Meerderheid in Tweede Kamer voor bezitsvormingsplannen Gruwelijke mishandeling van vierjarig jongetje uw huis van morgen „Nationale kerstsalon" in Arti et Amicitia Het financieel beleid in de Eerste Kamer besproken Brug ingestort in Rotterdam Regeling beroepsgeheim sociale werkers gevraagd Vier doden in het verkeer Bezoek 99 P. v. d. A. wenst inkotnengrens voor het sparen met premie van het rijk Tegen echtpaar uit Voorthuizen thans vijf jaar geëist „Geval-Bergen is een waarschuwing voor alle gemeenteraden" WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 9 1 l onze interessante expositie: Ierse „Friendship" maakt noodlanding bij Glasgow Fotösalons bekijken het 'moet me maar eens van het hart is in wezen een taaie en uitputtende bezig heid. Dat is geen gebrek aan waar dering voor de or ganisatoren van der gelijke tentoonstel lingen, noch voor het geëxposeerde werk, maar louter het con stateren van een ervaringsfeit. Een mans-fotoshows, mits van beperkte omvang en goed gehalte, daarvan kan de ware liefhebber met volle teugen genieten. Maar monster - evenemen ten zoals onze jaar lijkse salons met vele honderden foto's ge ven beslist teveel van het goede. Ik heb het tenminste altijd een onmogelijkheid ge vonden, meer dan een halfuur achtereen geconcentreerd en critisch foto's te be kijken, vooral als vrijwel al die platen een ander motief, een andere techniek en een persoonlijke visie belichamen. Dat eist van de beschou wer een voortduren de geestelijke „om- schakeling", die dode- lijk-vermoeiend is en aldus het gevaar met zich brengt dat men door de bomen het bos niet meer ziet. Dat geldt het spijt me dat ik het zeggen moet ook voor de 21ste kerst salon („Bondssalon") van de AAFV, die zondag in het Amsterdamse Arti geopend is. Duim 250 bromides, geselecteerd uit een kleine 900 inzendingen (arme jury!), is ditmaal de oogst en de lezer zal het me dus hopelijk niet kwalijk nemen, als ik hier en daar maar een greep uit deze veel heid doe. Daar is in de eerste plaats do hoofdprijswinnaar J. Bokma, een Amster damse reportagefotograaf, die met zijn geestige schaduwbeeld van twee giraffen, hierbij afgebeeld, de zilveren AAFV- bokaal veroverde. Volkomen terecht naar mijn smaak, want echte fotografische hu mor is zo zeldzaam, dat haar schaarse representanten best, eens met de hoogste salonlauweren mogen gaan strijken, zoals dat dan nu gebeurd is. Afgezien van de voorbeeldige techniek is het overigens zeker geen „moeilijke" plaat: u en ik had den haar ook kunnen maken, als wij het slechts zo gezien hadden. Waarmee maar weer eens bewezen is dat visie alles is in de fotografie en dat zelfs (of misschien: juist) het eenvoudigste motief nog een frappante plaat kan opleveren als men oog voor lijnwerking en licht- en scha duwspel heeft. Een sprekend voorbeeld daarvan'is ook de foto (no. 52) van ir. G. den,Butter uit Schiedam, wiens hele motief bestond uit twee wasknijpers aan een bedauwde was lijn met als achtergrond de vage silhouet ten van huizenblokken. Het klinkt absurd, dat men met zulke simpele ingrediënten een foto vol sfeer en spanning kan op bouwen, maar gaat u het resultaat maar zien: een bijkans monumentale composi tie, die er direct uitspringt. Bewuste „bewegingsonscherpte" is even eens een dankbaar fotografisch uitdruk kingsmiddel en een tijdlang zelfs een wilde rage geweest, waarbij alles en ieder een te pas en te onpas in surrealistische vaagheid afgebeeld werd. Welke fasci nerende effecten er bij een verantwoord gebruik van deze onscherpte te bereiken zijn tonen onder meer de bewegingsstudie