Terugblik op wel en wee in 1959 bij de Hoogovens IJmuiden OP EN OM HE T BINNENHOF E.G.K.S., lonen, prijzen en stijging van produktiviteit in Nederland Schroefwind van Convair blies vliegtuigje weg NAAIMACHINES Diepvrieskip niet meer alleen bij poeliers Noodwachtplicht 5 Hollandsche Constructie- Werkplaatsen 6 interim Directie van de Hoogovens over: Modeacademie Pii. Jansen Minister Luns gaat goed vooruit Uitspraak kort geding van speelgoed verkopende loodgieter Nieuwe Argentijnse i m migratie politiek Ingestort brugdek is verwijderd Zeeland wil vakschool voor bollenteelt DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 IR. P. VAN DELDEN, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden, heeft hedenmiddag, tijdens de tradi tionele kerstlunch van directie en staf met afdelingschefs, hoger leidinggevend personeel en de leden van de ondernemingsraad een kort overzicht gegeven van het wel en wee van het bedrijf in het (bijna) afgelopen jaar. Het belang rijkste feit voor Hoogovens was dit jaar, dat medio juli de revisieperiode van de oude hoogovens met het gereed komen van hoogoven III werd afgesloten. Kort nadien kon dan ook met het vierhoogovenbedrijf worden begonnen. De produktie van ruwijzer is sterk ge stegen en door het meerdere ruwijzer kon de produktie in de staalfabrieken be langrijk worden opgevoerd, zodat de tota le ruwijzerproduktie van 1,1 miljoen ton tot 1,35 miljoen ton steeg. De stijging in de beide hoofdprodukten ijzer en staal be droeg ten opzichte van het vorige jaar ruim 20 pet. Deze hogere staalproduktie en enige verbeteringen in de walserijen hebben een verhoging van de produktie van diverse walserijprodukten mogelijk gemaakt. Vooral de elektrolytische ver- tinnerij heeft ongeveer 2V2 maal zoveel gemaakt als het vorige jaar. Dit lag ove rigens in de lijn van de verwachtingen om dat de aanloopperiode van deze installa tie, ook in commercieel opzicht, achter de rug was en nu in meerploegendienst kon worden gewerkt. Verheugend is ook dat de buizenafzet de moeilijkheden van de bestedingsbe perking heeft overwonnen, waardoor de produktie kon stijgen. Kort geleden werd de zevende kooks- batterij aangestoken, waardoor het vol gend jaar mogelijk zal zijn grotere hoe veelheden kooks te maken en meer gas aan de gemeenten, vooral aan Amster dam, te leveren. Tegenslag In de stikstoffabriek heeft dit jaar een grote explosie plaatsgehad. „Wij prijzen ons gelukkig dat daarbij geen ongevallen van betekenis onder het personeel zijn voorgekomen. Gezien het geweld van de ontploffing is hier aanleiding tot grote dankbaarheid", aldus ir. Van Delden. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat door deze explosie een aanzienlijke pro- duktie-uitval zou ontstaan, maar dank zij de energieke wijze waarop Mekog dit heeft aangepakt, bleven de gevolgen be perkt en kon het zwaar beschadigde appa raat binnen 3 maanden weer in bedrijf ko men. De ideeën die enige leden van het personeel hebben gehad en uitgewerkt, om de gevolgen van deze explosie te vermin deren, waren een verblijdend bewijs van hun vakkunde en toewijding. Meer cement Zeer verheugend is ook de grote pro- duktiestijging van cement. De opleving in de bouwnijverheid alsmede de krachtige campagne voor Cemijcement door de Verkoopassociatie Enci-Cemij gevoerd, hebben het mogelijk gemaakt vrijwel de gehele uitgebreide produktiecapaciteit van de Cemij te benutten en bijna 50 pet. meer te produceren dan vorig jaar. De bedrijvenfamilie is dit jaar uitge breid met een nieuwe spruit: de N.V. IJmortel. Meer en meer blijkt dat de prak tijk van het leveren van gerede mortel op het bouwwerk in een behoefte voorziet en tevens de afzet van