Protesten tegen vrijlating van oorlogsmisdadigers Geen verdere verhogingen van discontovoet gewenst HET WEER De lonen in de lederwarenindustrie Bernard Haitink gevraagd als opvolger van Dorati Nieuwe aanvraag voor t.v.-reclame Stammenoorlog in Kasai: 8 doden Beziimiiigspaeze Overeenstemming bereikt Geen wittemaar een natte kerst Opklaringen Reuzen tanker Alton Jones kreeg sleepboothulp Initiatief van NOTU- „publiekbladen9 De conjuncturele ontwikkeling in de E.E.G. Koning Boudewijn in Elisabethstad In de krant van heden: Het woord is aan DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 45 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Van Joodse en inzonderlijk van Zionis tische zijde dient zeer nadrukkelijk en zeer ernstig te worden geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlandse regering ernstig overweegt enkele in Nederland en naar Nederlands recht gestrafte oorlogsmisda digers het verdere uitzitten van hun straf hier te lande kwijt te schelden. Deze oor logsmisdadigers zullen toestemming krij gen naar Duitsland te gaan, hetgeen in feite hun invrijheidstelling betekent", zo schrjjft de redactie van „De Joodse Wach ter" in het jongste nummer van dit orgaan van de Nederlandse Zionistenbond. „Enige der mannen, wier vrijlating thans overwogen wordt, hebben zich op zodanig gruwelijke wijze aan de Joden, dat wil zeggen aan het Joodse volk, vergrepen, dat het Zionistische plicht is de stem te ver heffen, nu deze vrijlating aan de orde komt. Er is niemand in Nederland, Jood of geen Jood, die niet weet wat een Aus der Fünten en een Lages misdreven heb ben. Het gaat hier om mannen die dui zenden en tienduizenden de dood hebben ingezonden, op het enkele motief dat zij Joden waren. Men kan in dit verband van vergevingsgezindheid niet meer spreken. Het Joodse volk in Israel en daarbuiten heeft getoond, dat het gezond begrip heeft en dat het een streep kan zetten onder wat gebeurd is. Indien het individueel niet ver geet, kan het collectief en individueel met Duitsland en met de Duitsers van een nieuw Duitsland spreken en verkeren. Een dergelijke houding kan tegenover het zwaarste type misdadiger niet aangeno men worden. Men laat een duizendvoudige moordenaar niet meer los, als er zelfs maar de allergeringste kans is, dat hij weer vrij in de maatschappij komt. Het kwijtschel den van zelfs maar één dag van de hun door de Nederlandse rechter opgelegde De te Utrecht gehouden buitengewone ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Lederwaren- en Kofferfabrikan ten heeft haar goedkeuring gehecht aan het door beide partijen, betrokken bij de CAO voor de lederwarenindustrie, door onderhandelingen verkregen resultaat. Dit betekent een verhoging van 5 percent 6 cent) van het basisloon voor manne lijke werknemers van 23 jaar en ouder en daarenboven een verwerking van de huurcompensatie 1957 tot 6 cent boven het basisloon (uurloon) voor vorenvermelde groep van werknemers. De uurlonen voor vrouwelijke werkne mers van 23 jaar en ouder werden gesteld op 70 percent van die der mannelijke werk nemers van 23 jaar en ouder, terwijl de jeugdlonen verhoudingsgewijs werden op trokken (met behoud van dezelfde verschil percentages tot de 23-jarigen). De voor stellen, die terugwerkende kracht hebben tot 1 november 1959 .en zullen gelden tot 28 februari 1961, zijn ter goedkeuring voorgelegd aan het College van Rijksbe middelaars. Advertentie Wij wensen TJ prettig Kerstfeest Parfumerie Jung, Kennemerlaan 73 (Van onze weerkundige medewerker) Evenals in de afgelopen twaalf jaar zullen wij 't ook mi zonder een witte Kerst moe ten doen. De officiële Duitse verwachting voor december, had ons trouwens reeds een natte maand in het vooruitzicht ge steld. Nat