Beverwijk gaat feesten als het nieuwe Stationsgebouw klaar is G. Maas leidt in competiti IJmuider schaakclub „Kijk van Uit" I I I I i i i i i i i i J. N. TROMP De Koninklijke Hollandsche Lloyd Havenberichten in Hervormde kerk Vier muzikale hoogtepunten in 1960 voor IJmuiden <*ÏBrieven aan de redactie Goed Weinachtsoratorium CAFETARIA SCHAGEN Medische diensten LANGS SLUIZEN EN HAVENS Gezelligheid Feestelijk WOENSDAG 2 3 DECEMBER 1959 Nauwelijks was de vaart op Argentinië begonnen, of de maatschappij raakte al in moeilijkheden. Niet minder dan vier Duitse scheepvaartmaatschappijen maak ten het de jonge Zuid-Amerika Lijn niet gemakkelijk en toen deze eind 1904 met een verlies van ruim vijf ton uit de strijd kwam, probeerden de Duitse reders hun slag te slaan. Het heeft er naar uit gezien, dat de ge hele Zuid-Amerika Lijn onder Duits be heer zou komen, ja, men was zelfs al op het aanbod ingegaan, de toestand was wanhopig. Aan de aandeelhouders werd ver ocht hun aandelen bij de Amsterdam se Bank te deponeren, doch de zelfde dag dat deze publikatie verscheen werd de zaak gered door de Nederlandse Handel Maatschappij. Deze kwam met een ander voorstel, omdat zij het ongewenst achtte dat de Zuid-Amerika Lijn onder Duitse controle kwam. De rederij onderging een reorganisatie en om aan de concurrentie het hoofd te bieden, kwamen er twee sche pen bij, de Eemland en de Delfland. De maatschappij was echter te zeer van de vrachtenmarkt afhankelijk en dat le verde nog al eens verliezen op. Vandaar dat men zich ook toe ging leggen op het passagiersvervoer. De Zuid-Amerika Lijn had in het bijzonder belangstelling voor het vervoer van emigranten naar Zuid- Amerika. Er werden plannen gemaakt en om dit vervoer tot zich te trekken waren vier moderne stoomschepen nodig van circa 7000 ton groot. De kas liet het ech ter niet toe om tot de bouw over te gaan. Weer was het de Nederlandse Handel Maatschappij, die de middelen verschafte om de vrachtschepen Amstelland, Zaan land en Rijnland door verbouwing ge schikt te maken voor het vervoer van tus- sendekpassagiers. Tegelijk kwamen plan nen op om een nieuwe maatschappij te stichten en dat geschiedde op 28 decem ber 1907, toen de Koninklijke Hollandsche Lloyd werd opgericht. Een der eerste ac tiviteiten had betrekking op de bouw van de nieuwe passagiersschepen, waartoe men eindelijk kon overgaan. Zij kregen de namen Hollandia en Frisia, die in 1909 in de vaart kwamen. Het derde schip, de Zeelandia, kwam er in 1910 bij. Behalve drie vrachtschepen, de Gooiland, Kenne- merland en Salland, waarmede de vloot in 1912 uitbreidde, kwamen in 1913 en 1914 nog de 14.000 tons-mailschepen Gelria en Tubantia. Laatstgenoemd schip werd kort na de indienststelling getorpedeerd en ging verloren. Bovendien verongelukten vijf vrachtschepen gedurende de eerste wereldoorlog. Het passagiersvervoer met de grote mailschepen duurde tot in het begin der dertiger jaren. Wat er van de passagiers- vloot "over was, werd verkocht en de K.H.L. was het einde nahij. Aan de reor ganisatie die toen weer plaats vond, is het te danken dat de K.H.L. er nog is, zij het dan als „n.v. tot voortzetting". Thans telt de maatschappij 12 schepen. Geduren de de laatste jaren werden er verschillen de nieuwe moderne schepen aan het bezit 'oegevoegd terwijl verouderde werden af gevoerd. I.