U Caballero 0 Kilometer boekenplanken Bonn distancieert zich opnieuw van „Genève" Naastingen in Latijns-Amerika wekken ongerustheid in V.S. Westduits verzet tegen pogingen om Berlijn als ruilobject te gebruiken Prccht handen fll fïl Efl' Tube 95 ct. Het is de Hamameiis die het 'm doet Poging tot inbraak bij Brandt Beroep van Rudolf Hess in Straatsburg afgewezen Britten sturen elkaar 750 miljoen kerstkaarten Hoffman acht buiten landse hulp teleurstellend Op de <=praatótoel Snuif en wrijf •Til ÖË3I rHoe is het ontstaan?-^ DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 3 Intern, televerbindingen Familie-aangelegenheid Argentijnse president zal Europa bezoeken Zoekt U iets beters Rook dan morgen eens Is Amerika te laat met zijn nieuwere politiek? DOOR GARCIA DE LEON DU woord: BEWUSTELOOS J Van onze correspondent in Bonn) Voor de tweede keer in vier dagen tijd heeft de Westduitse regering zich bij monde van de perschef Von Eckardt uit drukkelijk gedistancieerd van de westelij ke plannen nopens Berlijn, zoals die op 28 juli op de Geneefse ministersconferen tie te berde zijn gebracht. Von Eckardt verklaarde gisteren op een persconferen tie te Bonn zoals gemeld had hij de Geneefse conferentie zondag „volkomen mislukt" genoemd dat de Sovjet-Unie deze voorstellen te Genève heeft afge wezen. Een diplomatieke binding bestaat dus zijns inziens niet meer. Het Westen is er dus niet meer aan gebonden, staat thans volkomen vrij van dit plan en heeft een vrije baan voor zich. Von Eckardt legde er ook de nadruk op dat er onder de westelijke grote drie en de bondsrepubliek thans eensgezindheid bestaat ten aanzien van het Duitsland- probleem en de Berlijnse kwestie. Het westelijke vredesplan, zoals dat bij het be gin van de Geneefse conferentie is inge diend, wordt nog altijd beschouwd als ba sis voor onderhandelingen met Moskou; de zogenaamde interim-oplossing van 28 juli, die Rusland heeft verworpen, dus niet meer. Het Westen, aldus Von Eckardt heeft de Russen nog nooit aangeboden zijn troepen uit Berlijn terug te trekken en zal dat ook niet doen. De nadruk waarmee van Westduitse kant zo gehamerd wordt op het mislukken van Genève, betreft in het bijzonder het wes telijke door de Russen verworpen voorstel van 28 juli, waarin gesproken werd over beperkte terugtrekking van troepen uit Berlijn, beperking van de propaganda door beide partijen, UNO-toezicht en der gelijke. Bonn is nooit erg tevreden over dit plan geweest en neemt nu de kans waar om te verklaren, dat de Geneefse conferentie rondweg een mislukking was en dat alle daar door de Russen verwor pen plannen geen rechtsgeldigheid meer hebben. Volgens Bonn moet er met Kroesjtsjev in april een ander uitgangspunt worden gekozen. Eerste uitgangspunt dient vol gens de Westduitsers opnieuw te zijn de huidige status quo van Berlijn met de wes telijke bezettingsrechten en de toegangs weg van de bondsrepubliek naar West- Berlijn. Von Eckardt zei gisteren overigens wel dat deze status quo niet het allerbest voor West-Berlijn is. Zou er een interim-oplos sing gevonden kunnen worden, die geldig heid heeft tot de Duitse hereniging en die Advertentie en nimmer ruw of schraaf BERLIJN (UPI) Twee mannen heb ben dinsdag een poging gedaan in te bre ken in het huis van burgemeester Brandt van West-Berlijn. Zij werden ontdekt door een politieman die hen vier kogels achter na zond, maar ze wisten, klaarblijkelijk ongedeerd, te ontkomen. Het Berlijnse stadsbestuur onthulde dat de burgemeester herhaaldelijk brieven ont vangt waarin gedreigd wordt met ontvoe ring van zijn twee zoontjes en met brand stichting. Als klaarblijkelijke reden voor deze dreigbrieven noemden woordvoer ders van het stadsbestuur Brandt's stand vastige houding tegenover de communis ten. Opvallend is dat juist in deze dagen Rus sische pogingen om te komen tot een con tact met Brandt zijn teruggenomen. Een hoge ambtenaar van de Russische ambas sade te Oost-Berlijn heeft nog niet zo lang geleden gepoogd via de Westberlijnse Se naat (regering) een gesprek tot stand te brengen tussen de Russen en Westberlijnse bestuurders, in het bijzonder met Brandt. Deze contactman is er in het afgelopen voorjaar in geslaagd een gesprek tussen de Russische minister-president Kroesj tsjev en de Westduitse S.P.D.