Alleen kunnen indirecte belastingen nog verhoogd worden Rijkspolitiemannen lieten zich omkopen met geld Fa, B. ENGELENBERG Bijzondere lustrumviering van vijfde mei naast jaarlijkse herdenking Franse Nationale Vergadering keurt de schoolwet goed Een jaar gevangenis geëist tegen twee wachtmeesters van verkeersgroep Krupp betaalt de Joodse dwangarbeiders Moord en zelfmoord in Groningen TWEEDE KAMER Meningsverschil over de betekenis van belastingvrije cultuurreserve '.r-'. -i 71 Eine Baussenlandsche Brief 13 BfÊiletÉ VERKOOP SIKKENS LAKKEN Sabena kreeg de eerste „straalclipper" thuis Minister Zijlstra in Eerste Kamer: Wirtschaftlich - De Gaulle zou gedreigd hebben niet dictatuur Lord Halifax overleden DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) „De mannen die als wachtmeesters der Rijkspolitie met eervolle opdrachten, zo als het begeleiden van koninklijke bezoe kers, werden belast, hebben het vertrou wen dat hun superieuren in hen stelden, ernstig beschaamd". Dit zei de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank gistermiddag in zijn requisitoir te gen drie van de vijf wachtmeesters van de Verkeersgroep Amsterdam, die be schuldigd worden van het aannemen van giften van verkeersovertreders, tegen wie zij dan geen proces-verbaal opmaakten. Tegen de 45-jarige wachtmeester eerste klas M.P. en diens jongere collega, de 25-r jarige II. de H., eiste hij een gevangenis straf van een jaar met aftrek. De 41-ja- rige wachtmeester eerste klas H. van O., die door de officier een „meelopertje" werd genoemd, hoorde tien maanden met aftrek tegen zich eisen. De officier hield rekening met het feit, dat de mannen uit de politiedienst zullen worden ontslagen. De terechtzitting, die werd bijgewoond door de districtscommandant en dirige rend officier der Rijkspolitie overste H. A. van Steenis, leek kort na het middaguur een spectaculaire wending te zullen ne men. „Het is bijzonder moeilijk een dui delijk beeld van de zaak te krijgen. Ik acht de instructie hoogst onvolledig en ik over weeg deze zaken naar de rechter-commis- saris terug te verwijzen", merkte de pre sident op na een langdurig maar vrij ver ward getuigenverhoor. „Ik ben het volkomen met u eens", viel de officier hem bij. Het was de grijze strafpleiter mr. T. Muller Massis, die een compromis voorstelde: „Verwijst u de zaak terug naar de rechter-commissaris, maar stelt u de verdachten dan voorwaar delijk in vrijheid. Deze mensen mogen niet de dupe worden van de gebreken in de in structie". De officier maakte hiertegen bezwaar en na in raadkamer te zijn geweest, deelde de president mede dat de rechtbank „niet zonder aarzeling" had besloten het ver dere verloop van de zitting af te wachten. Een van de belangrijkste getuigen was een reclame-adviseur J.P. uit Blaricum, die in de nacht van 1 op 2 september op de rijksweg nabij Muiden door een pa trouillewagen van de rijkspolitie tot stop pen werd gedwongen, omdat hij vol gens zijn eigen verklaring wegens ver moeidheid met zijn auto een „slinge rende beweging" had gemaakt. Automobilist gechanteerd? Een van de beide wachtmeesters had de heer P. naar diens antecedenten ge vraagd. Toen bleek dat hij op de Firato werkte, kreeg hij te horen: „Dan ver dient u zeker wel veel, he". De heer P. werd verboden zelf te rijden. Een van de politiemannen bracht de auto toen naai de woning van de heer P., waar een ge sprek plaatshad dat veel weg had van chantage. Volgens P. eisten de wacht meesters een transistor-radio of „des noods" geld. De heer P. die zijn autosleu teltjes en zijn rijbewijs had moeten afge ven, trachtte de mannen eerst te lijmen met vrijkaartjes voor de Firato, maar be taalde ten slotte 150 gulden. Wachtmees ter P. bescheef hij als „iemand die