V.S. VERWACHTEN IN 1960 VERDERE CONJUNCTUUROPGANG Panda en de meester-diplomaat Inflatievrees stimuleert de aandelenaankoop Tweede kerstdag slecht weer Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Russisch hout voor Nederland Gerechtshof verwerpt „kleine herziening" KSG-verdrag Luiaards Per 1 januari geldt de nieuwe munt DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 2 De nouveau franc Nederlandsche Electro- lasch heeft slechter resultaat (Van onze financiële medewerker) Overtroffen verwachtingen dat is dunkt ons wel de beste karakterisering van de jaarkring, die thans wordt afgesloten. In het voorafgaande jaar werd de recessie, dva medio 1957 inzette, reeds goeddeels overwonnen en de economische situatie was by het begin van 1959 zo, dat men het jaar met een redelyk vertrouwen meende te kunnen tegengaan. De werkelijkheid is echter veel gunstiger geweest dan de ver wachtingen en aan de voorspoedige ontwikkeling van de conjunctuur is by de jaar wisseling van thans gelukkig nog geen einde gekomen. Als we de blik over een wat langere periode laten gaan, kan worden geconstateerd, dat met de Marshallhulp, welke Amerika in de jaren 1948-1951 tot een bedrag van 12 miljard aan Europa verleende, wonderen zijn verricht, doordat ze de stoot heeft gegeven aan een wederopbouw en de uitbouw van de economische activiteit en aan een internationale uitwisseling van goederen, die aan de welvaart van een groot deel van de wereld is ten goede gekomen. In ons werelddeel heeft die Marshallhulp nieuwe krachten tot ontplooiing gebracht, zodat de industriële produktie met circa 4 percent per jaar kon stijgen, een cyfer, dat in de Verenigde Staten lang niet werd gehaald. De internationale samenwerking in de O.E.E.S., die achttien landen omvat en uit het Marshallplan is voortgekomen, heeft rijke vruchten gedragen. Zij leidde tot de instelling van drie andere Euro pese gemeenschappen: de E.G.K.S., de E.E.G. en Euratoom, welke zes landen omvat en later tot de zeven landen, welke samen de Europese Vrijhandels Associatie vormen. Het is er nog ver vandaan, dat deze organisaties een vol komen harmonische economische samen werking hebben tot stand gebracht, maar dat zij algemeen gesproken op de structuur van het economisch leven in Europa en op de ontwikkeling van de conjunctuur van gunstige invloed zijn geweest, mag toch wel als vaststaand worden beschouwd. In het afgelopen jaar heeft de hier be doelde economische samenwerking nieuwe voortgang gemaakt, met het gevolg, dat van schaarste in de eigenlijke zin noch in de Verenigde Staten, noch in ons wereld- deel meer kan worden gesproken. Produk tie en produktiviteit konden aanmerkelijk worden opgevoerd en voor de schaarste aan goederen, zoals die in de eerste jaren na de oorlog bestond, is de spanning tus sen de steeds toenemende behoeften en de bevrediging daarvan in de plaats getreden. Oude dogma's Dit proces is vooral gedurende de eerste jaren na de oorlog gepaard gegaan met een geleidelijke waardevermindering van het geld, doordat de bestrijding van de werk loosheid op het eerste plan werd gezet en de produktie niet meer bepaald en be grensd werd door de consumptie, maar omgekeerd, voor de consumptie nieuwe mogelijkheden werden geschapen, teneinde de produktie en daarmede de werkgelegen heid te kunnen vergroten. „Full employ ment" volledige werkgelegenheid is in de meeste landen het streven van re geringen en de organisaties van het be drijfsleven en met name de sociale voor zieningen hebben het economisch leven van zogenaamde „ingebouwde stabilisa toren" voorzien, die er in sterke mate toe hebben bijgedragen, dat de recessie van 1957-1958 niet in een economische crisis is overgegaan, maar in korte tijd kon worden overwonnen. Als er. niet alleen in ons werelddeel, maar ook in de Verenigde Staten ge durende de laatste jaren en ook thans nog van bestedingsbeperking kan worden ge sproken, werken