-leider Ollen- hauer tot stand te brengen. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung zou de Westberlijnse Senaat de Russische con tactman niet hebben afgescheept, maar zich overigens wel wat terughoudend heb ben getoond. Desondanks heeft de Russi sche ambassade te Oost-Berlijn zich daar op vrij plotseling gedistancieerd van haar oorspronkelijke plannen om Brandt in ge sprek te brengen met een hoge Russische politicus men meent te West-Berlijn on der druk van de Oostduitse communisten. Het is in West-Berlijn bekend dat Brandt reeds een achttal maanden geleden niet ongenegen was eens met Kroesjtsjev te praten, maar dat toen de Amerikanen zich daar tegen verklaarden. Brandt ijvert thans in zekere zin voor Russische deelne ming aan de Westberlijnse landbouwten toonstelling en het Westberlijnse filmfes tival in 1960. STRAATSBURG (Reuter UPI) De commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa, heeft gewei gerd een verzoekschrift van de voormali ge Duitse nationaalsocialistische leider Rudolf Hess te behandelen, waarin deze verzoekt op vrije voeten te worden gesteld. Hess is door het internationale gerechts hof van Neurenberg wegens oorlogsmis drijven tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft, via zijn ver-dediger, bij de commissie doen aanvoeren dat hij in vrijheid zou moeten worden gesteld, omdat hij te Neurenberg werd veroor deeld voor een misdrijf, dat ten tijde van het proces niet in het internationale recht was geboekstaafd. Het tribunaal in Neurenberg heeft in dertijd echter bepaald dat Hess en de andere nazi-bonzen strafbaar waren omdat zij daden hebben begaan die, al zijn ze niet alle met name in het volkenrecht genoemd, toch strijdig waren met de alge meen in beschaafde landen geldende rechtsbeginselen. de West-Berlijners behalve alle huidige rechten ook nog iets meer biedt onder de huidige westelijke bescherming dan moet men zo'n interimoplossing niet ver werpen. Maar op dit ogenblik, aldus Bonn, is er geen enkele reden af te wijken van de huidige positie. Westelijke concessie? Deze nadruk doet vermoeden dat er waarschijnlijk van Amerikaanse en Brit se kant te Parijs gesproken is over een plan tot verandering van de status van Berlijn, waarbij de bedoeling zou voorzit ten een dergelijk westelijk voorstel ter ta fel te brengen tijdens het aanstaande top- - overleg als westelijke concessie, waarte genover natuurlijk Russische tegencon- cessies dienen te staan. Voor Bonn mag i West-Berlijn evenwel nimmer een onder handelingsobject worden. Het valt te voor zien, dat ten deze in het westelijke kamp voor de topconferentie met Kroesjtsjev j nog menige harde noot gekraakt zal moe ten worden. GENEVE (Reuter) De „Vereniging voor internationale televerbindingen" heeft op een conferentie in Genève nieu we bepalingen goedgekeurd voor het ra dioverkeer in de wereld, waarin ook rege lingen zijn vervat voor de eerste speciale golfbanden voor ruimtesatellieten. Voorts werd een nieuwe conventie voor telecommunicatie aanvaard, een herzie ne versie van de conventie die in 1952 te Buenos Aires werd getekend, waarin be palingen zijn vervat voor de algemene or ganisatie van de vereniging. Het budget van de vereniging zal het