mij aan de S.S. deed denken". De verdachte echter verklaarde, dat de heer P. zelf was begonnen, hem geld voor een radio aan te bieden. „Ik had een zwak moment en ik heb het aangenomen". Het geld deelde hij met zijn collega's, De H. en Van O. De verklaring van de heer P. stond ech ter niet alleen. Een andere getuige, de autohandelaar en logementhouder F.U. uit Alkmaar, riep uit: „Meneer de pre sident, ik kom liever een hongerige wolf in de wildernis tegen dan deze man". Hij doelde op P., die samen met. verdachte De H. vader en zoon O. op de rijksweg Utrecht-Amsterdam had aangehouden, toen deze 's nachts per auto ondex-weg waren naar huis. De verlichting bleek niet Advertentie Doelstraat'3? - Haariem Tel. 15232 PRETTIGE KERSTDAGEN in orde, maar de heer O. kon tegen beta ling van tien gulden „van alles afkomen". Voorts was er een Amsterdamse auto sloper, die met een oud wagentje van de Utrechtse automarkt op de rijksweg werd aangehouden en met acht a negen bekeu ringen werd bedreigd. Hij betaalde 25 gul den aan de wachtmeesters. Een Alkmaarse uitvoerder bracht de zaak aan het rollen door luidkeels te mop peren over de twee wachtmeesters, die hem op de Utrechtseweg hadden aange- torffen met een woonwagen, welke de maximum toegelaten lengte overschreed. Nadat de agenten de gegevens voor een proces-verbaald hadden genoteerd, ac cepteerden zij dertig gulden. Deze getuige zei: „Zij hebben er niet rechtstreeks om gevraagd, maar ik kreeg duidelijk de in druk dat het om geld te doen was". „Roofridders" „Ik vind het roofridders", merkte de president op. De officier zei in zijn x-equi- sitoir dat de wachtmeesters het vertrou wen in het opsporingsapparaat hebben ondermijnd. Hij meende dat de mannen zeer vrij waren en vooral 's nachts vrij wel geen controle kregen. De aard van de dienst brengt mee dat er nogal eens een sigaar of sigaret of soms geld wordt aan geboden door dankbare automobilisten voor wie de agenten als een soort wegen wacht zijn opgetx-eden. Anders wox-dt het, aldus de officier, wanneer men geld gaat vragen voor geconstateex-de overtx-edin- gen en een proces-verbaal achterwege laat. De officier merkte nog op dat het met de criminaliteit onder de politieamb tenaren nogal losloopt. In de laatste zes jaren zijn 127 ambtenaren veroordeeld wegens verduistering en dergelijke. Van hen behoorden er slechts twee tot de po litie. Bij vijf geseponeerde gevallen was er een van een politieambtenaar. De ver dedigers van de drie verdachten vroegen allen om invrijheidstelling bij de uitspraak. De raadsman van P. dx'ong aan op ver volging van de, zoals hij het uitdrukte, omkopers. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. De zaken tegen twee ande re wachtmeesters der rijkspolitie zijn voor onbepaalde tijd aangehouden. (Van onze correspondent in Bonn) De 52-jarige Alfx'ied Krupp von Bohlen und Halbach en de organisatie voor Jood se aanspraken op Duitsland te New Yox'k hebben een overeenkomst gesloten, die voorziet in een betaling van vijfduizend mark elk aan Joodse gevangenen van concentratiekampen, die tijdens de nazi- tijd als dwangarbeiders in de KruDnfabrie ken hebben moeten werken. Krupp stelt voor deze schadevergoeding in eerste in stantie een bedx-ag van zes miljoen mark ter beschikking, maar is, indien nodig, be reid tien miljoen max*k uit te keren. De overeenkomst is door de officiële Joodse instanties in de bondsrepubliek met instemming ontvangen. Van de zijde van Krupp is meegedeeld dat men gele den onrecht wil vergoeden. Het akkoord kwam tot stand 14V2 jaar na het einde van de oorlog en IIV2 jaar na dat Alfried Krupp te Neurenberg werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf als oorlogsmisdadiger omdat in zijn wapen- en munitiefabrieken