MORS oude klare Panda en de meester-diplomaat Politieke mondigheid van Afrika opent commerciële perspectieven Laatste Nieuws Uitzetting van circulatie door de feestdagen Wereldnieuws Nieuzve depressie op komst Betalingsunie EMU verlengd Weinig hoopvol resultaat van besprekingen met België r Fa. A. EVIRTS Fongers is over het dieptepunt heen Doorbreking; ban der EF,G-landen modi? 2 Nederland doet er goed aan niet te veel te verwachten van associatie met E.E.G. JLJNKER RUH f 284.- Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De gecondenseerde melk waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphïl beter Droomwens reis naar Teheran DE WEEKSTAAT Nederlandse Bank geeft faciliteiten Samenwerking tussen Rigtersbleek en Jansen Tilanus Blijdenstein heeft dikke orderportefeuille WOENSDAG 23 DECEMBER 19 5 9 (Van onze Haagse redacteur) Zowel in regeringskringen als door het bedrijfsleven wordt de huidige ont wikkeling in Afrika, met name in het midden van dat werelddeel, met aan dacht gevolgd. De politieke en econo mische veranderingen ginds zijn immers ook voor Nederland van het grootste gewicht. Het Nederlandse belang bij Afrika wordt wel het beste gedemonstreerd door de im- en exportcijfers. In 1958 voerde Nederland naar Afrika voor een waarde van 712.358.000 gulden uit, terwijl het voor 674.893.000 gulden invoerde. Wanneer men deze cijfers splitst naar geassocieerde landen van de Europese Economische Gemeenschap afhankelij ke niet-E.E.G.-gebieden en onafhankelij ke. staten blijkt dat het handelsverkeer met de laatste groep het sterkst is 372 miljoen uit- en 220 miljoen invoer, dat de handel met de niet bij de Euromarkt aan gesloten gebieden daar in totaal niet ver onder blijft 198 miljoen uit- en 346 mil joen invoer maar dat de handel met de Euromarktgebieden in vergelijking daarmee nog maar zwak ontwikkeld is. Naar de E.E.G.-landen in Afrika werd in 1958 voor 142 miljoen gulden uitgevoerd en er werd voor bijna 109 miljoen uit be trokken. Nog weinig profijt Men kan moeilijk zeggen, dat de Euro- markt in Afrika voor het Nederlandse be drijfsleven een nieuw handelsgebied heeft ontsloten. Daar in het Verdrag van Rome wel de associatie met de Afrikaanse ge bieden uiteraard voor zover ze van Europese landen afhankelijk zijn of wa ren werd erkend, maar de toepassing daarvan in een afzon der lij ke conventie werd geregeld, konden ten behoeve van die landen van het Europese principe af wijkende bepalingen worden opgenomen. Zo werd de mogelijkheid geschapen, dat. de geassocieerde landen hun invoerrechten niet behoefden te verlagen omdat hun in dustrie zich nog in ontwikkeling bevindt en zij deze rechten ook uit fiscaal oogpunt hard nodig hebben. Dat wil meestal zeg gen, dat de Franse en Belgische produkten een bevoorrechte positie blijven innemen. Ook de vergroting van de contingenten, die meestal wel werd toegestaan, heeft dik wijls niet ten voordele van andere dan de bestaande handelspartners gestrekt, om dat men deze contingenten alleen aan de reeks gevestigde relaties toestond. Zo ishet niet mogelijk gebleken op grote schaal bier naar Afrika te exporteren. En ook het recht van vestiging wordt niet toege past. Wel schade Daartegenover staat, dat de Nederland se handel met de niet-E.E.G.