cement stimuleert. Program voor 1961 t Dit jaar werd tot verdere uitbreidingen besloten, waardoor eind 1961 de ruwijzer- produktiecapaciteit 1,4 miljoen ton en die van staal 1,6 miljoen ton zal bedragen. Dit plan omvat onder meer de bouw van een tweede koudbandwalserij, speciaal be stemd voor het vervaardigen van rollen voor de blikproduktie. Tevens zal de mo gelijkheid worden geschapen om bredere koude plaat dan tot dusver te produce ren, hetgeen vooral van belang is voor onze afzet aan de auto-industrie. Als ge volg van een en ander ziet men dan ook overal op het bedrijf nieuwe installaties en fabrieken verrijzen, waarvan de twee de sinterfabriek nu al het verste is gevor derd. Personeel In het verdere overleg tussen werkge vers en werknemers is overeenstemming bereikt over een geleidelijke verkorting van de werktijd voorzover deze nog meer dan 45 uur per week bedraagt tot 45 uur. Over de wijze waarop dit bij Hoogovens zal worden gerealiseerd, zijn thans be sprekingen gaande. Een ingewikkeld be drijf als Hoogovens kan uiteraard geen vermindering verdragen van de produk- tie-uren der zeer kostbare installaties dat zou dan immers een produktiviteits- vérmindering in plaats van een verhoging betekenen! De personeelsbezetting nam in het af gelopen jaar toe met ruim 1200 mensen tot plm. 13.250. Dit is op zichzelf een ver heugend getal, maar toch blijft de wer ving van nieuw personeel een punt van bij zondere zorg. De steeds voortgaande uit breidingen van het bedrijf maken dat de personeelsbezetting moet blijven groeien. Het is een prettig verschijnsel dat Hoog ovens in toenemende mate sollicitaties ontvangen omdat men van bij dit bedrijf werkende familieleden of vrienden goe de berichten over Hoogovens heeft verno men. „Wij prijzen ons gelukkig dat een be langrijke toename is te constateren van degenen die door het bedrijf in de gelegen heid zijn gesteld een opleiding te volgen. Dit jaar zijn weer 166 nieuwe leerlingen in de eerste klas van onze bedrijfsschool aangenomen, terwijl verder niet minder dan 655 personeelsleden de avondcurcus- sen volgen", vervolgde ir. Van Delden. Door de uitbreiding van de bedrijven en de daarmee samenhangende sterke groei van het personeel blijft Hoogovens gecon fronteerd met het woningprobleem. Ge lukkig is mede door de activiteit van de gemeentebesturen in de omgeving al veel bereikt. In het afgelopen jaar werden ruim 600 mensen aan een woning gehol pen en er zijn op het ogenblik nog 450 wo ningen voor Hoogovens in aanbouw. Het tempo waarin woningen gebouwd moeten worden, zal echter hoog moeten blijven. In 1959 zijn 26 werknemers van Hoog ovens overleden, van wie vijf door een ongeval. Het bedrijf stelt alles in het werk om ongevallen te voorkomen. Toekomst Ir. Van Delden zei, dat het voor een on dernemer steeds hachelijk is om voorspel lingen te doen, omdat zich in het econo misch leven tal van onvoorziene omstan digheden kunnen voordoen. Zoals het er echter op het ogenblik voorstaat, meende hij te kunnen zeggen dat de directie van Hoogovens 1960 met vertrouwen tegemoet ziet. Ook op langere termijn beschouwd ge looft de directie dat de vooruitzichten voor het bedrijf gunstig zijn, altijd weer onder de voorwaarde dat men met aller medewerking erin zal slagen een goed en goedkoop produkt te blijven vervaardigen. Het is altijd Hoogovens streven ge weest de kostprijs laag te houden door meer produktie uit de bestaande installa ties te halen en zij is hierin al een aardig eind gevorderd. Maar het is nog niet vol doende. Ook de produktiviteit der machi nes en apparaten dient verder te stijgen om te kunnen blijven concurreren. Spreker vervolgde: „De ontwikkeling van het