volgend jaar verhoogd worden van zes miljoen tot acht miljoen gulden. (Van onze correspondent in Londen) De Britse „Tanté Pos" heeft het op dit moment waarschijnlijk drukker dan haar zusters in het buitenland, want in Enge land stuurt iedereen aan iedereen kerst kaarten. Er gaan in deze dagen maar eventjes 750 miljoen op de bus. Daarbij komen nog miljoenen paketten. In norma le tijden behandelen de Engelse postmen sen dagelijks 27 miljoen stukken. Thans is dit aangegroeid tot 100 miljoen. Men moet zich er dan ook niet over verwonderen, dat de post uit Nederland in de verdrukking komt en soms een week onderweg blijft. Maar de Engelse posterijen halen dank zij een leger vrijwilligers, die helpen bij het sorteren en bij de bestelling, hun scha de wel in, want zelfs op kerstochtend ver schijnt de postbode aan de voordeur. Voor de pakketten zijn er grote aantallen vrachtauto's ingeschakeld, welke alleen van anderen te onderscheiden zijn door het biljet met de foi'se rode letters Royal Mail. Speciale drukte leveren de brieyen op van kleuters, die hun verlangens aan Father Christmas kenbaar maken. Tot- nutoe heeft de post er 160.000 te verwerken gekregen. Ze zijn meestal geaderesseerd „Santa claus, Groenland of Denemarken", of ook wel Speelgoedland of Sneeuwland. De Engelse P.T.T. behandelt deze brieven zeer gewetensvol. Zelfs indien zij onvol doende gefrankeerd zijn, worden zij naar Kopenhagen gezonden, waar een afzon derlijke organisatie er sinds jaar en dag voor zorgt, dat de kinderen een antwoord en zelfs vaak nog een souvenir van het kerstmannetje krijgen, dat immers op zijn door een rendier getrokken slee uit het ho ge noorden komt Mevrouw Van der Willigen uit Rotter dam zal haar 75ste verjaardag in Malaga (Spanje) vieren. y heeft vier kinderen en veertien kleinkinderen, die zij nog nooit tezamen bijeen heeft gezien. Haar vier getrouwde kinderen wonen in Haarlem, Rotterdam, Johan nesburg en Kaapstad. Mevrouw Van der Willigen is nu met haar familie uit Haarlem en Rotterdam per vlieg tuig naar Spanje vertrokken, waar de familieleden uit Zuid-Afrika zich bij hen zullen voegen. Tot 3 januari blijft de familie in Malaga bijeen. Mevrouw Van der Willigen met haar familie leden uit Haarlem en Rotterdam op het vliegveld van Brussel. De vroegere administrateur van het Marshallplan, Paul G. Hoffman, vindt de resultaten van dc buitenlandse hulpverle ning gedurende de afgelopen tien jaar „teleurstellend". Hoffman is thans hoofd van het nieuwe speciale fonds van de Ver enigde Naties. In zestig ledenstaten van de Verenigde Naties en 40 geassocieerde gebieden woonden in 1950 circa 900 miljoen men sen, van wie het gemiddelde inkomen per jaar per hoofd van de bevolking 110 dol lar was. In 1959 woonden in deze gebieden circa 1 miljard mensen, hetgeen neerkomt op een bevolkingstoename van 100 mil joen. In deze negen jaar steeg het gemid delde inkomen met 15 a 20 dollar. Dit is een „gevaarlijk geringe" vooruitgang, al dus Hoffman. „Wij hopen de komende tien jaar het inkomen per hoofd van de bevol king tot circa 160 dollar te kunnen doen stijgen hetgeen nog zeer bescheiden is vergeleken met het gemiddelde inkomen van 2.500 dollar in de Verenigde Staten. Maar ik geloof dat dan 15 a 20 landen over het dode punt heen zijn. BUENOS AIRES (UPI) In Buenos Aires is officieel medegedeeld, dat presi dent Frondizi in de eerste helft van juni bezoeken zal brengen aan Europese landen. Het staat vrijwel vast, dat het Argen tijnse staatshoofd een bezoek zal brengen aan Rome. Advertentie (CONSTANTE KWAUTcif) EEN LAURENS PRODUCT (Van onze correspondent in de V.S.) De kwalijke bejegening, die Nederland van Indonesische zijde heeft ondervonden, bedreigt thans ook de Verenigde Staten. Voor Amerika komt de