-landen in 1962 door het bestaan van de Euromarkt geschaad kan worden. De zogenaamde Advertentie GASFORNUIZEN reeds vanaf gaan mee tot ver In het Jaar 2000 De Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft bekendgemaakt dat het stelsel van multi laterale betalingen, voorzien onder de Europese Monetaire Overeenkomst (E.M.U.), van 1 januari 1960 af voor onbe perkte tijd is verlengd, in afwachting van de algehele herziening van de E.M.U. aan het eind van haar derde bestaansjaar, 1961. Dit besluit werd genomen door de raad van de O.E.E.S. Alle achttien bij de O.E.E.S. aangesloten landen zijn contrac terende partijen van de E.M.U., die op 27 december 1958 in werking trad toen voor de meeste Europese valuta de externe in wisselbaarheid hersteld werd. Nieuwe president American Enka De heer Philip B. Stull is genoemd tot presi dent-directeur en voorzitter van American Enka Corporation. Hij volgt de heer Wm. Gage Brady op, die aan het einde van dit jaar als zodanig aftreedt. Amerikaanse staalbedrijven gaan afzonderlijk onderhandelen. De elf grootste staalmaatschappijen van de Ver enigde Staten hebben ingestemd met een voorste' van de vakbonden, een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst per industrie te bespreken. Tot op heden werden de onderhandelingen ge voerd tussen de vakbonden en afgevaardigden van de werkgevers die namens de gehele staal industrie optraden. Beleggingsmaatschappij „Noach" Door L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuig bouw n.v. te Kinderdijk en ir. J. C. L. Smit is de beleggingsmaatschappij Noach n.v. te Kinderdijk opgericht, die ten doel heeft de verkrijging, het bezit, het beheer en de vervreemding van effec ten en andere vermogensbestanddelen, enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 2.500.000, ver deeld in 2400 aandelen van 1000 en 1000 aande len van 100, waarvan bij de oprichting 500 aan delen van 1000 zijn geplaatst en volgestort. De kosten van levensonderhoud in de V.S. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid heeft bekendgemaakt, dat het indexcijfer van de kos ten van levensonderhoud in de Verenigde Staten de vorige maand, ondanks een daling van de prij zen van levensmiddelen, een nieuw record heeft bereikt. Het indexcijfer kwam in november 25,6 percent te liggen boven het gemiddelde van 1947- 1949, waarop het ri gebaseerd. Giroverkeer met Noorwegen wordt hervat De Postcheque- en Girodienst heeft ons mede gedeeld, dat het Internationale giroverkeer met Noorwegen met ingang van 1 januari 1960 zal worden hervat. Op het verkeer zijn de weder zijdse deviezenbepalingen van toepassing. Handelsvereeniging Onderling Belang Naar wij vernemen is van het aanbod aan hou ders van aandelen en oprichtersaandelen in n.v. Handelsvereeniging Onderling Belang te Amster dam door nagenoeg alle aandeelhouders gebruik gemaakt, zodat het aanbod gestand wordt gedaan. G-lijst van goederen, waarvoor het in 1962 van kracht wordende buitentarief der zes tegenover derde landen thans in Brus sel met zoveel loven en bieden wordt vast gesteld. omvat vele produkten uit Afri kaanse landen. Voor onze zich florissant ontwikkelende handelsbetrekkingen en onze daarvan afhankelijke verwerkende industrieën met landen als Ghana en Nigeria is het vooruitzicht straks een buitentarief te moeten toepassen op ca cao, koffie, hout en andere produkten wei nig aanlokkelijk. Nu heeft men bij het aangaan van de Euromarkt niet voorzien, dat de politieke ontwikkeling van Afrika zo snel zou ver lopen. Ii 1958 stond alleen vast, dat (Ita liaans) Somaliland in 1960 onafhankelijk zou worden. Er is voor het volgend jaar elk kwartaal een land dat zichzelf gaat be sturen: op 1 januari Kameroen, op 1 april Togo, op 1 juli Somaliland en op 1 okto ber Nigeria. Bovendien worden binnen het raam van de Franse Gemeenschap aan sommige gebieden, zoals de uit Senegal en Soedan bestaande Mali-federatie en Madagascar, zoveel bevoegdheden over gedragen, dat men daar een op Brits voorbeeld geënte Commonwealth-verhou- ding krijgt. Generaal De Gaulle heeft op zijn jongste reis naar West-Afrika duide lijk laten blijken, dat de Fransen bereid zijn in dat spoor ver te gaan. Met de nieuwe staten dient de