bedrijf in de laatste jaren is in deze richting gegaan; naar mijn stellige overtuiging zal zijn daarin verder moe ten en gelukkig ook kunnen gaan. Ik doel met deze woorden niet op de eerstvol gende uitbreidingsstap, welke reeds eni- Ir. P. van Delden ge malen is aangeduid als 1,8 miljoen ton staal per jaar. Die zien wij slechts als een afronding van de huidige groeifase als ik het zo noemen mag. Neen, ik doel hier op een groei naar een meervoud van deze 1,8 miljoen ton per jaar, waartoe de geo grafische plaatsing van en de terrein voorzieningen rondom ons bedrijf ons in staat zullen stellen. Natuurlijk brengt ook dit weer zijn problemen mee. Ik denk hier bij voorbeeld aan iets wat al jaren als pro bleem bestaat maar nu in dit groeiproces snel op ons afkomt, nl. de verbreding van ons produkten-assortiment. Tot nog toe hebben wij ons wat de walserijprodukten betreft uitsluitend gericht op het plaat- produkt hetgeen voortvloeit uit het feit dat ook in de walserijen slechts bij grote pro duktie een lage kostprijs kan worden ver kregen. Nu echter het moment in het ver schiet komt dat de bestaande walserijen volbezet gaan raken, is de beantwoor ding van de vraag dringend geworden, of wij de basis van ons concern zouden ver sterken door ook andere walserijproduk ten te gaan maken dan platte. Al deze vragen en doelstellingen: pro duceren, uitbreiden, organiseren, moderni seren en verbreden, zullen nog heel veel inspanning van ons vragen, maar dat houdt ons werk dan ook levend!" Directie en commissarissen van de n.v. Hollandsche Constructiewerkplaatsen te Leiden delen mede, dat de gang van zaken over 1959 zeer bevredigend is geweest. In het jaarverslag 1958 werd vermeld dat langlopende orders weinig voorkwamen en dat daarom over de verdere gang van za ken in 1959 nog weinig te voorspellen was. Voldoende orders, merendeels nog met een korte levertijd, konden inmiddels worden verkregen, zodat het mogelijk was de werk gelegenheid op hetzelfde peil als in 1958 te handhaven. Commissarissen hebben op voorstel van de directie besloten wederom een interim-dividend van 6 percent in het begin van 1960 betaalbaar te stellen. Nieuwe directeur bij Menko Met ingang van 1 januari zal de directie van N. J. Menko n.v. te Enschede worden uitgebreid met prof. mr. dr. F. L. Polak, buitengewoon hoog leraar in de sociologie aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, oud-direc teur vanh et Centraal Planbureau. Prof. Polak, die al als adviseur aan genoemde n.v. is verbon den, is benoemd tot algemeen-directeur. De heer K. F. J. Goelst te Laren (N.h.) is benoemd tot commercieel directeur. In zijn hedenmiddag gehouden „kerst rede" neeft ir. P. van Delden, directeur yan de K.N.H.S. te IJmuiden, er op gewe zen, dat de Europese Economische Ge meenschap van direct belang is voor Hoog ovens, voor zover het de algemene inkoop, machinerieën en dergelijke betreft. Verder ook voor de afzet van cement en stikstof, voor welke produkten een binnenlandse marktorganisatie is opgebouwd; afge wacht dient te worden wat de invloed van het opengaan van de grenzen op de mark ten voor deze produkten zal zijn. Na de moeilijkheden op het gebied van de kolen in de EGKS gememoreerd te hebben, zei spreker, dat op het gebied van staal zich in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ten opzichte van vorig jaar een verheugende verbetering had voorgedaan. De produktie van ruwstaal in deze Ge meenschap bedroeg in de eerste elf maan den 57 miljoen ton tegen in 1958 in deze maanden 53 miljoen ton. Oorzaak hiervan was dat de inzinking van 1958 in vrijwel alle landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in de loop van 1959 tot een