van een springende hond van de Haar lemse BNAFV medaillewinnaar S. Kees man en de bijzonder suggestieve plaat van wegglijdende rails, uit een rijdende snel trein gemaakt. De „abstracten" zijn verzameld op een wandje links vooraan in de grote zaal. Er zijn vele bizarre probeersels bij, maar ook een paar boeiende composities, bijvoor beeld een sterk ritmitsch patroon van bladmotieven („artisjokken"), dat onzes inziens wel een eervolle vermelding ver diend had. Het andere uiterste vormen de genrestukjes, de naturalistische land schappen en de stillevens, die ook nu weer in groten getale en veelal voortreffelijke drukkwaliteit aanwezig zijn. Dat geldt ook voor de geijkte moderne architecto nische motieven als witte gevels met bal- konneties, „fotogenieke" trappen, inte- -ieurs met jalouzieën en wat dies meer zij knap uitgewerkt, maar te vaak gezien om nog bijzonder te kunnen boeien. Portret- werk van gehalte is er minder dan op de vorige Kerstsalon, zelfs de „candids" van de geliefde nozem- en clochardtypen ont- •fX'.vD Dinsdagavond omstreeks kwart over ze ven is de meest zuidelijke van de twee over de Parksluizen te Rotterdam liggen klap- bruggen, nadat zij voor twee passerende schepen open was geweest, neergestort. De bovenbouw werd wel geheel verwron gen. Er hebben zich geen persoonlijke on gevallen voorgedaan. De brug was bijna dicht toen de linker- hoofdligger brak, waardoor het. contrage wicht werd losgerukt en het brugdek ver boog. Het dagelijks best-uur van de Vereniging van Ambtenaren bij de Kinderbescher ming, de Reclassering en de Sociale Dienst Gevangeniswezen heeft er bij de minister van Justitie op aangedrongen, het beroepsgeheim van de maatschappe lijke werkers bij de wet te regelen. In een telegram aan de minister zegt de vereni ging, verontrust te zijn door het bevel tot gijzeling van een maatschappelijke werk ster, dat onlangs is gegeven. In het tele gram wordt aangedrongen op een wette lijke regeling, waardoor de maatschappe lijke werkers van het verschoningsrecht gebruik kunnen maken, indien zij zich hiertoe in geweten verplicht voelen. breken bijna geheel op het appèl, hetgeen na alles wat wij de laatste tijd op dit ge bied te aanschouwen kregen, nauwelijks een verlies genoemd kan worden. De ma cro (dichtbij) fotografie daarentegen is bij zonder sterk vertegenwoordigd, onder an dere met een prachtige meer clan levens grote plaat van een libel door de Haar lemmer dr. W. Kruyt, die in de afdeling kleurendia's ditmaal opnieuw een bronzen AAFV-plaquette in de wacht sleepte. De „erewand" in de grote zaal wordt ingenomen door een keurcollectie bro mides, „gomdrukken", fotografieken en carbro-kooldrukken van H. Berssen- brugge, de in mei overleden pionier dei- vaderlandse lichtbeeldkunst. Zij bewijzen, dat het werk van „Bers" qua visie en com positie nog geenszins verleden tijd is: het uit 1938 daterende dubbelportret bijvoor beeld zou zo uit een avantgardistencollec- tie gelicht kunnen zijn. De - kleurendia's hebben wij alleen in hun lichtkastjes kunnen zien, waardoor een beoordeling vrijwel onmogelijk is. Verheugend is, dat de bekende bonte „vakantiedia's" goeddeels plaats gemaakt hebben voor belangrijker, minder „docu mentaire" motieven. De hoogste eer werd hier verworven met een serie bijzonder fraaie „abstracten" door de heer J. Krom, die echter, vanwege zijn functie als voor zitter van de A.A.F.V., de bijbehorende zilveren bokaal niet-heeft. willen aan vaarden. Samenvattend kan men zeggen, dat de Kerstsalon 1959, afgezien van de nu een maal onvermijdelijke kwantitatieve over