E.E.G. onderhandelingen te openen over voort zetting van de associatie en uiteraard maakt men daarop meer kans naarmate het ressentiment jegens de vroegere machthebbers geringer is. In het zo bruusk zelfstandig geworden Guinee heeft men het zelfs nimmer tot een ge sprek kunnen brengen! Wat dat betreft zien de vooruitzichten ten aanzien van Kameroen er beter uit: reeds is een vertegenwoordiger van dat land de associatie in Brussel aan het voorbereiden. In Haagse kringen zou men het overigens toejuichen wanneer ten be hoeve van de geassocieerde landen een associatieraad werd opgericht, waardoor een meer rechtstreeks contact wordt ver kregen. Nu spreekt Frankrijk meestal voor deze landen. Men denkt bij voorbeeld aan een analogie met de Kolen- en Staal gemeenschap, waarin Engeland, Oosten rijk en Zwitserland eveneens door mid del van een dergelijk orgaan zijn verte genwoordigd. Nieuwe ambassades Ook wat dat betreft heeft Nederland er geen belang bij in Afrika erg nadrukkelijk zijn E.E.G.-verbondenheid te afficheren. De E.E.G. wordt in midden-Afrika toch immers voornamelijk door Fransen en Belgen vertegenwoordigd. Nederland daarentegen heeft ten opzichte van Afri ka geen koloniaal verleden, hetgeen in de jonge staten een zekere goodwill met zich brengt, nog versterkt door de omstan digheid 'dat' men van N'ëdërland öök geen overtrokken politieke en economische in vloed heeft te duchten. Bovendien blijkt reeds, dat het handelsverkeer met de pas tot onafhankelijkheid gekomen landen zich niet alleen in omvang maar tevens in breedte gaat ontplooien. Deze economische mogelijkheden die nen uiteraard tevens een politieke onder steuning te krijgen. Het is voor de Neder landse buitenlandse dienst natuurlijk on mogelijk alle in aanmerking komende posten in Afrika te bezetten, maar het is zeker, dat men op korte termijn ambassa des hoopt te kunnen openen in Ghana, Tu nesië en Nigeria. Een dergelijk symbool van politieke mondigheid der betrokken staten is van groter betekenis dan men wel eens denkt. Het resultaat van de besprekingen over de export van Nederlandse gecondenseer de melk naar België, die in Den Haag op ambtelijk niveau zijn gehouden, is weinig hoopvol, zo verneemt het A.N.P. van wel ingelichte zijde. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zal het overleg informeel wor den voortgezet. Aan de gehouden besprekingen hebben van Nederlandse zijde onder meer deelge nomen de directeur-generaal van de voed selvoorziening, ir. J. A. P. Franke, en de secretaris-generaal van Economische Za ken, prof. G. Brouwers. Zoals bekend gaat men er van Nederlandse zijde van uit dat tenminste vijfduizend ton gecondenseerde melk per jaar naar België moet kunnen worden uitgevoerd. Advertentie denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.^5 en 37.®® Advertentie Van onze speciale Verslaggever Dick Hendrikse TEHERAN, 23 december. Het sprookje is uit! Vandaag vliegen Willy Bijsmans en Leni Frankvoort terug naar Nederland. Hun droomwens - door het damesweek blad Libelle tot werkelijkheid gemaakt - is ten einde. Over de radio heeft men kunnen horen en op het televisiesc 1 erm kunnen zien, hoe deze twee droomwens- winnaressen van Libelle de gasten waren van de Sjah van Perzië en zijn bruid Kei zerin Farah Diba. Libelle brengt in de komende weken de exclusieve reportage-reeks over de sprookjesreis van 2 Heerlense meisjes. WAARDEBON Profiteer er direkt vande oplage is beperkt. Abonneer u nu en stuur deze WAARDEBON meteen op, dan krijgt u de beide eerste nummers van Libelle in I960 gratis en hoeft u daarna niets te missen van deze unieke reportage-serie. Noteer mij als abonnee en stuur mij twee weken GRATIS Libelle. Daarna betaal ik per week 35ct per kwartaal f 4.55 ~l