-Tot schip op de foto is het in 1953 bij C. van der Giessen Zonens Scheepswer- en te Krimpen a.d. IJssel gebouwde mo torschip Eemland, groot 4521 reg. ton bru- :o on 7210 ton draagvermogen. Dit is de derde Eemland. De eerste, die in 1905 nieuw in de vaart was gekomen, werd op 22 februari 1917 door een Duitse duikboot tot. zinken gebracht. Eemland nummer twee was het voormalige Duitse stoom schip Linden dat na de eerste wereldoor log als herstelbetaling werd verkregen. Deze in 1906 gebouwde stomer heeft tot 1951 voor de maatschappij gevaren en werd toen verkocht naar Turkije, waar 't schip onder de naam „Van" Istanbul als thuishaven kreeg. Arie van der Veer Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Rijnstroom van Huil; Capelle, Kotka, cellulose Papierfabriek Velsen; IJstroom. Goole; Hirondelle. Londen; Ne- reus, Zeebrugge; Tubo, Gdynia; Brinda, Huil; Kathe Oldman, Hamburg: Providence. Casablan ca; Johannes, Karlstad; Theodora, Londen; Isola, Helsingborg: Pacific, Basse Indre, coils voor IJ muiden; Kondor. Karlstad, bijlegger IJmuiden; Tinda, Noordzee, bunkeren IJmuiden; Brooktor, Hamburg; Berend N. Shoreham. Woensdag kwamen in IJmuiden aan; Garoet van Rotterdam;Ankara. Norrsundet; Zaanstroom, Londen; Manto, Bordeaux; Boskoop, Curasao; Thaletas, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Expo naar Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Amstelborg, Skutskar, zout van IJmuiden; Amstelstroom, Londen; Amelie Thijssen, Kirkeness; Theano, Rotterdam; Clangula, Rotterdam; Wormo, Stock holm; Heriot, Leith; Menchy, Kopenhagen; Mar tha Ahrens, Hamburg; Hudson Sound, Antwerpen; Waterland, Las Palmas; Arriero, Nantes; Theo dora, Rotterdam; Tinda, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Storaas naar Londen; Sta vos, Rotterdam; Magas, Rotter dam; Wiebolt Böhmer, Hamburg; Wiedstein, Bre men; Willemstad, Antwerpen; Enid, Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan- auiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Dinsdagmorgen zijn in het Stadhuis Scheybeek te Beverwijk een aantal mede delingen gedaan betreffende de feestelijk heden bij de opening van het nieuwe sta tionsgebouw en de veranderingen rondom dit nieuwe bouwwerk, dat eindelijk het semi-permanente gebouw van 1869 zal vervangen. Burgemeester Bruisnma verheugt zich reeds zeer op de nieuwe entree van groei end Beverwijk na de opening van het nieuwe station. Zeer geslaagd noemde hij het door mevrouw A. M. LecndertsKuster uit Maastricht gemaakte beeldhouwwerk dat op het nieuwe, grote stationsplein, naast de fontein en de waterval een mooi geheel vormen, zo dacht de heer Bruinsma. De voorzitter van de Stichting, de heer G. W. P. Stoutenbcek, was zeer ingenomen met de geste van de Koninklijke Vereni ging voor Bloembollencultuur, die een grote hoeveelheid bloembollen had ge schonken, om tijdens dc openingsfeesten de parken van de gemeente te sieren. De heer J. L. van Hedel gaf als penning meester een uiteenzetting over het mede leven van de Beverwijkse bevolking, die reeds een flink bedrag bijeen had gebracht G. Maas is er opnieuw in geslaagd een serieuze aanval op zijn leiderspositie in de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit af te slaan. Hij deed dit op werkelijk fraaie wijze tegen de oud kampioen J. Blok. De laatste verdedigde zich der gewoonte getrouw met de Sici- liaanse partij. De ter tafel gebrachte va riant bracht Blok aanvankelijk het betere spel. Hij was echter wat erg belust op pion winst. Maas bekeek de situatie goed en kwam toen het materiële evenwicht dus in zijn nadeel was verstoord, tot prachtig spel. Rustig liet hij enkele zetten lang een bedreigde loper onbeheerd staan om een nog onontwikkeld paard een rotsvaste po sitie diep in Blok's stelling te geven. Zwart bon toen niet meer rocheren en