daad, de moeite van een bezoek zeker loont, al zal men er weinig exceptionele uitschieters ontmoeten. De tentoonstelling is geopend tot 3 januari; de dia's worden geprojecteerd op 23, 24, 28, 29, 30 december en op 2 januari. Herman Croesen Dinsdagavond verloren te Eibergen twee mensen als gevolg van een ernstig verkeersongeval het leven. Een personen auto reed met grote vaart van achter op 'n in dezelfde richting rijdende met twee paarden bespannen en met bomen beladen wagen. Een der bomen drong door de per sonenauto heen. Zowel de bestuurder van de auto, de 74-jarige heer F. W. Tervoert uit Winterswijk, als de naast hem zit tende 79-jarige heer E. Aarnink, even eens uit Winterswijk, was op slag dood. De derde inzittende, die achter in de auto zat, werd slechts licht gewond. Uit het po- litie-onderzoek is gebleken, dat de hout wagen de vereiste verlichting voerde. De heer Tervoert was oud-veearts, oud directeur van het abattoir te Winterswijk en bestuurslid van diverse verenigingen en stichtingen. In Amsterdam is de 55-jarige wielrijder L. Caspers dinsdagavond bij een aanrij ding op de Nieuwe Hemweg om het leven gekomen. De wielrijder was onvoorzichtig de weg overgestoken en werd aangereden door een bestelauto. De bestuurder van deze auto remde zo krachtig, dat zijn wagen na de botsing een halve slag omdraaide en op de linker helft van de rijweg tegen een per sonenauto botste. De bestuurder van deze personenauto, de 54-jarige heer L. Herfst uit Amsterdam, liep een beenbreuk;, ge kneusde ribben en een hersenschudding op. In een ziekenhuis te Bergen op Zoom is het derde slachtoffer van het auto-onge val, dat zondagavond op de Wouwsestraat- weg bij Bergen op Zoom gebeurde, over leden. Het is de 37-jarige J. W. A. Jan vier uit Bergen op Zoom. Hij zat naast de bestuurder van de vrachtauto welke door een Belgische auto frontaal werd aangere- Advertentie 99 Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Een grote meerderheid in de Tweede Kamer heeft gisteren in beginsel haar in stemming betuigd met de bezitsvormings plannen van het kabinet-De Quay. Alleen de woordvoerders van de P.v.d.A. en de P.S.P. hadden bezwaren. „De plannen maken geen einde aan de toeneming van vermogens in de hogere vermogensklas sen," zei de heer Den U y 1 (P.v.d.A.). „Een betere bezitsvorming," betoogde hij „kan niet tot stand worden gebracht zon der dat de regering voor een betere her verdeling van bezit neemt en geeft, neemt van de rijken en geeft aan de armen. De bezitsvorming, verklaarde de heer Van der Veen (P.S.P.) maakt de rij ken rijker en de armen armer. De rechts grond voor het „beroven" van de rijken ontging de heer Geertsema (V.V.D.) en de heer. Koersen (K.VJP.) herin nerde er aan dat de heer Den Uyl in 1958 nog in de Kamer had verklaard dat de voornaamste bron van bezitsvorming toch inkomen uit beroepsarbeid zal blijven. Het sparen met een premie van het rijk moet worden gebonden aan een in komensgrens, bijvoorbeeld tienduizend gulden per jaar. zei de heer Den Uyl. Dat is voor de F.v.d.A. een onmisbare voor waarde, evenals de beperking van het De Eerste Kamer begon gisteren met de algemene financiële beschouwingen over de begroting 1960. Voorzitter mr. J. Jonkman bracht tevens het vrijgezellen belastingtarief, de verlenging van de tij delijke belastingmaatregelen en de fusie maatregelen inzake naamloze vennoot schappen in discussie. Tien sprekers meld den zich in eerste instantie voor deze be schouwingen van wie als eerste mr. G. van Hall (P.v.d.A.) op het spreekge stoelte kwam. Hij keerde zich tegen pro- pagandaleuzen