is december evenwel nog niet door dat de eerste helft van deze maand droog bleef. Toch zijn er de komende week maar een paar depressies nodig of december is in onze omgeving wèl een natte maand. Ook de gemiddelde temperatuur van de ze maand is boven normaal. Tydens de kerstdagen blijft het sterk ivisselvallig weer met buien en opklarin gen. Een depressieloze Kerst wordt het wellicht niet want een nieuwe depressie die gisteren langs Newfoundland trok, is al boven het midden van de Oceaan aan gekomen. Gejaagd door een krachtige bo venwind trekken de regenfronten snel naar West-Europa, zodat ivij tijdens de kerst dagen nog wel wat nattigheid en af en toe veel wind mogen vertvachten. Vorst kom.t alleen ten oosten van de lijn Polen-Oost- zee-Finland voor. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TÉC 13439 LeiöSÈSTrtAAt (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 A MERRY CHRISTMAS Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. straf voor mensen als Aus der Fünten en Lages is niet alleen een zeer gevaarlijk experiment voor de maatschappij, het is daarenboven nog een belediging voor het Joodse volk. Niet voor dat handjevol Ne derlandse Joden alleen, die door mannen als Aus der Fünten en Lages zozeer ge trapt zijn, dat zij verder trappen bijna niet meer voelen, maar voor het ganse Joodse volk, waartoe dat handjevol Nederlandse Joden ook behoort. Geen volk heeft ver gevingsgezindheid gepredikt voordat de Joden dit predikten. Maar ook geen volk heeft gerechtigheid gepredikt, voordat de Joden haar in het hart van hun levensbe schouwing plaatsen. Nog kan het vreselijke kwaad verhoed worden. Mogen zij in wier handen de be slissing ligt, wel weten en zich ervan be wust worden, dat er ogenblikken zijn, waarop er niet getwijfeld kan worden en dat er voornemens zijn, die nimmer mogen worden uitgevoerd", zo besluit het redac tionele artikel in „De Joodse Wachter". Het Protestcomité Vrijlating Oorlogsmis dadigers heeft eveneens een protest doen horen. Het heeft, zo verklaart het, met ont steltenis en diepe verontwaardiging ken nis genomen van de overwegingen der Nederlandse regering tot eventuele vrij lating van de oorlogsmisdadigers Lages, Aus der Fünten en Kotalla. Het stemt in met de inhoud van het telegram dat door het Nederlandsche Auschwitz-Comité aan de minister van Justitie werd gezonden: „Laat deze schanddaad niet plaatsvinden. Eisen onverbiddelijke handhaving van de aan hen opgelegde straf, in naam van men selijkheid en recht." Het comité is ervan overtuigd, dat iedere rechtgeaarde Nederlander zich met de in houd van dit telegram zal verenigen. Het roept een ieder op zijn stem te verheffen „tegen de vrijlating van deze nationaal- socialistische beulen, aan wier handen het bloed van duizenden onschuldige mannen, vrouwen en kinderen kleeft". Het comité vraagt adhaesiebetuigingen te zenden aan mevr. H. Latastervan Hall, Spaarndammerdijk 677 te Amsterdam. Met het protest van het comité hebben onder anderen hun instemming betuigd: M. Andriessen. beeldhouwer te Haarlem, C. Basart, graficus, Dr. J. Bastiaans, ze nuwarts, Han Bentz van den Berg, toneel speler, allen te Amsterdam, Dr. L. N. H. Bunt, conservator te Maartensdijk, Me vrouw Fie Carelsen, toneelspeelster te Den Haag, Mevrouw W. E. CortsMarrée te Hilversum, Jan Elburg, dichter te Amster dam, Mej. D. de Haas, onderwijzeres Jood se School te Amsterdam, Dr. P. F. van Heerdt, bioloog te Utrecht, Mevrouw G. HilversVos, letterkundige te Bilthoven, Mevrouw A. M. A. Hospers—Jansen, lerares Praediniusgymnasium te Gronin gen. Dr. A. Kessen, directeur-bibliotheca ris Rijks Universiteit te Leiden, Ds. K. H. Kroon, Ned. Herv. predikant te Amster dam, Hildo Krop, beeldhouwer te Amster