hier de oude, klassieke dogma's van de economie na en de vrees, dat de inflatie te ver en te snel om zich heen zal grijpen. Ook in het afgelopen jaar hebben met name de regeringen van de Verenigde Staten, West-Duitsland en Nederland naar het middel van de dis contoverhoging gegrepen, om een al te ruime kredietverlening te voorkomen. Zo werd in de Verenigde Staten het disconto, dat in april 1958 nog \V\ percent bedroeg, in vijf etappes tot 4 percent verhoogd; ir West-Duitsland steeg het van iVn, percent in januari 1959 tot 4 percent in oktober en in Nederland is het na een verlaging van 3 tot 254 percent in januari 1959 tot 3\'i percent in november 1959 verhoogd. Spanningen Hieruit blijkt wel. dat het economisch proces, Hoezeer zijn ontwikkeling ook met een toeneming van de algemene welvaart gepaard ging. niet zonder spanningen is verlopen en dat we het nieuwe jaar ook ditmaal niet zonder problemen en open vragen ingaan. Als gezegd heeft de Marshallhulp Euro pa weer op de been geholpen en als een stimulans voor nieuws krachtsontplooiing gewerkt. In de Verenigde Staten heeft men de eigen positie en de eigen potenties ech ter overschat, met het gevolg, dat de ex port terugging en de betalingsbalans dit jaar een tekort van meer dan 4 miljard De Sovjetrussische houtexportorganisa tie, Exportles, heeft een contract gesloten voor de levering van 300.000 kubieke me ter hout aan Nederlandse importeurs, zo maakte het Sovjetrussische persbureau Tass bekend. De president van Exportles heeft aan een correspondent van Tass medege deeld, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik bosprodukten uitvoert naar 55 landen. De grootste kopers daarbij zijn Engeland, West-Duitsland, België, Frankrijk, Ja pan en de Verenigde Arabische Repu bliek. zal opleveren, enkele miljarden goud naar ons werelddeel verhuisden en men zich in de Verenigde Staten thans zorgen maakt over zijn concurrentiepositie op de wereld markt, waar de landen van Europa, ook onder invloed van de slaalstaking, vastere voet hebben gekregen. De strijd om de macht tussen staalfabrikanten en staal- werkers wordt tot vandaag toe nog steeds voortgezet en de datum van 26 januari 1960 wordt met vrees en beving tegemoet gezien, omdat dan de „afkoelingsperiode" afloopt, die een hervatting van de staal- staking kan betekenen. Het staat intussen wel vast, dat onder de huidige omstandigheden aan een ver hoging van lonen en salarissen in de Ver enigde Staten niet kan worden ontkomen en dat de verhogingen in het recente ver leden tot de waardevermindering van het geld hebben bijgedragen. Elke dollarcent loonsverhoging betekent voor de 65 mil joen arbeiders in de Verenigde Staten een bedrag van 30 miljoen aan directe en indirecte kosten voor de ondernemingen en terwijl die kosten in de laatste 17 jaar met 6 a 7 percent per jaar zijn gestegen, ging de industriële produktie met niet meer dan 2.6 percent per jaar vooruit. In de jaren 1948-1958 is de koopkracht van de dollar dan ook met. circa 2 percent per jaar afgenomen en ook al kan voor het afgelopen jaar een zekere stabiliteit wor den geconstateerd, de vrees, dat dit proces opnieuw zal intreden, houdt de gemoederen in de Verenigde Staten, niet het minst ook de regering, voortdurend bezig. Goede verwachtingen Afgezien hiervan is men aan de over kant van de oceaan voor het nieuwe jaar met goede verwachtingen vervuld, nu de staalproduktie nagenoeg weer op peil is en de stijgende consumptie de nieuwe in vesteringen weer doet toenemen, zodat deze voor 1960 50 miljard wórden ge schat, zijnde 6 miljard meer dan ze in 1959 hebben bedragen. Nieuwe inves teringen betekenen een uitbreiding van de werkgelegenheid, vergroting van de koop kracht der bevolking en het is alleen maai de vraag of, anders dan in het verleden, de arbeidsproduktiviteit dermate zal kun nen worden vergroot, dat daaruit de ho gere bedrijfskosten kunnen worden be streden. In dit