over te hoge belastingen en belastingverlagingen, afkomstig, naar hij zeide, van rechtse elementen. Hij was bezorgd over deze aandrang tot belasting verlaging tegen de achtergrond van de kostbare overheidstaken, die nog wach ten als krotopruiming en investeringen voor de scholenbouw, waterstaatswerken verkeersverbindingen, tunnels, Deltawer ken en Lauwerszee. Hij wijdde voorts aan dacht aan de steeds slechtere positie der lagere overheden, speciaal van de ge meenten en hoopte, dat het leningbeleid van het rijk dat van de gemeenten niet zal doorkruisen. Mr. R. P o 11 e m a (C.H.U.) vroeg naar een financieel beleid op lange termijn. In 1960, met zijn vele onzekerheden zullen de teugels nogal strak moeten worden aangehaald. Prof. mr. H. J. Hellema (A.R.), of schoon critiek hebbende op onderdelen, kon over het algemeen met het gevoerde beleid wel instemmen. De voor- en nade len afwegend van een schoksgewijze ofwel geleidelijke huurverhoging met compen saties zei hij, dat hij liever de geleidelij ke weg had gezien Prof. Hellema wierp mr. Van Hall op het punt van belastingverlaging tegen, dat de controlerende taak van het parlement op de staatsfinanciën uiterst moeilijk is. Er is geen maatstaf voor de rentabiliteit van overheidsdiensten. Voorts werpen sub sidies en kunstaankopen moeilijk te beant woorden vragen op. „Ons ontbreekt de overtuiging, dat de overheid het altijd be ter doet". Daarom acht hij limitering van publieke diensten zeer gewenst. De belas tingdruk hier te lande zal mede bepalend zijn voor onze positie in een vrije Europe se markt. Mr. Ph. C. M. van C a m p e n (K.V.P.) zei, dat door het handhaven van de tijde lijke belastingmaatregelen mogelijk is gebleken voor I960 meer uit te trekken dan in 1959. Hii zag daardoor voor de toekomst perspectief voor belastingverlaging en vroeg de kapitaalmarkt meer armslag te geven en daarbij net sparen te bevorde ren, ter verwezenlijking van bezitsvor ming. Hij drong aan op een wettelijke rege ling voor de toegang der gemeenten op de kapitaalmarkt. Voorts informeerde hij of het nieuwe belastingtarief voor vrijgezel len de verzekering geeft, dat de belas ting op het gecombineerde inkomen van twee samenwonende ongehuwden niet lager zal zijn, dan dat van twee werkende gehuwden. Hij brak voorts een lans voor een gesplitst tarief voor de gehuwde wer kende vrouw. De komende belastingwetten zullen zijns inziens gericht moeten zijn op bezitsvorming en bevordering van wel vaart. Het was mr. J.d e Wilde (V.V.D.) lie ver geweest, indien bij de verdeling der sociaal-economische portefeuilles ook de liberale groep in de regering betrokken was geweest." Het conjuncturele klimaat was zijns inziens op het ogenblik minder geschikt voor een ook door hem begeer de vrijere loonvorming. Hij wilde niets we ten van een belasting op vermogensver meerdering en was van mening, dat in een hausse een investeringsaftrek overprikke lend zal werken en dat een belastingvrije geblokkeerde reservevorming voor een tijd van baisse een prikke' tot investeren zal zijn. Een controle daarop zal mogelijk zijn. Prof. dr. H. J. Witteveen (V.V.D.) be handelde het conjuncturele aspect van de begroting. Hij wees er op, dat de eerste uitgaven uit het ouderdomsfonds ten behoeve van de weduwen- en wezenverzekering 173 mil joen gulden zullen vergen. Dit bedrag, ge voegd bij de te verwachten stijging der uitgaven vanwege de droogteschade, de huurdeblokkering en de ambtenarensala rissen, dreigt 'n inflatoir effect te hebben, omdat het totaal reeds de te verwachten stijging van het nationaal