dreiging echter niet zozeer van Sukarno als van Castro en andere Latijns-Amerikanen, die hun volken tot extreem nationalisme weten op te zwepen en tot toeëigening van wat Noord-Amerikanen in deze staten hebben geïnvesteerd. Dat is heel wat: in Cuba schat men het Amerikaanse bezit op 900 miljoen dollar en in geheel Latijns-Ame- rika moeten particulieren uit de Verenig de Staten geïnvesteerd hebben tot een be drag van elf miljard. Men zal zich herinneren, dat de Ameri kaanse vice-president, Richard Nixon, toen hij in het voorjaar van 1958 een be zoek bracht aan verschillende staten in Zuid-Amerika, in diverse hoofdsteden vrij onvriendelijk door een deel van de bevol king is ontvangen. In Caracas, de hoofd stad van Venezuela, namen de relletjes, die linkse elementen op touw hadden ge zet, beslist een gevaarlijk karakter aan. Deze demonstraties hebben te Washing ton diepe indruk gemaakt. Nixon zelf heeft uit zijn ervaringen de verstandige conclusie getrokken, die men ongeveer als volgt kan samenvatten: De jongeren in Zuid-Amerika, met name de luidruchtige studenten, zijn kennelijk anti-dictatoriaal. Zij zullen de toekomst van hun land bepalen en hun politieke in stelling zou men, in vergelijking met een dictatoriaal stelsel, links kunnen noemen. In het verleden heeft Noord-Amerika in bepaalde gevallen steun verleend aan dic tatoriale regimes in Zuid-Amerika, een voudig omdat die regeringen aan de macht waren. Die steun aan dictators is echter een van de redenen geweest van de anti-Yankee gevoelens, die de jongeren in Latijns-Amerika thans aan de dag leggen. Naar Nixons mening richtten de Ameri kaanse diplomaten zich nog te zeer tot de oudere generatie in die zuidelijke staten; zij zouden de tekenen des tijds beter moe ten verstaan en er de nadruk op moeten leggen, dat men te Washington juist gro te sympathie had voor het streven naar een ware democratie. Ook dr. Milton Eisenhower, de broer van de president, die zich tot specialist voor Zuid-Amerika heeft ontwikkeld, is de ze mening toegedaan en men kan zeggen, dat de officiële, politiek van Washington distanciëring is gaan nastreven van dic tatoriale elementen en waardering aan de dag is gaan leggen voor een democratische ontwikkeling. Die politiek is stellig ver standig. Hoe meer begrip men in Latijns- Amerika ontwikkelt voor wat het Westen als democratie beschouwt, des te gerin ger is de kans, dat de Russen profiteren van vage linkse sympathieën der jongeren. Dat de Sovjet-Unie hier kansen ziet is bui ten kijf. Niet voor niets heeft Mikojan een bezoek aan Mexico gebracht en niet voor niets heeft deze sluwe politieke reiziger zich allerlei onvriendelijks over de Ver enigde Staten laten ontvallen. In Cuba maken de Russen op het ogen blik wellicht de beste kans. Daar is, na de revolutie van Castro, een vrij wilde toe stand ontstaan. Economisch gaat het Toen William en Gilbert Foyle in 1904 op de meest broederlijke wijze samen bak ten voor een examen, was in eens alle ambitie in een eerst begeerde rijksbetrekking bij hen verdwenen. Zij zouden het natuurlijk het volgend jaar nog eens kunnen probe ren, als niet de zorgelijke hui selijke omstandigheden van de Londense arbeiderszoons zich daartegen hadden ver zet. Een beetje mistroostig ke ken ze neer op de stapel boe ken, die hen toegang tot het een of andere ministerie had moeten verschaffen. Plotse ling kregen zij een idee („we deden alles samen en ook dit denkbeeld was gemeenschap pelijk", zeggen William (73) en Gilbert (72) nu nog eer lijk). Als ze eens begonnen met dit studiemateriaal te verkopen Een advertentie in een weekblad gewijd aan onder wijs had onmiddellijk succes en daarmee was hun car rière bepaald. Zij putten er de moed uit zich volledig toe te leggen op