verband moet van het grootste be lang worden geacht, dat wij in onze tijd een industriële revolutie beleven, welke door de atoomenergie, de rakettenindustrie en de ontwikkeling van de elektronica een grondige wijziging van de economische structuur betekent. Hierdoor is het mo gelijk geworden, dat in vele gevallen de hogere bedrijfskosten door een grotere produktiviteit konden worden opgevangen en welke mogelijkheden zich hier nog voordoen, zal ook het nieuwe jaar ons moeten leren. Dit geldt zowel voor de Verenigde Sta ten als voor Europa, dat zich op dit gebied ook in het afgelopen jaar niet onbetuigd heeft gelaten. De grotere welvaart, welke in West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en ook in ons land gedurende 1959 kon wor den verkregen, is voor een deel ontegen zeglijk daaraan te danken. Maar zowel de waarschuwingen en maatregelen in West-Duitsland als in ons land duiden er toch wel op, dat men voor overspannen verwachtingen bevreesd is en daarom de uitbreiding van investeringen bij de over heid en de particuliere ondernemingen in de hand poogt te houden. Inflatieverwachtingen Het is wel zeker, dat behalve de gun stige ontwikkeling van het bedrijfsleven, hier zowel als in andere landen, inflatie verwachtingen aan de schier ongekende koersstijgingen op de aandelenmarkten hebben bijgedragen. In de Verenigde Sta ten bereikte het indexcijfer voor de aan delen in 1957 zijn laagste stand met een cijfer van 419,79, waarop in 1958 een her stel tot 572,38 is gevolgd. Thans is het echter tot 678 gestegen en dat dit niet enkel een gevolg is van grotere winsten en hogere dividenden, blijkt wel uit het feit, dat het aandelenrendement in de Verenigde Staten tot. gemiddeld 2 3 per cent is gedaald en thans belangrijk lager is dan dat van de obligaties. Ook in de Verenigde Staten ziet men dus het verschijnsel, dat voor de waar dering van aandelen thans andere normen worden aangelegd dan die van het recht streekse rendement, niet alleen bij de particuliere belegger, maar ook bij de tal loze beleggingsmaatschappijen en de pen sioenfondsen, welke al meer tot de beleg ging in aandelen overgaan. De Amerikaan se verzekeringsmaatschappijen blijven nog wat achter, maar terwijl hun bezit, aan staatsfondsen sinds 1946 belangrijk is ge daald, althans in percenten van de totale beleggingen, ging het aandelenbezit van 1 miljard in 1945 tot meer dan 4 mil jard vooruit, zodat hun aandeel in het to taal van 2.2 percent tot 3.8 percent is toe genomen. In veel sterkere mate hebben de bedrijfspensioenfondsen in de Verenigde Staten zich op de aandelenmarkt gecon centreerd. Blijkens een rede van drs. P. J. van der Burg, hoofd van de economische afdeling van Philips, maken de gewone aandelen thans reeds circa 40 percent van de totale beleggingen van alle Amerikaan se bedrijfspensioenen uit en stroomt er nog elke maand een bedrag van 100 mil joen naar de aandelenmarkt toe. En wat de particulieren betreft, de president van de New Yorkse effectenbeurs heeft on langs medegedeeld, dat het aantal aandeel houders in de Verenigde Staten in drie jaar tijds met 45 percent is gestegen en thans 12 Vs miljoen bedraagt. Voor een deel zijn deze aandeelhouders opgenomen in een aantal van niet minder dan 65.000 beleggingsclubs, die per maand 1 a lli miljoen beleggen. De grote levendigheid op de New Yorkse aandelenmarkt, de stij gende koersen en het dalend rendement worden hierdoor verklaard. Als bekend valt voor de landen in Europa en ook voor ons land eenzelfde verschijnsel waar te nemen, deels verband houdende met de gunstige verwachtingen van de conjunc tuur, deels met de overtuiging, dat het pro ces van de koopkrachtvermindering van het geld zich ook in het komende jaar zal voortzetten. Over e enen ander in een volgend artikel nog enkele opmerkingen. Welingelichte kringen hebben medege deeld dat het Gerechtshof van de Europe se Gemeenschappen afwijzend heeft