werd met nog enkele krachtige zetten door de aan zijn stoel genagelde Maas geheel in het de fensief gedrongen. Een zwakke toren-ma noeuvre van Blok verhaastte de beslissing. Met zwaar geschut drong Maas via de opengebroken koningsvleugel binnen. Blok kon zich vrijwel niet meer verroe ren en gaf terecht op toen hij bij de hier op volgende afwikkeling een toren achter bleef. P. Lanser en A. Kistemaker speelde 'n betrekkelijk rustige partij. Van een werke- jke evenwichtsverstoring was geen spra ke. Kistemaker had enig initiatief langs en open lijn tijdens het eindspel maar laartegenover stond een wat zwakke lo ner. Het verwonderde dan ook niemand dat beide heren hun positie op de rang lijst via een vredig slot consolideerden. Met T. A. Langedijk gaat het nu snel in de lift omhoog. Het Budapester-gambiet dat hij tegen G. L. de Haas op het bord kostte hem wel de gambiet-pion maar er stond een verzwakte witte koningsstelling tegenover. Toen De Haas bovendien ver zuimde de beste voortzetting te kiezen kwam hem dit op kwaliteitsverlies te staan. Het accurate spel stond er borg voor dat Langedijk zijn tegenstander noopte voor de achtste maal een neder laag op de scoretabel in te vullen. Een voor de altijd strijdlustige De Haas onge wone bezigheid. De tweede groep bracht nogal wat ver rassingen. Zo zag H. van Nieuwenhuizen zich door veteraan Plugboer verslagen na weer eens in grote tijdnood te zijn geko men. Het stukverlies dat in deze periode uit de bus kwam beslechtte het pleit. W. Doornenbal moest ervaren dat W. Deelder in uitstekende vorm verkeert. Een verdienstelijke overwinning bracht Deelder weer in het leidende peleton. J. A. Verlaak kwam met een gelijkspel tegen A. Zeijlmans tot een zeer verdienste lijk resultaat. De derde groep leverde een vlotte over winning op van J. L. Berkhout. P. Kramer jr., die als slachtoffer diende zag zijn fraaie positie zodoende danig ondermijnd. W. v.d. Berg en C. Donker kwamen na lange strijd een verdeling van het punt overeen. Tot een zelfde resultaat kwamen S. Kistemaker en A. A. Verkooijen. A. Schelvis moest in de vierde groep zijn meerdere in H. van Bockhooven erkennen. Maandagavond 28 december wordt de competitie in het Cultureel Centrum voort gezet. Deze beeldengroep is vervaardigd door de beeldhouwster A. M. Leenderts- Kuster iril Maastricht. De beelden zijn van brons en zijn geplaatst op een geel hardstenen onderstuk. De liggende figuur stelt Beverwijk voor toen het nog een rustige plaats was. Het rijzen de beeld is Beverwijk levendig gewor den door de snel groeiende industrie in de omgeving. voor de inrichting van het hertenkamp. De actie „Geef een hert" was financieel een succes. Een der aanwezigen bood een dwerggeit aan. Namens de directie van de Nederlandse Spoorwegen voerde de heer Wissink het woord, die vertelde dat het nieuwe station een bekroning was op de tunnelwerken en de grote bedrijvigheid van Hoogovens. Voor de te houden verkeerstentoonstelling stelde de heer Wissink een film in het vooruitzicht. De heer Van Kuyk sprak namens de di rectie van Hoogovens over de komende optoent „Het verkeer door de eeuwen". Men rekent ook hiervoor op de medewer king van alle grote bedrijven. De heer Bruinsma deelde nog mede dat het vrijwel vast staat dat op 2, 3 en 4 april in Beverwijk een congres zal worden ge houden van Voormalig Verzet Nederland, waarbij ook gerekend wordt op vele bui tenlandse gasten. Deze zullen waarschijn lijk ook komen tijdens een te organiseren voetbalwedstrijd in het Gemeentelijk Sportpark tussen een Nederlands en een Engels elftal. Verdere attracties zijn een wielerwedstrijd voor vrouwen, een beiaar dierwedstrijd, een muziekfestival en een kermis-illuminatie. Burgemeester Bruinsma deelde verder nog mede, dat het nog een geheim moet blijven door wie de officiële opening zal geschieden. Het programma van de te houden festi viteiten: 28 april; Buitengewone Gemeenteraads vergadering. 