inkomen bena dert. Een rechtvaardig aandeel voor ar beiders in de stijgende welvaart wenste ook prof. Witteveen. Hij was echter be ducht voor prijsstijgingen, die ten nadele van de arbeiders zullen zijn. vooral zolang de bezitsvorming voor hen nog geen resul taat afwerpt. Hij waarschuwde tegen on evenwichtige handelingen, die de waarde vastheid van het geld kunnen aantasten. Ir. H. Vos (P.v.d.A.) waarschuwde vóór 1960 vooral tijdig de investeringsaftrek af te remmen teneinde overbestedingen te voorkomen. Enig conjunctureel gevaar zag hij ook in de ontwikkeling van de bouw markt. Naar de mening van ir. Vos zal men bij een hoge graad van werkgelegenheid al tijd met een vrijere loonpolitiek in de misère komen. De huurverhoging van 1 april 1960 zal zijns inziens op een conjunctureel ongun stig tijdstip komen. De heer L. Seegers (C.P.N.) was van oordeel, dat zolang er geen zekerheid van evenwicht tussen produktie en con sumpties. het voorgenomen financiële be leid gevaarlijk is. spaarbedrag waarover een extra rentepre mie wordt verleend. Maar een groot be zwaar vond de heer Den Uyl toch, dat een belangrijk deel van de arbeiders niet kan sparen zonder het gezin te kort te doen. Hij vroeg zich af of het wel geoorloofd is die arbeiders met een fikse premie aan te moedigen tot sparen. Een rechtvaardi ging van het premiesparen zou echter kun nen zijn dat de kleine spaarders, die thans genoegen moeten nemen met een gerin gere rente dan de grote spaarders, door een premie ook een hogere rente krijgen. Daarom hoopte de heer Den Uyl een eind- weegs met de te zijner tijd uitgewerkte regeringsplannen te kunnen meegaan. De plannen van de regering zijn 'een goed begin, verklaarde de heer Van M a s t r i g t (C.H.U.). Als de voorgeno men maatregelen in werking treden, zei de heer Koersen (K.V.P.), zullen be langrijke stappen zijn gezet op het gebied van de bezitsvorming. Ook de heer H a- zenbosch (A.R.) betuigde zijn in stemming, ook met het denkbeeld van een inkomensgrens, over de hoogte waarvan hij zich echter niet uitsprak. Het bevorderen van individuele bezits vorming noemde de heer Geertsema (V.V.D.) uitermate belangrijk, maar als noodzakelijke aanvulling van collectieve bezitsvorming. Het stelsel van collectieve sociale voorzieningen raakt voltooid. Dat beschermt de mens tegen de gevolgen van ziekte, ongevallen, ouderdom enz. Dat is goed. Maar laten we nu onze krachten er op richten het individu zelf sterker te ma ken. Daarvoor zal moeten worden ge streefd naar een loonpeil, waarbij het in derdaad mogelijk is om te sparen. Een be langrijke voorwaarde voor sparen is ook de handhaving van waardevast geld. Staatssecretaris Schmelzer zei in zijn antwoord dat sparen niet alleen een sociaal belang is, maar ook een econo misch belang voor de toekomst van ons land, dat veel moet investeren voor het scheppen van werkgelegenheid. Als de heer Den Uyl bezit van de rijken wil af nemen, wordt er dan niet te gemakkelijk voorbijgegaan aan een motivering van rechtvaardigheid? En als de belastingen nog meer zouden worden verzwaard, zou dan de werkgelegenheid niet in gevaar komen? Voorts memoreerde de staatssecretaris dat de heer Den Uyl nog dit jaar in een politiek tijdschrift heeft geschreven, dat voor het levenspeil van de arbeiders niet de inkomensverschillen belangrijk zijn, maar de verhoging van de algemene wel vaart. Men kan van mening verschillen over de hoogte van de inkomensgrens, die bepa lend is voor het kunnen deelnemen aan het sparen met een premie van het rijk. Maar daarover zal nog advies worden ge vraagd bij de Sociaal-Economische Raad. Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken is tevens de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie ter sprake ge komen. Met uitzondering van de heer C. i. van Majtngl (CH.U.) J. M. den LM (P.v.dA) Geertsema (V.V.D.) hadden alle sprekers er op aangedrongen min of meer dwang toe te passen voor het totstandbrengen van P.B.O.-organen. Als een minderheid de totstandkoming tegenhoudt, moet de regering de zijde kiezen van de meerder heid, concludeerde de heer A a n t j e s (A.R.). Dwang wilde staatssecretaris Schmel zer echter niet toepassen, al groeien de P.B.O.-organen traag. De regering blijft vertrouwen, zei hij, dat het bedrijfsleven zelf initiatieven zal nemen om tot instel ling van meer bedrijfschappen te gera ken. Het totnutoe gevoerde beleid wordt in grote trekken voortgezet. Het was reeds ver over het middernachtelijk uur toen de Kamer deze begrotingsdelen goedkeur de. Onder zeer grote belangstelling is voor de rechtbank in Utrecht de behandeling begonnen van de zaak tegen de 31-jarige fabrikant Joh, D. uit Voorthuizen en zyn 31-jarige echtgenote Joh. C. van der L. Beiden worden verdacht van zware mishande ling, de dood ten gevolge hebbende, van de ruim vierjarige Hette L., het zoontje van mevrouw Van der L. In de uitvoerige dagvaarding, die tegen beiden werd uit gebracht, worden zü ervan beschuldigd het kind meermalen te hebben geslagen en getrapt, terwyl het in een ondervoede toestand en in slechte lichamelijke conditie verkeerde. Het jongetje werd, aldus de dagvaarding, herhaaldelijk in een met koud water gevulde teil of wasmachine geplaatst en tegen het lichaam getrapt. Ook werd bij deze mishandeling vaak een stuk hout gebruikt. Op vele plaatsen kreeg het kind verwondingen en bloeduitstortingen, onder andere in de hersenen, aldus de dagvaarding. Het kind overleed op 17 juni van dit jaar, ten gevolge van een hersenschudding. Aanvankelijk leverde Hansje, zoals het kind werd genoemd, geen moeilijkheden op. Hij was een half jaar oud toen ver dachte met Hansje's moeder trouwde. Vol gens zijn verklaringen zou hij erg op het kereltje gesteld zijn geweest. Later, toen er een broertje van hem in het gezin was opgenomen, begon het kind lastig te wor den. De fabrikant meende dit met geweld te moeten beteugelen. Het kind werd ge dwongen urenlang rondom de zandbak achter het huis te lopen, het kreeg brood met zout of mosterd en bovendien veel slaag en schoppen. Tien dagen voor 17 juni, de dag waar op het kind overleed, werd het door verdachte D. ernstig geschopt, omdat Hansje overdag sliep en 's nachts de verdachte en zjjn vrouw wakker hield. Op 17 juni was het kind, dat in de keuken moest slapen, gewikkeld in een deken en aan handen en voeten gebonden, 's morgens nat. De ver dachte haalde het uit de deken, nam het over de knie en sloeg het met een stuk hout tot bloedens toe op het zit vlak. Het ventje moest zich daarna aankleden, maar kon niet meer op zjjn benen staan. Verdachte bracht het weer naar bed en gaf het een paar lepels bessenjenever. Tegen de avond is het kind overleden. De verdachte zag het verkeerde van zijn handelingen nu nog niet in. Het kind zou „uit In een dinsdavond gehouden raadsver gadering van Bergen heeft de waarnemend burgemeester mr. H. J. Wytema naar aan leiding van het per 16 december aan de burgemeester, dr. W. Huygens. verleende eervolle ontslag enkele opmerkingen ge maakt van persoonlijke en bestuursrechte lijke aard. Hij stelde dat dr. Huygens niet eigener beweging zijn zetel zou hebben verlaten als het tussen hem en