einde kwam en dat binnenlandse vraag naar staal sterk opleefde. Bovendien nam de export naar landen buiten de Ge meenschap. aanmerkelijk toe. De Ameri kaanse staalstaking heeft hiertoe het hare bijgedragen. De Europese staalnijverheid heeft in de maanden die achter ons liggen voordeel gehad bi.j dit grote conflict in de Verenigde Staten. Het zou echter kortzich tig zijn om zich daarover in de handen te wrijven en alleen deze zijde van de strijd te zien. Er staan veel grotere zaken op het spel dan de enkele belangen der partijen. Het constructief oplossen van het conflict lijkt van het grootste gewicht voor het be houd van een goed gebalanceerde, welva rende en democratische samenleving al daar. Loon- en prijsbeleid Het is nog te vroeg om van industriële zijde over de gevolgen van het loon- en prijsbeleid van de nieuwe Nederlandse re gering een goed inzicht te hebben. Wat één aspect van de zaak betreft: een voorlopige berekening leert dat als gevolg van de loonsverhoging die kort geleden heeft plaats gevonden, de loonkosten van de K.N.H.S.-bedrijven met circa 5 miljoen gulden per jaar zullen stijgen, terwijl per 1 april aanstaande, in verband met de ko mende huurverhoging een verdere stijging zal optreden. Daarnaast zal dan nog de lastenverzwa ring komen welke zal zijn verbonden aan de werktijdverkorting, waarover in dit jaar overeenstemming werd bereikt bij de on derhandelingen van de nieuwe C.A.O. Het is, zoals bekend, de bedoeling van de regering dat deze kostenverhoging welke de bedrijven te dragen krijgen, door pro- duktiviteitsverhoging zal worden opgevan gen. Wij moeten echter wel weten dat door ons volk met het invoeren thans van deze verbeteringen der sociale voorwaar den, vooruit wordt gelopen op die produk- tiviteitsverhoging welke nog zal moeten worden bereikt, aldus spreker. Het is no dig dat wij allen inzien dat deze volgorde van zaken gevaren inhoudt en dat een en ander onherroepelijk op een verdere in flatie (geldontwaarding) zal uitdraaien wanneer deze produktiviteitsstijging niet aan de vervrachtingen voldoet en dat is, naar spreker meende, niemands belang. Natuurlijk is het toe te juichen wanneer het mogelijk blijkt de lonen te verhogen. Effect heeft dit echter alleen als niet te gelijkertijd ook de prijzen omhoog gaan, alleen dan betekent loonsverhoging ook koopkrachtvergroting en welvaartsver meerdering. Massaproduktie, concurrentie en een evenwicht tussen lonen en prijzen zijn de sleutels tot een hogere welvaart. In Ame rika is de heer Van Delden nog eens on der de indruk gekomen van het levens peil dat met dit systeem kan worden be reikt. Hierbij moet men natuurlijk wel be denken dat de verhoudingen hier te lande anders zijn: wij hebben hier een achter stand in te halen, onze bevolking, reeds samengepakt op een klein stukje grond, groeit nog steeds snel en wij moeten naar verhouding veel exporteren om de nood zakelijke grondstoffen te kunnen betalen, die we van buiten de grens moeten kopen. Het gevolg is dat de investeringsnoodzaak hier relatief groot is en dat dus naar ver houding een groter gedeelte van de koop kracht welke door loonsverhogingen onder de bevolking komt, zal moeten worden be spaard om deze investeringen mogelijk te maken. Er zijn bij Hoogovens nog tal van moge- De Hoogovens, dynamische krachtbron van nationale betekenis. lijkheden ter verdere verhoging van de produktiviteit. Dit geldt voor de mensen en dit geldt voor de installaties; door ver betering van de organisatie en de planning van het werken, door het toepassen van betere werkmethoden en steeds betere ge reedschappen en van moderne produktie- processen. De directie heeft het vertrouwen, dat het waarachtig wel zal gaan. Advertentie Opl. Coupeuse Tevens knippatr. naar maat Gr. Houtstr. 