1909 Nu nog ZOMERPRIJZEN! W. A. Verwoerd Zonen Franse ministerpresident in opspraak gebracht PTT-ers offerden voor onfortuinlijke collega's Slotbeschouwing over briefcensuur op Nieuw-Guinea Ook voor „getemde" auto's is rijbewijs nodig Ziekenfondsen komen 22.6 min. tekort Amsterdamse Beurs van de voornaamste soorten HUISBRANDKOLEN Debré heeft nog geen afdoend antwoord gegeven op de beschuldigingen van Mitterrand c.s. Ethiopië wil leidende rol spelen in nieuw Afrika De beurs van gisteren Kantonrechter beslist: Scheepvaart Merit-ratingwekt misnoegen Kosten Per verzekerde in 1958 f 69.83 N.V BRANDSTOFFENHA^EL ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 (Vervolg van pag. 1) Onwettige censuur Aan de chefs van de postkantoren werd een lijst verstrekt van personen onder wie Nederlanders en instanties ook Nederlandse wier post gecontroleerd diende te worden. De schatting dat het aantal in deze fase geopende brieven onge veer vier- a vijfhonderd stuks bedroeg, laat de commissie voor rekening van mr. Van Beek en de heer Kahle. Het maken van een eigen schatting acht zij minder veilig dan de constatering dat in deze fase te Hollandia op zeer ruime schaal al on wettige briefcensuur heeft plaatsgehad. Vervolgens besteedt het rapport der commissie aandacht aan de censuur te Sorong en Biak. Daar duurde het onwet tig openen van brieven tot half januari 1957; in Hollandia bleef dit echter het ge hele jaar doorgaan. Daarna is de schen ding niet of sporadisch voorgekomen: Mr. Van Beek en de heer Kahle waren toen achtereenvolgens met verlof en de heer Van Beek werd na zijn terugkeer van bemoeie nis met het inlichtingenwerk ontheven. De commissie acht het aannemelijk dat de nieuwe situatie en de daarmee samen hangende perspectieven - namelijk de be noeming tot procureur-generaal mr. Van Beek teleurgesteld, gefrustreerd en ten slot te verbitterd hebben. Als een belangrijke factor, die de ontwikkeling van zaken naar het oordeel der commissie mede bepaald heeft, springt in het oog, dat mr. Van Beek's zin voor het verzamelen en com bineren van gegevens, zijn voorkeur voor het inlichtingenwerk, zijn overtrokken nieuwsgierigheid en de blijkbaar in zijn persoonlijkheid geënte zucht naar nieuw tjes en geheimpjes, wel bij uitstek ge ëigend waren, hem de overtuiging bij te brengen voor de taak, die hem na zijn ver lof ontnomen was, juist bij uitstek geschikt te zijn. Schuldvraag In de aanhef vermeldden wij reeds de door de commissie omtrent mr. Van Beek geadviseex-de maatregel. De schuldvraag betreffende mr. W. Beun viel eenvoudiger op te lossen. Mr. Beun is naar het oordeel van de commissie kennelijk iemand, wie het inlichtingenwex-k niet ligt en die dit gaarne overliet aan mr. Van Beek. Dit al les neemt niet weg dat, indien over het al dan niet handhaven van mr. Beun als pro cureur-generaal zou moeten worden ge adviseerd, de commissie de verantwoor delijkheid van de onder diens procureur schap vooi-gevallen onregelmatigheden in ernstige mate zou hebben doen meetellen. Daar mr. Beun inmiddels is afgetreden, acht de commissie zich ont slagen van de taak, hierover een oordeel te moeten geven. Bij een beschouwing over het aandeel van de heer P. Okma is de censuurkwestie bleek de commissie op tegenstrijdige verklarin gen te stuiten. Vast is echter komen te staan dat mr. Okma gedurende de eerste tijd van zijn optreden als procureur-gene raal de met de wet strijdige toestand heeft laten voortbestaan. Van een sterke afkeu ring daarvan blijkt, ook volgens de ver klaring van mr. Okma zelf, niet. Als echter nadat ongeveer een maand de onwettige toestand gehandhaafd blijft, een brief van de bisschop, mgr. Staverman, blijkt'te zijn geopend, komt er een verandering. Van een diepe verontwaardiging bij mr. Ok ma, dat nu niet alleen tegen de woorden, maar ook tegen de geest van de D.T.O. wordt gezondigd, is de commissie niet veel gebleken. Mr. Okma en de gouver neur beraadden zich twee dagen wat er nu gebeuren moet en komen dan tot de con clusie dat er maar een eind moet wor den gemaakt aan dit onrechtmatige ope nen van brieven. De herinnering van de gouverneur tegenover de commissie aan een opmerking van mr. Okma in dit ver band: „Straks maakt meneer Van Beek ook jouw en mijn brieven open" geeft een waarschijnlijk wel juist, maar niet gunstig beeld van het gehalte der tweedaagse over wegingen. Controle nagelaten Aan mr. Okma kan naar de mening dei- commissie worden verweten, dat hij daar na de naleving