de raad gerezen conflict niet zo'n nasleep had ge had, want dr. Huygens hield van zijn ambt en van Bergen, voor welke gemeente hij nog veel tot stand had hopen te brengen. Wat het conflict tussen dr. Huygens en de gemeenteraad betreft, betoogde spre ker. „dat de met algemene stemmen aan genomen motie een wapen was van grotere scherpte dan de raad voor ogen stond; scherper ook dan de raad in meerderheid zelf wenste te hanteren. „Door dit niet tijdig te onderkennen heeft de raad de burgemeester en de mens Huygens een leed aangedaan, dat hem diep heeft ge troffen en gekwetst. Men kan dit niet rechtvaardigen", aldus spreker, „door te zeggen dat politiek een hard bedrijf is, want het ambt van burgemeester is geen politieke functie. Bovendien komt het aan geen gemeenteraad in Nederland toe, te tornen aan het grondwettelijk koninklijk prerogatief, de burgemeester te benoemen of te ontslaan. Had dr. Huygens in zijn gevoelens van eerbaar mens geraakt niet zelf bij herhaling ontslag gevraagd, dan zou zijn ambtsperiode niet door een votum van de raad zijn beëindigd". „Dit mogen al die Nederlandse ge meenteraden bedenken, die zouden kunnen menen dat dit einde van de Bergense controverse voor hen de deur zou openen om zich te ontdoen van een hun onwelgevallige burgemeester, ook al heeft deze beleidsfouten ge maakt. Niet de raad is tot oordelen geroepen, doch alleen de Koningin, voorgelicht door haar minister en haar commissaris in de provincie." Mr. D. Sluis (A.R.), die in de bewuste Ver gadering van 29 september afwezig was en nadien verklaarde dat hij nimmer voor de motie zou hebben gestemd, hoopte dat in deze gezagscrisis spoedig een wending ten goede zou komen. Hij zei: „Al had dr. Huygens tekortkomingen, hij is on rechtvaardig behandeld door de bewuste motie, die vele raadsleden achteraf be treuren". Dat dr. Huygens na een dertien jarige bestuursperiode zonder afscheid heengaat noemde de spreker bijzonder hard voor een man die altijd met energie en toewijding de belangen van Bergen heeft gediend. Mr. Sluis sloot zich aan bij het ministe- rieële oordeel over de vertrekkende burge meester en meende namens een groot deel der bevolking van Bergen te spreken, als hij de heer en' mevrouw Huygens dank bracht voor hetgeen zij voor Bergen heb ben gedaan. GLASGOW (UPI) Een Fokker „Friendship" van de Ierse luchtvaart maatschappij „Air Lingus" heeft dinsdag avond bij Renfrew, in de omgeving van Glasgow, een noodlanding moeten maken. Geen der 41 inzittenden kreeg letsel Het toestel was juist uit Glasgow naar Dublin vertrokken toen de motor aan bak boord afsloeg. wraak" onzindelijk zyn geweest, zo vertelde hy voor de rechtbank. De president zei hoofdschuddend :"„U schijnt nog altijd niet in te zien, dat dit geen behandeling voor een kind is". De verdachte verweerde zich met de opmer king, dat hij en zijn vrouw nachten achter elkaar niet konden slapen, waarop de president repliceerde, dat wanneer men een kind heeft, men verplicht is daar zo goed mogelijk voor te zorgen. Brood met mosterd De moeder van het kind, die vervolgens werd gehoord, ontkende van de mishande ling op 17 juni te hebben afgeweten. Ze zei echter wel geweten te hebben van de vroegere mishandelingen. Zelf had zij het kind meermalen getrapt en het in een wasmachine met koud water gestopt, om het op deze wijze van zijn onzindelijkheid af te helpen. Zij trachtte vol te houden dat Hansje niet anders behandeld was dan de andere kinderen, maar kon geen nadere uitleg geven over de kwestie van de vreemdsoortige broodbelegging. Volgens haar zou het jongetje