3, ing. Spekstr. Op Schiphol landde gistermiddag een Piper Tri-Pacer", eigendom van de Na tionale Luchtvaartschool te Rotterdam en bestuurd door de 24-jarige J. H. Menten uit Warmond. In het kleine vliegtuigje za ten voorts de 22-jarige student K. J. Pie- terse uit Rotterdam en de 21-jarige mej. W. E. Bosch uit Alphen aan de Rijn. Be stuurder Menten taxiede naar het plat form van de luchthaven. Toen hij ech ter langs een K.L.M.-Convair met statio nair draaiende motoren wilde passeren, vermeerderde de gezagvoerder van de Convair het toerental van zijn beide moto ren. De hierdoor ontstane schroefwind drukte de Piper in de hoogte en opzij met gevolg dat bij het weer neerkomen op de baan de schroef van de Piper brak en de linkervleugel beschadigd werd. Niemand van de drie inzittenden liep letsel op. De dienst Luchtvaart van de rijkspoli tie heeft een onderzoek ingesteld. De toestand van de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gaat goed vooruit. Verwacht kan worden dat hij over een tweetal weken zijn ambts bezigheden zal kunnen hervatten. Zoals bekend is. heeft minister Luns on geveer drie weken geleden een lichte her senschudding opgelopen bij een val in zijn ambtswoning. Maatschappelijk Werk In de week van Kerstmis heeft de Twee de Kamer de begroting van Maatschappe lijk Werk afgehandeld. Daarin zou men wellicht enige symboliek kunnen zien, al dient meteen heel nuchter te worden vast gesteld dat in feite de noodzaak van de in deling der agenda hiertoe leidde. Minis ter dr. Marga Klompé legt in de vervul ling van haar taak zowel veel kennis van zaken als grote toewijding aan de dag. Daarover bestaat geen meningsverschil. Dat is er nog wél met betrekking tot de vraag, of dit afzonderlijke departement, sinds het in 1952 in het leven werd geroe pen, zijn bestaansrecht heeft bewezen. Ze ker, de minister is hiervan ten volle over tuigd. Zozeer zelfs, dat zij de gevoelens die in de volksvertegenwoordiging in dit opzicht bestaan misschien wel wat al te zeer door een rooskleurige bril zag. Met dit al verheelde zij zich toch niet, dat er nog geen geheel of bijkans geheel een stemmig oordeel over bestaat. Zij toonde echter goede hoop te koesteren dat wat niet is nog kan komen. In dit verband gaf zij ongetwijfeld blijk haar „standje" aardig te kunnen verko pen. Met name door er aan te herinneren, dat misschien een dertigtal jaren geleden hier en daar ook wel in twijfel is getrokken of een afzonderlijk ministerie van Econo mische Zaken reden van bestaan had. Dat is nu al lang geen vraag meer en zo, aldus ongeveer haar redenering, zal het op de duur ook wel met Maatschappelijk Werk gaan. Natuurlijk bleef de ietwat tere kwestie van haar streven, op het daarvoor geschik te ogenblik, een aantal groepsregelingen van Sociale Zaken naar haar departement overgeheveld te krijgen niet onaange roerd. Zij kon de Kamer verzekeren dat zij hiervoor geijverd had en ook blijft ijve ren, niet zozeer omdat zij er behoefte aan heeft haar departement „zwaarder" te maken, als wel omdat zij een dergelijke verandering zakelijk gewenst acht. Iets anders was, dat zij de psychologische reactie tegen dergelijke plannen onder schat had. Dit erkende zij ruiterlijk, om er vervolgens enige verklaringen van de door haar begane psychologische vergissing aan toe te voegen. Enfin, voorlopig is alles nu nog bij het oude gebleven en is er be sloten met de departementale herindeling te wachten tot men daarover, bij de be handeling van het later in te dienen wets ontwerp op de bijstand voor het levens onderhoud, nader zal kunnen oox-delen. Vermeld