van zijn verbod niet of vrijwel niet heeft gecontroleerd. Zijn hou ding dat hij, zoals hij aan de commissie verklaarde, „niet in de keuken kwam", is onjuist; vooral als hij aan het „keuken- personeel" eerst verbiedt, een belangrijk door hen veelvuldig aangewend ingrediënt te gebruiken, bestaat door het verdere ver loop de gerechtvaardigde vrees dat men dit clandestien toch blijft gebruiken en is controle noodzakelijk. Voor mr. Okma geldt evenwel hetzelfde als voor mr. Beun: hij is afgetreden en daarom ziet de com missie van suggesties omtrent een maat regel jegens hem af. Gouverneur Van Baal Hetzelfde standpunt neemt de commis sie aan ten aanzien van dr. J. van Baal, de vorige gouverneur van Nieuw-Guinea. Deze heeft kennis genomen van de onjuis te toepassing van de D.T.O. Voor onder dringende omstandigheden toelatenvan deze onjuiste toepassing, ook al betekent dit aantasten van een grondrecht, waar dit geschiedt door iemand die een open oog behoort te hebben voor 's lands veilig heid, zegt de commissie enig begrip te kunnen opbi'engen, zonder hieraan noch tans haar goedkeuring te kunnen hechten. Dit te minder daar dr. Van Baal door zijn positie geroepen was, de handhaving der wetten te verzekeren. De commissie zegt voorts, weinig waardering te kunnen vin den voor de op zijn minst onvolledige voor lichting die dr. Van Baal aan minister Helders over de toepassing van de D.T.O. heeft gegeven. Uit het relaas van de com missie valt op te maken, dat er geen en kele aanwijzing is gevonden, dat de hui dige gouverneur, dr. P. J. Platteel. op de hoogte kon zijn van enige schending van het briefgeheim gedui-ende zijn bestuur Riny Ten aanzien van de heer W. Kahle en zijn assistent, de heer A. G. C. Winia, overweegt de commissie dat zij met grote frequentie het briefgeheim hebben ge schonden en dat zij daarmee zijn doorge gaan tegen het verbod van de procureur- generaal in. Indien beide ambtenaren in leidende functies zelfstandig werkzaam waren geweest, zou de commissie zonder aarzelen hun ontslag uit 's lands dienst hebben aanbevolen. Daar zij op gezag van hun superieuren hebben gehandeld, meent de commissie tenslotte dat dit onrecht vaardig zou zijn. Bij de inlichtingendiensi •n het parket welke diensten zij door hun an delingen hebben gecompromitteerd zijn zii echtei niet te handhaven Over plaatsing naar een andere tak van 's lands dienst, al dan niet in gelijkwaardige rang. acht de commissie de meest gewenste op lossing. De commissie ziet af van maatregelen ten aanzien yan vier politieambtenaren, (Van onze correspondent in Parijs) De linksi-adicale Franse oud-minister van Justitie en van Binnenlandse Zaken, Frangois Mitterrand is nu officieel in staat van beschuldiging gesteld nadat de Senaat op verzoek van de regering zijn parlementaire onschendbaarheid had op geheven. Men herinnert zich de feiten, zo niet de juiste toedracht van deze geheim zinnige affaire. Het vroeger poujadistisch kamerlid Robert Pesquet pleegde een aanslag op Mitterrand, of tenminste op zijn auto. Het lijkt wel een vreemde gang van zaken dat het slachtoffer van een aan slag, of althans het mikpunt, nadei-hand door de justitie wordt beschuldigd van medeplichtigheid, zoals Pesquet het voor laat komen. Officieel niet. Het parket, en dus de regering, nam het Mitterrand kwa lijk dat hij bij het eerste verhoor de naam van Pesquet niet had genoemd, ofschoon hij hem daags tevoren enige malen over de mogelijkheid van zo'n aanslag gespro ken had. Door een ietwat geforceerde interpretatie van een wetsartikel, werd Mitterrands zwijgen over dit punt be schouwd als een „belediging van een jus titiële ambtenaai-". Mitterrand verdedigt zich tegen dit verwijt met de tegenwer ping dat hij Pesquet, ofschoon een felle tegenstander en een rechtse extremist, niet in levensgevaar wilde brengen, om dat hij in de veronderstelling verkeerde, dat Pesquet uit menselijke motieven uit de school had geklapt, om het leven van de oud-minister te kunnen redden. Al is het laatste woord in deze myste rieuze aanslag waarbij roversromantiek en politiek nauw verweven zijn, nog lang niet gezegd en misschien publiekelijk nooit gezegd zal worden wordt de con- troverse Mitterrand-Pesquet toch wel overschaduwd door een andere zaak waar bij de naam van de minister-president Michel Debré in het geding is. Deze zaak, waarover in het openbaar ook wel, maar toch minder wordt geschi-even, lijkt het daglicht dan ook nog moeilijker te kunnen