be schikt op het voorstel tot een „kleine her ziening" van het verdrag voor de Europe se Kolen en Staalgemeenschap. Deze klei ne herziening, die is voorgesteld door de Hoge Autoriteit en de Raad van Minis ters van de E.G.K.S., wordt door het ge rechtshof onverenigbaar geacht met het verdrag. De kleine herziening had tot doel een verlenging mogelijk te maken van de steunmaatregelen ten behoeve van werk loze mijnwerkers tot na februari 1960. De herziening was het resultaat van een com promis, daar West-Duitsland zich had ver zet tegen een maatregel van algemene strekking. Het is de eerste maal sedert de onder tekening van het E.G.K.S.-verdrag in 1952 geweest dat de procedure van de „kleine herziening" in werking is gesteld en het is dus ook de eerste maal dat het Gerechtshof hierover een oordeel heeft moeten geven. Uit goede bron wordt ver nomen dat het Gerechtshof in het bijzon der van oordeel is dat de voorgestelde her ziening van discriminerende aard is in zo verre werknemers in de i.izer- en staalin dustrie worden uitgesloten van het genot van eventuele hulp. Het Gerechtshof acht het voorts onverenigbaar met het verdrag dat de termijn voor mogelijke hulp niet sterker is beperkt dan tot drie jaar. Het Hof is van oordeel dat de nieuwe beschik kingen een te algemeen karakter dragen. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, houdt deze uitspraak in dat alle aanpassingshulp op 10 februari 1960 zou eindigen, hetgeen nog eens extra de aan dacht vestigd op de moeilijkheden die in het bijzonder in de Belgische mijnen bestaan. Het valt te verwachten, dat de Hoge Auto riteit nieuwe voorstellen zal formuleren en daarover opnieuw overeenstemming zal zoeken met de Bijzondere Raad van Mi nisters, waarna het nieuwe voorstel weer aan het Hof van Justitie zal moeten worden voorgelegd. Dit beeldje, dat hei internationale ge baar voor „platzak" toont staat voor het huis, waarin de spaarbank in het Duitse plaatsje Ratzeburg in Sleeswijk Holstein is gevestigd. Advertentie Toch ió het zo Benoemingen Koninklijke Shell Groep De heer J. C. Fitzgerald is met ingang van 1 januari 1960 benoemd tot lid van de raad van beheer van de Bataafse Internationale Petroleum Maatschappij n.v. Met ingang van dezelfde datum is ir. H. W. Slotboom benoemd tot lid van de raad van beheer der Shell Internationale Re search Maatschappij n.v. De heren Fitzgerald en D. de Bruvne. ec. drs.. werden voorts, eveneens met ingang van 1 januari 1960, benoemd tot pro curatiehouder der Bataafse Petroleum Maat schappij n.v. LUIAARDS zijn de enig overlevenden van een omvangrijke zoogdiergroep die in het Tertair heeft geleefd en destijds de pampa's van Zuid-Amerika bevolkte. De reuzen- luiaards die toen leefden waren groter dan de Argentijnse olifant van die dagen en een kleinere, maar altijd nog ontzagwek kende soort, was groter dan een ijsbeer. Dit waren plompe, onbeholpen bodemdie- ren, die zich op de achterpoten konden oprichten om het loof van de boom te peuzelen. De thans nog in Zuid-Amerika levende luiaards zijn zeker minder in drukwekkend, maar niet min der merkwaardig. Het zijn plompe, trage, nagenoeg stom me dieren, wier hele lichaams bouw op het leven in de bo men is afgestemd. De lange ledematen, die naar gelang de soort met twee of drie haakvormige nagels zijn toegerust, kunnen het lichaam op de grond nauwelijks dra gen, maar in de toppen der bomen is het dier volkomen op zijn plaats, want met be hulp van deze lange klauwen hangt de luiaard zonder de minste moeite aan de takken en kuiert ondersteboven door de kruinen. Wordt het dier genoopt zich op de grond te verplaatsen, dan trekt hij de klauwen in en loopt met moeizame zwem bewegingen op de buitenkant van de te nen (of op zijn knokkels, als dat duide lijker is). De omgekeerde levenswijze, die de lui aard in de bomen toepast, houdt het dier ook vol wanneer hij zich te water begeeft. Dan zwemt hij op zijn rug en