29 april: Opening Hertenkamp, opening Kinderboerderij, officiële opening station, officiële opening Verkeerstentoonstelling, receptie en vuurwerk. 30 april: „Koninginnedag" en „Burger avond". 2 mei: Optocht „Verkeer door de eeuwen heen"; Verzetscongres. 3 mei: Verzetscongres; Breestraat-Bra- derie. 5 mei: Bevrijdingsdag; Parade(?) 8 mei: Muziekfestival. Algemeen: Kermis-illuminatie, N.S. Ten toonstelling, Beelden-tentoonstelling „Scheybeek", Wielerwedstrijd voor dames, Beiaardierwedstrijd en Muziekuitvoering. coscccooccccoccoooccooc«xx>oooocoxx>coccco?ceccocccoccco WEEKABONNEMENTEN jj dienen uiterlijk op woensdag te worden 8 betaald, daar de bezorgers op donder- 9 dag moeten afrekenen. 8 Het „Weinachtsoratorium" van Bach is het werk voor de kerstdagen, juist zoals de Mattheus-Passion het voor de Lijdenstijd is. Het beslaat een gehele avond en biedt veel variatie, zodat steeds meer koren er naar grijpen. „Looft den Heer" voerde het oratorium dinsdagavond uit in de hervormde kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden voor een groot aantal toeschouwers. De totaal-indruk was evenwel toch niet even groot als na een uitvoering van de Mattheus het geval pleegt te zijn. Dat komt niet door de kleinere bezetting, maar door de aard van het Weinachts oratorium zelf. Het werk bestaat uit tal van onderde len, die lang niet altijd een organisch ge heel vormen. Er is bij het beluisteren van het oratorium dan ook geen sprake van het geboeid volgen van een dramatisch gebeuren, dat langs logische lijnen naar een climax wordt gevoerd. Bij de uitvoering door Looft den Heer bleek dit nog duidelijker dan bij andere uitvoeringen, omdat men ook de vierde cantate uitvoerde. Tegenover een impo sante inzet van het eerste deel stond nu een ingetogen einde. Overigens was het een goed idee om deze vierde cantate uit te voeren, want juist dit deel leverde en kele hoogtepunten op. Trouwens, men moet een uitvoering van het Weihnachts- oratorium altijd bezien als een uitvoering van afzonderlijke cantates, en als zoda nig was er dinsdag veel te genieten. Het zwaartepunt voor „Looft den Heer" lag deze avond bij het openingskoor. Wil lem Wiesehahri heeft enorm hard gestu deerd op dit moeilijke stuk met zijn onon derbroken melodische lijn, dat dan ook vol stuwing werd uitgevoerd. De gepro duceerde klank was echter zo massaal, dat er van de dynamische tegenstellingen minder terechtkwam dan men waar schijnlijk zelf dacht. De neiging om har der te zingen dan in de ruimte van de Hervormde kerk verantwoord was, bleek ook bij andere gedeelten nog wel eens te bestaan. Dit werd grotendeels in de hand gewerkt door het wat te luid spelende or kest. Het aandeel van het koor in het Weih- nachtsoratorium is niet zo bijzonder be langrijk. Mooie bijdragen zitten vooral ook in de derde cantate, waar „Looft den Heer" uitstekend voor de dag kwam. „Herrscher des Himmels" klonk impo sant. Het meest indrukwekkend was wel de uitvoering van het slotkoraal van de vierde cantate „Jesus richte mein Begin nen". Kon men in het begin en met na me bij „Wie soil ich dich empfangen?" nog wel eens zwakke momenten beluiste ren bij de gedeelten, die zacht moesten worden gezongen, later werd dit veel be