zovele dwangarbeiders hadden moeten werken. Krupp werd in februari 1951 vrijgelaten. Sedertdien voert hij een taai en succesvol gevecht om de opbouw van zijn industrië le keizerrijk, waarin hij tot dusver is ge slaagd. Van de hem opgelegde geallieer de verplichting om zijn staal- en kolenon- dernemingen te verkopen, zal bij voor beeld niets komen ondanks een verzet in Frankrijk en Nederland. Daartegenover is Krupp allengs bezig door aankopen van andere bedrijven zijn geconcentreerd be zit, waarvan hij de absolute alleenheerser is, uit te breiden. Omstreeks acht uur woensdagavond is de 23-jarige dochter Anna H. in de ouder lijke woning aan de Oude Bleekerstraat te Groningen doodgestoken door een 43-jari- ge Gx'oningse hoogleraar in de natuur kunde, die na zijn daad vergif ingenomen schijnt te hebben. In de vooi'avond de ouders van het meisje waren uit vervoegde de hoog leraar zich aan de woning van het meis je, waar hij een onderhoud met haar had. Het slachtoffer was fysisch analyste op hetzelfde laboratorium waar de hoogle raar werkte. Zij hebben gedui'ende enige tijd een relatie onderhouden. Nadat deze verbroken was, verloofde het meisje zich met een jongeman. Het is niet duidelijk met welk doel de dader zich gisteravond naar de Oude Bleekex'stx'aat begaf. Wel is bekend, dat noch het wapen waarmee de moord werd gepleegd (een beitel), noch het gif, uit het huis afkomstig is. Toen de oudex's van het meisje tegen kwart over acht thuiskwamen vonden zij slechts het stoffelijk overschot van hun dochter en de stervende hoogleraar. De heer H. meldde het gebeui'de aan de po litie. De dader overleed op weg naar het Academisch ziekenhuis. Deze week is de eerste van een serie van vijf door de Sabena bij de Boeingfabrie- ken bestelde Boeing 707-straalpassagiers- vliegtuigen in Brussel afgeleverd. De toe stellen zullen worden gebruikt voor de lange afstanden naar de Verenigde Sta ten, Canada, Belgisch Kongo en Zuid-Afri- ka. De maatschappij overweegt tevens de Boeing Intercontinental volgende zomer in dienst te stellen op de lijn New York- Brussel-Moskou, waarvoor New York op een afstand van 13 uur zal komen te lig gen van de Russische hoofdstad. Dinsdag vliegt het nieuwe toestel naar Leopoldville, voor de training van de be manning, die het nieuwe toestel zal bestu ren. Belgisch Kongo werd voox-namelijk wegens de gunstiger weei'somstandighe- den als trainingsplaats gekozen. Daar bovendien de wex'kzaamheden aan de nieuwe landingsbaan van 3460 meter op „Brussel-nationaal" nog niet geheel zijn voltooid, zal de 4700 meter lange baan van Leopoldville de meest gunstige condi ties bieden voor de opleiding van het vlie gend personeel. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begi'oting van Algemene Zaken is gisteren in de Twee de Kamer weer de viering van de bevrij dingsdag op 5 mei ter sprake gekomen zonder dat nieuwe gezichtspunten Werden geopend. Minister-president De Quay herinner de er aan dat in 1953 de Stichting van dc Arbeid had besloten voox'taan op 30 april vrij te geven, maar niet op 5 mei. In 1955 is de bevrijding toch weer met een vrije dag gevierd, omdat het een lustrum be trof. Daarom heeft px'of. De Quay er ook voor geijverd dat op 5 me' 1960 weer al gemeen een vrije dag wordt gegeven. Zijn pogingen daartoe zijn tenslotte gelukt. Er bestaat echter geen zekerheid, dat over vijf jaar op de bevrijdingsdag weer vrij af wordt gegeven. Maar prof. De Quay verklaarde dat de X'egering wil vasthou den aan een bijzondere vijfjaarlijkse vie ring naast een jaarlijkse herdenking van de bevrijding. Groter Delft De Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen waardoor 3.700 ha. van Schipluiden met ongeveer 335 inwoners overgaat naar Delft. Voorts