kan op deze manier een snelheid van ongeveer 3 km per uur bereiken. Voor zijn doen is dat een formidabele snelheid, want in de bo men beweegt hij zich voort met een traag heid van ongeveer 275 meter per uur. Hij heet dan ook niet voor niets een luiaard! Nooit of te nimmer maakt hij een plotse- linge of snelle beweging, en we kunnen zelfs beweren, dat zijn hele lichamelijke en mentale instelling op een ander tempo is afgesteld dan wij normaal in de dieren wereld waarnemen. De hartslag van de luiaard is sloom, zijn spierreacties verlopen traag, de mentale processen hebben meer tijd nodig, ja, zelfs de spijsvertering werkt uiterst langzaam. Volgens de bioloog Ho- nigmann, die in de Londense dierentuin is werkzaam geweest duurt het bij de lui aard ongeveer 6 weken eer een maaltijd helemaal door de ingewanden verwerkt is, dat is een tijdsduur, waarin ie meeste zoogdieren 168 maal tijden hebben verwerkt. Een dier, waarvan de li chaamsfunctie tot de laagste intensiteit is afgesteld, kan zich uiteraard moeilijk tegen vijanden verweren. Luiaards hebben dan ook vele vijan den: grote roofvogels, katachtigen en slangen in de bomen, roofvissen die hen levend verslinden in het water. Toch heeft de natuur ook hier voor enige bescher ming gezorgd, want in de lange haren van de vacht groeien groene algen, waardoor het dier in de groene baaierd van loof één geheel met zijn omgeving vormt. Deze algen kunnen alleen tieren in de vochtige atmosfeer der tropenwouden en verdwijnen als het dier in gevangenschap wordt ge houden. Doordat de haren bij dit omge keerd levende dier van de buikzijde naar de rugzijde groeien, kan de op de buik val lende tropenregen gemakkelijk afvloeien en blijft het dier zelf droog. Over tropenregens gesproken, we moeten nu toch ook eens zien naar de plaatsen, waar de zwaarste regenval op aarde voorkomt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden. De Banque de France heeft medede ling gedaan, dat met ingang van 1 januari 1960 de „nouveau franc" als munteenheid zal gelden. De nouveau franc heeft een waarde van 100 tegenwoordige franken en is deelbaar in honderd centimes. De nieu we munteenheid wordt aangeduid met de letters NF. De thans in omloop zijnde bankbiljetten, waarvan enkele reeds van 'n in nieuwe franken luidende opdruk zijn voorzien, blijven in omloop en zullen slechts geleidelijk door de Banque de France worden ingetrokken. Van 1 janu ari 1960 af zullen biljetten van hetzelfde type als voorheen, maar met bedragen uitsluitend luidende in nieuwe franken, worden uitgegeven. Ook zullen zilveren munten van een waarde van 2 en 5 nieuwe franken in omloop worden gebracht. De bestaande munten blijven geldig. Van 1 januari 1960 af zullen chèques, betalings opdrachten en in het algemeen alle doku- menten welke in de Franse geldeenheid luiden in „nouveaux francs" dienen te worden uitgeschreven. Chèques of beta lingsopdrachten die na 1 januari 1960 in francs (in plaats van „nouveaux francs") worden uitgeschreven, zullen in beginsel als onregelmatig worden beschouwd. Van 1 januari 1960 af zullen de Franse banken slechts nog rekeningen voeren in „nou veaux francs". Alle bedragen van vóór 1 januari uitgeschreven chèques, betalings opdrachten enzovoorts zullen bij boeking in „nouveaux francs" worden omgezet, al dus de Nederlandsche Bank. Directie en commissarissen van de n.v. Nederlandsche Electrolasch Maatschap pij te Leiden delen mede, dat hoëwel de bedrijfsbezetting gedurende 1959 redelijk is geweest, tengevolge van voortdurende scherpe concurrentie de financiële resul taten over het nu ten einde lopende boek jaar enige teruggang zullen vertonen ten opzichte van die over 1958. Commissaris sen en directie hebben echter gemeend geen wijziging te moeten brengen in het interim-dividend van 6 percent, hetwelk in het begin van 1960 betaalbaar gesteld zal worden. Schaarste. In het Oostberlijnse stadspar- lement heeft de