vex-dragen. Bij de verdediging' van zijn gedragslijn in de Senaat heeft Mitterrand enige we ken geleden een niet onduidelijke toespe ling gemaakt op de medeplichtigheid van Debré (in de tijd dat hij nog senator en politieke franctireur was) aan een ande re moordaanslag die werd gepleegd op de toenmalige opperbevelhebber in Algerije, Salan. Bij deze aanslag werd echter, in plaats van de generaal, een zijner stafof ficieren, commandant Rodier, doodge schoten. Mitterrand vertelde dat Debré hem toen kwam opzoeken, omdat zijn naam werd genoemd in verband met dit „bazooka"-schandaal. Debré zou Mitter rand, toenmaals minister van Justitie, hebben verzocht hem de (ijd te gunnen zich tegen deze bedekte beschuldigingen te kunnen verdedigen. Wie liegt hier? Diezelfde dag nog, liet. Debré,via een officieel communiqué, weten dat hij-Mit terrand -nooit over deze aangelegenheid gesproken had. Mitterrand bleef, met een lichte nuance, echter op zijn stuk staan. Het avondblad Le Monde, dat een inter nationale naam van onkreukbaarheid te verliezen heeft, publiceerde de volgende dag een hoofdartikel onder het uitdagende opschrift: „Wie liegt hier?" Op die vraag is nimmer een antwoord gegeven. Men is helaas verplicht 'e con stateren dat de minister-president van Frankrijk tot dusver niet alles lijkt te heb ben gedaan om zich te bevrijden van een zware blaam, die een oud-minister van Justitie op hem heeft geworpen. Het voor stel van Mitterrand een ereraad of enquête commissie te benoemen, werd door de pre mier niet aanvaard. Op een zeer uitvoe rige analyse van feiten en gebeurtenissen over het „bazooka"-schandaal in het weekblad L'Express, waarbij de minister president het vuur nog dichter aan de schenen werd gelegd, heeft Debx-é even min gereageerd. Het wordt het publiek zo wel steeds moeilijker gemaakt te blijven geloven dat dat ene communiqué van de minister-president een afdoend tegen wicht vormt tegen al het materiaal waar mee persorganen en figuren, die eveneens een reputatie te vei-dedigen hebben, hem nu in een dubieus daglicht hebben ge plaatst. Debré is er ook nog van beschul digd dat hij als minister van Justitie het onderzoek naar de ware toedx-acht van de moord op een Franse officier in de doof pot zou hebben gestopt. Het is niet slechts onfris, maar zelfs zeer ongezond wanneer een eerste minister on gestraft van ongeoorloofde handelingen en van nog ernstiger medeplichtigheden be ticht kan worden. Tegen smaad kan men zich echter altijd nog verdedigen. Waarom neemt de premier, zo beginnen de Fran sen zich in steeds bredere kring af te vra gen, die kansen dan niet waar? Omdat die beschuldigingen toch niet voor honderd percent als ongegronde insinuaties om schreven zouden kunnen wox-den en de premier dus een twijfelachtige schaduw boven het volle licht der waarheid ver kiest? In dat geval, waax-aan men niet geloven wil, zou de minister-president maar één uitweg openstaan en wel: aftreden van zijn hoge post. Voor die mogelijkheid zou, zo is ook al opgemerkt, Debré zich boven dien kunnen beroepen op de allerhoogste eveneens op grond van het feit dat zij on wettig brieven geopend hebben op gezag van hun superieui-en, terwijl bij hun beoor deling tevens de factoren meespreken, dat het hier bij uitsluiting heeft gegolden de bi'ieven van kennelijk subvei'sieve perso nen en de onwettige handelingen bijna drie jaar geleden een einde hebben geno men. Voorts heeft de commissie bevonden dat een klein aantal lagere en enkele ho gere postambtenaren wisten, of althans redelijkerwijs konden vermoeden, dat on rechtmatige briefopening plaatsvond, aan welke handelingen zij echter slechts op zeer indix-ecte wijze hebben meegewerkt Ook in dit geval ziet de commissie geen aanleiding om maatx-egelen te stellen. In een slotbeschouwing beveelt de com missie aan. dat de inlichtingendienst wordt losgemaakt van het pai-ket van het Hof van Justitie. Het yërkrijgen van in lichtingen dient, op grond van de geheel andere sfeer, waarin een dergeliike diensl werkt, aan een instantie te worden opge dragen, die geheel onafhankelijk werkt van het parket. autoriteit, op generaal De Gaulle die in zijn laatste memoires heeft geschi-even dat een „minister de staat in sommige gevallen nog de hoogste dienst bewijst door zijn portefeuille neer te leggen De Gaulle op de hoogte? LONDEN (UPI) Er bestaan onweer legbare bewijzen dat De Gaulle p de hoogte was van de komplotten die de vier de republiek vernietigden en hem aan de macht