zal de Bi'assex'skade te Rijs wijk tot Delft gaan behox"en. Delft moet geholpen worden, zei de heer Scheps (P.v.d.A.), en aan de „hulp op afbetaling" moet een einde komen. De uit breiding van Delft is ten volle verant woord, oordeelde de heer Verkerk (A.R.). Ook de heer A1 b e r i n g (K.V.P.) betuigde zijn instemming, hoewel hij zich afvroeg of de ovei'gang van weidegebied naar Delft beslist noodzakelijk is om re creatieruimte te scheppen. „Mijn oordeel is," antwoordde minister Toxopeus, „dat Delft eldex's niet voldoen de terrein heeft voor de aanleg van sport velden. Voor een stad met in de toekomst 120.000 inwoners is ruime recreatiegele genheid nodig. Als het weidegebied bij Schipluiden zou blijven, zou voor dc stads bevolking de mogelijkheid ontbreken tot actieve recreatie. Voorzover thans valt te overzien is de uitbreiding van Delft voor een aanmerkelijkk aantal jaren voldoen de, want het is een behoorlijk fox-se maat regel." Lauwerszee Enige dagen geleden heeft de minister van Verkeer en Waterstaat het advies ontvangen van de Raad voor de Water staat over het al of niet inpolderen van de Lauwerszee. Dit deelde minister-pre sident De Quay in de Tweede Kamer mee. Het is de bedoeling, dat. de minister van Verkeer en Waterstaat een nota over de ze kwestie aan de Tweede Kamer zal doen toekomen alvorens in januari of februa ri de begroting van Verkeer en Waterstaat zal worden behandeld. De ministèx'-presi- dent wist niet of het advies gunstig is, maar hij hoopte dat een oplossing moge lijk zal blijken die vreugde wekt. Professor De Quay deed zijn medede lingen in antwoord op vx-agen van de heer Vondeling over verklaringen van de minis ter-president in Parijs tegenover de Ame rikaanse minister Herter. Aan journalis ten in Parijs heeft prof. De Quay gezegd dat de regering nog geen beslissing heeft genomen over vex-hoging van de defensie uitgaven, omdat er vele andere plannen en wensen oestaan, die grote uitgaven ver gen, zoals onderwijs, het Deltaplan, de Zuiderzeewerken, de aanleg van wegen en kanalen en de Lauwerszee. Zolang hier over geen beslissing is genomen, kan ook nog geen beslissing vallen over verhoging van het defensie-plafond. Alleen in dit verband heeft de ministex--president de Lauwerszee genoemd. Voorzitter Kortenhox-st zei in een toe spraak vóór het Kamerreces dat de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid hem heeft medegedeeld zijn uiterste best te zullen doen om de uitbreiding van het Kamergebouw met een nieuwe vleu gel aan de zijde van de Hofweg nog in de eerste maanden van 1960 in het geheel van zijn bouwprogram in te voegen. In parle mentaire stijl betekent dat bijna een toe zegging. De jaarlijkse wedloop met de tijd bij de begrotingsbehandeling heeft de Tweede Kamer weer verlox-en. Het is niet gelukt vóór Kerstniis de begrotingen van Ver keer en Waterstaat, Buitenlandse Zaken, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid als mede die van Nieuw-Guinea, af te hande len. Bovendien zijn niet afgehandeld de begrotingen van het Zuiderzeefonds, het Gemeentefonds, de P.T.T., het Staatsvis- sershavenbedrijf, het Scheepvaartfonds en de Staatsdrukkerij. De Tweede Kamer zal dinsdag 26 janua ri weer bijeenkomen. Achtereenvolgens zullen dan aan de orde komen de nog niet behandelde begrotingsöxÉwerpen en kort daarna de goedkeuringswet van de Bene lux Economische Unie. In de Eerste Kamer heelt de minister van Financiën gisteren geantwoord op de algemene financiële beschouwingen over de begroting 1960. Hij zei, dat om de ontwikkeling van de overheidsuit gaven samen met een matiging van de belastingdruk op conjunctureel verant woorde wijze binnen het raam van de nationale middelen te houden, een be leid op wat langere termijn