Grote gcldopvragingen in de kerstweek hebben een uitzetting van de circulatie van 165 miljoen te weeg gebracht. Dit is echter minder dan het vorig jaar, toen een dag later in de kerstweek de bankstaat een uitzetting liet zien van 261 miljoen. In totaal schat men, dat met deze ultimo wordt opgevraagd 300 miljoen, met het zwaartepunt vóór Kerstmis. Zou de verkorte balans per 22 december zyn opgemaakt, dan zou de situatie er ongetwijfeld slechter hebben uitgezien. Men zou dan een verdere uitzetting van de circulatie hebben geconstateerd en een scherpere daling van het saldo der banken. Een tegenwicht zou echter gevonden zijn in het aan de bank verkochte schatkistpapier, waardoor de daling van het saldo der banken zou zijn afgeremd. De uitzetting van de circulatie is uiter- vangrijk gebruik is gemaakt. De Turfmarkt aard grotendeels gefinancierd door de banken, die daardoor teruggevallen zijn van 530 tot 389 miljoen, waarmee zij iets onder het gemiddelde liggen dat ge steld kan worden op 410 miljoen. De nieuwe kasreserveperiode zijn de banken dus met een tekort ingegaan. Daarom was het zeer welkom dat de Nederlandsche Bank besloten heeft faciliteiten te ver strekken, waarvan reeds min of meer om- Advertentie straat: woonplaats A.u.b. doorstrepen wat niet wordt verlangd. In open envelop, waarop 4 cent postzegel, zenden aan Libelle, Nassauplein 7, Haar lem. Postgiro 268670. No. 22 Militair veroordeeld. Het Hoog Mili tair Gerechtshof veroordeelde een 32- jarige beroeps-sergeant-majoor uit Har derwijk tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, en ver laging tot de rang van gewoon soldaat, omdat hij 3.800 had verduisterd uit de kas van de onderofficiersmess. De militair had dit geld grotendeels gebruikt om huis houdelijke schulden van zijn vrouw te be talen. Hofdijkstraat $2 - Haarlem - Tel.12181 Show roo m"W a g envv e g 104 -Tel. 12730 COMPLETE KEUKENINRICHTING In de kort geleden gehouden vergade ringen van aandeelhouders van de n.v. Rigtersbleek v/h G. J. van Heek en Zonen te Enschedé en Jansen en Tilanus n.v. te Vriezenveen is een voorstel tot vérgaande samenwerking tussen de genoemde ven nootschappen aanvaard. Het nauwe con tract, dat reeds lange tijd tussen de beide bedrijven heeft' bestaan, wordt hiermee in een definitieve vorm gegoten. Advertentie Uw levenslust bewaren De n.v. Groningse Rijwielenfabriek A. Fongers is over het dieptepunt heen, zo is in de gehouden algemene vergadering van aandeelhouders medegedeeld. Weliswaar is er over 1958 een nadelig saldo van ruim 150.000. en zal de eerste jaren geen divi dend worden uitgekeerd, maar dank zij een reorganisatie draait het bedrijf, thans ge moderniseerd, op volle toeren. Het nade lig saldo over 1957 bedroeg volgens het jaarverslag nog ruim een half miljoen, in het jaarverslag wordt verder onder meer opgemerkt, dat door de recessie enerzijds en door de noodzaak de nieuwe modellen niet op de markt te brengen, alvorens de buitengewoon grote voorraad tot redelij ke proporties was teruggebracht, ander zijds, de n.v. Fongers niettegenstaande een kwantitatief gunstiger verkoop in 1958, haar verkoopactiviteiten in dat jaar nog niet ten volle heeft kunnen ontplooien. Het gehele jaar 1958 werd besteed aan het voorbereiden en deels ten uitvoer leggen van de sanering en de ontwikkeling van nieuwe produktiemethoden. Een deel van het personeel moest wegens rationalisatie worden ontslagen. In een buitengewone aandeelhoudersver gadering van Blijdenstein en Co. n.v. te Enschede, is het voorstel van de „winst- pooling-overeenkomst" met H. Willink en Co n.v. te Winterswijk goedgekeurd. Een der directeuren, de heer H. G. Blijdenstein, deelde mee dat het nieuwe boekjaar wordt ingegaan met een zeer aanzienlijk order