brachten, aldus het Britse La bour weekblad „Tribune". In een villa ge naamd „Des Sources", in een buitenwijk van Algiers, werden geruime tijd geleden brieven gevonden van „belangrijke figu- -191 91 je I[BA lin JGEM UI U9J den dat premier Debré, en de minister voor de Sahara Jacques Soustelle, de hand heb ben gehad in de aanslag op Salan. De brie ven werden door de officier van just.tie in Algiers in beslag genomen en ter hand ge steld aan Mitterrand, die toen „garde des Sceaux" was. Mitterrand verzocht de toenmalige premier Guy Mollet tosstem ming tot arrestaties te mogen overgaan en de pai-lementaire onschendbaarheid van de (toenmalige) senator Debré en van Pascal Arrighi (een bekende rechtse ex tremist) te mogen opheffen". „Mollet wei gerde en zijn minister van Defensie, Bour- gès-Maunory, drong er op aan dat de zaak in handen van het leger zou blijven", aldus de „Tribune". „Aangenomen wordt dat Mitterrand de brieven uit veiligheidsover wegingen naar Groot-Brittannië heeft ge zonden". Het blad zegt dat Debré, als mi nister van Justitie kort nadat De Gaulle aan de macht was gekomen, tot taak kreeg „het komplot tegen Salan in de doofpot te doen verdwijnen". Als een der belangrijk ste volgelingen van de generaal „kon hij de baan krijgen die hij wilde". LONDEN (AFP) Een speciale co respondent van de „Daily Mail" is van mening, dat keizer Haile Selassie van Ethiopië, die de stichting van de „Verenig de Staten van Afrika" in een niet verver- wijderde toekomst zou beogen, van plan is een belangrijke rol te spelen bij de ver werving van de onafhankelijkheid door Afrikaanse landen. De keizer zal Europese en Afrikaanse landen, die belang stellen in de toekomst van Afrika, uitnodigen voor een conferen tie te Addis Abeba in 1960. Wij zijn trots op onze onafhankelijkheid. Wij hebben er voor gestreden en wij zijn van oordeel, dat andere volken er oo krecht op hebben", aldus heeft Haile Selassie volgens de cor respondent van de „Daily Mail" verklaard. AMSTERDAM Voor de laatste beursdag van deze week had de handel in de internationale waax-- den niet veel te betekenen. Verreweg het grootste deel van de beursbezoekers had bij de epening belangstelling voor de hoek. waar aandelen Nationale Handelsbank verhandeld worden. Bij de opening heerste er dan ook grote drukte en werden de aandelen op 199 gekocht en verkocht. De slotkoers was circa 190. Gedui-ende de na beurs werd voor deze stukken 200 betaald. Na de opening op 199 ontstond er een strijd tussen de hoekman en de beurs om de brug van 200 percent. Nadat de hoek man getracht had deze limiet te kunnen houden door het nodige materiaal op 200 af te geven, voelde hij even later goed aan, dat de vraag te groot was om door het. af geven van de stukken de brug te kunnen houden. De hoekman gaf zich dan ook spoedig gewonnen en kwam de koei's van 201 y2 op het noteririgsbord. Over het „waarom" van de hausse in deze aandelen van de laatste dagen tast de beurs nog steeds in het duister. Dit temeer, doordat, de directie van de Nationale Handelsbank desgevraagd, niets heeft mede te delen met betrekking tot de forse koersstijging van deze aandelen. Er is, aldus de directie, niets aan de hand. Gedurende het verdere beursverloop daalde de koers tot 196. om de markt te verlaten op circa 198 In de internaionalë waarden viel weinig te be leven, mede in verband met het naderen de weekeinde. Philips een achttal punten in reactie op 817%, Unilever circa dx-ie punten lager terwijl AKU 454 ex 4 percent interim-dividend noteerde, tegen gisteren 459 7/8 cum dividend. Kon. Olie bijna een gulden lager. De scheepvaartsector wilde van lagere koersen niets weten en de stem ming was in deze afdeling goed prijshou dend tot hoger. Cultures goed prijshou dend in een stille markt en de staatsfond sen vertoonden overwegend hogere koer sen. Aandelen Union Rijwielfabriek wer den twintig punten hoger op 240 geadvi seerd op de verrassende ruime dividend verhoging. Claims Stoomspinnerij Twenthe verlieten de markt op circa 30,waar door de emissie van de 2 miljoen 5 in aandelen converteerbare obligaties is geslaagd. Aandelen Nederlands Exportfa- briek n.v. (NEFA) kwamen voor het eerst in de notering met een taxatieprijs op 246, overeenkomende met de vorige claimprijs. Claims automobielindustrie „Rotterdam" taxatie 725 700). Aandelen Deli druk kerij enige punten lager op de slechte di videndvooruitzichten voor de eerstkomen de jaren. Prolongatie 3% percent. Van een totaal