de verkoop van tweedehands boeken, aanvan kelijk in het keukentje van hun moeder, al gauw in een minuscuul gehuurd pand. Wie tegenwoordig door de Londen se Charing Cross Road wan delt, kan Foyle's onmogelijk missen. Boven de vele zeer moderne en zeer oude boek winkels steekt dit bedrijf als een reus met kop en schouders uit. In de tweeëndertig afde lingen, verspreid over vijf ge bouwen, werken zo'n zeven honderd bedienden. Met z'n allen hebben ze er toch nog moeite genoeg mee de vijftig kilometer lange planken te bewaken om diefstal te voor komen. Dat kunnen zij dan ook beslist niet, maar de be- - Wie in Londen woont of vertoeft en geïnteresseerd is in de moderne Roemeense (of Finse, of Joegoslavische) literatuur, hoeft slecht per bus of ondergrondse naar Charing Cross Road te gaan om bij Foyle's alles van zijn gading te vinden. Zo is het met alle onderwerpen en wat Foyle's niet in voorraad heeft, zoekt men snel voor u op. drijfsleiding heeft dergelijke stroppen heus wel in de ex ploitatie gecalculeerd. De op richters, die nog altijd met hun volle belangstelling bij de zaak zijn, kunnen er trots op zijn, dat Foyle's met zijn con stante voorraad van tussen de vier en vijf miljoen banden en een verkoop van vier mil joen boeken per jaar tot een waarde van vijfentwintig mil joen gulden, onbetwist de grootste boekwinkel van de wereld is. Ik ken in Londen tal van boekhandels waar men pretti ger kan rondkijken, omdat het er niet voortdurend zo afschu welijk druk is. De overstel pende massa lectuur oefent echter telkens weer een on weerstaanbare aantrekkings kracht op mij uit. Dat geldt zelfs voor deze chaotische we ken voor Kerstmis, nu de En gelsen (die dit jaar immers negenhonderd miljoen gulden meer aan geschenken kunnen uitgeven dan in 1958 en dat 'blijkbaar ook doen) deze grootse boekenmarkt tot een pendant van de befaamde Lon dense Petticoat Lane op zon dagmorgen maken. Voetje voor voetje schuifelen de lief hebbers langs de overladen ta fels in de afdeling pocketboe ken een zaak op zichzelf om nog maar te zwijgen van de verkeersstremmingen in de andere departementen. Er is feitelijk slechts één plekje in deze enorme bijenkorf waar men even adem kan halen: in het afzonderlijk winkelgedeel te waar bedienden met gede gen vakkennis en grote liefde voor hun produkten de fijn proevers zeldzame drukken voorleggen. De gestegen wel vaart in Engeland kan hier, zo als in bijna alle gelijksoortige winkels, worden afgemeten naar het ruime aanbod in fraai in leer gebonden moder ne auteurs: wie vijftig tot ze ventig gulden kan besteden voor een Evelyn Waugh of Graham Greene vindt de laat ste tijd in Engeland alles van zijn gading. Ik vertelde u al, dat de oude heren William en Gilbert er nog niet aan denken zich in het genot van een respecta bele bankrekening geheel uit de zaken terug te trekken. In het normale verkeer treden zij echter al lang niet meer op de voorgrond. Dat doet de dochter van William, Christi na Foyle (46), sinds jaar en dag. Iedereen in Londen (die zij de moeite waard vindt) kent haar niet anders dan bij haar meisjesnaam, hoewel de heer Ronald Batty hij bezet een belangrijke post bij de fir ma met de stukken in de hand kan aantonen, dat hij haar wettige echtgenoot is. Christina heeft haar uitzon derlijke positie in de wereld het Engelse boek niet alleen te danken aan haar verwantschap met de oudste firmant. Meer nog heeft zij naam gemaakt als gastvrouw op de maande lijkse lunches van Foyle's. Evenals haar vader legde zij de grondslag voor haar faam op negentienjarige leeftijd. Toen keurde papa haar idee elke maand een aantal literai re kopstukken „te eten" te vragen spontaan goed. Hij gaf haar slechts de raad mee zo hoog mogelijk te mikken. Dit advies viel bij