boek. In het eerste half jaar hebben de be drijfsresultaten de nadelige gevolgen van de recessie van 1958, alsmede van de in- voerbeperkende maatregelen op een van de voornaamste exportmarkten ondervon den. In het tweede halfjaar is de order portefeuille aanmerkelijk toegenomen; 1960 wordt ingegaan met een zeer aanzien lijk orderboek. De heer Blijdenstein noem de het huidige prijsniveau van de produk ten der vennootschap, in verband met de belangrijke stijging van de ruwe katoen- prijzen, nog niet geheel bevredigend. De directie van Blijdenstein ziet het nieuwe jaar met een gematigd optimisme tege moet. Tot de in het oog lopende veran deringen in de nieuwe statuten, welke wer den goedgekeurd, behoort de verhoging van het primaire dividend van 4 tot 5 percent. 20. „Kom," sprak Nummer Een, „ik zal U de kamer wijzen, waar U, als onze ge- eerde gast, de nacht zult doorbrengen." Panda voelde er weinig voor om in dat akelige huis. vol loerende geheime agen ten te gaan slapen. Voorzichtig trok hij Smurk aan de mouw. „U zult het mis schien weer erg ondiplomatiek vinden" zei hij, „maar ik wil hier weg. Als we hier vannacht blijven, gebeuren er vast weer allemaal akelige dingen." „Dat is geen reden, om de aangeboden gastvrij heid af te wijzen," antwoordde Smurk op zachte toon. „Ook ik zou liever vertrek ken, maar dat kan ik niet doen zonder een beleefd en aanvaardbaar excuus. Zo zijn nu eenmaal de diplomatieke regels." Dus volgde hij Nummer Een. zonder de onge rustheid te verraden, die ook hij blijkbaar voelde. „Hier is Uw kamer" zei Nummer Een, „treed binnen en U zult ongetwijfeld een lange rust genieten." En hij opende voorzichtig de deur, zodat Panda en Smurk niet konden zien, wat daarbinnen alle maal klaar stond om hun warm te ontvan gen. Zo hing daar een piano vlak boven de deur, die zodanig was vastgezet, dat ieder, die binnentrad, dit zware muziekinstru ment op zijn hoofd zou krijgen. Bovendien zouden dan nog enkele kanonnen en an der schietgerei afgaan, die alle op de deur waren gericht. heeft zich immers bereid verklaard schat kistpapier met een maximum looptijd tot 31 augustus 1960 tijdelijk in disconto te nemen tegen 3 percent. Vandaar dat de positie van de banken volstrekt niet ver ontrustend wordt geacht. Het saldo van de schatkist daalde met 27 miljoen. „Andere ingezetenen" diende als sluitpost en steeg met 8 miljoen tot 125 miljoen. Vermoedelijk door ver vallen schatkistpapier daalde de post „wissels in disconto" met 3,4 miljoen. Door de bank werd papier overgenomen voor een bedrag van 22,7 miljoen. Voorts hebben de banken zelf voorschotten afge lost ad 13 miljoen. In de deviezensituatie kwam vrijwel geen wijziging. De goud voorraad bleef onveranderd. Convertibele valuta was 1 miljoen hoger. Goud- en deviezen samen maken nu een bedrag uit van 5046,5 miljoen. Op de geldmarkt is de toestand zeer gespannen. Terwijl het officiële tarief onveranderd bleef op lVz percent, werd in werkelijkheid betaald 2% tot 2V2 percent. De voorzitter van de Nederlands-Zwit serse Kamer van Koophandel, de heer P. R. Bentz van den Berg, vreest, dat door de E.E.G. versneld te versterken, men het totstand komen van een overeen komst met de zeven van de vrijhandels zone wil bemoeilijken om redenen van prestige en van politieke aard. Hij zei hierbij speciaal te denken aan Frank rijk, dat in dè zés vari de E.E.G. te zamen met Duitsland een leidende rol kan spelen doch dat in de zes plus zeven pas op de derde plaats na Engeland en Duitsland zou komen. Tegen deze achtergrond moet men de voorstellen van Franse zijde zien tot ver laging van de invoerrechten tussen de zes met een hoger percentage en tot ver vroegd doen ingaan van de gemeenschap pelijke buitentarieven. De heer Bentz