van 438 veiTiandelde fondsen waren 203 (46.3%) hoger, 133 (30.3%) lager en 102 (23.4%) gelijk. (ANP). NEW YORK Tegen eind beurs heeft zich op het be richt van de president dat de produktie met 33 pex-cent zal worden verhoogd, een levendige handel ontwikkeld in aandelen American Motors. Een koerswinst van 4 dollar was het gevolg. Andere automobiel waarden profiteerden van de ontstane tendens: Ford won 3 dollax-, andex-en liepen fracties tot iets meer dan een dollar op De markt als geheel vei'beterde zich. Du Pont won 2 dollax-, Alcoa iets meer dan 2 en Polaroid ruim 5 dollar. Het bericht dat de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers maandag worden hervat leidde tot een gunstige reactie bij de staal- fondsen. Spoorwegen lagen vast in de markt tegen sluitingstijd werden grote pakketten omgezet. 20.000 aandelen Glen Alden, 15.000 Burlington Industries en 34.000 Motor Wheel bij vooi-beeld. De totale omzet was 3.230.000 aandelen. Van een totaal van 1245 verhandelde fondsen sloten 550 hoger en 447 lager. Het indus- triegemiddelde kwam van 673.90 op 676.65, dat van spoorwegen van 154.33 op 154.78 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.01 op 87.00. (UPI) De kantonrechter te Gx-oningen heeft vonnis gewezen inzake de „getemde" autootjes, die door een snelheidsbegren zer niet harden kunnen rijden dan 20 km. per uur. De kantoni-echter vond, dat ook voor dergelijke auto's een rijbewijs nood zakelijk is. Absoluut gezien kan een der gelijke auto wél harder rijden dan 20 km. per uur. Hij vei-ooi-deelde de verkoop leider van een autohandel in Groningen tot /ll.- boete, zulks om gelegenheid tot beroep open te stellen. De kantonrechter overwoog, dat uit de getuigenverklaringen van deskundigen is gebleken, dat door een niet-deskundige door een betrekkelijk een voudige ingreep de snelheid opgevoerd kan worden. De beperking van de snelheid is namelijk in oorsprong gelegen in de ki lometerteller. Uit het verhoor van de des kundige ir. J. van Rosevelt, chef van de technische dienst van de A.N.W.B. te Rot terdam, bleek veertien dagen geleden, dat de teller defect dan worden gemaakt, dat de kabel en het glas van de kilometerteller kunnen worden vernield en de naald met de vinger kan worden tegengehouden. Alhena 18 v. Santos n. Rio de Janeiro. Almdijk pass. 18 Miami n. Houston. Amêrskerk 18 v. Marseille n. Genua. Area pass. 18 Guadeloupe n. Beyrouth. Argos 19 te Bourgas. Axeldijk 18 v. Buenos Aires n. Paranagua. Abbedijk 18 550 m. n.n.o. Azoren n. Terneuzen. Abida 18 v. Holtenau n. Ornskoldsvik. Achilles 18 te Arica n. Matarni. Albireo 18 te Hamburg v. Rotterdam. Almkerk 18 v. Zanzibar 19 te Mombasa. Ampenan 18 120 m. n.w. Alexandrië n. Port Said. Amsteldiep 18 300 m. z. Midway eil. n Japan. Amstellaan 18 350 m. n.n.w. Bermuda n. Aruba. Aagtekerk 18 v. Amsterdam n. Zuld-Afrika. Acmaea 18 v. Singapore n. Balikpapan. Alamak 18 v. Freemantle n. Adelaide. Andijk 18 v. Bremen n. Hamburg. Asmidiskc 18 320 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Aardijk 19 te Havana. Asterope 19 te Hampton Roads. Batjan 18 100 m. o. Kp. Guardafui n. Djibouti. Billiton 18 te Tandjong Priok verwacht. Bonita 18 v. New York n. Limon. Boskoop 18 800 m. w.z.w. Landsend n Antw. Banggai 19 te Philadelphia. Blitar 18 v. New York n. Genua. Verduistering. Een jaar gevangenis straf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen een 58-jarige boekhouder-kassier van de Stichting Volksmuziekschool te Amster dam, gearresteerd wegens verduistering en valsheid in geschrifte. Volgens een accoun tant zou er f 60.000 verdwenen zijn. Te oordelen naar een aantal schriftelij ke en mondelinge opmerkingen aan onze redactie, afkomstig van personeelsleden der P.T.T., is de reactie op het bij de P.T.T. gevoerde gratificatiebeleid (het door de regering voorgeschreven „merit- rating" systeem, beloning naai verdiens te) ongunstig. De vrees dat deze vorm van gratificatie-toekenning onrust en ont stemming in het bedrijf zou wekken, werd door ons in een redactioneel commentaar reeds eerder tot uitdrukking gebracht en is blijkbaar niet ten onrechte gewekt. Wij zijn er niet toe ovei'gegaan, indivi duele klachten van P.T.T.'ers die zich te kortgedaan voelen, te publiceren, aange zien het niet aan ons is te oordelen over de al of niet rechtmatige toepassing van het gewraakte systeem en bovendien, om dat wij de juistheid van de medegedeelde feiten niit kunnen controleren. Plet gaat ook niet om