ter. En bij het genoemde slotkoraal be reikte men momenten van pure schoon heid. Ook van de solisten kan men zeggen, dat zij groeiden in de loop van de avond. Dat gold met name voor de jonge tenor Arjan Blanken, die zijn evangelistpartij gaandeweg beter begon te zingen. Zijn aria's werden gekenmerkt door een edele toon. Prachtig was „Ich wil nur dir zu Ehren leben, een wondermooie melodie, omspeeld door twee obligaatviolen. Ar jan Blanken toonde er zijn grote lyrische mogelijkheden. Annette de la Bije zong de sopraanpar tij met een stralend geluid, al bleek zij in de duetten met de bas Laurens Bogtman toch niet geheel op gelijke hoogte.met.de ze zanger te staan. Bogtman verraadt in zijn zingen bij elke fase een bijzondere BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: P. Rem—Oosten, z., IJmui- derstraatweg 79, I.Jmuiden-Oost. J. A. HoogzaadDraaisma, z., J. T. Cremerlaan 21, Santpoort. G. MeuldijkDe Groot, z„ Kerkweg 116, Santpoort. A. TroostDe Haan, z., Venusstraat 43, IJmuiden. A. PlugHoek, z., Orionweg 67, IJmuiden. J. E. KraamerBrekveld, d., Oranjestraat 73, IJmuiden. J. E. de ChampsBijl, z., Velserduinweg 248 rd., IJmuiden-Oost. A. M. E. HilkensMulders, d., Orionweg 138, IJmuiden. H. G. Binkhorstvan Steenis, d., Tuindersstraat 119, IJmuiden-Oost. M. S. E. van der SteltSchouten, z., Tuindersstraat 119, IJmuiden-Oost. W. WargerVerbrugh, d., Planetenweg 117, IJmuiden. M. de GeusPost, d., Waal straat 142, IJmuiden. W. Sipmanvan der Linden, d., Dolfijnstraat 266, IJmuiden. J. MulderReijst, d., Wenckebachstraat 36, Velsen-Noord. E. Kok—Musk, d., Wijker- oogstraat 118, Velsen-Noord. E. I. Lang broekReinwald, d., Radarstraat 170, IJmuiden. A. E. M. FroonOudendijk, z., Lange Nieuwstraat 108, IJmuiden. OVERLEDEN: O. Zalm, 87 jr., weduw naar van E. Brand, Rijnstraat 4, IJmuiden. A. Schmidt, 70 jr., echtgenoot van M. L. Th. F. Frehe, Van Dalenlaan 61, Santpoort. G. J. van Zanten, 79 jr., echtgenoot van E. W. van den Handel, Centaurusstraat 12rd., Haarlem. A. Knegt, 57 jr., weduwe van J. de Haan, Lange Nieuwstraat 580, IJmui den-Oost. muzikale intelligentie. Zijn geluid is niet bijzonder groot, maar zijn stemvorming is voorbeeldig. De duetten van sopraan en bas waren zeer fraai, en ook dat was al een oorzaak voor de buitengewone indruk, die juist het weinig gespeelde vierde deel met zijn sopraan-bas-duetten maakte. Watty Krap toonde zich een ideaal oratorium zangeres door de volle overgave waarmee zij zong. Zij had haar zwakke momenten, maar haar aria „Schlafe, mein Liebster" was een van de hoogtepunten van uitvoe ring. Het Noordholland Philharmonisch Or kest verzorgde de begeleidingen slagvaar dig op enkele foutjes bij de blazers na, waarbij men grote steun had aan het nauwkeurige en stuwende clavecymbel- spel van Jaap Spigt. Men was echter wel vaak aan de luide kant, waar met name Watty Krap en Laurens Bogtman nog al eens last mee hadden. De totaal-mdruk kan niet anders zijn dan die van een uitvoering met vele hoog tepunten. Een tweede uitvoering zou on getwijfeld een nog wat beter resultaat hebben opgeleverd, maar ook nu mogen Willem Wiesehahn en Looft den Heer zeer tevreden zijn. met een BIJ KAARSLICHT GEDEKTE TAFEL Weihnachtsstol Kerstkrans Kersttaart met sneeuwhuisje Kerst Petit Fours Kerstgebak Boterkransjes Bestelt bij BANKETBAKKERIJ PLANETENWEG 4 TEL. 4008 De Velser Kunstkring „Voor Allen" en de jubilerende Christelijke Oratorium vereniging „Looft den Heer" gaan in 1960 in IJmuiden een prachtig programma brengen, waaraan tal van bekende kunstenaars zullen medewerken. Het Noord hollands