nodig is. Binnen zeer afzienbare tijd, aldus mi nister Zijlstra, zal het kabinet zich met een oriëntatie op langere termijn bezig houden. Voor 1960 venvacht hij een toeneming van vijf percent in de ver schillende bestedingscategorieën. Voor bedrijfsinvesteringen en voorraad vor ming wordt daarvan een onevenredig deel opgeëist tenvijl het overschot op de lopende x-ekening van de betalingsbalans met eenzelfde deel terug zal lopen. Normaal gesproken zou de consumptie relatief in een oplopende conjunctuur bij de investeringen moeten achterblijven. Dit zal volgens verwachtingen in 1960 ech ter niet het geval zijn, waardoor de begro ting 1960 nog maar net door de beugel kan. Uiterste waakzaamheid blijft gebo den. Met betrekking tot de consumptie staat de regering de loonpolitiek ter be schikking. Stijging van de consumptie houdt nauw verband met de loonstijging. Indien het prijsniveau van consumptiegoe deren stijgt betekent dat in eex-ste instan- Minister Zijlstra tie een verlichting van de spanning tus sen middelen en bestedingen, omdat de werkelijke consumptie er door wordt ge drukt en de middelen van het investeren de bedi'ijfsleven alsmede de belastingmid delen daardoor toenemen. Dit voordeel zou echter te duur gekocht zijn, omdat daar weer loonclaims op zouden volgen. De ont wikkeling zou daardoor weer verschei*pt worden. Gewaakt moet dus worden tegen cumu latie van bestedingen in gezinnen en be drijven, anders loopt het mis, zoals dit in 1956-57 het geval was. De motoriek zoekt de minister in de bestedingen van de gezinnen. „Geen inflatoire impuls" Op grond van zijn berekeningen meent prof. Zijlstra, dat de rijksuitgaven in 1960 geen inflatoire impuls zullen uitoefenen. Voor 1959 is een inflatoire impuls van 300 miljoen berekend ten opzichte van 1958. Daarnaast kweekte het rijk een liquida tieoverschot van 500 miljoen, waarvan 200 miljoen aan de Bank voor Neder landse Gemeenten ten behoeve van con solidering van kortlopende leningen afge staan werd. Bij monetaire analyse zou men zeggen, dat het rijk in 1959 inflatoir is geweest. Op •'•éV -1. rV: .1- ja bauen -. 7' 77 - Herousgeber; v 1NSIITUT FuR 8AUF 0RSCHUNG fV HANNOVER Een prachtig staaltje van verkooptechniek in welke kunst onze Oosterburen altijd meesters zijn geioeest heeft een Duitse uitgeverij geleverd. De hierbij afgedrukte brief kwam dezer dagen in de brievenbus van een Haar lems architect, die zich ongetwijfeld heeft afgevraagd of deze vorm van aanbeveling wel met de nodige zorg bij de Duitse firma was afgeleverd. Origineel is het natuurlijk wel maar duidelijk allerminst. Men oor- dele zelf! IHR ZEICHEN IHR SCHREIBEN VOM UMVP ZE IC HEM iisawDae*«ÖM9r 1959 Hooggeachte Architectl In onze door technische ontwicheling en voormitgang gestempelde eeuw, word het zelp voor de specialist studs mocoelijken en by- drovender op alle vragen en problemen van zyn beroepsleven direct een antwoord te finden. Eet Tijdschrift han tJ hinbij helpen. "Wirtschaftlich Banen" Uitgegeven door het Instituut voor Bouwonderzoek te Hannoverbe richt het over alle onderzoeken en resultaten, over gedeeltetijke resultaten en voorstellen e» inzechten sich de praktijk voor de praktijk. De omvang des onderwerpen is, zoo als U nit het bijgevoegte inhouds overzicht tot me toe verschenen exemplaren kunt zien, zeer nitgebuid. Wij gelooven dat een eng kontact met het "Bouwenderzoek" ook voor de architect, het van belang zou hunnen zijn. 11 wirtschaftlich Bauen (Economisch Bouwen) verscheint iedere twede maad; de 6 aflerveringen per jaar kosten hfl. 9.