dam, Ger. Lataster, kunstschilder te Am sterdam, Mr. J. C. W. Massink, directeur Nutsspaarbank te Doetinchem, Mevrouw T. MengeOversteegen te IJmuiden. Me vrouw J. MoreuSprietsma, oud-gevange ne Ravensbrück, te Amsterdam, Dr. Th. C. Oudemans, directeur N.V. Landgoed Scho- venhorst te Putten. J. Soetendorp. Rabbijn Lib. Joodse Gemeente te Amsterdam. Theun de Vries, letterkundige te Amster dam, Dr. Victor E. van Vriesland, letter kundige te Amsterdam en E. de Wilde, directeur Gem. Museum te Eindhoven. O"cccocccooccccccccocccoccocx>occco3^cccococccccococcccc^ Het volgend nummer van ons blad. zal verschijnen op maandag 28 december a.s. Wij wensen onze lezers een in alle opzichten goed kerstfeest. DE DIRECTIE ÖX>K>»3<X3C>30COOCC03COOOCOCCCC<XXXXXCCCCCCC<X>OCCCCCCCOCC Aan de Nederlandse dirigent Bernard Haitink is de vaste functie aangeboden van eerste dirigent van het Minneapolis Symphony Orchestre U.S.A., in welke functie hy de opvolger zou worden van An- tal Dorati, die aan het eind van dit seizoen zijn functie bij dit orkest neerlegt. Ber nard Haitink heeft dit aanbod thans in overweging. De sleepboot Zwarte Zee van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft woensdagavond de met ernstige machine- schade in de Zuid-Atlantische Oceaan ronddrijvende Liberiaanse reuzentanker W. Alton Jones (76.000 ton) bereikt en om 21 uur 55 een trosverbinding tot stand ge bracht. De tanker bevond zich toen 800 mijl ten zuidwesten van Freetown. Mensen van alle gezindten in Hille- gom zingen tezamen hun kerstliederen. Enkele jaren geleden werd het initia tief tot zo'n gemeenschappelijke kerst- zangavond genomen. Het bleek dat vele inwoners zich de zuilen, rangen en standen vergetend gezamenlijk op het kerstfeest wilden voorbereiden. Volgens de nog korte traditie verenig den zij zich woensdagavond weer in de grote zaal van „Treslong" om te zingen en te luisteren naar het kerst evangelie. Enige grote uitgeversmaatschappijen uit de groep van de zogenaamde „publiek bladen" van de Nederlandse Organisatie van Tijdschriftenuitgevers NOTU (dit zijn onder meer de geïllustreerde fa miliebladen, de vrouwenweekbladen en en kele „opiniebladen") die tezamen meer dan twee miljoen abonnees bedienen, heb ben een aanvrage tot zendvergunning bij het departement van O. K. en W. inge diend om, indien het tot reclame in de te levisie mocht komen, de exploitatie van deze reclame-uitzendingen te verzorgen. Het ligt in de bedoeling van deze uitge vers, in zeer nauwe constructieve samen werking met de bestaande omroepvereni gingen en met eventueel andere belang hebbenden tot een hiertoe dienstige ex- ploitatiemaatschappij te komen. Dit wordt medegedeeld in een naar aanleiding van de zendtijdaanvrage uitgegeven commu niqué. In de aanvrage hebben de betrok ken uitgeversmaatschappijen duidelijk doen weten, dat zij reclame in de televi sie niet noodzakelijk en zelfs ongewenst achten. „Het is in Amerika en Engeland geble ken, dat juist de „publiekbladen funeste gevolgen van televisiereclame ondervin den, zelfs zo dat vele van dergelijke bla den ten gronde zijn gegaan," aldus 't com muniqué. „Indien echter de regering on verhoopt toch reclame in de televisie in voert, achten de uitgeversmaatschappij en de bestaande omroeporganisaties, c.q. de Nederlandse Televisie Stichting, naar haar aard aangewezen om de exploitatie van deze uitzendingen mede te verzorgen, te meer daar naar hun mening eventuele opbrengsten van deze televisiereclame voor een belangrijk deel ten goede moeten kunnen komen aan de financiering van de televisieprogramma's in het algemeen." Een aantal „onbekenden" zal zijn kerstpost en kerstpakketjes uit het zuiden en zelfs uit Duitsland moeten missen ten gevolge van een korte, felle brand, welke woensdagavond heeft ge woed in een postrijtuig op het Amstel- station te Amsterdam. De brand brak uit in het postrijUiig, dat was opge nomen in de sneltrein Maastricht Amsterdam. Een paar zakken post stonden te dicht bij een fel brandend kolenkacheltje. Dit moest worden ge bruikt omdat het rijtuig in deze trein niet elektrisch kon worden verwarmd. P.T.T.