incidentele gevallen, doch om het gehele systeem, dat volgens logische gevolgtx-ekkingen onmogelijk bevredigend kan werden. Om een indruk te geven van de rege ling, geven wij hieronder een korte sa menvatting van de details ervan: Volgens de richtlijnen kunnen ten hoogst 10 pet. van de maandloners voor een gra tificatie 'welke varieert van (75,- tot 200,—onafhankelijk van de loonschaal van betrokkene in aanmerking komen De weekloners: Vorig jaar werd aan alle weeklonex-s een toeslag van 3 percent gegeven. Over 1959 is een gedifferentieer de loonsverhoging in de vorm van een éénmalige gratificatie toegepast, waardoor de beloning van de weekloners over 1959 als volgt geregeld is: 10 percent personeel toeslag van 3 pei-cent (reeds verleend): 80 percent personeel toeslag van 5 percent' (waarvan 3 percent reeds verleend, grati ficatie van 1 week loon extra 2. per cent); 10 percent personeel toeslag van 7 pei'cent (waarvan 3 percent reeds is vexieend, gratificatie van 2 weken loon extra 4 percent). Door het stellen van deze algemene grenzen kan het vooi'komen dat onder de 10 percent weekloners, die thans geen extra gratificatie verkrijgen, ook degenen vallen die in vergelijking met hun col lega's, de ondei'ste plaatsen op een onder linge rangschikkingslijst innemen, hoewel hun prestaties in absolute zin als voldoen de, ruim voldoende of in enkele gevallen zelfs als goed kunnen worden gewaardeerd. Ook zullen ierbij betrokken zijn de mede werkers die om één of andere reden niet overeenkomstig hun rang zijn tewerk ge steld en die hun huidge taak (in de regel naargeschoven functie) soms op zeer goede wijze vervullen. Zij die wegens militaire dienst of ziekte in 1959 gedurende 6 maanden of langer afwezig zijn geweest komen niet voor een gratificatie in aanmerking. Een bewijs voor het misnoegen dat door de toepassing van deze regeling is ont staan. wordt gevormd door het feit dat in Haarlem een aantal ..begunstigde" oerso- neelsleden een zeker Dercentage van hun gratificatie hebben afgestaan om hun minder fortuinlijke collega's een kleine vergoeding te bereiden voor de teleurstel ling, die zij hebben ondergaan. In de brief, waarin 't betreffende dienst onderdeel mededeling van deze geste deed aan onze redactie, wordt ondermeer ge zegd: „Het doet ons genoegen dat de getrof fenen, die bijna allen tot de laagst bezol digden behoren, toch nog een kerstmis kunnen beleven waar boven iedere kerst boom de christelijke naastenliefde van hun collega's straalt". (Het is onbegrijpelijk dat een overheids bedrijf door dergelijke ontactische en psychologische foutieve maatregelen de arbeidsrust in zijn gelederen in gevaar brengt. Wanneer die rust inderdaad zo ernstig verstoord is als de symptomen moeten doen geloven, is het publiek in deze kwestie direct betrokken, aangezien de goede gang van zaken bij de PTT een openbaar belang is. Daarom is het gewenst deze kwestie zo duidelijk en uitvoerig mogelijk onder de openbare aandacht te bx-engen. Een punt van belang is ook nog. dat de overheid door deze regeling diegenen met inhouding van gratificatie straft, die zij zelf in mili taire dienst heeft gedwongen! Red.) De rekening van het vereveningsfonds sluit voor de verplichte ziekenfondsver zekering over 1958 aldus de Zieken fondsraad met een nadelig saldo van 20 miljoen gulden. Dit bedi'ag is in min dering gebracht van de algemene reserve die daardoor pér 31 december 1958 is teruggelopen tot 55,7 miljoen gulden. De totalé uitgaven der verplichte verzekering beliepen 410 miljoen gulden, waarin is be- grepen de bijdrage van het verevenings fonds in de kosten der bejaardenvei-zeke- ring. Afgezien van deze bijdrage bedroegen de kosten per verzekerde in 1958 69,83 Op grond van de thans bekende ge gevens wordt voor het jaar 1959 een na delig saldo van 22,6 miljoen gulden ge raamd en voor het jaar 1960 met inacht neming van de premieverhoging per 1 ja- nuai'i 1960 van 4,5 tot 4,8 percent een voordelig saldo van 2 miljoen gulden. De algemene reserve zal dus ultimo 1960 naar schatting 35,1 miljoen gulden bedragen De rekening van de bejaardenvei-zekering geeft als totale kosten een bedrag van 71,2 miljoen gulden. De verzekerden heb ben aan premie betaald 19,9 miljoen gul den. De bijdragen van rijk en vex-evenings- fonds, die evenals de px-emie op de geraam de kosten zijn afgestemd, waren elk gesteld op 24,1 miljoen gulden. Het tekox-t van 3,1 miljoen gulden zal worden gedekt door aanvullende bijdi'agen van rijk en vereve ningsfonds, alsmede door premieheffing in volgende jaren. De premies der bejaardenverzekering zijn per 1 januari 1960 als volgt verhoogd voor de laagste inkomensklasse van 0.80 tot f 0,92 per week en voor de hoogste inkomensklasse van 1,64 tot 1,84 per week. 3-3%% Nederl. '47 91^ 3% Nedl. 1962/64 97^ Woningbouw 6% 109-H Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II.. 89 Pr. A'dam '56 III 89 Pr. R'dam '52 I.. 88,5/i# Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57..... 