^5 (inclu sief versendporto) Wij noodigen U vriendelijk uih ook een abonnement te nemen en ver zoeken U, uw wenschen op de bijgevoegde bestelkaart aan ons mede te delen. Wij zouden ons verheugen "Wirtschaftlich Bauen" ook in Uw Diensten te stellen. Mede Vriendelijke Aanbeveling, "Wirtschaftlich Bauen" Buit'w*^ndse - Afdeling langere termijn echter is men geneigd te zeggen, dat rijk deflatoir is geweest, om dat de effectuering van het financiële be leid pas in 1960 merkbaar zal worden. De reële impulsen van de begroting 1960, me de bezien in het licht van de te verwach ten groei van het nationaal inkomen en de te verwachten stijging van de particulie re bestedingen geven de minister het ver trouwen, dat de noodzakelijke balans be houden blijft. Gemeenten in eonjunctuurpolitiek betrekken Prof. Zijlstra zei te hopen, dat de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten door de nieuwe wettelijke maatx-egelen verbeteren zal. Het zal zijns inziens nodig zijn de financiering der gemeenten mede te betrekken in conjuncturele manipula ties. Gezien de stijging van het nationaal inkomen in verhouding tot de stijging der uitkeringen uit het Gemeentefonds meen de hij te kunnen stellen, dat de gemeenten aan hun trekken zijn gekomen, zij het dan in redelijkheid gezien, want niet alles dat gewenst wordt, kan door de volkshuishou ding worden opgebracht. Naar de mening van de minister hebben de gemeenten een redelijk deel van de beschikbax-e financië le koek gekregen. Een /erheugende vooruitgang noemde minister Zijlstra de daling van het ver schil tussen de bruto vlottende schuld en de nog niet opgenomen gecontracteerde leningen. Dit verschil bedroeg op 1 janua ri 1958 nog 1,5 miljax'd gulden en was be gin november 1959 nog slechts 160 mil joen gulden ondanks een netto kapitaalex port in dit tijdsbestek. De minister achtte het rentegamma thans nog onmisbaar, doch zag op betrek kelijk korte termijn verandering hierin toch wel noodzakelijk. Hij hoopte spoedig eens met de financië le beheerders der grote gemeenten aan de conferentietafel te gaan zitten om een op lossing te zoeken voor de financiële pro blemen van rijk en gemeenten samen. De belastingen Sprekende over het vrijmaken van mid delen om belangrijke overheidstaken te kunnen vervullen zei prof. Zijlstra, dat hierbij uitsluitend gedacht kan worden aan de indirecte belastingen. Het veld der di recte belastingen is volledig afgegraasd. Het is onmogelijk de hogere inkomens ver der te belasten, ook al omdat dan uitwijk manoeuvres, b.v naar Zwitserland, plaatshebben. Maar ook de middengroe pen zijn zodanig belast, dat daarvoor be zitsvorming en sparen onmogelijk worden. Ook aan de voet is de loonbelasting reeds hoog. Staatssecretaris Van den Berge heeft hierna nogmaals de diverse aspecten van de belastingdruk belicht, mede in ver band met een vrij kapitaalverkeer in de E.E.G. De druk mag niet hoger zijn dan in de ons omringende landen. Over het instellen van een belasting vrije conjunctuurresexwe in een hausse periode zeide hij, daarvan niet te hoge verwachtingen te hebben. Uit een oog punt van conjunctuurbeheersing heeft men een dergelijke maatx-egel niet nodig. Met oxcccc&yyyyx&xyxyxjyxx/yyx&yyyyyyyyyyyzyxyyxoo&xfyy) WEEKABONNEMENTEN 3 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÖOCCOOCOK>MOOXOCCCCCCCCCOOCCOCCOXCCOCXXXX>OOCCCCCOaXO afremming van investeringen door het schorsen van de investeringsaftrek heeft men de zaak voldoende in de hand. Hij wees voorts op de minder goede ervax-in- gen met een dergelijke maatregel in Zwe den. Het doel van een dergelijke regeling van anticipatie op toekomstige investerin gen kan gemakkelijk omzeild worden. Winsten beleggingsmijen In het kader van het beleid naar bezits vorming zal het wellicht mogelijk zijn de winsten van de te vormen beleggingsmaat schappijen voor kleine spaarders iets an ders te behandelen dan winsten onder het huidige belastingstelsel