-employés en leden van de pos tale recherche zien zich door deze brand temidden van een enorme ra vage voor een kerstpuzzel geplaatst In een zojuist verschenen rapport getiteld: „De economische toestand van de Gemeenschap aan het eind van 1959 en de vooruitzichten voor het eerste kwartaal van 1960" constateert de commissie van de Europese Economische Gemeenschap dat de conjunctuur de laatste maanden nog verder is verbeterd. De stijging van de produktie zette zich in het derde kwartaal voort, ondanks de seizoensvertraging die deze periode gewoonlijk kenmerkt en die van jaar tot jaar in betekenis toeneemt. De vooruitgang trad in de herfstmaanden zeer duidelijk aan het licht, zodat het totale produktievolume in de gemeenschap 4 tot 5 percent groter is dan het vorige jaar. De landbouwproduktie werd veelal nadelig beïnvloed door de weersomstandig heden in de zomer, maar de industriële produktie steeg in alle lid-staten aanzienlijk: In het derde kwartaal bedroeg deze stijging 7 percent in vergelijking met dezelfde periode van 1958. De vooruitzichten met betrekking tot de verdere ontwikkeling wijzen op een aan houdende expansie in 1960. Zo zal de bui tenlandse vraag een der voornaamste ele menten zijn waarop het hoge niveau van economische activiteit steunt, ofschoon de verbetering van de wereldconjunctuur zich nog slechts tot de industrie-landen ver- perkt. Nieuwe stijging van export verwacht In het derde kwartaal steeg de waarde van de export van de Gemeenschap naar derde landen met 8 percent in vergelijking met; het vorige jaar in volume bedroeg deze stijging 13 percent. In de komende maanden zal de buitenlandse vraag zeer groot blijven en de aanzienlijke order portefeuilles voor buitenlandse rekening doen dan ook voor 1960 een nieuwe stij ging van de export verwachten. De parti culiere consumptie, die op het ogenblik langzaam toeneemt, zal in de komende maanden krachtiger stijgen als gevolg van de nieuwe loonsverhogingen die reeds be gin 1960 zullen plaats vinden. Investeringen en pry zen Het meest karakteristieke van de huidige conjunctuurfase is de stijging der in vesteringen in vaste activa. Ook de globale schattingen betreffende de investerings activiteit voor het jaar 1960 wijzen in alle landen op een aanzienlijke stijging van het investeringsvolume. In het algemeen is 1959 een jaar van relatieve prijsstabiliteit geweest, waartoe in het bijzonder de volgende factoren heb ben bijgedragen: produktiestijging die dik wijls de geringe loonstijgingen meer dan compenseerde, lagere grondstoffenprijzen in vergelijking met het vorige jaar en verscherpte concurrentie in de lid-staten door een snelle toeneming van de handel binnen de Europese Economische Gemeen schap. In de prijzensector doen zich even wel sinds kort spanningen voor die in de loop van 1960 zouden kunnen toe nemen. In de eerste plaats stegen de prijzen van een aantal voedingsmidde len waarvan het aanbod nadelig door de droogte werd beïnvloed. In de twee de plaats zijn in bepaalde industriële sectoren prijsstijgingen voorgekomen, doordat de produktie zich moeilijker aan de vraag scheen te kunnen aan passen als gevolg van het naderen van BRUSSEL (ANP) Acht doden en acht tien gewonden zijn het gevolg van nieuwe onlusten in het zuiden van Belgisch Kon go, waar krijgers van de Loeloea- en van de Baloebastam elkaar de afgelopen