Oostduitse functionaris Schneider verklaard dat er „moeilijk heden" zijn gerezen in de bevoorra ding met aardappelen. Hij gaf de schuld aan de vorst en aan een tekort aan arbeidskrachten. Hij zegde toe dat de schaarste tegen Kerstmis zou zijn opgeheven. In heel Oost-Duitsland zijn vlees, vet, boter, melk en kaas eveneens schaars. Deze tekorten worden geweten aan de droogte van de afgelopen zo mer. Smaad. De hoofdredacteur van „De stem van Elzas-Lotharingen", Camille Dah- let, een oud-parlementslid, is veroor deeld tot een boete van 200.000 franc wegens belediging van het Franse le ger. Hij had in zijn blad een artikel overgenomen van de Zwitserse „Welt- woche", waarin een voormalig Zwitsers lid van het Vreemdelingenlegioen ver telt over martelingen in Algerije waar van hij getuige zegt te zijn geweest. Met vlaggen. De tweede groep Koreaanse repatrianten is uit Japan in Conjin (Noord-Korea) aangekomen. De 976 Koreanen arriveerden met twee Russi sche schepen en werden met „vlaggen en bloemenkransen" begroet, aldus ra dio Pjongjang. Feest. Zes dagen lang wordt in Mexico thans het „Posadas" gevierd, een na tionaal feest dat zijn hoogtepunt zal bereiken op kerstavond. Tot dusver h eeft het feest 84 mensen het leven ge kost. Alleen dinsdagavond kwamen twintig mensen bij ongevallen om het leven en werden vier moorden en een zelfmoord gepleegd. Volgens de politie van Mexico City is drankmisbruik in vrijwel alle gevallen rechtstreeks of in direct de oorzaak. Festival. Het Mexicaanse ministerie van Financiën heeft beslag laten leggen op een filmdoek, 1500 bioscoopstoelen en de projectie-apparatuur van het te Acapulco gehouden internationale film festival. Er is een schuld ontstaan van ruim 250.000 gulden, maar het was ook het eerste filmfestival dat ooit te Aca pulco gehouden is. Ongeval. Honderd brandweerlieden heb ben woensdagavond tevergeefs ge tracht een vrachtautochauffeur te red den, die met zijn auto in een 25 meter diep gat was gevallen, toen hij over een vuilnisstortplaats .in Oost-Parijs reed. Men poogde de wanden van het gat te stutten om te voorkomen dat er aarde en stenen op de auto vielen. Desondanks was de man overleden, toen men hem eindelijk naar boven had gebracht. Onvermijdelijk. Volgens het Gallup insti tuut voor opinie-onderzoek verwacht een van de vier Amerikanen binnen vijf jaar oorlog en meent bijna vijftig percent dat oorlog „vroeg of laat" onvermijde lijk is. Volgens het overzicht, dat in het tijdschrift „Look" is gepubliceerd, neemt zeventig percent aan dat kern wapens zouden worden gebruikt. Brand. Vijf kinderen in de leeftijd van drie tot twaalf jaar, zijn in de Ameri kaanse staat Virginia bij een brand om het leven gekomen. De woning brand de tot de grond af voordat de brand weer ter plaatse was. Controle. Bij een controle in een trein in een voorstad van Rangoon bleek dat er 110 reizigers waren die niet hadden betaald. De eerste 106 schold de contro leur de huid vol maar bij de laatste vier hief hij slechts de armen in wan hoop ten hemel: het waren boeddhisti sche monniken aan wie hij pas na aar zeling vroeg hun kaartjes te tonen. Noodlanding. Een Cornet-straalvliegtuig van de British Overseas Airwayscor- poration (BOAC) heeft woensdagavond een geslaagde noodlanding uitgevoerd op het vliegveld Ciampino bij Rome. Tevoren had het toestel gemeld, dat het landingsgestel defect was. De brand stoftanks scheurden open, toen het toe stel met ingetrokken landingsgestel over de rolbaan gleed. Er brak echter geen brand uit. Tientallen brandweerlie den hielden het vliegtuig en de omge ving nat, terwijl de inzittenden in vei ligheid werden gebracht. Het K.N.M.I. deelt mede Het oude depressiegebied ten westen van Schotland vult op. Randstoringen ver oorzaakten nog stormen boven de Golf Er komen daar weer zeer zware stormen voor. Verwacht wordt dat het centrum van dit depressiegebied Eerste Kerstdag nog op zo grote afstand zal