behandeld wor den. Deze maatschappijen zijn in dit op zicht bepaald niet uitzichtsloos, zo ver klaarde de staatssecretaris. In de Nederlandse conceptie worden de inkomsten van werkende gehuwden als ge zinsinkomen beschouwd. Daarmee houdt ook weer de kinderaftrek verband. De af trek voor de gehuwde werkende vrouw blijft gehandhaafd. Het ongehuwdentarief Of nu in bepaalde gevallen na de verla ging van het vrijgezellentarief de som van de belasting van het inkomen van twee werkende gehuwden hoger zal zijn, dan wanneer zij in ongehuwde staat ieder voor zich inkomstenbelasting betalen kon de staatssecretaris niet zeggen. Hij achtte dit ook niet relevant, omdat de verlaging het tarief voor ongehuwden betreft. Bij de replieken kwam de heer Derk- sen (K.V.P.) verklaren, dat hij en enke le andere leden van de K.V.P.-fractie hun stem niet kunnen geven aan de regeling van het belastingtarief voor vrijgezellen, indien zij niet de uitdrukkelijke verzeke ring krijgen, dat bij gelijke inkomens de totale belasting van twee wex-kende onge huwde samenwonenden niet lager zal zijn, dan die van twee werkende gehuwden. Prof. Witteveen stelde tegenover de bezwaren van staatssecretaris Van den Berge tegen vorming van belastingvrije conjunctuux-reserves door het bedrijfsle ven in een tijd van voorspoed, dat grote voordelen hieruit bij recessie kunnen voortvloeien. Juist dan dienen additionele investex-ingen van beslissend nut te zijn. Het effect bij recessie te deblokkeren re- sex-ves ten behoeve van investeringen acht te px-of. Witteveen groter dan dat van een investeringsaftrek. Ofschoon aan de Zweedse reserveringsmethoden bezwaren gekleefd hebben, is het deblokkeringsef fect in het recessie-jaar 1958 in dat land goed geweest. Nadat minister Zijlstra nog enige ver duidelijkingen over het gevoerde en te voe ren financiële beleid had gegeven, gaf staatssecretaris Van den Berge nogmaals een exposé over het verlagen van het be lastingtarief voor ongehuwden. Deze ver laging' is het primaire onderwerp. Er is geen relatie met het bestaande tarief voor gehuwden en de onderhavige verlaging voor ongehuwden. Dit sluit echter niet uit. dat bij nieuwe belastingvoorstellen de kwestie van samenwonende werkende ge huwden en van werkende ongehuwden niet nader bekeken zou kunnen worden. De wetsvoorstellen werden zonder hoof delijke stemming aanvaard met de aan tekening, dat de heer Derksen (K.V.P.) zijn stem niet aan de belastingverlaging voor vrijgezellen heeft kunnen hechten. De voorzitter besloot de vergadering met het aanbieden van zijn beste wensen voor de Kerstdagen en het nieuwe jaar. PARIJS (UPI) De Franse Nationale Vergadering heeft vanochtend vroeg de schoolwet met 427 tegen 71 stemmen goed gekeurd. De wet is een „compromis" be treffende grotere staatssubsidie aan bij zondere scholen. 54 „deputé's" onthielden zich van stemming of namen niet aan de stemming deel. In Parijs gingen de laatste weken geruchten dat presideixt De Gaulle de Nationale Vergadering zou ontbinden wanneer het ontwerp niet werd aangeno men. Ongetwijfeld zijn deze geruchten van invloed geweest op de uitslag van de stemming. Overigens is de positie van pre mier Debré niet versterkt. De socialisten, met een hecht anti-clerikale traditie, zijn feller dan ooit in de oppostitie en dichter bij de communisten gekomen. Onder druk van de conservatieven amendeerde de regering het oorspronke lijke ontwerp met de toevoeging: „de staat zal de vrijheid van onderwijs in particulie re instellingen x-especteren". Het oor spronkelijke ontwerp voorzag namelijk in een zekere mate van controle op het leer plan. „Wij leven niet langer tegen het ein de van de negentiende eeuw", aldus De bré, „toen de staat tegen het geloof streed