maanden grondgebied betwisten. Tijdens het weekeinde kwam het tot ge vechten tussen beide stammen in de omge ving van Loeebo, de districtshoofdplaats in de provincie Kasai, waarbij een honderd vijftigtal hutten in brand werden gesto ken. De voornaamste wapens die bij ge vechten gebruikt worden zijn pijl en boog van de Loeloeastam, die over een geweer beschikte en daarmede het vuur opende op Belgische militairen die de orde kwamen herstellen, werd in hechtenis genomen. ELISABETHSTAD (AFP-Reuter) Ko ning Boudewijn van België is uit Boeka- voe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, in Elizabethstad, de hoofdstad van de pro vincie Katauga, aangekomen. Zowel bij zijn vertrek als bij zijn aankomst was een grote menigte op de been, die de vorst toejuichte. de grens van de produktie-capaciteit. Deze ontwikkeling zou zich in de ko mende maanden kunnen verscherpen door de te verwachten loonstijging. Tenslotte zou de verdere expansie in de industrielanden tot vastere wereld marktprijzen van grondstoffen kunnen leiden. Gecoördineerd conjunctuurbeleid Ofschoon kredietpolitieke maatregelen, zoals de verhoging van de discontovoet, reeds in de Bondsrepubliek Duitsland en in Nederland zijn genomen, moet toch worden vermeden dat andere lidstaten, die nog over aanzienlijke groeireserves be schikken, zich genoodzaakt zien deze al gemene tendens naar duurder krediet te volgen. Doordat deze maatregelen ander zijds de binnenlandse vraag afremmen zou een verscherping van de kredietpolitiek de ontwikkeling van de export begunsti gen ten nadele van de import. Op deze wijze zou het overschot op de betalings balans andermaal worden vergroot. Dat is noch noodzakelijk, noch zelfs gewenst bij de huidige stand van de internationale liquiditeitspositie, met name in de Ver enigde Staten en de onderontwikkelde ge bieden. Een gecoördineerd conjunctuurbeleid in de landen van de Europese Economische Gemeenschap zou volgens de commissie gericht moeten zijn op: a) stabiliteit van de prijzen bij een hoog niveau van werkgelegenheid; b) het wegnemen van dreigende span ningen door de krachten van het inter nationaal handelsverkeer zoveel mogelijk uit te buiten; c) het opvoeren van de beweeglijkheid van de produktiefactoren en meer in het bijzonder die der arbeidskrachten; d) het regelen van de ontwikkeling van de openbare financiën naar die van de conjunctuur voor zover dit budgetair mo gelijk is. pag Weerrapporten 1, 2 Effecten en Geldmarkt 2 Economisch nieuws2 Toch Is Het Zo2 Vijftig kilometer boekenplanken Garcia de Léon)S Op de Praatstoel 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Op en om het Binnenhof5 Uit stad en omgeving .6, 7, 8, 10 Kerkdiensten 6 Kennemer Kruimels6 IJmondagenda S In de Vishal en op zee8 Films 8, 11 Esperanto-cursus .9 Kerkelijk Leven9 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Uitgaan in Haarlem11 Taal-laria 11 Kunst 11 Tweede Kamer13 Eerste Kamer13 Puzzelrace van Oud naar Nieuw (2) 21 Erbij15 tot 22 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Joh. 20 Vers 19: Vrede zij U. Jaren geleden placht het seizoen waarin de komkommers werden geoogst nog al eens samen te vallen met een periode waarin „het nieuws" min of meer tot stil stand kwam en er dus in de dagbladen betrekkelijk weinig belangrijks te lezen viel. Zo ontstond de uitdrukking „kom kommertijd" als een populaire benaming van het stille jaargetijde voor de pers. Dat was, zoals gezegd, jaren geleden. In die tijd kwam het nieuws, ook in de drukkere maanden, de redactie-bureaus binnengestroomd in het tempo van een kabbelend beekje. Tegenwoordig lijkt het tempo echter meer op dat van de stroom versnellingen van de Rio Grande en in weken van internationale spanning krijgt