graag brood met mosterd hebben gegeten, wat de rechtbank maar moeilijk kon aannemen. Wat de sectie uitwees De getuige-deskundige, dr. J. Zeldenrust, die sectie op het lijkje had verricht, be schreef diverse ontvellingen en bloeduit stortingen aan armen, hoofd en benen, voorts een bloeduitstorting in de schedel holte, welke duidde op een hersenschud ding en diverse bloedingen in de hersen vliezen, een en ander als gevolg van de inwerking van uitwendig geweld. Het kind was broodmager en zat vol blauwe plekken, aldus getuige. Dr. Zeldenrust kon echter geerr concrete aanwijzingen omtrent -de. oorzaak van de hersenbloeding geven. Deze kan volgens hem te wijten zijn zowel aan een slag met een hard voorwerp als aan vallen op de grond. Hij achtte het mogelijk dat het kind gevallen is ten gevolge van de eerder ondergane mishandeling. De psychiatrische rapporten die over beide verdachten waren uitgebracht, con cludeerden dat D. in sterk verminderde mate toerekeningsvatbaar moet worden geacht, terwijl zijn vrouw de feiten ver minderd moeten worden toegerekend. „Een tvpisch-hysterisch persoon", aldus de des kundige. Hij meende dat zij niet in staat is geweest, het snel opeenvolgend aantal kinderen geestelijk en lichamelijk te ver werken. Arts: Niets gemerkt Door de verdediging waren vier getuigen a décharge opgeroepen. Een huisarts uit Voorthuizen beschreef Hansje als een kind met een afwijkende structuur. Van mis handeling had hij nooit iets gemerkt. Een andere arts, die op 17 juni werd geraad pleegd, verklaarde dat hij de doodsoorzaak niet heeft kunnen vaststellen en daarom geen verklaring voor de burgerlijke stand had afgegeven. Requisitoir De officier van Justitie begon zijn requisitoir met de opmerking: „Dit is vrijwel de ernstigste zaak wat betreft on menselijkheden en gruwelijkheden die ik in mijn loopbaan heb meegemaakt". Hij meende, dat het causaal verband tussen de mishandeling van het kind dat in ondervoede toestand verkeerde en de dodelijke afloop zeker aanwezig is. Beide verdachten achtte hij schuldig aan mis handeling, de dood ten gevolge hebbende. Eis De officier wilde er rekening mee houden, dat D. in sterk verminderde mate toe rekeningsvatbaar is. Voor de vrouw noem de hij het bezwarend, dat zij haar eigen kind heeft mishandeld. Alle factoren tegen elkaar afwegende, meende de officier tegen beide verdachten vijf jaar gevangenisstraf te moeten eisen, voor verdachte D. met af trek van voorarrest. Voorts voor beiden voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering. Pleidooien De raadsman van D.,_ schetste in zijn pleidooi uitvoerig de achtergronden en om standigheden. De moeilijkheden thuis zou den, volgens hem. te vermijden zijn ge weest als het kind in een inrichting was geplaatst, maar hiervan heeft verdachte geen werk gemaakt omdat dan de familie van de vader van het kind in de zaak zou worden betrokken. Volgens pleiter is de moeder de drijf veer tot verdachte'» houding geweest. Zij wordt in het rapport een onbetrouwbare, hysterische en infantiele persoonlijkheid genoemd met een geldingsdrang. Ook zou het zijn debiele broertje herhaaldelijk heb ben geplaagd wat een geprikkelde stem ming in het gezin opriep. Pleiter drong aan op een gecombineerde straf met psychiatrisch toezicht. De raadsvrouwe van de moeder vond dat er geen sprake van mishandeling geweest was, maar alleen van „strafmaatregelen". Op grond hiervan concludeerde zij tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging voor haar cliënte. Uitspraak 5 januari.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9