Philharmonisch Orkest en het Rotterdams Kamerorkest komen spelen, „Looft den Heer", het Koninklijk Amsterdamse Mannenkoor „Kunst na Arbeid" en het r.k. Jongenskoor „De Zingende Klokken" zorgen voor het kooraandeel. Er worden vier avond gegeven, alle onder leiding van Willem Wiesehahn, van wie op de vierde avond ook een eigen compositie zal worden uitgevoerd, name lijk een „Kerstcantate" voor koor, alt en orgel, waarin Maria Suchèl soliste is. Alle manifestaties worden gegeven in de Her vormde Kerk aan de Kanaalstraat. Op de laatste avond zal ei onder meer „com munity singing" op het programma staan. Donderdag 31 maart wordt de Mattheus- passie gezongen door „Looft den Heer", de „Zingende klokken" en de volgende solis ten: Arjan Blanken (evangelist), Herman Scheij (Christus-partij) Annette de la Bije (sopraan), Annie Hermes (alt), David Holle- stelle (bas-aria's) en Reinier Schweppe (tenor-aria's). Jaap Spigt (clavecimbel) en Albert de Groot (orgel) verlenen tevens hun medewerking. Donderdag 20 oktober wordt er een pro gramma verzorgd door Annette de la Bije (sopraan), Aafje Heijnis (alt), Reinier Schweppe (tenor), Herman Scheij (bas), Jaap Spigt (clavecimbel), „Looft.den Heer" en het Rotterdams Kamerorkest. Op het programma staan „Adagio voor strijk orkest" van Samuel Barber, cantate „Ich habe genug" van Bach, „Gloria" van Vi valdi, „Dank sei Dir Herr" van Handel, „II re Pastore" van Mozart en „Krönungs- messe" van Mozart. Bont allerlei Donderdag 2 juni is er een interessante avond, die sterk afwijkt van de normale gang van zaken. Eerst speelt de pianist Gerard Hengeveld composities van Chopin, waarna Roos Boelsma (alt) en Gerard Hengeveld Nederlandse liederen vertolken. „Looft den Heer" zingt „Missa Choralis" van Liszt. Na de pauze vertolken Roos Boelsma en Gerard Hengeveld liederen van Schubert, Albert de Klerk speelt op het orgel de toccata en fuga in as van Bach, waarna nog volgen „Staendchen" voor vrouwenkoor, alt en piano van Schu- Advertentie VELE ATTRACTIES HEDENAVOND ENORME PRIJZEN - Aanvang 20 uur Bik en Arnoldkade 43-44 - Tel. 6564 bert en „Magnificat" voor koor en orgel van H. Andriessen. Ook het laatste concert op 22 december heeft een populair karakter. „Kunst na Arbeid", Jan Keessen, viool en Simon C. Jansen, orgel, voeren negro-spirituals uit. Diet Kloos, alt, zingt liederen met orgel begeleiding en daarna wordt „Die All- macht" van Schubert gezongen door man nenkoor, sopraan en orgel. Community- singing van kerstliederen volgt daarna. Na de pauze zingt „Looft den Heer" „Befiehl dem Engel" van Buxtehude. Jan Keessen speelt vioolwerken met orgelbegeleiding, Maria Suchel zingt liederen en daarna zingen „Looft den Heer" en de alt de „Kerstcantate" van Willem Wiesehahn. IJMUIDEN Artsen, 25 december: J. de Vries, Wjl- helminakade 78, tel. 4954; P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084; W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. 26 december: zie 25 dec. (spreekuur van 1314 uur voor noodzakelijke spreek- uurgevallen bij deze artsen). 