zij nog, dat op een gegeven ogen blik de kritiek van mr. Daams (P. v.d. A.) inzake een teveel aan „verzuiling" op het gebied van maatschappelijk werk iets meer levendigheid aan het debat over de begroting van minister Klompé gaf. Van verzuiling gesproken, daarbij gaan de ge dachten van zelf uit naar.het radio- en televisiebestel. Reclame in de televisie En die gedachtensprong doet mij dan automatisch terecht komen bij het pro bleem van reclame in de televisie. Er doet zich namelijk de merkwaardigheid voor, dat het er zo zoetjes aan veel van weg heeft alsof bij een groot deel van de Kamer hiervoor, op de keper beschouwd, aller minst sympathie bestaat. Het is immers duidelijk, dat men daarvan niet alleen bij de Partij van de Arbeid, doch ook bij de Christelijk-Historischen, bij een niet onbe langrijk aantal tot de K.V.P. behorende afgevaardigden, en voorts bij de Anti-re volutionairen bitter weinig merkt. Van daar dat ik in de parlementaire wandel gangen al hoorde fluisteren, dat het kabi net zich tenslotte nog wel twee maal zal bedenken, alvorens te dien aanzien met concrete voorstellen te komen, waarvan het bijkans op zijn vingers kan natellen dat zij geen parlementaire meerderheid zouden verwerven! Opvallend was zeker het wel heel afwijzende hoofdartikel, dat de aanvoerder van de Anti-revolutionaire Tweede Kamerfractie, dr. Bruins Slot, hierover in het onder zijn hoofdredactie staande dagblad „Trouw" liet verschij nen. Ook met betrekking tot eventuele pogin gen om van het ingediende wetsontwerp inzake de voetbalpool wat meer te ma ken dan het nu inhoudt (namelijk door geen grens te stellen aan het wettelijk toelaatbare maximum van de eerste prijs of door althans de nu voorgestel de grens van vijfentwintigduizend gulden aanmerkelijk te verhogen) is er uit de zelfde hoek al hoog van de toren geblazen. Inmiddels vallen er telkens tekenen waar te nemen, dat men bij de K.V.P. toch be paald een niet onbelangrijke wijziging in de thans ontworpen wetsredactie zou wen sen ten einde de regeling heel wat minder schriel te maken. Dat kan dus nog tot heel wat politiek touw-trekken leiden. De bijzondere commissie Professor Romme heeft zich j.l. zater dag in De Volkskrant veel moeite gege ven om de lezers te doen begrijpen dat er toch heus niets bijzonders aan de hand is geweest toen onlangs in de bijzondere Ka mercommissie, belast met het voorlopig onderzoek van laatstgenoemd wetsont werp, geen enkele afgevaardigde zitting had gekregen, die deel had uitgemaakt van de staatscommissie-Wiarda welke over dit vraagstuk aan de regering advies heeft uit gebracht. In het algemeen pleegt men al dus ten opzichte van leden van staatscom missies te werk te gaan, merkte hij op. In derdaad, in de meeste gevallen is dit sinds 1946 gebeurd. Dit zij hem gaarne toegegeven. Anderzijds kan hij moeilijk beweren, dat men hier met een wet van Meden en Perzen te maken zou hebben. En evenmin acht ik voor betwisting vatbaar dat het, nu de voorzitter van de op één na sterkste Kamerfractie tegen een uitsluiting als thans plaats vond zeer ernstig bezwaar bleek te hebben, wijzer ware geweest óók leden van de staatscommissie in de bijzon dere commissie op te nemen. Let wel: óók. Want met de voorzitter van de K.V.P.