haar in goe de aai'de. Op haar twaalfde jaar was zij aan de toen zes tigjarige Shaw voorgesteld en die kennismaking had zo'n in druk op haar gemaakt, dat hij als eerste op haar lijst van uit nodigingen voorkwam. Shaw sloeg de invitatie echter af met de karakteristieke op merking, „dat de Royal Al- bert Hall nauwelijks groot ge noeg zou zijn om de enthou siastelingen te bevatten die hem een tafelrede wilden ho ren afsteken". Eerst vele ja ren later haar literaire lun ches waren inmiddels een in stituut geworden liet de grijze auteur zich vangen. Het kwam bijzonder ongelukkig uit, dat hij in zijn speech hef tig te keer ging tegen de jacht op vogels, terwijl het hoofd gerecht gebraden fazant was. Luidkeels gaf hij van zijn mis noegen hierover blijkt en het kostte Christina al haar tact om de lunch niet in een fiasco te laten eindigen. Voor de oorlog zaten gemid deld een tweeduizend gasten aan een stevige post op de onkostenrekening van de fir ma. De laatste jaren heeft Christina een nauwkeuriger selectie toegepast, waardoor het aantal uitnodigingen zel den de vijfhonderd over schrijdt. Aan de tot dusverre ver over de driehonderd lun ches hebben vrijwel alle be roemdheden uit het interna tionale letterkundige leven deelgenomen, maar ook niet- schrijvers prikken er graag een vorkje mee. Jakob Malik, de Sovjet-ambassadeur in Londen, prins Chula van Thai land, ballerina Margot Fon- teyn en komiek Norman Wis dom hebben zij aan zij gezeten met Agatha Christie, Heming way, Faulkner en Priestley. Het. kost Christina Foyle nog al wat hoofdbrekens telkens wat nieuws te verzinnen om deze gebeurtenissen aantrek kelijk te maken en te houden. Maar origineel is ze ongetwij feld. Dat bleek in het bijzonder enkele jaren geleden, toen tus sen de schrijvers, dichters en andere maatschappelijk res pectabelen verscheidene ex- inbrekers en voormalige op lichters min of meer behendig vork en mes hanteerden. Het hoogtepunt van deze lunch was de tafelrede van een der leden van het gilde, die de da mes en heren duchtig choqueerde door amusante bijzonderheden uit zijn loop baan te vertellen. Hij eindigde met vrijmoedig te verklaren eens enkele jaren comfortabel van diefstal te hebben ge leefd diefstal van boeken uit het machtige bedrijf van de gebroeders Foyle. (Nadruk verboden) Verloren Inplatas van deze ochtend nuttig te ge bruiken en iets aardigs voor u te schrijven, heb ik mijn tijd verknoeid. Er hangt een oud schilderij in mijn ka mer. Mijn grootvader gaf het destijds aan mijn vader om het in zijn kantoor te hangen. Het is een zestiende-eeuws schil derij, groot, op eikenhouten panelen ge schilderd, ongeveer driehonderd jaar oud. Het stelt voor het Oordeel van Salomo, met het levende kind in het midden op de voorgrond liggend en het dode kind in zijn moeders armen links wat hoger. Rechts staat de goede moeder, en het zwaard wordt zwart en dreigend gehouden boven het rozige, levende kind, klaar om het in tweeën te hakken. De echte, goede moeder rechts maakt een gebaar van „laat het maar". Dit schilderij ken ik al vele, vele jaren. Ik herinner me, dat het met een rijtuigje ons huis binnenkwam toen ik vier jaar oud was tenminste dan méén ik me te herinneren. Het schilderij is natuurlijk wat verdonkerd in de loop der eeuwen; en vele malen drong men er bij mij op aan, het te verkopen, wellicht was het een som gelds waard. Ik heb waarschijnlijk over dit schilderij al eerder geschreven, want ik ben er tamelijk trots op; misschien ben ik er zelfs aan gehecht. Men moet zich echter niet aan dingen hechten, dat houdt de vooruitgang tegen. Vandaag, omdat ik echt geen zin had om voor mijn schrijfmachine nuttige din gen te bedenken, vond ik opeens dat dat schilderij vuil was. Ik maakte een doekje