27 december: P. Brouwer, Kon. Wilhel- minakade 79, tel. 4507; A. J. G. Wermen- bol, Maasstraat 15, tel. 6388; P. C. de Weerdt sr., Stationsweg K5, Velsen-Zuid, telefoon 4614. Apotheken, tot en met tweede kerstdag 18 uur: Apotheek Ledeboer, Kennemer- laan 80. Zaterdagmiddag van 18 uur af tot en met zaterdag 2 januari 18 uur: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403 en Apotheek Pleijler, Planetenweg 52. LEERAAR VOOR FELISENUM Wegens langdurige ziekte van mejuf frouw P. A. Bergen, lerares Duits aan het gemeentelijk gymnasium „Felisenum" te Velsen achten B. en W. het noodzakelijk gedurende deze ziekteperiode een vervan ger aan te stellen. In overleg met het college van curato ren en de inspecteur van het gymnasiaal- en middelbaar onderwijs stelt het college voor, ingaande 30 november 1959 tot het tijdstio waarop de ziekte van mej. Bergen eindigt, te benoemen tot leraar, in tijde lijke dienst, gedurende 7 lestijden per week, de heer A. Hovenkamp te Haarlem. (Verkort weergegeven) EEN BEKENDE scheepvaartmaatschappij is de n.v. tot Voortzetting van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, die werd opgericht 30 november 1936. De naam zegt het al, dat er een reorganisatie heeft plaats gevonden; de maatschappij is voortgekomen uit de in 1899 opgerichte Zuid-Amerika Lijn. Dit was de eerste rechtstreekse stoomvaartverbinding tussen Amsterdam en Argentinië. De eerste schepen werden in Engeland gebouwd: De Amstelland, Rijnland en Zaanland; in 1901 kwam de Maasland de vloot versterken. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Marjan, d. van W. Brethou- wer en C. Bras. Noëlle I., d. van L. J. A. v. Probst en C. A. Beentjes. Johanna M„ d. van H. Verhoef tn C. Kuiper. Wilhel mus P., z. van J. W. Langendijk en J. D. Quax. Lucas M„ z. van A. van der Pal en M. P. A. van de Winkel. Theodorus A., z. van J. F. Castricum en M. J. Braam. Ri chard, z. van J. Kluft en P. M. Pul. Jean- nette J., d. van J. J. Veenendaal en L. van Loenen. Laurentia H. J„ d. van J. de Haan en A. H. van Heumen. ONDERTROUWD: T. Steeg en M. A. van Egmond. GETROUWD: H. Koster en M. Leegwa ter. F. de Haan en A. Groenland. W. van Leeuwen en T. G. van Beek. OVERLEDEN: N. Schilder, oud 81 jaren, wed. van F. Kras. G. A. Bruijns, oud 26 jaren, echtg. van H. Meesman. J. M. C. Dijcker, oud 75 jaren, echtg. van P. F. Neve. F. G. M. Post, oud 25 jaren, onge huwd. W. Goester, oud 93 jaren, wedn. van C. M. Corssee. Advertentie In Kopenhagen ging de première van I landse Jimmy Sterman de hoofdrol de film „PAW", waarin de Neder- speelt. Bij de première werd Jimmy aan de Deense koningin voorgesteld. Mevrouw De Groot, De Ruijterstraat 144, is het niet eens met het kattenverhaal uit de Kruimels van vorige week. Ze schrijft het volgende. „Wat u in de Ken- nemer Kruimels over de poes in de De Ruyterstr. hebt geschreven is niet helemaal waar. Ik ontdekte maandagmorgen dat de poes van mijn achterburen in de boom zat. De buurvrouw vertelde me, dat de kat er zondagmorgen ook al in zat. Ik heb eerst aan de mannen die vuilnis kwamen opha len gevraagd waar ik wezen moest. Ze zeiden „bij het gasbedrijf". Ik ben daar dadelijk heengegaan en ze zeiden dat ze wel eens langs zouden komen. Maar wie er om zes uur 's avonds nog niet was: het gasbedrijf. Toen heb ik de dierenbescher ming opgebeld, want mijn man kon de kat ook niet te pakken krijgen. De meneer daar zei: „ik kan er ook niets aan doen, ik ga morgenochtend naar het gasbedrijf, dat heeft ladders". Het arme beestje moest dus nog een nacht in de boom zit ten. 's Morgens was er geen dierenbe scherming (waarvoor mijn hartelijke dank) en toen is er om elf uur een naar het politiebureau gegaan. Ik zei dat ik er al werk van had gemaakt maar toch blij zou zijn als een ander ook eens wat deed. Er is nooit een mens op komen dagen, geen politie, geen gasmannen. Tenslotte heeft de kat het gewaagd op het dak te springen, waar het dier ook niet af kon. Gelukkig heeft een jongen de kat tenslotte in veiligheid kunnen brengen. Het was dinsdags twaalf uur."

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7