van den Berg verklaarde dit in het Amstel Ho tel te Amsterdam tijdens zijn rede ter ope ning van de algemene ledenvergadering der Nederlands-Zwitserse Kamer van Koophandel. De voorzitter zei verder de voorstellen van Nederlandse zijde toe te juichen. Deze zijn volgens hem gericht zowel op versterking van de E.E.G. als op verbreding van de economische inte gratie. „Door de speciale situatie en con stellatie van Nederland is het voor ons absoluut noodzakelijk dat de ban van de zes zo spoedig mogelijk wordt doorbroken. Daarom hoop ik ten sterkste dat men het aanbod van de zeven om besprekingen te openen zal aanvaarden. Ik hoop ook dat de berichten juist zijn als zou in de twee de helft van januari een bijeenkomst van de O.E.E.S. plaatsvinden om te pogen een verbintenis tussen de zes en de ztven tot stand te brengen", aldus de heer Bentz van den Berg. Ongeluk. Een bus met leden van een Ma rokkaanse stam die op weg waren naar Casablanca om Eisenhower te zien is dinsdag tegen een vrachtwagen ge botst. Ten minste vijftien personen kwamen om het leven en zestien wer den gewond. Verboden. De Turkse regering heeft fel gereageerd op een oproep die het In ternationaal Persinstituut te Zürich t alle dagbladuitgevers in de gehele we reld heeft gericht naar aanleiding van de veroordeling van een Turkse journa list, die wegens critiek op de regering tot vijftien maanden is veroordeeld. De regering te Ankara noemt de oproep een „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het land". Ver spreiding van de oproep in Turkije is verboden. Officieel. De Sjah van Perzië en zijn ge malin zullen van 5 tot 8 mei een bezoek aan Zweden brengen, waarvoor zij zijn uitgenodigd door koning Gustaaf Adolf IV. Zij zullen voor de duur van het of ficieel bezoek de gasten van de Zweed se regering zijn. Medeplichtig. Een militair tribunaal in de Cubaanse stad Pinar Del Rio heeft de Amerikaanse journalist Buchanen ver oordeeld tot uitwijzing binnen 24 uur en veertien jaar tuchthuis voorwaarde lijk. Buchanen werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan de ontsnap ping van de Amerikaan Young, die we gens een poging tot moord op Fidel Castro veroordeeld was tot dertig jaar gevangenisstraf. Terecht. De ruim honderd onderwijzers die na de tyfoon „Gilda" op de Philip- pijnen vermist werden, zijn volgens het Philippijnse persbureau in veiligheid. Door de tyfoon die vrijdag het cen trum van de Philippijnen trof, zijn vol gens de laatste berichten 29 mensen om het leven gekomen, onder wie veertien passagiers van een schip, dat met 107 passagiers op weg was naar Manilla. Er worden nog 27 opvarenden ver mist. Petitie. In een petitie die door meer dan 2.000 inwoners van Heidelberg is gete kend, wordt de vier mogendheden ver zocht, Albert Speer, de 55-jarige voor malige nazi-minister voor bewapening en munitie, uit de gevangenis voor oor logsmisdadigers Spandau te ontslaan. Speer, die in 1946 tot twintig jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, is in Hei delberg geboren, waar zijn vrouw en zes kinderen wonen. Contact. Karl Maron, de Oostduitse minis ter van Binnenlandse Zaken, heeft zijn Westduitse ambtgenoot dr. Schroder 'n „open protestschrijven" gezonden te gen de arrestatie van Oostduitse dele gaties in West-Duitsland. Volgens Ma ron zijn sinds maart vier delegaties van Oostduitse plaatselijke politici in West- Duitsland gearresteerd. Zij trachtten, in overeenstemming met de wensen van hun kiezers, „vriendschappelijke con tacten" tot stand te brengen met ge meentelijke autoriteiten in West-Duits land. Dwang. De rooms-katholieke priester Ni- kolaus Gilis is in Letland veroordeeld tot negen maanden gevangenis, omdaL hij schoolkinderen „gedwongen" had de bijbel te