vochtig en begon de oppervlakte te reini gen. Ja hoor, een geel-zwart vuil kwam er af, waar ik ook wreef; en het bleef er af komen, ook toen ik met wattenproppen grotere gedeelten onder handen nam. En dan gebeurt er een wonder: opeens begint het vuil-donkere oppervlak door zichtig te worden. Kleuren vlammen op, een oud vermiljoen, een schittering van goud, een glans van staal, gebaarde ge zichten doemen op uit de sombere achter grond. Een wereld van pracht schittert je tegemoet. Hoe mooi is het leven'. Dan droogt het vocht op; een waas spreidt zich weer over het schilderij, ge laten verstommen, mensen verdwijnen, herinneringen vervagen. Een dof opper vlak versluit zich tegen onthullingen. Als ik aan mijn leven denk, is het net zo. Levendige beelden verschijnen, doen mij bijna huilen. Alsof een ogenblik de zon opgaat worden taferelen belicht, dan gaat de zon weer onder en de sombere alledag spreidt zich over mijn herinnering. Niets is bestand tegen de tijd, geen ver driet, geen vreugde, geen succes en geen nederlaag. Als de tijd voortvreet slaat een waas over ons leven, een sombere, zwarte, geel-zwarte laag vuil en vergeetachtigheid waaronder de schittering schuil gaat. Had ik vanochtend maar iets nuttigs gedaan. H. B. Fortuin Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met -MJ niet al te best en in zulke omstandigheden is de verleiding groot om althans tijde lijk voordeel in de wacht te slepen door nationalisatie van buitenlands bezit. Dat men vagelijk een schadevergoeding in het vooruitzicht stelt bij land-onteigening, stelt de beroofde Noordamerikanen natuurlijk nauwelijks gerust. Het is nog niet te zien hoe ver men gaan zal in Cuba. Zal men na de suikeroogst de suikerindustrie, die voor een groot deel in Amerikaanse han den is, gaan aanpakken? Er lopen geruch ten dat men dit overweegt. Maar niet alleen in Cuba, ook in Pana ma, Venezuela, Brazilië, Argentinië en Mexico heeft men verontrustende symp tomen waargenomen. Het ziet er niet naar uit, dat Washington de politiek, die Nixon en Milton Eisenhower hebben aan bevolen, zal wijzigen. Bevordering van de mocratie in westerse zin blijft de leus. Maar het gevaar is reëel, dat een anti- dictatoriale, links gerichte actie dóórslaat; dat het communisme er vat op krijgt en dat een soort communistisch-nationalisme tot nationalisatie of eenvoudigweg ont eigening leidt. Dat de Latijns Amerikanen daarbij de kans kunnen verspelen op ver dere steun van hun noorderburen kan Mos kou alleen maar aangenaam zijn. Zulks zou slechts ten goede kunnen komen aan de economische en politieke relaties, die de Sovjet-Unie met Latijns-Amerika pro beert aan te knopen. Zo heel vreedzaam is de vreedzame wedijver van de communis ten nu ook weer niet. Het achtervoegsel -loos was vroeger een zelfstandig woord, samenhangend met de werkwooi-den lozen, lossen en verliezen. Het betekende: los van, leeg, vergeefs. In het Duits is die zelfstan digheid nog niet geheel verloren ge gaan. Daar kent men zegswijzen als: ich bin mein Geld los (kwijt). In het Middelnederlands komt voor: van den live los voor: levenloos. In het Nederlands van nu is de be tekenis van -loos verzwakt tot: zonder, zoals blijkt uit woorden als: pijnloos, draadloos, geruisloos, trouweloos, werk loos. Men ziet dat-loos hier steeds ach ter een zelfstandig naamwoord staat. Men vindt het echter ook achter werk woordsvormen: reddeloos, roerloos enz. Uit het bovenstaande blijkt dat bewus teloos geen zuiver Nederlandse vorm heeft. Wij kennen noch een zelfstandig naamwoord bewust noch een werk woordsvorm bewust. Het Duits kent evenwel bewusztlos van een ouder zelf standig naamwoord Bewuszt. Daaraan is ons woord bewusteloos ontleend.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3