per kilo op. Tomaten waren niet meer in trek, ze gingen onder de klok door zonder dat er voor werd afgedrukt. onze verslagen trouwens wel duidelijk ge bleken. Hoe men over het beleid van de voorsit- ter heeft gedacht, is wel duidelijk geble ken toen zijn sympathieke sluitingswoord, met goede wensen voor een ieder, met een applaus werd begroet. „Ik voel me als een invaller-scheids rechter" heeft hij verklaard, „en ik wil niet de fout maken te trachten op te vallen door een splinternieuw kostuum en een snerpend fluitje". Men zegt wel, dat de beste scheidsrechter niet opvalt. De heer De Boer is daarin in zijn arbitrage ge slaagd. Hij heeft niet willen domineren en iedereen de kans gegeven te zeggen wat hem op het hart lag. Alleen als het nodig was gaf hij zijn omonwonden mening, die dan ook met begrip werd aanvaard. Één maal heeft de heer De Boer zich laten gaan. Toen sprak hij als wethouder van onderwijs en nam hij het met hart en ziel op voor zijn ambtenaren. Hetgeen hem siert. De begrotingsvergaderingen zijn prettig geweest. Men kan zeggen, dat de opzet niet geheel is verwezenlijkt, want er is nog te veel „hoofdstukkenwerk" in de algemene beschouwingen gebruikt en in tweede in stantie zijn de discussies te veel uitgedijd. Maar men kan toch zeggen, dat er aan merkelijke verbetering is geboekt. Pijnlijk incident Wel is het jammer geweest, dat de be handeling in tweede instantie is ontsierd door een vervelend incident. Toen de heer Nuyens in eerste aanleg aan B. en W. had gevraagd met een voorstel te komen tot bestrijding van de honger, werd daarop door de heer Schotman weinig gelukkig ge reageerd. Hij meende politieke propagan da te ontdekken en hij zei dat ook. In tweede instantie verzekerde de woordvoerder van de KVP dat er geen en kel propaganda-doel achter zat en dit had voldoende moeten zijn. Er kwam echter een vervelend misverstand. De heer Nuy ens rijmde op Korthals met het woord „jakhals" en wel in die zin, dat hij dit woord op zichzelf toepaste. De heer Schot man meende, dat het woord op hem sloeg en toen trok hij zijn beschuldiging niet in, maar omlijnde haar nog eens. De heer Nuyens is daar vrijdagavond op teruggekomen. Hij constateerde dat de regering belastinggelden voor Fréjus wil bestemmen, zodat er dus principieel geen enkel bezwaar tegen is als Velsen dat ook doet voor een actie tegen de honger. Voor al waar volgens zijn zeggen mevrouw Heijkoop (VVD) twee jaar geleden ook eens een dergelijk en toen afgewezen voorstel had gelanceerd. De heer Nuyens vond het iets onge hoords in de Velser raad, dat iemand een recidivist in de belediging was. De heer Schotman zei de notulen te wil len afwachten om nog eens rustig te kun nen kijken, wat er nu gezegd was. „We zijn zeker niet tegen het geven van geld voor zulke doelen", zei hij, „maar dan in natio naal verband". ,De heer Schotman heeft gedacht dat de heer Nuyens een succesje wilde behalen" zei nestor Van Leusen (PvdA). „Maar toen de heer Nuyens dit ontkende, had hij royaal zijn woorden moeten intrekken. Het is jammer, dat hij dat niet gedaan heeft. „Waarop de heer Schotman tenslotte toe gaf. dat hij de heer Nuyens niet op een dergelijke manier had moeten aanvallen. Het is jammer, dat dit zich heeft afge speeld. maar het incident is dus gelukkig ten slotte opgelost. Goed debuut De behandeling van de begroting heeft vele lichtpunten opgeleverd. Een van de belangrijkste was wel het optreden van mevrouw A. H. Hoek-Feenstra (P.S.P.) waarvan de heer Nuyens kon zeggen dat zij in een jaar een raadslid van formaat is geworden. Men heeft alom grote bewonde ring gehad voor haar optreden, vooral om dat zij geheel alleen staat. Zij zit overigens niet alleen letterlijk tus sen C.P.N. en P.v.d.A. in. Want voortdu rend kon men tijdens de discussie merken, hoe zowel P.v.d.A. als C.P.N. en P.S.P. in hun opmerkingen betrokken, zodat zelfs eens de opmerking gemaakt werd, dat zo wel de heer Hoorn (C.P.N.) als de heer Van Os van de Abeelen (P.v.d.A.) aan mevrouw Hoek zaten te trekken. De discussie tussen de heren Visser (A.R.) en Andrea (P.v.d.A.) draaide weer eens om de doorbraak. Lang niet alles wat werd gezegd tijdens de vijf dagen durende besprekingen ging dus over gemeentezaken, maar dat is bij een begroting ook niet zo erg. Wanneer fracties van partijen aan het woord zijn, is het wel eens goed, als er diep op de be ginselen van die partijen wordt ingegaan. Daarom was het jammer, dat de jonge V.V.D.-fractie nog niet de gewenste homo geniteit kon opbrengen om de soms inge nomen oppositie krachtig genoeg te ver dedigen. De begroting is aangenomen, een nieuw dienstjaar gaat beginnen. Als de tekenen niet bedriegen een hoogst belangrijk jaar, omdat er een beslissing voor de IJmond op komst schijnt te zijn. De sfeer, die in de vergaderingen heeft geheerst, geeft het vertrouwen, dat het college van burge meester en wethouders, met de nieuwe, zij het tijdelijke wethouder in zijn midden, en straks weer met de burgemeester en wethouder De Jong, zal kunnen rekenen op de steun van een saamhorige raad. ANTHONY VEDER CO In aansluiting op het dezer dagen ge publiceerde bericht inzake de overdracht van het generaal-passageagentschap van de Oranje Lijn, deelt de directie van An thony Veder Co. mede dat haar passage kantoren Rotterdam (Westblaak 4) en Amsterdam (Raadhuisstraat 17) na 1 ja nuari 1960 zullen blijven fungeren als generaal-passageagenten voor de Ameri can Export Lines, Compania Transatlan- tica Espanola, The East Asiatic Company's India Line alsmede de Fjell Line en tevens zullen optreden als boekingsagentschappen voor scheepvaart- en luchtvaartmaat schappijen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6