blijven, dat de van Biscaye en veel regen en sneeuw in invloed ervan op het weer in ons land pas het Alpengebied. Een volgende, nog steeds later op de dag merkbaar wordt, zodat er in diepte toenemende depressie, welke vooral aanvankelijk flinke opklaringen zich dinsdag ten oosten van New York zullen voorkomen. Tweede Kerstdag zal vormde, verplaatst zich in ongeveer oost- de nieuwe depressie waarschijnlijk het noordoostelijke richting. De kern bevond weer in geheel West-Europa in ongunstige zich donderdagmorgen op ongeveer 700 zin beïnvloeden, temeer omdat zij verge- kilometer ten noordwesten van de Azoren. zeld gaat van een uitgebreid neerslagge- bied. 21. „Wij zijn heel vereerd, dat U de nacht in onze Ambassade wilt doorbren gen," zei Nummer Een. „Dit is Uw ka mer. Treed binnen." Hij week iets terug en stak de vingers in de oren, alsof hij een geweldige knal verwachtte. Dit ge drag deed het wantrouwen van Panda nog aanzienlijk stijgen. „Er gebeurt vast iets ergs, als wij die kamer binnengaan," dacht hij. „Ik wil er niet in!" Ook Archi bald Smurk had onprettige vermoedens, maar als goed diplomaat mocht hij zo'n uitnodiging niet zomaar afslaan. Lang zaam liep hij naar de deuropening, ver geefs zoekend naar een goed diplomatiek excuus, om hier af te komen. „U zult daarbinnen alles vinden, wat U nodig hebt," zei Nummer Een, „het is de beste kamer van onze Ambassade." Smurk bleef stokstijf staan; zijn voet die hij al bijna boven de drempel had gezet, bleef opge heven in de lucht. „Zei U, dat dit de BESTE kamer was?" vroeg hij hoopvol. „Eh.jawel," antwoordde Nummer Een een beetje onzeker. Smurk straalde. „In dat geval is er geen sprake van, dat ik de ze kamer betrek," sprak hij, terwijl hij zich opgelucht terug trok. „De BESTE ka mer, waarde collega, is natuurlijk voor U bestemd." En met deze woorden duwde hij Nummer Een met zachte, diplomatie ke drang naar de geopende deur. Vrijdag 25 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 2.57 uur, onder 13.43 uur. Zaterdag 26 december Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur. Maan op 4.14 uur, onder 14.18 uur. Zondag 27 december Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 5.31 uur, onder 14.59 uur. Maandag 28 december Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 6.46 uur, onder 15.50 uur. Maanstanden 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 december Hoog water 10.05 en 22.41 uur. Laag water 5.19 en 17.52 uur. Vrydag 25 december Hoog water 11.18 en 23.57 uur. Laag water 6.35 en 19.07 uur. Zaterdag 26 december Hoog water 12.27 en uur. Laag water 7.53 en 20.18 uur. Zondag 27 december Hoog water 1.04 en 13.28 uur. Laag water 9.03 en 21.25 uur. Maandag 28 december Hoog water 2.00 en 14.18 uur. Laag water 10.05 en 22.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen M M JS d binnen- en buitenland. •i? d 1/7 g Neerslag, laatste 24 uur. Ho E O sa 2 %a Den Helder regenbui zzw 7 4 Ypenburg regen zzw 7 5 Vlissingen regenbui z 8 5 Eelde half bew. z 8 0 De Bilt licht bew. z 8 2 Twente geheel bew zzw 8 1 Eindhoven half bew. zzw 10 2 Zd Limburg half bew. zzw 9 0,5 Helsinki sneeuw zo 5 2 Stockholm motregen zzo 13 2 Oslo sneeuw no 3 3 Kopenhagen zwaar bew z 5 4 Aberdeen half oew. z 7 1 Londen regenbui zzw 7 0,4 Amsterdam onbewolkt z 8 2 Brussel onbewolkt z 9 1 Luxemburg zwaar bew. zzw 8 2 Parijs half bew. zzw 10 0 Bordeaux regenbui wzw 7 21 Grenoble geheel bew. windst. 7 9 Nice geheel bew. nw 10 5 Berlijn geheel bew. zzo 7 0 Frankfort geheel bew. zzw 11 6 0 München geheel bew. z 1 Zürich regen windst. 7 23 Genève regen O 7 26 Locarno zwaar bew. windst. 3 15 Wenen geheel bew zo 2 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 6 0 Belgrado zwaar bew. zo 4 0 Athene onbewolkt no Rome regen zzo 14 1 Ajaccio onweer nw 15 2 Madrid licht bew wzw 12 5 Mallorca licht bew wnw Lissabon regenbui w 12 5

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2