- fractie ben ik het eens, dat van de bijzon dere commissie zeker tevens tal van af gevaardigden lid dienden te worden, die op het gebied in kwestie min of meer als „buitenstaanders" te beschouwen zouden zijn. Nu bleven juist degenen, die in de ma terie nogal goed thuis zijn, „buiten staan." Met het gevolg dat een hunner, te weten mr. Blaisse, onderwijl al het verzoek ge kregen schijnt te hebben een nota ten be hoeve van de commissie op te stellen! Hiermee, ook wil ik ten volle erkennen, is overigens wel gebleken dat er tenslotte gelukkig geen reden bestaat om het gebeurde met de samenstelling van de bijzondere commissie al te dramatisch te bezien. Dat omtrent dit vraagstuk als zo danig nog niet het laatste woord is gespro ken, ligt voor de hand. En het zcu mis schien zelfs aanbeveling verdienen, dat men zich nog eens nader in de Kamer ging beraden met het oog op een voortaan in dit opzicht te volgen gedragslijn. Communistische boosheid Tot de vaste commissies, waarin geen communisten zitting hebben, behoort o.m. die voor Nieuw-Guinea. Uitgangspunt voor de niet-opneming van communistische af gevaardigden in enige Kamercommissies is de opvatting geweest dat over soms aan de orde komende kwesties, welke niet naar buiten mogen uitlekken, geen gedachten- wisseling moet plaats vinden in tegen woordigheid van communisten. Dit aange zien men beduchtheid koestert dat zij eventueel in strijd met hun geheimhou dingsplicht zouden handelen. Natuurlijk kan er ten opzichte van een comité-gene raal van de Kamer in haar geheel eenzelf de soort vrees bestaan, maar grondwette lijk is het niet mogelijk enig lid van de Ka mer van zulk een bijeenkomst uit te slui ten. Daarentegen bestaat er geen enkele rechtsplicht om steeds in alle commissies afgevaardigden van alle politieke groepe ringen op te nemen. De communist Bak ker zal er zelf wel niet over verbaasd heb ben gestaan, dat hij nul op zijn rekest kreeg toen hij om een andere gedragslijn verzocht wegens het beraad van de vaste commissie voor Nieuw-Guinea met de mi nister van Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris mr. Bot naar aanleiding van het censuurdrama in Nieuw-Guinea. Het wekte verbolgenheid op bij de heer Bakker dat, in verband met wat hij wens te, gewaagd werd van subversieve acti viteiten in genoemd gebiedsdeel. Hij zag in die opmerking aantasting van de waar digheid van de leden der communistische fractie. Zoals voor de hand lag kon het hem niet troosten dat. naar voorzitter Kor- tenhorst aanstipte, deze zelf ook niet in die commissie zit en kon ook de wetenschap, dat de communisten straks aan het open baar debat over de censuuraangelegen- heid kunnen deelnemen, voor hem geen pleister op de wonde vormen. Dr. E. van Raait e Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 In het staatsblad is gepubliceerd een Koninklijk Besluit tot wijziging van het Vestigingsbesluit Poeliersbedrijven 1939. Door dit wijzigingsbesluit wordt in een aantal met name genoemde levensmidde- lenbedrijven het ten verkoop aan het pu bliek voorhanden hebben of aan het pu bliek verkopen van diepgevroren pluim vee (kip, eend, kalkoen), konijn of wild niet langer als uitoefening van het poe- liersbedrijf aangemerkt. Dit houdt in, dat voor de verkoop of het voorhanden hebben van deze diepvrieswaren door degenen, die het kruideniersbedrijf, het slagersbe- drijf, een der brood-, brood-banket-,of ban- ketbedrijven, de kleinhandel in vleeswa ren, in melk, in zuivelprodukten, in groen ten en fruit of in vis uitoefenen, voortaan geen vergunning is vereist; evenmin is daarvoor in het vervolg een ontheffing van het poeliersbesluit nodig. De president van de Haarlemse recht bank, mr. F. P. E. Bloemarts, heeft woensdagmiddag uitspraak gedaan in het kort geding dat een speelgoed- en kan toorboekhandelaarster in Heemskerk heeft aangespannen tegen een loodgieter die volgens eiseres speelgoed verkoopt, waarvoor hij geen vergunning heeft. Gedaagde had zich beroepen op een historisch recht, dat hij ontleent aan de overneming van een speelgoedhandel van een gefailleerde winkelier. De president heeft voorlopig