om staat te zijn". De px-emier vex'dedigde het ontwerp als waarnemer voor de minis ter van Nationaal Onderwijs, André Boul- loche, die was afgetreden naar aanleiding van de kwestie van de subsidiëring van het confessionele onderwijs. Voor hij tot het kabinet-Debré toetrad, was Boulloche lid van de socialistische partij, waarvan het bestuur hem tijdelijk royeerde. De af getreden minister meende zich met de lin ker vleugel van het pax'lement solidair te moeten verklaren. De liberale minister van Industrie, Jeanneny, heeft laten we ten dat hij vei-moedelijk spoedig het voor beeld van Boulloche zal volgen. Door deze nieuwe opx-akeling van de schoolkwestie aldus onze correspondent, moet vooral De Gaulle mateloos geërgerd wox'den. Hij heeft zijn ministers en, over hun hoofden, het parlement nog eens ge waarschuwd en herinnerd aan zijn bezwe ring einde vorig jaar dat Frankrijk nu een laatste experiment met het democrati sche stelsel begonnen was. Mochten, zo heeft het staatshoofd het vuur nog wat dichter aan de schenen van zijn ministers gelegd, de zeden en gewoonten van de vierde republiek nu ongeremd over de vijfde republiek vaardig worden, dan zal de noodzaak onder ogen moeten worden gezien de bestaande instellingen opnieuw te wijzigen. De generaal, ofschoon zelf overtuigd en gelovig rooms katholiek, is het ook op dit punt geenszins met de rechtse partijen eens, die nu het onderste uit de clericale kan willen hebben. Inderdaad staat eer biediging van het neutrale of laieke onder wijs als eerste artikel beschreven, ook in de grondwet der vijfde republiek. En de berichten uit het hele land over felle beto gingen, die vaak met botsingen met de po litie en tegenstanders gepaard gaan van de zijde der linkse partijen, rechtvaardi gen de vrees dat van die kant een aanran ding van die leken-grondslag der vijfde re- publiek niet zonder meer aanvaard zal worden. In dat licht moeten ook de woor den worden beschouwd, die premier Mi chel Debré gisteren in de kamer heeft ge sproken om de rechtse partijen tot mati ging van hun eisen op te wekken. (Reuter) De kans bestaat dat De Gaulle het Franse volk zal vragen hem de macht te geven in belangrijke zaken, die de buitenlandse en binnenlandse politiek betreffen, drie jaar zonder het pax'lement te regeren, als de regering nog langer mocht worden gedwarsboomd bij haar pogingen om wetten snel aangenomen te krijgen, zo is in welingelichte kx'ingen vernomen. Als De Gaulle hiertoe mocht besluiten zal er een volksstemming worden gehou den om de tijdelijke machtsconcentratie in handen van De Gaulle en de regering te bekrachtigen. Definitief De Franse Senaat heeft in derde lezing de begroting voor 1960 met 116 tegen 101 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de socialisten en communisten. De MRP ont hield zich van stemming. De begroting voor 1960 is nu definitief goedgekeurd. LONDEN (Reuter) Lord Halifax die in de jaren 1938 tot 1940 minister van Bui tenlandse Zaken van Groot-Bx'ittannië on der Chambexiain was, is woensdag in de ouderdom van 87 jaar te Londen overle den. Onlangs had hij een heupbeen gebro ken, waarvoor hij een operatie onderging. Twee jaar geleden publiceerde Lord Hali fax, die ook onderkoning van India (1926- 1932) is geweest en ambassadeur in Was hington, zijn gedenkschriften over de tijd van zijn ministerschap. Lox'd Halifax werd minister van Buiten landse Zaken, toen Anthony Eden na me ningsverschillen over de toegevende poli tiek van Chamberlain jegens Hitier af trad. In 1937 was hij Lord Privy Council in de regex-ing-Chamberlain geworden. Kort nadien begaf hij zich naar Berchtes- gaden voor een onderhoud met Hitier dat echter niets opleverde.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13