97 A.K.U 455 Calvé Delft 760 Van Gelder Zonen 259 K. N. Hoogovens 790 Nederl. Ford 402 N. Kabelfabriek. 433 gew.Philips Gloeil. 81714 Pref.PhilipsGloeil. 290 Unilever 780% Wilton Fyenoord. 220 Werf Gusto 160 Dordtsche Petrol. 749'% Kon. Petroleum.. f 161,30 Billiton 365 A'dam Rubber..^. 116% K.L.M f 114,50 Holl. Amer. Lijn. 174% K.N.S.M 192% N. Scheepv. Unie 158% v. Nievelt Goudr. 148 Phs. v. Ommeren 260 H.V.A. 156 Delimaatschappij f 184,40 Amsterd. Bank 324 Nat. Handelsbank 198 Ned. Hande1 Mij ?45 Rotterd. Bank •>81 Twentsche Bank. 256 Anaconda Copper 65% Bethlehem Steel 54 U.S. Steel 98% General Motors.. 537% Shell Union- 79^ Tidewater 24 Slotkoers vrijdag Bawean 19 te Marseille verwacht. Caltex Arnhem 19 te Rotterdam verwacht. Caltex Delft 19 te Kurnell. Caltex Leiden 19 te Port Said. Casamance 18 v. Rouaan n. Las Palmas. Cities Service Valley Forge 18 v. Amuaybay naar Rio de Janeiro. Caltex Delfzijl pass. 18 Borkumrif n. Pernis. Crania pass. 18 Goa n. Calcutta. Cradle of Liberty 19 v. Gothenburg n. Stockholm. Caltex Pernis 18 115 m. n.w. Alexandrië n. Pernis. Camitia 18 300 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Caltex Delfzijl 19 te Rotterdam. Calt. Nederl. 18 570 m. w.n.w. K. Town n. Durban. Carillo 18 200 m. w.z.w. Finisterre n. Honduras. Daphnis 17 v. New York n. Willemstad. Doris 18 te Mobile. De Eerens 18 300 m. z. Guardafui n. Ummsald. Dahomeykust 19 te Freetown v. Amsterdam. Esso Nederland pass. 18 Mekka n. Suez. Esso Rotterd. 18 t. ank. Bittermeer n. Rastanura. Eenhoorn 19 te Hamburg. Eos 18 te Izmir v. Gulluk. Eemland pass. 18 Beachyhead n. Las Palmas. Friesland KRL 17 v. New York n. San Diego. Gaasterkerk 18 v. Genua n. Cadiz. Giessenkerk 19 te Kobe. Graveland 19 te Santos. Geertje Buisman 18 123 m. z.w. Finist. n. Londen. Hersilia 13 dw. Ouessant n. San Juan. Haarlem 18 v. Antwerpen n. Amsterdam. Hathor 13 90 m. o. Kp. Passero n. Lissabon. Hector 18 60 m. w. Cyprus n. Izmir. Helicon 18 200 m. n. Porto Rico n. Antwerpen. Java 19 te Genua. Jagersfontein 19 te Port Elisabeth. Jsson 18 v. New York n. La Guaira. Kopionella 18 v. Kalmar n. Rotterdam. Karimata 19 te Cebu. Kertosono 18 te Rastanura. Kalydon 19 v. Las Palmas n. Port Harcourt. Kosicia pass. 18 Terceira n. Curacao. Kylix 18 te Sundsvall. Kara 19 te Perth Amboy. Keizerswaard 18 v. Port Harcourt n. Rotterdam. Kellia 19 te New York. Kenia 19 te Beyrouth. Krebsia 19 te Singapore. Kamperduin 18 300 m. o.z.o. Sable ell. n. N.York. Korendijkk 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Koningswaard 18 v. Punta Cardon n. Pensauken. Korovina 18 290 m. o.n.o. Belem n. Curacao. Laertes 18 225 m. n.w. Groot Natuna eil. naar Rejangrivier. Limburg 19 te Le Havre. Loppersum 19 v. Hamburg n. Antweerpen. Lcenerkerk 18 180 m. n. Port Sudan n. Pt. Said. Lemsterkerk 18 230 m. w. Sicilië n. Port Said. Liberty Bell pass. 18 Mona eil. n. Portland M. Lutterkerk 19 te Port Said verwacht. Laarderkerk pass. 18 St. Helena n. Las Palmas. Lekhaven 18 te Rosario. Loosdrecht 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Lekkerkerk 18 te Port Said v. Rotetrdam. Limburg 18 160 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. Mylady 18 76 m. n.n.w. Kp Blanc n. Dakar. Maron 18 te Nassau verwacht. Maureen 18 380 m. n.n.o. Flores n. Hamburg. Maas 18 v. Tripoli n. Alexandrië. Maasdam 18 te New York. Merwede 19 te Freetown. Minos 19 te Pietarsaar. Merseylloyd 18 145 m. w. Minicoy n. Aden. Mohammed Reza Shah 18 rede Suez n. Landsend. Nijkerk 18 860 m. o.z.o. Guardafui n. Aden. Naess Tiger pass. 18 Perim n. Suez. Noordwijk 19 v. Monrovia n. Las Palmas. Neder-Waal 18 te Penang. Nestor 18 te Baltimore. Oranje 19 te Melbourne. Oranje 18 te Melbourne. Oranje Nassau 18 v. Cowes n. Barbados. Osiris 18 v. Guanta n. Carupano. Ouwerkerk pass. 19 Ouesant n Antwerpen. Overijsel 18 v. Bremen n. Hamburg. Oranjefontein 18 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ouwerkerk pass. 18 Finisterre n. Antwerpen. Prins