gesteld dat het door eise res beweerde niet-gebruiken van dit histo risch recht niet voldoende is gebleken. Hij refereerde zich aan het oordeel van de strafrechter die binnenkort waarschijnlijk deze zaak te behandelen krijgt, naar aan leiding van het proces-verbaal dat de eco nomische recherche tegen de loodgieter heeft opgemaakt. Eiseres had om een dwangsom van ƒ500 gevraagd voor iedere dag dat de loodgie ter het bewuste speelgoed verkoopt, eta leert of adverteert. Argentinië gaat zijn politiek van mas sale immigratie vervangen door een systeem van quota, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken Alfredo Vitolo bekendgemaakt. In de toekomst zullen immigranten worden toegelaten krachtens quota, waar van de details than9 worden uitgewerkt met Italië, Nederland, Spanje en Portugal, zei de minister. Gisteren heeft men te Rotterdam het brugdek van de zuidelijke brug over de Parksluizen, dat ingestort was, verwij derd. Daardoor is het mogelijk geworden dat het scheepvaartverkeer weer nor maal doorgang vindt. Men heeft bespre kingen gevoerd met de firma Penn en Bau- duin te Dordrecht. Deze firma heeft het mogelijk geacht, nog vóór de opening van de tentoonstelling „Floriade", eind maart volgend jaar, een nieuwe brug gereed te hebben. Van de zijde van de gemeente heeft men verklaard dat het instorten van de brug naar alle waarschijnlijkheid te wijten is aan het optreden van metaalmoeheid. Ge bleken is dat een der hoofdliggers tijdens het dichtdraaien van de brug is afgebro ken van het draaipunt. Het brugdek kwam daardoor klem te zitten tussen de land- hoofden. Verder is ook de ballastkist, die zich in de brugkelder bevindt, afgerukt en in die kelder gestort. Geen van de thans aan de Dienst van Gemeentewerken verbonden ingenieurs heeft indertijd de bouw van deze brug mee gemaakt. Gebleken is dat in 1933 de bouw niet volgens de bestektekeningen is uitge voerd, maar volgens tekeningen van de Duitse aannemers. Deze tekeningen zijn nog aanwezig. Waarom indertijd van de tekeningen van gemeentewerken is afge weken, heeft men nog niet kunnen vast stellen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans alle gemeenten aangewezen voor de inschrijving voor de noodwacht plicht. Het tijdstip, waarop in de gemeenten, die nog niet waren aangewezen, de nood wachtplicht daadwerkelijk moet worden geëffectueerd, wordt uitsluitend bepaald door de dagtekening van de aanwijzing van de voor inschrijving beschikbare mi litair dienstplichtigen. Op de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, die maandag in Middelburg is gehouden, heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, onder meer vra gen beantwoord over de eventuele vesti ging van een vakschool voor de groenten- en bollenteelt op Tholen en over de record import van slachtpaarden. Minister Marijnen verklaarde met ge noegen kennis genomen te hebben van de belangstelling waarin het tuinbouwonder- wijs in Zeeland zich mag verheugen. Hij zegde toe de kwestie van een vakschool voor groenten- en bollenteelt op Tholen nader te zullen bestuderen. De Zeeuwse paardenfokkers voelen zich bedreigd door de import van slachtpaar den, omdat deze dit jaar aanzienlijk gro ter was dan voorgaande jaren. De minis ter herinnerde aan de verordening van het produktschap voor vee en vlees, volgens welke geen paardevlees in conserven mag worden verwerkt. Deze maatregel houdt verband met de export naar de Angelsak sische landen, waar men paardevlees weigert. De minister acht voldoende aan leiding aanwezig om dit vraagstuk met het produktschap te bestuderen. Advertentie Vuurwerk Verwulft 3 t'o V en D

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5