men soms de indruk dat hele redactie kamers door de vloedgolven van nieuws dreigen te worden weggespoeld. Van een komkommertijd valt niets meer te be speuren; integendeel, juist in het seizoen waarin de meeste vruchten des velds rijpen schijnen ook de vruchten van de inter nationale politiek het gemakkelijkst tot rijpheid te komen. En dat betekent nieuwsen nog eens nieuwsen nog méér nieuws Toch is er één periode van het jaar overgebleven, waarin het tempo van de nieuwsstroom ook nu nog een zekere matiging vertoont: de periode die begint met de kerstdagen en eindigt met nieuw jaarsdag. Dan nemen de staatslieden vaak wintervakantie. het diplomatieke verkeer beperkt zich grotendeels tot kerstdiners en cocktailparties, de parlementen zijn op kerstreces, de regeringsbureaus werken uit gebrek aan animo op halve kracht. En dus staat de „produktie" van nieuws, ten minste voor zo ver het door staatslieden gemaakt wordt, voor een goed deel stil. Als er al eens een elf-steden-tocht wordt gemeld is het er niet zo een als waarvan president Eisenhower dezer dagen is terug gekeerd. Het nieuws kiijgt een ander karakter. Het is alsof het knarsende rader werk van de wereld even wordt af geremdvoor een adempauzeeen bezinningspauze. In Haarlem hebben drie geestelijken van verschillende godsdienstige overtuiging onlangs het initiatief genomen tot het houden van „bezinningspauzes" van enkele minuten, midden op de werkdag. Zij deden dat „uit een vermoeden dat er tallozen naast ons leven, die niet meer bij machte zijn om het leven en zijn problemen nog aan te kunnen". Zij kwamen op de ge dachte, dat een kort moment van rust, van bezinning, de heksenketel van het moderne leven voor die medemensen wat draag lijker zou kunnen maken. Zij schiepen de mogelijkheid voor een ogenblik van in keer, tussen een drukke ochtend en een drukke middag, tussen haast en lawaai, tussen alle oppervlakkigheden van ons bestaan. Een pauze ter bezinning. Een enigszins soortgelijke bezinnings pauze maar dan tussen twee maal een- en-vijftig weken van politieke spanningen en conflicten zou de laatste week van het jaar kunnen vormen, niet dank zij het initiatief van een aantal kerkelijke leiders maar dank zij het non-actief van de meeste leiders der internationale politiek. Een bezinningspauze, die wij zouden kun nen gebruiken om de balans op te maken, en vooral om rustig de waarde af te wegen van al datgene waarover wij ons in die andere weken soms zo opwinden, en waarvan we ons soms inbeelden dat het wel en wee van de wereld er van afhangt. Hoe nuttig zóu zo'n korte (en al is het maar gedeeltelijke) stilstand van het poli tieke leven kunnen zijn, als die door de mensheid werd besteed om zich eens even los te maken uit de wirwar van leuzen, van halve waarheden, van drogredenen, waarin zij verstrikt is geraakt. De mens zou op een waardige wijze het kerstfeest kunnen vieren en nog vijf dagen over houden om de rekening te vereffenen tussen hemzelf en de internationale draai kolk om hem heen. Vooropgesteld dat de „makers van het grote nieuws" er ons de gelegenheid toe geven, zouden we de dagen tussen Kerst mis en nieuwjaar niet beter kunnen be nutten dan door ons eens goed te reali seren wat wel en wat niet waard is om er ons^druk over te maken of ervoor te strijden; en door ons te verdiepen in die problemen, die b 1 ij v e n bestaan ook dan wanneer de politiek op kerstreces is. Na zo'n „bezinningspauze" van een week al is een week daarvoor wel heel kort zouden we ons misschien wat minder nerveus laten maken door top conferenties en spoetniks, door Berlijn en Formosa, door N'Kroemah en Mao Tse Toeng. En dan zou de kerstweek zeker nuttig zijn besteed. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1