Alexander 19 te Rijeka. Prins Willem II 18 v. Londen n. Halifax. Purmerend 18 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik 19 te Hamburg. Philippia 18 30 m. z.o. St. Catharina n. Mena. Pendrecht 18 120 m. w. Algiers n. Banias. Peperkust 18 90 m. w.n.w. Lissabon n. Le Havre. Philine pass. 18 Kreta n. Perzische Golf. Prins Fred. Willem 18 70 m. n.n.w. Tuskarrock naar Londen. Prins Frederik Hendrik 18 40 m. o.n.o. Casquets naar Genua. Prins Willem IV 18 30 m. z.o. Dublin n. Londen. Pr. Willem V 18 276 m. o.z.o. K. Race n Le Havre. Riouw 18 v. Balikpapan n. Tandjong Mani. Riinkerk 19 te Aden. Ridderkerk 18 te Bremen verwacht v. Rotterdam. Rotti 18 te Khorramshahr. Roggeveen 18 90 m. o. Bawean n. Singapore. Rijndam 18 560 m. n.n.w. Azoren n. New York. Stad Arnhem 18 dw. Lissabon n. Livorno. Straat Cook 19 te Mauritius. Senegalkust 18 v. Freetown n. Abidjan. Straat Banka 18 te Sydney. Stad Alkmaar 18 90 m. w. Oporto n. Dakar. Stad Schiedam 18 30 m. n.w. Texel n. Gent. Salatiga 18 260 m. w. Minicoy n. Djibouti. Schie 18 30 m. w.n.w. Kp. Defer n. Hamburg. Stad Maassluis 18 120 m. n.w. Dakar n. Pepel. Stanvac Lirik 18 te. Sungeigerong verwacht Stad Gouda 18 v. IJmuiden n. Melilla Sommelsdijk 18 735 m n.n.w. Azor. n. Antwerpen. Stad Leiden 18 700 m. o. Bermuda n. G. v. Mexico. Steenwijk 18 526 m. z. Kp. Race n. Newark. Tawali 19 te Calcutta verwacht. Tomocyclus 18 te Perth Amboy. Tjikampek 19 te Durban. Tjipondok 18 v. Freetown n. Lobito. Towa 18 v. Buenos Aires n. Santos. Teiresias 18 te Hsingkang verwacht. Tweelingen 18 70 m. w.z.w. Bergen Nw. n.Narvik. Tahama 18 95 m. n. Lissabon n. Antwerpen. Tamara 18 250 m. o. Gibraltar n. Finnart. Tegelberg 17 v. Manilla n. Kobe. Texel 18 220 m. w. Pulu Weh n. Singapore. Utrecht 18 ten anker Shat A1 Arab. Vlist 18 280 m. z. Kp. Race n. New York. Van Noort 16 v. Sydney n. Singapore. Van Waerwijck 18 v. Shanghai n. Hongkong. Van Riebeeck 19 te Rangoon. Westertoren 18 840 m. z.z.w. Hongkong n. Niigata. Woensdrecht 18 180 m. z.o. Abadan n. Takoradi. Waal 19 v. Rotterdam n. Lissabon. Westland 17 v. Santos n. Las Palmas. W. Alton Jones 18 850 m. n.w. St. Helena naar Philadelphia. Wield recht 18 350 m. w.z.w. Berm. n. P. La Cruz. Willemstad 18 230 m. z.w. Landsend n. South.ton. TJssel 19 v. Piraeus n. Volos. Zonnewijk 18 v. Aotterdam n. Golf van Mexico. Zaankerk 18 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Zeeland 18 35 m. o. Tripoli n. Port Said. SLEEPVAART Clyde 21 bij Elbe verwacht. Gele Zee 17 60 m. w. Brest. Oostzee 17 600 m. o. Honolulu. Poolzee 16 te Dover. Rode Zee 17 420 m. w. Gibraltar. Stentor 17 te Brunsbiittel. Tasmanzee 17 250 m. z.w. Azoren. Tyne 17 500 m. o. Kp. Florida. Witte Zee 17 550 m. o. Bahia. Officiële publikatie GROETENUITZENDINGEN Dank zij de belangeloze medewerking van het Hilversumse elektronische korps zijn groeten-opnamen voor marine-personeel in Nederlands Nieuw Guinea en de Nederlandse Antillen alsnog mogelijk geworden. Om de groeten, welke voor Kerstmis en nieuwjaar bestemd zijn, nog tijdig te kunnen opnemen en naar de desbetreffende gebieden overzee te verzenden, worden de familieleden van bovengenoemd marinepersoneel (hoogstens twee personen per familie) uitgenodigd om op zaterdag 19 december, des middags om 16.00 uur zich bij een der onderstaande adres sen te vervoegen. Men gelieve precies op tijd aanwezig te wil len zijn en de op papier gestelde groet, welke ten hoogste 150 woorden mag bevatten, bij zich te hebben. Adressen: Groningen. Het Tehuis. Lutkenieuwstraat 13 te Groningen. Enschede. C.J.M.V.-gebouw, Blijdenstein- laan 55. Apeldoorn, gemeentelijke brandweerkazerne. Hoofdstraat 177 II. Eindhoven. St. Gerardushuis. Gladiolenstraat hoek Seringenstraat. Stratum. Den Haag. protestants militair tehuis. Riouw- straat 57. Rotterdam, protestants militair tehuis. Schie- damsesingél 175a (gelieve te 17.00 uur aan wezig te zijn). Breda protestants militair tehuis. Keizer straat te Breda. Leeuwarden, protestants militair tehuis, Voox-streek 36. Utrecht, protestants militair tehuis. Wed 3a. Heerlen. St. Claracollege. Gasthuisstraat. Sas van Gent. bx-andweerkazerne. Kerk hoflaan. Den Helder, marinekantine. „Huys Tijd- verdrijff". Arnhem, protestants militair tehuis Velper- weg 25c. Amsterdam. protestants militair tehuis. Mess 39. van de Westfaalse en Limburgse mijnen Grootafnemers belangrijke reductie Kennemerlaan 166 - Telefoon 4420

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9