lezen en te bidden. Dit heeft de Oostenrijkse rooms-katholieke pers dienst gelezen in het blad „Sovjet Let land". De priester gaf de kinderen twee keer per week catechismusles, hetgeen de grondwet van de republiek Letland verbiedt. Acht jonge Letse communis ten zijn uit de partij gestoten omdat zij praktiserend gelovig bleken te zijn. Hans Beukes. De Zuidwestafrikaanse, stu dent Hans Beukes is uit New York in Oslo aangekomen. Hij heeft een beurs voor de universiteit van Oslo, waar hij tenminste drie jaar mag studeren. De Zuidafrikaanse autoriteiten Zuidwest Afrika is een Zuidafrikaans mandaat gebied verboden Beukes naar Noor wegen te reizen en namen hem nog geen 24 uur voor zijn vertrek zijn paspoort af. De jongeman slaagde er echter in te ontvluchten en begaf zich naar New York, waar hij voor de UNO-commis- sie voor Zuidwest-Afrika getuigde over de toestanden in zijn land. Kerkjes. De hulpbisschop van Maagden burg. Friedrich Maria Rintelen, heeft on langs in een herderlijke brief geprotes teerd tegen de hardnekkige weigering van de communistische Oostduitse auto riteiten om de rooms-katholieken verlof te geven twee houten kerkjes in dorpen bij Maagdenburg te zetten. De twee kerkjes zijn een geschenk van rooms- katholieken in West-Duitsland. Moord. Gewapende bandieten hebben in de Zuidamerikaanse staat Columbia veertien personen vermoord, onder wie tien kinderen. De iarht op de ban dieten heeft tot nu toe geen succes ge had. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontensysteem van een zeer diepe depressie op de oceaan passeerde in de nacht van dinsdag op woensdag met re gen en veel wind ons land. De kern van de depressie begint nu langzaam op te vullen en verplaatst zich naar Schotland. Op de oceaan heeft over een uitgestrekt gebied een zware westerstorm gewoed. Verschil lende schepen meldden golfhoogten van 10 tot 15 meter. De storm is nu langzaam aan het afnemen. Ten oosten van New York vormde zich inmiddels een nieuwe depressie, welke aan de achterzijde eveneens van een zwa re storm vergezeld gaat. Dit nieuwe lage drukgebied zal de komende dagen in oos telijke richting de oceaan oversteken. Voordat deze nieuwe depressie het weer in West-Europa gaat beïnvloeden blijven krachtige zuid-westelijke tot westelijke kale buien voorkomen. WERKRAPPORTEN Donderdag 24 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 1.42 uur, onder 13.13 uur. Maanstanden 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water m IJmuiden Woensdag 23 december Hoog water 9.03 en 21.33 uur. Laag water 4.18 en 16.46 uur. Donderdag 24 december Hoog water 10.05 en 22.41 uur. Laag water 5.19 en 17.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen M 1 s 00 n g binnen- en buitenland. a'3 d *êo Neerslag laatste 24 uur. s-s g 0 S'C 2 É-S Den Helder regenbui zzw 6 7 Ypenburg half bew. zzw 5 6 Vlissingen half bew. zzw 5 13 Eelde licht bew. z 5 7 De Bilt regen oui zw 5 8 Twent.e half bew. zw 6 5 Eindhoven regenbui z 6 5 Zd Limburg onbewolkt zzw 6 4 Helsinki sneeuw ozo -2 0,5 Stockholm geheel bew z 4 10 Oslo sneeuw ozo 2 0,5 Kopenhagen geheel bew. zo 4 0,1 8 Aberdeen zwaar bew. windst. 7 Londen regenbui zzw 9 25 Amsterdam regenbui zzw 5 6 Brussel half bc-w. zzw 7 7 Luxemburg regenbui zw 4 3 Parijs half oew. zzw 7 0,5 Bordeaux regenbui wzw 13 16 Grenoble regen no 8 1 Nice half bew. n 15 0 Berlijn geheel bew zo 4 0 Frankfort geheel bew zzw 5 2 München geheel bew zo 4 0,4 Zürich geheel bew z 5 0,1 Genève regen w 7 0,2 Locarno geheel bew z 12 0 Wenen zwaar bew zo 3 0,2 Innsbruck half bt w w 3 1 Athene onbewolkt nnw 16 2 Rome zwaar bew ozo 11 3 Ajaccio geheel bew zo 14 0 Madrid geheel bew wzw Lissabon motregen wzw 16 0,4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2